HANDJEVOL „KOLONISTEN" NAM BEZIT VAN LELYSTAD SPOOKSTAD ONTWAAKT TOT LEVEN „Mensen kan men niet diepvriezen Wetenschap maakt eind aan illusie van science fic- tion-schrijvers ZATERDAG 14 OKTOBER 1967 Erbij ALS DE BOUWVAKARBEIDERS in hun busjes zijn weggereden en de avondnevels in grillige slierten de scherpe contouren van bouwsteigers en betonskeletten wat verzachten, dan schiet in een van de huizen in Lelystad een lichtpunt aan. Even later, in een ander huis, een tweede. Twee warme lichtvlekken in een dode stad van hologige beton- en staalconstructies. De overige huizenblokken blijven donker, en naarmate het daglicht afneemt worden ze zwarter, om tenslotte op te lossen in de nacht, die zich als een scherm over het nieuwe land legt. De nacht geeft Lelystad weer terug aan de natuur. De eerste bewoners slapen de slaap der rechtvaardigen. Ze zullen de dag van morgen en de vele, vele dagen daarna, hun krachten nodig hebben om van deze klomp steen een leefbaar gebied te maken. EEN LOKKEND perspectief, in derdaad! Want in theorie is het mogelijk. Dierproeven hebben aan getoond dat sterke onderkoeling alle levensfuncties vertraagt, zodat er geen veroudering of slijtage- verschijnselen optreden. Maar he laas gaat dat voor de mens niet op Dr. W. Theimer Onno Reitsma Eerste bewoners van prefab- Lelystad waren de heer en mevrouw Van der Bedem die er een supermarkt ingericht hebben. De klandizie bestaat in hoofdzaak uit pendelende bouwvakkers. WANNEER de bezoeker deze stad- in-wording de rug toekeert en zijn te rugreis naar de bewoonde wereld be gint, wordt zijn pad over de rechte strook asfalt voortdurend gekruist door hazen, die, snelle „haken" slaand, proberen te ontkomen aan de dwingen de greep van de felle lampen. Vaak gelukt die ontsnappingspoging, maar anderen zijn niet zo gelukkig. Er lig gen vele kadavers op en langs het as falt. De hazen zullen moeten leren zich gedekt te houden voor de mens, die in hun woongebied binnendringt en hen de wet stelt. De wet van een wrede maar dynamische snelheid. Overtre dingen worden met de dood bestraft. Tien jaar lang, sinds de drooglegging in 1957, hebben de dieren hier betrek kelijk vrij spel gehad. Dat is nu uit. De eerste bewoners van Lelystad be trokken maandag 2 okt. hun huizen, nog slechts een handjevol. Maar eind van deze maand zullen er al honderd huizen bewoond zijn. In 1975 wonen er, volgens plan, vijftienduizend mensen. En in het jaar tweeduizend zullen er in Lelystad honderdduizend mensen le ven van wie dan nog maar enkelen dat begin zullen herinneren, die eerste nacht toen zij het licht in hun slaap kamer doofden, waarmee een hele stad terugviel in het duister. MAANDAGMORGEN 2 oktober. In het bureau Huisvesting van de Rijks dienst voor de IJsselmeerpolders te Lelystad kijken twee beambten naar de regen, die in felle vlagen tegen de ruiten jaagt. Vandaag komen de eer ste bewoners: de geboorte van een stad. Erg feestelijk is het niet' alles in de natuur schijnt samen te spannen om de mensen er van af te brengen, hier in de „rimboe" wat bescherming en hui selijkheid te zoeken. Om acht uur draait een zware verhuiswagen de as faltweg af en de hobbelige klinkerbe strating van Lelystad op. Even later zet tractorchauffeur O. Sytsma, af komstig uit Rutten in de Noordoostpol der en werkzaam bij de Rijksdienst, achtmaal zijn handtekening onder di verse documenten, variërend van een huurcontract tot een bruikleenverkla ring voor een vuilnisemmer. Dan wordt hem de sleutel van zijn woning, Mid- delgronden no. 11, overhandigd. Ter wijl uit de loodgrijze hemel een nieuwe hoosbui over Flevoland wordt uitgego ten, sjouwen de mannen het huisraad in de woning, waar nog geen stukje vloerbedekking of vitrage te zien valt. Sytsma grijnst bemoedigend naar z'n vrouw en veertienjarige zoon Klaas: „We gaan er tegen aan!" Twee ge zichten, die de wanhoop om deze chaos nauwelijks verbergen kunnen, grijnzen moeizaam terug. „Waarom moest het allemaal zo snel, terwijl Lelystad ei genlijk nog niet eens klaar is om zijn inwoners te ontvangen?". Sytsma: „Vijfentwintig jaar geleden ben ik bij de inpoldering van het IJs- selmeer bij Lemmer begonnen. We zijn toen in de Noordoostpolder in Rut ten gaan wonen. Al die jaren schoten we met het werk een eindje verder op, zodag we nu in Lelystad zitten, aan de westelijke rand van de Flevopolder. Je raakt betrokken bij dat nieuwe land, je gaat het zien als je eigen polder. De grond waarop we nu staan heb ik mee ontgonnen. Drie jaar ge leden al heb ik een aanvraag voor een huis hier ingediend, ik had graag als eerste bewoner van Lelystad de sleu tel in het slot willen steken. Ja, dat is nu niet helemaal gelukt hè?" HIJ WIJST naar de ramen naast de zijne: daar hangen de vitrages al, er staan planten op de vensterbanken en het huis lijkt al volledig ingericht. Het is het huis van de familie Van der Bedem. Henk van der Bedem (24), bedrijfsleider van de eerste en enige supermarkt in Lelystad, was de Syts- ma's net even te snel af. Pas ge- PROF. DR. TAUER, directeur van het instituut voor hartonderzoek in Bad Nauheim, heeft deze schone illusie naar het rijk der fabelen verwezen. „De mens," aldus verklaarde profes sor Tauer onlangs op het jaarcongres van het Max Plankc-Genootschap in West-Duitsland, „is een warmbloedig wezen en geen techniek ter wereld kan hem ooit koudbloedig maken. En daar alleen koudbloedige wezens tegen onderkoeling bestand zijn, zullen we er nimmer in slagen, menselijk leven op deze manier te conserveren of te ver lengen BIJ WIJZE van troost voegt hij daar aan toe, dat wij blij moeten zijn met ons warme bloed. „Warmbloedigheid is de sleutel tot elke vorm van hogere ontwikkeling en als wij koud bloed hadden, zouden we ons nooit hebben kunnen „opwerken" tot redelijke schep sels. En nauwelijks dook dan ook, in de prehistorie, het eerste warmbloedi ge dier op, of hij vaagde de reusach tige koudbloedigen (sauriërs) die tot dan toe de aarde beheerst hadden, al van de kaart. Warm bloed maakt na- trouwd, trok hij vier dagen tevoren al in zijn nieuwe woning. Dat kon offi cieel wel niet, omdat pas op de eerste werkdag van oktober, het uur „U" voor de nieuwe inwoners aanbrak. Maar omdat Van der Bedem zijn zaak ingericht wilde hebben voor de eerste stadgenoten kwamen, heeft de Rijks dienst hem de sleutel een paar dagen eerder ter hand gesteld. Wel, je zult pas getrouwd zijn, en 's nachts, wan neer de bouwvakkers naar hun huizen in Kampen of Harderwijk vertrokken zijn, een hele stad voor je beiden heb ben! Geen boven-, achter-, beneden- of overburen hebben, helemaal nie mand. Alleen jouw huis is verlicht. Al leen in jouw kamers brandt een ka chel en staat een bed. Buiten is het aardedonker, zelfs de straatverlichting melijk flink, vindingrijk en veel zijdig ALLE WARMBLOEDIGE wezens, van muis tot mens, hebben een con stante temperatuur van omstreeks 37 graden Celsius dat is ca. 22 graden boven hun gemiddelde omgevingstem peratuur. Voor het instandhouden van die lichaamswarmte is een groot en continu energieverbruik nodig, dat wij onttrekken aan onze voeding en aan onze „reserve-voorraden". Ingeval van nood mobiliseert het lichaam zonder aarzelen alle reserves om de tempe ratuur op peil te houden. Nu stelt pro fessor Tauer, dat de warmbloedigheid ons bevrijd heeft van de „tyrannie van de vergelijking van Arrhenius", die zegt dat de snelheid van chemische reacties zich bij elke tien graden tem peratuurstijging verdubbelt. Ook de biochemische processen waaruit het leven bestaat, gehoorzamen in princi pe aan deze wet: hoe hoger tempera tuur, hoe intensiever het leven. Er is echter een „plafond", in de buurt van de 40 graden Celsius: bij hogere tem peraturen zouden de gevoelige eiwit structuren van het lichaam beschadigd worden. Bij 37 graden (niveau der warmbloedigen) ontstaat er een warm- temilieu, waarin de levende cellen hun optimale prestaties leveren zon der dat er| speciale regel- of bescher mingstechnieken nodig zijn. DE VEELVOUDIGE reactiemogelijk heden van onze levensprocessen heb ben de differentiatie, de vorming van verfijnde structuren bevorderd. Het is brandt nog niet. Wanneer tenslotte dan het bedlampje uitgaat en heel Lelystad in duister verzinkt, dan moet het een huiveringwekkende sensatie zijn om in de doodstille nacht een vogel te horen schreeuwen. HENK VAN DER BEDEM: „Dat had eigenlijk wel zo moeten zijn, maar we hebben dat niet zo ondergaan. We hadden het ontzettend druk, en alles is gewoon óver ons gekomen. De verhui zing van Amersfoort naar hier, de in richting van ons huis en de zaak, dan de receptie vrijdagavond, zaterdag morgen waren we al open en rinkelde de kassa voor de eerste keer. Nou, dat is een grandioos succes geworden, on danks het feit dat heel Lelystad nog leeg was. Mensen uit Dronten, Swifter- bant en Harderwijk, zelfs nieuwsgieri gen uit Amsterdam zijn hier geweest om wat rond te kijken, en die mensen kwamen allemaal bij ons binnen, om dat onze zaak de-enige is die al open is. Het is ons werkelijk meegevallen. Toen we hier kwamen zeiden we: Wat een rimboe Maar iedereen, van hoog tot laag, is vriendelijk en behulpzaam, ze willen je met alles helpen Als dat zo blijft, die gemeenschapszin, dan kan deze stad enorm gezellig worden. Maar dat zullen we er zelf, als nieuwe be- 'zijn hoge reactiesnelheid die het cen trale zenuwstelsel van de warmbloedi ge dieren zo superieur maakt, vergele ken bij dat van de koudbloedige. Dit geldt ook voor talrijke andere levens functies. Wordt het koudbloedige dier bij afnemende omgevingstemperatuur- traag, het warmbloedige dier houdt bij alle temperaturen tussen 40 graden on der nul en 40 graden boven nul het zelfde prestatievermogen Heeft de warmbloedigheid de hogere ontwikke ling van het centrale zenuwstelsel mo gelijk gemaakt, omgekeerd heeft het centrale zenuwstelsel de warmbloedig heid verbeterd door de vereiste regel mechanismen te besturen. VAN OUDHER geldt de hypothala mus aan de hersenbasis, een evolutio nair gezien zeer „oud" gedeelte van de hersenen, als regelaar van de li chaamstemperatuur. PROFESSOR TAUER vond echter bij proeven met dieren dat nog andere delen van het centrale zenuwstelsel deelnemen aan de temperatuurrege ling. Alle ruggemergsegmenten bevat ten voor temperatuurverschillen gevoe lige zenuwen en stuursystemen, die met alle belangrijke organen in verbin ding i staan. Ook als de hypothalamus van het ruggemerg gescheiden wordt, reageren deze locale regelaars op af wijkingen van de normale temperatuur van 37 graden met doelmatige tegen maatregelen, zoals het veroorzaken van bibberen bij koudeprikkels of om gekeerd, met verwijding van de zo ge- woners, als pioniers zo u wilt, van moeten maken. Er is nog helemaal niets, er zijn alleen mogelijkheden." ER IS inderdaad nog niets. Behalve in de supermarkt van Van der Be dem wordt in alle winkelpanden in het toekomstige winkelcentrum nog hard gewerkt. Daar zullen straks de dames kapper en de rijwielhandelaar komen, de drogist en de bakker, de ijzerhan- delaar en de slijter. Maar het is nog niet zo ver. Voorlopig heeft de bestel ler, die maandagmorgen de eerste post in Lelystad rondbracht, nauwe lijks een brieventas nodig. Zijn eerste bezorging gold precies der tig brieven en drukwerkjes. De mees te geadresseerden waren de aanne mers, die met de afbouw van de eerste vijfhonderd huizen bezig zijn. LELYSTAD is nieuw, een onbeschre ven blad. Met opzet heeft men herin neringen aan historische glorie ge weerd. Dat blijkt onder meer uit de straatnamen: Asfaltstraat, Beton- straat, Mortelstraat, Steenstraat. Of het Klinknagelpad, met daarnaast het Schroef pad en de Spij kerstraat. Kille, doodnuchtere namen, zonder enige poëzie. Zo zal aanvankelijk ook het karakter van de stad zijn, kale hui- naamde perifere bloedvaten bij warm- teprikkels IN DE MEDISCHE wetenschap ge bruikt men onderkoeling bij bepaalde hartoperaties. Omdat de hersenen af sterven als ze geen zuur:.' f krijgen en omdat de zuurstoftoevoer door de tijde lijke uitschakeling van de bloedsom loop bij de hartoperaties stilgezet wordt, worden bij onderkoeling de bio chemische hersenactiviteiten altijd volgens Arrhenius zo verlangzaamd, dat de hersenen als het ware „stil staan" Om ze de duur van de opera tie te laten overleven, mag deze ris kante methode dan ook alleen toege past worden gedurende een tijdsver loop van enkele minuten. TAUER wees erop dat de zo ge naamde „overlevingstijd" bij aparte cellen anders is dan bij complete or ganen. Afzonderlijke cellen kan men verscheidene jaren invriezen; na het ontdooien leven ze gewoon verder. Bij gehele organen gaat dat niet of maar in zeer beperkte mate, hetgeen vooral van belang is bij het nog experimen teel in de ijskast opslaan van te trans planteren organen. Lukt het niet, de warmbloedtechniek bij het opereren te verbeteren, dan zullen de operatietij den verder verkort moeten worden. Hoe dan ook, het is in geen geval denkbaar mensen in te vriezen en weer tot leven te ontdooien. Ze zouden na het invriezen nog wel korte tijd, be wusteloos, verder leven, maar dan onherroepelijk sterven. Wat ontdooid zou worden, kan alleen een lijk heten. zenblokken zonder meer. Langzaam zal de monotonie van staal en beton doorbroken worden door een beplan ting met bomen en heesters, maar het zal jaren duren voor dat groen tot volle wasdom komt. Tot zo lang over heerst de klomp steen de natuur, die buiten de stad in al haar wilde pracht voortwoekert. Rietvelden op nog nooit in cultuur gebrachte grond. Dikke fel gekleurde fazanthanen om de tien, twintig meter. Boven alles uit torent de 46 meter hoge schoorsteen van de elektrische centrale. DE EERSTE „kolonisten" die in Lelystad komen wonen, moeten zich vele ontberingen getroosten. Niet al leen zal men in Lelystad nog tever- geeefs naar een schouwburg, bioscoop of café zoeken, er is zelfs nog geen burgemeester. De Flevopolder is ook nog geen gemeente. Het is nog hele maal niets. Er is alleen het „Open baar Lichaam", het tijdelijke bestuurs orgaan. Hoofd van het Openbaar Lich aam is de directeur van de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders, en in deze functie heeft hij de titel yan landdrost. Maar dat is allemaal slechts tijdelijk, zoals straks ook de Raad van Advies tijdelijk zal zijn. Wanneer alles wat meer op een normale samenleving lij ken gaat, zal de Raad van Advies vervangen worden door een gekozen gemeenteraad, en zal een burgemees ter de landdrost opvolgen. NIET LANG zullen de centraal ver warmde woningen nu meer leegstaan. De overheid heeft belang bij een snel le groei en geeft daarom belangrijke kortingen op de huishuren, die officieel ongeveer 150 gulden per maand be dragen. Dit en volgend jaar bedraagt die korting vijfendertig perc., of vijf tig gulden. Naarmate het gerief in Le lystad toeneemt zullen de kortingen afnemen ieder jaar met vijf percent. De huren zullen voorts ook stijgen. De pioniers van nu betalen 94,25, inclu sief centrale tv-antenne en cv. In 1975 zal dat f 184.50 zijn voor dezelfde wo ningen. Maar dan is Lelystad een stad ge worden met tien a vijftienduizend in woners, dan is er meer leefbare sfeer dat moet óók betaald worden. Voor lopig echter leven de eerste Lelystad- ters ongezellig maar goedkoop. Ze worden niet verleid om geld stuk te slaan; er is nog maar één winkeL Geen gezellig cafeetje met klikkende biljartballen voor de mannen. Moeder de vrouw zal de wind van de polder met haar krullen moeten laten spelen zonder dat zij de schade bij de kap per kan laten herstellen. Dat kan straks pas. Maar daarom betaalt het rijk nu ook vijendertig percent „ont- beringsgeld" aan de'pioniers van Le lystad, 6,50 meter beneden N.A.P. DE MODERNE KOUDETECHNIEK heeft ons leven op velerlei gebied verrijkt en veraangenaamd (Erbij van 5 augustus jl.). Diepvriesconserven zijn vrijwel onbeperkt houdbaar. Menselijk weefsel, bloedplasma en donorbotten kunnen in bevroren toestand eveneens lange tijd bewaard worden als een soort van ijzeren voorraad. Chirurgen gebruiken onderkoeling van be paalde lichaamsdelen of organen voor plaatselijke ver doving, om de zenuwen „gevoelloos" te maken en de bloedcirculatie af te remmen. Eén stap verder en wij kunnen complete mensen invriezen, om hen in een verre toekomst weer tot leven te wekkenZo althans wordt het ons beschreven in de sciencefiction verhalen. Diepgevroren astronauten vliegen, in auto matisch bestuurde ruimteschepen, naar planeten buiten ons zonnestelsel, op vele lichtjaren afstand van de aar de. Als zij daar eindelijk aankomen komt de, eveneens automatische ontdooi-inrichting in werking die hen uit hun kunstmatige winterslaap doet ontwaken, even jong en vitaal als toen zij tientallen eeuwen geleden hun verre ruimtereis aanvaardden.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 17