Papandreou en Kanellopoulos aantrekking en afstoting KIP IN'! PANNETJE RECEPTIES HEI HOGE DUIH DIRCK DIRCKZ PROMENADE RITMEESTER Hard gevecht om sluiting winkels op zaterdagmiddag Op 1 november moet er een nieuwe regeling zijn Ritmeester sterk favoriet Tussen de twee loopt een rode draad kapitaalsverhoging bij Banque de Paris Eerste CAO voor het orkestwezen Mysterieuze ziekte na lossen van beendermeel Mogelijk grote staking in West-Duitsland Nog een verdachte in moordzaak Etruskische strijdwagen VRIJDAG 13 OKTOBER 1967 17 ISTANBOEL Het was in de woelige maanden na de val van Papandreou in 1965. Er was een plechtigheid in de metropoolkerk, ter gelegenheid van Ochi-dag, nee dag: de herdenking van het Griekse „nee" tegen de inval van het fascistische Italië, 28 oktober 1940. (De herdenking, nu anti-communistisch gericht, staat dit jaar weer op het programma, precies een week na het eerste half jaarsfeest van het nieuwe totalitaire bewind). Papandreou en Kanellopoulos, de partijleiders van respectievelijk centrum en rechts, begaven zich beiden naar de ceremonie, maar voor de eerste was de stad uit gelopen. De straten weergalmden van het Pa-pan-dre- ou!, ook toen Kanellopoulos voorbij reed. Deze, een im pulsief man, maakte zich kwaad, liet. tot tweemaal toe zijn auto op straat stilhouden, stapte uit, liep op de me nigte toe en riep: „Jullie vergissen je, ik ben niet Papan dreou, ik ben Kanellopoulos!" Onder Metaxas - ;-r" maakt uw keel weer als fluweel Waarom werd deze nieuwe sigaar zo'n succes? Omdat het puikje van de. oogst er in verwerkt isen dèt maakt het roken van Promenade tot een puur genot I Heeft Q hem al gerookt? Overtreding knopen mode tot uw dienst Tegen consumentenbelang Compromis Hij had natuurlijk gelijk. Hij was Pa pandreou niet en hij stond op dat moment politiek totaal anders opgesteld.. Maar er is een vreemde wetmatigheid in de betrekkingen tussen de beide politici uit Patras, een rode (nu ja) draad die hun lotgevallen aan elkaar bindt. Hoezeer ze elkaar ook afstoten en misschien wel ver wensen, in critieke perioden valt hun steevast eenzelfde lot ten deel. En ook nu weer hebben ze een paar dagen in hetzelfde schuitje gezeten: huisarrest, voordat Papandreou, die waarschijnlijk niet zo gevaarlijk meer is, het afgelopen weekeinde vrijgelaten werd. De Atheners die toen Pa-pan-dre-ou riepen, zouden nu inderdaad met hetzelfde enthousiasme Ka-nel-lo-pou-los willen roepen, als ze überhaupt nog iets mochten roepen. Vlak voor de dictatuur-Metaxas 1936- '41 („dat was tenminste nog een serieuze dictatuur", zei Kanellopoulos vorige week tegen de kolonels) waren beide politici ook al partijleiders in het parlement, maar allebei slechts over een splinter partijtje. Ze zaten elkaar onderling na tuurlijk flink in de haren, maar in april 1936 stemden zij toch allebei tegen de volmachten voor de toen nog „extra par lementaire" regering-Metaxas, waarvan zij niet ten onrechte vreesden dat ze op een dictatuur konden uitlopen. Vijf maanden later was het zover, en ze werden beiden geïnterneerd, alleen niet op hetzelfde eiland. Kanellopoulos was in die jaren dertig docent in de so ciologie, en dat klonk het nieuwe regime toen nog heel verdacht in de oren. Bo vendien had hij kort tevoren in zijn weekblaadje geschreven dat Griekenland voor zijn nationale eenheid niet afhanke lijk was van een paar tressen en steken: het koninklijke paleis was juist het jaar tevoren weer in gebruik genomen na der tien jaar matig-geslaagde republiek. Ook Papandreou's verleden was niet bepaald monarchistisch te noemen. Tijdens de Tweede Wereldoorlog wisten ze allebei uit Griekenland te komen en in Cairo, waar koning George II zetelde, gingen ze weer een politieke rol spelen. Kanellopoulos, die nu eenmaal vijftien jaar jonger was, werd minister van Mari ne in het „bevrijdingskabinet" van Pa pandreou, dat in oktober 1944 naar Athe ne kon terugkeren. Daar stuurde Papan dreou Kanellopulos op een moeilijke missie naar hun beider Peloponnesos, die toen zowat helemaal onder controle van linkse partizanen stond. Het was bij die gelegenheid dat de scène plaatsvond die Kanellopoulos nu weer door de kolonels ADVERTENTIE RED BAND ROOSENDAAL ADVERTENTIE gebraden halve kip met een garnituur van doperwtjes, worteltjes, spek, aardappeltjes en f ruitmix.4.15 port-sherry- vermouth 0.85 goede wijn per fles v.a 4.00 voor etc. gèèn zaalhuur! Vraag de folder menusuggesties voor diners met meer dan 15 pers, (reeds vanaf 6.50) HOTEl-CAFE-RESTAURANT ...Y? Wijk aan Zee - Tel. 02517-322 't Sprookje van de Noordzeekust 40 meter boven de zee Onder dezelfde directie: SPECIAUTEiTENRESTAURANT Bilderdijksfraat hoek Kwakersplein A' DAM-West-Tel.020-83176 De aandeelhouders van de Banque de Paris et des Pays-Bas zal op 2 novem ber 1967 worden gevraagd, hun goedkeu ring te hechten aan de verhoging van het kapitaal van 346.900.000,tot 474.000.000,— door de uitgifte van nieuwe aandelen. Deze nieuwe aandelen worden aan de aandeelhouders van de Compagnie Gé nérale Industrielle pour la France et l'Etranger en van de Société d'Investisse- ment de Paris et des Pays-Bas aangebo den ter omwisseling van hun aandelen in deze beleggingsmaatschappijen, die na deze operatie volledig zullen zijn geab sorbeerd. DUINKERKEN, (AP) Vijftien ha venarbeiders zijn opgenomen in een zie kenhuis, nadat ze enkele weken geleden werkzaam zijn geweest in het ruim van een schip, dat gemalen beenderen uit India aan boord had. Een zestiende havenarbeider stierf vlak nadat het Engelse schip Trewidden de haven van Duinkerken had aangedaan met een lading beendermeel aan boord. Men meende eerst dat hij was gestorven aan een bloedziekte. Thans wordt onder zocht of hij is gestorven aan een in India veel voorkomende ziekte, die in Europa onbekend is. Van de vijftien opgenomen havenar beiders is bloed afgetapt, dat nauwkeu rig zal worden onderzocht. UTRECHT. Het College van Rijks bemiddelaars heeft de C.A.O die tussen de Stichting Overijssels Filharmonisch Orkest en de Nederlandse Toonkunste naarsbond werd gesloten, goedgekeurd. Dat betekent dat voor het eerst in de geschiedenis van het Nederlandse orkest wezen een collectieve arbeidsovereen komst van kracht is geworden. De C.A.O. heeft alleen betrekking op het Overijssels Filharmonisch Orkest. Op landelijk niveau zijn nog besprekingen gaande tussen het contactorgaan van Ne derlandse orkesten en de bij het overleg betrokken organisaties van musici. Men verwacht dat deze landelijke C.A.O. op zijn vroegst op de eerste januari van het volgend jaar zal kunnen ingaan. Papandreou voor de voeten wordt geworpen: op het balkon van het stadhuis van Patras om helsde hij onder gejuich van een grote menigte de ruig-bebaarde partizanenlei der Ares Velouchiotis, die later van zware burgeroorlogsmisdaden zou worden be schuldigd. Ongeveer gelijktijdig stond Pa pandreou op een dergelijk balkon in Athene voor een dergelijke menigte en riep zijn beroemde „Laokratia"! (volksre gering) in plaats van „dimokratia". Na de decembergebeurtenissen van 1944 waarin Papandreou voor links de „mo narchofascist" werd, dreven beide politici uiteen. Kanellopoulos dreef wat rechtser af dan Papandreou die nooit zover is ge gaan Makronisi, het heropvoedingskamp voor linkse militairen dat lang niet iedereen overleefde, een „tweede parthe- te noemen zoals Kanellopoulos deed. Beiden zochten in 1952 hun geluk in maarschalk Papagos' nationale concentra tie, maar Papandreou, die geen minister werd, kreeg er al na een jaar genoeg van. Kanellopoulos werd op den duur leider van deze rechtse formatie. Na de centrale triomf van februari 1964 werd Papandreou regerings- en Kanello poulos oppositieleider en in februari staan de beide beste redenaars van Griekenland verder dan ooit uit elkaar. Op een grote meeting in Athene roept Kanellopoulos dat het centrum mag blijven regeren, maar dat Papandreou weg moet, en vier maanden later heeft hij zijn zin. Maar dan is in de vreemde verhouding het proces van aantrekking weer aan de beurt. Op het hoogtepunt van de politie ke impasse van 1965 stelt Kanellopoulos tot ieders verbazing ter kroonraad voor, dat er verkiezingen zullen worden ge houden onder zijn premierschap, en Pa pandreou accepteert. Kanellopoulos (al tijd graag zelf aan het stuur, zelfs toen hij in de nacht van de staatsgreep in een auto werd gesmakt, probeerde hij nog het stuur te bereiken) rijdt in zijn eentje naar Papandreou's villa „Sereniteit" bui ten Athene om de details te regelen van het gentlemen's agreement, maar zijn eigen partij geeft Kanellopoulos bij na der inzien het fiat niet. Anderhalf jaar later lijkt hetzelfde plan wel door te gaan, zij het nu onder formeel protest van Papandreou. Maar ditmaal zijn het de kolonels die het verhinderen. Het bewind arresteert aanvankelijk alle bei de politici, geeft dan de een huisarrest en laat de ander vrij, geeft daarna de ander huisarrest en laat de een vrij. Ka nellopoulos is op het ogenblik natuurlijk veel gevaarlijker voor het regime dan Papandreou sr., maar ook de laatste is nog wel in staat nog eenmaal zijn oude „kristalheldere" zinnen te laten horen. In ieder geval: als ze nu met elkaar konden praten (maar Kanellopoulos telefoon is af gesneden) dan zouden ze het vermoedelijk over meer dingen eens zijn dan in 1965 Als geboren vertegenwoordigers van het individualisme en de geldingsdrang in de Griekse politiek hebben zij het in gewone tijden schijnbaar reddeloos met elkaar aan de stok. Maar simplistische, primitie ve regimes die elk individualisme de kop willen indrukken, brengen op gezette tij den de mannen weer dichter bij elkaar. FRANKFORT (AP Het Destuur van de Westduitse bond van metaalbewerkers heeft vandaag besloten te laten stemmen over een staking van 500.000 arbeiders in het noorden van Baden-Württemberg. In dit gebied liggen verscheidene grote in dustriesteden waar belangrijke metaalfa- brieken als Daimler-Benz, de Duitse Fiat, NSU, Porsche en Bosch gevestigd zijn. De arbeiders moeten beslissen of zij be reid zijn zo nodig in staking te gaan om het sluiten van nieuwe arbeidsovereen komsten met een jaarpremie van 50 per cent van een maandloon, en met een ga rantie tegen verlaging van loon en se condaire arbeidsomstandigheden, af te dwingen. Volgens de bond kunnen overeenkom sten met deze voorwaarden worden geslo ten zonder extra kosten voor de werkge vers. Bemiddeling in het conflict misluk te maandag toen de bond een compromis van de hand wees. MERIDIAN MISSISSIPPI (AP) Vijf gewapende agenten, met getrokken pisto len, hebben de negentiende verdachte van de samenzwering, die in 1964 tot de moord op drie werkers voor de burgerrechten leidde, het gerechtshof binnengesleurd, waar de zaak tegen achttien andere ver dachten aan de gang is. Het was James E. Jordan, wiens zaak door een andere rechtbank behandeld zal worden. Verwacht wordt dat hij als be langrijkste getuige zal worden opgeroe pen. ADVERTENTIE 4*É CENT (Van onze correspondent) UTRECHTGaan de winkels nu wel of gaan ze niet dicht op zaterdagmiddag? Voor veel huisvrouwen en winkelpersoneel is het nog maar een verwarrend ge krakeel rond „de zaterdagmiddagsluiting". De laatste weken is dit woord steeds in de kranten opgedoken, nu de vertegenwoordigers van werknemers en werkgevers weer rond de tafel zijn gaan zitten om er besprekingen over te voeren. Want de tijd dringt. Op 1 november loopt de huidige regeling af en er is nog geen nieuwe. Woensdag 25 oktober is er een vergadering van het hoofdbedrijfschap detailhandel waar de beslissing over deze kwestie moet vallen. Er zullen dan twee voorstellen op tafel liggen: één. van de werkgevers die de huidige situatie willen voortzetten en één van de werknemers dat voorziet in een zaterdagmiddagsluiting voor alle win kels. met als compensatie een vrijdagse koopavond tot half tien. V1TERBO (AP) Een bronzen Etruski sche strijdwagen uit de zesde eeuw voor Chris tus een van de wei nige die ooit zijn ont dekt is in de buurt van Viterbo gevonden door een Belgische ar- cheloog, die vier jaar in aude graven heeft ge zocht. De zes meter lange bronzen wagen met ijzeren wielen met een doorsnede van zestig centimeter verkeert niet in goede staat maar kan volgens Italiaanse deskundigen gerestau reerd worden. Het is vermoedelijk de enige wagen die ooit compleet met wielen is gevonden. De ontdekking is be kend, gemaakt door prof. Jean Poupe, die vier jaar in het mid- den-Italië onderzoekin gen heeft verricht voor het Belgische centrum voor Etruskisch onder zoek. De strijdwagen, die voor het grootste deel in de modder was be graven, werd gevonden in een voorkamer van een praalgraf bij Ischia di Castri, veertig kilo meter van deze oude Etruskische stad be noorden Rome. Profes sor Poupe zei dat de aanwezigheid van de strijdwagen er op wijst dat het graf heeft toe behoord aan een voor aanstaande Etrusk, zo dat andere kamers van de verder ongerepte graftombe misschien nog andere vondsten zullen opleveren. Misschien is slechts één Etruskische strijd wagen bekend die be ter bewaard is geble ven. Deze werd gevon den in Monteveope de Perugia en staat nu in het Metropolitan Mu seum te New York. De len van andere strijd wagens bevinden zich in het Vaticaanse mu seum en enkele andere Italiaanse musea. De strijdwagen ivaar- aan nog een deel van de eiken disselboom zit, is versierd met een bronzen bas - reliëf waarop twee naakte mannelijke figuren met golvend over de schou ders vallend haar staan afgebeeld. Wanneer de strijdwa gen geheel uit de mod der is gegraven zal hij naar Rome worden ge bracht voor restauratie, wat volgens Italiaanse deskundigen moeilijk maar mogelijk is. De modder heeft het hout en het metaal ernstig aangetast. De heer P. M. de Wit, tweede voorzitter van de Christelijke Bedrijfsbond (een or ganisatie van werknemers) die ook ver tegenwoordigd is in het hoofdbedrijfschap detailhandel, is er van verzekerd dat de zaterdagmiddagsluiting een „haalbare 1 tart" is. „Er zijn nog wat andere facto- zegt hij, „maar die kunnen qnze meerderheid alleen nog maar vergroten". Hij is een fel voorstander van de zater dagmiddagsluiting, omdat naar zijn me ning het huidige rouleersysteem (dat is ingesteld om het winkelpersoneel een vijfdaagse werkweek te garanderen) in de praktijk niet goed nageleefd wordt. In augustus 1966 stelde een samenwer- kingscommissie een onderzoek in naar de naleving van de regeling en dat resul teerde voor de zes werknemersorganisa ties in de overtuiging dat het niet goed ging. Uit een enquête bleek dat 7,5 percent van het totale winkelpersoneel nog geen vijfdaagse werkweek had en dat slechts een kwart van de werkgevers de vijf daagse werkweek goed toepaste. De heer De Wit, die voorzitter was van de com missie, zei het tijdens een persconferentie zelfs zo: „zeker de helft van de onder nemers is in overtreding, ook al hebben zij een of andere vorm van vijfdaagse werkweek". Bovendien vindt hij dat de met de werkgevers gemaakte afspraak over het beëindigen van de financiële aansprakelijkheid van de filiaalchefs, niet is nagekomen. ADVERTENTIE Naar zijn mening zullen de consumenten zich vlug en goed aanpassen aan de zater dagmiddagsluiting. „In de zomer is er al een tendens om op zaterdagmorgen inko pen te doen. In Duitsland is het al jaren zo dat, behalve op de eerste zaterdag van de maand, de winkels gesloten zijn op zater dagmiddag. Dat gaat prima. Bovendien hebben wij, werknemersorganisaties, als compensatie een koopavond voorgesteld. In plaatsen waar al zo'n koopavond is blijkt dat een groot succes. De grote tegenstan der van de zaterdagmiddagsluiting is de levensmiddelensector". De Nederlandse Consumenten Bond geeft bij monde van mejuffrouw A. G. Fransen, directrice van het bureau van de N.C.B., een duidelijke mening. „Openhouden" zegt zij, „anders geformuleerd: geen verplichte winkelsluiting op zaterdagmiddag". Wij willen niet dat de winkels opgelegd krijgen om zaterdagmiddag dicht te zijn, dat is tegen alle normale handelsverhou dingen en tegen het bglang van de consu ment". Voorts gelooft mejuffrouw Fransen niet dat het de werknemersorganisaties ge makkelijk zal vallen een meerderheid te vinden voor de zaterdagmiddagsluiting. „Er is een volledige deling wat dat betreft tus sen werkgevers en werknemers. Boven dien moet de minister het eerst nog goed keuren". Ook tegen is de heer W. H. Smeur, voor zitter van de Utrechtse Middenstands Fe deratie. Hij stelt: „ik geloof niet dat er ooit een zaterdagmiddagsluiting komt. Dat is voor de meeste zaken economisch niet verantwoord. Bovendien heeft de onder nemer een dienstverlenende functie en hij is voor de uitoefening daarvan aangewezen op zijn medewerkers. Ik heb er wel begrip voor dat de mensen op zaterdagmiddag vrij willen zijn, maar uit het oogpunt van de taak van de ondernemer kan het niet. Met de huidige situatie ben ik ook niet he lemaal gelukkig, maar ik weet geen be tere". De heer J. J. de Regt, rijksconsulent voor het midden- en kleinbedrijf en het toeris me, vertolkt het standpunt van de regering. „Volgens mijn informatie ziet men momen teel bij het ministerie van Economische Za ken geen aanleiding om de winkelsluitings wet te veranderen. Het bedrijfsleven is bovendien niet gekomen tot een gemeen schappelijk standpunt. Men wacht op het ministerie de ontwikkelingen met belang stelling af". De moeilijkheden in de detailhandel zijn al begonnen toen in 1960 en 1961 in de in dustrie de vijfdaagse werkweek werd in gevoerd. De ministers van Economische Zaken en Sociale Zaken vroegen betreffen de de toestand in de detailhandel advies aan een commissie van de S(ociaal)-E(co- nomische) R(aad). Maar de problemen ble ken zo groot dat de commissie er niet uit kwam. Het bedrijfsleven zocht toen zelf naar een oplossing en vond een compromis waar de SER zich bij aansloot. Wat hield dit compromis in? Voor de werknemers in de detailhandel kwam er een 45-urige en 5-daagse werkweek, zo danig dat dit geen invloed zou hebben op de openstelling van de winkels. Alleen de Christelijke Middenstands Bond en de Ne derlands Christelijke Beambtenbond waren het er niet mee eens. De werknemersorga nisaties behielden zich het recht voor om, indien in de praktijk de genoemde rege ling niet bevredigend zou worden toege past, op 1 mei 1967 op de regeling terug te komen. De SER adviseerde de ministers om het compromis te proberen en hangende die tijd geen maatregelen te nemen. Toen op 1 mei 1967 dreigde dat werkge vers en werknemers niet tot overeenstem ming zouden komen voor een nieuwe rege ling, besloot het hoofdbedrijfschap detail handel de bestaande regeling met een half jaar te verlengen. Tot 1 november hebben werkgevers en werknemers dus nog de tijd. Zoals de situatie nu is willen de werk geversorganisaties de bestaande regeling handhaven omdat zij te veel bezwaren hebben tegen een zaterdagmiddagsluiting. De werknemers vinden dat die bezwaren nogal meevallen en dat, integendeel, vele winkels zelf willen sluiten op zaterdag middag.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 17