Althof f wellicht wel, André niet van de partij bij Telstar De opstellingen Geminiani voor jaar geschorst Werelduurrecord van Anquetil niet erkend Dat meisje Heerschop is een groot talent ANS HEERSCHOP DE BIJTSTER Elke keer als ik voor die balk sta, denk ik: m'n tegenstander £7* ./ff? JU VOLENDAM IS OP EIGEN VELD NOG ONGESLAGEN Vechtersbazen Law en Ure samen in een elftal Schulte sterk in titelstrijd 38/2 HOC-dames te sterk voor Wolves EXPERTS STELDEN LIJST OP VAN VERBODEN MIDDELEN Guyot zag af van recordpoging Tournee hockeyers Pakistan dubieus k 4 mm. ZATERDAG 14 OKTOBER 1967 13 »¥at. is daaraan mis?" vroeg Law. „Wij zijn de beste vrienden als wij liet tegen elkaar spelen. Waarschijn- ijk zullen wij de avond voor de inter- and in de voorronde van het Europese lekertoernooi samen een kamer delen" Bram Appel naar VVV Koersen Duindigt •■•VA 99 HMfl Jeugdkampioene Zekerheid mp i WÊk I m 1 Officieus record voor Belgen Van Lancker/Goens (Van onze sportredactie) Na een kwart van de competitie is het wel duidelijk dat er dit jaar voor de vier betaalde clubs uit Kennemerland geen glanzende successen zijn weggelegd. Tel star en RCH zouden al blij zijn als zij erin slagen zich te handhaven. Voor Haar lem gaat dat niet op. De debutant in de eerste divisie haalt geregeld puntjes bin nen, maar kwam toch ook pas eenmaal tot een overwinning. EDO marcheert nog het best. Met drie punten achterstand op de koploper speelt de enige tweededivisie- club uit Haarlem in ieder geval mee in de strijd om de titel. Telstar krijgt De voetballers Denis Law en Ian Jre, die zaterdag tijdens de competi- iewedstrijd tussen Manchester United ■n Arsenal met elkaar op de vuist ijn gegaan, zien er niets vreemds in lat zij op 21 okt. in Belfast samen voor Schotland tegen Noord Ierland zullen pelen. Bobby Brown, de coach van het Ichotse elftal, gaf toe dat hij lang ge- vikt had of hij ze zou kiezen na het ncident. Ure voorzag ook niet de minste noeilijkheden. „Er zal absoluut geen vrok tussen Denis en mij om zijn. Wij uilen goede ploeggenoten zijn en zul- en beiden ons best doen om er voor e zorgen dat Schotland wint". Maar vrienden of niet, beide spelers uilen waarschijnlijk geschorst worden ils hun zaak door de strafcommissie an de Engelse voetbalbond wordt be- tandeld. Law is reeds vier keer van iet veld gestuurd en Ure drie maal. VENLO. De Venlose eerste-divisie- club Fc VVV heeft Bram Appel aange trokken als technisch adviseur. Hij zal trainer Jan Jansen en manager Aad de Jongh met technische adviezen terzijde staan in alle zaken, die het eerste en tweede elftal betreffen. (Van onze biljartmedewerker) Volop spanning in het kampioenschap van Haarlem, 3e klas kader 38/2. Gister avond bracht eerst Hans Ketel Eddy No bels in een spannende partij de eerste nederlaag toe. Direct daarop moest Hans Ketel in Nol Schulte zijn meerdere er kennen. Schulte was hiermede de man van de avond, want eerder had hij Voer man ook al zijn eerste nederlaag toege bracht. Er zijn nu nog vier kanshebbers met elk twee verliespunten. De resterende partijen worden morgen gespeeld. De eerste partijen starten reeds om twee uur. De stand na gisteravond luidt H Ketel 5 1144 115 73 9.94- 8 H. Voerman 5 1249 170 52 7.34 8 E. Nobels 4 924 85 92 10.87 6 N. Schulte 4 980 108 52 9.08 6 B. v. d. Kuyl 4 874 127 54 6.88 4 R. v. Amstel 5 986 147 44 6.70 2 B. v. Gooi 4 768 132 34 5.82 2 C. Scholten 5 714 167 41 4.27 0 (Van onze basketbalmedewerker) Bij de gisteravond gespeelde basketbal bekerwedstrijden hadden de HOC-dames weinig moeite met Wolves64-27. Bij de heren ondervond eredivisieploeg Herly grote tegenstand van districtsklasser Schoten, dat bij rust nog slechts met 20- 23 achterstond en tenslotte met 41-65 moest buigen. De overige uitslagen waren: Dames: ExercitiaWhite Stars 2 38- 37: SpettersTornado 37-17; Akrides HOC 2 24-31; Spetters 3—Spetters 4 28-22. Heren: ETO 3Exercitia 3 16-53; Fla mingo's 4Flamingo's 5 22-56; Haarlem Cardinals 3—-HOC 3 23-18; Akrides—ETO 62-37; ETO 2—Typhoons 3 21-22. Het programma voor vanavond: Beker dames: 8.45 u. White Stars Rotterdam-Zuid; Red TwinsZeemacht. District: 7.30 u. DamesETOSea De vils; LionsWhite Stars 3. Heren: Typhoons 2White Stars; Anti lopen 2Haarlem Cardinals 2; Akrides 2HOC 2; Flamingo's 3White Stars 2. De volbloeds hebben zondagmiddag op de renbaan Duindigt met de klassieke Cesarewitch een zware opgave voor de boeg. De afstand bedraagt niet minder dan 3600 meter. Hierin i> stal De Bloemert met drie paarden zeer sterk vertegenwoordigd, vooral omdat de verwachting ls dat één van deze drie voor zijn stalgenoten de „pace" zal aantrekken. Of dit zal lukken tegen de stayer Miss Willy is de vraag. De draverijen zijn interessant door de drie series van de Ballero-prijs. De tips: 1. Fleetness T-prijs: 1. Esther H; 2. Eland; 3. Favera; outsider: Excellentie Dynamic. 2. Ballero-prijs (1): 1. Dandy H; 2. Caesar Ju lia H.; 3. Dougalls Stern S; outsider: Elite Mac. 4. Ballero-prijs (2): 1. Charles H; 2. Esmeraud; 8 Don Camlllo: outsider: Butch Hollandia 5. Ballero-prijs (3): 1. Stal Reeuwijk (Zephyr Scotch, Anne Emilie); 2. Christiaan de Wet; 3 Allouez II; outsider: Maestro Rodney. 7. Foukje-prijs: 1 Fredericia; 2. Fernanda Hanover; 3. Edward Kinley; outsider: Flair S. 9. Francisca-prijs: 1. Fedde B; 2. Flossie; 3. Fuschia; outsider: Elfine. R E N N EN 3. Hollandse Handicap: 1 Patisha; 2. Hubert; 3 Sapphire, outsider: Abgars Bonny Boy, 6. Cesarewitch: 1 Miss Willy; 2. Lady Be Good S; 3. Mangano; outsider: Stal De Bloemert 8. Artic-prijs: 1. Stal De Bloemert (Just in Time S, Good Friday S); 2 Flagrant; 3. Hurri cane; outsider: Quelle Musique. morgen de kans om zijn positie tegen Volendam te verbeteren. Haarlem speelt als enige een thuiswedstrijd tegen Cam- buur. RCH en EDO zijn te gast bij res pectievelijk De Volewijckers en Heeren veen. Het is dit jaar de tweede maal dat Tel star bij Volendam op bezoek gaat. In de strijd om de KNVB-beker verloren de Vel- senaren met 3-2. Trainer De Visser heeft uit die wedstrijd ongetwijfeld zijn conclu sies getrokken. „Maar", zegt hij, „Volen dam draait goed en is sinds die wedstrijd zeker sterker gaan spelen. Bovendien zijn zij op eigen veld nog ongeslagen". Een moeilijke wedstrijd dus voor Telstar. De zorgen worden wat verlicht door het her stel van Althoff. De centrale verdediger van Telstar heeft al weer getraind. Van daag beslist De Visser of hij fit genoeg is om te worden opgesteld. Althoff kan dan de plaats innemen van André, die tegen Feijenoord al grieperig zijn partij tje meeblies en de rest van de week in bed doorbracht. Volendam: Tuyp -Karre- gat, Jan Jonk, Jak Jonk en Zwarthoed - Kras en Bol - Hein Jonk, Sier, Pelk en Mühren. Haarlem zal het in de thuiswedstrijd te gen Cambuur eveneens moeilijk krijgen. De Friezen draaien net als vorig seizoen goed mee in de top. Haarlem stuurt voor dit duel hetzelfde team het veld in als vorige week. Het Haarlem-bestuur is overigens nogal geïrriteerd over de wij ze waarop de KNVB het protest tegen de te zware straf van Kunst behandelt. Haar lem heeft nog steeds geen reactie gehad op de brief die men naar Den Haag stuur de. Intussen zit Kunst morgen al voor de derde wedstrijd aan de kant. Op deze manier heeft hij zijn schorsing er al op zitten voor de KNVB aan behandeling van het protest toe komt. Cambuur: Van HeeswijkVan der Lei, Gonlag, Onsman en SigmondAlma en HartkampWee ring, Kriesch, Roelfsema en De Groot. Telstar (uit tegen Volendam): Van der Meeren - Bakker, Althoff, Kort en Van Essen - Van Wijk en Van Egmond - Bond, Geestman, Boekestein of Jon ker en Clement. Haarlem (thuis tegen Cambuur): Boomgaard - Wentink, Koster, Peters en Meyer - Peijs en Kruyer - Hoeben, De Wolf, Couperus en Van Haaren. RCH (uit tegen De Volewijckers): Bes - Croes, Caspers, Honout en Kop pen - Oldenziel en Schipper - Van Doesselaar, Fransz, Ee Goede en Meijer. EDO (uit tegen Heerenveen): Ama- ma - Van der Zon, Disselköter, Spiers en Breeuwer - Mul en C. Koene - Bosdijk, J. Koene of Koek, Van der Putten en Burke. Bij RCH zit men diep in de zorgen. Met een op papier eerder sterker dan zwak ker elftal dan vorig seizoen boeken de Heemstedenaren bitter weinig resultaten. Voor het duel tegen De Volewijckers keert Honout weer terug in de defensie. Olden ziel en Fransz schuiven daardoor op naar voren. Maslo is uit het team gelaten. De Volewijckers: HoutkooperBoogaard, Schaft, De Ruiter en PijlAdriaanse en Koppedraaier-Verweij, Stout, Coster en Boshardt. De opstelling van EDO is afhankelijk van het feit in hoeverre Hendriks her steld is van zijn blessure. Ook Koek vorige week op eigen verzoek uit het team gelaten is er nu weer bij. Hee renveen: VrindFabriek, Zwart, Bunnik en EyerZoetendaal en BosmaBoer, Kist, Van Lier en Prinsen. Het bestuur van de internationale wie lerfederatie heeft gisteren in Parijs be sloten het werelduurrecord, dat Jacques Anquetil 27 september op 47 km en 493 m bracht, niet te erkennen. Deze maat regel is genomen omdat een anti-doping controle na de geleverde prestatie ach terwege is gebleven. Het bestuurscollege van de UCI was onverbiddelijk. Op de vraag: „kan het werelduurrecord erkend worden?" ant woordden zes aanwezigen met neen, twee personen onthielden zich van stemming en slechts één vertegenwoordiger sprak zich vóór erkenning uit. Het feit, dat de vijfvoudige Tour de France-winnaar zich na afloop van zijn grootse prestatie niet wilde onderwerpen aan een dopingonder zoek was voldoende voor de UCI om tot deze rigoureuze maatregel te komen. In een verklaring wees de president van de UCI, de Italiaan Rodoni, erop, dat erkenning van wereldrecords in de wie lersport principieel stoelt op een verricht dopingonderzoek, dat uiteraard geen do ping aan het licht moet brengen. Men heeft deze beslissing trouwens al geno men tijdens het congres in Amsterdam, dat met de wereldkampioenschappen sa menviel. Het bestuur van de UCI deel de verder mee, dat men het niet erken nen van het wereldrecord als voldoende straf voor de 33-jarige Normandiër be schouwt en derhalve niet tot verdere disciplinaire maatregelen zal overgaan. Men was evenwel van mening, dat grote J WWVWVW\/WV%<VI/WVWVI/WVVVWllWVW\/VWI/WWVVWVWVWWVVVWWWWWVWWWWIfWWWWWWIflfW\IWWWWVI#WWVVVVW verantwoordelijkheid berustte bij Anque- tils ploegbaas Raphael Geminiani, die zijn beschermeling van ander advies had moe ten dienen. Geminiani werd daarom door de UCI voor een jaar geschorst en een boete opgelegd van 2500 Franse frank (1850 gulden). Anquetil en Geminiani reageerden ver schillend. Anquetil was erg teleurgesteld, terwijl Geminiani het slechte nieuws ont ving met filosofische bedenkingen. „Ik ben erg ontmoedigd het is een slag voor de Franse sport. Ik heb juist willen aantonen, dat het mogelijk is het werelduurrecord te verbeteren zonder ge bruik van stimulerende middelen", ver klaarde Anquetil voor de televisiecame ra's. „Men heeft mij nooit gevraagd om me aan een onderzoek te onderwerpen. De leiders in de Franse wielersport en in de wielersport op het internationale vlak hebben te weinig capaciteiten. Ik heb me niet eens behoorlijk kunnen ver dedigen. De afgevaardigden van de UCI mogen blij zijn, dat ze nu niet voor me staan In tegenstelling tot Anquetil toonde Geminiani zich erg ontspannen. „Ik ben er helemaal niet van ondersteboven. De beslissing heeft totaal niets met recht vaardigheid te maken. Voor die heren van de UCI ben ik met mijn 42 jaar te jong, maar ze vergeten, dat ik meer dan 20 jaar in het wielermetier zit, maar eens zal het record worden erkend", be sloot Geminiani profetisch. Anquetil: „sïag voor de Franse wielersport" PARIJS. Onder de supervisie van de internationale wielerfederatie hebben doktoren uit verscheidene landen gisteren (Van onze speciale verslaggever) HILVERSUM „Dat meisje Heerschop is een groot talent, heeft grote mogelijkheden", zei turnleider Jerzy Dziuba zondag in Winschoten toen zijn Poolse ploeg voor het eerst in de geschiedenis geklopt werd door zes jonge Nederlandse turnsters. „Dat meisje Heerschop" bloost als we die uitspraak in haar ouderlijk huis in de Merelstraat in Hilversum herhalen. „We zjjn wel vooruitgegaan, hè.zegt ze, handig uitwijkend naar het meervoud. „April vorig jaar, myn eerste interland, verloren we nog van Polen met twee volle punten verschil. Toen eindigde ik op de twaalfde plaats. Dat we ze nu met bijna 4 punten verschil kloppen is een gevolg van de consciëntieuze training die we volgen, met veelvuldig contact met de Oosteuropese landen en van de enthousiaste aanpak van het Verbond dat werkelijk alles voor ons doet". Mexico is een woord, dat de laatste tijd vaak wordt uitgesproken in de Neder landse turnwereld. Men acht het bij het KNGV niet uitgesloten hoewel men nu nog geen namen durft te noemen van kandidaten dat het verbond volgend jaar mei toch enkele turnsters zal voor dragen aan het NOC. Zal daarbij dan de 19-jarige Ans Heerschop van de Hilver- sumse gymnastiekvereniging zijn? Weer bloost ze: „We zijn al hard bezig met de voor Mexico verplichte oefenstof. Ik kan niet zeggen, hoewel ze behoor lijk zwaar zijn, dat die oefeningen me niet liggen. We zullen in alle komende wed strijden moeten tonen dat we een ticket naar Mexico waard zijn, omdat we een redelijke kans op een finaleplaats heb ben. Het laatste examen zal zijn de inter land tegen Hongarije, volgend jaar mei. Maar ook de eerstkomende nationale kampioenschappen zullen al verwerkt worden volgens Mexico-normen en ook die wedstrijd kun je als een test voor de Olympische Spelen beschouwen. We hebben nu twee maanden vakantie achter de rug, hebben nog niet het beste ge wicht en de beste conditie, ik zou er bij voorbeeld nog enkele pondjes af moeten trainen. Dat zal mij en niemand in de selectie enige moeite kosten, omdat ons een zwaar prograrttma van voorbereiding wacht. Ik train nu 3 keer per week bij mijn club en elk weekend op het CIOS in Arnhem met de keurploeg. Een keer per maand komt uit Dusseldorp de Roe meense trainster Livia Kosta naar Arn hem, de andere weekends hebben me vrouw Crauwel en de heren Wijmstra en Laage de leiding. Er heerst een opper beste stemming in de ploeg, waarschijn lijk omdat we nu doelgericht werken." De blonde Hilversumse, die dit jaar voor de derde en laatste keer nationaal jeugdkampioene werd, liet weer al haar oudere turnzusters achter zich en ook vijf Poolse dames. Alleen de Poolse kampioe ne Wilczek reikte tot haar totaal van 37.55. Betekent dat, dat „Ansje", zoals ze nog steeds in haar vereniging wordt ge noemd, volgend jaar met vlag en wimpel nationaal kampioene wordt bij de dames? „Daar heb ik eerlijk gezegd nog geen moment aan gedacht. Al mijn gedachten gaan uit naar Mexico. Daarin bijt ik me vast. Ja", zegt ze, even aarzelend, „ik ben een bijtster. Ik heb, geloof ik, een gewel dige eerzucht. Misschien ben ik daardoor zo nerveus voor een wedstrijd. Voor mij is het een hele steun als ik dan even naar mijn verloofde op de tribune kan kijken, of als iemand anders even geruststellend de hand op mijn schouder legt." „Ik stond bijvoorbeeld afgelopen zon dag met een naar mijn gevoel slin gerend been in zweefhouding op de balk. Misschien merken anderen dat niet, maar ik wel. Die balk blijft het meest riskante nummer. Zondag vielen liefst vier van de zes Poolsen eraf. Dat kost je direct een vol punt. Elke keer als ik voor die balk sta, laad ik me op, alsof het een tegen stander is. Met opeengeklemde kaken wacht ik dan op het teken van mijn leid ster. Als dat teken komt, dan zeg ik tegen mezelf: klaar? Pak hem dan. Hup, hand stand, doorrol, knijpen. Knijpen, opgooien, rol, spagaat Zo'n spagaat doet het bij het publiek altijd goed, maar is voor ons een rustpunt, een zekerheid in je bewegingen. Ik zeg die dingen werke lijk tegen mezelf. Ik zeg ook wel eens minder mooie woorden tegen die balk, het is soms net of dat ding leeft. Vaak is het ook net alsof ik mijn leidster iets hoor roepen, die zegt natuurlijk niets, mag ze niet. Maar toch hoor ik tijdens een wed strijd in gedachten haar aanwijzingen, zo intens ben ik ermee bezig. Als je zo'n concentratie kunt opbrengen, dan werk je het safest." „Die zekerheid is alles bij turnen. Zekerheid krijg je door techniek. Techniek krijg je door jarenlang te oefenen. Het is niet zo makkelijk als het allemaal lijkt. Ik heb bijvoorbeeld vier jaar moeten werken voor mijn brugoefening een beetje zat. We moeten er veel, heel veel voor overhebben. Ik zit op het kantoor van een bouwbedrijf, dat me elke middag om drie uur vrijlaat. Alleen daardoor kan ik me 'f*v' 'v-T 11 i V y. >V' .-A - V, .{Z. -V W;i - V t- -v- -.I"--' - V &V 5 >V< V ,v i" ,:i j A} v- .r v ;,i; V .1, r M handhaven in de nationale top. Alleen daardoor kan ik zoveel trainen". „Ik houd van turnen omdat je er be halve kracht ook lenigheid, gratie, men taliteit en „koppie" voor nodig hebt. Tijdens een wedstrijd moet je bij turnen steeds scherp denken. Ik veranderde zon dag bijvoorbeeld op het laatste ogenblik iets in mijn balkoefening. Waarom? Omdat ik voelde dat ik dan safer werkte. Dat kan niemand je leren of voordoen, dat moet je zelf opbrengen. Ik heb in mijn oefeningen enkele dingen die de anderen in Nederland niet hebben. Bij voorbeeld aan de brug ongelijk heb ik een halve slinger, waar die Amerikaanse Doris Brause onder anderen zo'n sensatie mee verwekte op de wereldkampioen schappen in Dortmund. Wat maakte dat meisje een fantastisch goede oefening. Zo fantastisch dat de jury er perplex van stond en haar enorm onderwaardeerde. Bij de vrije oefeningen heb ik als enige Nederlandse een losse overslag en op de balk een radslag over één arm. Zo heb ben anderen ook onderdelen die ik niet heb". in Parijs een bijeenkomst gehouden met het doel een lijst van stimulerende mid delen samen te stellen. Men kwam tot de conclusie, dat het moeilijk was door de verscheidenheid van de duizenden me dicijnen en halfmedicijnen tot een uni forme lijst te komen. Ook wezen de me dische experts erop, dat men bij een dopingonderzoek toch vooral de volgende feiten moet noteren: het tijdstip van de controle, de plaats, de hoeveelheid urine en het laboratorium, dat het eindonder zoek verricht. De deelnemers aan de bij eenkomst verklaarden dat een van de meest belangrijke drijfveren tot de strijd tegen doping bestaat uit het recht van iedere atleet om zich lichamelijk en gees telijk op een wedstrijd voor te bereiden volgens de wetten van de sportieve ethi ca. Tenslotte kwam men tot de volgende lijst van stimulerende middelen: 1. de verdovende middelen, 2. de stimulerende aminen, voornamelijk de aphetaminen, de ephedrinen en de piperidinen. Stimule rend in verscheidene vormen en combi naties, 3 de „peppillen", 4. plantaardige stimulantia zoals strychnine, 5. di-aethy- lether en alcohol, in overmatig grote do sis, 6. versterkingen voor de hartvaten en de ademhaling, 7. hormonen. MILAAN. Na afloop van de tweede test, die de Franse wielrenner Bernard Guyot gistermiddag op de Vigorellibaan maakte, heeft de jonge Franse kampioen besloten voorlopig van een recordpoging af te zien. Evenals zijn ploegleider Mau rice de Muer was hij van mening dit jaar niet meer tot een verbetering in staat te zijn. Inderdaad was het resul taat van de test weinig hoopgevend. Guyot legde 63 ronden af, ofte wel 25.035 km met een gemiddelde van 46.888 km per uur. Dit is onvoldoende om met enige kans van slagen een serieuze aanval op het werelduurrecord te ondernemen. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het befaamde hockey team van Pakistan zou aan het einde van deze maand drie wedstrijden in Neder land komen spelen en wel op dinsdag 24 oktober in Groningen, donderdag 26 okto ber in Enschede' en zaterdag 28 oktober een officiële landenwedstrijd tegen het oranjeteam in het Wagener-stadion in Amstelveen. Er is nu een persbericht uit Pakistan gekomen waarin staat, dat de Pakistani van hun Nederlandse reis zul len moeten afzien in verband met finan ciële moeilijkheden. Het merkwaardige is echter, dat de Pakistaanse hockeyploeg wel in Engeland is aangekomen om vol gende week deel te nemen aan het grote internationale toernooi waaraan ook Ne derland deelneemt. Het bestuur van de Kon. Ned. Hockey- bond wist nog van niets en was bijzon der verbaasd over dit bericht, aangezien de Pakistani geen extra-kosten voor hun tournee door Nederland hoeven te ma ken. Intussen zijn in de drie Nederlandse plaatsen waar gespeeld zou worden reeds de nodige voorbereidingen gemaakt. Het bestuur van de hockeybond zal zo spoe dig mogelijk contact proberen op te ne men met de Pakistani in Londen. Moch ten zij bij hun vreemde besluit blijven, dan hoopt de hockeybond de ploeg van India te charteren, die eveneens had ver zocht enige wedstrijden in Nederland te mogen spelen. MEXICO. De Belgen Van Lancker en Goens hebben vrijdag in Mexico een tijd van 10.1 sec. laten afdrukken over de laatste 200 meter van een tandem- race. Het wereldrecord staat met 10.2 op naam van de Italianen Beghetto en Bian- chetto. De tijd van de Belgen zal niet worden erkend omdat het geen officieel aangekondigde wedstrijd betrof.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13