SPRANKJE HOOP VOOR HEN DIE MET STOMHEID GESLAGEN ZIJN Keerpunt in de strijd der seksen DUITSE ARTS CUREERT VERLAMDE STEMBANDEN Wetenschap ontdekt - m. ZATERDAG 14 OKTOBER I9<57 Efrbl] 23 VOOR ZIJN PATIËNTEN is dr. Eberhard König een „wonderdoener". Maar de dokter zelf lacht erom. De 48-jarige specialist uit Bad Homburg, Duitsland, geldt als een der belangrijkste autoriteiten op het ter rein der keel-, neus- en oorchirurgie. Hij heeft vooral naam gemaakt door zijn revolutionaire larynxopera ties, waarbij hij beensplintertjes uit de ribben van zijn patiënten gebruikt om. hun het spraakvermogen te rug te geven. -H ipipP- Dr. König in zijn operatiekamer. Heinz Mayer uit Freudenstadt helpt zijn moeder in de keuken. Hij straalt van vreu de nu hij voor het eerst in zijn leven spreken kan. Jichtleiders vaah briljante geesten ZOALS LICHT alleen waarneembaar is dank zij minuscule stof deeltjes, zo schijnt de menselijke geest zich slechts kenbaar te kun nen maken bij de gratie van de aanwezigheid van bepaalde, in het organisme rondcirculerende stoffen. Teveel stofdeeltjes vertroebelen de helderheid van het licht, teveel van bedoelde substanties ver troebelt de geestelijke activiteit. Een totale afwezigheid van stof deeltjes zou het licht onwaarneembaar maken, terwijl een totaal ontbreken van de bewuste stoffen in het organisme het de geest onmogelijk maakt zich te manifesteren. In beide gevallen evenwel blijven beide, ondanks hun „onwaameembaarheid" bestaan. H öntgenstralen „DAMES LIGGEN STIL". Deze strenge stelregel bepaalde, in over grootmoeders tijd, de rol van de vrouw in het minnespel. Medewer king harerzijds was weliswaar noodzakelijk tot instandhouding van de soort, maar de correcte vrouw van rond de eeuwwisseling werd verondersteld, generlei vreugde te puren uit de geslachts gemeenschap. De tijden zijn ook in dit opzicht veranderd. Ralph R Greenson, psychiater in Los Angeles, formu leert het aldus: „De moderne, ont wikkelde vrouw eist, naast gelijke rechten op ander gebied, ook het recht op, gelijke voldoening te vin den in het geslachtsverkeer". •ÉHHl (Bijzondere correspondentie) IN DE afgelopen dertien jaar heeft dr. Koning ruim zestig mensen behandeld die, om een of andere reden, niet meer spreken konden. Elke patiënt heeft een serie opera ties ondergaan, maar in alle gevallen met volledig succes. Er was niet één mislukking. Zijn privé-kliniek in het Tau- nusgebergte is voor vele ge handicapten de laatste hoop. „Niets voor niets", zegt dr. Koning. „De patiënt zelf moet de „grondstof" leveren voor zijn genezing: een of twee stukjes been uit zijn ribben. Daarmee kan ik hem of haar zijn stem teruggeven." ZO SIMPEL is het allemaal natuurlijk niet. Het kostte dr. König vele jaren van moei zame research om zijn tech niek te ontwikkelen. Zo vol ledig ging hij op in zijn expe rimenten dat zijn particuliere praktijk goeddeels verliep. Er was, natuurlijk ook veel kri tiek en scepticisme uit de rijen der vakbroeders, maar „dat ervaart iedereen die iets nieuws brengt", zegt hij met een berustende glimlach. Het resultaat schijnt in ieder ge val de moeite te lonen. MISSCHIEN is König een buitenbeentje onder de medi ci. Wat zijn collega-artsen hem vooral kwalijk nemen, is het feit dat hij de publiciteit maar König zelf is het daar helemaal niet mee eens. „Als ik mij in een ethisch stilzwij gen gehuld had, zou alleen de medische wereld van mijn vinding gehoord hebben" zegt hij. „Zo hoort het, maar ik geloof dat óók de lijdende mensheid er recht op heeft om te weten, dat er voor hen hoop is. Daarom heb ik geen enkel bezwaar tegen verant woorde voorlichting over mijn werk in, bijvoorbeeld dagbladen en populaire tijd schriften. Daarmee zoek ik geenszins persoonlijk gewin iedere medicus heeft vrije toegang tot mijn systeem en tot de „case histories" van de patiënten die ik behandeld heb. De techniek zelf in wezen een vrij eenvoudige kan men in mijn kliniek of uit mijn publikaties in de vakbladen bestuderen. Ik heb werkelijk geen geheimen." V. DR. KONIG bedrijft, behal ve keel-, neus- en ooropera ties ook de „bijkomende" plastische chirurgie, zoals het verwijderen van operaticlit- dat de chirurg bij de stem banden kan komen. De ver lamde stembanden (of delen daarvan) worden dan verste vigd door het kruislings in- zocht. Er zijn, in de leken- pers, vele artikelen aan zijn baanbrekende operaties ge wijd en ook voor radio en t.v. is hij enkele malen komen opdraven. Dat is „ergens" in •trijd met de medische ethiek, tekens door huidtransplanta ties. Zijn nieuwe larynx-tech niek (die hij de „kruismetho- de" noemt) berust, heel popu lair uitgedrukt, op het vol gende: De larynx (strotten hoofd) wordt blootgelegd zo- brengen van enkele zeer dun ne plaatjes kraakbeen, die te voren uit een rib van de pa tiënt verwijderd zijn, „zo on geveer als een steunzool een doorgezakte voet steun geeft." Die minuscule beensplinter tjes worden geleidelijk in het spierweefsel van de stemban den opgenomen. Als ze volle dig zijn „ingegroeid" kunnen de stembanden weer in tril ling gebracht' worden en daarmee is de mechaVtische geval? hoofdvoorwaarde voor het König kunnen spreken vervuld. Wel moet de patiënt daarna dus weer net als een baby van voren af aan beginnen met het oefenen van klanken en woorden. Maar dat is lou ter een kwestie van tijd en volharding. DR. KONIG paste zijn sys teem voor het eerst toe in 1953 bij een vrouw uit Mör- felden die twee jaar tevoren stom geworden was na een schildklieroperatie. Na de in greep kon zij weer spieken. Jutta Mangier uit Osnabrück kon slechts fluisteren. Ze had al drie operaties achter de rug voor een tumor in de larynx. Als veertienjarige was zij een verbitterd, wereldvreemd kind. Toen kwam zij bij Kö nig, die haar driemaal ope reerde. De nu 17-jarige Jutta kan weer kwebbelen, lachen en zingen als ieder normaal meisje. EEN RECENT geval betrof een zeventienjarige jongen, Heinz Mayer, uit Freuden stadt. Het was een bijna ho peloos geval. Als baby van dertien maanden kreeg Heinz difteritis. Er was acuut ge vaar dat het kind zou stik ken, maar een luchtpijpopera tie bracht redding. Heinz her stelde, maar kon niet normaal leren spreken. De binnenzijde van het strottenhoofd was be schadigd. Hij kon een paar klanken uitstoten, als een slechte buikspreker. Maar al leen zijn ouders waren in staat die klanken te begrij pen. ZO STONDEN de zaken toen Heinz in 1963 bij dr. König kwam. Een uitzichtloos- verrichtte in drie jaar tijds vijf operaties. Stap voor stap restaureerde hij Heinz' larynx-defecten en tenslotte slaagde hij erin, de stembanden weer te doen functioneren. Het was de krachtproef op de „kruisme- thode". Heinz kan, na zeven tien lange jaren isolement, communiceren met zijn mede mensen. Zijn stem klinkt, op wat ademgeruis na, bijna als die van een normale jongen. Over een jaar zullen alleen een paar littekens in zijn hals hem herinneren aan zijn ver schrikkelijke jeugdjaren „U HEBT er geen idee van wat het voor een mens bete kent, voor het eerst zijn eigen stem te horen, of na jaren van stomheid weer te kunnen praten", zegt König. „Het is een belevenis, die mij telkens weer diep ontroert." ONLANGS heeft de Duit se arts zijn methode gede monstreerd op een medisch congres in Tokio. „Ik ervoer dat de meeste collega's, om in stijl te blijven, „sprakeloos" waren van verbazing. Chirur gisch gezien is mijn systeem eigenlijk bijzonder simpel. Ik hoop dan ook van ganser har te, dat mijn techniek navol ging vindt; er zijn duizenden ongelukkige mensen die er baat bij zouden vinden." URINEZUUR STIMULEERT HET DENKVERMOGEN REEDS LANG weet men dat afwijkingen van het normale chemisme van het bloed de functie der hersencellen (waardoor de geest zich als het ware aandient) zowel in positieve als in negatieve zin kunnen beïnvloeden. Wij beperken ons nu tot de metaboliet (stofwisselingsprodukt) urinezuur, één van de jongste ontdekkingen op dit gebied. Een onderzoek heeft de laatste tijd zeer opmerkelijke dingen aan het licht gebracht ter staving van de theorie, dat urinezuur een stimulerende werking op de hersenschors uit oefent. BLIJKBAAR geldt die stimulering in het bijzonder het ondernemings- en leidersvermogen, alsook de leercapaciteit. Bij het laatste onderzoek werden eindexaminandi van middelbare scholen getoetst, die ten dele gingen stu deren aan hogescholen of universiteiten, ten dele uit de studie stapten en een beroep kozen. In alle gevallen bleek dat bij de aanstaande studenten een hogere urinezuurspiegel in het bloed werd gevonden dan bij de niet- „doorstuderenden". Toen 138 gymnasten in de test werden betrokken, bleek dat niet de eigenlijke intelligentie maar veeleer de grotere „eer zucht" met een verhoogde urinezuurspiegel in verband stond. De geschiede nis heeft inmiddels een keur van briljante werkers, doorzetters en leiders opgeleverd, die allen een verhoogde urinezuurspiegel vertoonden respec tievelijk als gevolg daarvan aan jicht of gewrichtsaandoeningen leden. Sinds kort heeft men ontdekt dat ook de gróndlegger van de moderne fysiologie, Harvey (1578-1657), en de Engelse „Hippokrates" Sydenham (1624-1689) aan verhoogde urinezuurconcentratie leden. Van Sydenham, van wie wij reeds wisten, dat hij aan jicht leed, vertelt Venzmer, dat hij sinds zijn dertigste jaar door deze pijnlijke aandoening constant werd ge plaagd, zodat het niemand verbazen zal dat hij als geen ander de jicht zo fiarfsTochfeljjk en uitputtend hééft beschreven. HET KAN niet worden ontkend dat in de sector der intellectuele pres taties de metaboliet urinezuur een (beslissende?) rol speelt. Alleen weten wij niet hoe die beïnvloeding en stimulering in hun werk gaan. Te veel urinezuur echter schaadt weer en leidt zelfs tot de dood, dan wel tot radi cale onwerkzaamheid. Een geheel ontbreken van de stof zou waarschijnlijk ook weer niet bevredigend zijn voor het organisme. Toch is het een vreemde zaak. Per slot van rekening zijn metabolieten verontreinigingen van het fysiologische milieu en nochtans een noodzakelijkheid voor de manifes tatie van het denkvermogen van de mens Edoch: atmosferische stofdeeltjes vormen eveneens een verontreiniging en wel van het fysische milieu. Nochtans zijn ze noodzakelijk voor de waar neembaarheid van het licht. Wij schijnen (net als in de elektronica) gebaat te zijn bij verontreinigingen, zonder welke wij niet kunnen denken, zien en leven, (Kosmos). ONGEVEER op dezelfde wijze als röntgenstralen een gevaar vormen voor „chronische" televisiekijkers, is dezelfde straling een tenminste even grote bedreiging voor diegenen, die dagelijks met elektronenmicroscopen in aan raking komen. Hoewel de vrijgekomen straling gering is kan een cumulatie toch leiden tot ernstige gevolgen voor de gezondheid van de mens. Overi gens weet men nog niet veel over de (verborgen) werking van kleine doses op het organisme. Ter voorkoming van eventuele schadelijke gevolgen heeft Hitachi Ltd te Tokio een elektronenmicroscoop uitgerust met een schild van licht metaal vervaardigd. Röntgenstralen namelijk worden in een elek tronenmicroscoop (die niet met licht maar met een bundel elektronen werkt) geproduceerd doordat de elektronen met grote kracht tegen het metalen oppervlak van de microscoopwanden botsen. Daar de hoeveelheid io ontstane röntgenstraling toeneemt met het atoomgetal van het me taal, achten uitvinders het raadzaam het zware metaal te vervangen door lichte soorten of legeringen als bijvoorbeeld aluminium en magnesium. En zo menen ze de mens als schepper van het apparaat te moeten beschermen tegen zijn eigen schepping (S.N.L.). VANDAGG-DE-DAG wordt trouwens herhaaldelijk en van vele zijdén be toogd dat de vrouw behagen mag scheppen in het al of niet door de hu welijksband gesanctioneerde sexuele leven („Het is noodzakelijk dat zij het moment supreme volledig met hem deelt, „schrijft een van de populairste huwelijks-handboeken in Amerika" anders wordt de hele onderneming voor beide partners inhoudloos.") SOCIOLOGEN hebben overigens on langs een opzienbarende ommekeer in de man-vrouw-verhoudingen geconsta teerd, in het bijzonder bij echtparen in de leeftijdsgroep van 30-45 jaar, be horende tot het „betere" midden standsmilieu. Hun beyindingen wijzen uit dat de moderne, academisch ge vormde vrouw uit deze categorie le vendiger geïnteresseerd is in het sexu ele leven, terwijl haar echtgenoot meer passief op dit gebied is geworden. „Vóór de tweede wereldoorlog", stelt Greenson vast, „waren de mees te psychiatrische patiënten vrouwen die klaagden dat hun vrouwen in dit opzicht teveel eisen en de vrouwen dat hun echtgenoten overdag hard werken en in de weekends golfspelen, maar te moe zijn als het om de vervulling van hun huwelijkse plichten gaat." DE OORZAAK is, natuurlijk, deels van biologische aard. De onderzoekin gen van nu wijlen dr. Kinsey hebben, in de vijftiger jaren, reeds uitgewe zen dat de sexuele potenties van de man hun hoogtepunt bereiken in de late tienerjaren en daarna langzaam beginnen te dalen, terwijl die van de vrouw tot de leeftijd van 30, 40 jaar vrijwel constant blijven. Vorige maand heeft de socioloog Ro bert Bell van Temple University op de jaarvergadering van de American Medical Association verslag uitge bracht van een onderzoek naar het sexuele leven van 196 academisch-ge- vormde gehuwde vrouwen in Philadel phia. Bell bevond dat slechts zes per cent der geënqueteerde dames de fre quentie van het geslchtsverkeer in haar huwelijk te hoog vond. Een op de vier vrouwen klaagde daarentegen dat bij haar het tegendeel het geval was. Bell was van mening, dat de laatste groep onvermijdelijk groter zal worden en dat er bijgevolg steeds meer huwelijksproblemen zullen voort spruiten uit het feit dat de vrouw zich in sexueel opzicht tekort gedaan voelt. „De kern van de moeilijkheden is, dat man en vrouw hun grieven niet bepra ten". zegt hij. PSYCHIATER GREENSON voor ziet een zich verdiepende crisis. „De sexueel veeleisende vrouw is een schrikbeeld voor de Amerikaanse man", merkt hij op, „want de door snee 45-jarige Amerikaan heeft meer aandacht voor de instandhhouding van zijn gezondheid dan voor de sexu ele verlangens van zijn vrouw Zijn vrees voor de dood overheerst al zijn andere zorgen en angsten." En naar mate de rijpere vrouw in sexueel op zicht hoger eisen gaat stellen, zal de man koeler worden. Vandaag-de-dag- liggen de heren stil. GREENSON is niet helemaal zonder hoop. Maar zijn recept voor een soort wapenstilstand in de thans wel zeer ongelijke strijd der seksen vereist een nog radikaler ommekeer in de man vrouw-verhoudingen dan de hierboven geschetste. „De enige hoop voor de toekomst is dat de man zijn zich inge wortelde verdrongen angst voor de vrouw bewust wordt en dat de vrou wen tot het inzicht komen dat zij altijd „het sterke geslacht" geweest zijn en een beetje medelijden met de mannen opbrengen(Newsweek)

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 23