Mogelijkheid tot echtscheiding in Italië een stap dichterbij HOOGOVENS IJMUIDEN SVETLANA EN HET RAADSEL VAN HAAR VADER Oentoeng wel geëxecuteerd 1 Een rijwielhersteller greep en kreeg de kans bij Hoogovens Obstructie van christen-democraten Arrestaties van 25 communisten op Oost-Ja va Internationale wil Grieks regime steun onthouden Meisje fe koop Wilt u eenzelfde kans krij'gen als die rijwielhersteller? HOOGOVENS IJMUIDEN Vliegveld Enoegoe in federale handen Jeugdbende leefde van inbraken Honds ZATERDAG 14 OKTOBER 1967 8 Officiële bevestiging Genootschap dertien vierde vrijdag de 13e Naam: Geboortedatum Voornaam •••■NIHIIIIHIimillinilMUIIHH Huidig beroep: Woonplaats: Handtekening Bouw uw toekomst op staal smjL- a» «g Antwerpse haven schoon Bram Staalman is eerste walser in de knüppelwalserij. Zes jaar geleden - na een uitvoerig gesprek - begon hij zijn staalcarrière bij Hoogovens. En hij weet nu precies waarom zijn zwager hem destijds zo sterk adviseerde óók bij Hoogovens te komen. „Het is vooral de aandacht van de leiding voor de werknemer", zegt Staalman. „Bij Hoogovens wordt ook rekening gehouden met je persoonlijke belangen. En dat maakt het werken hier zo goed. Neem nu mijn geval. Zes jaar terug kwam ik eens praten en nu al ben ik eerste walser. En dat betaalt goed." Staalman komt iedere dag van Heemskerk naar Hoogovens. Ei Heemskerk heeft hij (door Hoogovens) een vrije eengezinswoning. „Ja", zegt hij. „Ik kan het iedere flinke kerel aanbevelen. Bij Hoogovens bouw je-'n eigen, zekere toekomst". Bouw uw toekomst op staal (Van een medewerker) Svetlana Alliloejeva, die vo rige week voor de televisie heeft meegedeeld, dat zij het tweede boek over de Sovjet-Unie zal schrijven, heeft een begrijpe lijke obsessie: bezig te zijn met de raadsels rond haar vader, de vroe gere Sovjet-dictator Josef Vissa- rionovitsj Stalin. En vooral met het raadsel dat ligt opgesloten in de tegenstrijdigheden in de per soonlijkheid van Stalin zelf. In een interview op Long Island (New York) heeft zij onlangs laten blij ken, iets genuanceerder te zijn gaan denken over de achtergrond van de bloedige zuiveringen in de jaren dertig. Explosie Aanval in de rug Familieportret Verwijdering Via India (Van onze correspondent) ROME. Het initiatief van het so cialistische Kamerlid Lori Fortuna om ook in Italië, evenals in alle andere be schaafde landen, echtscheiding mogelijk te maken, is gisteren een klein stapje dichter bij verwezenlijking gekomen. Enige tijd geleden hebben de christen democraten getracht te bereiken dat dit wetsvoorstel ongrondwettig zou worden verklaard. Toen heeft de commissie voor constitutionele zaken verklaard dat de grondwet in dit opzicht niet zal worden feschonden. Thans is de zaak in bespre- ing bij de commissie voor justitionele aangelegenheden. Daar hebben de christen-democratische afgevaardigden opnieuw geprobeerd te bereiken dat het voorstel als in strijd met de grondwet en met het concordaat zou worden bestempeld. Er werd over gestemd en de uitslag was 24 stemmen voor en 17 tegen het wetsontwerp van Fortuna. Het wetsontwerp werd goedge keurd door de twee regeringspartijen, de socialisten en de republikeinen, door de linkse oppositie, de communisten en door één van de partijen van de rechtse oppo sitie, namelijk de liberalen. Tegen stem den de christen-democraten en de fascis ten. Daarna moest de commissie zich gaan bezighouden met het opstellen van een DJAKARTA (Reuter) In het gebied van Banjoewangi op Oost-Java zijn 25 leden van de verboden Indonesische Com munistische Partij gearresteerd voor on dergrondse activiteiten. Dit is gisteren in Djakarta bekendgemaakt. De gearresteer den zouden hebben aangezet tot demon straties tegen de regering en tot de per soonsverheerlijking van Soekarno. Een van de gearresteerden is een Chinees. ZüRICH (AP) De raad van de So cialistische Internationale heeft een be roep op de leden van de Raad van Euro pa, EEG en NAVO gedaan om alle mate riële steun te onthouden aan het nieuwe bewind in Griekenland. Aan het eind van de driedaagse bij eenkomst van meer dan tachtig socialis tische leiders, werd een resolutie aange nomen waarin de omverwerping van de parlementaire democratie in Griekenland wordt veroordeeld en wordt aangedron gen op „het herstel van de individuele vrijheid en democratie". De conferentie vroeg voorts de bom bardementen op Noord-Vietnam stop te zetten en deed een beroep op Noord- Vietnam „om een aanwijzing van zijn bereidheid te geven vredesonderhandelin gen te beginnen". werkelijk wetsvoorstel. Het gaat voorna melijk om het wel of niet» opnemen van artikel 1 en 1 bis. Dit artikel zegt dat de rechter een huwelijk kan ontbinden in bepaalde gevallen, namelijk: wanneer één der echtelieden wordt veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf of ge vangenisstraf langer dan twaalf jaar, in geval van sexuele delicten; wanneer een der echtelieden ongeneeslijk krankzinnig is of wanneer een van hen langer dan vijf jaar de echtelijke woning heeft ver laten. DJAKARTA (ANP) De Indonesi sche procureur-generaal, generaal Soe gih Arto, heeft bevestigd, dat luitenant kolonel Oentoeng en drie andere officie ren die wegens hun aandeel in de mis lukte communistische opstand van twee jaar geleden ter dood waren veroor deeld, zijn terechtgesteld. Oentoeng werd met ex-majoor Oejono en ex-luitenant Ngadimo op 27 septem ber in Bandoeng geëxecuteerd, terwijl ex-majoor Moeljono op diezelfde dag te Semarang werd gefusilleerd. Het is de eerste maal dat van officiële zijde in Djakarta de berichten over de terechtstellingen werden bevestigd. PARIJS. De politie heeft drie elek triciens gearresteerd, die een veertienja rig meisje op Pigalle probeerden te ver kopen voor vijfduizend francs. De drie mannen, Bernard Menager en Marcel Mach, beiden 24 jaar en Serge Beaucousin, 35 jaar, hadden het meisje vorige week vrijdag ontmoet. Ze was van huis weggelopen. Zij namen haar mee naar het huis van Beaucousin. Later wil den de mannen van haar af. Een van de drie stelde voor haar op Pigalle aan een Noordafrikaan te ver kopen. Zij begonnen te onderhandelen met drie Noordafrikanen in een café. Een inspecteur van politie, die over het geval had gehoord, bevond zich ter plaatse, re kende het drietal in en bevrijdde het meisje. De mannen worden ervan beschuldigd een minderjarige te hebben vastgehou den. NEW YORK (Reuter) Een Ameri kaans genootschap dat spot met elk bij geloof heeft op vrijdag de dertiende grote activiteit ontplooid. In New York waar de dertien leden wonen, gooiden zij om precies 13.13 uur een grote spiegel stuk voor een bekend restaurant op Manhattan. Daarna zette men een ladder tegen een muur en no digde elke dertiende voorbijganger uit daaronder door te lopen. Degenen die op deze manier het noodlot tartten, kregen een plakje van een cake die uit dertien lagen bestond. Het genootschap dat 21 jaar geleden werd opgericht, draagt de naam „de der tien tegen de vrees voor het getal 13". ADVERTENTIE U zit misschien met hetzelfde probleem als indertijd die rijwielhersteller: zekerheid voor de toekomst, promotiekansen in werk dat u ligt, goed loon. Hoogovens biedt mensen die echt willen veel goede kansen in veel soorten werk en uitzicht op een zékere toekomst. Vul onderstaande bon in en stuur hem (in gesloten envelop) aan; Hoogovens IJmuiden, Personeelsvoorziening „Buitenhof". Ik stel prijs op meer informaties over tewerkstelling bij uw bedrijf Adres. Gehuwd/Ongehuwd Het is de bedoeling van de christen-de mocraten deze wet op alle mogelijke ma nieren te saboteren. Wanneer het wets ontwerp onderwerp van bespreking zal zijn in de kamer moet men dan ook van deze kant op zware obstructie rekenen. LAGOS (Reuter) Nigeriaanse fede rale troepen hebben met steun van pant ser- en artillerie-eenheden het vliegveld van de Biafraanse hoofdstad Enoegoe veroverd het laatste steunpunt van de Biafraanse troepen in dat gebied. Dit hebben betrouwbare bronnen in Lagos gemeld. Het vliegveld, op 12 kilometer ten oosten van Enoegoe gelegen, was na korte strijd bezet. BRUSSEL (ANP) De miljoenen li ters zware olie, die vorige week uit een lekkende tank van de Esso-raffinaderij in Antwerpen ontsnapten' en een aantal havendokken vervuilden, zijn vrijwel op geruimd. Gisteren werd bekendgemaakt, dat met ingang van vannacht het vijfde havendok, dat het zwaarst getroffen was, weer voor de scheepvaart zou worden opengesteld. De reiniging van het nabij gelegen vierde havendok en het Leopold- dok was donderdag al voltooid. UTRECHT. De politie heeft 22 jon gens, in leeftijd variërend van 15 tot 24 jaar, aangehouden. Zij worden verdacht van een eindeloze reeks diefstallen en inbraken. De knapen, van wie de mees ten al eens met de politie in aanraking waren geweest, hadden hun „hoofdkwar tier" in de woning van een van hen, wiens vader is overleden en wiens moe der in het ziekenhuis lag. Zij kwamen er bijeen voor het houden van feestjes en het voorbereiden van nieuwe inbraken. In de kortst mogelijke tijd was het huis herschapen in een zwijnenstal. Van het meubilair was weinig meer over dan een ravage en het plaatsje achter het huis was een grote vuilnisbelt. Alles wat zij nodig hadden aan kle ding, voedsel en huishoudelijke artikelen, roofden ze uit winkels en warenhuizen. De politie kwam de jongens op het spoor, toen zij in de woning ging zoeken naar een weggelopen meisje. Bij de ver horen kwam een bijna eindeloze serie diefstallen aan het licht. Ui Utrecht hebben de knapen dertig auto s opengebroken, twintig fietsen en drie bromfietsen gestolen en een niet te schatten hoeveelheid levensmiddelen, kle- dihg en geld uit warenhuizen en automa tieken gehaald. Een 43-jarige Engelsman heeft in Londen echtscheiding gekregen op grond van wreedheid van zijn vrouw. Zij nvrouw stond erop, dat de grote Labrador-hond van het gezin elke nacht het bed met de echtelieden deelde. ADVERTENTIE In haar zojuist, ook bij Elsevier, Amsterdam, in Nederlandse verta ling van E. L. Duret verschenen eer ste boek „Twintig brieven aan een vriend", scheen zij de voornaamste schuld te willen afwentelen op het hoofd van de geheime politie Lavrentij Pavlovitsj Beria. „Ik ben van mening dat Beria sluwer, trouwelozer, valser, onbeschofter, meer doelbewust, meer vastberaden en dus sterker dan vader was. Vader had zwakke kanten, hij kon twijfelen, hij was goedgeloviger, grover en harder: hij was eenvoudi ger, hij kon door zo'n sluwaard als Beria worden bedot". In een interview zinspeelde zij wel iswaar ook opdeze regels maar schonk zij ook meer aandacht aan een ander aspect: „Ik geloof dat de voornaam ste slechte invloed op mijn vader is geweest de verschrikkelijke politieke strijd om de macht, di ehij zijn hele leven heeft gehad de strijd om de macht en de strijd voor de vervulling van al die ideeën die hij had en die de hele partij had". Ook in de twin tig brieven" heeft Svetlana overigens haar schrijverschap vooral bewezen door een andere factor te doen uitko men: de verandering van een opge wekte, zelfverzekerde revolutionair in een steeds eenzamer, ongelukkiger, teleurgestelder slachtoffer van zijn eigen systeem, wantrouwig en op het eind zelfs bezeten van iets dat op ver volgingswaanzin leek. Svetlana Alliloejeva die in 1925 ge boren werd als dochter van Stalins tweede vrouw Nadjesjda Alliloejeva heeft zelf grote eenzaamheid gekend in haar jeugd'. Haar moeder pleegde in 1932 zelfmoord nadat zij een feest banket dat in het teken stond van de vijftiende verjaardag van de okto- berprevolutie verontwaardigd had verlaten na Stalins kreet in haar rich ting: „Hé, jij, drink". Nadjesjda's ant woord was geweest: „Ik ben voor jou niet hé". In deze woorden moet zich een lang beheerste spanning hebben ontladen, die volgens Svetlana was ge groeid doordat Stalin voor zijn vrouw te fel, te grof en te onachtzaam was geweest, zodat „mama.verschrik kelijk geprikkeld was, hoewel ze erg veel van hem hield". Hoezeer Svetlana „aan de top" slechts over een beperkt gezichtsveld beschik te, blijkt wel uit de omstandigheid dat zij de gehele ontwikkeling van de ja ren dertig in direct verband brengt met haar daad, die Stalin beschouwde „als verraad, als een aanval in de rug". Juist in de perioden van gees telijke neerslachtigheid, die toen volg den, zo is de tendens van haar relaas, drong Beria zich handig bij hem in. Voor haar waren deze jaren, waarin ook veel familieleden slachtoffer van de terreur der geheime politie wer den, „jaren van ononderbroken ver delging en vernietiging van alles wat door mama geschapen was, van een soort hardnekkige uitroeiing van haar geest zelf". „Dit zag ik, dit begreep ik, dat was zonneklaar. Hierover schrijf ik, laat anderen maar politieke analyses ge ven". Daarnaast vraagt zij zich af, of haar moeder, als zij geleefd zou heb ben, dit ontzettende proces had kun nen stoppen. Svetlana's boek heeft dus geenszins de pretentie een politieke analyse te geven. Zij beschrijft duidelijk, dat :ij afgezien van een korte „vertoning" aan sir Winston Churchill weinig heeft meegemaakt van de politieke topbe- sognes van haar vader. Stalin bracht welbewust scheiding tussen het politieke bedrijf en het fa milieleven. Het eerste kreeg veel, het tweede 'aanzienlijk minder aandacht. De familie (dat was heel wat meer dan het gezin alleen) verbleef meestal in Dasja s, oftewel buitenhuizen. In het Kremlin werden in lange tafelgesprek ken de politieke besluiten voorbereid. Om aan de lezers tegemoet te komen had men er wellicht goed aan gedaan aan dit boek kaartjes van de ligging van deze buitenhuizen en een platte grond van het Kremlin toe te voegen. Het heeft helaas alleen illustraties op de stofomslag: een getekend portret en een foto van Svetlana, zoals zij door haar vader werd getorst toen zij nog een jong meisje was: „zijn lief kozing, zijn liefde en tederheid tegen over mij in mijn Kinderjaren zal ik nooit vergeten". De brieven die Svetlana op aanra den van een vriend in 1963 schreef, vormen een document humain, dat vooral van belang is voor de verdere ontrafeling van het raadsel-Stalin en dat tegelijk het geestelijk zelfportret is van de dochter die tenslotte docente werd aan het Moskouse instituut voor de wereldliteratuur. Svetlana beschrijft hoe in 1943 de verwijdering tussen haar en haar va der intrad met zijn niet malse critiek op haar omgang met de filmkunste naar Aleksej Jakovlewitsj Kapler. Die critiek ging gepaard met toedie ning van twee oorvijgen. Stalins dochter, die toentertijd op last van haar vader geschiedenis stu deerde, maar later toch overging naar de letterkundige faculteit, die haar voorliefde had, is niet met Kapler ge trouwd geweest. Haar 22-jarige zoon Josef, die met haar dochter in Moskou achterbleef toen zij in het afgelopen voorjaar via Indië uitweek naar Rome en vervolgens naar Zwitserland en de Verenigde Staten, is geboren uit haar huwelijk mèt de student Gregory Mo- roso. Haar nu zeventienjarige dochter Je- katerina is voortgekomen uit haar hu welijk met een zoon van partij-ideo loog Zjdanov. Daarvoor was zij ge huwd geweest met de bioloog Michael Kaganovitsj. En na de scheiding tus sen haar en Zjdanov trouwde zij in het begin van de jaren zestig met de zes tigjarige Indiase verbaier Raj Brij es j Singh, die in november 1966 in Moskou is overleden. Om Singhs as naar India te orengen vertrok zij uit Moskou voor de reis die haar nu een toch weer vrij geïsoleerd bestaan heeft gebracht in de Verenig de Staten, waar zij ondermeer drie maanden heeft gelogeerd op de boer derij van de vroegere V.S.-ambassa- deur in Moskou, George Kennan, in Pennsylvania. In Amerika blijft zij be zig met het raadsel dat haar vader heet. Tijdens het interview van m- langs antwoordde zij bevestigend op de vraag of zij van mening is, dat er, als haar vader niet had bestaan, een andere Stalin zou zijn geweest.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 8