Verzetsman Jan Jaap Hamelmk werd 25 jaar geleden vermoord 16200 Derby VSV-Velsen is een zeer belangrijk duel in derde klas Renault vindt lezing van ARM niet juist Verbazing in bloembollenwereld over gering bollenoverschot C. J RADEMAKERS Fel bestrijder van samenwerking met Duitsers Havenberichten Noteringen van groenteveiling Alle aanvoeren snel weggewerkt Goed idee bracht veel geld op 3SP* een naaister een leerling-naaister Iets van U bij? ZATERDAG 14 OKTOBER 1967 "6 Ilegale kranten Bijeenkomsten Gearresteerd Afkeer Frans Keysper Stormvogels ontvangt WSV op Schoonenberg Opheffing dealerschap stoutenbeek Weinig cijfers Juist geschat mm HAARLEM Op 18 oktober 1942 is de Haarlemse autogeen-lasser Jan Jaap Hamelink met enkele vrien den in het geheim in vergadering bijeen in het gebouw „Geloof en Vrijheid" in Rotterdam. Hamelink leidt de vergadering. Voor hem ligt opengeslagen de bijbel. Het gesprek gaat over de anti-terreur tegen de Duitsers. De leden van de verzetsgroep Hamelink bespreken welke maatregelen zij zouden moeten nemen om bij de spoor wegen zich krachtig tegen de bezetter te weer te stellen. Plotseling stormen Rotterdamse politiemannen het ver trek binnen. Er ontstaat een woordenwisseling, tussen de verzetslieden en de politieagenten ontbrandt een strijd. Schoten knallen. Jan Jaap Hamelink, die zich ver zet, zakt dodelijk gewond in elkaar en met hem twee anderen van de verzetsgroep. Degenen, die overblijven voor een deel ernstig gewond worden gearresteerd. Slechts één weet te ontkomen: mr. Emmen Riedel. Deze zal het werk van Hamelink voortzetten. De bijeenkomst blijkt verraden te zijn. Prof. dr. A. J. C. Rüter beschrijft in zijn boek „Rijden en staken, 1940-1945", dat hij in opdracht van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie schreef, Jan Hamelink als een sober man, di energiek, reëel en intelligent was en die ten volle geprofiteerd hd van de politieke en maat schappelijke scholing, die de SDAP haar beste arbeiders wist te geven. De heer Hamelink, die bij het uitbre ken van de oorlog bijna veertig jaar was, werkte als autogeen-lasser in de centrale werkplaats van de Nederlandse Spoorwe gen in Haarlem. Hij was sociaal-demo craat en vervulde een taak in de plaatse lijke partijafdeling en de vakbeweging. Zo had hij deelgenomen aan acties tegen fascisten en communisten. Door zijn karaktervastheid, het nako men van afspraken, zijn gave een goed propagandist te zijn en zijn overtuigings kracht genoot hij respect bij anderen: hij was bereid de consequenties van zijn principes ten volle te dragen, hij ging zijn weg zonder om of zelfs terzijde te zien, hij was integer en doordrongen van een sterk gevoel voor recht", zo schrijft dr. Rüter. Zodra de Duitsers ons land hadden overvallen, kwam Hamelink met enige socialistische geestverwanten in het ge weer Hun eerste daad was de vlucht van koningin en regering naar Engeland tegenover de critici te verdedigen. Eerst ging dit in gesprekken, maar vrij spoedig werd overgegaan tot het vervaardigen van illegale geschriften, die tot in het zuiden en oosten van ons land werden verspreid. Hierin werd verder gepleit de abonnementen op die kranten en bladen op te zeggen, die zich in' dienst hadden gesteld van de Duitse propaganda. Om dit de mensen gemakkelijker te maken, wees hij zijn lezers er vervolgens op dat zij een illegale courant konden lezen, die alleen „distributienieuws" gaf. Hamelink en de zijnen breidden hun contacten uit met andere verzetsfiguren elders in ons land. De Sociaal-Democra tische Arbeiders Partij had zichzelf, toen de bezetting een feit was, opgeheven. De moderne vakbeweging had dit niet ge daan. Deze werd door de Duitsers „ge lijkgeschakeld". Leiders van de geliquideerde arbeiders partij en arbeidskernen gingen tot verzet over. Met hen kreeg de groep-Hamelink contact en met name met de gebroeders Vorrink en de heer Vlam. Later ontstond er een soort van landelijke verzetsorga nisatie, geleid door gebroeders Vorrink en Jaap Hamelink. Contacten kregen zij ook met personen, die niet tot de sociaal democratische kring behoorden. De ontmoeting van de heer Hamelink met de heer Scheps, lid van de SDAP en van christen-socialistische richting, is van bijzonder belang geweest. Deze Scheps. zo vertelt dr. Rüter, had al op 14 mei 1940 de uitgave van een weekblad, dat hij redi geerde, stopgezet. Hij wenste niet mede te werken aan de gelijkschakeling van de pers. Hij schreef verder brochures, waar in hij ieder aanpassen, ieder compromis en ieder samenwerken met de Duitsers fel bestreed. Ondermeer viel hij het geschrift van dr. Colijn „Op de grens van twee werelden" fel aan. Tussen de heren Scheps en Hamelink ontstond een steeds nauwere samenwer king. Jan Hamelink organiseerde dikwijls verzetsbij eenkomsten, waarop de heer Scheps voordrachten hield. De bijeenkom sten werden door uiteenlopende kringen bezocht. Er kwamen arbeiders, intellec tuelen en industriëlen alsmede mensen van diverse politieke en godsdienstige gezindheid. Zodoende leerde Hamelink een groot aantal mensen kennen, onder wie de reeds genoemde mr. Emmen Rie del. De activiteiten, die de heer Hamelink ontplooide, worden gekenschetst als veel zijdig. Toen het N.V.V. getroffen was door de gelijkschakeling riep hij samen met de heer Scheps de leden van de vakver eniging op de vakbeweging te verlaten. Maar zij deden méér. Ze verleenden steun aan de joden, door onderduikadressen te zoeken en hen te verzorgen. Ook maakten ze vervalste persoonsbewijzen. ADVERTENTIE BESTELLEN, DAN BELLEN Service DAG en NACHT UW ADRES voor if Trouwauto's ir Toerritten Zittend Ziekenvervoer «Ook internationaal" Rijnstraat 91 - IJMUIDEN Laten we niet vergeten dat Hamelink ook spoorman was. De Duitsers hadden uiteraard grote belangen bij het goed functioneren van het bedrijf en het is dan ook Hamelink geweest die al spoedig na de inval tot verzet aanspoorde. Een hou ding, die hem moeilijkheden bezorgde met zijn directe superieuren en de chef van de centrale werkplaats. Dr. Rüter vertelt namelijk dat de lei der van het bedrijf de teugels geleidelijk strakker aantrok, hij de produktie streng liet controleren en het lijdelijk verzet te genging. Een houding, die in overeen stemming was met de politiek van de di rectie van de spoorwegen. Tegen deze scherpe controle protesteer de Hamelink. Hij wees de chef er in een onderhoud op dat de Engelse radio op wekte tot het plegen van lijdelijk verzet en sabotage. De chef eiste van Jaap Ha melink een verklaring, dat het Regle ment Dienstvoorwaarden nog steeds van kracht is, welke Hamelink niet wenst af te leggen. Hij merkte op dat joodse perso neelsleden tegen datzelfde regelement in waren ontslagen. De chef dreigde Hame link te ontslaan. Deze laatste wilde dit wel accepteren, waarop de chef van hou ding veranderde en de lasser vroeg zelf zijn ontslag aan te bieden. Hij weigerde echter. Hemelink zag namelijk niet in waarom de Duitsers wel de voorschriften mochten overtreden en de Nederlanders niet. Hamelink ging door met zijn verzet. De werkers van de spoorwegen spoorde hij aan een militante houding aan te nemen. Niet alleen in Haarlem was hij actief. Tot in Heerlen was hij werkzaam. Hij werd vervolgens gearresteerd onder de be schuldiging deel te hebben genomen aan de Februaristaking. Maar wegens gebrek aan bewijs moest men hem vrijlaten. Voor hetzelfde werd hij ook ter verantwoording geroepen bij' de Duitse bevelhebber in Nederland, generaal Fr. Christiansen. Ook werd er huiszoeking bij hem gedaan. Gelukkig liep het voor Hamelink goed af. Maar de spanningen, die deze verwik kelingen voor Hamelink hadden meege bracht grepen hem psychisch en fysiek aan. Maar hij ging door met verzet tegen de Duitse bezetter. Hij bleef bij de spoor wegen aandringen op een langzamer werk tempo en raadde de bazen aan niet zo streng te controleren. Hun ijver noemde hij in deze omstandigheden net zoveel als landverraad. Hamelink kreeg steeds meer afkeer van het werk. Hij bleek onder zijn medear beiders maar weinig gehoor te vinden en volgens hem hadden de superieuren te weinig begrip voor zijn verzetshouding. Na de Februaristaking probeerde hij wegens zijn gezondheidstoestand een jaar op non-actief te worden gesteld. Vervol gens vroeg hij overplaatsing aan, hetgeen dan nog niet wordt ingewilligd. In augustus 1941 werd meegedeeld dat de werkweek tot 54 uur zou worden ver lengd. Maar de rantsoenen zijn voor zo'n lange tijd niet genoeg. Onder het perso neel werd het rumoerig. Er werd een pa rool uitgegeven, met de oproep de medede ling te negeren. Er komen dan onderhan delingen. Hamelink en zijn medewerkers adviseerden het personeel voorlopig met hun gewone voedselrantsoenen door te gaan, maar het werk neer te leggen zodra het zich niet goed voelt. Het advies volg de hijzelf niet op, maar ging in honger staking en vastte vervolgens streng. Er wordt dan met ontslag gedreigd. Hame link meldde zich daarop bij de controle rend geneesheer. Deze weigerde Hamelink te onderzoeken en gaf hem de opdracht weer te gaan werken. Er volgden daarop diverse moeilijkheden. Het einde ervan was dat de heer Hamelink eervol ontsla gen werd. Hij kreeg zijn handen vrij om zich helemaal aan het verzet te wijden. Doch dit was slechts van korte duur. Op een vergadering met andere verzets lieden besprak Hamelmk de slappe hou ding van sommige ambtenaren en politie functionarissen. Voorts werd de mogelijk heid besproken bepaalde gevaarlijke per sonen te liquideren. De tweede bijeen komst, op 18 oktober, loopt door verraad fataal af. Na de oorlog werd in 1960 het landelijk comité Jaap Hamelink opgericht. In 1953 werd in Haarlem-Oost naar de omgekomen illegale werker een straat genoemd. In 1952 werd er in het voormalige woonhuis van Hamelink aan de Slachthuisstraat IA rood een gedenksteen onthuld. Er bevindt zich ook een gedenksteen in het gebouw, waar Hamelink is omgekomen. Het lan delijk comité zal bij de dodenherdenking op 4 mei 1968 in Rotterdam de heer Ha melink herdenken. Hij is begraven op de ere-begraafplaats in Bloemendaal. (Van een medewerker) IJMOND. In de tweede klasse A be draagt de voorsprong van het nog steeds zonder puntenverlies zijnde Stormvogels slechts één punt op debutant Zandvoort- meeuwen en twee punten op HFC en Zaandijk. Zondag ontmoet Stormvogels op het lioofdveld van sportpark Schoo nenberg WSV'30 en ook deze wedstrijd kan de IJmuidenaren weer volle winst opleveren. Vitesse'22VVB is een uiterst belangrijke wedstrijd in de onderste re gionen van deze afdeling, evenals de wedstrijd QSCDEM. Voor de IJmond- ploegen lastige opgaven. In de derde klasse A is het krachts verschil bijzonder klein te noemen. Tus sen nummer één en nummer negen van de ranglijst bedraagt het verschil in pun ten slechts twee. Het nog ongeslagen ADO'20 ontvangt Alcmaria Victrix en kan door een kleine zege aan de leiding blij ven. Beverwijk dat niet ver bij de Heems kerkers achterstaat, speelt thuis tegen Helder en dat is een goede kans op de volle winst, want tot nu toe behaalde Helder uit zijn twee uitwedstrijden nog geen enkel punt. De Kennemers gaat op bezoek bij het onderaanstaande VIOS en kan via een zege hogerop komen. In de derde klasse C wordt de derby VSVVelsen een interessante ontmoeting De eerste plaats die momenteel door Vel sen en Aalsmeer wordt gedeeld, is hier in het geding. Eveneens van groot belang voor die bovenste plaats is de wedstrijd AalsmeerRipperda. IEV gaat op bezoek bij NFC dat op eigen veld nog geen over winning behaalde. Ook in deze afdeling is het krachtsverschil bijzonder klein: het verschil tussen de nummers één en zes van de ranglijst bedraagt hier slechts één punt. In de vierde klasse C ontvangt Kin- heim Halfweg. Kinheim dat twee achter eenvolgende nederlagen leed, zal moeten winnen om niet al diep op de ranglijst te zakken. Wijk aan Zee dat de voorlaatste plaats met GVO en NAS deelt, krijgt be zoek van concurrent GVO. Een andere belangrijke ontmoeting in verband met de bezetting van de laatste plaats is NAS—WH. Vrijdag te IJmuiden aangekomen: Res Nova, van Great Yarmouth, IJmuiden; Hontestroom, Sheerness; Wilhelm S., Gent; Djatisari, Bremen; Schiekerk, Rotterdam; Nordwind, Gefle; Her mann Schulte, Rotterdam, IJmuiden; Rhein, Für; Mylla, Tubarao; Bruse, Sharpsborg, Velsen; Jotor, Londen; Rijnstroom, Shoreham; Gouwe- borg, Lassiemouth, IJmuiden; Lori Dreyer, Pitea, IJmuiden; Jans, Londen; Carola, Skagen. IJ muiden; Andescol, Londen, Meppel; Weiser Greiff, Kingslyn, Zaandam; Candide, Londen; Zwaantina, Newhaven, IJmuiden; Patignies, Montreal; Poel, Drammen; John Augustus Ess- berger, Constanza; Brinda, Poole. Vrijdag van IJmuiden vertrokken: Hermes, naar St. Maarten; Inha, Kotka, Velsen; Nünez de Balbao, Bremen; Anja, Portsmouth, IJmui den; Reind, Randers; Port Talbot, Great Yar mouth; Ali Damhof, Poole; Silva, Honfleur; Ask, Stockholm; Herta, Halmstad, IJmuiden; Leonard Böhmer, Antwerpen, Zaandam; Ner- landia, Gothenburg; Sierra Bravia, Pasajes; Jotor, Malmö; City of Rotterdam, Cork; Adonis, Bremen; Archimedes, Le Havre; Argo, Antwer pen, Velsen; Lahnstein, Cristobal; Hercules, Georgetown; Mango, Bologne, Velsen; Helena Schepers, Helsinki. Zaterdag te IJmuiden aangekomen: Gisela Happke, van Brake, IJmuiden; Regina Ida, Londen, IJmuiden; Bamburgh Castle, Seven Is lands, IJmuiden; Zeevaart, Londen. Zaterdag van IJmuiden vertrokken: Dort mund, naar Antwerpen; Breewijd, Plymouth; Liana, Avilez, IJmuiden; Dromon, Seven Is lands, IJmuiden; Edwin Reith, Antwerpen; Wesersand, Camden, IJmuiden; Advance, Ber gen, IJmuiden; Mari-j\nn, Londen; Schiedijk, Venezuela; Zaankerk, Lissabon. (Indien achter de plaats van herkomst of bestemming geen nadere aanduiding volgt, be tekent dit dat het betreffende schip van of naar Amsterdam is gegaan.) Onthulling van de gedenksteen in de gevel van de vroegere woning van Hamelink AMSTERDAM Renault Nederland N.V. heeft gereageerd op een donderdag verspreide communiqué waarin de Am- sterdamsche Rijtuig Maatschappij melding maakte van het plan haar werkzaamheden als agent voor Renault, die zij verricht aan het Houtplein in Haarlem, af te sto ten. Aanleiding voor dit besluit was vol gens de A.R.M. het minder gunstig per spectief dat het Renault-agentschap bood in vergelijking met het DAF-agentschap dat zij eveneens in Haarlem drijft. De ge bouwen en terreinen aan het Houtplein zouden bovendien een noodzakelijke uit breiding voor het DAF-agentschap bete kenen. Renault acht deze lezing niet geheel juist. Volgens de auto-importeur had zij reeds een jaar geleden modernisering en uitbreiding van het agentschap als voor waarde gesteld voor verlenging van het tot 1 januari 1968 lopende contract met de A.R.M. Het huidige pand voldeed volgens Renault niet aan de voor een goede servi ce-verlening noodzakelijke eisen. Daar de A.R.M. geen bereidheid heeft getoond de gevraagde verbeteringen aan te brengen, zal het contract per 1 januari 1968 worden beëindigd. Het argument van de A.R.M. dat het Renault-agentschap een minder gunstig perspectief toont geeft volgens Renault een verkeerd beeld van de werkelijkheid. Renault heeft, zo wordt door het bedrijf meegedeeld, haar marktaandeel op de bin nenlandse automobielmarkt, die een groei te zien geeft, nog steeds weten te vergroten. BEVERWIJK Bospeen 17—28; bloem kool 1537; spinazie 645; prei 1527; sla 523; groene kool 1225; rode kool 1014; andijvie 923; komkommer 1547 sperziebonen 40172; snijbonen 75240; pronkbonen 4590; tomaten 4085; was- peen 1333; knollen 623; uien 1223; spruiten 2591; witlof 65105; breek- peen 720. (ADVERTENTIE) Voor ons kleine gezellige atelier vragen wij voor het maken van gordijnen. Ook is er plaats voor Wij bieden prettige werkkring gunstig spaarsysteem premievrije spaarregeling en een goed salaris WONINGINRICHTING BEVERWIJK 250 MODELKAMERS Bij de Velsense politie zijn de vol gende voorwerpen als gevonden aan gegeven: ring met twee sleutels, pet, in plastic kleed verpakte trui, riem, damespolshorloge, hondehalsband, boodschappentas, koffer met meisjes- kleding, bril in étui, autoped, porte monnee met inhoud, duif, halsketting, strandwagentje. fototoestel, poncho, armband, paar tennisschoenen, twee bakbiljetten, Lipssleutel, oorbel, paar handschoenen, kinderportemon nee, tas, parkiet, herenpolshorloge, damestas met make-up en portemon nee met inhoud, grasmachine, ketting met bedeltje, twee sleutels met han ger, waarin twee foto's, ring met vier sleutels, vijf bankbiljetten, aanste ker, wieldop, autoband, handdoek met zwembroek, tabakszak met mes, pijp en tabak, kastdeur. Inlichtingen over deze voorwerpen kunnen dagelijks worden verkregen op het hoofdbureau van politie in Velsen, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 to 17.30 uur eventueel zullen wor den afgegeven. (Van onze medewerker bloembollencultuur) BOLLENSTREEK De Stichting Bloembollen Surplusfonds heeft deze week bekend gemaakt, dat er een korting voor opkoop surplus van 10 per cent van hyacinten is vastgesteld. Voor tulpen en narcissen kan men vol staan met het aantasten van reserves, waarvan men niet weet of ze straks in een E.E.G.-regeling niet in een verkeerde pot terechtkomen. Het gehele bloembollenvak is stomverbaasd, want men nam aan, dat er toch minstens vijftien tot twintig percent hyacinten zou zijn overgeschoten. Dat er geen bergen tulpen en narcissen over waren heeft men de laatste weken dui delijk kunnen zien, want alle aanvoeren voor de veilingen zijn „schoon weggelikt". De mensen op kantoor hebben gemakkelijk rekenen. Die geschiedenis van het opkopen van surplus is een verhaal, waarmede men jaren heeft getobd. Van elke verkochte bloembol, in dit geval dus alleen hya cinten, is een bepaalde minimumprijs vastgesteld. De stichting Bloembollensur- plusfonds belooft de telers voor die prijs bloembollen over te nemen, die om een of andere reden niet door de export wor den verkocht. Die reden is dan meestal dat er te veel zijn. De telers krijgen de minimumprijs, verminderd met de kosten later uitbetaald. Dat geld om die overge schoten bloembollen op te kopen, wordt door alle kwekers bijeengebracht. Dat betekent dat een kweker, die al zijn bol len verkoopt mee helpt betalen voor de bollen van zijn collega, die maar een klein gedeelte heeft verkocht. Bij een ge schat overvloedig aanbod koopt de ex porteur tegen die overnameprijs, zodat een kweker helemaal niet geïnteresseerd is of de exporteur of dat Bloembollensur- plusfonds zijn bollen krijgt. Hij moet toch de overschotten betalen. Dit is natuurlijk geen vriendelijkheidje tegenover die kwekers, die hun bollen niet kwijt kunnen. Het is doodgewoon ei gen belang. Men houdt een bodem in de markt, zodat de prijzen niet op en neer kunnen in een jaar tijd van tien gulden per honderd dalen tot een gulden per honderd. Stijgen gaat nooit zo grof. In veel gevallen beslist die incassering van de gelden voor de opkoop van de overschotten over winst of verlies. Zijn er veel bollen over, dan zijn de prijzen over het algemeen laag geweest en daar moet dan nog eens zoveel af voor de opkoop van surplus. Zijn er weinig bollen over, dan zal men ook goede prijzen gekre gen hebben en weinig aftrek om die op- kooppot te vullen. Men houdt er lange verhandelingen over onder elkaar, maar komt er nooit uit. Heel weinig bloembollenmensen hebben tijd om door een wetenschappelijke dis sertatie heen te worstelen. Zij, die het wel hebben gedaan of omstreeks 1962 hun vakbladen hebben gelezen, zullen hebben bemerkt, dat wijlen dr. H. J. Busé in zijn dissertatie verschrikkelijk lage hoeveel heden onverkoopbare bloembollen heeft opgegeven. In 1952 (Korea!) waren er 6.5 percent aan late tulpen over en in 1957 (Frankrijk en Finland in politieke en betalingsmoeilijkheden) 9.3 percent. Sinds 1949 draaien de hoeveelheden onverkoop bare bloembollen van late tulpen om de één percent. Die grotë percentages aftrek werden veroorzaakt door opkoop van niet geheel goede bloembollen. Men streeft er naar „de rommel uit de markt te nemen". Een geloofwaardig streven, dat overigens al jarenlang aan de gang is en veel geld kost. In feite koopt men de door minde re kwaliteit onverkoopbare bloembollen. Ze komen dikwijls van minder nauwge zette kwekers, die op deze manier niet zelf het risico geheel dragen, maar toch nog geld krijgen van kwekers, die be ter hebben opgelet. De laatste jaren wordt die opkoop van narcissen uit de re serves gehaald. Daardoor valt het zo scherp op, dat er zo weinig exporteerbare narcissen over zijn. Aan goede bollen dit jaar 375 ton ter waarde van ƒ281.250 en 814 ton abnormaal ter waarde van 325.800. Nog eigenaardiger is, dat ie mand, die deze winter de bloembollen heeft gebruikt voor het forceren nog een kwartje krijgt voor een kilo ingelever de zogenoemde „afgebroeide bollen". Kosten van deze opkoop zijn 54.605. Opvallend is, dat veel van die bloem bollenvakmensen bijvoorbeeld de over schotten van hyacinten vrij juist hebben geschat. Ze komen echter tot zeer hoge percentages, doordat ze vergeten de ex portcijfers te onthouden. We hebben dit ontdekt tijdens enkele gesprekken op de Beurs in Haarlem. We geloofden niet in vijftien of twintig percent surplus. De bloembollenmensen blijven uitgaan van de produktie. Ze maken ongelooflijk inge wikkelde berekeningen. Op grond daarvan komen ze tot bepaal de geproduceerde aantallen en dat moet dan zoveel percent surplus zijn. We stel den daar onze berekening tegenover. Een export van 130 miljoen stuks en een over schot van bijna zeven miljoen stuks maakt vijf percent aan surplus. Nu bleek, dat hüh schattingen van vijftien tot twintig percent knap gericht waren. Men gelooft namelijk zelf niet, dat men zoveel bloem bollen exporteert. Ze schatten 30 tot 40 miljoen. Zeg je dan ook nog, dat er 1,2 miljard tulpen weggaan en dat die twee duizend mand of twee miljoen tulpen bij die en die veiling helemaal niets beteke nen op het geheel dan zijn ze opgelucht. „Wat een geluk, dat we dat niet geweten hebben, anders hadden we de prijzen tot weet ik waar opgejaagd, bang dat we geen bollen genoeg zouden hebben". Intussen zijn de aanbodlijsten beangsti gend klein geworden. Zij. die nu nog moe ten kopen om de particulieren te leveren, zullen nog flinke prestaties moeten leve ren om alles bij elkaar te krijgen. Aldus was het resultaat van een privé- enquête bij een aantal flinke handelaars. Men ge looft niet zo vast in een overschot van tien percent van hyacinten. Een voordeel is, dat het allemaal gemakkelijk rekenen is, want op 1 november moet de exporteur de kwekers betalen. Ze hebben dus nog een paar dagen de tijd om van alle hya cinten-rekeningen tien percent af te hou den en dat weer op te sturen naar de Stichting Bloembollensurplusfonds. Ge makkelijker incasseren kan niet. Het scheelt uren overwerk. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Twee werknemers uit de Martinstaalfabriek van Hoogovens, de heren S. Postma uit IJmuiden en A. Glas uit Egmond aan Zee, kregen vrijdag een beloning van 1.800 voor een goed idee. Het had nogal moeite gekost de heren te bewegen hun vondst in te zenden. Zij verwachtten er zelf niet al te veel van en daarom was deze beloning een des te gro ter verrassing. De heren Postma en Glas zijn beiden tapgatreparateur en hun vondst betrof ook de wijze van reparatie van het tap- gat van de Martinstaalovens.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 6