Weg naar de (loon-)vrijheid wordt geen pad over rozen Overheid zal verkeer star moeten regelen Verdubbeling spaaroverschot ...dank zij de AMRO-Salarisrekening. Want die geeft (Plus alle giro-mogelijkheden.) AMRO BANK Kabinet gaat spreiding Rijksdiensten plannen Belgische export Nederland daalt naar flink B Honda komt naar Nederland met kleine auto's Boycot van zeven W estduitse uitgevers tegen Springer Kort economisch nieuws Op 15 december weer vergadering over surséance Minister De Winter verontrust Staking bij de Mercedes-Benz Grote opdracht voor Figee KZK-Organon ook genoteerd in Genève INTRODUCTIE INT. SILVER Miljoenenorder voor Phoenix- Fongers-Germaan SCHEEPVAARTBERICHTEN 11 AMSTERDAM - ROTTERDAM BANK ZATERDAG 14 OKTOBER 1967 Buitenland Opsouperen Bij Boerenleenbanken Moeilijk Spreiding Bouwen en bestellen Rente in beweging Zigeunergeld Speculatie golf Belangrijke bijkomstigheid: u heeft dan meteen uw eigen vaste bank voor vele andere bankdien sten. Zoals bijvoorbeeld: de spaarmogelijkheden van 4 t/m 6% rente, de AMRO- lening, verzekeringen, beleg gingsadviezen enzovoorts. Bij elk kantoor van de AMRO Bank ligt een gratis folder over de AMRO-Salaris rekening voor u klaar. Uit Indonesië Nederland staat aan het begin van een nieuwe fase in het economische bestel, die het mogeiyk moet maken dat we, wat de lonen betreft, in vrijheid, blijheid zullen gaan leven. Voor het zover is zullen er echter nog heel wat stormen over de Noordzee waaien. Het bljjft vrijheid in gebondenheid, omdat het loslaten van remmen aan één punt automatisch tot gevolg zal hebben dat beperkingen op andere punten terzijde geschoven worden, teneinde het scheeftrekken van verhoudingen te voorkomen. Zo is een werkeljjke vrijheid op het gebied van de lonen niet denkbaar zonder een vrije huurvorming en een vrjje prijsbeweging op alle fronten. Gezien de uitwerking daarvan op de economische positie van ons land tegenover de rest van de wereld zou een dergelijke ontwikkeling tot ernstige ontsporingen leiden. Het lijkt dan ook waarschijnlijk dat de regering tot een betrekkelijk straffe verkeersregeling moet overgaan. Aan de andere kant kan zy toch ook geen weerstand bieden aan de drang naar vrijheid bij het bedrijfsleven. Het zal moeten gaan als met het her stel van de bloedsomloop in de voeten van het Chinese meisje uit een boek van Pearl Buck: eerst de zwachtels tijdelijk wat losser maken en elke keer een klei nigheid meer laten schieten. Een andere weg zou zijn dat de regering de teugels weer in handen neemt en een stelsel van gedecreteerde loonvorming oplegt. Daar mee zouden we verder van huis raken dan ooit. De weg naar de vrijheid moet wor den ontsloten, doch het is goed als al gemeen wordt ingezien dat het geen pad over rozen wordt. Het wordt geen snel weg naar het Amerikaanse stelsel, dat velen ondanks de daar bestaande arbeids conflicten lonkt als het vrijheidsbeeld voor de Hudson de ambitieuze werkers uit andere werelddelen. Voorlopig komen we op een terrein van het afsluiten van CAO's per bedrijfstak en in enkele gevallen ook met afzonder lijke bedrijven. Tussen werkgever en werknemer komt in rechtstreeks contact meer vrijheid van onderhandelen. Stich ting van de Arbeid en de Rijksbemidde laars zullen zich met meer algemene as pecten kunnen gaan occuperen. Het is bij dit alles te hopen dat de geest van het eminente duo Oosterhuis-Twijnstra, dat na de oorlog de grondslag legde voor een op economische wederopbouw gericht loonbeleid, op de achtergrond zal staan als werknemers en werkgevers om de tafel gaan zitten. Er zullen bedrijfstakken komen, waar het loonpeil hoger komt te liggen dan in andere om de doodeenvoudige reden dat de markt het kan verdragen. Het gevolg zal zijn dat er een onvrede ontstaat, aan gezien de onderlinge afgunst zelden weli ger tierde dan in onze dagen. Per saldo m^akt echter het buitenland uit wat wij ons op het gebied van de vrijheid bij de loon- en prijs- en huurbeweging kunnen permitteren. Politiek gezien is het wel goed dat men het nadeel van intering op de goud- en deviezenreserve minder zwaar zou laten wegen dan de werkloos heid. Economen denken er doorgaans an ders over. Zij zien het gevaar dat het opsouperen van de monetaire reserve tevens betekent dat er guldens uit de circulatie verdwij nen, zodat er een deflatieproces zou ont staan. Deflatie betekent een afremming van de bestedingen zowel voor consump tieve als voor investeringsdoeleinden en daardoor een toeneming van de werk loosheid. Er zou een vicieuze cirkel ont staan, waartegen met een inflatiegolf te gemoet moet worden getreden. Bij de financiële beschouwingen in de Tweede Kamer hebben de sprekers van verschillende pluimage getracht elkaar de loef af te steken door bij de regering aan te dringen op meer geld voor werkgele genheid in de betrokken gebieden, terwijl er ook meer miljoenen zouden moeten ko men voor ontwikkelingshulp elders in de UTRECHT In september werd bij de Boerenleenbanken en Raiffeisenbanken, aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Boerenleenbank te Eindhoven en de Coö peratieve Centrale Raiffeisenbank te Utrecht een spaaroverschot geboekt van ƒ99,1 miljoen tegenover vorig jaar sep tember 46,3 min, zo wordt van de Raif feisenbank in Utrecht vernomen. Voor sep tember betekent dit een record. Ingelegd werd ƒ421,6 en terugbetaald 322,5 miljoen. Vorig jaar bedroegen de in lagen en terugbetalingen in september resp. 419,6 en 373,3 miljoen. Dat het spaaroverschot in september meer dan verdubbelde blijkt voornamelijk veroor zaakt te zijn door lagere terugbetalingen. In de eerste drie kwartalen van dit jaar werd een spaarresultaat behaald van 672,4 miljoen tegen 443,0 miljoen in de zelfde periode van 1966. Eind september bedroeg het spaartegoed bij de gezamen lijke Boerenleenbanken en Raiffeisenban ken 9,5 miljard. TOKIO (Reuter) De Japanse Honda Motor Company heeft vrijdag plannen be kendgemaakt voor een grootscheepse ex port van haar kleinste auto's, eerst naar West-Europa en Zuidoost-Azië en later naar de Verenigde Staten. Het zijn de vierpersoons gezinsauto n-360, die begin van dit jaar op de Japanse markt is ge bracht, en de exportuitvoering, de n-600, die te zien was op de jongste autoten toonstellingen in Frankfort en Parijs. wereld. Hoe de weg naar de vrijheid bij de loonbeweging en het gevaar voor in tering op de monetaire reserve met dit alles te rijmen valt, hebben de meeste politici slechts vaag aangegeven. Zij la ten het passen en meten over aan de economen. Voor de regering is dit een erg moei lijke periode, vooral omdat het eigenlijk nog steeds niet vast staat of ons land al geheel door de minirecessie heen is, of dat er eerst een verdere ontspanning in het westen van het land moet optreden voor de opgaande lijn kan worden hervat. Het Centraal Planbureau heeft wel mooie ramingen opgesteld, volgens welke het nationaal produkt het volgend jaar met 3'/s percent zal toenemen, terwijl de par ticuliere consumptie slechts 3 percent Omhoog gaat, de export met l1/? percent zal stijgen en de import niet meer dan 4'/i percent zal groeien, doch we moeten nog zien wat het wordt. Gerekend moet worden op een toeneming van het aantal werklozen in de komende maanden. Ge sproken wordt over de mogelijkheid dat er 125.000 werkzoekenden ingeschreven zullen staan voor de winter voorbij is. Het aantal zou misschien op zichzelf ge nomen nog wel te dragen zijn, doch de grote moeilijkheid is dat het gebrek aan werk zich vooral afspiegelt in enkele streken. In de geïndustrialiseerde conglo meraties Amsterdam, Rotterdam en Den Haag is tot nu toe de werkloosheid van beperkte omvang gebleven. Van een ont spanning van de arbeidsmarkt is daar nog geen sprake. Dit maakt het uiterst moeilijk om maatregelen tot verruiming van de werkgelegenheid-te nemen, zelfs dis de regering er in zou slagen de daar toe benodigde miljoenen op een of andere wijeè bij elkaar te brengen. Verruiming van de bouwactiviteit in sommige delen van het land brengt auto matisch meer werk in de streken waar men nu al handen tekort komt. Bouwen in het oosten betekent bestellen in het westen. Men behoeft geen vreemde in economisch Jeruzalem te zijn om te be seffen dat de toestand op de arbeidsmarkt in het westen een rem kan betekenen voor de vrije loonvorming. Er zou een situatie ontstaan waarbij één der partijen het voor het zeggen heeft. Steeds bredere lagen van de bevolking zijn geïnteresseerd bij een flinke rente, al was het alleen maar door het saldo op de spaarbankboekjes. De bestaande relatief hoge rentevoet stelt de levens verzekeraars in staat om de polishouders een groter aandeel in de rentewinst in uitzicht te stellen. Bovendien kunnen de banken hoge rente vergoeden op de li quide middelen van salaristrekkers en anderen, die er doorgaans geen liggende gelden op na houden. Verlaging van de rentevoet, of het achterblijven bij de stijging in andere landen zou ongewenste gevolgen kunnen hebben. Een deel van de financiering van de schatkist wordt verricht met geld dat van buitenlandse instellingen werd geleend. Dat is „hot money", ofwel geld dat van het éne oord naar het andere uitzwermt en dat op ongelegen ogenblikken kan worden opge vraagd. De Engelsen stellen alles in het werk om te voorkomen dat het zigeunergeld wordt weggetrokken door een elders be staande hogere rente. Zo zal ook door onze rentepolitiek moeten worden voor komen dat de bankiers niet langer In staat zouden zijn rente-arbitrage te be drijven met buitenlandse instellingen. In de Verenigde Staten stapelen zich de in- flatiezorgen voortdurend op, zodat het wachten blijft op de toestemming van het congres om de voorgestelde belastingver hoging van 10 percent door te voeren. Gehoopt wordt dat daarmede een dam kan worden opgeworpen tegen de inflatie- golven, die de economie der V.S. dreigen te overspoelen. De gevolgen daarvan hebben zich in de afgelopen maanden afgetekend in de koersontwikkeling in Wall Street. De speculatiegolf heeft zich niet in de eerste plaats voorgedaan bij de gerenommeer de soorten, die de dienst uitmaken bij de samenstelling van het Dow Jones-index- cijfer van de industriefondsen. Het zijn voornamelijk de tot voor kort laag in koers aangeslagen fondsen, die de be langstelling van de speculanten trekken. Dergelijke fondsen worden aanbevolen als het meest kansrijk voor koerswinsten Daar het doorgaans gaat om fondsen waarvan slechts een beperkt aantal in omloop is, kan een koopgolf gemakkelijk tot krachtige koersstijgingen leiden. Het is dan de kunst om er net op het juiste moment uit te springen. De laatste koper zit dan met de strop, want het is op de beurs altijd zo dat wat winst voor de een is, verlies voor de ander oplevert. FRANKFURT (AP) Zeven Westduit- se uitgevers hebben besloten een adver tentie-boycot te beginnen tegen het Springer concern, de mammoetuitgeverij van nieuwsbladen en tijdschriften van West-Duitslands grootste per-baron Axel Springer. Klaus Wagenbach heeft vrijdag tegen over journalisten verklaard dat hij en zes andere Duitse uitgevers, onder wie Suhr- kamp, Rowohlt en Insel, tot de boycot be sloten hadden op een vergadering in Frankfurt, waar momenteel de Buchmesse wordt gehouden. Als reden gaf hij op de bezorgdheid van de betrokkenen wat be treft de gevaren die het Springer concern oplevert voor een onafhankelijke politieke meningsvorming in West-Duitsland. De commissie van. de Europese gemeenschap pen heeft vaip Juli 1966 tbt juni 1967 op de staalmarkt van de gemeenschap 43 prijscon troles verricht. Van die 43 werden 15 onder zoekprocedures afgesloten. Die 15 hebben aan leiding gegeven tot één boete en vier schrifte lijke waarschuwingen. De commissie deelt dit mede in antwoord op schriftelijke vragen van de Nederlandse socialistische afgevaardigde in het Europese parlement, dr. ir. A. P. Oele. ADVERTENTIE Salarisverhoging... 3i"/a rente AMSTERDAM Op vrijdag 15 decem ber zal in het Koninklijk Instituut voor de Tropen een tweede crediteurenverga dering van het in staat van definitieve surséance van betaling verkerende ban kiershuis Teixeira de Mattos worden ge houden. De vergadering zal de rechtbank van advies moeten dienen over de vraag of al dan niet tot verlenging van de tot eind november vari dit jaar verleende surséarK ce moet worden besloten. De bewindvoer ders van het bankiershuis hadden al eer der verklaard dat zij verlenging met nog eens anderhalf jaar'noodzakelijk achten om tot een volledige afronding van hun werkzaamheden te komen. (Van onze correspondent) DEN HAAG. „Een rijksinstelling voor de verhuizingen van een reeks amb telijke diensten, het zogenaamde centraal bureau spreiding rijksapparaten zal waar schijnlijk volgende week beginnen met haar werkzaamheden. De regering-De Jong heeft dit bureau ingesteld nadat zij had besloten om tot een decentralisatie in het overheidsapparaat over te gaan. Het nieuwe bureau moet de verschillen de mogelijkheden onderzoeken en zorgen voor een zo goed mogelijke coördinatie. Deze week heeft premier De Jong in de Tweede Kamer meegedeeld dat de re gering dacht aan verplaatsing van een vijftiental diensten uit Den Haag. Op een vraag van mr. Biesheuvel, fractieleider van de A.R. in de Tweede Kamer, welke diensten de premier bedoelde, heeft de mi nister-president geen concreet antwoord gegeven. De regering wacht in dit ver band op de adviezen van het nieuwe bureau, die zo snel mogelijk binnen moe ten komen. In de loop der jaren is reeds een begin gemaakt met een zekere sprei ding van het overheidsapparaat. Overigens verwijten de vakcentrales aan de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken dat hij hun de beslissing over het verplaatsen van het Algemeen Bur gerlijk Pensioenfonds vanuit Den Haag DEN HAAG. De Belgische minister van Buitenlandse Handelsbetrekkingen, Dr A. de Winter, heeft in Den Haag zijn bezorgdheid uitgesproken over de daling van het marktquotum van de Belgische export naar ons land. Die daling ver toont sinds 1962 een weliswaar lichte maar nagenoeg ononderbroken tendens. Dat Nederland vorig jaar zijn import uit België slechts met 4 percent opvoerde, terwijl onze totale import met 7,5 per cent steeg en onze import uit de Duitse Bondsrepubliek en Italië met respectie velijk 13 en 12 percent toenam, noemde de Belgische bewindsman, vanuit Bel gisch standpunt bekeken, zelfs verontrus tend. Dr. de Winter die sprak in de jaar vergadering van de Belgische- Luxem burgse Kamer van Koophandel voor Ne derland, illustreerde het belang van de handel tussen België en Luxemburg ener zijds en Nederland anderzijds met de volgende cijfers: vorig jaar exporteer de de Belgisch-Luxemburgse economische unie voor 76 miljard Belgische franks naar ons land. Dat was 22 percent van haar totale export, een percentage dat nog groter is dan dat van de totale export naar Noord- en Zuid-Amerika, Azië, Afrika en Oost-Europa samen. De be langrijkste Belgische industrieën die op de Nederlandse markt opereren zijn de ta baks- en cementindustrie, die in 1965 respectievelijk 81 en 65 percent van hun export in Nederland afzetten. Andere be drijfstakken zijn de steengroeven, de ce ramiek, de steenbakkerijen, lederfabrie- ken en textiel- en kledingbedrijven. Al deze industrieën plaatsen meer dan 30 percent van hun export in Nederland. naar Heerlen heeft verzwegen. De be windsman, die dinsdag tijdens het cen traal overleg van de ambtenarenbonden toezegde, dat er met hen overleg zou worden gepleegd in de spreiding van rijksdiensten, was al sinds maandagavond op de hoogte van het ministeriële besluit dat zonder dit overleg tot stand was ge komen. De secretaris van de algemene bond van ambtenaren J. van Dijck, zegt dat de bonden hierover nu „des duivels" zijn. „Wij accepteren de hogere belangen van de overheid, maar eisen dat die ons worden duidelijk gemaakt". Staatssecretaris Van der Veen zegt, dat de bonden niet hoeven worden gekend in de beslissing van een rijksdienst. Zij wor den volgens hem slechts betrokken bij de wijze van uitvoering en bij het bepalen van de streefdatum. STUTTGART (DPA)en Reuter) Rond 15.000 van de 44.000 arbeiders der Mer- ceres-Benz fabrieken te Untertürkheim, Mannheim, Gaggenau en Sindelfingen hebben gisteren het werk vier uur lang neergelegd. De arbeiders protesteerden te gen het verbod der directie, stakingsstem mingen op het werkterrein te houden. In de vestigingen te Untertürkheim, Mannheim en Gaggenau was de stakings actie tegen de middag geëindigd, de toe stand in de carrosseriefabriek te Sindel fingen was toen echter nog onoverzichte lijk. Volgens de bedrijfsleiding te Sindel fingen was het merendeel van de 8000 man sterke avondploeg wel op het werk verschenen. Machinefabriek Figee te Haarlem heeft de opdracht ontvangen voor het bouwen van een kangoeroekraan met kolen-afvoer- installatie. Deze grote transportinstallatie zal gemiddeld per uur 500 ton kolen kun nen verwerken en zal in Zeeland worden opgesteld voor een cokesbedrijf, Associa tion Cooperative Zélandaise de Carboni sation te Sluiskil. De zogenoemde Kangoeroekraan heeft een hefvermogen van 15 ton bij een maximum vlucht van 27 meter en stort de grijperinhoud in een trechter, opgenomen in de kraanconstructie, waarna de kolen op een transportband verder worden af gevoerd. Eind 1968 zal deze installatie in bedrijf worden gesteld. Atch Top. 28% 28% Can Pacific 64% 63% lllin Cent 71 Vi 71 N.Y Centr 68% 68% Penssvlvanl 57 Va 56% South Pac 30% 30 Va Union Pac 39% 39% Allied Chem 42 42% An*, Can AJC.F Ind 54% 50% 55% '50 Am Smelting 70 69 Va- Am T and T 51% 51% Am Tobacco 33% 33 3 4 Anaconda 46% 81% Be» hl SteeJ 36% 36% Boeing 82 45% Chryslei 51% 52V4 Citv Bank Cons Edison McÜonn.D.C Du. de Nem E Kodak Gen Electi Gen Motors Goodvear T A Motors (nt. Harvestei int Nickel Int T and 1 Kennecott Mont. Ward Radio Corp Republic St. Royal Dutcb 58 Vb 33V2 43% 171 136 106% 84% 49% 13 Vb 36 107% 114% 46% 23% 58 V2 46 Va 43 V8 58 Va 33% 99% 173 136% 108% 84% 48% 110 Va 114% 46% 24 58 Va 46 Va 42% Sears Roeb Shell OU Soc. Vacuro Stand Br Stand Oil N J Studebaker Texaco Un Aircraft Un. Corp 'Jn. Fruit UnlroyaJ Us Steel Westingh. Wootwortb Ford f LJM 57 66 44 Va 38 67% 54 Va 81% 82% 11% 54% 45% 45 Va 75% 30 52% 69% 57% 67% 44% 37% 68% 55 82 Va 85 3 a 11% 54 5 a 45% 45% 75 Va 29% 52% 70 De Dow Jones indices: industrie 918.17 (+4.97); sporen 251.55 0.38) en bare nutsbedrijven 125.96 (—0.35). De omzet beliep 9.04 miljoen shares tegen 7.77 miljoen donderdag. De markt herstelde zich enigszins van de donderdag geleden verliezen. Hier lagen gisteravond in het telefonische verkeer de koersen in het al gemeen lager dan het slotniveau in de middag. Kon. Olie was 141 142 tegen een middag slot van 141.90, Philips 115.50 116 gl (116.20) en Unilever 110.20 (110.40). AMSTERDAM Met ingang van maandag 16 oktober zullen op de beurzen van Amsterdam en Genève worden geno teerd de aandelen Koninklijk Zout-Orga- non. Dit wordt meegedeeld in een communi qué van Kon. Zout-Ketjen en Kon. Zwa- nenberg-Organon, waarin verder wordt gemeld, dat inmiddels een voldoende aan tal aandelen ter omwisseling is aangebo den, zodat het op 12 september gedane omwisselingsaanbod gestand zal worden gedaan. AMSTERDAM Van maandag 23 ok tober af zullen ter beurze van Amsterdam wordn verhandeld certificaten aan toon der, elk vertegenwoordigende 5 gewone aandelen met een nominale waarde van 1 dollar, van The International Silver Com pany. De eerste koers zal worden vastge steld op basis van de slotnotering te New York op 20 oktober. Deze bedroeg op 9 oktober 62dollar, overeenkomende met een notering Amsterdamse usance van 1164,70 per certificaat van 5 aandelen. Opneming der certificaten in de prijscou rant van de Vereeniging voor den Ef fectenhandel zal worden aangevraagd. De aandelen zijn genoteerd op de New York Stock Exchange. The International Silver Company werd opgericht in 1898. Zij houdt zich in de eerste plaats bezig met de fabricage van zilverwerk en aanverwante artikelen en is de grootste producent op dit gebied in de wereld. GRONINGEN. De NV Rijwielindus trie Phoenix-Fongers-Germaan heeft uit Indonesië een order ontvangen voor de le vering van Fongers-rijwielen tot een to taalbedrag van enkele miljoenen guldens zo wordt vernomen van de onder-direc teur van het bedrijf, de heer J. ten Wolde. Omdat de produktie hierdoor belangrijk zal moeten worden opgevoerd, zullen tus sen de 10 a 20 nieuwe werknemers wor den aangetrokken. Daarmee is reeds een begin gemaakt. Deze belangrijke order is voorafgegaan door enkele kleinere opdrachten uit Indo nesië die elk ongeveer een bedrag tussen de 200.000 en 500.000 beliepen. Wie de opdrachtgever is wilde de heer Ten Wol- de liever niet zeggen, wel dat de levering geschiedt met goedkeuring van de Indo nesische regering. Het bedrijf is met deze miljoenenorder driekwart jaar „onder de pannen", zo vertelde de onder-directeur. Zij valt sa men met de recente ingebruikneming van een volautomatische lakkerij-afdeling. De Fongers-rijwielen zijn sedert 1905 regelmatig naar Indonesië en West-Irian geëxporteerd. De raad van bestuur van Wilton-Feijenoord- Bronswerk n.v. deelt mee, dat de tot dusver verkregen resultaten en de werkbezetting voor de resterende maanden van 1967 doen verwach ten, dat het netto-resultaat over 1967 niet minder zal zijn dan dat over 1966 (de gecon solideerde netto-winst over 1966 bedroeg 5,04 miljoen. Over dat jaar werd een dividend van 12 percent uitgekeerd). Het bestuur van de N.V. Machinefabriek „Breda" voorheen Backer en Rueb verwacht, dat de resultaten over 1967 ongeveer gelijk zul len zijn aan die over 1966. Het bedrijf beschikt over een goed gevulde orderportefeuille. Acteon 13 te Dublin. Aegis 13 te Bridgetown Alnitak 13 v. Karachi n. New York. Amerskerk 14 te Cadiz. Amstelsluis 13 v. Tagonoura n. Iquique. Amstelstad 13 v. San Fernando n. Yawata. Banda 13 v. East London n. Durban. Caltex Eindhoven 13 v. Bajo Grande n. St. Croix. Caltex Gorinchem 13 v. Dagenham n. Teesport. Caltex Nederland 13 te Antwerpen. Dorestad 13 te Berre. Echo 13 ten anker rede Kaapstad. Farmsum 13 v. Narvik n. Antwerpen. Gaasterdijk 13 v. Bremen n. Hamburg. Gaasterland 13 v. Las Palmas n. Rio de Janeiro. Gabonkust 14 te Tema. Geertje Buisman 13 t.h.v. Schiermonnikoog n. Montreal. Gulf Hansa 13 t.h.v. Masira n. Rome. Gulf Italian 14 te Mena. Hathor 13 t.h.v. Rhodos n. Antwerpen. Hector pass. 13 Gibraltar n. Hamburg. Kaap Hoorn 13 te Stanlow. Karachi 13 v. Bilbao n. Amsterdam. Keizerswaard 13 te Liverpool. Xelletia 13 v. Thameshaven n. Killingholme. Kopionella 13 v. Gothenburg n. Stockholm. Liberiakust 13 v. Freetown n. Abidjan. Loirelloyd 14 te Lyttelton verw. Loosdrecht 13 v. Tuticorin n. Durban. Mentor 13 v. Latakia n. Famagusta. Merseylloyd 13 te Kaapstad. Prinses Maria 13 te Antwerpen. Prins Johan Willem Friso 14 te Napels verw. Riouw 12 v. Cristobal n. West Italië. Ruys 16 te Hongkong verw. Silindoeng 14 te Muscat verw. Slamat 13 ten anker Tandjong Mani. Spaarnekerk 13 v. Mombasa n. Las Palmas. Stad Den Haag 13 te Stettin. Straat Bali 13 v. Hongkong n. Singapore. Tahama 13 ten anker Isle of Grain. Tjitarum pass. 13 Straat Torres n. Fiji Eilanden. Tjiwangi 13 v. Kobe n. Hongkong. Walcheren 13 v. Singapore n. Muroran. Woensdrecht 13 t.h.v. Den Helder n. Cristobal.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11