Wetsontwerp ingediend bij Tweede Kamer Aanslaggrens inkomstenbelasting van f 12000 naar f 15000 Coördinatie tussen bestuur, politie en justitie ontbrak HET WEER Loonvorming wordt vrijer na 1 januari morris R&D- KEUKEN Geknoei bij aanleg oliepijpleiding Werkloosheid is niet gedaald Aftrekgvens buitengewone lasten gaat omhoog naar 1000,- Eindrapport commissie-Enschedé Winst van KLM 30 percent lager Bourguiba wil aftreden van Nasser A VANDAAG IN ERBIJ: Akkoord werkgevers en werknemers Voorbereid op aanval Olieconcerns gaan samen benzine aan Schiphol leveren TV-invasie Edison voor Henk van Ulsen 5 iigfc CHRISTIAANSE 52e JAARGANG NUMMER 287 ZATERDAG 7 OKTOBER 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijki Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Twee arrestaties DEN HAAG. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend dat beoogt de aanslaggrens voor de inkomstenbelasting met ingang van 1 januari 1968 te verhogen van f 12.000 tot f 15.000, waarbij het loon belastingtarief voor bijzondere beloningen zal worden aangepast. Voorts voorziet het ontwerp van wet in een verhoging van de grens van de voor eigen rekening te nemen ziektekosten en dergelijke voor aftrek wegens buitengewone lasten van ïy2 percent van het inkomen c.q. f 500 tot vijf percent van het inkomen ofwel f 1.000. Veel wind Zie verder pagina 2 Het woord is aan Franse school voor stuntmeisjes Vrede voor iedereen De recordvlucht van de „Postduif" Peter Oosthoek: passie voor modern toneel De mooiste vrouw ter wereld? „De vader van het weerbericht" (Van onze correspondent) DEN HAAG. De loonsverhoging voor 1968 moet worden overgelaten aan de uitkomst van CAO-onder- handelingen in de afzonderlijke be drijfstakken en bedrijven. Het mini mumloon mag daarbij geen opwaart se invloed uitoefenen, het zal pas worden verhoogd na 1 januari. Door loonsverhogingen, die in de bedrijfs takken in redelijk overleg worden af gesproken, mag alleen maar het rode potlood worden gehaald als de totale economie er door in gevaar wordt gebracht. Er komt dus geen algemeen geldend percentage. «gil I §|«W SUfi Wim Kan op t.v. pagina 9 N.V. CARROSSERIEFABRIEK SUEDE-NAPPAJASJES ZIJLWEG 200 - HAARLEM ZWIER TOYOTA DEALER Fa.Gebr. JAK FRANS JANSSEN UITDEUKEN - SPUITEN JAMES WATTSTRAAT 7 COIFFURES DE VRIES U ontving thuis de "Vlees Expres" de speciale krant over vlees. (en/of vleeswaren IJmuider Courant (Van onze correspondent) BREDA. Bij de aanleg van de olie pijpleiding vanuit het Botlekgebied naar de Staatsmijnen blijkt op grote schaal te zijn geknoeid met de meetapparatuur waarop bovengronds kan worden afge lezen of ondergronds de leiding in orde is. Na een uitgebreid onderzoek op last van de officier van Justitie in Breda zijn twee lagere employés gearresteerd. De mogelijkheid wordt groot geacht dat door het geknoei de gehele pijpleiding op nieuw zal moeten worden aangelegd, het geen vele miljoenen guldens extra zal kosten. (Van onze correspondent) DEN HAAG. In tegenstelling tot de gebruikelijke (seizoenmatige) daling van de werkloosheid in september is het aan tal werklozen in Nederland gelijk geble ven op 63.500. Een tegenvaller, die het ministerie van Sociale Zaken stelt op on geveer drieduizend mannen. Volgens de methode van werkloosheidsberekening met uitschakeling van seizoensinvloeden ligt het niveau nu op negentigduizend. Vorig jaar september was dat dertigdui zend. De minister van Financiën, prof. dr. H. J. Witteveen, en staatssecretaris dr. F. H. M. Grapperhaus delen in de toe lichtende memorie op het wetsontwerp mee dat bij de invoering van de grens van twaalfduizend gulden op 1 januari 1965 het overgrote deel van de werk nemers loonbelasting moest betalen. Sindsdien is het loonpeil zodanig gestegen dat velen van hen nu wel in de in komstenbelasting moeten worden betrok ken. Dit betekent voor hen een jaarlijks terugkerende last met het invullen van de aangiftebiljetten en voor de belasting dienst een zodanige toeneming van werk zaamheden dat een goed functioneren van het aanslagregelend apparaat in gevaar dreigt te komen. Door de voorgestelde maatregel wordt het effect van de sinds 1965 opgetreden loonstijging op het aantal in de inkom stenbelasting te betrekken werknemers ongeveer geneutraliseerd. Door de ver hoging van de aanslaggrens wordt de loonbelasting ook voor werknemers met een jaarloon van f 12.000 tot f 15.000 eind- DEN HAAG. De commissie Ensche dé heeft haar eindrapport uitgebracht over de achtergronden van de ordeverstoringen in Amsterdam in de periode september 1965-september 1966. Het is voor de commissie allerminst ze ker, dat men de Amsterdamse autoritei ten het verwijt zou mogen maken dat zij geen bevredigend antwoord hebben ge vonden op de hun door de provocaties ge stelde opgaven, zo zegt zij in haar rap port. Naar haar mening heeft het vooral ont broken aan een goede coördinatie van de bestuurlijk politieke, justitiële en po litiële beleidslijnen in het beleidscentrum: de burgemeester, „maakt men de ba lans op, dan is het totaalbeeld niet op wekkend", aldus de commissie die meent dat er op het gebied van de politie nog veel gedaan zal moeten worden, onder meer reorganisatie van de organisatie, verbete ring van het algemene klimaat binnen Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Van Dag tot Dag 3 Achtergrond 3 Buitenlands nieuws 3, 7 Langs sluizen en havens4 Kerkdiensten 4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 Losplank 6 Ferdinand 6 Feuilleton 3 Beeldverhalen 3 Aangestipt 8 Kunst 9 Radio en tv 9 Economisch nieuws 10 Scheepsberichten 10 Beurs 11 Sport 11 Erbij13 '23 Luidsprekers 18 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's (waarin opgenomen Erbij) Verwachting van het K.N.M.I., geldig van zaterdagavond tot zondagavond: Overwegend droog weer met voor al aanvankelijk nog veel bewolking, maar later enkele zonnige perio den. Matige tot krachtige zuidwes telijke wind. Aanhoudend zacht weer. Volledige weerrapporten op pagina twee. het korps, betere bevelsverhoudingen en een betere scholing en mentale begelei ding van de Amsterdamse politieman. De commissie noemt Amsterdam „een lastige stad" en zegt dat haar rapport niet gebruikt mag worden als grondslag voor verwijten aan gezagsdragers zonder dat men daarbij ook het klimaat waarin zij moesten werken, betrekt. Als een der achtergronden van de orde verstoringen beschouwt de commissie het regeringsbesluit het huwelijk van prinses Beatrix in Amsterdam te doen plaatshebben. Het stedelijk bestuur is te voren niet over dit besluit gepolst. De klacht, dat de pers het gezag of de politie zou hebben „weggeschreven" wijst de commissie af. SCHIPHOL. De KLM heeft naar voorlopige schatting in het afgelopen zo merseizoen van april tot oktober een winst geboekt, die ongeveer dertig per cent minder zal blijken te zijn dan die van de overeenkomstige periode van 1966. De winst over de eerste vijf maanden van het boekjaar (april tot en met augus tus) bedroeg toen 75 miljoen gulden, het geen dus betekent dat over dezelfde perio de van dit jaar een winst van ongeveer vijftig miljoen zal zijn gemaakt. Dit heeft president-directeur Van den Wal bekendgemaakt op een bijeenkomst van het vliegend personeel. heffing. Dit maakt het noodzakelijk het loonbelastingtarief voor bijzondere be loningen aan te vullen met percentages voor deze nieuwe jaarloonklasse. De bewindslieden vinden het onjuist uitgaven die overwegend bestaan uit de voldoening van verzekeringspremies en dus die tot de normale gezinsuitgaven behoren, als buitengewone lasten te be schouwen. Een zeer belangrijk deel van de Nederlandse bevolking op 1 januari 1967 zeventig percent is namelijk ver plicht of vrijwillig verzekerd bij de ziekenfondsen. Daarnaast is niet mede gerekend de speciale verzekeringen voor bepaalde bevolkingsgroepen als ambte naren yan lagere publiekrechtelijke lichamen, militairen en politie on geveer twintig percent van de Neder landse bevolking bij particuliere instel lingen tegen ziektekosten verzekerd, Naarmate het zich verzekeren tegen kosten van ziekte een meer algemeen voorkomend verschijnsel is hebben de ziektekosten minder het karakter van buitengewone uitgaven, zo betogen de bewindslieden. Een weer recht doen aan het begrip „buitengewone lasten", hetgeen vereist dat alleen aftrek mogelijk is in die ge vallen waarin van uitzonderlijke kosten sprake is, kan naar de mening van de minister en de staatssecretaris het een voudigst tot stand worden gebracht door verhoging van de grens van de voor eigen rekening te nemen ziektekosten. Zij heb ben daarbij rekening gehouden met een ziekenfondspremie die thans 6,8 percent bedraagt, maar vermoedelijk voor 1968 boven de zeven percent zal komen te liggen, meer dan twee percent dus boven het niveau van 1965. In totaal zullen de voorgestelde maat regelen de opbrengst van de inkomsten en loonbelasting verhogen rret op jaar basis negentig miljoen gulden. De minister en de staatssecretaris be treuren het dat dit bedrag zal worden opgebracht in de vorm van inkomsten- en loonbelasting. Die belastingen zijn eerder te hoog dan te laag. Zij achten dit echter onvoldoende grond om een op zich zelf juiste maatregel op het gebied van die belastingen achterwege te laten. Een ver laging zal moeten geschieden door wijzi ging in het tarief, en wel ter gelegenheid van een toekomstige verhoging van de omzetbelasting. PARIJS (Reuter). President Habib Bourguiba van Tunesië heeft in een vraaggesprek met het conservatieve Franse blad „Le Figaro" gepleit voor het aftreden van Nasser. „Het is altijd moeilijk voor hen die oorlog hebben ge voerd een vrede tot stand te brengen' aldus het Tunesische staatshoofd. Hij achtte een terugtreden van het Egyptische staatshoofd niet alleen in het belang van de totstandkoming van een regeling in het Nabije-Oosten, maar ook wellicht tot voordeel van Nasser zelf en van zijn land. s U n am un o Een geloof dat niet twijfelt is geen echt geloof. De acteur Henk van Ulsen nam gisteren uit handen van burgemees ter W. Thomassen van Rotterdam zijn Edisonbeeldje in ontvangst voor zijn vertolking Dagboek van een gek". De vijftien Edisons in de klas sieke sector werden gisteravond uit gereikt in de Rotterdamse schouw burg De Doelen tijdens het Grand Gala du Disque Classi que 1967. Andere prijswinnaars: dirigent Jean Fournet, dirigent dr. Karl Böhm, dirigent Colin Davis, diri gent Henryk Czyz, dirigent Otto Klemperer, pianist Vladimir Ashke- nazy, trompettist Adolf Scherbaum en de Britse alt Janet Baker. Over deze CAO-regels voor 1968 zijn de landelijke werkgeversorganisaties en de vakcentrales het bij hun overleg in de Stichting van de Arbeid eens gewor den. Alleen de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond, die voor een geleide loonpolitiek is, verklaarde zich tegen een systeem met meer vrijheid. Voordat er van een akkoord tussen werkgevers en vakbeweging kan worden gesproken, moeten zij het er eerst nog over eens worden wie de loonontwikke ling in het oog houdt en op welke ma nier dit gebeurt. Daar hangt in feite alles van af. Zij gaan nu eerst over tien dagen minister Roolvink van Sociale Zaken vragen welke ideeën deze daarover heeft. De vakcentrales hebben hun oorspron kelijke voorstel, dat een algemeen per centage plus branche-vrijheid voor spaar' loon inhield, laten vallen. De voorzitter van het Nederlands Katholiek Vakverbond, de heer P. J. J, Mertens, wenst na het nu bereikte ak koord geen inmenging meer van het Col lege van Rijksbemiddelaars, zo heeft hij op een vergadering in Alkmaar ver klaard. „Wij ontzeggen de regering haar so ciaal-economische verantwoordelij kheid bepaald niet", aldus de heer Mertens „maar zij dient in dit vrije spel van loonpolitiek door haar minister en door niemand anders slechts in te grijpen als de nationale economie in gevaar is' In Port Said zijn de scholen weer begonnen. Maar met het oog op bomaanvallen neemt men overal voorzorgsmaatregelen. De foto toont hoe een meisjesschool ochtendgym nastiek doet met op de voorgrond zandzakken. N r v AMSTERDAM Zes grote oliemaat schappijen hebben onder de naam „Air craft Fuel Supply N.V." een gezamenlij ke onderneming opgericht voor het schep pen, houden en exploiteren van opslag-, verovers- en afleveringsfaciliteiten ten be hoeve van de aflevering van vliegtuig brandstoffen op de luchthaven Schiphol. De oprichters zijn: Shell Nederland Ver koopmaatschappij N.V., Esso-Nederland n.v., Chevron Petroleum Maatschappij (Nederland) N.V. Benzine en petroleum handel maatschappij N.V., Mobiloil n.v. en Total Nederland Aardolieproducten N.V. Het maatschappij k kapitaal van de nieuwe n.v., die haar zetel in Den Haag heeft, bedraagt 300.000, verdeeld in 600 aandelen van elk 500, terwijl daarvan 60.000 is geplaatst en volgestort. De zes oprichters participeren elk voor 10.000 in het geplaatste kapitaal. Voor de eerste maal is Shell Nederland verkoopmaat schappij n.v. tot directeur benoemd. PORTREE, EILAND SKYE (Reu ter). De boeren van het Schotse eiland Skye dreigen geen kijkgeld meer te zullen betalen als er niet iets verandert. Elke keer als zij hun toestel aanzetten, verschijnt er een Russisch fanfarekorps op het scherm. Of er staat een heer propagandataal te oreren, wat zij evenmin op prijs stellen. Door een of andere oorzaak wordt de televisie zender van het eiland door de Mos- kouse televisie weggedrukt. „De hele zaak is belachelijk", aldus de gouver neur van lnverness-shire, lord McDo nald. Advertenties Cruquiusweg 31 Telefoon 84787 Heemstede voor alle auto- en caravanschaden Barteljorisstrarat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 96 - Amsterdam Bloemstraat 34 official dealer IJmuiden - Tel. 14208 voor gemeente Velsen Haarlem e.o Santpoort - Tel. 8345 ITOVOTA MOTORl AUTOPLAATWERKERIJ snelle reparatie - gratis advies Tevens alle onderdelen voor elke wagen. IJMUIDEN - TELEFOON 12011 De kleine werkplaats .met de grote vakkennis, bij het industrieterrein Lange Nieuwstraat 497 Tel. 1 03 02 Adviezen omtrent haar- en huidbehandeling n jaar gratis vlees Doe mee aan de prijsvraag! Stuur uw oplossing in vóór Donderdag 12 oktober. Krant kwijt? Vraag uw slager!

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1