VS zijn magneet voor vele Britse intellectuelen Tien burgers gedood in Zuid-Vietnam Overstromingen in Argentinië *o^ie Frankrijk tevreden over Kiesingers rede in Bondsdag Guevara's vingers niet verast Per jaar vertrek van 6000 mensen BRITTEN BLIJVEN OPTIMISTISCH Kleurenfoto's van orkaan „Beulat!" door aardsatelliet Woninginrichting - Beverwijk - 250 modelkamers Groep Amerikanen wil niet betalen voor Vietnam Starfighter in Bondsrepubliek neergestort Patakos bezocht concentratiekamp op eiland Jaros Kroongetuige in Meridian van moord beschuldigd Debat over crisis in Nabije Oosten in VN uitgesteld 2 Dus... zelf zien bij: telegrammen ZATERDAG 14 OKTOBER 1967 Doortastend Engelands toelating in Londen ter sprake Een. keurkollektie eksklusieve meu belen, geselekteerd uit geheel Euro pa, van extreem modern tot het ver fijnde klassieke meubel. Vast tapijt, in kwaliteiten, weef- strukturen en kleuren welke U nog •nimmer zag doch daarnaast alle be kende goede merken, vanzelfspre kend ook in kamerbreed. Een met zorg en smaak samenge stelde koUektie gordijnstoffen, de-r koratief en verfijnd van kleur. Onze wonin gstoffeerdenj en atehers voor een vlotte En vele adviseurs, ieder gespeciali seerd op hun eigen terrein. Binnen- l huisarchitekten, vloerbedekking- en i ondervloerspecialisten en de man die precies weet welk bed TT persoonlijk nodig hebt om goed te slapen. Bjj STOUTENBEEK kunt U eerst een "proefinriehtmg'' maken. Geen ge loop, geen gezoek: U vindt op één adres ALLES BIJ ELKAAR. Eenkomplete begroting wordt vrij blij - vend verzorgd, passend bij uw budget STOUTENBEEK geeft alle service en garantie. Volop parkeerruimte. De gehele maandag gesloten.De gehele zaterdag geopend. Tel(02510)25141 Piloot licht gewond „Burgerrechten proces" De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, heeft zich zeer emotioneel uitgelaten over de kwestie- Vietnam, wat geen wonder mag heten als men beseft hoezeer de regering der V.S. met deze oorlog in de maag zit. Maar het is weinig overtuigend, dat Rusk zich heeft laten verleiden tot het uiten van alge meenheden, die de zaak niet verduidelijk ten. Hij richtte zich „tot de intellectuelen die stopzetting der bombardementen ei sen", en sprak over de „Noordvietname- zen" die zijn regering minder zouden in teresseren dan de vrede. Waarom zou men „intellectueel" moe ten zijn om menselijke en redelijke over wegingen te koesteren? Het is een poging tot verdachtmaking aan het adres van universiteits-docenten en studenten, een poging ook om „de massa" sceptisch te stemmen tegenover de academici. Een demagogische truc, die weinig succes be looft. JuiSt de gemiddelde burger immers is het, die zijn gezonde verstand laat wer ken en daardoor tot de conclusie komt dat de regering der V.S. bezig is te trach ten een verkeerde politiek met alsmaar meer bommen nog enigszins te rechtvaar digen. Men behoeft niet op de universi teit te zijn om gezond verstand te hebben, maar Rusk probeert de tegenstanders van het regeringsbeleid af te zonderen en be lachelijk te maken tegenover de meerder heid. „De Noordvietnamezen" is een tweede algemeenheid die op het eerste gehoor al even misleidend werkt. Zoals Rusk haar uitspreekt, is zij de aanduiding van alles wat benoorden de gedemilitariseerde zo ne leeft en waarvan de vernietiging iede re Amerikaan welgevallig moet zijn. Maar in werkelijkheid is zij de naam van een volk, dat onder een autoritair regime leeft en ondragelijk lijdt onder de hals starrigheid van zijn eigen regering. De Amerikaanse bommen regenen in naam op de „gehate Noordvietnamezen", maar in feite op mensen van hetzelfde volk als dat in Zuid-Vietnam leeft, op vrouwen en kinderen die er niet over te beslissen hebben of „Hanoi naar de groene tafel zal gaan". Zelfs een groot deel van de Noordviet- namese troepen is niet overtuigd commu nist, maar vecht gedwongen in een harde oorlog waarvan zij begin nóch eind in handen hebben. De algemeenheden van Rusk zijn blijk baar niet bedoeld voor „de massa' maar voor degenen die niet gewend zijn na te denken. „De massa" denkt scher per en zuiverder dan menig demagoog beseft. Dat heeft menig demagoog ook al tot zijn grote schade ondervonden. Aangezien in geen wetboek noch ver ordening een artikel is opgenomen, dat het hebben van een bepaalde smaak ge biedt of verbiedt, is minister-president De Jong te ver gegaan door in de Tweede Kamer als de „mening der regering" te verkondigen, dat een bepaalde VPRO-uit- zending van „slechte smaak" getuigde. Wat meneer De Jong er zelf van denkt, in dit verband niet van belang. Wat de ministers persoonlijk ervan denken, al evenmin. De vraag is slechts en dat was ook de bedoeling van de vraag die de heer Van Dis (SGP) over de „naakt"- uitzending van de VPRO stelde of er iets was gebeurd dat de regering grond gaf tot ingrijpen. Die grond bleek niet aanwezig, en daarmee had de kous af moeten zijn. „De regering" kan geen smaak hebben. Voor haar gelden slechts de wetten en verordeningen. De hemel moge onze democratie bewaren voor een regering die een bepaalde smaak ver plicht stelt. Want zo'n regering zou al over de grens van een massa democra tische beperkingen heenzijn. Zij zou zich bovendien al moeten hebben aangematigd, het monopolie van de juiste smaak tot regeringsdogma te maken. Hoe slecht de smaak van de VPRO ook moge zijn, alle mensen met goede smaak zullen de vrijheid tot het hebben van een slechte smaak tot hun laatste ademtocht dienen te verdedigen. «MfWUUMWWWMIWWIAAAWIIIA/WWtAIUIIIAflMUUIMIIWIIWMU PARIJS (Reuter) In Parijs be schouwt men de rede van de Westduitse bondskanselier Kiesinger in de Bondsdag als een aanwijzing, dat er een goede kans op succes bestaat als Frankrijk naar men verwacht, op de bijeenkomst van de „Zes" in Luxemburg over tien dagen zal voorstellen niet direct te beginnen met de onderhandelingen over een toelating van Groot-Brittannië tot de EEG. De waarschuwing van de regerings leider in Bonn, dat Engeland nooit in de EEG komt, als de vijf partners van Frankrijk pogen de zaak door te druk ken tegen de bezwaren van president De Gaulle in, zien Franse officiële kringen als een verzekering, dat de Fransen op 23 en 24 oktober in Luxemburg niet al leen zullen staan. De regering in Parijs zou van plan zijn voor te stellen, dat de „Zes" eerst onder ling uitvoerig van gedachten wisselen over de politieke gevolgen op lange ter mijn van een uitbreiding van de EEG. voordat zij zich beraden over de voor waarden waaronder het overleg met En geland en andere kandidaat-leden zou moeten worden geopend. Het Oostduitse persbureau ADN be stempelde het debat in de Westduitse Bondsdag over de buitenlandse politiek als „een escalatie van de agressieve poli tiek van Bonn en het afzien van elke poging tot een verstandig beleid". LA PAZ (AP) Een Boliviaanse re geringsfunctionaris heeft vrijdag gezegd dat bij de crematie van Ernesto Guevara zijn vingers in ieder geval niet verast zijn om een eventuele nieuwe identificatie mogelijk te maken. In hoge regeringskringen verheelt men niet zijn verbazing over het besluit Gue vara te cremeren dat door de strijdkrach ten was genomen en waarvan president René Barrientos pas donderdagavond op de hoogte is gesteld. Een Argentijnse commissie is in Boli via aangekomen om de identiteit van de guerrillastrijder vast te stellen die eerder deze week gesneuveld is en die volgens de Boliviaanse autoriteiten Guevara was. De Boliviaanse autoriteiten hebben Roberto Guevara toestemming gegeven naar Vallegrande te reizen, waar hij het lijk wil zien van de als zijn broer „Ché' geïdentificeerde guerrillastrijder. Standjes. Een 23-jarige elektricien is in de Franse stad Amiens gearresteerd. Hij wordt ervan beschuldigd autorij ders te hebben opgelicht door zich als een verkeersagent voor te doen en be keuringen uit te delen. De imitatie agent ontkent boetes te hebben opge streken en zegt alleen standjes te heb ben uitgedeeld. (Van onze correspondent) LONDEN. De al lang in Engeland bestaande ongerustheid dat de Britse in dustrie bezig is dood te bloeden doordat ze haar intellect verliest, wordt door een gisteren gepubliceerd officieel rapport be vestigd: jaarlijks vertrekken er 6200 Brit se ingenieurs, technologen, artsen en an dere wetenschapsmensen tussen de 25 en 30 jaar naar de Verenigde Staten of an dere landen. In de laatste vijf jaar is het aantal technisch-wetenschappelijke emigranten verdubbeld. De Verenigde Staten zijn de grote mag neet, waar de jonge intellectuelen drie maai zoveel kunnen verdienen als in En geland en minder aan de belasting moe ten afstaan. Het ernstigste is de afvloei ing van ingenieurs en technologen, waar door Engeland ongeveer een derde van de hier opgeleide functionarissen verliest. Zij komen bovendien voor het merendeel in dienst bij Engelands commerciële con currenten en worden aangetrokken door betere promotiekansen en salarissen. Het kost Groot-Brittannië gemiddeld honderdduizend gulden om een ingenieur op te leiden en het is voor de Britten een vervelende gewaarwording dat velen van hen na hun studie Engeland de rug toekeren. Maar de commissie 'is terecht van oordeel dat de regering geen barriè res tegen de emigratie mag oprichten. De commissie beveelt aan dat de Britse industrie moet zorgen voor soortgelijke aantrekkelijkheden als de Amerikaanse en haar intellectuele medewerkers meer dan tot nog toe betrekt bij het zakenbeleid en een plaats voor hen inruimt in de toplei ding, met name de raden van commissa rissen. DE BRITSE universiteiten zullen zich voortaan meer moeten toeleggen op oplei dingen gericht op de industrie dan op louter academisch werk. De industrie zal er voor moeten zorgen dat zij een betere indruk naar buiten wekt dan tot nog toe het geval is. Om de moderne industriële ontwikkeling te bevorderen heeft de tegen woordige regering een ministerie van Technologie opgericht dat beheerd wordt door de jonge, doortastende Anthony Wedgwood-Benn. Ook werkt de regering al in de richting van de aanbevelingen van de commissie namelijk een financieel deelgenootschap tussen regering en industrie. Men vraagt zich echter af of een La- bourregering bereid zal zijn tot de voor gestelde belastingconcessies op selectieve basis om het leven voor technische leiders aanlokkelijker te maken. (Van onze correspondent) LONDEN. Van enige toegeeflijkheid van de zijde van Frankrijk ten opzichte van Engeland's toelating tot de EEG was gisteren op de WEU-vergadering in Lon den geen sprake. Ofschoon de vijf aandrongen op snelle actiede Benelux en Italië spraken over WASHINGTON (Reuter) De eerste door een satelliet genomen kleurenfoto's van de aardbol, die in Washington wer den gepubliceerd, laten de orkaan „Beu- lah" zien kort voordat die vorige maand de kust van Texas bereikte. De opnamen werden 29.000 kilometer boven het zuidelijk deel van de Atlanti sche Oceaan gemaakt door de Ameri kaanse militaire kunstmaan, „Dodge". onderhandelingen, maar Duitsland sprak mysterieus over besprekingen verklaar de de Franse staatssecretairs De Betten- court dat eerst de Zes onder elkaar nog veel zouden moeten regelen. Desondanks zei Lord Chalfont, de Brit se staatssecretaris voor EEG-zaken na afloop van de vergadering met het nu langzamerhand krampachtige optimis me van de Britten: „Ik heb sterk het gevoel dat er schot in de zaak komt". Het commentaar van staatsscretaris De Koster, de vervanger van minister Luns was: „Ik ben minder pessimistisch dan toen ik in Londen arriveerde, maar ik ben ook niet optimistisch". Lord Chalfont gaf op de vergadering indirect antwoord op de minder gunstige opmerkingen in het EEG-rapport over de Britse economie. Hij ontkende dat de En gelse economie uit het spoor geraakt was en voorspelde een gestadige groei in de naaste toekomst. Hij sprak over een groei van drie percent, een cijfer dat de Duitse gedelegeerde in twijfel trok. ADVERTENTIE alles in één hand stoutenb eek garantie SAN FRANCISCO (AP en AFP) Een groep van 56 Amerikanen, onder wie de zangeres Joan Baez, heeft een proces aangespannen otfi van de fiscus dat deel van de door hen betaalde belasting terug te krijgen dat gebruikt is om de oorlog in Vietnam te financieren. Zij beroepen zich daarbij op een uitspraak van het internationale gerechtshof van Neuren berg, volgens welke burgers van een land niet werkeloos behoeven toe te zien als het internationale recht wordt geschon den. Het Amerikaanse blad „Life" heeft in een hoofdartikel aangedrongen op stop zetting van de bombardementen op Noord-Vietnam, waarbij het een uitzon dering maakt voor de Noordvietnamese provincies die aan de bufferzone grenzen. Life, dat tot nu toe de Amerikaanse bombardementen heeft verdedigd, zei dat de voornaamste reden voor stopzetting is dat de bombardementen de VS vervreemd hebben van de meeste van zijn vrienden en bondgenoten en dat de bombardemen ten in de VS de kern vormen van het verzet tegen de oorlog in Vietnam. BONN (AP) De Westduitse lucht macht heeft de 73ste Starfighter verloren Het toestel dat gisteren neerstortte beland de op een braak liggend terrein bij Keu len. De piloot verliet het toestel met zijn schietstoel, maar werd licht gewond toen hij de grond raakte. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt een onderzoek inge steld. SAIGON (Reuter) Tien Zuidviet namese burgers zijn om het leven geko men en zes gewond geraakt toen vanuit twee Amerikaanse helikopters die op zoek waren naar guerrillastrijders van de Viet- cong bij vergissing op hen werd gescho ten. Een Amerikaanse militaire woordvoer der die dit bekendmaakte, zei dat de tra gische vergissing twee dagen geleden op 40 kilometer ten noordwesten van Saigon gemaakt is! ATHENE (AP en AFP) De Griekse minister van Binnenlandse Zaken, gene raal Patakos, heeft op het eiland Jaros gesproken met daar gevangen zittende „onverbeterlijke" communisten. De minister heeft bij diegelegenheid een onderzoek ingesteld naar enkele ge vallen van bejaarde en zieke mensen en opdracht gegeven dat de „veiligheidscom missies" hun taak zo snel mogelijk be ëindigen opdat de gevangenen die daar recht op hebben in vrijheid kunnen wor den gesteld of naar een andere plaats overgebracht, aldus een communiqué. De procureur-generaal in Athene heeft aangedrongen op een spoedig proces te gen Andreas Papandreou en tien andere burgers die hoogverraad ten laste gelegd zal worden in de „Aspida"-zaak. Aspida was een linkse groepering in het leger, die de Griekse monarchie zou hebben willen omverwerpen en van Grie kenland een socialistisch bewind buiten de NAVO zou hebben willen maken. Een man vaart op een ton door de straten van de overstroomde Argen tijnse hoofdstad Buenos Aires. Hoe hoog het water staat is te zien aan de vrachtwagen, waarvan alleen nog een stukje van het dak boven water uitsteekt. Tientallen mensen verloren het leven. Meer dan hon derdduizend mensen moesten hun huizen verlaten. (Telefoto). MERIDIAN (Reuter). Het „burger rechtenproces" in de Amerikaanse stad Meridian heeft een sensationele wending genomen door de verklaring van een der achttien verdachten, dat de kroongetuige a charge een der hoofddaders was in de moord op drie strijders voor gelijke bur gerrechten. De slachtoffers, de blanke Newyorkse Michael Schwerner en Andrew Goodman, en de neger James Chaney uit Missis sippi, waren in 1964 bij Philadelphia, Mis sissippi, vermoord, nadat zij uit de plaat selijke gevangenis waren vrijgelaten. De achttien beklaagden, die door de federale rechtbank niet wegens moord vervolgd kunnen worden, worden ervan beschuldig de burgerrechten van het drietal te heb ben geschonden, waarop een maximumge vangenisstraf van tien jaar en een boete van 5000 dollar staat. Verdachte Horace Barnette beweerde dat het gewezen Ku Klux Klan-lid James Jordan, kroongetuige in het proces James Chaney heeft doodgeschoten. Jor dan heeft toegegeven een rol in de moord zaak te hebben gespeeld, maar volgens zijn zeggen trad hij op als uitkijk toen de drie jongemannen werden doodgescho ten. Door zijn rol als getuige staat Jordan zelf niet terecht. De verklaring van Barnette wijkt slecht af van die van Jordan op het punt dat hij Jordan van de moord beschuldigt. Barnette zei niet te weten hoe vaak Jor dan geschoten had, maar deze zou tegen hem hebben gezegd: „Jullie lieten voor mij alleen maar een nikker over, maar ik heb tenminste een nikker gedood". NEW YORK (AFP en Reuter) De voorzitter van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties, de Roemeen Ma- nescoe, heeft gisteravond bevestigd dat he debat in de Assemblee over het Na bije Oosten voor onbepaalde tijd zal wor den uitgesteld. Men had aanvankelijk verwacht dat dit debat begin volgende week zou beginnen. Verwach wordt dat he uitstel minstens een week zal duren. Het debat in de Al gemene Vergadering over de huidige we reldvraagstukken, dat drie weken heeft geduurd, is inmiddels geëindigd. 1 Busongeluk. Vijfentwintig mensen zijn in Turkije om het leven gekomen en acht tien ernstig gewond geraakt, toen een bus in een ravijn stortte in het berg achtige gebied in de buurt van de Turk se havenstad Izmir aan de Aegeïsche Zee. Fase één. Ahmed Sjoekairy, hoofd van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) heeft gedreigd dat de Arabische sabotage op de door Israel bezette wes telijke Jordaan-oever pas de eerste fase is in een Palestijnse volksoorlog. Standpunten. Premier mevrouw Indira Gandhi van India is uit Belgrado naar de Bulgaarse hoofdstad Sofia vertrok ken. Daarna werd in de Joegoslavi sche hoofdstad een gezamenlijk com muniqué verstrekt waarin werd meege deeld dat India en Joegoslavië dezelfde standpunten hebben inzake de voor naamste wereldvraagstukken. Bommen. Terroristen hebben in Hong kong twee bommen in een Chinese menigte geworpen in een poging een politiepatrouille op te blazen. Een po litieman en zes burgers werden ern stig gewond. Echtscheidingen. Een van de maatschap pelijke veranderingen gepaard gaande met de politieke revolutie in Cuba, is de stijging van het aantal echtschei dingen. Uit Cubaanse statistieken blijkt dat het aantal echtscheidingen per dui zend inwoners in 1965 even onder de 1,2 bleef. In 1958 lag het beneden de 0,4 per duizend. Naar New York. De minister voor ont wikkelingshulp, drs. Udink, is naar New York vertrokken. Hij zal deel nemen aan het debat over ontwikke lingsbijstand in de economische com missie van de algemene vergadering der Verenigde Naties. Hij zal tijdens zijn verblijf in New York de leiding op zich nemen van de Nederlandse de legatie in de algemene vergadering.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3