kijk, zuiver scheerwol Russische Venera IV bereikt de planeet Venus landing morgen Poging tot zachte Demonstraties dienstplicht in tegen VS Volgend jaar referendum en verkiezingen in Griekenland NOG IN DE OVERGOOIER... West-Duitsland ontdekt groot spionagecomplot Rus vraagt asiel in VS Studentenconferentie I.S.C. werd voor een deel door de CIA gefinancierd Paul de Groot treedt ter 01 aan Doodstraf voor Syrische ambtenaren Nog meer censuur Nederlander door Britse doaune gearresteerd Minister Brandt op bezoek in Parijs telegrammen 2 DINSDAG 17 OKTOBER 1967 3 (Van onze medewerker ruimtevaart) MOSKOU. Morgen bereikt de Russische Venera IV, die op 12 juni is gelanceerd, de planeet Venus. Hoogstwaarschijnlijk is het de bedoeling dat het 1.106 kg wegende ruimtevoertuig in de directe omgeving van de pla neet of zelfs in de bovenste lagen van de atmosfeer een capsule uitstoot, die een zachte landing op de planeet moet maken om daar waarnemings instrumenten onbeschadigd neer te zetten. De Russen hebben dit nooit ondubbelzinnig verklaard, maar wel laten doorschemeren. En nog onlangs deelden Russische ruimtevaartdeskundigen tijdens een congres in Belgrado mee dat de 18de oktober, de dag van het bereiken van Venus, een zeer belangrijke dag voor het ruimteonderzoek zou blijken te zijn. Voorgaande schoten Sterilisatie - - VeVlk&u4a op Halfjaarlijks gesprek (Van onze correspondent) KARLSRUHE. De communis tische spionage-affaire, die in Bonn is ontdekt, blijkt het omvangrijkste spionagegeval in West-Duitsland van na de tweede wereldoorlog te zijn. In deze zin heeft de procureur-generaal in Karlsruhe, Ludwig Martin, zich gistermiddag op een persconferentie uitgelaten. Het vertrek van de 68-jarige Paul de Groot als voorzitter van de C.P.N. komt niet onverwacht. Al geruime tijd bestond er groeiend verzet in de partij tegen de anti-Russische lijn die De Groot sinds een paar jaar steeds krachtiger aanhield. De Groot heeft de teugels van zijn par tij lang in handen gehouden voor een aan zuiveringen gewende partij als de C.P.N. zelfs bijzonder lang. Het begon al in 1930, toen Paul de Groot secretaris werd van de communistische partij. Het was het jaar van de grote verzoening: de groep-Wijnkoop verzoende zich met de groep-De Visser. Paul de Groot, werkend in opdracht van de Comintern, had een werkzaam aandeel in deze verzoening. De Groot, in Amsterdam geboren als zoon van een Antwerpse diamantslijper, werd in 1938 algemeen secretaris van de partij. Tijdens de bezetting, toen de meeste leden van de C.P.N. in het verzet een actieve rol speelden, werden zijn vrouw en doch ter door de bezetters om het leven ge bracht. Na 1945 had De Groot de leiding van de partij direct weer stevig in han den, hoewel hij in het bevrij dings jaar één van de voormannen was die de C.P.N. wilden opheffen om een combina tie met andere linkse groeperingen mo gelijk te maken. De feitelijke opheffing werd overigens na een paar dagen al weer ongedaan gemaakt. Van een samen werking met andere groepen is niets terecht gekomen. Onder leiding van De Groot is de C.P.N., die in 1946 bij de Kamerverkiezingen nog twaalf percent van de stemmen haalde, in een steeds groter isolement geraakt. De sterkte van de parlementaire fractie liep steeds meer terug, vooral na de onderdrukking van de Hongaarse opstand (1956), die door De Groot en de zijnen uiteraard werd gesteund. Belangrijke leden als Gortzak en Wagenaar verlieten toen de partij, maar tot de vorming van een werkelijk concurrerende partij waren deze wegge lopen leden niet in staat omdat het ontzag voor de grote leider De Groot bij de massa van de Nederlandse communisten groot bleef. In 1962 werd Paul de Groot voorzitter van de C.P.N. Het was de bekroning van een langdurige carrière binnen de com munistische partij. Sinds 1963 bepleitte hij een onafhankelijke koers voor zijn partij, dat wil zeggen los van Moskou. De ware reden voor deze koerswijziging is niet bekend, vermoedelijk is toenemen de kritiek van Moskou op de leiding van De Groot één van de oorzaken. De onaf hankelijke koers ging geleidelijk over in een anti-Russische en pro-Chinese lijn. Nog dit jaar ontstonden daarover grote moeilijkheden toen de partij zich keerde tegen de werkzaamheden van de vereni ging Nederland-USSR en het communis tische reisbureau „Vernu", dat veel rei zen naar de Sovjet-Unie organiseerde. Veel oude partijleden konden de zwen kingen van De Groot niet meer volgen en liepen weg. Verschillende partij-afde- ADVERTENTIE Trui met ideale, ronde hals. Fully fashioned. Zuiver Tasmania scheerwol, krimpwerend - vervilt niet. Eén voorbeeld uit de modi euze, praktische najaarscollectie van Delana. Maat 116-164, prijs vanaf ƒ18,50. kindermode, tricotmode lingen kwamen in opstand tegen het hoofdbestuur. De Groot bleef tot begin 1966 lid van de Tweede Kamer. Wie de macht in de partij zal overnemen is niet bekend. Par tij-secretaris Hoekstra maakt een goede kans, ook de gebroeders Jaap en Joop Wolff behoren tot de favorieten. Het bekend worden van BVD-activitei- ten wekt altijd weerzin en critiek een gezonde reactie op een noodzakelijk ge acht euvel in een samenleving die niet houdt van ondergronds en oncontroleer baar gewroet. Ter verduidelijking voor velen moet nog eens worden onderstreept, dat Nederland voor de oorlog géén BVD had. Er is ook in de Kamer wrevel gebleken over verborgen werkzaamheid van de BVD in universiteitskringen en oppositie leider Den Uyl heeft een onderzoek door de betrokken Kamercommissie geëist. De mannen en vrouwen van de BVD moeten wel het idee krijgen dat zij door hun werk, dat toch ter beveiliging van de Ne derlandse samenleving wordt verricht, in hoge mate de antipathie van de meerder heid der burgerij verwerven. Dat kan hen in theorie persoonlijk onaangedaan laten, maar aangenomen dat zij gewone mensen zijn, moeten zij er toch psychologisch door worden belast. Het hoofd van de BVD, drs. A. Kuypers, zou een zeer bijzonder mens moeten zijn indien hij niet nu en dan eens blij zou willen worden gemaakt met een compli mentje, in plaats van voortdurend een hoge golfslag van wantrouwen tegen de muren van zijn ivoren toren te horen klotsen. De narigheid is, dat hij werkt in een tijd die een gevaarlijke eenzijdigheid vertoont ten aanzien van het begrip „staatsveiligheid". Die eenzijdigheid be staat hierin, dat de symptomen van „vei- ligheidswerk" altijd een linksgerichte nei ging aan de dag brengen. Als een samen leving wordt bedreigd door anti-demo cratische, extremistische ondergravers en de veiligheidsdienst stelt zich tot taak die gevaren op te sporen en te neutraliseren, dan verdient hij ongetwijfeld nu en dan een compliment. Maar dan moet ook het vertrouwen bestaan, dat de BVD zijn acti viteit gelijkelijk naar alle kanten richt en niet alleen naar links. De moeilijkheid is, dat de mode des tijds jarenlang alleen het van links ko mende gevaar als reëel heeft gebrand merkt, terwijl het van rechts komende anti-democratisme niet werd erkend. De reactie op deze subjectiviteit heeft de vorm van een sterk wantrouwen aange nomen, niet omdat men links niét ge vaarlijk achtte, maar omdat men een ze kere non-activiteit tegen ultra rechts meende te bespeuren. Als de BVD dit wantrouwen wil overwinnen, zal hij moeten bewijzen even fel te zijn op de rechter- als op de linkerflank. Men mag trouwens aannemen dat dit in zijn in structies is opgenomen. Overmorgen passeert de Amerikaanse Mariner V, die op 14 juni is gelanceerd, de planeet Venus op ruim drieduizend ki lometer afstand om tijdens de passage wetenschappelijke waarnemingen te ver richten gedurende ongeveer een half uur. De Mariner V is veel lichter dan de Rus sische Venera, namelijk 245 kilo. Hoewel Venus de planeet is die de aar de het dichtst benadert, weten wij opmer kelijk weinig over deze zusterplaneet en wel als gevolg van het feit dat zij steeds schuil gaat achter een dik wolkendek. De omwentelingssnelheid om de eigen as is niet met zekerheid bekend, over de tem peratuur op Venus heerst twijfel, naar de aard van het oppervlak kan slechts ge gist worden en de samenstelling van de atmosfeer is al evenmin bekend. Men verwacht niet veel meer van een verder onderzoek met aardse telescopen, die alleen iets kunnen vertellen over de bovenste lagen van de atmosfeer. Slechts het onderzoek door ruimtevaartuigen kan meer openbaren over de aard van deze zusterplaneet, die iets kleiner is dan de aarde en de aarde tot op iets meer dan 42 miljoen kilometer afstand kan nade ren. Dit onderzoek met behulp van ruimte vaartuigen heeft tot dusver alleen aan Amerikaanse zijde resultaten opgeleverd. Na een reis van 110 dagen arriveerde op 14 december 1962 de Mariner II bij Venus. Tijdens het passeren op 35.000 km. af stand heeft het metingen verricht die de indruk gaven dat het Venus-oppervlak ex treem hoge temperaturen heeft, die le vensvormen volgens aardse standaard on mogelijk maken. Voorts werden metingen verricht over de temperatuur en aard van de atmosfeer. De interpretatie van de meetresultaten heeft echter enige twijfel opgewekt, zodat men ook weer niet geheel zeker is over deze conclusies. In het voorjaar van 1961 had Rusland reeds de Venera I gelanceerd, doch het radiocontact daarmee ging verloren tij dens de vlucht, zodat dit schot een vol ledige mislukking werd. Op 12 november 1965 lanceerden de Rus sen de Venera II en vier dagen later de Venera III. Het radiocontact met beide voertuigen ging verloren, kort voordat zij de omgeving van Venus bereikten. De Russen claimen echter dat de Ve nera III op 1 maart 1966 op de planeet te pletter is gevallen, waarmee de eerste Venustreffer geboekt zou zijn. Van enige wetenschappelijke waarde is dit resultaat niet geweest. Integendeel, zou men zelfs kunnen zeg gen. Er zijn aanwijzingen dat Rusland niet al te strenge normen aanlegt bij het ste riliseren van ruimtevoertuigen. Deze ste rilisatie is strikt noodzakelijk om metter tijd te kunnen nagaan of zich op hemel lichamen buiten de aarde sporen van oor spronkelijk leven bevinden. Na de start van de aarde is later nooit meer na te gaan of aan te treffen levensvormen oor spronkelijk zijn of van de aarde werden geïmporteerd. Afdoende sterilisatie van ruimtevoertui- NEW YORK (AP) Demonstranten hebben in geheel Amerika geprotesteerd tegen de oorlog in Vietnam. Daarbij trachtten veel jongeren hun oproep voor militaire dienst in te leveren en recrute- ringsbureaus te blokkeren. In New York verklaarden driehonderd demonstranten dat hun actie deel uitmaak te van een nationale mobilisatie tegen de dienstplicht. Ook een groep Amerikaanse jongelui in Londen nam aan de demonstra tie deel. Aan de westkust was zangeres Joan Baez een van de demonstranten DAMASCUS (Reuter). Een bijzonder militair tribunaal in Damascus heeft twee functionarissen van het Syrische minis terie van Buitenlandse Zaken wegens hoogverraad bij verstek ter dood ver oordeeld. De twee functionarissen zijn Ahmed Kamal Hamdi, consul in de DDR en Mohammed Aboel-Faraj Al-Samman, ac countant op het consulaat in de DDR. De mannen worden ervan beschuldigd te hebben gewerkt voor een vreemde mogendheid, geld te hebben ontvangen voor het uitvoeren van activiteiten ter ondermijning van de revolutie in Syrië en mensen uit de DDR naar het westen te hebben gesmokkeld voor de inlich tingendienst van de Navo. die in Oakland. Californië, gearresteerd werd toen achthonderd mensen recruten probeerden te bewegen zich niet te mel den. In Denver verbrandde een jongen zijn oproep. Ongeveer tweehonderd studenten van de Cornell Universiteit, gesteund door een aantal professoren, demonstreerden in Ithaca, New York. Meer dan driehonderd demonstranten verzamelden zich voor het gerechtsgebouw in New York. In Oakland probeerden achthonderd de monstranten de ingangen van het recrute- ringscentrum af te sluiten. Recruten die tijdens de actie aankwamen baanden zich toch een weg naar binnen. In Boston verbrandden zeventig jonge mannen hun oproepkaarten voor het al taar van een kerk. De as gooiden zij in een zilveren helm. gen kan men slechts bereiken door lang durig blootstellen aan zeer hoge tempera turen, hetgeen echter technische storingen kan veroorzaken, die de vlucht doen mis lukken. De Amerikanen hebben daarom de ontsmettingsnormen voor vluchten naar de maan iets lager gesteld omdat het hoogst onwaarschijnlijk lijkt dat aardse levensvormen op de atmosfeerloze maan, waar zij bloot staan aan dodelijke stra lingen uit de ruimte en aan extreme tem peratuurwisselingen, in stand zullen kun nen blijven. Ten aanzien van Venus ligt de zaak ech ter geheel anders. Hoewel de eerste me tingen van de Mariner II niet bemoedi gend zijn geweest is het toch lang niet uitgesloten dat zich op Venus of in de Venusatmosfeer levensvormen hebben kunnen ontwikkeld en dat aards bacte- rieel leven de toestand op Venus zal kun nen doorstaan. De sterilisatie van voertuigen, die in de atmosfeer van Venus doordringen en op de planeet landen of te pletter vallen, moet dus zeer intensief zijn. Uit interna tionale besprekingen is gebleken dat de Russen hun sterilisatienormen minder hoog stellen dan de Amerikanen en de laatsten vrezen dan ook dat de Russische Venustreffer van 1966 al fatale gevolgen gehad kan hebben. Het is niet bekend of de Russen bij hun huidige Venusschot zorgvuldiger te werk zijn gegaan. Voor een besmetting door de Ameri kaanse Mariner V behoeft niet te worden gevreesd omdat deze de planeet op drie duizend kilometer zal passeren en daarbij ook niet door de atmosfeer gaat. ADVERTENTIE - Rillerig? Onprettig? Pas dan op voor griep! Neem bijtijds'ASPRO'. 'ASPRO' bevat alles om een opkomende griep snel en doeltreffend te bestrijden. 2 'ASPRO'* ^2.» Utent«feet fit WASHINGTON (Reuter en AP). De Griekse ambassade in Washington heeft een programma bekendgemaakt voor terugkeer naar de parlementaire demo cratie in Griekenland. In augustus van volgend jaar zal een grondwetsreferen dum worden gehouden, gevolgd door alge mene verkiezingen. In de dierentuin van Zixrich is kort geleden een jonge tapir geboren. De bezoekers tonen grote belangstelling voor het jong dat net als alle tapirs de eerste maanden na zijn geboorte een gestreepte overgooien aan heeft die later wordt verwisseld voor de „tapir-look" gedistingeerd grijs. „Ik ben gemachtigd met nadruk te ver klaren, dat de Griekse regering het bovengenoemde programma als onher roepelijk beschouwt", zo verklaarde de Griekse ambassadeur, Christian Palamas. De Griekse militaire regering heeft gis teren de censuur op de pers nog verder verscherpt. In een boodschap aan alle uitgevers en redacties schrijft de regering dat het met ingang van vandaag verboden is be richten over de oorlog in Vietnam te pu bliceren. Tevens werd verboden artikelen te wijden aan politici, die een vooraan staande rol speelden in het Griekenland van voor de coup. Artikelen die een gunstig licht werpen op communistische landen vallen even eens onder het nieuwe verbod. Een officiële verklaring voor de nieuwe maatregelen is niet gegeven. Zij beogen waarschijnlijk de rust en kalmte in het land te verzekeren. Direct na de machtsovername heeft de militaire regering alle films en foto's over oorlog en geweld uit de dagbladen en bioscopen verbannen. DARTMOUTH (Reuter). Een in Lon den wonende Nederlander en vier Span jaarden zijn maandag door een rechtbank in Dartmouth in voorarrest geplaatst in verband met een poging vier miljoen sigaretten Engeland binnen te smokkelen. De Britse douane arresteerde zondag de vijf mannen op een motorjacht, dat een grote partij sigaretten aan boord had. Het vijftal zal volgende week opnieuw voor de rechter verschijnen. (Van onze correspondent) PARIJS. In het raam van de half- -jaarlijkse ontmoetingen, waarin het Frans-Westduitse vriendschapsverdrag voorziet, brengt minister Willy Brandt sinds gisteren weer een bezoek aan Pa rijs. Hij begon zijn bezoek met een on derhoud met zijn collega Couve de Mur- ville. Bij die gesprekken heeft de kwestie van Engelands toetreden tot de EEG ze ker op de voorgrond gestaan en het is wel algemeen bekend, dat de beide regerin gen over die wenselijkheid nogal afwij kende opinies huldigen. De Franse stellingen zijn overigens nog altijd niet definitief geformuleerd. Maar zolang president De Gaulle zich van een officieel veto zal onthouden, gelooft men in Parijs niet dat het Engelse probleem een onoverkomelijk obstakel op de weg tussen Parijs en Bonn zal dreigen te vor men. Minder zeker is, of de Westduitsers nu alle ergernissen alweer helemaal te bo ven zijn gekomen, die De Gaulle hen on langs vanuit Polen weer berokkende, toen hij het authentiek Poolse karakter van verschillende steden onderstreepte, die de Duitsers nog altijd als hun onvervreemd bare ofschoon tijdelijk ontvreemde eigendom gelieven te blijven beschou wen. Daarentegen zullen de Fransen hun Duitse gasten nog wel weer eens willen wijzen op alle gevaren, waardoor zij en indirect ook heel Europa in hun ogen door de Amerikaanse hegemonie worden bedreigd. Een nieuwe dramatische ontwikkeling- in de affaire werd eveneens bekend: de midden vorige week gearresteerde secre taresse op het ministerie van Buitenland se Zaken, de 39-jarige Leonore Sütterling heeft zich in haar cel in de Keulse ge vangenis Klingelputz opgehangen. De be waking was gewaarschuwd dat een zelf moordpoging niet uitgesloten was. Pas in de gevangenis hoorde Leonore (onder haar mede-spionnen „Nore" genoemd), dat haar man Heinz in 1962 alleen met haar getrouwd was om haar voor zjjn spionagewerk te kunnen gebruiken. Heinz Sütterling was in 1957 in West- Berlijn door Sovjetrussische agenten aangeworven. In 1960 kwam hij naar Bonn met de opdracht een secretaresse op een belangrijke positie om zijn vinger te winden. Leonore had met de perso neelsafdeling te maken, en bovendien had zij toegang tot een belangrijke kluis. Zij zag kans de belangrijkste papieren eruit te halen en ging er mee naar huis. Kort voor de chef terug kwam lag alles gefotografeerd en wel weer in de brand kast. Het huis van de Sütterlings in Bad Go- desberg was ongewoon luxueus ingericht. Het echtpaar, dat twee auto's bezat, gaf OEGSTGEEST. Drie Amerikaanse leden van het secretariaat van de inter nationale studentenconferentie ISC moe ten op de hoogte zijn geweest van de ach tergronden van twee fondsen, wier gel den geheel of gedeeltelijk uit bronnen van de Amerikaanse inlichtingendienst zijn gekomen, aldus blijkt uit het rapport van een commissie die een onderzoek heeft ingesteld naar de bemoeienis van de CIA met de ISC. De Nederlandse studentenraad heeft vandaag enkele conclusies van het rap port gepubliceerd. De drie functionarissen, die van de ac tiviteiten op de hoogte zijn geweest, wa ren drie oud-bestuurders van de Ameri kaanse studentenorganisatie USNSA, die na hun USNSA-periode voor de ISC zijn gaan werken. De commissie, bestaande uit vertegen woordigers van de studentenunies van Ghana, Engeland, Costa-Rica, Ierland, Maleisië en België, meent niet dat de CIA invloed op het werk van de ISC heeft kunnen uitoefenen door de toekenning of afwijzing van projecten door de twee fondsen, het „Fund for youth and Student Affairs" en het „San Jacinto Fund". Sinds april zijn de subsidies van deze fondsen aan het ISC niet meer gebruikt. De commissie gelooft niet dat leden van het ISC-secretariaat inlichtingenwerk voor de CIA of andere geheime diensten hebben verricht, maar merkt tevens op dat dit niet te bewijzen is. De ISC publi ceert alles wat zij weet over studenten organisaties, hun leiders en hun politiek. „Voor een geheime dienst is de ISC op zijn best een omweg om aan gegevens te komen." hiervoor als reden op, dat het geen kin deren wilde en daarom „alles kon spa ren". De man gaf zich als fotograaf uit, wat hij op een andere manier inderdaad ook bleek te zijn. Een nieuwe naam in de affaire is die van de hulpkellner Martin Marggraf. De kellner deed veelal dienst bij statie-ont vangsten en onder deze omstandigheden zag hij kans in de belangrijkste grote hotels in Bonn en Bad Godesberg afluis- terapparaten te installeren. Er wordt nog onderzocht of dergelijke instrumenten zich ook in de villa Hammerschmidt de re sidentie van president Lübke en het pa lais Schaumburg het bureau van de kanselier bevinden. Ook de al vermelde Leopold Pieschel werkte met afluisterapparatuur. Als bode bij de Franse ambassade in Bad Godes berg had hij deze instrumenten in de gro te conferentiezaal van de Franse ambassa de ingebouwd. Pieschel's aandacht ging vooral naar de militaire afdeling van de ambassade uit, en naar de stukken met het opschrift „secret" of „nato secret". Hij fotografeerde de documenten met een Russisch fototoestel ter grootte van een luciferdoosje, waarmee hij alleen maar langs de regels hoefde te strijken. De vrouw van Pieschel, die een zuster van Margraf is, gaf dan later de films op straat aan een Russische verbindingsman. Het is zeer wel mogelijk, aldus de pro cureur-generaal op zijn persconferentie in Karlsruhe, dat het gehele gecodeerde schriftelijk verkeer op het ministerie van Buitenlandse Zaken op een nieuwe code zal moeten overgaan. Ook de naam van de Russische gehei me agent, die naar het westen overliep en zich bij Amerikaanse instanties in Bonn meldde en door wie de zaak aan het rollen kwam is nu bekend gemaakt. Het gaat om de eerste luitenant Jevgenij Runge. Hij zou zich op het ogenblik er gens in de Verenigde Staten bevinden, waar hij aan verdere verhoren wordt on derworpen. Busongeluk. Eenenveertig personen zijn omgekomen en twaalf gewond toen maandag een bus met toeristen van een steile helling naar beneden stortte, op een weg 160 km ten zuidoosten van Seoel. Bankroof. In de eerste zes maanden van dit jaar zijn in de Verenigde Staten 655 gevallen van bankroof geregi streerd een stijging van vijftig per cent vergeleken met dezelfde periode in 1966.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3