IJmuider Courant 30 R Opmars beeldverhaal niet meer te stuiten m Hoewel de WAKANDA STAM nog steeds de tradities vatfv hun voorvaderen handhaven, hebben ze moderne super .wonderen die onze wetenschap te boven gaanJEr is hier 'n ongeloofIijk rDit is I 6EHEIH in alleen |geen gewone Zwarte Panter kant inboorlin- I&,^^5sv,^>_het antwoord! Laat de TM VRIEND- lyr SCHAPSDANS beginnen! StiIBen!Dit is beter dan gedood worden (Door Frits Koffyberg) SUPERMAN, Lucky, Luke, Kid Colt, Valiant, Jerom en al die andere „eeuwige winnaars" zijn in Nederland nu ook op 't commerciële front aan de winnende hand. Eindelijk, mogen we wel zeggen. Na een lange periode van gestaag infil treren heeft het beeldverhaal hier een snelle op mars ingezet, die niet meer te stuiten lijkt. Nog nooit zijn de „comics" in zo'n grote verscheiden heid aan de vaderlandse markt geweest en in zulke grote aantallen verkocht als de laatste twee jaar. En was 1966 al een jaar van record cijfers, 1967 gaat het nog stukken beter doen dat heeft het eerste halfjaar al duidelijk ge maakt. HET MOEST er eens van komen. In de Angelsak sische landen, Italië, Frankrijk en België is het ge tekende avontuur allang een artikel, dat even vlot wordt verkocht als een pakje sigaretten of een kop koffie. Daar gaat het in Nederland ook naar toe. Al zijn we, volgens de heren uitgevers, nog lang niet waar we wezen moeten: in vergelijking met de Amerikaan of de Italiaan is de Nederlander nog steeds een allesbehalve hartstochtelijk striplezertje. Maar goed, hij begint nu de smaak te pakken te krij- gen. Hoeveel hij consumeert? Moeilijk precies te zeggen. De meeste uitgevers van „stripboeken" (al bums heten de dure dikke, beeldromans de dunne zonder omslag en de kleine) doen nogal geheimzinnig over de marktpositie van hun ongecompliceerde helden. Om toch een idee te geven: in het eerste half jaar van 1967 zijn in Nederland tussen de drie en vier miljoen albums en beeldromans verkocht, in prijs variërend van twee kwartjes tot vier gulden. Televisie J PANTER"t^^êbben omzeild krijgen de triomferende Vier Verdedigers, vergezeld docr PoehïDat I ijken de Go-Go-Gi ris wel! genstami DEZE PAGINA KWAM TOT STAND DOOR DE WELWILLENDE MEDEWERKING VAN DE BIESBOSNEGER BALLETTROEP Nederland aan de strip VOORAL de afgelopen zomer heeft alle verwachtingen van de stripbazen overtroffen. „Ik heb meegemaakt dat hier mensen aan de deur kwamen die eventjes voor zestig gulden albums voor hun kinderen kwamen halen", vertelt M H. Claassens, directeur van Dupuis Nederland in Den Haag. S. Jonckx van Het Karveel in Utrecht'. „We hebben enorme verkoopcijfers gehaald en ik ben er van overtuigd dat we ook een heel goede winter krijgen". Een business met perspectief dus, die striphandel. Directeur J. van Me ningen van de Hilversumse uitgeverij Nooitgedagt (specialiteit: met ero tiek gekruide romannetjes) ziet het er zelfs van komen dat hij zich uitslui tend met strips gaat bezighouden. GUNSTIGE ervaringen met het her drukken van „Dick Bos" brachten Van Meningen er toe in 1966 zelf strip boeken te gaan uitgeven, die een stuk goedkoper zijn dan de Belgische al bums die in ons land de toon aangeven. Zijn bestsellers zijn Gordon en Vali ant. Daarvan verkocht hij in een jaar tijd 160.000. „Een album dat ik zelf uitgeef, kost me aan drukken (in Ita lië) en copyright zestig cent en ver koop ik aan de handel voor een gul den", waarna het voor 1,95 in de winkels komt. „Tja, er zit een aardige winst in". Toch is Nooitgedagt slechts een kleu ter in vergelijking met b.v. de Utrecht se firma Van der Hout en Co. Daar spreekt men over „honderdduizen den" als we naar de verkoop infor meren. Van der Hout is alleenvertegenwoor- der van de Belgische uitgeverij Lom bard. Het repertoire: albums met: Thierry la Fronde, Batman, Super man en verhalen uit Kuifje (o.a. Mi chel Vaillant, Dan Cooper en Rik Rin gers). Het meeste succes is Batman en Superman beschoren. Batman is thans bij de Geïllustreer de Pers „ondergebracht", evenals de Franse topstrip Asterix. ER ZIT een geweldige groei in, zegt S. Jonckx van Het Karveel. Zijn mees! gevraagde striphelden zijn Big gies, Rode Ridder, Jerom, Bessy en vooral Suske en Wiske, sinds kort in kleuren. „Normaal moet de groei van de jaaromzet tien tot vijftien percent zijn wil het rendabel blijven. Maar wij zitten er stukken boven. Hij schat, dat hij dit jaar rond de 400.000 albums zal kwijtraken. „Een stuk boven de 150.000 per jaar", zegt M. H. Claassens van J. Dupuis Zn., gespecialiseerd in het dure bum (Lucky Luke, Buck Dan ny, De Smurfen o.a.) en daarom is hier de oplage niet zo groot. Maar niettemin: „De laatste jaren is de om zet jaarlijks met vijftig percent geste gen". EEN VERHAAL apart zijn de clas sics. Zij komen vrijwel alle van één uitgeverij: Classics Nederland in Naar- den. „Tien jaar geleden", vertelt di recteur G. Roord, begonnen we met een keurig nette reeks, de Illustrated Classics. Het bleek geen geweldig succes. „In 1961 begon ik met wildwest-verhalen en daar blijk je viermaal zoveel van te verkopen als van de Illustrated Clas sics waarvoor je jaren hebt gevoch ten". Hij heeft nu zo'n twintig reeksen voor het merendeel in het avonturen- genre. Maandelijks brengt Classics twaalf tot vijftien titels uit. De op lage varieert van tien- tot dertigdui zend. In tegenstelling tot de andere strip bazen levert Roord in depot: dat komt er op neer, dat de winkelier pas afre kent als hijzelf heeft verkocht en wat hij overhoudt terug stuurt. DEGENEN die het meest hebben bijgedragen tot een massale versprei ding van het stripboek zijn de vrou wen- en familiebladconcerns, die met honderdduizenden abonnees over een markt beschikken, welke door hun we derverkopers intensief kon worden be werkt. De Rotogravure (Televizier. Eva) in Leiden is vorig jaar begonnen wat op de tv populair is als stripboek te brengen, daar streven zij tenminste naar. Er kwamen dus albums van Jo- han en de Alverman, Thunderbirds en Thierry la Fronde. De drie Thunder- birds-boeken zijn „een enorm succes" geworden: van elk werden er plusmi nus honderdduizend verkocht. NOG HOGERE ogen gooide de Ge- illustreerde Pers (Revu, Margriet) in Amsterdam met de Batman- albums. Van de eerste boeken werden 150.000 a 200.000 exemplaren verkocht. De derde Batman liep minder goed en nummer vier wordt de laatste. De GP heeft een andere troef met Aste rix. Daarnaast maandelijks een Flint- stones-album: „50.000 per titel is het minimum", aldus een woordvoerder. De Spaarnestad (Panorama, Libelle) in Haarlem, die zich wel langer maar minder rigoureus op de stripmarkt be weegt, heeft vijf albums in het jaar: Sjors en Sjimmie (.loopt het best, maar die heeft dan ook een reputatie van veertig jaar".), Man van Staal, Billie Turf en twee Winnetou's. HET LIJDT geen twijfel: Neêrlands jeugd verslingert zich aan de strip, de weerstanden zijn meer en meer weggesleten. HET ZIJN niet in de eerste plaats bezorgde ouders en onderwijzers ge weest, die de opmars van het beeld verhaal zolang hebben tegengehouden. Dat „wapenfeit" komt voor rekening van de boekhandel. De boekhandel wilde aanvankelijk zich liever niet inlaten met het beeld verhaal. Maar zelfs toen de boekhan del zijn tegenzin had overwonnen bleef hij een rem op de expansiedrang van de stripuitgevers. J. v. d. Hout noemt drie oorzaken: het karakter van de meeste boekwin kels, waardoor menige strippofiel drem pelvrees heeft; de wijze van presen tatie („van moderne verkoopmetho des is in die sector niets te bekennen") en het aantal boekwinkels. Het aantal verkooppunten dat de boek en tijdschriftenhandel in Nederland te bieden heeft, staat in geen verhouding tot die in andere landen waar men niet het abonnementensysteem kent. Het aan huis bezorgen is een Neder lands fenomeen. Elders moet men zijn krantje of tijdschrift meestal zelf gaan halen, met als logische consequentie meer verkooppunten (in Duitsland 1 op 800 inwoners, in Scandinavië 1 op 600, in Nederland 1 op 3.000!). Classics directeur Roord: „Ik zie over tien jaar al die bezorgers ver dwenen. De afbraak van het bezorg- apparaat zal gepaard gaan met een groei van het aantal verkooppunten en daar zal het beeldverhaal van profi teren". DE SPAARNESTAD en de Geïllus treerde pers hebben samen met Van der Hout Co. een eigen distributie organisatie opgericht, Albipres, die een groot aantal verkooppunten van pak ketten „losse nummers" voorziet. Het was de beste oplossing, vertelt de di recteur van de Utrechtse firma. „Toen wij vijf jaar geleden met dit spul be gonnen, mochten we blij zijn als we via de boekhandel 10.000 exemplaren van een album kwijtraakten, terwijl het ons lukte er 50.000 te verkopen via een bakker (Turkstra). Via Albert Heijn gingen 800.000 Gouden Horizon Encyclopedieën de deur uit Dit soort dingen was voor ons het beste be wijs, dat het klassieke distributieka naal via de boekhandel ongeschikt was. Tekenend voor de groeiende belang stelling voor de strip, is de oprichting van Het Stripschap die lang is voor bereid en deze maand in de Rijksacademie voor Beeldende Kun sten te Amsterdam, haar beslag moet krijgen. In andere landen België. Italië, Duitsland en Joegoslavië bestaan al jaren dergelijke contact centra voor strippofielen, met als pionier de CELEG (Centre d'étude des litératures d'expression graphi- que) in Frankrijk. Het Stripschap wil een gestencild blad gaan uit geven. Nederlandse stripverzame lingen inventariseren, studiedagen organiseren enz. Enkele stripidolen, deels import deels eigen teelt: Superman, Suske en Wiske, Michel Vaillant, Prins Valiant, Lassie, Eric de Noorman en elders op deze pagina Bat man, Asterix en Kuifje. Het Karveel loste de problemen op door At boekwinkels te openen (sinds 1963 z ven) De omzet van zijn strip verhalen is verviervoudigd. Classic* nam in 1962 zelf de distributie ter hand en beschikt thans over vierduizend ver kooppunten waaronder sigarenwin kels en kruideniers. Albipres levert aan zesduizend verkooppunten, waar onder tijdschriftenhandel. kiosken, sigarenwinkels en de laatste jaren ook supermarkets. VAN DE SUPERMARKETS ver wachten de stripbazen gouden bergen. Kuifje en Superman zijn er al binnen geloodst Het Karveel gaat dit najaar „proberen in de supermarkets te pe netreren" Zelfs nieuwkomer Nooitgedagt heeft plannen in die richting. De Hil versumse uitgeverij wil vierkleuren - albums op de markt brengen voor 99 cent (op het ogenblik is het goed koopste album twee keer zo duur). Nooitgedagt wil de albums in Roe menië laten drukken in oplagen van 50.000. De voornaamste concurrentie strijd speelt zich volgens van der Hout af bij het verkrijgen van de rechten van bepaalde strips, vooral die welke als serie op de tv komen. De televisie is een enorme stimu lans voor de verkoop. Een verdrie- of verviervoudiging van de omzet is een heel normaal verschijnsel. „Niet voor niets waren het Batman-albums die recordoplagen haalden en werden hon derdduizenden Thunderbirds-boe- ken verkocht. Alle stripuitgevers hopen dat Bus- sum een serie op het scherm gaat brengen met een hoofdfiguur, die zij al in hun repertoire hebben. Als dat ooit nog eens gebeurt, zit de „stripbaas" helemaal op rozen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 15