DE ZILVEREN HAMER DE RADICALE REKEL PANDA EN DE MEESTER*VERVALSER POLLE, PELLI EN PINGO Chinees blad vraagt om terugroepen van kaders ïgestipt KRAMMETJE FOK VN-conferentie in Athene gaat door Strijd over een wapen-embargo Priester legt zijn soutane af l ïA RECHTER TIE EN HET 11 Snuif en wrijf DINSDAG 17 OKTOBER 1967 Een roman uit de vikingtijd door VERA HENDRIKSEN door Ton Smits Hooggerechtshof in VS verklaart doodvonnis tegen neger nietig ffllWIH rW V Kees Stip 59) Ja, dat kan ik niet ontkennen, zei Finn, maar ik zou een schurk zijn, als ik haar erin liet lopen. Wist je dan niet, dat Blotolf al besprekingen voerde met de lui van Skjerdingstad over een huwelijk van de oudste zoon daar met zijn doch ter? Ze heeft me verteld, dat haar vader haar wilde uithuwelijken, maar ze zei er niet bij wie .iet was, alleen dat de man een weduwnaar met vier kinderen en bijna even oud als haar vader is! Rane is een flinke kerel, zei Olve kort. en het is helemaal niet erg, dat hij ouder is dan zij. Er trok een lachje om Tores mond hoeken, Olve zag het en was erdoor getroffen. Hij had er zelf niet eens aan gedacht, dat Rane en hij even oud waren. Maar Tore had het ge merkt en had er plezier in. Het 'was goed, dat Tore weer kon lachen. Zijn sombere stemming had een stempel op alle huisgenoten gedrukt. Olves stem klonk dan ook minder streng, toen hij zich weer tot Finn richtte. Weet je eigenlijk wel, dat zij tot de voornaamste geslachten hier uit de streek behoort? Neen, zei Finn, daar heb ik nooit over nagedacht, ik meende al leen, dat haar broer Haakon en ik goede vrienden waren. Finn, Finn, zei Tore nu ernstig, je bent een beste kerel, maar ik geloof niet, dat Blotolf je als man voor zijn dochter zal aanvaarden. Finn haalde mismoedig de schou ders op. Zou het werkelijk niet helpen, als jullie er met hem over spraken? Ik heb mijn zinnen nu eenmaal op Ingerid gezet, probeerde hij nog eens. Je bent nog te jong om te be grijpen. dat dat een onmogelijkheid is, zei Tore beslist. Toen je met Rannveig begon, was ze even oud als ik nu wierp Finn tegen. Houd je mond! snauwde Tore. Neem me niet kwalijk, stamel de de jongen geschrokken, maar ik weet nu eenmaal, dat zij de enige ware voor me is. Je zult toch aan de gedachte moeten wennen, dat het nooit iets kan worden tussen jullie beiden, waarschuwde Olve. Als Blotolf hoort dat zijn dochter ongerept is ge bleven, zal hij er wel voor zorgen, dat dat huwelijk met Rane, één, twee drie bekonken wordt, maar, zo voegde hij er met een blik op Finn aan toe, als jij je niet zo edel moedig tegenover dat meisje gedra gen had, zouden we nu misschien wel iets met de oude Blotolf te bespre ken gehad. Denk je dat? vroeg Finn gretig, terwijl zijn ogen begonnen te schit teren. Olve besefte te laat, dat hij sla pende honden had wakker gemaakt en hij beet zich op de lippen. Be grijp me niet verkeerd, Finn, haast te hij zich daarom te zetten. Het zou erg vervelend zijn, niet alleen voor Ingerid en Blotolf maar ook voor Tore en mij. Bovendien heb je de eer nu aan jezelf gehouden. Je zou verraad hebben gepleegd aan je vriendschap met Haakon, als je zijn zuster had onteerd. Haakon heeft me beloofd alles te doen wat in zijn macht ligt om Ingerid en mij te helpen, zei Finn. Zou hij er soms met Blotolf over gepraat hebben? Nee, helemaal niet, zei Tore, Ingerid heeft zelf haar mond voorbij gepraat, en ze moet als een razende zei, dat hij haar zou dwingen tot een huwelijk met Rane. Kan dat huwelijk niet verhin derd worden? vroeg Finn. Stel je daar maar niets van voor, was Olves antwoord, maar ik beloof je, dat ik morgen naar Gjevran zal rijden, en Tore zal hoop ik meegaan om te trachten een goed woordje voor je te doen. Verwacht er echter niet te veel van. Blotolf zal waarschijnlijk niet eens naar me luisteren. Finn bleef enige tijd nadenkend voor zich uit staren. Toen hij weer opkeek, lag er een nieuwe, vastbera den uitdrukking op zijn gezicht. De mannen begaven zich gezamenlijk naar de grote hal. Maar onderweg vroeg Finn aan Olve, of hij zich voor de rest van de avond kon terugtrek ken. Olve knikte hem bemoedigend toe, hij begreep wel, dat de jongeman nu graag alleen wilde zijn. Olve werd gewekt door opgewonden kreten en tumult van wapens bui ten op het erf. Hij sprong uit bed en was zo snel in de kleren, dat Si- grid, die een langslaapster was zich nog de ogen lag uit te wrijven toen hij al in zijn wapenrusting klaar stond. Wat is er verder kwam ze niet want Olve drukte zijn hand op haar lippen. Hij wilde horen, wat erbuiten gezegd werd. Ze hoorden Blotolf woe dend te keer gaan en daartegenin Guttorms stem, die hem trachtte te kalmeren. Ga Olve halen! schreeuwde Blo tolf - hij zal mij verantwoording heb ben af te leggen, als die dekselse jongen mijn dochter ontvoerd heeft. Sigrid verbleekte. Houd je erbuiten, beval Olve, ik wil niet dat jij je nog eens met een gevecht bemoeit. Tracht je te beheersen, Olve, smeekte Sigrid nog. Wees maar gerust, ik zal niet de eerste zijn, die naar het zwaard grijpt, beloofde hij. Bedaard stapte hij naar buiten. Blotolf was met op zijn minst twin tig bewapende knechts op Egge af gestormd. Eén van Olves mannen was gewond geraakt tijdens een korte schermutseling voordat Guttorm was verschenen, die verhinderde, dat het erop los ging tussen beide partij en. Zodra Olve op het erf verscheen, trad Blotolf hem tegemoet met een van woede vertrokken gelaat. - Waar is Finn Haraldsson? brulde hij kortaf Ik zal hem laten halen. Doch de man, die erop uit gestuurd werd, kwam onverrichter zake terug: Finn was weg. Ik had niet naar je moeten luis teren Olve. Blotolfs stem trilde van woede. Als ik die jongen gisteren onder mijn ogen had gekregen, was dit niet gebeurd! (Wordt vervolgd.) wwvvvvwvvwvvvvwvvwvvvvvywwwvvvvvvvvvvvvvvvvwvvwwvwvvvwwvvvvvvvvvwvvvvvvvvvvvvvvvvwvwvvvv NEW YORK (AFP) De internationa le conferentie van de Verenigde Naties over de industriële ontwikkeling, die op 29 november begint, zal ondanks een boy cot van de communistische landen in Athene worden gehouden, zoals aanvan kelijk de bedoeling was. Hiertoe heeft de Economische Commissie van de Al gemene Vergadering van de VN beslo ten. De vertegenwoordigers van de Sovjet unie en de andere communistische lan den hadden aangekondigd de conferentie te zullen boycotten als deze in Athene wordt gehouden. Daarmee willen zij hun afkeer van het huidige Griekse bewind tot uiting brengen. WASHINGTON, (AP). Het Ameri kaanse hooggerechtshof heeft de veroor deling van Johnny Coleman, een ter dood veroordeelde neger uit Alabama, die een blanke monteur zou hebben vermoord, nietig verklaard. Coleman werd op 4 april 1962 ter dood veroordeeld en in beroep bij het Hoogge rechtshof werd de zaak toen terugver wezen. Een tweede doodvonnis volgde. Het werd bevestigd door het gerechts hof van de staat Alabama. Het hoogge rechtshof in Washington heeft het von nis nu nietig verklaard op grond van door een beweging voor rassengeliikheid aangevoerde bewijzen volgens welke er sprake was van discriminatie, omdat alle juryleden blanken waren. ADVERTENTIE Uw verkoudheid van neus keel of borst met Inbreker. De Bredase rechtbank heeft een 25-jarige Bossenaar veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Hij ontsnapte uit de Rekkense inrichtingen en pleegde inbraken in Roosendaal, Den Haag, Zoetermeer, Breda en Schiedam. LONDEN. Binnen het Britse Labour- kabinet bestaat naar verluidt verschil van mening over een Zuidafrikaans ver zoek om het verbod op wapenleveranties af te zwakken. Uit betrouwbare bron wordt vernomen dat Zuid-Afrika de laat ste tijd belangstelling toont voor de aan koop van Britse oorlogsschepen, duikbo ten en marinevliegtuigen. De ministers die voor levering voelen zijn volgens de zegslieden de minister van Buitenlandse Zaken George Brown en de minister van Financiën James Cal- laghan. Andere ministers zouden tegen het akkoord zijn omdat dit in strijd is met de belofte van Labour, tegen de apart heid te ageren. SQUTH BEND, INDIANA (AFP) On der de leuze „De institutionele kerk is dood" heeft de katholieke priester James Kavanaugh op een bijeenkomst van vier honderd personen op de universiteit van Notre Dame in South Bend zijn soutane afgelegd. Kavanaugh, auteur van het boek „Een moderne priester analiseert zijn ouder wetse kerk", zei de religieuze vrijheid te willen hebben „die het Vaticaan mij beloofd heeft". Hij verklaarde spoedig in het huwelijk te zullen treden. li1i 32. Panda was zo verdiept in zorgen over de ver dwenen fnuk, dat hij niet lette op het verkeer. Zo kwam. het dat een dure automobiel met gierende rem men vlakbij hem tot stilstand moest komen. „Uit de weg, baaske!" riep de bestuurder, ongeduldig op de toeter drukkend. „Ik heb haast!" „Tjonge!" zei Panda, toen hij van de schrik was bekomen. „Ben jij het, Joris? Ik herken je bijna niet! Wat heb je een dure kleren aan! Hoe komt dat zo plotseling?" „De zaken gaan goed!" verklaarde de aangesprokene ontwijkend Maar maak nu even ruim baan, bid ik u! Ik moet mij reppen!" Panda stapte op zij en zodra de weg weer vrij was, gaf Joris gas en verdween in een wolk van stof en uitlaatdampen. „Hij heeft inderdaad haast!" mompelde Panda, hem nakijkend. „Hij kon niet eens netjes „Dag" zeggen! En ik had hem nog wel willen vragen, of hij ook iets wist van die fnuk die Astral mistOf zou hij er soms meer van weten, en daarom niet met me praten? Foei ik mag niet zo lelijk over anderen denken! Maar tochik weet het niet!" WAT EEN 60ED IDEE, HE WIJ ifJN 66 ENI6EN DIE NIET SLANKER HOEVEN TE 2EER06! WAKKER WORDEN JE MOET DUWEN BEN JE MOE, JUMBO J£ BENT NU OOK WEL SLANK 6EW066 GEWORDEN HIJ IS IN SLAAP GEVALLEN WORDEN, EN WIJ MOETEN DUWEN 247B-C PEKING AFP. Een Chinese krant heeft maandag ronduit bekend dat de „revolutionaire rebellen" niet in staat zijn de leidinggevende functies in het land over te nemen, en gewezen op de absolute noodzaak dat de aan de dijk gezette kaders worden teruggeroepen. „De proletarische revolutionairen heb ben de macht gegrepen maar komen ervaring tekort op leidinggevend terrein. Alleen de kaders hebben de voor dat organisatiewerk vereiste ervaring. Het is absoluut noodzakelijk dat ze weer op hun posten worden geplaatst, anders zal het onmogelijk zijn de doelen van de revolutie en de produktie te verwezenlijken", zo heeft het in Sjanghai verschijnend blad „Wen Hoei. Pao" in een hoofdartikel ge schreven. Men moet volgens het blad zelfs ge bruik durven maken van de kaderfunctio narissen die fouten hebben begaan. „Men moet die kwestie in historisch verband zien. Talrijke kaderleden hebben fouten begaan, soms zelfs ernstige fouten, maar daarbij moeten de sociale achtergronden in aanmerking worden genomen. Onder invloed van de bourgeois-ideeëp hebben sommige kaderfunctionarissen op hoge posten zich losgemaakt van de massa. De meerderheid van die massa valt hen aan en stoot hen uit. Dat is nu precies wat niet moet gebeuren. Essentieël is op het ogenblik dat ze worden opgevoed en ge bruikt", aldus het blad. „Daar het ondergetekende bekend is", zo schrijft mij de heer Ter Meu- len uit Gouda, „dat uw ingezonden stukjes veel gelezen worden en ook de aandacht van het gemeentebestuur hebben, doe ik een beroep op u". En hij verzoekt mij dan de problemen die hij in zijn brief behandelt publiekelijk onder de aandacht van het gemeente bestuur te brengen. Nu ben ik er van overtuigd dat Gou da een rechtvaardig gemeentebestuur heeft met evenveel oor voor klachten van ingezetenen als oog voor mijn stukjes. De heer Ter Meulen is dus bij mij aan het verkeerde adres en bij het gemeentebestuur aan het goede. Dat ik niettemin een stukje inzend waarin zijn problemen aan de orde ge steld worden komt omdat het proble men zijn waarmee alle bewoners van alle steden in aanraking kunnen komen. Hopelijk zal die aanraking geen ernstiger gevolgen hebben dan dat bij de heer Ter Meulen het geval was. De eerste keer zwiepte een stads bus, die uithaalde om een scherpe bocht te nemen, hem met de uitzwaai ende achterhand over een hekje. De tweede keer, kort daarna, was het een veel te hard. rijdende vrachtauto, die om een hoek plotseling een tegenlig ger voor zich zag en scherp naar rechts uitweek, die hem noodzaakte zich met een nieuwe hek sprong het leven te redden. Beide voorvallen hadden plaats aan de ingang van het park, waar twee ste nen zuilen staan waarvan de heer Ter Meulen zich afvraagt of ze antiek zijn of gewoon maar oud, maar waarvan hij in ieder geval meent dat ze verder uit elkaar dienen te staan. De status van de zuilen zal daarvoor geen be lemmering zijn, want zijn ze oud dan kunnen ze meteen worden vernieuwd. Zijn ze antiek, dan is het uit een oogpunt van monumentenzorg wense lijk ze aan de verkeersstroom te ont- treken. Dit laatste gebeurt dan vanzelf met de wandelende monumenten die wij voetgangers noemen. Want zover is het met onze bewege lijke wereld al gekomen dat de voe ten, waarop de mens zich sinds de schepping veilig en comfortabel heeft voortbewogen, alleen nog maar mee tellen als hulpstukken van de snel heidsmachine die hij denkt te beheer sen, maar waardoor hij in werkelijk heid wordt beheerst. Met vijftig of honderd paarden voor zijn blikken ka ros houdt hij zich voor zo ver verhe ven boven de armzalige die zich nog met mensenkracht moet behelpen, dat hij hem alleen nog kan zien als een misplaatst overblijfsel uit lang vervlo gen tijden, een monument van traag heid. In zoverre heeft hij gelijk dat lang niet alle monumenten tijdig over een hekje kunnen springen. Voor zo ver wij automobilist zijn zullen we moeten leren daar rekening mee te houden. En voor zover we voetgan ger zijn ook. Als we dat nog even kunnen vol houden, hoeven we de moed niet op te geven. Eens zal de tegenstelling tus sen automobilist en voetganger zich zelf opheffen. Want de tijd is niet ver meer dat een voetganger alleen maar een automobilist zal zijn die erin ge slaagd is zijn auto te parkeren. 70. De straten zijn verlaten als Rechter Tie zich naar de kade begeeft. Hij zal zo vrij zijn om Violet's boot te lenen voor zijn nachtelijke tocht. Het is een geluk dat hij vanmiddag wat geoefend heeft in het manoeuvreren van de boot, toen hij met Violet terugkeerde van het vissen. Het moet nu een uur of elf zijn en er schijnt een bleke maan. Het is te hopen dat de wolken niet al het maanlicht zul len verduisteren, want dan kan hij geen hand voor ogen meer zien. Het is een laatste kans, deze nachtelijke tocht naar het erkerpaviljoen van de Prinses. Als de boogschutters op de muren hem snap pen, is hij verloren. En als de Prinses niet in het paviljoen is, zal alles voor niets zijn geweest. Maar toch moet hij het erop wagen. Heeft de Prinses niet gezegd dat ze haar geluk in zijn handen legde? Hij móet deze opdracht tot een goed einde brengen. Het zou eenvoudiger zijn geweest als hij in zijn functie van Keizerlijk Groot-inquisiteur naar het pa leis kon gaan, ohn daar een officieel on derzoek in te stellen. Maar de Prinses heeft hem juist gelast om zijn opdracht geheim te houden tot hij het halssnoer gevonden heeft. De Rechter vindt de boot van Violet aan de kade en stoot af met de vaarboom. Gelukkig staat er geen wind en verkeer is er nu ook niet op de rivier. Nu moet hij die vierde inham zien te vinden. ,i »»-' 962. *De storm, die Bram verwacht had, was niet gekomen. Maar omdat ze toch geen haast hadden besloot Bram pas de volgende morgen verder te varen, als ze vers water en sappige vruchten hadden ingenomen. Het nieuwe schip kwam langzaam in beweging. De zwaarden langs het schip verlieten hun starre positie en peddelden het vaar tuig vooruit, totdat de boeg tegen de wal stootte. Toen gebeurde het wonderlijke. Als twee voeten tastten de zwaarden de bodem af en zonder veel moeite tilden zij het hele schip op om hetaan land te dragen. Terwijl Bram, Karo en Tutu van hun slaap genoten en zich van geen gevaar bewust waren, tippelde het ivon- derlijke schip alsof het een avond wan delingetje 'was door de nacht. Tussen de bomen door. Over de struiken heen. Recht op een ravijn af

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11