KEMA bestaat veertig jaar Driehoekje is begrip voor veiligheid HAAR JOURNAAL Lexington Code van Vikingen door experts ontcijferd KNIPSELKRANT GRIEKENLAND Stalinisme eiste 798.072 levens Straf voor bankroof verdubbeld MAANDAG 9 OKTOBER 196 7 Kernenergie Eeuw geleden stierf uitvinder van de „spoeltjesnaaimachine" Buitenlanders Kerkelijk nieuws een sigaret die thuishoort in een krachtige hand. Morele steun Daar broeder is* mmmm T iran Richtlijn (Van onze correspondent) ARNHEM. Deze maand bestaat de KEMA (N.V. tot keuring van elektrotech nische materialen) veertig jaar. Het KE- MA-keur, het bekende driehoekje, is voor vele huisvrouwen een begrip van veilig heid geworden. Maar ook niet méér dan dat, al wordt wel eens anders veron dersteld. De apparaten worden bij de KEMA nog alleen maar gekeurd om te zien of ze veilig zijn, niet op kwaliteit. Aangezien het KEMA-keur zo vertrouwd is, wordt er door de fabrikanten graag mee geschermd en soms niet helemaal terecht. Er bestaat namelijk een levens groot verschil tussen KEMA-keur en KEMA-gekeurd. In het eerste geval staat het betreffende produkt regelmatig on der controle, in het tweede laat de fa brikant zijn artikel eenmaal door de KEMA keuren en hij moet dan zelf maar zien wat hij er mee wil doen. Toch valt het met de veiligheid van elektrische apparaten in Nederland nog al mee. Prof. dr. J. J. Went, een van de directeuren van de KEMA (een in stelling van de gezamenlijke Nederland se elektriciteitsbedrijven) zegt: „Er ge beuren in ons land maar enkele dodelijke ongelukken per jaar, die aan elektrici teit te wijten zijn, dat is dan de zaak met de befaamde straalkachel in de badka mer, of de knutselaar, die in een vochtige kelder bezig is". Worden er veel gevaarlijke apparaten, verkocht? „Niet zo heel veel, maar er zijn wel veel apparaten, die ne enkele jaren gevaarlijk worden. De toekomst voor de opwekking van elektriciteit ligt in de kernenergie. Daar is men bij de KEMA wel van overtuigd. Het ontwikkelingswerk op dit gebied is daarom van het allergrootste belang. De centrale, die in Dodewaard wordt gebouwd, zal moeten uitwijzen, wat er op het ogenblik kan worden bereikt. De zorg voor deze centrale berust bij de GKN (Gemeenschappelijke Kernenergie centrale Nederland), die uit de KEMA is voortgekomen. Maar men kijkt ook ADVERTENTIE vooruit. Ir. J. H. Bakker, voorzitter van het college van directeuren, zei tïjdens de atoomconferentie vorig jaar in Bun- nik: „Op langere termijn ziet men zowel in de thermische als in de snelle kweek reactoren de uiteindelijke oplossing van het vraagstuk van de elektriciteitsvoor ziening". Vandaar dat de research in het kernreactorlaboratorium deze richting uit gaat. Met behulp van de suspensie reactor wordt één van de drie mogelijk heden onderzocht, terwijl de twee andere systemen in het buitenland in onderzoek zijn. Research is in deze tijd bijzonder be langrijk voor de elektriciteitsbedrijven. Hoe sneller de ontwikkeling, hoe meer problemen. Een van die problemen is de hoge spanning van de elektriciteit tij dens het transport via de kabels. Op het ogenblik wordt er al een koppelnet van 380 kilovolt (dus 380.000 volt) gebouwd. Dan moet men zich gaan afvragen of kabels waarop zo'n hoge spanning staat, overal dus ook bij de grote steden bovengronds gelegd kunnen worden. Bo vengrondse leidingen zijn veel goedkoper dan ondergrondse. De KEMA heeft nu, in samenwerking met de AKU een prototype voor een speciaal soort kabel ontwikkeld. In de loop van veertig jaar is de Arn hemse instelling een sleutelpositie gaan innemen op het gebied van de elektrici- WAARSCHIJNLIJK ZEGT de naam Elias Howe de vele vlijtig achter de naaimachine zittende huisvrouwen he lemaal niets. Maar zonder Howe,die honderd jaar geleden op 3 oktober overleed, zou die naaimachine mis schien niet zo perfect zijn geworden. Elias Howe, geboren in 1891 in Spen cer in de Verenigde Staten, was de eerste die patent kreeg op een „rpoel- tjesnaaimachine". Voor die tijd had men slechts machines die alleen een kettingsteek maakten, met één boven- draad. De spoeltjesmachine bracht een boven- en onderdraad in een verkno ping en maakte een stiksteek. De stik- steek was veel steviger dan de ketting steek. Elias Howe was echter niet de enige die zich bezighield met de verbetering van de bestaande machinale naaime- thodes. Hij heeft het niet gemakkelijk gehad en heeft moeten strijden voor zijn patentrechten, toen er ook ande ren mt de spoeltjesmachine op de markt kwamen. HOWE WAS EEN BOERENZOON die zich voor machines interesseerde. Vijf jaar lang besteedde hij ieder vrij ogenblik aan de uitvinding van zijn naaimachine. Nadat hij in september 1846 patent had gekregen, vertrok hij naar Londen. Hij bracht twee jaar door-in dienst van de korsettenfabri- kant William Thomas. Thomas had de Engelse rechten voor Howes naai machine gekocht voor 250 pond. Veel meer geld haalde Howe er niet uit, en na twee jaar keerde hij arm en teleurgesteld terug naar Amerika. Ondertussen was Isaac Merrit Singer met de produktie van naaimachines begonnen, volgens hetzelfde principe als Howes uitvinding. Howe vond dit in strijd met zijn patentrechten. Na veel processen werden zijn rechten in 1854 erkend. Daarna ontving hij tot zijn dood in 1867 royalities van alle in de Verenigde Staten gemaakte spoel tjesmachines. MAAR WIE NU de werkelijke eer ste maker van deze naaimachine was, is nog altijd een twistpunt. Ongeveer dezelfde geschiedenis als de uitvinding van de boekdrukkunst. De naaimachi ne met kettingsteek werd in 1790 op de markt gebracht door Thomas Saint in Engeland. Veertig jaar later kreeg de Franse kleermaker Barthelémy Thim- monier patent op zijn vinding, een vervolmaakte kettingsteekmachine. In 1841 werden zijn machines in Parijs gebruikt om legerkleding te maken. Maar een woedende menigte brak alles af en vermoordde bijna de uitvinder. Dergelijke taferelen zouden zich ook voordoen toen in Engeland de eerste weefmachines werden gebruikt en de arbeidskrachten zich van hun plaats verdreven zagen. THIMMONIER LIET ZICH echter niet uit het veld slaan en kreeg in 1848 patent in Engeland en de Ver enigde Staten op de kettingnaaimachi ne. Howe had toen al twee jaar patent op zijn spoeltjesmachine. Van de tegenwoordige elektrische wondermachines zullen de uitvinders honderd jaar geleden wel nooit heb ben gedroomd. In het midden van de De vinding van Elias Howe; een spoelt]esnaaimachine die een stiksteek maakte met twee draden. Daarvoor waren er slechts machines die m.et één draad de kettingsteek maakten. vorige eeuw was een „ouderwetse" naaimachine al revolutionair genoeg. Alleen al aan de stroken op de cri nolines van keizerin Eugénie van Frankrijk moesten handnaaisters an ders weken werken. Een beeld van een der KEMA- laboratoria. teit. De KEMA keurt hoogfrequent-in- stallaties van leger, vloot en luchtmacht, houdt toezicht op de kwaliteit van auto- koplichten en rijwielachterlichten en on derzoekt het materieel van bijvoorbeeld de Nederlandse Spoorwegen, de Bataafse Petroleum Maatschappij en de Hoog ovens. Steeds meer dure installaties zijn aan geschaft en om die rendabel te maken werd gezocht naar klanten buiten Neder land. Op het ogenblik bestaat een groot deel van de klantenkring uit buitenlan ders. „Daardoor zijn we in staat dingen te doen, die in de Nederlandse verhoudin gen onmogelijk zouden zijn", aldus prof. Went. Dat manifesteert zich het meest in de kortsluit- en hoogspanningslabora toria (het kortsluitlaboratorium is het best geoutilleerde ter wereld). Nog een kleine greep uit de veelheid van KEMA- activiteiten. In het radiologisch laborato rium houdt een werkgroep van de Ge zondheidsorganisatie TNO zich bezig met de veiligheidsproblemen op het gebied van de radiologie. De stroomvoorziening in heel Nederland wordt in de gaten ge houden in het bewakingscentrum van de SEP. (Samenwerkende Electriciteits Pro- duktiebedrijven). Ook vinden onderzoe kingen plaats naar corrosie door stoom en de samenstelling van stookolie. Hoe meer de elektriciteit zich ontwikkelt tot een onmisbare factor in ons leven, hoe talrijker de problemen worden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Rotterdam-Pernis (vac. C. den Engelse) B. Zoodsma te Wemeldinge; te Westerhaar-Vriezenveensewijk (toez.) K. van der Sluys te Herwijnen; te Klaas waal (toez.) G. Jonkers te Hazerswoude. Aangenomen de benoeming tot voor ganger van de evangelisatie op Geref. grondslag te Haarlem D. v. d. Ent Braat, a.s. em. pred. te Monster. Bedankt voor Melissant H. Zethof te Kockengen. Aangenomen naar Schoonrewoerd F. Ledegang, kand. te Baarn, die bedankte voor Hattum, Poortvliet, Rottevalle en Schipluiden; naar Bussum (vac. wijlen A. van der Weg) P. v. d. Berg te Oldeboorn, die bedankte voor Grootegast (vac. S. van der Linde) en voor Den Helder (vac. M. Hamming). Beroepen te Hoogvliet (vac. J. A. Talma) (toez.) P. Hetebrij te Den Dolder te Hen drik Ido Ambacht (2e pred.pl.) J. van Veen, kand. aldaar, die dit beroep ook aannam. Bedankt voor Woudenberg (buitengew. wijkgem. in wording) (toez.) J. Chr. Plaat te Well en Ammerzoden voor Eist (Utr.) R. T. Huizinga te 's-Grevelduin-Capelle. Geref. Gemeenten Bedankt voor Kalamazoo, Mich. (U.S.A.) D. Hakenberg te Dordrecht voor Pater - son (New Jersey, U.S.A.) C. Harinck te Utrecht voor Scheveningen L. Huisman te Vlaardingen. LOS ANGELES (Reu ter). Twee Amerikaan se onderzoekers zijn er na vijf jaar arbeid in geslaagd het runenschrift te ontcij feren van stenen, die her en der verspreid in de Verenigde Staten zijn ge vonden. Uit de tekst blijkt dat de Vikingen enige honderden jaren voor Co lumbus in Amerika zijn geweest. De onderzoekers zijn de voormalige militaire cryp- tograaf Alf Monge, die in de tweede wereldoorlog belangrijk werk heeft ver richt bij het breken van Japanse codes, en dr. O. G. Landsverg, een autori teit op het gebied van de noordse geschiedvorsing. Volgens hen waren som mige schijnbare spelfouten en inconsequenties in de tekst, waardoor de authen- tiviteit van de inscripties in twijfel werd getrokken, in werkelijkheid crypto grammen die data van de rooms-katholieke kerk kalender verhulden. Zo bleek op een bij Ey- field in Massachusetts ge vonden steen de datum 24 november 1009 voor te komen 483 jaar voordat Columbus voet aan wal zette in de nieuwe wereld. Op drie stenen die in de staat Oklahoma 2400 km van Byfield verwijderd zijn gevonden kwamen de datum 11 november 1012 en de jaren 1015 en 1022 voor. Het jaar 1009 is zes jaar na de aankomst van Leif Eriksson in „Vinland", dat zeker in Nieuw-Engeland chusetts lag. en vermoedelijk in Massa- Dr. Landsverg verklaar de op een persconferentie in Los Angeles dat Eriks son en zijn gezelschap, waaronder enige Benedic tijner kloosterlingen, ver moedelijk na hun aan komst in Vinland naar het zuiden rond Florida en daarna noordwaarts de Mississippi zijn opgevaren tot in het hart van het Amerikaanse vasteland. Als uitleg voor het ge bruik van de cryptogram men in de teksten van de stenen veronderstellen Monge en dr. Landsverg dat de Vikingen niet be kend waren met het tien tallig stelsel en cijfers weergaven met symbolen van het runenschrift. MOSKOU (AFP) In de Sovjet-Unie zijn 798.072 mensen in vrjf jaar tijd het slachtoffer van de stalinistische zuiverin gen geworden, volgens zaterdag Voor het eerst door een officieel Russisch orgaan gepubliceerde cijfers^ „Het leven van de partij", een blad van het Centraal Comité, geeft de geschiede nis van de partij in cijfers. Daaruit blijkt dat het aantal partijleden van 1918 tot 1967 gegroeid is van 390.000 tot 12.947.926. Alleen in de periode van 1933 tot 1937 en in het oorlogsjaar 1942 trad er een daling in het aantal leden op. DEN HAAG. Het gerechtshof heeft na door de officier van Justitie ingesteld beroep een 32-jarige barkeeper uit Den Haag veroordeeld tot drie jaar gevange nisstraf wegens zijn aandeel in de roof overval op de Raiffeisenbank in de Zui- derparklaan in Den Haag op 28 septem ber van het vorige jaar. De rechtbank had hem tot anderhalf jaar veroordeeld. De hoofddader, die de kassier gedwongen had tot afgifte van 7.662, is onlangs ver oordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Y"'/'»'"""""" y. ss sty' '"'V De situatie in Griekenland en met name het verzet van Panayo- tis Kanellopoulos tegen de mili taire junta trekt overal de aan dacht. In de VOIX DE LA GRÈCE DÉMOCRATIQUE wordt een over zicht gegeven van de gevangenen. Genoemd worden onder meer de volksvertegenwoordigers Sakelaris, Marie Karaghiorgi, Ganitis, Papani colaou, Kyrkos, Kopoulis, Gregoris, Tsiaras, Sakelariou, de burgemeesters Mihalopoulos, Macris, Gallos, Panago- poulos, Raftis, Alexiadis en Afalis, en de hoogleraren Kitsikis, Trionis, Ca- radj.as en Hadjidakis, tal van bekende journalisten, de voorzitter van de Atheense balie Sakellaropoulos, on geveer dertig dokters, vijftien in genieurs en tachtig advocaten. Des te treffender is het te zien hoe in CHRIST UND WELT een dr. Gerd Ulbrich zich in een ingezonden stuk prijzend uitlaat over een reisver haal, dat het blad over Griekenland heeft gebracht. „Mij vertelde in augustus een Athener", zegt Herr Doktor,: „Ons land heeft geen beroepspolitie nodig, maar een regering, die voor een eco nomische opleving zorgt". En hij verkondigt dan dat de voor bijgaande beperking van de politieke vrijheid door zeer veel Grieken als noodzakelijke maatregel tegen het ge vaar van een linkse anarchie wordt gezien. In LE MONDE wordt erop ge wezen dat Kanellopoulos tot zijn moe dige daad ongetwijfeld mede is ge- bracht door de morele steun van bui ten. En de GUARDIAN zegt dat de beslissing van de Raad van Europa een hart onder de riem betekent voor de Griekse democraten. In THE INTERNATIONAL HE RALD TRIBUNE schrijft Seymour Freidin, dat de beschuldigingen van de Sovjet-Unie inzake de behandeling van Theodorakis volkomen cynisch zijn. Het blad wijst op het lot van Daniel en Sinyavski en zegt dat de Sovjet-Unie creatieve elementen heel wat sterker muilkorft dan de Griekse dictatoren. „Maar de Grieken doen hun best hun achterstand zo snel mogelijk in te halen. Na het verbieden van een grote rij Griekse klassieken hebben ze ook een aanvullende lijst opgesteld. Daarop staan werken van Tolstoj en Toergenjev". In NEUES DEUTSCHLAND schreef Klaus-Dieter Schönewerk een lied voor Theodorakis. „Daar, broeder, waar de wind de bode van jouw lied is, onophoudelijke zanger over de zeeën hebben ze ketenen gesmeed voor jouw stem. Jij echter met geslagen lippen, eeuwen verwijderd van de zwijgende dood van Socrates zingt het leven van morgen. Daar, broeder waar de wind de bode van ]ouw lied is, dat wij voor jou zingen daar, broeder, zullen de beulen verstommen". r En Socrates wordt ook aangehaald in de al genoemde VOIX DE LA GRÈCE DÉMOCRATIQUE, die een „portret van de tiran" van Plato ci teert. Socrates noemt daarin die man het ongelukkigst, die zo ongelukkig is dat een rampzalig noodlot hem tot tiran van een staat maakt". En knippen wij tenslotte iets uit een officiële richtlijn voor de gevangenen: Maar liefste, ik heb je gered van corruptie, communisme, revolutie. (Tekening van Papas in de Guardian). Verplichtingen van de gevangenen: 1. Wandelen op de binnenplaats in groepen. 2. Zich bij ieder appèl bij de kampcommandant melden, het geeft niet op welk moment van de dag of de nacht. 3. Op order van de comman dant korveediensten verrichten. 4. Zich onderwerpen aan fouillering als de commandant het noodzakelijk oordeelt. Verboden onder meer: het laten circuleren van materiaal, dat met de hand of machine is geschreven.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7