UW Gouverneursvrouw terug na drie jaar Surinatne: „Het is een volk waar je wel dol op moet worden!" Jk OMA'S BRIL IS „IN" w Wees zuinig met zoetjes Damesconfectie is dieptepunt voorbij ZATERDAG 14 OKTOBER 1967 Erbij 21 mmmsmm *3 lIPl >- MEVROUW DE VRIES is klein, charmant en kleedt zich goed. Ze is dol op alles wat leven in de brou werij brengt, heeft altijd mensen (en dieren) over de vloer, zet haar huis vol bloemen en planten, schil dert portretten van de mensen die haar dierbaar zijn, wil het liefst in elke kamer een radio, is gek op sieraden en beschouwt als eerste vereiste voor haar vrienden een goed gevoel voor humor. Gemakkelijk maal: Pot-au-feu vJ» ->v t.AJÉ ENKELE WEKEN GELEDEN kwam de echtgenote van mr. H. L. de Vries, gouverneur van Suriname, in Nederland wonen. De ambtsperiode van de gouverneur loopt in februari af, maar met het oog op de twee schoolgaande zoons in Nederland is mevrouw De Vries alvast in Wassenaar gaan wonen. Drie jaar is mevrouw De Vries Kaatje voor haar kennissen in Surina me geweest. Bij haar vertrek ging een stukje Suriname mee. Haar Hindoestaanse bediende Ali zal ook in Wassenaar zijn werk doen. Hü neemt een vriend mee die bij kennissen van de familie gaat werken. Zij zullen de herinneringen aan Suriname levend houden. x\ HET GEBRUIK van „zoetjes" heeft de laatste jaren een enorme vlucht ge nomen. Deze zoetstoffen (cyclamaten) kunnen suiker vervangen in levens- en genotmiddelen en zetten geen calorie ën aan. Een welkom wapen dus in de strijd om het behoud of de her overing van de slanke lijn. In wetenschappelijke kringen is ech ter twijfel gerezen aan de vraag of deze zoetjes wel geheel onschadelijk zijn voor de gezondheid. Vooral de ac cumulatie van chemische zoetstoffen zou, zo meent men, op de lange duur wel eens nadelig voor ons lichaam kunnen blijken. En vandaar dan ook dat in een aantal landen al wettelijke bepalingen bestaan om het gebruik van zoetstoffen aan banden te leggen. OOK DE BRITSE regering heeft thans de zoetjes aan banden gelegd. Zij heeft bepaald dat, in afwachting van nader onderzoek, niemand meer cyclamaten mag gebruiken dan 50 mi- ligram per kg lichaamsgewicht. Dit nogal onpraktisch aandoende voor schrift dient vooral om de fabrikanten van levensmiddelen waarin zoetstoffen verwerkt zijn, houvast te geven. Niet te controleren valt natuurlijk de hoe veelheid zoetjes die de consument in zijn thee en koffie gebruikt maar voor frisdranken en ijs zijn thans bin dende limieten gesteld voor de ver werking van cyclamaten. Daarbij moet men bedenken dat een kleuter van 20 kilogram al na twee flesjes frisdrank met zoetstof meer cy clamaten verorbert dan de Britse au toriteiten toelaatbaar achten. De toxicologische afdeling van de Britse gezondheidsdienst heeft ver klaard dat de gestelde grenswaarde „tamelijk willekeurig" is. Men weet nog niet precies hoe giftig het afbraak- produkt (cyclohexilamine) precies is. Het kan allemaal nog wel meevallen. Maar dat zullen verdere onderzoekin gen moeten uitwijzen. Een echt maaltje voor een gemak kelijke dag is Pot-au-feu, daarvoor zijn nodig: 500 g schenkel met been, 2 grote wortelen, 2 uien, 4 preien, selderij - knol, klein bloemkooltje, peper, zout, laurier, tijm, 4 aardappelen. Trek van de schenkel een geurige bouillon met tijm, laurier, peterselie, wortel, selderij, zout en peper. Leg de gewassen en gesneden groenten er in, de wortelen in lange repen gesne den, de uien in ringen, de prei in stuk jes en overlangs doorgesneden, de bloemkool in roosjes, de aardappelen in vieren en de selderijknol in reepjes. Kook deze groenten in de bouillon niet langer dan een half uur. Ze mogen niet papperig worden. Serveer bij deze pot-au-feu geraspte oude kaas en vers knappend stok brood. (Van een medewerkster) HET IS GEEN WONER dat het Su rinaamse volk op haar gesteld raakte. De mensen spraken al gauw over hun „gouvernaatje'. „Het is een hartelijke, aardige be volking. Ze doen er alles voor je en zijn bijzonder trouw. Ze zijn dol op het koningshuis. Koninginnedag is in Suriname een fantastisch feest. Vrou wen kleden zich van top tot teen in het oranje, men brengt een aubade voor het gouverneurshuis en houdt een grote parade. We hebben nog nooit zo'n fantastisch feest meegemaakt als bij de geboorte van prins Alexander. Iedereen was door het dolle heen. Als hoogtepunt bracht men weer een au bade voor het gouverneurshuis en bood mij een babypop aan als symbool. Gewoon schattig. Het is een typisch voorbeeld van de spontaniteit van de Surinamers." rv „OM DE zoveel tijd gingen mijn man en ik op tournee. Er werden al tijd veel geschenken over en weer aan geboden. Het bezoek zelf is erg offi ciéél, zo sterk zelfs dat de granman (stamhoofd, er zijn er vier in Suri name en zij hebben een enorme macht) nooit rechtstreeks met mijn man zal praten, maar altijd via een kapitein (dorpshoofd) en die weer via een tolk. Dat is overigens erg handig van ze. Er is op die manier meer tijd om na te denken. ZODRA ZO'N OFFICIëEL gedeelte was afgelopen, werd ik omhangen met kettingen en kransen, een paar keer waren het er zoveel, dat ik haast stikte. Op zo'n moment vind je het ook niet erg dat een jurk, waar je dol op bent, onder de bloemenvlekken komt. Bij een bezoek aan een bosne gerdorp hebben ze me eens gesmeekt mijn ketting en jurk achter te laten, zo mooi vonden ze die". „Ga je per auto het district in, dan staat voor elk huisje een tafeltje met Europeaan ooit zou kunnen zijn. Bij trouwpartijen rijdt men constant toe terend door de stad. Het is een oor verdovend lawaai, maar fantastisch. Bij plechtige gelegenheden hebben de vrouwen kotto's (jurken met vele rok ken over elkaar); aan van de felste kleuren die ze hebben kunnen vinden. Die kotto's zijn trouwens interessant. Zoals in vele tropische landen dragen ze wit bij begrafenissen en vroeger hadden ook alle andere kleuren bete kenissen. De manier waarop een hoofd doek is geknoopt kan van alles bete kenen. Als twee vrouwen nijdig op el kaar zijn kunnen ze dat elkaar zelfs laten blijken door hun hoofddoek op een bepaalde manier te vouwen. Voor elke gelegenheid bestaat een apart ontwerp. In zo'n sfeer is het alleen bloemen en hangt overal de vlag uit. maar leuk dat je met een beeldige E 'iD. it Iedereen zingt het Wilhelmus, of het hoed op een feest aankomt maar even Surinaamse volkslied, er komt geen eind aan. Ze worden zo enthousiast, dat je vaak haast niet meer weg kan gaan, omdat telkens als je op het punt staat te vertrekken weer het Wilhelmus wordt ingezet". Ook in hun eigen feesten zijn de Surinamers veel uitbundiger dan een later een hoofddoek om hebt die je net is aangeboden". MEVROUW DE VRIES WAS als gouverneursvrouw automatisch be schermvrouwe van alle sociale instel lingen en bovendien presidente van Young Woman Christian Association (de YWCA) in Suriname.Als zodanig heeft zij veel sociaal werk gedaan: „Ik zag het sociale werk als mijn belangrijkste taak. Mijn grootste zorg was een tehuis voor ondervoede kin deren, dat ik met nog enkele Neder landse vrouwen heb opgericht. Een tehuis voor ondervoede kinderen, die door hun moeders dikwijls van heinde en ver naar een ziekenhuis worden gebracht, daar worden verpleegd, maar zodra het maar even kan weer plaats moeten maken voor anderen, want het zijn er veel. De kinderen zijn dan echter nog lang niet zover dat ze weer naar hun familie terug kunnen en worden ter verzorging voor 3 a 4 maan den opgenomen in het „Lotje's huis." Daar doet, temidden van vele Suri naamse vrouwen, ook een jong Ne derlands meisje als sociaal werkster goed werk. We zijn nu net zover dat we er nog een vleugel van 40 bedden aan gaan bouwen. Dat hele project wordt gefinancierd door de Nederland se regering". Grote bewondering heeft mevrouw De Vries voor alle hulp die in de binnenlanden wordt gegeven bijvoor beeld door de evangelische broeder- BRILLEN BLIJVEN een minder geliefd onderdeel van de vrouwelijke uitrusting. Behalve een zonnebril, daar loopt elke vrouw graag mee te flaneren. Maar de ge wone noodzakelijke bril om de wereld beter onder ogen te zien heeft lang niet die be langstelling. Tuurstertjes met samengekne pen ogen zijn er in overvloed. Zij zien liever een vreemde man voor hun eigen Wim aan en hollen daar dan achteraan of lopen de overbuurvrouw met een stalen gezicht voor bij en krijgen dan de naam „trots" te zijn omdat zij niet groeten. Bovendien krijgen zij ook rimpeltjes om hun ogen, maar zelfs dat vinden zij interessanter staan dan een bril. Of zij zouden dan meteen maar Miss Bril moeten zijn. Voor de tieners „Waauw", een ovale bril in twee kleuren. „Hollywood" heet deze schitterende creatie. IN DE BIOSCOOP moet eerst het licht uit en dan de bril op en in de huiskamer zitten zij verdacht dicht op de televisie om tenminste nog iets van de Forsyte Saga op te vangen. De beeldschone Irene Forsyte draagt natuurlijk geen bril, maar wie weet hoe bijziend zij is. Filmsterren dragen dan trouwens contactlenzen, als zij die kunnen Een pince-nez in moderne versie. verdragen. Contactlenzen zijn voor de ge wone vrouw soms een uitkomst, maar ze zijn nogal prijzig en lang niet iedereen kan ze dragen. Een bezoek aan de oogarts en controle in het ziekenhuis zijn zeker nodig. Makkelijker is dan nog altijd die goeie ouwe bril, hoewel van oud is ook in de moderne versie sprake. EEN NIEUW SNUFJE is een pince-nez, gebaseerd op de bril van oma. Verder zijn er wat de nieuwe brillenmode betreft ook hippe, breedgerande ovale tienerbrïllen in diverse kleuren en bijvoorbeeld brillen met kleurige steentjes bezet. Maak van de nood een deugd en zet dan meteen maar zo'n opvallend sieraad op de neus, dan is bijvoorbeeld tijdig te zien welke tram of bus er aankomt. Mevrouw De Vries: het was een fantastische tijd. gemeente en de katholieke missie die veel goeds doen onder de doorgaan* gelovige bevolking: ER HEBBEN ZICH daar bijvoor beeld Nederlandse artsen gevestigd die de dorpen één voor één afgaan. Zij hebben het klaargespeeld het ver voer te verzorgen voor patiënten die zij zelf niet behandelen konden. De zwaar zieken zijn in een paar uur in een ziekenhuis! Ongelooflijk als je het landschap kent: het normale verkeer gaat per korjaal over de woest stro mende rivieren". Tja wij woonden zelf nu niet direct in een hutje in het oerwoud. Maar ik kan het wel begrijpen het i* gewoon een volk waar je wel dol op moét worden". HET SCHIJNT dat de confectie-in- dustrie over het dieptepunt dat deze bedrijfstak de eerste helft van dit jaar kenmerkte heen is. Er is een duide lijke opwaartse trend begonnen, die de fabrikanten en importeurs van da mesconfectie goede hoop geeft voor de afzet van de wintermode en vooral van de komende voorjaarsmodellen. Dit constateerde mr. Th. van der Meer, directeur van de RAI tijdens een toelichting op de 5e Intercontex- Amsterdam, de vakbeurs voor da mesconfectie die van 15 tot en met 18 oktober in de RAI wordt gehouden. De detailhandel neeft door diverse oorzaken in het voorgaande seizoen zeer voorzichtig ingekocht, terwijl de verwachte kopersstaking is uitgeble ven. In feite heeft de consument nau welijks minder gekocht dan in vorige jaren. Door deze twee ontwikkelingen beschikt een groot aantal winkeliers over geringe voorraden die nodig aan vulling behoeven. Het aanvullen van het assortiment heeft sinds enige tijd een grote bedrijvigheid in de confec- tie-industrie gegeven, hoewel niet wordt verwacht dat de pieken die in vorige jaren zijn opgetreden zich ook dit jaar zullen voordoen. Aan de Intercontex-Amsterdam, waar de detaillist een keuze kan doen uit de zomermode 1968, welke de fa brikanten en importeurs in hun pro- duktieschema hebben opgenomen, wordt ditmaal deelgenomen door 160 exposanten, die tezamen enkele honderden binnen- en buitenlandse hui zen vertegenwoordigen. Door die goe de buitenlandse contacten is het aan bod in dameskleding in ons land zeer internationaal. De textieluitgaven in het gezinsbud get zijn in Nederland het hoogst van de Euromarkt-landen. Jaarlijks wordt in Nederland voor ruim 5 mil jard gulden aan textielprodukten om gezet. Dit gebeurt op 21.383 verkoop plaatsen, die elk gemiddeld 586 Neder landers in hun verzorgingsgebied heb ben. Achter deze cijfers en om deze klan ten woedt een voortdurende strijd tus sen binnen- en buitenlandse textiel fabrikanten en in de distributieve sec tor onderling tussen de grootwinkelbe drijven, warenhuizen, filiaalbedrij ven en de detaillisten. Op het ogen blik komt van het totale textielassorti- ment circa 30 percent uit het buiten land, terwijl de Nederlandse industrie een aandeel van ongeveer 70 percent in de thuismarkt van kleding en wo ningtextiel tezamen heeft.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 21