i i 25. Wellicht nog vervolging van honderden Duitsers v. 1 Bejaarden huur opgezegd „Meer rechten gewenst voor houder V AMOR-diploma" 20.000 SPAARBANK EN ALLE BANKZAKEN W Aantal crematies neemt steeds toe Rotterdammers in Frankrijk veroordeeld Ir. J. van de Kerk: Oorlogsmisdaden in Nederland Samenwerking van KVP, AR en CH Boekhouder verduisterde Vrouw berecht na overval op bank Ervaar het zelf. Bel meteen AGAM Amsterdam (020-719555) of de dichtst bijzi jnde dealer. Er wacht een Mercedes-Benz 200 D op u. ZATERDAG 14 OKTOBER 1967 iPUk In Middelburg Verdachte van oplichting SVB nu uitgeleverd EEN KEIJZER TAPIJT PER METER2 Medische keuring Nieuwelingen Weet u wel wat u mist? Rijden in een Mercedes-Benz is anders. Die ruimte, die kracht, dat wagen- en wegbeheersende sturen, de zekerheid van veiligheid. Laat u voorrekenen dat deze kapitale wagen bij 30.000 kilo meter per jaar de zuinigheid zélf is. Dieselzuinigheid. Maak deze week nog een openbarende proefrit in de machtige Mercedes-Benz 200 D. dealer voor Haarlem e.o. N.V. Automobielbedrijf van Wijk, Overveen, Bloemendaalsewefi 329, tel. 023-11928 Banditisme op Sardinië In Enschede Russische ruimteproef 7 -: Meer dan 2 miljoen spaarders. Meer dan f 5 miljard spaargeld. Meer dan 1300 vestigingen. wmm jBnmkutn^nm De „Koningin van de weg, 1967", Joan Thome, laat op een Engelse tentoonstelling de Moulton Pakaway fiets zien, een nieuw model fiets, die snel uit elkaar gehaald kan wor den en in de bagageruimte van een auto geplaatst kan worden. (Van onze correspondent) MIDDELBURG. Vijf bejaarden in Middelburg moeten hun woningen op 1 december aanstaande hebben ontruimd. Dit hebben zij per aangetekende brief van hun huiseigenaaar, de heer A. Jobse sr. via een advocatenkantoor aangezegd gekregen. In Zeeland zijn met ingang van 1 ok tober de huren vrijgelaten. De vijf be jaarden, die al jarenlang de woningen huren, moeten vertrekken omdat, zoals in de aangetekende brief staat, de huis baas de woningen wil moderniseren en wil gebruiken voor de oplossing van het huisvestingsprobleem voor het personeel van zijn bedrijf. De huiseigenaar heeft de bejaarden een premie van 25,aangeboden voor iedere week dat zij de woning eerder verlaten dan 1 december. Maar de betrokkenen, onder wie een 82-jarige wduwe, zien zich voorlopig nog niet in een ander huis zit ten. 'Bovendien moeten zij, wanneer er een andere woning gevonden is, de ver huiskosten betalen, iets waar zij op hun leeftijd nooit mee gerekend hebben. ROTTERDAM Het aantal crematies in 1950 2 percent van het aantal overle denen, is gestegen tot acht percent. Plaat selijk zijn de percentages Groningen 30, Arnhem 20, Den Haag 12, Amsterdam 10 en Rotterdam 5. Deze cijfers zijn meege deeld in de jaarvergadering van de ver eniging voor Crematie AVVL. In Rotterdam wordt thans een crema torium gebouwd. Het crematorium, in Groningen, in 1962 in gebruik genomen, moet reeds worden uitgebreid met een tweede aula. SCHIPHOL Twee jaar nadat hij, al thans volgens de beschuldiging, in Amster dam de Sociale Verzekerings Bank voor 3% ton oplichtte, is een 29-jarige man destijds administratieve hulpkracht bij de bank, gisteren door de Britse autoriteiten uitgeleverd aan de Nederlandse justitie Om half drie gistermiddag arriveerde hij, letterlijk bepakt en bezakt met zijn per soonlijke bezittingen, en bewaakt door twee wachtmeesters van de rijkspolitie Schiphol, per Bea-lijntoestel uit Londen, waar hij in de pier werd opgewacht door leden van de Koninklijke Marechaussee. Een groepje persfotografen nam hem tijdens de wandeling naar het kantoor van de marechaussee uitgebreid „onder schot." ADVERTENTIE Vervaardigd met de beroemde tapijt-computer. Sterk, veer krachtig, kleurecht. Gemak kelijk in onderhoud. (390 cm) v.a. POSTBUS 39 - HILVERSUM BRIVE (AP). Vijf Rotterdamse jon gens van 19 en 20 jaar die in juli in Frankrijk vakantie waren komen houden zijn in Brive tot twee maanden gevange nisstraf veroordeeld wegens autodiefstal en inbraak. De knapen hadden eerst een auto gesto len in Antwerpen en daarna één in Li moges, waarna zij in Brive een onbe woond huis waren binnengedrongen. De zoon van de eigenaar verraste hen daar en wist één van hen te overmeesteren. De andere vier werden na een jacht van verschillende uren in de omgeving van Brive gearresteerd. Nadat zij hun straf zullen hebben uit gezeten zullen zij worden overgebracht naar Nederland waar zij moeten terecht staan wegens een overval die hun een buit van 3500 gulden zou hebben opgele verd. ROTTERDAM „Zolang aan het VA- MOR-diploma geen rechten worden ver bonden welke de diplomahouder bevoegd heden geven die anderen, wegens gebrek aan vakkennis, moeten worden onthouden, zolang zal het behalen van vakdiploma's door rijschoolhouders niet tot de resulta ten leiden die er eigenlijk van zouden mo gen worden verwacht. Al wil ik hier be paald niet mee zeggen dat er buiten de kring van bezitters van het VAMOR-di- ploma geen goede rij-instructeurs zouden zijn." Dit zei vrijdag ir. J. van de Kerk, di recteur-generaal van rijkswaterstaat in een rede bij de opening van een bijéén komst ter gelegenheid van het achtste lustrum van het Centraal Bureau voor de afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen (CBR). De bijeenkomst werd gehouden in De Doelen te Rotterdam. Over de medische keuring van kandi daten zei de heer Van de Kerk, dat de door de kandidaten persoonlijk uitgekozen artsen, die veelal niet dagelijks met der gelijke keuringen te maken hebben, op de hoogte zouden moeten zijn van de nor men die door de verkeersgeneeskundige van het CBR worden gehanteerd. Nor men, waarnaar die artsen zich dan met behoud van eigen medisch oordeel en ver antwoordelijkheid, kunnen richten. In hoe verre de te verschaffen richtlijnen bin dend moeten en kunnen zijn is echter een zaak die nog in bespreking is, zo zei hij. De heer Van de Kerk liet een waar schuwend geluid horen tegen de hier en daar ingeslopen gewoonte van rij-instruc teurs om het medische vragenlijstje van hun cliënten zelf maar te beantwoorden, daar de kandidaten eventueel bij sommi ge vragen voor gewetensconflicten kunnen komen. „Uit een oogpunt van verkeers veiligheid is deze service wel zeer ver werpelijk." In het kader van de voortgezette rij opleiding na het examen wijdde de spre ker tenslotte enige aandacht aan de En gelse en binnenkort ook de Franse metho den om de „nieuwbakken automobilist" gedurende een jaar kenbaar te maken door een speciaal teken op zijn auto en daaraan enkele beperkingen te verbin den: maximum snelheid, verbod om van .autowegen gebruik te maken e.d. De S.W.O.V. (Stichting Wetenschappe lijk Onderzoek Verkeersveiligheid) spreekt de wenselijkheid uit om dit systeem aan een onderzoek te onderwer pen, omdat, aldus de heer Van de Kerk, het gemiddeld aan al ongelukken dat men sen in het eerste jaar na verkrijging van het rijbewijs overkomt, in vergelijking met de daarop volgende jaren ook in ons land onevenredig hoog ligt. ADVERTENTIE Waarom behelpt u zich. U kunt toch een Mercedes-Benz 200D rijden! MERCEDES-BENZ uw goede ster op alle wegen Bij Inruil op een 200D valt de waarde van uw huidige auto ongetwijfeld mee. Vraag het onderstaande dealer. (Van onze correspondent) DEN HAAG De Westduitse justitie bereidt momenteel de vervolging voor van enkele honderden Duitsers, die nog nooit zijn gestraft voor misdrijven in Neder land tijdens de oorlogsjaren. Het lioofd van het centraal bureau voor de ophel dering van nazi-misdaden in Ludwigs- burg, Oberstaatsanwalt dr. Heinz Arzt, heeft zich in de afgelopen week georiën teerd bij het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie in Amsterdam. De Westduitse activiteiten zijn een rechtstreeks gevolg van de nota met na men van 310 potentiële verdachten van moord of medeplichtigheid daaraan, die Nederland in juli van dit jaar aan de bondsrepubliek heeft overhandigd. Aan die nota was toegevoegd een lijst met 348 namen van Duitsers die in een functie bij een rechtbank hebben meegewerkt aan het tot stand komen en uitvoeren van doodvonnissen tegen Nederlanders. Van 2000 tot 4000 Nederlanders hebben door toedoen van de 658 in de nota genoem den het leven verloren. In de komende maanden zullen enkele officieren van Justitie die aan het insti tuut te Ludwigsburg zijn verbonden, in Amsterdam het Nederlandse bewijsmate riaal doorwerken. Dr. Arzt heeft verklaard dat zijn in stelling naar aanleiding van de nota werkt aan de berechting van dertig tot -veertig misdrijf-complexen, die betrekking heb ben op de dood van één of meer, in som mige gevallen zelfs enkele honderden Ne derlanders. Het aantal verdachten kan in de honderden lopen, hoewel daaromtrent nog weinig met zekerheid vaststaat, aan gezien de Westduitse justitie nog bezig is uit te maken wie dat zijn en waar zij zich thans bevinden. Tot de zeer zware gevallen behoort de aanstaande berech ting van de S.D.-groep Maastricht. Volgens Oberstaatsanwalt Arzt zal het nog ongeveer een jaar duren voordat het bureau in Ludwigsburg de zaken zover heeft uitgewerkt, dat zij aan de recht banken kunnen worden toegezonden. Ook daar zal dan nog een periode van voor onderzoek nodig zijn. ROME (AFP) De Italiaanse Kamer van Afgevaardigden heeft met algemene stemmen een voorstel van minister van Binnenlandse Zaken, Taviani, aanvaard om een parlementaire commissie in te stellen voor een onderzoek naar het ban ditisme op het eiland Sardinië. In nog geen tien maanden tijd zijn elf mensen ontvoerd. Het laatste slachtoffer, de radioloog dr. Giuseppe Deriu, ver dween op elf oktober. Zijn auto is terug gevonden, maar van de arts en Zijn ont voerders ontbreekt elk spoor. In diezelfde periode zijn vijftien mensen vermoord, (Van onze correspondent) ENSCHEDE. De kiesverenigingen van de Christelijke Historische Unie en de Anti-revolutionaire parij hebben in le den vergaderingen hun goedkeuring ge hecht aan plannen tot federatieve sa menwerking tussen de confessionele par tijen in Almelo. Zij gingen er mee ak koord dat commissies worden ingesteld die een gezamenlijk werkprogramma van de drie partijen (CHU, ARP en KVP) sa menstellen. De KVP zal geen speciale le denvergadering uitschrijven voor bespre king van de samenwerkingsplannen. „Het ligt wel goed in onze hoek", aldus voor zitter G. L. W. Gommans. UTRECHT. De politie heeft een 55-jarige boekhouder van Werkspoor- Utrecht aangehouden die sinds 1963 kin- derbijslaggelden heeft verduisterd, totaal ongeveer twintigduizend gulden. Op de kinder bij slagstat en zette hij ook de na men van buitenlandse werknemers, die al lang niet meer bij het bedrijf werkten. De kinderbijslag voor deze niet meer aan wezige arbeiders stak hij in eigen zak. De zaak kwam aan het licht, toen een van de werknemers op de lijst die be trokkenen moeten aftekenen als zij hun kinderbijslag ontvangen, ook de naam zag staan van een buitenlander die al lang niet meer bij Werkspoor werkte. Hij stel de de bedrijfsleiding op de hoogte. ASSEN. De rechtbank in Assen heeft een 36-jarige huisvrouw veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, ondertoezicht stelling van de reclassering en verder een psychiatrische behandeling. De vrouw pleegde op 28 juni van dit jaar een overval op de Nutsspaarbank in Coevorden. Zij sloeg de 21-jarige bank bediende mej. G. Jansma met een rub berhamer in drie slagen buiten bewust zijn. Daarna greep zij een bedrag van 187,50 uit een geldla en liep naar buiten na eerst nog de telefoonkabel te hebben stuk getrokken. Met haar driejarig zoontje, dat zij bij de overval bij zich had ging de vrouw de stad in waar zij een bezoek bracht aan de kapper en daarna bij de schoenmaker een rekening ging betalen. Drie kwartier nadien was zij echter door de politie aangehouden. Dit laatste is vooral vermeldenswaard, omdat voorheen enkele andere delinquen ten bij hun overbrenging naar Nederland alle denkbare bescherming tegen dit soort publiciteit genoten. DEN HAAG (ANP) De Russen heb ben een „ruimtesonde" 4400 kilometer omhooggeschoten voor bestudering via verticale peiling van de hogere lagen van de dampkring en de ionosfeer. Dit meld de gisteren het Russische persbureau Tass. De proef was donderdag genomen en succesvol verlopen. Het speciale oriënta tie-systeem van de sonde had met grote accuratesse gewerkt. ADVERTENTIE U RAIFFEISENBANK f t., ,y. :m' L.'i

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7