Stroom van louche „toeristen' aan grensposten baart zorgen „OOM BRIGADIER": Marechaussee heeft handen vol aan het weren van ongewenste bezoekers politiële duizendpoot krijgt nieuwe vorming 25 ZATERDAG 14 OKTOBER 1967 Erbij v v s" 'v - v (Van een onzer redacteuren) Bij de grenspost in 's-Heerenberg stopt een personen auto. De marechaussee controleert de paspoorten van de inzittenden, twee Berlijnse studenten. Maar hij kijkt ook even in de auto. Op de achterbank liggen een bajo- in het Legermuseum gearresteerd worden. net en een walkie-talkie. „Willen de heren maar even uitstappèn en hun zakken leegmaken", inviteert de marechaussee. Uit een van die zakken komen twee toegangskaartjes voor het Legermuseum in Leiden. Zo konden de daders van een geruchtmakende diefstal Service Gasthuisarbeiders Wapens Meisjes Waterpatrouilles Samenwerking Miljoenen Nederlanders zijn deze zomer de grenzen overge trokken, per trein, auto, bus, vliegtuig of schip. En altijd stond daar, als een trouwe wachter, de marechaussee die Ijverig paspoorten controleerde en een lijvig boekwerk, het op sporingsregister, doorbladerde. U, die niet gezocht of vermist werd, mocht vrij de grens pas seren; anderen, minder blank van intenties, zyn niet zo ge lukkig DERGELIJKE DINGEN zijn tegen woordig schering en inslag, vooral aan de grens met Duitsland. Aldaar ontsla gen arbeiders komen, vaak langs aller lei achterweggetjes, illegaal naar ons land om hier hun fortuin te zoeken. „Fortuin" misschien in de vorm van misdaad: wisseltrucs, winkeldiefstallen en nachtelijke berovingen. Maar ook buitenlandse beroepsmisdadigers zoe ken in ons land hun werkterrein, vaak „getipt" door Nederlandse onderwe reldfiguren, die „specialisten" nodig hebben voor de een of andere zware „kraak" en die natuurlijk achteraf in de buit delen. De laatste tijd is daar een nieuw type ongewenste vreemdeling bijgekomen: de deserteur, die zijn Amerikaanse onderdeel in West-Duitsland ontvlucht is b.v. omdat hij een overplaatsing naar het front in Vietnam vreest, of omdat hij zijn straf voor in Duitsland gepleegde misdrijven probeert te ontgaan. En ook die zal veelal op onwettige manieren aan de kost zien te komen. Vrijwel dagelijks pikken douane en marechaussee derge lijke ongewenste beezoekers op. Soms vindt men dan bij fouillering een com pleet stel inbrekerswerktuigen, diverse vuurwapens en/of verdovende mid delen. DIKWIJLS nemen zij niet eens de moeite, zoals de hierboven genoemde studenten, om de contrabande te ver stoppen, blijkbaar in de overtuiging dat de grenscontrole in Nederland wel een wassen neus zal zijn. Velen onder vinden tot hun schade dat dit een mis vatting is. Natuurlijk slippen er vele dubieuze figuren door de mazen van het net, vooral in de drukke zomer maanden. Maar dat neemt niet weg dat douane en marechaussee met de regelmaat van een klok „gezochte per sonen", ontsnapten uit gevangenissen, autodieven en andere misdadigers „op vangen" en naar hun collega's aan de andere kant van de grens retourneren, - - A" ,14 soms wel een tien tot vijftien man per week. TOCH IS DIT nog slechts een deel van de taak die de marechaussees aan de grens te verrichten hebben; een taak die even veelomvattend als geva rieerd is. Laten we beginnen met de weg. Bij een grote grenspost als Bergh-autoweg. de grooiste en modernste van West- Europa verricht de marechaussee niet alleen de controle op personen, waarbij gelet wordt op geldige paspoor ten en identiteitsbewijzen en, voor wat de buitenlanders betreft, op voldoende geldelijke middelen. Er is ook een ze kere service-verlening. Zo worden in bepaalde gevallen visa verstrekt aan visumplichtige buitenlanders. Neder landers die aan de grens komen en merken dat ze hun paspoort vergeten zijn, worden door de marechaussee ver der geholpen. Ze krijgen een toeristen- kaart met beperkte geldigheidsduur, waarvoor, bij gebrek aan pasfoto's, vingerafdrukken gebruikt worden. Vo rig jaar werden alleen al bij Bergh- Aan alle grenspos ten wordt intensief samengewerkt met de collega's uit de buurlanden. Hier draagt de mare chaussee op het sta tion Arnhem een ongewenste, „zon der middelen aan getroffen" vreemde ling over aan de Duitse Grensschutz. De Duitse beambte (midden) contro leert in zijn opspo ringsregister of de jongeman in kwes tie door de justitie in zijn land „ge zocht" wordt. Patrouilleboten van de mare chaussee controleren ook (hier bij grenspost Lobith) het scheepvaartverkeer op contra bande of ongewenste versteke lingen. autoweg (de Duits-Nederlandse grens post in de E-36) ruim 3200 van derge- luke identitenskaa ton verstrekt. Ver wacht wordt dat het er dit jaar zo'n vierduizend zullen worden. VERSCHILLENDE automobilisten hebben gemerkt, dat er ook gelet wordt op gebreken aan de voertuigen, zoals gladde banden en slechte verlichting. Vorig jaar werden bij ruifn zeshofiderd inrftjzende auto's dergelijke gebreken geconstateerd. ER IS EEN nauwe samenwerking met Nederlandse en Duitse politie, dou ane, Duitse grenscontrole („Grens schutz") en wegenwacht. Een telefoontje van de politie naar de grens heeft soms opmerkelijke re sultaten. Zo werd onlangs een Duitse automobilist die in Amsterdam een flinke parkeerschade had aangericht en was doorgereden, anderhalf uur later bij de grens aangehouden. Gestolen au to's worden met de regelmaat van de klok uit de rijen gehaald. Ervaring en een goede opmerkingsgave zijn daarbij onmisbaar. Een auto met draaiende motor, maar zonder contactsleuteltje bijvoorbeeld is natuurlijk zonder meer al verdacht. Niet iedereen gaat vrijwillig de grens over. Buitenlanders, die zich in Neder land misdragen hebben of met geen of veel te weinig geld worden aangetrof fen, gaan onverbiddelijk terug naar hun vaderland. Wat Bergh-autoweg be treft gaat het vooral om Duitse jonge ren. die, met vakantie in Nederland, zonder financiën komen te zitten of van huis zijn weggelopen. Bij de grenspost worden ze dan overgedragen aan de Duitge grensautoriteiten. Vooral de Am sterdamse politie is een regelmatige „leverancier" voor Bergh-autoweg. Behalve de grote doorlaatposten zijn er nog de kleinere overgangen en de grensweggetjes. De kleine grenswegge- tjes zijn alleen toegankelijk voor buurt bewoners die daarvoor een speciale vergunning hebben. Maar ze zijn na tuurlijk bijzonder in trek bij degenen die illegaal ons land proberen binnen te komen. Vandaar dat er door de ma rechaussee regelmatig gepatrouilleerd wordt per jeep of met de fiets. EIND VORIG JAAR was het bijzon der druk op deze sluipwegen. Grote aantallen Turkse en Marokkaanse gast arbeiders trachtten op deze manier il legaal Nederland binnen te komen. Meestal hadden ze tevoren met verval ste paspoorten of werkvergunningen ge tracht de marechaussee in de trein te verschalken. De werkgelegenheid staat er in Nederland ook niet meer zo roos kleurig voor, zodat er voor dit soort activiteiten nu niet veel animo meer is. Toch worden er op gezette tijden nog gastarbeiders wegens illegale grens overschrijding in de kraag gevat. DE MARECHAUSSEE heeft wel de handen vol aan een andere zaak: het bezit "en de smokkel van verboden wa pens. In Duitsland en ook andere Eu ropese landen zijn sommige wapens zonder meer verkrijgbaar. Het zijn vooral Duitse jongens, die tijdens de grenscontrole betrapt worden op het bezit van verboden wapens: stiletto's, valmessen, boksbeugels, gaspistolen en ploertendoders. Voor buitenlandse gastarbeiders ligt de zaak iets anders. In Turkije bijvoorbeeld is het bezit van een wapen niet alleen een bittere nood zaak, maar ook een statussymbool. De Turken weten echter dat wapenbe zit in ons land verboden is. Zij probe ren dus hun wapens over de grens te smokkelen. Zo trof de marechausee on langs in een internationale trein enkele Turken aan, die ieder een onderdeel van een pistool in hun koffer hadden. In de eerste zes maanden van dit jaar werden een kleine veertig pistolen en ongeveer evenveel stiletto's in beslag genomen. RIJKE „buit" levert soms ook de controle in de internationale treinen op Een belangrijke schakel in het inter nationale treinverkeer is het station Arnhem, waar dagelijks vijfentwintig treinen vertrekken naar, of aankomen uit Duitsland. Dat betekent controle op een miljoen reizigers per jaar. Een spe ciale taak is het uitkijken naar minder jarige meisjes, die zonder toestemming van hun ouders naar het buitenland rei zen. Het betreft vaak kinderen, die in verkeerde handen gevallen zijn en door louche figuren de mooiste beloften voorgespiegeld hebben gekregen. Ze zijn „aangenomen" als fotomodel, dan seres of mannequin. De praktijk is ech ter, dat ze, wanneer ze in Duitsland zijn of in het uiteindelijke land van be stemming, (vaak het Nabije Oosten) volkomen aan lager wal raken. Ook worden er wel meisjes aangehouden, die met Amerikaanse militairen mee naar Duitsland willen. Enkele honder den meisjes worden jaarlijks door de marechaussee uit de treinen gehaald. Het aantal dat door de mazen vah het net glipt is echter waarschijnlijk nog veel groter. Het trieste is natuurlijk, dat de marechaussee niets kan doen, wanneer de meisjes meerderjarig zijn. EEN ANDER zwaartepunt is het in ternationale verkeer op Lobith, waar het scheepvaartverkeer op de Rijn tus sen Nederland en Duitsland gecontro leerd wordt. De brigade Lobith be schikt daarvoor over 64 man die zo lang het licht is, constant met snelle pa trouilleboten de schepen bezoeken, die langs komen varen. Bij duisternis wordt er aan de steigers in de douane haven gecontroleerd. Een drukke zaak, want jaarlijks passeren er tweehon derdduizend schepen, van kano's tot kustvaarders, van zeiljachten tot flinke passagiersschepen met accommodatie voor zo'n 1400 passagiers. (Van onze correspondent) HILVERSUM. „Kijk, als de jongens langs de weg zitten voor controle en ze houden een „bekende" van ons aan of, laten we zeggen, een vracht wagenchauffeur, een toffe jongen in ieder geval, dan moeten ze tegen die mensen niet gaan „meneren" en beginnen met „u" vóór en „u" na. Dan voelt zo'n vent zich belazerd. Maar als die jongens van ons tegen u be ginnen te jij-en en jou-en, dan voelt u zich weer stevig genomen, 't Is maar een klein voorbeeld, maar het tekent de sfeer waarin de politieman moet werken. Menselijk zijn en een boel mensenkennis hebben. Altijd met je beide benen op de grond blijven staan en met alles rekening houden. Als iemand helemaal dizzy het bureau binnenkomt met weet ik wat voor klach ten, moet je als politieman voor die jongen niet de boot afhouden. Opvangen zo'n man, niet knalhard er tegenaan gaan. Een kwestie van mentaliteit en van tact, dat geldt alles wat de jongens op het bureau maar vooral onder weg tegenkomen. Een mentaliteit, die de brigadier in zijn groep moet aan kweken. Onze taak is het, de toekomstige brigadiers in die richting te stuwen". AAN HET WOORD is C. W. Keuken, tot voort kort hoofdinspecteur van politie, maar thans in de rang van commissaris, als directeur belast met de leiding van de nieuwe politiekaderschool, die voorlopig is ondergebracht in het voormalige gebouw van het Rijksinstituut ter op leiding van hogere politieambtenaren in Hilversum. Zijn taak? Samen met een adjunct-directeur, zes stafdocenten en een aantal gastdocenten per jaar in drie driemaandelijkse cursussen 180 hoofdagenten „klaarstomen" voor het brigadierschap. Precies het aantal, dat voor de doorstroming nodig is, want tien percent van het totale brigadiersbestand in ons land (ongeveer 1800 man) valt jaarlijks af wegens overlijden, pensionering en dergelijke. De vorming van de toekomstige brigadier dus in een andere aanpak, waar van het nieuwe aspect moet worden gezocht in de landelijke centralisatie in internaatsverband. VOORHEEN GESCHIEDDE die vorming regionaal, dat wil zeggen ge durende een aantal weken in de korpssteden zelf. Maar met name in de kleinere gemeenten voldeed deze wijze van opleiding niet meer aan de eisen, die in de huidige maatschappij aan een brigadier van politie moeten worden gesteld. Reden, waarom het departement van Binnenlandse Zaken ander half jaar geleden een commissie in het leven riep, die uiteindelijk adviseerde voor deze nieuwe aanpak: een cursus, gericht op de mentale vorming en de leidinggevende aspecten van de toekomstige brigadier. De verslechtering in de verhouding politie-burgerij in enkele grote steden het afgelopen jaar heeft bij de beslissingen daaromtrent ongetwijfeld katalyserend gewerkt en de gebeurtenissen in Amsterdam, ruim een jaar geleden, hebben ontegen zeggelijk een versnelling van de oprichting van de kaderschool in de hand gewerkt. Juist vanwege de goede verstandhouding met de burgerij begon men steeds meer belang te hebben aan goede, deskundig voorbereide briga diers, sleutelfiguren in de delicate relatie publiek-politie. Commissaris Keuken: „D.e brigadier is de man die overal raad op moet weten. Hij moet zijn menSen zo goed kennen, dat hij precies weet, wie hij wéar naar toe kan sturen. Hij moet direct kunnen ingrijpen, meestal vanuit het bureau, maar ook langs de weg. Met zijn ene been staat hij in de groep, die hij leidt, meestal zes, zeven man, met zijn andere staat hij naast het bureau van de korpschef. Hij is de duizendpoot van het politiebedrijf". HET CURSUSPROGRAMMA staat nog niet nauwkeurig vast. Daarover moet nog het nodige overleg worden gepleegd. De heer Keuken: „In eerste instantie gaat het er dus om, van de hoofdagent een brigadier te maken. Hij wordt van „gewone jongen" een chef, die zelfstandig beslissingen moet kunnen nemen en opdrachten gaat verstrekken. We proberen de mensen in die drie maanden zoveel mogelijk te confronteren met de dingen die ze overigens in de dagelijkse praktijk al meemaken. We zetten ze nu alleen op het schoolbord en gaan ze zo uitplussen, dat er bij de cursisten een lampje gaat branden. Ze moeten gaan denken: „Hé, dat is leuk, dat 't ook zo en zo opgelost kan worden, daar had ik nooit aan gedacht. Met die zaak jes zat ik altijd al rottig te hannessen!" „Alle moderne politiële aspecten moeten in die drie maanden aan de orde komen. Criminalistiek, zedenkwesties, verkeer, personeelsbeoordeling, sociologie, psychologie, organisatieleer, gesprekstechniek, in- en externe communicatie, noem maar op. Niet hoogdravend, geen saaie theorie, maar gewoon. Geen academisch gezwam, maar alles betrekken op de politie praktijk". „DE TOEKOMSTIGE BRIGADIER moet naar alle kanten kunnen kijken, met alles rekening houden. Als er ergens een straat wordt afgezet, moet eraan gedacht worden, dat de toegang vrij blijft voor een dokter, voor ziekenbezoek of een zakenman, die daar per se moet zijn. Geen „Befehl ist Befehl-situatie", dan ben je een botterik. Als er wasgoed van een lijn is gestolen, moet de brigadier niet alleen denken aan diefstal, maar meteen beseffen dat er ook wel eens een fetisjist bezig geweest kan zijn. In de hui dige maatschappij moet hij bovendien aandacht hebben voor specifieke groeperingen: studenten, woonwagenbewoners, prostituees, de veranderde jeugd met haar love-ins en verdovende middelWi. Bijblijven, de vinger op de pols houden, daar gaat het om! En wat, los van een goede verstand houding met het publiek, van belang is: goede contacten met de pers: enorm belangrijk in ons werk". Ook op het water is het voor de ma rechaussee uitkijken geblazen, want er zijn nog wel eens verstekelingen aan bot i 'tl zag een marechausseeoa- trouille bij de controle van een vracht schip een petticoat aan de lijn han gen. Er werden echter alleen paspoor ten van mannen getoond. Waarop de vraag volgde: „en wie van jullie draagt nu eigenlijk een petticoat?" Een ander fraai verhaal is dat van twee zusters die een Rijnreisje maak ten. Een van de twee vergat haar pas poort. Maar daar wisten ze wel wat op. De zusters leken bijzonder veel op el kaar, alleen had de een bollere wan gen als de ander. Dus stopte de ene wat closetpapier in haar mond om haar wangen wat dikker te doen lijken en tijdens de controle gaven ze het pas poort snel aan elkaar door. Helaas, ze waren vergeten, dat de marechaussee bij de controle ook vragen stelt, en toen de zuster zonder paspoort wilde antwoorden viel het closetpapier uit haar mond. De patrouilleboten hebben voortdu- durend radiocontact met de wal en dat heeft verschillende voordelen. Ook bij de hulpverlening. Enige weken geleden viel bij Lobith een matroos in het ruim van zijn schip en brak zijn been. De marechausseepatrouille waar schuwde via de radio een arts en bracht de matroos aan wal. Ook ren schippersvrouw, die bij een blijde ge beurtenis complicaties verwachtte, werd snel naar een ziekenhuis overge bracht. HET WERK aan de grens is slechts een klein onderdeel van de vele taken der marechaussee. Maar de grensbe waking is bijzonder belangrijk. Om on gewenste elementen buiten ons land te houden, minderjarige meisjes te be hoeden voor onberaden stappen, de il legale invoer van wapens en narcotica tegen te gaan en nog zo veel meer....

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 25