Processen tegen oorlogsmisdadigers zijn voor de Duitsers een dood probleem Theater van menselijke ontoereikendheid ...dankzij de AMRO-Salarisrekening. Want die geeft (Plus alle giro-mogelijkheden) AMRO BANK ïDUJARDI VIEUX SPAARBANK EN ALLE BANKZAKEN m BP-raadsfractie krijgt proeftijd Straatsburg geeft voorrang aan klacht tegen Griekenland AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK ZATERDAG 7 OKTOBER 1967 Gang van zaken T riest Bewezen? Belangrijke bijkomstigheid: u heeft dan meteen uw eigen vaste bank voor vele andere bankdien sten. Zoals bijvoorbeeld: de spaarmogelijkheden van 4 t/m 6% rente, de AMRO- lening, verzekeringen, beleg gingsadviezen enzovoorts. Bij elk kantoor van de AMRO Bank ligt een gratis folder over de AMRO-Salaris- rekening voor u klaar. Betilen Russische kerngeleerde wil in Canada blijven Kerkelijk nieuws In Amsterdam MOLENDIJK Meer dan 2 miljoen spaarders. Meer dan f 5 miljard spaargeld. Meer dan 1300 vestigingen. (door Rudolph Bakker) STUTTGART. Toen eind vorig jaar het Sobibor-proces in Hagen ten einde liep werd een opinie-peiling verricht om na te gaan wat de bevolking over dit oorlogsmisdadigersproces wist te vertellen. Hoewel de zittingen meer dan een jaar in beslag genomen hadden en de kranten er regelmatig over hadden bericht kon zo goed als niemand van de gevraagden een bevredigend antwoord geven. Sommigen dachten dat Sobibor wel een nieuw wasmiddel kon zijn. Op 20 oktober van het vorig jaar begon in Stuttgart een nieuw proces. Dit Lemberg-proces is nog steeds niet afgelopen en hoewel de uitspraak op afgelopen september was gesteld zal het nu zeker nog tot in 1968 voortduren. De Stuttgarter Zeitung is het enige dagblad dat getrouw van alle zittingen een verslag heeft afgedrukt. De Lemberg-affaire wordt „het vergeten proces" genoemd. Maar ook het Sobibor-proces werd al zo gedoopt. Het ziet er naar uit dat alle lopende en nog komende processen „vergeten processen" zullen zijn. Tot na 1975 zullen nog nieuwe processen worden aangevangen, aldus het centrale instituut in Ludwigsburg, dat de eerste onder zoekingen verricht en de zaken dan verder geleidt naar de betreffende openbare ministeries. In Darmstadt begon afgelopen maandag het Babij Jar-proces. In een groeve bij Babij Jar, niet ver van de hoofdstad van de Oekraine, Kiev, werden op 29 en 30 september 1941 33.771 joden door de S.S. neergeschoten. Tot het complex behoort ook de kindermoord van Bjelaja Zerkov. Het gaat om negentig kinderen, van zui gelingen tot zevenjarigen, die aanvanke lijk van de slachting waren overgebleven. Ze waren in een barak samengebracht, waar ze zonder voedsel en verzorging waren. Ondanks pogingen van een geeste lijke van de Wehrmacht werden de kinde ren door hetzelfde „Sonderkommando 4a" van de „Einsatzgruppe C" vermoord. Bij het begin van een ander proces, af gelopen maandag, betrad de aangeklaag de Leopold Windisch de rechtzaal onder het uitroepen van de woorden: „Is hier misschien toevallig nog een volkermoor denaar in de zaal?" Windisch wordt er van beschuldigd meegewerkt te hebben aan de moord op 12.800 joden in Wit- Roetenië. Ook zou hij in Lida bevel heb ben gegeven tot de „Ausrottung" van 86 zigeuners. Het vooronderzoek duurde drie jaar. De gang van zaken bij al deze proces sen is veelal dezelfde. De vriendelijke president van de gezworenen-rechtbank, die onvermoeibaar boort en af en toe op recht geschokt is bij wat hij hoort. Wat bij de buitenlandse toehoorder in de zaal dan de reactie opwekt: waar was deze president dan voor en in de oorlog en weet hij ook al niets van de „Kristall- nacht" en het lot van Von Ossietzky. Dan zijn er de gezworenen: brave handwerks lieden, een of meer lagere ambtenaren zo zien ze er tenminste uit en een huisvrouw. Ze vertrekken geen spier van hun gezichten en zitten daar, soms een jaar lang of langer. Links en rechts van de rechtbank tro nen de beklaagden op amfitheatersgewijs aflopende banken. Bij hun binnentreden en de daarop volgende verwarring onder scheidt men de meesten niet van hun advocaten, van de mensen in de zaal. Wanneer de toeschouwer met bevrediging een misdadigerstype denkt te hebben ont dekt blijkt het de griffier te zijn of een ander officieel personage. Onder de be klaagden zijn er altijd een paar die zich misdragen door onder het horen van de getuigen te lachen, verongelijkte gezich ten te trekken, of andere ontoelaatbare gezichten. Ze vinden aan elkaar steun, maar pro beren ook elkaar zwart te maken. Meest al wenden ze voor een geheugen te heb ben als een zeef, zodat bijvoorbeeld in het Auschwitzproces een aangeklaagde apotheker niet meer wist of hij met Kerst mis bij het aankomen van de treinen met joodse slachtoffers was geweest, of thuis voor een Duitser een absoluut ongeloof waardige geheugenstoornis. De taktiek van de beklaagden is óf te beweren dat zij op het voor hen ge vaarlijke moment niet in het kamp waren, of wel te verklaren dat zij met zekerheid weten dat S.S.-kameraad X of Y de schanddaad heeft begaan. Het is dan sltijd zeker dat X of Y al jaren dood is Het meest trieste hoofdstuk, en het aan grijpendste, vormen de getuigen. Ze komen uit de Verenigde Staten, Israel, De poort van het concentratiekamp. Auschwitz, met de rails waarop treinladingen joden werden aange voerd voor de crematoria. haald. Gek van verdriet zwierf ze vier dagen rond. Ze verstopte zich onder aar dappelloof. Niemand wilde haar te eten geven. Toen meldde ze zich. Het verhaal duurt te lang en de rech ter dommelt in. Als ze over het kamp begint schiet hij overeind. Daar begint zijn taak weer. De vrouw vertelt gezien te hebben hoe een jongen door een van de beklaagden uit zijn barak werd ge haald, en toen zo werd geslagen dat ze het gezicht moest afwenden. Later zag ze het slachtoffer in een plas bloed lig gen, de jongen bewoog niet meer. De advocaat van de beklaagde staat op en vraagt kwasi-slim: „Als u het hoofd had afgewend, hoe wist u dan dat de jongen onbeweeglijk in een plas bloed lag? Maar de vrouw is slimmer dan de ad vocaat, uit naïeviteit. Ze raakt niet meer onder de indruk van het haar voort durend ingeprate gevoel van onzeker heid. Natuurlijk was het menselijk, dat ze later wéér gekeken had. Ze slaat haar handen voor haar ogen en zwijgt. De ad I vocaat een ingebeelde provinciale I beau gaat weer zitten. De derde getuige die dag is een man Hij ratelt aan één stuk door, maar als de rechter op een bepaalde S.S.-actie komt, stokt hij plotseling en barst in tranen uit. De zitting wordt geschorst. De be klaagden vormen onderonsjes, lacherig en van zichzelf overtuigd. Zo slepen deze processen zich eindeloos voort. De tenslotte uitgesproken straffen verwekken meestal opzien door hun mild heid. Maar waren de aangevoerde be- I schuldigingen dan ook volgens de strenge rechtsregels daadwerkelijk bewezen? Het hoofd van de politieke afdeling van de Stuttgarter Zeitung, die van dlle meer dan honderd zittingsdagen van het Lem bergproces een verslag in zijn krant liet Polen, een enkele woont in Duitsland. Ze afdrukken, is er heilig van overtuigd dat zijn oud, in de war van de verre reis zo goecj ajs niemand de verslagen leest, en zenuwachtig. Meestal zijn ze ook een- jjjj krijgt over het onderwerp ook geen voudig van geest. Al deze factoren bijeen ingezonden brieven. De berechting van de hebben tot gevolg dat ze op het moment oorlogsmisdadigers is voor de Duitsers een dat het er op aan komt niet begrijpen dood probieem. Maar de rechtbanken wei wat de bedoeling van de vragen van de geren de tüegang tot de betreffende docu- president is en wat de draagwijdte van menten en stukken, die zij vaak in jaren- hun antwoord kan zijn. Hun geheugenver- lange moeizame arbeid bij elkaar hebben lies is vaak even opzienbarend als dat gegaard en die daarom van grote histo vgn de beklaagden. rische betekenis zijn. De' processen worden dan ook naar- Wanneer de Duitse kranten over de pro- mate het moment van het gebeurde ver- cessen niet meer berichten is daarmee de der weg komt te liggen steeds meer een enige bron voor het publiek en het nage theater van de menselijke ontoereikend- slacht opgedroogd. Inderdaad voltrekken heid, een van de feiten losgemaakte de meeste oorlogsmisdadigersproces- staalkaart van de gruwelijkste van 's sen zich de laatste jaren onder een abso mensen listen en lagen, ook met betrek- luut stilzwijgen van pers en publiek. De king tot de hardleerse schurken, hun getuigen komen en gaan en raken steeds kwasi-listige leugenspel en hun kwasi-op- meer in verwarring. De beklaagden lie rechte onschuld-bekennen. gen er maar op los en weten steeds ze Al deze dingen waren ook w'eer bij het kerder dat ze er met een paar schram Lemberg-proces te observeren, waarvan men van af komen. ik een zitting meemaakte. De feiten, hoe Verdedigers a'ls de befaamde dr. Asche gruwelijk ook, doen in dit verband weinig nauer bewegen zich steeds lustelozer ter zake: tussen 1941 en 1944 werden de steeds zekerder van zichzelf, door de .oden uit het district Lemberg „ausge- rechtzalen. De euthanasie-arts Bohne, na rottet". Het gaat om de dood van 139.329 jarenlang zoeken in Zuid-Amerika gevon oodse slachtoffers. Vorig jaar oktober den en beschuldigd van medeplichtigheid begonnen de zittingen. aan de moord op vijftienduizend geestes Er zijn nog vijftien beklaagden over. zieken, zal binnenkort waarschijnlijk we waarvan er negen kort na het begin van gens „ouderdomszwakte" met meer voor het proces na aanvankelijke invrij- zijn rechter hoeven te verschijnen heidstelling weer werden gearresteerd. Het gaat niet alleen om een geplande I L>,.fpwtip moord. De beklaagden hebben hun slacht offers zonder opdracht doodgeslagen, on- Hamburg stal een arme vrouw vier dersteboven aan een boom gehangen, met prikkeldraad vastgebonden en alleen zout luiers van de waslijn van haar buurvrouw water te drinken gegeven. Ze hebben een De buurvrouw zag de diefstal en vergaf om brood smekend jong meisje neerge knald, baby's uit het raam van de be- i ADVERTENTIE vallingszaal op vrachtwagens gesmeten, hun slachtoffers door herdershonden laten verscheuren. de wanhopige moeder. Maar een andere buurvrouw sloeg het tafereel, hangend uit haar raam, gade. Ze meldde het de poli tie. De moeder werd aangeklaagd. In deze klikkende buurvrouw smeult de po tentie van de kampbeul. Ze smeult in vele buurvrouwen en -mannen en alleen een misdadig regime maakt van de klik kende buurvrouw een Ilse Koch. Bij de zelfmoord van Ilse Koch schreef Der Spiegel": „In de Messalina van de concentratiekampen hadden de Duitsers een persoon gevonden, waarover zij ton nen vol laf zwijgen, „Nicht-gewusst" hebben en een gemakkelijk „Befehl ist Befehl" konden uitstortenNu zijn we zover dat we alleen nog maar de „moordenaars", de „ware schuldigen zoals het zelf-verraderlijk heet, achtervol genmaar de wereld, waarin Ilse Koch onschuldige mensen kon kwellen, heeft vele auteurs. Tot degenen die deze wereld hebben gemaakt behoort intussen beslist niet Ilse Koch". Men zou „Der Spiegel" corrigerend kunnen zeggen: „Be slist niet alléén Ilse Koch". Dit monument zorgt ervoor, dat de herinnering aan Auschwitz levend blijft. ADVERTENTIE Salarisverhoging.. 3 Vlo rente Een uit Amerika overgekomen oudere vrouwelijke getuige, één van de 149 op geroepen getuigen, moet haar beulen I herkennen, die van links naar rechts op haar neer kijken. Ze raakt in verwarring en zegt maar wat. De beklaagden grijnzen J tevreden. Dan vertelt de getuige het ver haal van de twee mannen, die aan de I boom vastgebonden stonden. Waar stond de boom, vraagt de rechter. De vrouw wordt een plattegrond voorgehouden. Ook haar beul moet komen kijken, hij ademt bijna in haar hals. Ze bedenkt zich dan dat er twee bo men waren. Ook weet ze niet meer of I de mannen met prikkeldraad of gewoon I draad waren vastgebonden. „Weet u dat werkelijk niet meer?" vraagt de bijzit ter. De vrouw aarzelt nog meer. Ze weet I ook niet meer of er een wacht voor de poort stond. De tweede vrouwelijke getuige komt uit Polen. Ze spreekt uitsluitend Pools Boris Dotsenko, een Russische deskundige en de tolk komt in actie. Maar de vrouw op het gebied van de theoretische kern- blijft maar doorpraten en de tolk krijgt wetenschap, heeft in de Canadese stad geen kans, ondanks de herhaalde inter- Edmonton bekend gemaakt dat hij beslo- venties van de president van de recht- ten heeft niet naar de Sovjet-Unie terug bank, die steeds kribbiger wordt. te keren. Dotsenko, die directeur was van „Hoe kwam u in het kamp?" De vrouw het kernlaboratorium van de universiteit was bij een razzia gevlucht. Haar ou- van Kiev, kwam een jaar geleden met ders, zuster, man en kind waren opge- verlof naar Canada Schiedam EDMONTON (Reuter). De 41-jarige Vrije Evang. Gemeenten. Beroepen te Utrecht-N. H. E. van der Bij jr. te Goouda. Geref. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te IJmuiden H. J. Nijenhuis te Spakenburg. Geslaagd voor het prop. ex. theologie de heren L. W. de Graaff te Giessendam- Nederhardinxveld en P. K. Meijer te Zwolle. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Maassluis W. van Sorge, kand. te Apeldoorn. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De Amsterdamse ge meenteraadsleden van de Boerenpartij, hebben van partijbestuur en leden drie maanden proeftijd gekregen om de onder linge ruzies in een goede verstandhou ding om te buigen en een betere samen werking met de andere fracties in de ge meenteraad tot stand te brengen. De Boerenraadsfractie bestaat uit drie man. Voorzitter N. Verlaan wordt sinds enige tijd 'niet alleen geboycot door de andere fracties, maar kon het bovendien niet vinden met zijn eigen partijleden. Hijweigerdeechter zijn raads lidmaatschap op te zeggen. Boerenleider Koekoek is donderdag naar Amsterdam gereisd om een door cir ca 50 partijleden bezochte vergadering in het J. Obrechtshuis te leiden. Na af loop liet de voorzitter van de afdeling Amsterdam de buiten wachtende journa listen weten dat tot een proeftijd was besloten. Boer Koekoek zei later echter: „Ik weet niets van een proeftijd. In de Boerenpartij zit voor jullie geen nieuws. Daarvoor moet je bij de regeringspartij en zijn. Ga maar eens kijken bij de K.V.P." ADVERTENTIE VOOR EEN PERFECTE HUID- en HAARVERZORGING naar SALON SANTPOORTERPLEIN 1 - TEL. 60643 SAUNABADEN STRAATSBURG De Europese Com missie voor de rechten van de mens heeft besloten de door de Scandinavische landen en Nederland tegen het Griekse militaire bewind ingediende klachten als één geheel met voorrang te behandelen. Zij heeft de Griekse regering verzocht vóór 15 novem ber haar oordeel over de ontvankelijkheid kenbaar te maken. Zij houdt op 14 decem ber een zitting voor hoor en wederhoor en over de ontvankelijkheid van de klacht. De zitting zal overeenkomstig de conventie bepalingen besloten zijn. ADVERTENTIE O RAIFFEISENBANK M227

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7