UNIEKE OVERWINNING OP POLEN Verjongde turnploeg op evenwichtsbalk naar beslissende voorsprong Dolman neemt titel over van wereldkampioen Wim Ruska Overtuigende zeges van Saint Louis Cardinals Debutant Stanfries boekte tegen Deetos tweede zege Parijs-Tours voor „oude Rik" Slotemaker veroverde titel op het vliegveld Welschap Staartploeg Verburch boekte eerste winst ten koste van PSV Stuur nzelf naar een veilige toekomst! Henk Blok geeft zijn team weinig kans in Turkije S VE moet Maasbree gelijkspel toestaan Buschauffeur bij de NZH: eeu boeiende en vaste baan. Duinwijck begon goed Karstens, Nijdam en v. d. Vleuten naar Peugeot 15 MAANDAG 9 OKTOBER 1967 Kom er eens over praten: In Haarlem: Elke dinsdagavond van 20.30 - 21.30 in de NZH-kantine, Leidsevaart 396 In Hillegom: Elke donderdagavond van 19.30 in „Flora", Hoofdstraat 55 20.30 In Zandvoort: Elke dinsdagavond van 19.00-20.00 in restauratie NZH-busstation Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij NX Leidsevaart 396 - Haarlem. (Van onze tummedewerker) Het waren stellig niet de keurige nieuwe donker-blauwe turnpakjes, afgezet met rood-witte bies, die onze keurturnsters een glorieuze overwin ning op de Poolse damesploeg heb ben bezorgd. Het waren de prestaties van formaat, getuigend van een voor treffelijke conditie, die een verjongde ploeg met gratie en bezieling in de uitverkochte sporthal van Winscho ten het publiek tot geestdrift hebben gebracht. Want om met ruim vier punten voorsprong de Poolse dames te kloppen, mag als een uniek feit worden aangemerkt. Onze ploeg, zonder de nationale kam pioene Ria Rietveld, maar met topturn- sters als Margo Klees, Ans Heerschop, Jannie Vierstra en Femie Klunder als kern, heeft tezamen met de jeugdige Atie van Veen en debutante Ans van Gerven eindelijk de reeks nederlagen tegen Po len doorbroken. De fraaie zege in Win schoten heeft bewezen welke goede vor deringen onze keurturnsters hebben ge maakt. Spannend was deze interland alleen tot aan de eerste helft van de strijd. Hoewel onze turnsters met paardspringen goed waren begonnen en veel meer vaart in hun sprongen brachten dan de Poolse turnsters, was de voorsprong hierna slechts één punt. De brug bracht de spanning erin, doordat de Poolse ploeg toen één tiende punt van de achterstand inliep. De evenwichtsbalk, altijd de on zekere factor in een wedstrijd, bracht echter het keerpunt ten gunste van de Nederlandse ploeg. Het werd voor de Poolse meisjes niet minder dan een vol komen debacle, doordat vier van de zes tunsters hun oefening door een ontijdi ge afsprong moest onderbreken. Dat kost te zoveel puntenverlies, dat het laatste onderdeel, de vrije oefening de achter stand niet meer kon goedmaken. Vooral Ans Heerschop en Margo Klees hebben bijzonder fraaie werk geleverd, waarbij de Hilversumse het presteerde bij het paardspringen het hoogste cijfer van de wedstrijd te behalen, 9.55 p. De sterkste Poolse turnster, Malgorzata Wilczek, moest de eerste plaats in het persoonlijk klassement delen met Ans Heerschop. De Poolse noteerde tweemaal 9,45 p; met paardspringen en met haar subliem uitgevoerde vrije oefening. Be- verwijkse Margo Klees was even min der gelukkig tijdens haar rugoefening, waardoor zij niet verder kwam dan 9,20 en haar kans op een betere plaats ver speelde. Debutante Ans van Gerwen (PSV, Eindhoven) heeft uitstekend vol daan. De uitslagen luiden als volgt: 1. Ne derland 183,45 p.; 2. Polen 179,35 p. Per soonlijk klassement: 1 en 2. Malgorza ta Wilczek (Polen) en Ans, Heerschop (Ned.) 37,55 p.; 3. Margo Klees (Ned.) 37,20 p.; 4. Jannie Vierstra (Ned.) 36,90 p.; 5. Elzbieta Kaminska (Polen) 36,55 p.; 6. Femie Klunder (Ned) 36,20 p.; 7. Atie van Veen (Ned.) 35,35 p.; 8. Barbara Eustachiewicz (Polen) 35,15 p.; 9. Ans van Gerwen (Ned). 34,70 p.; 10. Gizela Zygadlo (Polen) 34,35 p.; 11. Urzula Pie- truszek (Polen) 33,05 p.; 12. Malgorzata Barlak (Polen) 32,50 p. i Van de Pol (rechts) in zijn partij met Verhoeven. Van de Pol zou kampioen van Nederland in het half- middengewicht worden. De verwachte open strijd in de zwaar gewichtklasse tijdens de Nederlandse kampioenschappen dangraden, die zater dag in de Energie-hal te Rotterdam zijn gehouden, is ondanks de afwezigheid van wereldkampioen Wim Ruska uitgebleven. De Amsterdammer Chris Dolman was zijn concurrenten namelijk veruit de baas. Vo rig jaar moest Dolman in de finale de eer aan Ruska laten, maar nu veroverde hij door een sprekende overwinning op St. Nicolaas in de eindstrijd de nationale ti tel. Drie wefyen voor zijn vertrek naar Zuid- Afrika, waar hij voor een periode van vijf weken trainingen en demonstraties in Benoni zal geven, werd Peter Snijders winnaar in de half-zwaargewichtklasse. De Eindhovenaar, die in 1966 niet deel kon nemen wegens een verblijf in Japan, be dwong Vincent Boot uit Zwolle door twee maal een half punt te scoren. Ook Jan Snijders werd Nederlands kam pioen. Jan, die over enkele weken zijn leraarexamen moet doen, had het overi gens niet zo gemakkelijk als zijn broer. In de eerste ronde van de middengewicht- klasse verloor hij na een overnam van de Amsterdammer Joop de Preyker, maar via de herkansing en tevens halve fi nale partij, die hij van Polanen won bereikte hij toch de eindstrijd. Daarin liet de Eindhovenaar zich niet voor een twee de keer door De Preyker verrassen. Eddy van de Pol moest ook tweemaal tegen dezelfde tegenstander aantreden al vorens het goud bij de half-middenge- wichten in ontvangst te mogen nemen. De Helmonder versloeg in de finale ,op beslissing de Utrechter Jan Verhoeven, waarvan hij in de tweede ronde door twee keer waza ari had verloren. Karei Gietelink behaalde eveneens op beslissing van de scheidsrechter de licht- gewichttitel. In de finale toonde hij zich de meerdere van de luid aangemoedigde Leidenaar Rob Chen, die na een enigs zins omstreden halve finalepartij tegen de Jong zijn tegenstander werd. De uitslagen van de finales zijn: Lichtgewicht: Karei Gietelink (Amstel veen) wint op beslissing van Rob Chen (Leiden). Half-middengewicht: Eddy van de Pol (Helmond) wint op beslissing van Jan Verhoeven (Utrecht) Middenge wicht: Jan Snijders (Eindhoven) wint door ippon an Joop de Preyker (Am sterdam). Half-zwaargewicht: Peter Snij ders (Eindhoven) wint door ippon van Vincent Boot (Zwolle). Zwaargewicht: Chris Dolman (Amsterdam) wint door ip pon van Cor St. Nicolaas. DEN HAAG. Henk Blok, trainer en coach van het Nederlandse volleybalteam, twijfelt geen ogenblik: „we hebben op de Europese kampioenschappen in Turkije absoluut geen kans de finalegroep te be reiken. Winnen van Rusland en Oost- Duitsland is uitgesloten. Het enige waar we op hopen is een hoge klassering in de verliezersgroep, zodat we ons direct voor de strijd om het wereldkampioen schap plaatsen". De twaalf spelers, die na een zaterdag avond in Drachten gespeelde selectiewed strijd werden gekozen voor de Nederland se ploeg zijn: Swieter (Delta), Valkenburg (Bek- kersveld), Mulder (Sigi), Kooien (Blok keer), Aalbers (US), De Hond (Tornado), Keizer (HML-CLV), Jansen, Vermeulen, Veldhuis, Lodder en Trompetter (allen AMVJ). De damesploeg, die door een gunstige loting alle kans heeft de finalegroep te bereiken, is als volgt samengesteld: Pauline de ROO (BWC). Hilda van Gulik (Valbovol), Ans Snuverink (Achilles) Tonnie Verdij sseldonk (PSV), Joke den Dekker (Celebes-OVC), Trudi Uitenbo gaard-Bennis (Valbovol), Marijke Brug- geman (Zandvliet), Annemiek Eppirig (Val bovol), Mathilda van der Berg (SVD) Akje de Vries (Dokkum), Fransje Arts (Orsaco) en Truus Grunneke-Meyer (Achilles). Trainer-coack: Johan van der Haar. WÊzÊïmI MÉsm SAINT LOUIS De Saint Louis Car dinals hebben het afgelopen weekeinde voor eigen publiek een 3-1 voorsprong ge nomen op de Boston Red Sox. Zaterdag middag namen de Cardinals in de derde wedstrijd van de World Series 1967 een snelle 3-0 voorsprong die voldoende bleek voor een 5-2 zege. Nelson Briles werd de winnende werper voor de Cardinals die voor 54.575 toeschouwers speelden. Voor Boston was Gary Bell de verliezende wer per, die slechts twee innings op de heuvel stond. Zondag was het wederom werper Gibson die de Red Sox geen schijn van kans gaf: pas in de laatste slagbeurt bereikte een Boston-speler het tweede honk. Bij Boston was Jose Santiago de beginnende werper en hij werd warm ont vangen: in de eerste inning moest hij al van de plaat gehaald worden. De stand was toen al 4-0 voor de Cardinals. In de inning voegden de Cardinals nog twee runs aan hun totaal toe: 6-0. Als de Saint Louis Cardinals vanmiddag wederom win nen, dan zijn zij wereldkampioen. De openingsslagman Lou Brock van de Cardinals opende zaterdag met een drie- honkslag en Curt Flood volgde met een honkslag, zodat Broek kon scoren. In de tweede inning opende McCarver met een honkslag, waarop Mike Shannon een ho merun sloeg (3-0). In de zesde inning gaf pinch-hitter An drews een honkslag en scoorde 3-1 op een honkslag van Dalton Jones. De Cardinals scoorden echter ook weer en weer was het Lou Brock die door zijn snelle honk- lopen succes had: eerst was hij na een stootslag de velders van Boston te snel af. Daarna profiteerde hij van een foutie ve aangooi van de Boston-werper om ver volgens vanaf het derde honk te scoren op een honkslag van Roger Maris (4-1). In de zevende inning kwam Boston terug tot 4-2 door een homerun van Reggie Smith, maar in de achtste inning bepaalde Roger Maris de eindstand op 5-2 dank zij een tweehonkslag van Orlando Cepeda. In de wedstrijd van zondag verdiende Broek het eerste honk dank zij enorm snel honklopen en Curt Flood volgde met een honkslag. Roger Maris gaf toen een tweehonkslag en het was 2-0 voor Saint Louis. Er volgde een conferentie op de Boston-heuvel en Santiago bleef gehand haafd. Cepeda werd uitgevangen, maar Maris schoof op naar het derde honk. McCarver gaf een honkslag en het was 3-0. Shannon werd uitgevangen voor de tweede nul, waarna Javier een infield-hit gaf. Met twee honken bezet gaf Maxvill toen een honkslag: 4-0 en het einde voor Santiago. Nadat Saint Louis in de derde inning door Cepeda en Shannon 6-0 had laten aantekenen, was het gebeurd met de scoringsdrift van de Cardinals. Alleen Lou Broek gaf nog een honkslag. Daar zal nog lang over worden nagepraat. Broek sloeg de bal hoog over midvelder Smith heen en leek een kansje te hebben op een homerun. De bal verliet het veld niet en juist toen Broek op weg was naar het derde honk, pakte een supporter de bal op en gaf die aan midvelder Reggie Smith. Nu werd het een tweehonkslag vol gens de spelregels. (Van onze tafeltennismedewerker) In de ereklasse tafeltennis kon dit weekeinde i.v.m. Nederlandse deelname aan de open Belgische kampioenschappen geen volledig programma worden afge werkt. In groep A wist Maasbree thuis op nieuw te verrassen: nu tegen S.V.E. De Utrechters konden met pijn en moeite een gelijkspel uit het vuur slepen. Veassen was bij de gastheren met 3 overwinnin gen de grote man. Suiskens won van Ber- tus Zwart, terwijl Vespa geen enkele overwinning boekte. In de andere groep boekte Scylla, on danks het gemis van de zieke Gerard Bakker, een 7-3 overwinning op Swift. Bert van de Helm noteerde drie overwin ningen. Invaller Kanbier kwam met twee zeges uitstekend voor de dag, integenstel- ling tot Falleux die alleen van Schmölzer won. Bij de Deventenaren was Jaap van Hummel met 2 winstpartijen de grote man. De Treffers tenslotte verloor na veel spanning met 4-6 van AVGA. Hier speelde Leo Lucas met geen enkele ne derlaag de hoofdrol. Standen A: Maasbree 2-3; Nedlloyd 1-2; SVE 2-1; Wibats 0-0; SNL Smash 1-0. B: Scylla 2-4; A.M.V.J. 1-2; AVGA 1-2; Swift 2-0; De Treffers 2-0. (Van onze korfbalpjedewerker) HAARLEM In de korfbal hoofdklas se handhaafden de leiders, Blauw Wit en Westerkwartier, zich. Eerstgenoemde won met 7-4 van Luto en Westerkwartier won met 4-2 van Samon. Debutant Stan fries behaalde zijn tweede zege in de hoofdklasse. Met 4-3 werd Deetos uit Dor drecht verslagen. PSV stelde zeer teleur, niet om zijn nederlaag tegen Ons Eiber nest (10-3), doch wel om het vertoonde spel. Archipel, dat nooit van HKV kon winnen, deed het dit seizoen beter en won nu met 5-2. Ons Eiberbest nam in zijn wedstrijd te gen PSV geen enkel risico. Binnen 10 mi nuten was het 3-0, door doelpunten van Evenblij, Pouw en Van Zee. De Eibers wonnen tenslotte met 10-3. Westerkwar tier heeft met Samos heel wat moeite gehad. Bij rust was het 1-1. Na de rust tapte Westerkwartier uit een ander vat en na 5 min. had de ploeg door Barends en Stoeltie een 3-1 voorsprong genomen. Kort daarop verkleinde Verhoef de voor sprong tot 3-2, maar spoedig hierna na men de Amsterdammers door R. Koper revanche (4-2). Blauw Wit en Luto speel den een goede wedstrijd. Blauw Wit had na 15 min. een 3-0 voorsprong opgebouwd. Luto kwam hierna beter op dreef en door Klomp en Beauchampet haalde men tot 3-2 op, maar nog voor rust zorgde Kam- minga voor 4-2. Ook in de tweede helft bleef Blauw Wit gevaarlijker en door van Rhee en Wals (2x) werd tenslotte een ver diende 7-4 zege behaald. Stanfries is op eigen veld een lastige tegenstander. De Friezen begonnen met het missen van 2 straf worpen, waarna Schipper ook al vanuit een strafworp voor Deetos scoorde, maar Van der Werf maakte gelijk. Internationaal Boo- gers zorgde voor een prettige ruststand voor Deetos (1-2). Na de rust namen de Friezen het spel in handen en A. en H. Kuyper zorgden voor 3-2. Dertig minuten na de rust bracht Hoekstra Deetos op 3-3, maar in de volgende minuten zorgde van der Werf voor de 4-3 zege. Archipel heeft dankbaar geprofiteerd van het falen van HKV's aanval. Door Reygers en van Krieken namen de Hagenaars daarna met 2-1 de leiding. Maar nog voor de rust zetten de gebr. Engelberts deze 2-1 ach terstand in een 3-2 voorsprong om. Na de rust vergrootte Archipel zijn voorsprong tot 5-2. W'kwartier 6 10 H.K.V. 5 4 BI. Wit 5 9 Stanfries 6 4 Rohda 5 8 Luto 6 4 Archipel 5 5 Samos 5 3 Ons Eibern. 5 5 P.S.V. 5 2 Deetos 5 4 TOURS Rik van Looy heeft de klas sieker Parijs-Tours gewonnen. De bijna 35-jarige Belg was de snelste sprinter uit een kopgroep van veertien renners. De beslissende ontsnapping werd na vijftig kilometer ingezet, er moesten toen nog 200 kilometer worden afgelegd. Rik van Looy, die Parijs-Tours ook in 1959 had gewonnen, was zowel vorig jaar als in 1964 tweede in deze najaarskoers, beide keren achter Guido Reybroeck. Jan Janssen hield zich vrij rustig. Zijn fabriek was goed in de kopgroep verte genwoordigd en zijn eerste plaats in het klassement om ,de „Super Prestige Per nod" liep geen gevaar zo lang Gimondi in zijn gezelschap was. In de laatste fase van de strijd hebben Stablinski. Pingeon en Gilbert Desmet nog geprobeerd alleen weg te komen, maar door de onderlinge rivaliteit in de kop groep, die bovendien geen vrees meer be hoefde te hebben voor het op 7 minuten rijdend peloton, bleef de groep tot aan de streep in Tours vrijwel bij elkaar. Vi- centini en Novak verloren hun kans op een goede klassering door een valpartij op de laatste vijftig meter. Zoet was de beste Nederlander. De uitslag is: 1. Van Looy (B.) 249 km in 5 uur, 57 minuten en 30 seconden, 2. Hoban (Gb.), 3 Godefroot (B.), 4. Sa- myn (Fr.), 5. Bernard Guyot (Fr.), 6. Aimar (Fr.;, 7. Pingeon (Fr.), 8. Zoet (Ned.), 9. Ferretti (It.), 10. Stablinski (Fr.), allen dezelfde tijd als Van Looy. Na afloop is een controle uitgevoerd op het gebruik van stimulerende middelen. Van Looy, Hoban, Aimar en Ferreti meld den zich op tijd voor het onderzoek, waar ook een electro-cardiogram werd gemaakt, waar de bloeddruk werd opgenomen en waar de spierreacties van de renners werden onderzocht. Godefroot Verscheen niet. EINDHOVEN. Gerard van Lennep en Rob Slotemaker hebben gisteren op het vliegveld Welschap bij Eindhoven de laatste twee titels van de strijd om de Nederlandse kampioenschappen toerwa- gens veroverd. De meeste spanning heers te bij de strijd in de klasse van 1300 tot 1600 cc, waarin Rob Slotemaker en Nico Chiotakis tot aan deze laatste race gelijk in punten stonden. Slotemaker besliste (Van onze handbalmedewerker) HAARLEM. In de dameshoofdklasse heeft staartploeg Verburch de eerste winst behaald ten koste van PSV. De jeug dige Truus van Leeuwen (die de vorige week debuteerde) heeft in deze overwin ning een groot aandeel gehad, niet al leen door haar drie doelpunten, maar ook door haar goede spel in de voorhoede In de eerste helft heeft de thuisclub de basis gelegd voor de zege. De traditione le inzinking bleef in de tweede helft ook nu niet uit, maar kwam pas kort voor het einde en toen liet Verburch zich de punten niet meer ontnemen. (7-6). De Eindhovense treffers werden gescoord door Truus Gielissen (3x) en Ineke Pot ter (3x). Een overdonderende start van Velo le verde tegen de Zeeburg-dames een 2-0 voorsprong op door Annie Donk. Toen verhoogden de Amsterdamse dames het tempo en dat resulteerde in doelpunten van Anneke Wildschut (2x) en Wil de Mare. Zeeburg leidde bij de rust met 3-2. Na de hervatting bleek, dat Velo in de eerste helft te veel van zich had ge vergd en kwam nu duidelijk tempo te kort. Wil de Mare, Ria Balt en Lies v.d. Laan schonken hun ploeg een 6-3 zege De Niloc-heren (met hun schotvaardi- ge aanval) hebben tegen ESC A VC (met de sterkste verdediging van de hoofd klasse) een zware 13-4 nederlaag gele den. Met beheerst spel werden de Am sterdammers volkomen overklast. De lei ding was bij scheidsrechter Scheurman in goede handen. Bij ESCA VC waren van Koppenhagen en de gebroeders Veenhui- zen op schot. Een slechte samenwerking tussen de keeper van AHC'31 en z'n verdediging is de oorzaak van de nederlaag tegen Operatie'55. Via 4-4, 4-9, 7-12 wonnen de Hagenaars, die ditmaal in Helmert Bot- terman met dertien doelpunten de grote man hadden, met 19-17. Tom Rij- kenberg was voor de thuisclub het meest produktief. ADVERTENTIE mm»erna*# in zijn Alfa Romeo GTA het duel in zijn voordeel. Wim Beers eindigde in een Ford Lotus Cortina op de derde plaats. In de klasse tot 700 cc ging de zege naar Gerard van Lennep in een Steyr- Puch, die hierdoor ook beslag legde op de nationale titel. Hugo van Lennep werd met een BMW 700 c.s. tweede, Hans van den Heuvel finishte als derde. Het ver wachte grote gevecht van deze onder stromende regen gehouden races tussen Ab Goedemans en Ed Swart bleef uit. Goedemans nam direct na de start de leiding en behield deze tot de finish. Zijn grote concurrent gaf hij geen schijn van kans. De uitslagen luiden: tot 700 cc 1. Gerard van Lennep (Steyr Puch), 2. Hugo van Lennep (BMW), 3. Van den Heuvel (BMW). 700-850 cc 1. Dijkstra (Fiat Abarth 850, 2. Frederikse (DKW), 3. Kwinkelenberg (Fiat 850). 850-1000 cc. 1. Ab Goedemans, 2. Swart (Fiat Abarth) 3. Deinum (Fiat Abarth). 1000-1300 1. Oskamp (Austin Cooper S), 2. Dudok van Heel (Morris Cooper), 3. Bergstein (Aus tin Cooper S). Boven 1600 1. Kalis (BMW 2000 ti), 2 Vertelman (BMW ti lux), 3. Visser Peugeot 404. Formule libre 1. Rus ka (Porsche Carrera), 2. David van Len nep (Matra Jet), 3. Manders (BMW). For mule monoposto's 1. Huug Kruyff, 2. Van der Wall Bake. (Van onze badminton-medewerker) Met een 8-0 zege op HBC '57 is het eerste team van Duinwijck de competitie begonnen. Het was een strijd zonder eni ge spanning, omdat Leo Koantul, de eer ste heer van HBC '57 verstek moest laten gaan en de beste dame, Tonny Panne mans veel hinder ondervond van een schouderblessure. De wedstrijd tussen Haarlem en Duin wijck 2 was daarentegen vol strijd. Tegen de verwachtingen in werden de beide heren van Haarlem in spannende partijen verslagen. £aul Ridder versloeg Loek Alders met 5-15, 15-5, 15-10 en Rob Koutstaal pres teerde het om Hennie van Leiden in 2 long-games aan de kant te zetten: 18-15, 17-16. De eerste damesenkel tussen Félice de Nooyer en Lili ter Metz was een enerve rende partij. In de 3de game maakte Félice een ruime voorsprong van Lili ongedaan en bracht het eerste punt voor Haarlem op haar naam. Met de tweede damesenkel behaalde Duinwijck het der de en laatste punt. Haarlem voorkwam een gelijk spel door de eerste gemengd dubbel op het nipper tje te winnen. Het Haagse Dropshot debuteerde in de hoofdklasse met een 7-1 nederlaag tegen Ragazzi. De andere debutant Venlo ver sloeg 't Goirke met 5-3. PARIJS Opnieuw hebben 3 „Tele- vizier-renners" onderdak gevonden. Na Jan en Huub Harings, die naar Caballero zijn gegaan, hebben nu Karstens, Nijdam en Van der Vleuten een contract gete kend met Peugeot. Dit is nog vrij onver wacht gekomen want Karstens, de spil bij dit nieuwe contract, was een paar dagen geleden naar Parijs vertrokken met de bedoeling de vergevorderde onderhande lingen met BIC voor Parijs-Tours af te sluiten. Peugeot bood echter meer. Voor dit merk rijden o.a. Pingeon en Letort. VOETBAL. Voor het Olympische kwa lificatietoernooi werd zaterdag in Tokio de voetbalwedstrijd gespeeld Japan— Zuid-Korea. De ontmoeting eindigde in een gelijkspel: 3-3.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 15