JIM LONBORG HAD TE WEINIG RUST Bob Gibson voerde de Saint Louis Cardinals naar de titel HAARLEM-CAMBUUR Van Ispelen en Francis kregen ovatie van enthousiast publiek Bram Charité het heffen was een soort opium voor me raakte record kwijt Schamele overwinning van 1-0 op Floriana bracht NAC in tweede ronde Europa-cup II DUINDIGT Vrije toegang „Ik mik op Mexico" Janssen vijfde in berg klim Noorse ere-prijs voor Kees Verkerk Moreion greep record 1 km Jan de Vries treedt af als praeses KNZB Goede bokswedstrijden in Amsterdam Piet v. d. Kruk: DOS verloor op nippertje van Zaragoza Zesdaagsezege van Post en Bugdahl in West-Berlijn Autorace eiste zes slachtoffers Goede bezetting van draverijen VRIJDAG 13 OKTOBER 1967 25 RENBAAN WASSENAAR COURSE- AGENDA Zondag 15 aanvang Zaterdag 21 aanvang Woensdag 25 aanvang Zondag 29 aanvang Woensdag 1 aanvang Zondag 5 aanvang Zaterdag 11 aanvang oktober 13.00 uur oktober 13.00 uur oktober 13.00 uur oktober 13.00 uur november 13.00 uur november 13.00 uur november 12.30 uur ZATERDAGEN VOOR DAMES KINDEREN (onder geleide) BARCELONA Raymond Poulidor heeft gisteren in Barcelona een tijdrit over drie kilometer gewonnen, die leidde naar het Montjuich kasteel, dominerend bouwwerk in de Spaanse havenstad. De Fransman liet een tijd noteren van tien minuten en 45 seconden.^De Spanjaard Galera werd in 10.52 tweede, nog voor Felice Gimondi (Italië), die 10.59 nodig had. Onze landgenoot Jan Janssen leg de beslag op de vijfde plaats met een tijdvan 11.01. (Van onze honkbalmedewerker) r De Saint Louis Cardinals zijn de offi cieuze wereldkampioenen honkbal van 1967. In de zevende en beslissende wed strijd van de World Series wonnen de Cardinals achter het sterke werpen van Bob Gibson met niet minder dan 7-2 van de Boston Red Sox. De Cardinals toon den al snel aan dat Boston-werper Jim Lonborg niet voldoende had aan twee da gen rust: in de derde inning scoorden zij al twee runs, in de vijfde inning werd het 4-0, terwijl tweede honkman Javier in de zesde inning met een homerun voor nog eens drie runs zorgde. Boston scoor de zijn runs in de vierde en achtste in ning. Het betekende de derde zege in deze World Series voor Bob Gibson die boven dien een homerun sloeg. Cardinals-links- velder Lou Broek zorgde voor een nieuw WTS-record: door in de laatste wedstrijd driemaal een honk te stelen bracht hij zijn totaal op zeven. De beslissende wedstrijd, waarvan insi ders een langdurig, spannend werpersduel tussen Jim Lonborg en Rob Gibson ver wachtten, heeft een anti-climax opgele verd. Voordat de wedstrijd begon was Gibson al in het voordeel, omdat hij drie dagen rust had gekregen tegen Lonborg een ongebruikelijke twee. Toch had Bos ton-manager Williams geen andere keus: Lonborg was de enige Boston-werper ge bleken die de Cardinals langere tijd in bedwang kon houden. Ook de Bostonfans bleken vertrouwen te hebben in Lonborg: toen Lonborg het veld opstapte kreeg hij tenminste een staande ovatie van de meer dan 35.000 toeschouwers. Twee innings lang hield Lonborg stand: wel kreeg hij twee honkslagen tegen, maar de Cardinals kwamen niet verder dan het eerste honk. In de derde inning sloegen de Cardinals echter toe: kortestop Maxvill opende met een driehonkslag, waarna twee nullen vielen. Curt Flood gaf toen een honkslag, waarop Maxvill scoor de (0-1). Ook Roger Maris gaf een honk slag en Flood scoorde de tweede Cardi- nals-run na een wilde worp van Lonborg. Deze 2-0 voorsprong was een zeer be langrijke, want Gibson bleek weer in voor treffelijke vorm: in de eerste vier innings kreeg hij slechts één loper op de hon ken. In de vijfde inning vergrootte Gib son zelf de voorsprong tot 3-0 door een homerun te slaan. Lou Broek volgde met een honkslag en stal het tweede en der de honk. Broek scoorde 4-0 op een verre klap van Roger Maris. In de gelijkma kende slagbeurt scoorden de Red Sox te gen door George Scott die zijn driehonk slag zag uitgroeien tot een run door het tnige Cardinals-foutje (1-4). Lonborg bleef ook in de zesde inning ge handhaafd en dat bracht de Cardinals de overwinning: weer moest hij twee Cardi nals op de honken toelaten en toen sloeg Javier een homerun (1-7). Ook daarna bleef Lonborg gehandhaafd, maar hij kwam de inning verder zonder kleer- jcheuren door. In de zevende inning stond José Santiago op de Boston-heuvel •n hij hield twee innings stand. In de negende slagbeurt kregen de Cardinals op ADVERTENTIE Zondagmiddag om half drie op het terrein aan de Jan Gijzenvaart Het is alweer een paar jaar geleden dat Leeuwarden, tegenwoordig CAMBUUR genaamd, voor 't laatst bij HAARLEM op bezoek was. We weten daarom maar weinig van de Friezen: alleen dat Rob van Heeswijk, de oud-HAARLEM doelman er nog steeds onder de lat staat en dat het elftal het in deze competitie bepaald niet slecht doet. Met 11 punten uit 8 wedstrijden behoort het zelfs tot de preten denten voor de bovenste plaatsen, maar de roodbroeken, die op eigen terrein nog ongeslagen zijn en eindelijk wel eens willen breken met de reeks gelijke spelen, zullen er zeker alles aan doen om de punten in Haarlem te houden. In verband met de te verwachten belangstelling zullen de loketten van 's morgens 11 uur af geopend zijn. i De 2 winnende nrs van de verloting tijdens de wedstrijd Haarlem-HVC, voor een vliegreis naar Heracles zijn nog niet ingeleverd, deze nrs. zijn: 10014 - 11864. OSLO. Voor de tweede achtereen volgende maal heeft de Oslo Skoyteclub de Oscar Mathisentrofee toegekend aan Kees Verkerk. Deze trofee wordt jaar lijks uitgereikt aan de schaatsenrijder, die in het afgelopen seizoen de beste prestaties heeft geleverd. Dat was in 1966-1967 Verkerk, die de Europese en de wereldtitel veroverde en bovendien drie wereldrecords vestigde (2.03.9 op de 1500 meter, 6.26.06 op de 5000 meter en het puntentotaal van 178.058 over de vier klassieke afstanden). Het is de derde maal, dat deze onder scheiding aan een Nederlander ten deel valt. In 1961 was het Henk van der Grift toen eveneens wereldkampioen die deze ereprijs, een beeldje, voorstel lende een schaatsenrijder in volle actie, mocht ontvangen. Op de lijst van win naars staan ook de namen van Knut Johannesen, Boris Stenin en Jonny Nils- son. De uitreiking zal plaatsvinden op 1 december tijdens de „Oscarwedstrij den" die in het Bisletstadion te Olso wor den gehouden. MEXICO. Tijdens de training voor de internationale sportweken, die morgen in de Olympische stad Mexico beginnen, heeft de Franse renner Daniel Moreion officieus het wereldrecord op de kilome ter met staande start verbeterd. De 23- jarige Fransman liet een tijd van 1.06.2 voor zich noteren, waarmee hij 1.07 se conde sneller was dan het uit 1960 date rende wereldrecord van de Italiaan Gai- ardoni. Het is de tweede maal binnen een week dat het record scherper werd gesteld. Enkele dagen geleden liet Gai- ardoni's landgenoot Sartori een officieuze tijd van 1.06.9 voor zich noteren. Winnende werper Bob Gibson wordt uitbundig gefeliciteerd door zijn ploeggenoten. Scheidsrechter Donatelli haast zich weg met twee trofeeën, een Cardinals-pet en de bal, waarmee het kampioenschap beëindigd werd. het werpen van Morehead wel drie hon ken bezet, maar Osinski en Brett schakel den ieder een man uit. Gibson bleef sterk werpen, al kreeg hij in de latere innings wat last van zijn controle. De Red Sox bleken echter niet in staat hiervan te profiteren en verder dan een in de achtste inning door Petro- celli gescoorde run kwamen zij dan ook niet. In de drie wedstrijden dat Gibson op de plaat stond tijdens deze WS moest hij gedurende 27 innings slechts drie runs toestaan, kreeg hij slechts 14 honkslagen tegen en schakelde hij 26 tegenstanders uit op 3 sl. Dat controle het sterkste wa pen van Gibson is, moge blijken uit het aantal keren 4w. dat hij wierp: vijf! In de WS'67 die werd bijgewoond door 304.000 toeschouwers won Saint Louis vier wedstrijden, Boston drie. Saint Louis scoorde 25 runs, Boston 21, Saint Louis gaf 51 honkslagen, waaronder vijf home runs, Boston 46, waarvan acht homeruns. Saint Louis maakte zes fouten, Boston vier. AMSTERDAM. Jan de Vries (63 jaar) zal in april 1968 aftreden als voor zitter van de Kon. Nederlandse Zwem Bond. Hij heeft zijn bestuursleden mee gedeeld op de komende voorjaarsver gadering geen nieuwe herbenoeming te zullen aanvaarden. De heer De Vries, die president is van de Europese Zwemunie (LEN) en oudpresident van de inter nationale zwemfederatie (FINA), is sedert 1935 voorzitter van de KNZB. Het bestuur van de zwembond zal aan de algemene vergadering mr. J. van de Krol (Nijkerk), thans vice-voorzitter, voordragen als opvolger van de heer De Vries. AMSTERDAM. Een Noordhollandse amateur boksploeg heeft donderdagavond in Krasnapolsky een fraaie 11-3 zege be haald op een sterk team van de Londense Battersea boksclub. Bijzonder goede over winningen boekten de 20-jarige Amster dammer Dirk de Vos, die in een perfecte atijl in het lichtgewicht de Brit Larry Spriggs op punten overwon en de mid dengewichten Nico Alosery en Jan van Ispelen. Alosery haalde al in de eerste ronde zijn tegenstander Mc Dermot twee maal met harde hoeken op het gelaat neer, waarna de scheidsrechter ingreep. Na een hard gevecht won Van Ispelen op puntep van de kleurling George Fran cis maar deze partij had zoveel indruk gemaakt dat beiden een ovatie van de uitverkochte zaal kregen. De enige verliespartij van de Noord hollanders ontstond toen Schenk in het xwaarwelter in de tweede ronde wegens een opgelopen wenkbrauwblessure op medisch advies de strijd moest staken. Maar zijn tegenstander Eric Blake leid de op dat moment toch al ver op pun ten. Een zeer verdienstelijk onbeslist ten- ilotte bereikte in het halfzwaar de Utrechter Kievit tegen de Europese poli tiekampioen John Banham. De uitslagen zijn: vedèr: Te Paske w.o.p. P. van Allen, licht: De Vos w.o.p. van Spriggs, weiter: Jansen w.o.p. van Betty, zwaarwelter: Schenk verliest door medische interventie in tweede ronde van Blake. Midden: Alosery wint door inter ventie scheidsrechter in eerste ronde van Mc Dermot en Van Ispelen w.o.p. van Francis. Halfzwaar: Kievit onbeslist met Banham. Bijpartijen: Weiter: Thijssing w.o.p. Van Holderen, zwaarwelter: Koop- mans w.o.p. van Hol, midden: Swart w.o.p. van Boehle. DEN HAAG. Terwijl oud-gewicht- heffer Bram Charité (in 1948 winnaar van de Olympische bronzen medaille) de rook uitblaast van een dikke bolknak zegt hij: „Ja het zat er dik in, dat ik m'n record zou kwijtraken aan Piet v.d. Kruk. Hij was in fantastische vorm en het dateer de tenslotte al van 1954". Spijtig laat hij er op volgen: „als ik toen niet die arm- blessure had gekregen was ik nog wel hoger gekomen dan 425 kilogram. Hoewel ik destijds al 37 was zat er nog van alles in. Maar m'n rechterarm ging me parten spelen, vooral de elleboog. De dokter wilde me er wel aan opereren, maar hij kon me niet garanderen dat alles weer goed in orde zou komen. Ik was bovendien bijna 38 en daarom heb ik er maar van afgezien. Maar tsjonge, het heeft me wat gekost om er toen ra dicaal mee uit te scheiden. Ik dacht dat ik 't niet zou overleven". „Ik zou in dat jaar ook nog naar de wereldkampioenschappen zijn gegaan. Ik had zwaar getraind, maar toen liet die arm me in de steek. Verband erom, bestralingen, niets hielp. Afgelopen was het. Als ik het allemaal nog eens kon over doen ging ik wéér gewichtheffen. Het heeft me altijd geweldig gepakt. Het was een soort opium voor me. Ik was er ge woonweg aan verslaafd. Voor wedstrijden lag ik er nachten van wakker en zag dan alles al in m'n verbeelding gebeuren. Je zou dan zeggen: dan presteer je niks bij gebrek aan nachtrust, maar jawel, dan juist ging alles de lucht in. Mysteri euze krachten denk ik. Als alles achter de rug was kon je me met één vinger omvergooien. Nu moet ik zeggen, dat ik toen al kon leven zoals vele grote sportbeoefenaars dit tegenwoordig kunnen doen. M'n vader stelde me in de gelegenheid te gaan trai nen wanneer ik wilde. Ik kon er de tijd voor nemen. Toen ik met heffen begon ik was meen ik 22 kon ik door een lampeglas, zo mager was ik. De zware training vergt echter veel van je. Op 't EINDHOVEN „Zo heb ik nog nooit gespeeld," zei Frans Bouwmeester don derdagavond in de kleedkamer van het PSV-stadion in Eindhoven nadat NAC zich geplaatst had voor de tweede ronde van Eruopa-cup Il-competitie. „Ik verlies lie ver met 3-1 van Benfica dan dat ik met 1-0 van Floriana win. Wat een ploeg." Bouwmeester deze week door het NAC-bestuur weer in genade aangenomen na wat verwikkelingen was niet de enige Bredanaar die zo schamper over de voetbalkunde van de Maltezers dacht. Maltezers, die negentig minuten lang met onverflauwde ijver en een onuitblusbaar enthousiasme driftig voor de voeten van elf NAC-spelers hadden gelopen zonder zelf tot grote voetbalprestaties te komen. Toch was Floriana's trainer Lolle Borg uitermate tevreden over zijn superjonge (gemiddelde leeftijd 19 jaar) ploeg. „Ik ben zeer tevreden", vertelde hij zichtbaar verheugd. We gaan de goede kant op. Over twee jaar heb ik de ploeg, die kam- De jonge Pirard van NAC probeert de bal langs Zerafa van Floriana te krijgen. pioen van Malta is. We speelden op een gelijkspel, maar ais er wordt gevraagd of ik voor de wedstrijd een draw had ver wacht ,zeg ik nee. Het heeft er echter ingezeten." Of de circa zevenduizend toeschouwers, die de tribunes van het PSV-terrein be volkten, dezelfde mening zijn toegedaan als trainer Borg, is nog maar de vraag. Zij zagen NAC al direct na het eerste fluitsignaal van de Ierse arbiter Adair regelrecht op het doel van Zerafa afgaan, zonder dat deze echter veel de handen uit de mouwen van zijn gitzwarte trui behoefde te steken. De nijvere verdedi gers van de Maltezers, die voortdurend versterking kregen van de zich op gezet te tijden ijlings terugtrekkende voorhoede spelers Vassallo en de 16-jarige uitblinker Louis Arpa, wisten de schutters van de Brabanders steeds weer op tijd de voet dwars te zetten en toen er zich eindelijk kansen voordeden stapte de aan zijn rug geblesseerde Visschers voor open doel over de bal heen, zag Pirard zijn kopbal op de doellijn door Farrugia met het hoofd gekeerd, en schoot Frans Bouw meester uit een vrije trap net over de lat. Dat Floriana tussen al deze bedrijven door nog viermaal de middellijn wist te passeren kon NAC niet veel deren, omdat Graumans en Van Ierland niet veel moeite hadden met het te ver doorge voerde tik-tak spel van de Maltezer aan val. De NAC-supporters, die hun favorie ten eerst fel aanmoedigden, daarna angs tig stil werden en tenslotte lifidkeels „Mal ta, Malta" gingen roepen, hadden pas re den tot juichen toen tien minuten na rust Pirard een voorzet van Van Görp laag onder de blunderende Feraza doorkopte. „Nu moet de poort open" zei een Breda naar, maar zijn profetie bleek een slag in de ijle herfstlucht te zijn. Zo mogelijk nog feller stelde de Floriana-defensie zich te weer. Zerafa kreeg in het laatste half uur geen noemenswaardig werk meer op te knappen en dat was veel minder dan waarop NAC had gehoopt. Trainer Bob Janse had het tenminste voor de wed strijd nog zo gezegd: „och, in de eerste twintig minuten moeten we met drie-nul voorstaan en dan komt de rest vanzelf wel." laatst at ik bijvoorbeeld, behalve het no dige vlees, zo'n dertig haringen per dag en dronk ik acht liter melk. Het is met heffen namelijk zo hoe meer massa hoe beter. Ik ben echter nooit zwaarder ge weest dan 103 kilo, hetgeen voor een zwaargewicht niet veel is. Erg onbegrijpelijk vindt Charité het niet, dat zijn nationale record over de drie olympische oefeningen zo Hang heeft stand gehouden. „Je moet er wat voor over hebben en vooral tijd voor kunnen nemen. Piet v. d. Kruk heeft er inder daad wat voor gedaan en daarom gun ik het hem van harte. Het gewichtheffen hier in Nederland is overigens nog altijd te veel een onderonsje. De training is ver keerd. Gewichtheffen bestaat echt niet alléén uit drukken, trekken en sto ten". DELFT „Ik had het ook wel ver wacht, dat ik het record van Charité zou verbeteren. Tenslotte train ik zes keer per week en was ik er in de eerste maan den van dit jaar al een paar keer dicht in de buurt geweest met slechts VA kilo verschil". Van der Kruk. Dit zegt de 26-jarige .Piet v.d. Kruk, als hij geen halter in de lucht tilt teke naar-constructeur bij het TNO in Delft. „Het zomerseizoen is er toen tussen ge komen en er waren geen wedstrijden. Ik heb natuurlijk wel doorgetraind, maar ik doe ook aan kogelstoten. In juni ben ik Nederlands kampioen geworden en heb ik het nationaal record van Kees van Wees van 16,73 op 17,09 gebracht. Ook dat kogelstoten is natuurlijk goed voor de conditie. Ik begin nu wat aanslui ting te krijgen met de buitenlandse ge wichthëffers. Aan de top staat de Russi sche wereldrecordhouder Shabotinsky met bijna 500 kilo. Ik hoop me nu ook wat meer op internationaal niveau te kunnen gaan bewegen. Zaterdag over een week krijgen we DenemarkenNederland in Kopenhagen en half november de lan- denwedstrijd tegen West-Duitsland in Keulen". De plannen van Piet v.d. Kruk voor de Olympische Spelen in Mexico-stad „Ik mik er wel op ernaar toe te gaan. Vandaar ook dat zesmaal per week trai nen. Ik werk nu volgens een speciaal schema. Nee, een speciale trainer heb ik niet". ZARAGOZA Na DWS is gisteravond ook DOS uitgeschakeld in het toernooi om de Europese beker voor jaarbeurssteden. De Utrechters, die eerste wedstrijd tegen Real Zaragoza met 3-2 hadden gewonnen, verloren de uitwedstrijd met 3-1, waardoor de Spanjaarden zich plaatsten voor de vol gende ronde. BERLIJN Met zijn Westduitse part ner Klaus Bugdahl heeft Peter Post don derdagavond de zestigste zesdaagse van Berlijn gewonnen. Het Nederlands/Duitse duo verzamelde 477 punten waarmee het twaalf punten voorbleef op de Belgische combinatie Merckx/Sercu, die in dezelfde ronde op 465 punten eindigde. De derde plaats ging naar Kemper/Oldenburg (W.- Dld.) met 422 punten. Voor Peter Post was het de eerste zes daagse zege van dit seizoen en zijn ne genendertigste in totaal. Fritz Pfenninger, de vaste partner van Post eindigde met de Italiaan Beghetto op een ronde achterstand als vierde. ADVERTENTIE LAS PALMAS Zes toeschouwers wer den gedood en achttien gewond toen gis teren bij een autorace in Las Palmas (Ca- narische Eilanden) een wagen bij een po ging om een overstekend meisje te ont wijken, over de afrastering in het publiek vloog. De wagen, die op de tribune nog enkele malen omsloeg doodde vijf toeschouwers terwijl een op weg naar een ziekenhuis overleed. Zes van de achttien gewonden verkeren in levensgevaar. De coureur Raul Sanchez Gil, die op het moment van het ongeluk met een snelheid van bijna 180 km/u reed, kwam met de schrik vrij. Het overstekende meisje bleef eveneens ongedeerd. (Van onze paardesportmedewerker) Ondanks het enorme aantal draverijen in het komende weekeinde zijn de koersen weer druk bezet. Dit blijkt zaterdagavond al in Hilver sum, o.a. uit het internationale nummer met veertien paarden. De tips: 1. Ludon-prijs: 1. Dorita Hollandia; 2. Fabiola Norton; 3. Fabiola Kitty; outsider: Flair S. 2. Labarde-prijs: 1. Frieda Zele; 2. Floris Kan; 3. Firestone; outsider: Fatalist. 3. Arsac-prijs: 1. Fantasie; 2. Edward Volann; 3. Eulogie II; outsider: Dorita H. 4. Barsac-prijs: 1. Boy Scotch; 2. Dochter van Our Bonni; 3. Amoldus; outsider: Buick Ma- go wan. 5. Sauterne-prix: 1. Bernadine; 2. Blauwe Reiger S.; 3. Boy van Quick; outsider: Allegon- da's Juweel. 6. Bommes-prijs: 1. Felix; 2. Baron Pluto; 3. Black Hollandia; outsider: Dorus van Rood en Noot. 7. Macau-prijs: 1. Edelreiger S; 2. Empereur Mac; 3. Ethel Volann, outsider: Barrelina 8. Arsac-prijs (2e afd.): 1. Eddy Six; 2. Egyp tian Princess; 3. Cesar Williams; outsider: Diana Volann.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 25