Huisarrest van Papandreou opgeheven Britse oud-premier Attlee overleden RIANT TWEE „WINNERS" UIT DE RITMEESTER STAL RITMEESTER li PIKEUR Sunday Times: „Maclean als spion zeer belangrijk" ■P* m Evenals Churchill nationale figuur Tegen dictatuur Demonstratie Synode akkoord over richtlijn Onthulling uit geheim rapport Onder water Senaatsrapport over steun aan Zuid-Amerika f 1 telegrammen MAANDAG 9 OKTOBER 1967 3 Majoor terechtgesteld in Semarang Kort nieuws Piloot stal vliegtuig na ruzie met zijn meisje Kernmogendheid 'II lil Ras is onmiskenbaar. Ras zit niet in het formaat. U herkent het in de heerlijke Pikeur, maar ook in de geurige Riant. Twee „volbloed" Ritmeesters. Het grote risico dat verbonden is aan het vervoer over grote afstanden van ge vaarlijke vloeistoffen en gassen is de laatste tijd wel ontstellend duidelijk aan de dag getreden, zowel door ongelukken op de weg met tankauto's als door cala miteiten met pijpleidingen. Het geknoei met de meetapparatuur aan de leiding van het Botlekgebied naar Limburg, waarvan de finesses nog niet bekend zijn maar waarvan de ontdekking in ieder ge val duidelijk heeft gemaakt dat een ^wa terdichte" garantie op de veiligheid slechts theoretisch is, toont nog eens aan welke enorme gevaren voor de volksge zondheid en de openbare veiligheid in ons dichtbevolkte land aan petrochemi sche industrialisatie verbonden zijn. Vanzelfsprekend denken wij onmiddel lijk aan onze eigen streek, waar niet al leen de luchtverontreiniging bezig is zich meester te maken van de boven grondse leefbaarheid, maar waar ook on dergrondse leidingen een soort tijdbom kunnen vormen voor de bewoners. Als een lekkende benzineleiding in ons duin gebied de gehele drinkwatervoorziening in gevaar zou kunnen brengen, kan ook een lekkende aardgasleiding het drink waterreservoir aantasten en vergiftigen. Niet zonder redenen hebben nagenoeg alle gemeenten in onze streek onlangs hun stem verheven tegen het plan van de minister om een aardgasleiding door de duinen aan te leggen. Evenals dat ten aanzien van de lucht verontreiniging gebeurt, is in het ant woord van de rijksoverheid een „garantie tegen eventuele nadelige gevolgen door strenge veiligheidsmaatregelen" opge nomen. Wat die garantie waard is waard kan zijn toont het geval met de pijpleiding naar Limburg aan: er zijn doodeenvoudig geen afdoende veilig heidsmaatregelen mogelijk, omdat de uit gewerkte controles en voorschriften al leen op papier afdoende zijn. In de prak tijk zijn ze nooit afdoende, nooit opge wassen tegen optredende verschijnselen. Het knoeien aan de meet-apparatuur is niet in de veiligheidsmaatregelen voor zien. Zo zijn er nog veel meer mogelijk heden, die de voorzieningen kunnen door kruisen en die theoretisch niet in het com plex van mogelijke calamiteiten zijn op genomen. Daarom is het risico, dat de overheid met dergelijke pijpleidingen in het leven roept, veel groter en verder strekkend dan zij zelf herhaaldelijk be toogt. Industrialisatie is een levensvoorwaar de, maar er is een grens aan deze eis die begint waar het leven van streekbewo- ners in de waagschaal komt. Vooral voor onze streek is het van enorm belang, dat de economische ontwikkeling door de plaatselijke overheden wordt afge remd waar zij onvervangbare waarden gaat aantasten. De zuiverheid van lucht en water, de recreatie en de bewoonbaar heid in het algemeen moeten niet op de tweede plaats komen. Mevrouw Heleni Vlachou, uitgeefster van dagbladen in Athene, moet een moe dige vrouw zijn. In de eerste plaats heeft zij na de staatsgreep van de Griekse kolo nels geweigerd haar bladen onder staats- censuur te stellen en heeft zij de uitga ven gestaakt. In de tweede plaats heeft zij een brief gericht aan het IPI, het In ternationaal Persinstituut te Zürich en aan een aantal vooraanstaande dagbla den overal in de wereld, waarin zij een dringende oproep tot de vrije journalis tiek richt om toch vooral aandacht te blijven schenken aan de Griekse situatie en niet mee te doen aan de neiging, het militaire Griekse regime als een voldon gen feit zwijgend te aanvaarden. Mevrouw Vlachou riskeerde met deze twee verzetsdaden haar persoonlijke vei ligheid. Haar houding roept herinnerin gen op aan heldhaftige daden van verweer in ons' eigen land van kranten directies en redacties, van individuele personen in het krantenbedrijf, die de vrij heid van voorlichting Verdedigden ten koste van eigen veiligheid tijdens de Duit se bezetting. De oproep van mevrouw Vlachou her innert ook aan die tijd. „Wat in Grieken land gebeurt, kan besmettelijk zijn. Dat was het dertig jaar geleden ook." Eeij waarschuwing die niet overbodig is! Gelukkig komt zij uit de pen van een vrouw, die vóór de illegale machts overneming door het Griekse leger be kend stond om haar felle anti-communis tische overtuiging. Daardoor heeft zij des te meer waarde. Zij bewijst immers dat men, ook al staat men aan de kant van hen die het linkse gevaar schuwen, niet hoeft te buigen voor rechtse onderdruk kingsmethoden. Het gaat om de vrije dis cussie over verschillen in opvatting en levenshouding. Als die vrijheid wordt af geschaft, moeten de onderdrukten zich verenigen, ongeacht hun verschillen, té gen de onderdrukker. Het politiek ge nuanceerder verzet in Nederland gedu rende de bezettingsjaren heeft dat duide lijk genoeg bevestigd. Ook mevrouw Vlachou toont zich daarvan levendig doordrongen en handelt uit een zuiver principe. <WU\AAAAAAAAA/WWU\AIIAAftAAAAAAAAAA/WWWW\AAIU WUWUM/VAAAAAAA/UUWUVUWUMA.'VMAAAIVAAA/WWUtAIWUWV ATHENE (Reuter, A.P.). De Grieks- se militaire regering heeft het huisarrest van de vroegere minister-president George Papandreou opgeheven. Acht andere vroegere afgevaardigden van de unie van het centrum-partij wer den eveneens van huisarrest ontslagen. Onder hen waren de vroegere burgemees ter van Athene en oud-minister Katsotas en de oud-minister Mitsotakis. Papandreou heeft zondag echter gewei gerd in het openbaar te verschijnen na dat het huisarrest was opgeheven. Hij heeft van de junta een waarschuwing gekregen zich niet meer met politiek te bemoeien. LONDEN (A.P.) Helena Vlachou, de 55-jarige Griekse kranteneigenares die wegens kritiek op het militaire bewind in haar land onder huisarrest staat, heeft in een brief op de wereldpers een beroep gedaan de aanvallen op de Griekse rege ring voort te zetten. Het internationale persinstituut in Zü rich heeft de oproep ontvangen via de Observer. De directeur, dr. Per Monsen, heeft verklaard dat afschriften zullen worden gezonden aan alle 1500 leden van het instituut en aan alle belangrijke dagbladen ter wereld. De Griekse militaire regering heeft 41 leraren van middelbare scholen geschorst voor een periode van zes maanden. Er werd geen reden genoemd voor de maatregel, maar men neemt aan dat de betrokken leerkrachten volgens de rege ring tekortschieten in loyaliteit tegen over het regime. Het voormalige Griekse parlementslid Konstantin Papaspoeroe (unie van het centrum) is door een rechtbank te Kar- penissi tot twee jaar en drie maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens be lediging van de autoriteiten tijdens een incident in 1964. (Zie verder ook de knipselkrant op pagina 7). (Van onze correspondent) LONDEN. Op 84-jarige leeftijd is gisteren in alle vroegte de Britse oud- premier lord Attlee in het ziekenhuis overleden. Hoewel Attlee al vele jaren van het politieke toneel was verdwenen heeft zijn heengaan diepe indruk ge maakt, want „Clem" Attlee, de kleine, onopvallende man met zijn sterke karak ter nam een belangrijke plaats in de har ten van het Engelse volk in. Koningin Elizabeth noemde Attlee's dood een nationaal verlies. Premier Wilson ge waagde ervan hoe Attlee op zijn rustige bescheiden manier de Engelse politiek tot grootheid bracht. Evenals Winston Churchill is voor de Engelsen ook „Clem" Attlee een begrip: beide nationale figuren, voortgekomen uit de Victoriaanse tijd symboliseerden Engelands historie in de eerste helft van de 20ste eeuw. Maar welk een tegenstel ling tussen de twee. Churchill was de man van het brede gebaar en onbetwis te meester van het woord. Daarbij ver geleken was Attlee een kleine, timide muis. Want geen politicus was spaarza mer in zijn uitdrukkingsvormen dan Attlee. Churchill was een klassiek orator. Att lee ratelde als een machinegeweer zijn betoog af. Korte droge zinnetjes, zonder emotie. Maar schijn bedriegt. Attlee was vaak veel effectiever dan de breedvoeri ge rhetorische Churchill. Attlee ging al tijd recht af op het doel. In het parlement wanneer hij zat te luisteren en meestal figuurtjes zat te krabbelen een be- Attlee heeft zich eerst teweer gesteld tegen het fascisme van de nazi's en daarna tegen het Russische communis me. De menselijke waardigheid stelde hij voorop. „Ik ben tegen dictatuur, in blauw, groen, rood of wat voor soort hemd dan ook, maar evenzeer tegen dictatuur in witgesteven hemd", heeft hij eens gezegd. DJAKARTA (AP). De voormalige majoor van de Indonesische luchtmacht Moeljono is door een vuurpeloton terecht gesteld bij Semarang. Dit heeft het pers bureau Antara meegedeeld. Het persbu reau ontleent aan een betrouwbare zegs man dat hij op dezelfde dag is terechtge steld als .overste Oentoeng, majoor Soe- jono en luitenant Ngadimo. De drie laat- sten zijn bij Bandoeng door een vuurpelo ton terechtgesteld. v.- In de Japanse hoofdstad Tokio is fel gedemonstreerd tegen de rond reis van de Japanse premier Sato door Zuidoost-Azië. Bij de betogin gen vielen twee doden en een groot aantal gewonden. De foto toont een aantal gepantserde politiewagens op de Cenamoribrug, in de buurt van de luchthaven, die door de demonstranten in brand zijn gesto ken. VATIKAANSTAD (AP) De synode van r.k. bisschoppen heeft met algemene stemmen een richtlijn aanvaard voor de herziening van het wetboek van het ker kelijk recht. De beslissing zou het volgende behel zen: Een nieuw wetboek van kerkelijk recht dient te worden opgesteld. De tijd is niet rijp voor een gezamen lijke canon voor de oosterse en de wes terse ritus. Het beginsel dat de plaatselijke bis schoppen groter gezag krijgen dient te worden vastgelegd. Het kerkelijk procesrecht en de proce dures bij de rechtspraak met name over huwelijkszaken dienen te worden ge stroomlijnd. Automatische straffen op overtredingen moeten tot een minimum worden beperkt. De reeds vier jaar oude commissie die het kerkelijk recht moet herzien dient te worden uitgebreid met theologen en socio logen. In de nieuwe canon dient de geest van liefde en rechtvaardigheid te overheersen Eindelijk beet. Een inwoner van Zeve naar is eigenaar geworden van een auto, die de hoofdprijs vormde van een in Deventer gehouden nationale hen gelwedstrijd. Er was een herhaling van deze wedstrijd nodig omdat in juni geen der ongeveer 5000 hengelaars een ge merkte vis ophaalde. Die herhaling had zaterdag plaats en nu wilden de karpers wel bijten. MOSKOU (Reuter) Een Siberische piloot van Aeroflot, de Russische staats luchtvaartmaatschappij, is gearresteerd wegens het stelen van een vliegtuig na een ruzie met zijn meisje, zo meldt het vakbondsblad „Troed". De piloot, Dementjev, had in de stad Achirsk ruzie met zijn meisje gekregen. Hij besloot haar te volgen naar Krasno- jarsk, werd dronken, stal een eenmotorig vliegtuig, waarmee hij boven Krasnojarsk waanzinnige buitelingen maakte en ten slotte neerstortte. Hij bleef ongedeerd, maar zal „met de volle gestrengheid van de wet worden gestraft", aldus „Troed". De zondag overleden Lord Attlee. hangselpapierfirma maakte er eens een ontwerp van schoot hij vaak plotseling overeind om een rake opmerking te ma ken. Hij was in zijn vragen als oppositie leider stekelig als een wesp. Het was Attlee die de Labour-partij in de jaren dertig uit het slop heeft gehaald, waarin zij was geraakt. Zijn reputatie groeide toen hij tijdens de oorlog als plaatsvervangend premier ettelijke malen Churchill verving. Hij kreeg de hoogste lof voor de zakelijke en doeltreffende wij ze waarop hij de kabinetszaken behartig de. Daarop volgden van 1945 tot '51 de jaren van zijn historische premierschap. Zonder dat er iets over uitlekte, maak te Attlee Engeland tot een kernmogend heid. Het was ook Attlee die naar Washing ton vloog om met succes president Tru man tegen het gebruik van de h-bom in Korea te waarschuwen. Attlee's rede kort na die gelegenheid, vertolkte wat er in de harten van de mensen «over de gehele wereld leefde. De belangrijkste beslissing die Attlee nam, was misschien wel de verlening van onafhankelijkheid aan India. Hij legde tevens de praktische grondslagen voor een politiek van het sociale welzijn, na dat deze al door het oorlogskabinet was voorbereid. Onder Attlee werd een uitge breide nationalisering tot stand gebracht, welke wat hem betreft niet voortvloeide uit dogmatische, maar uit louter prak tische overwegingen. Hij stond altijd wantrouwend tegenover theoretisch so cialisme. Huldebetuigingen aan Attlee's nage dachtenis kwamen gisteren uit de hele wereld binnen. India prees zijn politeke wijsheid. Willy Brandt, de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, herin nerde eraan dat Attlee de eerste pogingen heeft gedaan tot een Brits-Duitse verzoe ning. De conservatieve leider Heath ver klaarde dat Attlee zich in de eerste plaats altijd om zijn medemensen had bekom merd. Attlee zal op een nog niet vastgestelde datum worden gecremeerd. Zijn as wordt bijgezet in de Westminster Abbey. ADVERTENTIE LONDEN.(Reuter) De Britse diplomaat Dor. ild Maclean was in tegenstelling tot herhaalde verklaringen van de Engelse regering op de hoogte van alle beslis sende Brits-Amerikaanse politieke beslui ten op het gebied van de koude oorlog, toen hij in 1951 overliep naar de Sovjet- Unie. Dit blijkt uit een geheim rapport van de Amerikaanse inlichtingendienst, dat het blad Sunday Times in Washing ton heeft opgespoord. Het blad schrijft dat Maclean volgens het rapport bekend was met de geheime gedachtenwisseling tussen beide staten over de Navo, de Koreaanse oorlog en het vredesverdrag met Japan. De spion wist ook genoeg om de Russen in te lichten over de ramingen die destijds gemaakt zijn van de beschikbare uraniumerts voor de VS, Canada en Engeland. Het rapport werd in 1956 opgesteld door officieren van de inlichtingendienst van het Amerikaanse ministerie van defensie, met het doel een schatting te maken van de schade die door het overlopen van de Britse diplomaten Maclean en Burgess was ontstaan, aldus de Sunday Times. Dubbelspion Philby was de man die Burgess en Maclean tipte dat de Britse veiligheidsdienst hen op de hielen zat, waarop beide diplomaten de wijk namen naar Moskou. De Sunday Telegraph wist zondag te melden dat Philby in Moskou werkt als belangrijkste adviseur van de Britse afdeling van de Russische inlich tingendienst. Het Hollywood stuntmeisje Coma Day en de beroepsduiker Jack Tyree zijn in het huwelijk getreden in een zeven meter diepe vistank in „Mari- neland", Californië. De foto geeft twee tafereeltjes tijdens en na de ceremonie. WASHINGTON (AFP). De Ameri kaanse senaat heeft zich uitgesproken voor opschorting van alle financiële hulp aan de landen van Latijns-Amerika, die doorgaan met de aanschaffing van straal jagers, oorlogsschepen en gevechtswagens. Deze aanbeveling is opgesteld door de onder-commissie voor Latijns-Ameri ka van de senaatscommissie voor Bui tenlandse Zaken in een rapport van de senaat over de militaire steun aan de La tijns-Amerikaanse landen. Ambassadeurs ontslagen. Waarnemend president Soeharto van Indonesië heeft twee voormalige ambassadeurs in Co lombo en Hanoi formeel ontslagen om dat zij betrokken zouden zijn geweest bij de mislukte staatsgreep van 1965. De twee ex-diplomaten hebben geweigerd naar Djakarta terug te keren. Brand. In Charleroi is zaterdagmiddag een opslagplaats van tentoonstellingsde cors uitgebrand. De schade bedraagt twee miljoen frank (140.000 gulden). Schip verlaten. Het Westduitse schip Eos (400 ton) is tijdens een storm in de Oostzee door de bemanning verlaten. De vier bemanningsleden zijn door een an der Westduits schip, de Hedwig Luen- sted, opgepikt. Botsing. Zestien mensen zijn omgekomen, toen een bus met veertig inzittenden honderdvijftig kilometer ten westen van Teheran in botsing kwam met een vrachtwagen. Duitsers. Blijkens een opinie-onderzoek, zondag in Konstanz gepubliceerd, is 62 percent van de volwassen Duitsers in de Bondsrepubliek en West-Berlijn van me ning dat Duitsland schuld heeft aan het uitbreken van de laatste wereldoorlog. Drie jaar geleden was het percentage 51. Bom. Het echtpaar Phillips in Brisbane ontving met de ochtendpost een bom, die ontplofte toen mevrouw Phillips openmaakte. De echtelieden en hun ba by van zes maanden zijn gewond in het ziekenhuis opgenomen. Het motief van de aanslag is nog niet bekend. Tommy Manville overleden. Tommy Man- ville, erfgenaam van een in de asbest- industrie gemaakt fortuin, is zondag in de ouderdom van 73 jaar overleden. Manville, die gek was op blondines en oude cognac, begon zijn huwelijksmara thon toen hij zeventien jaar oud was. Hij is in totaal elf maal getrouwd ge weest en toen hij overleed had hij ruim 1.250.000 dollar betaald aan alimenta ties.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3