Regering komt tegemoet aan wens Tweede Kamer EXTRA MAATREGELEN TEGEN WERKLOOSHEID „Cornet" met zesenzestig inzittenden neergestort HET WEER GEEN ONDERHANDELINGEN MOGELIJK TUSSEN DE ARABIEREN EN ISRAEL Debray: „Ik ben schuldig" Gastarbeiders opgelicht morris OPNAME VAN GROTE HOOGTE Spookachtig ongeva Oordeel over Vietnam niet gewijzigd Wielrenner Crowe kreeg „levenslang" VS en Rusland concluderen: Geen akkoord over resolutie Zes miljoen minder omzet in IJmuidense vishallen Staking bij Bata breidt zich uit Jury wordt door litteraire critici kortgesloten Verolme reageert fel op plan reuzendokken Vietnam Lonen en huren Regen Caricatuur van een president pagina 7 Twee-één pagina 23 Het woord is aan Het beste kinderboek Zwendel met tractoren Allemaal fantasie Zie verder pagina 21 ZWIER APPELBOLLEN 40 ct. MAX KOELEMIJ LAMS VACHT JA SJ ES 52e JAARGANG NUMMER 291 DONDERDAG 12 OKTOBER 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mfje (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering heeft besloten nog eens 200 miljoen gulden te besteden aan de bestrijding van de regionale werkloosheid. Voorts heeft zij een aatal nieuwe maatregelen ge troffen die de ontwikkeling van de werkloosheid in de probleemgebieden moeten tegengaan. Daaronder is de wederinvoering van de vervroegde afschrijving en de verplaatsing van 15 rijksdiensten met een werkgelegen heid voor circa 2000 man. Minister-president De Jong maakte van middag in de Tweede Kamer de volgende maatregelen bekend: De regering zal voor de regionale ge bieden met veel werkloosheid in de rijksbegroting 1968 een verschuiving aanbrengen van ongeveer 100 mil joen. De regering heeft besloten opnieuw een aanvullend programma van 100 miljoen in uitvoeing te nemen, waar bij nog meer de nadruk zal worden gelegd op het kiezen van werken die de economische structuur van de be trokken gebieden zullen versterken. O De regering wil het mogelijk ma ken de vervroegde afschrijving op gebouwen regionaal te differentiëren. De maatregel zal, met terugwerkende kracht, een vervroegde afschrijving voor gebouwde eigendommen met ingang van heden mogelijk maken in de gebieden buiten de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht. 0 De regering zal een extra bedrag be schikbaar stellen om in ruimere mate subsidies te geven aan eigenaren van woningen en boerderijen voor ver beteringen en onderhoudswerkzaam heden in de komende winter. De regering zal bestellingen, die mo gelijk zijn op grond van de begroting 1968, vervroegen voorzover deze in gebieden met veel werkloosheid ge plaatst kunnen worden. 0 In aansluiting op de reeds genomen beslissing tot verplaatsing van rijks diensten zal worden overgegaan tot verplaatsing van nog 15 rijksdiensten met een werkgelegenheid van onge veer 2000 man. werkloos toezien als de normen die zij nodig acht zullen worden overschreden. De regering zal doorgaan met het vrij maken van de huren. Volgens de premier hoeft de liberalisatie van de huren niet te leiden tot een algemene huurstijging. De bouw van grote aantallen woningen zal volgens de premier het evenwicht hand haven. MELBOURNE De Australische ama-l teurwielrenner Kevin Crowe is door de Australische wielerbond levenslang ge schorst. Zoals bekend was Crowe bij de wereldkampioenschappen in Amsterdam uit de strijd genomen nadat de op hem uitgevoerde anti-doping controle een po sitief resultaat had opgeleverd. Crowe, die deelnam aan het nummer stayers voor amateurs, werd wegens het gebruik van stimulerende middelen door de internatio nale wielerfederatie al voor drie maanden geschorst. Premier De Jong liet duidelijk weten dat de regering niet van plan is haar oor deel over Vietnam te veranderen. Zolang er geen duidelijke aanwijzigingen zijn dat Noord-Vietnam bereid is aan de on derhandelingstafel te komen, wil de rege ring geen eenzijdig beroep doen op de Verenigde Staten om de bombardementen te staken. Premier De Jong memoreerde de stap pen die minister Luns de laatste weken heeft ondernomen. Afhankelijk van het vlak, waarop men opereert en afhanke lijk van de verantwoordelijkheden moet de één zijn vizier hoger stellen dan de ander, zei de minister-president, daarbij doelend op het meningsverschil tussen het parlement en het kabinet inzake Vietnam. Premier De Jong verklaarde zich be reid om te zijner tijd met het parlement te spreken over de toekomst van de NAVO na 1969. Tegen een verdergaande vermindering van de defensie verzet het kabinet zich zei de minister-president. Premier De Jong verklaarde voorts dat de regering ernaar streeft de verhoging van de ontwikkelingshulp tot 1 percent van het nationale inkomen te bereiken in 1971. Voor het komende jaar is 525 miljoen uitgetrokken. Bij het bereiken van de 1 percentsnorm in 1971 moet dit bedrag stijgen tot 800 miljoen gulden. De regering wil deze maand nog be ginnen met de uitvoering van het wo ningbouwprogramma voor 1968, gezien de werkloosheid in de bouw. Het gaat om subsidie-aanvragen voor particuliere bouw. Totaal wordt daarmee een begin gemaakt voor de bouw van 21.000 wo ningen, 15.000 in de randprovincies, .6000 in het westen. De regering is tegen een vrije loonvor ming, zo bleek uit de rede van de minis- ter-president. Hij deed een dringend be roep op werkgevers en werknemers om de lonen te matigen. De regering zal niet In Utrecht ontstond vanmorgen schrik en verwarring toen de af sluiter van een tankauto uit Rot terdam losraakte en vloeibaar kool zuur in enorme wolken begon te condenseren. Er was bij deze spook achtige gebeurtenis geen levensge. vaar aanwezig. v xb ;y'-m W eerrapporten 1, 2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 7, 9, IS Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3,7, 9, 15 Uit stad en omgeving 4, 5 De Kleine Wereld9 Schrijvende lezersIS Kunst 17 Radio en tv 17 Feuilleton 19 Beeldverhalen 19 Aangestipt 19 Ferdinand 20 Economische nieuws21 Scheepsberichten 21 Beurs 21 Sport 23, 25 Luidsprekers 8 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond: Veel bewolking met tijdelijk regen. Gematigde temperaturen. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Volledige weerrapporten op pagina twee. ATHENE (Reuter, AP) Een Comet-straalpassagiersvliegtuig van de British European Airways met 66 mensen aan boord is bij het eiland Kastellorizon tussen Cyprus en Rho- dos in zee gestort. Het toestel maak te een lijnvlucht van Londen via Athene naar Cyprus. Vliegtuigen, die na de vermissing van de Cornet gingen speuren, hebben het vliegtuig in zee zien drijven. Het is nog niet bekend of er slachtoffers zijn onder de 59 passagiers en zeven bemanningsle den. Volgens onbevestigde berichten heeft men mensen in het water gezien. Het toe stel werd gezamenlijk door de BE A en de Cyprus Airways geëxploiteerd. Naar een woordvoerder van de BEA meedeelde, had men contact met de Co- met verloren toen deze in de omgeving van Rhodos vloog. Het toestel was woens dagavond kwart voor elf uit Londen ver trokken. Hij zei dat de Comet geen nood seienen had uitgezonden, „maar gewoon was verdwenen". Schepen in de omgeving zijn gewaarschuwd en koersen naar de plaats van het ongeluk. De Amerikaanse luchtmachtbasis in Athene heeft een toe stel naar Kastellorizon gestuurd om naar mogelijke overlevenden te helpen zoeken De BEA deelde mee dat 32 passagiers vakantiegangers en zakenlieden, in Lon den waren ingestapt, gevolgd door 27 an deren in Athene. Er waren enige kin deren aan boord. De bemanning bestaat uit drie Engelsen en vier Cyprioten. Hoge functionarissen van de BEA zijn onderweg naar de plaats van het onge luk. Dit is het eerste ernstige ongeluk van een Comet IV sinds dit type in 1958 in gebruik is genomen. Op het vliegveld van Nicosia heeft men meegedeeld, dat er bij het ongeluk met de Comet van de BEA geen overleven den zijn. NEW YORK (AP) Van diploma tieke zijde wordt vernomen, dat de Amerikaans-Russische besprekingen op hoog niveau geen akkoord ter zake van een resolutie voor de Veiligheidsraad over het Nabije Oosten hebben opge leverd. De besprekingen zijn dinsdag te Washington gevoerd. Deelnemers waren de Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties Arthur J. Goldberg en de Sovjet-ambassadeur te Washing ton Anatoly Dobrynin. Volgens het Egyptische dagblad Al Achram te Caïro waren de vier punten, waarover Dobrynin en Goldberg over eenstemming bereikten: 0 Onderhandelingen tussen de Ara bieren en Israel zijn onmogelijk. 0 De oplossing van de crisis in het Nabije Oosten moet van de Ver enigde Naties komen secretaris generaal Oe Thant in het bijzonder zal zich voor deze oplossing moe ten inzetten. De secretaris-generaal dient een speciale vertegenwoordiger te be noemen, die contacten moet leggen vvvwwvwwwwwwwwwwvvwwuwww tfianAnAfWWWIiWWlfWWWWWWWWWgTJWW voor het vinden van een oplossing deze vertegenwoordiger moet in de hoofdzetel van de Verenigde Na ties werken en niet in het Nabije Oosten. 0 De Veiligheidsraad moet in zitting bijeengeroepen worden om een re solutie van deze strekking te aan vaarden zonder een diepgaand ebat over de kwestie te beginnen. Hoewel de twee landen tot de con clusie kwamen, dat onderhandelingen tussen de Arabieren en Israëliërs on mogelijk zijn, verschillen zij volgens El Achram diepgaand van mening over de terugtrekking van de Israëlische troe' pen van het bezette Arabische gebied, De Sovjet-Unie eist dat Israel zich rugtrekking niet bepaald tot op die oorlog in juni, de Verenigde Staten stel len zich op het standpunt, dat deze te rugtrekking niet bepaalt tot op die grenzen behoeft te geschieden. De Amerikanen en de Russen zouden het nu oneens zijn over de eigenlijke bewoordingen van de resolutie. Dit ver schil gaat over de kwestie van de terugtrekking. De Essa-3 satelliet maakte gisteren op een hoogte van 500 kilometer bo ven de aarde deze foto van een zware storm in de baai van Bengalen. Montespuieu: De Wijsheid vliedt, waar vele wijzen bijeen zijn. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Verwacht wordt, dat de omzet in de IJmuidense vishallen dit jaar rond de 70 miljoen gulden zal bedragen, ongeveer 6 miljoen gulden minder dan het vorig jaar. De maand juli was voor de visserij een bijzonder slechte maand en tot en met september jongstleden was, vergeleken met de overeenkomstige periode in 1966, de achterstand 4,4 miljoen gulden. In de eerste helft van dit jaar werd bijna drie miljoen kilogram verse haring min der aangevoerd dan in de eerste zes maan den van vorig jaar en de situatie is er sindsdien niet beter op geworden. Behalve veel minder haring werd min der schelvis en minder kabeljauw aange voerd, echter meer koolvis, die minder opbrengt dan de twee eerstgenoemde vis soorten. De prognoses van de biologen van het Rijksinstituut voor de visserij in IJmui den zijn wat de haringvangsten betreft, tot dusver uitgekomen. SANTIAGO, CHILI, (AP). Generaal Rene Barrientos, president van de Boli viaanse republiek, heeft de mogelijkheid opengelaten dat het stoffelijk overschot van Ernesto „Che" Guevara uitgewisseld zou worden tegen in Cuba gevangen ge houden politieke gevangenen, indien de regering van Fidel Castro daar belang stelling voor zou hebben. Regis Debray, de Franse schrijver, die momenteel in Camiri terechtstaat, zou deze uitwisseling hebben voorgesteld. Het stoffelijk overschot van Guevara is overigens al begraven op een niet aan gegeven plaats in Zuidoost-Bolivië. Debray heeft voor de krijgsraad te Camiri zijn verdediging opgegeven tegen aanklachten betreffende rebellie, moord en roof. Debray motiveerde zijn besluit met de mededeling, dat hij de verant woordelijkheid wil delen voor de guer rilla-activiteiten in Zuid-Oost-Bolivië. Een huilende Debray, die geschokt was door het nieuws van de dood van Gue vara, legde zijn verklaring af tegenover studenten in de rechten van de San Andres-universiteit van La Paz. Debray verklaarde zelf geen schot ge lost te hebben tijdens zijn verblijf onder de guerrilla's, maar zich wel moreel me deverantwoordelijk te achten. Op de vraag of Guevara's dood het eind van de guerrillabeweging in Latijns Ame rika inhoudt, antwoordde hij: „De guer rilla's gaan door, zijn dood betekent slechts een tijdelijke onderbreking. Che is niet dood voor de revolutionairen, omdat zij hem in hun hart dragen". (Van onze correspondent) BEST. De staking bij Bata-Best heeft zich vanmorgen volgens de stakingsleider A. Geurts, nog uitgebreid met rond 60 man, volgens de directie met ongeveer 40 De produktie verloopt „even goed of even slecht, het is maar hoe u het wilt zien", aldus de directie. Vandaag moet het aan tal lege plaatsen in de fabriek ongeveer 630 zijn. De staking gold uitsluitend voor de ongeveer 650 mannelijke handarbei ders in Best, zodat het werk nu vrijwel door iedereen is neergelegd, voor wie het stakingsparool ook gold. AMSTERDAM Zeven litteraire critici spreken er in een communiqué hun ver bazing over uit, dat er dit jaar geen prijs voor het beste kinderboek wordt uitge reikt, omdat er volgens hen ditmaal wel degelijk een boek voor kinderen van twalf jaar en ouder was, dat recht had op de titel van „het beste", namelijk „Boris" van Jaap ter Haar (uitgegeven door Van Dishoeck). De critici zijn: Miep Diekman, Gertie Evenhuis, Wim Hora Adema, Roos Lippes, C. E. Pothast-Gimberg, Christine van Reenen, Jaap van der Ster. Deze cri tici hebben daarom „de prijs der kritiek' ingesteld en deze aan de genoemde au teur toegekend. Het is deze critici bovendien onduide lijk, waarom de jury geen boek voor jon ge kinderen heeft bekroond. Ze meenden dat hiervoor zelfs meer dan één boek in aanmerking komt. Van onze correspondent) BUNNIK. Een 43-jarige Bunnikse tractoren-exporteur en zijn 32-jarige bedrijfsleider zijn aangehouden omdat zij aan enkele honderden Turkse gast arbeiders landbouwtractoren zouden hebben verkocht, waarvan de registra tienummers waren vervalst. De tractoren stonden daardoor te boek als minder oud dan zij in werke lijkheid waren. Niet alleen betaalden de Turken daardoor soms duizenden gul dens teveel, maar bovendien kwamen zij in strijd met de Turkse wet, die import verbiedt van landbouwmachines welke meer dan vijf jaar oud zijn. De meeste kopers waren Turken, die na een tijd in Nederland en West-Duits- land gewerkt te hebben, met een eigen landbouwmachine in Turkije een be staan wilden opbouwen. De tractoren waren in het Bunnikse bedrijf opge knapt, waarbij de registratienummers zodanig veranderd werden dat ze op de uitvoerpapieren konden doorgaan voor machines uit 1963 of uit een nog later jaar. HAARLEM „Alemaal fantasie", zo zei ons vanmorgen scheepsbouwer C. Verolme toen wij hem vroegen om commentaar op de plannen van de drie werven (Rijn Schelde, Wilton en NDSM) om in Europoort een gi gantische scheepswerf te bouwen. Zijn perschef de heer Van der Hoest sprak eerder van „dokken van papier" en van „een impulsieve reactie" op de plannen van zijn baas. Verolme gaf toe dat hij uitgenodigd was om deel te nemen in de combinatie van de drie, maar hij was er niet op ingegaan, omdat op Rozenburg naar zijn zeggen vol doende ruimte is voor de bouw van zijn grote dokken. „Bovendien heeft men op Rozenburg geen last van de harde wind, die wel op de Maasvlakte in Europoort waait" ADVERTENTIES Bloemstraat 34 official dealer IJmuiden - Tel. 142118 Ze zijn er weer ONZE OVERHEERLIJKE KENNEMER AUTOMATIEK Velserduinplein 6 - IJmuiden-O - Tel. 14000 Bartetjorisstreat - Haarlem - Tel. 1SSS2 leidsesiraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 223SM -

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1