Krachtige natuurbeleving in schilderijen van Henri Kley t PIEDRO Fa. VISSER KRANIG STUK SLEEPWERK Schaakduel tussen abonnees en „Kijk Uit Aalsmeerse bloemenexpositie momentopname van mogelijkheden 9 Noordelijk expressionisme Haarlemse politierechter Correspondentiewedstrijd IJdelheid kost geld Veel belangstelling uit binnen- en buitenland VERRASSEND WERK IN BLOEMENHEUVEL Gevangenis voor mishandeling Overvloed van snijbloemen r DINSDAG 17 OKTOBER 1967 9 (Van onze kunstcriticus) BLOEMENDAAL. Henri Kley uit Loenen op de Veluwe exposeert in het gemeentehuis „Bloemenheuvel". Een onbekende schilder in deze con treien, hoewel hij in de buurt veel bloembollenvelden heeft geschilderd, een bekende schilder in Gelderland, waar hij terecht tot de besten wordt gerekend. Bekend elders ook, na tentoonstellingen in Wenen, Praag, Berlijn, Bocholt, Groningen, Arnhem en andere plaatsen. Ik som dat allemaal op, omdat die plaatsbepaling tevens een richting aanduidt, zowel wat zijn werk betreft, als wat betreft de belangstelling van hen, die hem juist om zijn aparte stijl zo waarderen. Hoewel ik weet, dat de stijl niet meer mag zijn dan een middel waar binnen de schilder zich uitdrukt en ondergeschikt moet blijven aan zijn persoonlijkheid, maakt die stijl het mij mogelijk de lezer tamelijk nauwkeurig over het hoe en waarom van dit werk in te lichten. De grondslag voor gezonde voeten Omdat bij PIEDRO-schoenen GEOPEND Bewogen talent Hein Steehouwer Onder invloed Inbraak 99 f J'3 y. K. IPm. Hoog niveau „Bloembollen tegen duinrand" heet dit doek van Henri Kley. Het is on geveer twee bij anderhalve meter groot en tóch als in één keer ge schilderd. Het is kleurig, fel, de verf zwaar en driftig opgebracht en ont stijgt daarmee ver aan het onder werp, dat meestal tot zoetelijke plaatjes aanleiding geeft. Bij Kley is het natuurbeleving geworden. W. Jos de Gruyter, de bekende essayist over beeldende kunst, maakt in zijn boe ken onderscheidt tussen het Latijnse (of zuidelijke) expressionisme en het Noorde lijk expressionisme. Hij komt dan tot een scheiding tussen bijvoorbeeld enerzijds fi guren als Matisse, Gauguin en andere Fransen, die overwogener werken dan „Noordelij ke"schilders als Kokoschka, ADVERTENTIE De eerste stap naar gezonde kinder voeten. Een genot voor heel hun leven. Waarom zou de Arts voor alle kinder voeten PIEDRO-schoenen adviseren)? 1. Alle tenen vrij liggen. 2. Perfecte stevige omsluiting van de hiel. 3. Uitzonderlijk steunend voetbed. 4. Een soepel en licht maar tevens sterk onderwerk dat zijn weerga niet kent. 5. Bijzonder soepel bovenleer voor de jonge kindervoeten. 6. En in 4 breedtes. van woensdag t/m zaterdag tussen 9 en 5 uur. Kinder PIEDRO speciaalzaak LELIESTRAAT 12 BEVERWIJK Nabij de Plantage Kirchner e.d. die op hun beurt via Jan Wiegers sterk de Groningers van „De Ploeg" hebben beïnvloed. „De Ploeg" was eigenlijk de enige formatie in ons land waar deze vorm van romantisch ge dreven expressionisme als school werd be oefend. Los daarvan telt ons land natuur lijk schilders, die zonder direkte invloed binnen dat kader werken en een ervan is Henri Kley. De interesse in Midden-Euro pa voor zijn werk en de tentoonstellingen daar is hiermee tevens verklaard. Buiten enige stijl om gezien is Kley een natuurmysticus. Voor hem is elke dag een scheppingsdag a la Genesis en wel voordat de mens in het landschap ver schijnt. Zijn schildersreizen ondernam hij meestal naar Noorwegen, Zweden, Lap land, liefst voorbij de boomgrens, om te kunnen schilderen in een barre omge ving en die dan graag gezien bij midder- nachtszon of noorderlicht. Dan schilderde hij buiten, ook als het stormde: water vallen, fjorden, toendra's, grillige rotsen en boompartijen. Hij is een gedreven figuur, vaak op het dramatische af en in zijn schilderijen valt dan het landschap voor zijn oog sa men met zijn „landschap der ziel", met zijn zin voor romantiek. dramatiek, stormachtige expressie. Dat laatste doet hem de verf in duimdikke lagen en met driftige penseelstreken op het doek leg gen, zo gewaagd in kleurstelling en hand schrift als bijna niemand aandurft. In kleine doekjes vindt je dat, maar ook in metersgrote „lappen". Iemand dus die zijn „ambacht" zo door en door kent, dat hij zijn emoties ook vorm kan geven op een manier, die zeer dicht bij zijn eigen natuur ligt, in vormen, die hij aan de natuur ontleent. Het gevolg is een even grote invloed van de werkelijkheid als een zin tot het abstrakte. Het non-figuratieve element valt in dit werk niet los te maken van het figuratieve. Zijn beste doeken zijn het beide tegelijk. Kley is niet alleen stormachtig, niet al leen de man die een bloembollenveld bij noodweer schildert zoals niemand voor hem. Heel andere gevoelens breken baan in zijn bloemstukken, of liever in de ab stracties van bloemstukken of in zijn doek met springende veulens. Welke gevoelens dat zijn spreekt voor ieder, die zelf gaat kijken. Ik heb het tot nu gehad over Kley in zijn beste doeken. Zijn wijze van werken, zo nauw gebonden aan zijn persoonlijke emoties, brengt natuurlijk behalve zijn ups, ook zijn downs aan het licht. Dan zijn sommige doeken wel heel erg som ber-romantisch, soms gespeend van bij na elk licht, behalve de diepste scheme ring. Dan mis ik de grote kleurkracht, on staan door het onvermengd en direct op brengen van zijn verven, die mij in ande re doeken treft. Ik heb hier Henri Kley geschetst als een man uit één stuk, een gedreven fi guur, die zich geeft zoals hij is, ook in sombere dramatiek. Hoezeer hij een een heid vormt met zijn werk en hoezeer dus zijn werk zijn karakter vertegenwoor digd blijkt eveneens uit zijn gouaches en zijn pastels. Die laatste nu eens niet zoals van bijna iedereen in zachte en vloeiende tinten, maar in driftige vegen met dieprood en veel zwart waar dat no dig is in Lapland, maar felblauw aan de Cote d' Azur. Voor mensen die van natuurbeleving en van kunst houden is dit een tentoon stelling om te gaan zien. Tot 3 november a.s. Dit imposante transport doemde dezer dagen op in de haven van Auckland na een reis van 4.800 mij len. Twee drijvende kranen, ge bouwd in Japan, werden dóór één sleepboot, de „Fuli Maru" afge leverd. AMSTERDAM Twee Italiaanse gast arbeiders, een 26-jarige inwoner uit Be verwijk en een 28-jarige man uit Heems kerk zijn door het Amsterdamse gerechts hof veroordeeld tot respectievelijk één maand gevangenisstraf en zes dagen ge vangenisstraf. In de nacht van 3 op 4 september 1966 hadden zij in een bar aan de Stations weg in Alkmaar drie gasten van de bar met een kapot bierglas en met een bar kruk geslagen, waardoor dezen verwon dingen opliepen. De procureur-generaal had tegen de Beverwij ker zes weken gevangenisstraf geëist. De rechtbank in Alkmaar veroor deelde hem destijds tot een maand ge vangenisstraf. Tegen de ander luidde de eis van de procureur-generaal twee weken gevange nisstraf. Hij werd door de Alkmaarse rechtbank in 1ste instantie vrijgesproken. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. „U hield bacchanalen, waar kippetjes bij hoorden". Aldus de Haarlemse officier van justitie maandag tegen een 26-jarige betonwerker uit Ab- benes. De verdachte was met nog twee kameraden in juli en augustus in Abbenes en omgeving op kippenjacht geweest. To taal hadden zij vijf en veertig gevederde beestjes buit gemaakt. De betonwerker en een vijfendertigjarige chauffeur uit Abbenes werden conform de eis veroordeeld tot -f 100 en drie weken gevangenisstraf voorwaardelijk. Een 20- jarige zandzuigermachinist, die één keer mee had gedaan werd conform veroor deeld tot ƒ75 en twee weken voorwaar delijk. Een 28-jarige bijrijder uit Aalsmeer werd bijna conform veroordeeld tot vijf weken gevangenisstraf waarvan drie weken voorwaardelijk en zes maanden ontzeg ging van de rijbevoegdheid. De officier had wat dit laatste betreft één jaar ge- eist. Hoe de toestand van de bijrijder op 22 juli was, toen hij in Aalsmeer een café verliet, bleek wel uit zijn eigen woorden later tegenover de politie :„Ik weet niet meer hoe ik uit het café ben gekomen". Daarna had hij een brom fiets weggenomen, waarmee hij was gaan rijden. Wat later werd hij op strarx be wusteloos gevonden. De brommer, waar mee hij tegen een paaltje was gereden, lag dwars op de weg. De verdachte had twaalf glazen bier gedronken. Een 19-jarige jongeman uit Hillegom werd door de politierechter veroordeeld tot acht weken, waarvan de helft voor waardelijk. Met aftrek van voorarrest. Op 19 september had hij na cafébe zoek -het was feest in Hillegom - met (Van onze schaakmedewerker) 1JMOND. Nu het corresponden tie-schaak in Nederland een snelle vlucht maakt heeft de redactie van onze dagbladen in samenwerking met de Velsense schaakvereniging Kijk Uit voor onze lezers een correspon dentiewedstrijd georganiseerd. Hierin zullen de lezers van onze courant het gezamenlijk kunnen opnemen tegen de leden van schaakclub Kijk Uit. Elke dinsdag zal in de IJmuider Cou rant en de Beverwijkse Courant de zet van onze lezers worden gepubliceerd met daarop het antwoord van Kijk Uit. De le zers kunnen dan weer schriftelijk de vol gende zet insturen welke uiterlijk met de ochtendpost van vrijdag in het bezit moet zijn van ons kantoor aan de Lange Nieuw (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. „Vrouwelijke ijdel- heid kost geld", aldus de Haarlemse officier van justitie maandag in zijn requisitoir tegen een 42-jarige Haagse secretaresse. Hij eiste f 100 boete. In haar paspoort had zij haar geboorte datum tien jaar hoger gesteld om zo ineens voor haar verloofde veel jon ger te schijnen. Toen zij op vakantie ging. ontdekte de marechaussee op Schiphol èvenwel dat er iets aan de datum haperde. De secretaresse viel door de mand. „En hoe is het verder gegaan?" wil de de politierechter weten. De begeer de verloofde bleek inmiddels met een ander te zijn getrouwd. Bij zijn uitspraak halveerde hij de geëiste boete: f 50. een vriend het plan opgevat ©m te gaan inbreken. Zijn vriend zou op de uitkijk blijven staan. Bij een melkzaak klom de jongeman via een raampje van de w.c. binnen. Hij kon een bedrag van onge veer 50 bemachtigen. Toen werd hij ontdekt en koos het hazenpad. De ver dachte had die dag tien glazen bier en twee cognac gedronken. Zijn vriend, een kantoorbediende, werd veroordeeld tot ƒ100 boete en één maand voorwaardelijk. De officier had tegen hem eveneens acht weken, waarvan drie voorwaardelijk geëist. straat in IJmuiden of de Zeestraat in Be verwijk. De zet welke de meeste stem men krijgt wordt als de gekozen zet aan gemerkt, evenzo bij Kijk Uit waar sterke en zwakke spelers onafhankelijk van el kaar een voorkeurzet kunnen inleveren. Bij staken van de stemmen beslist het lot. Beslist is de partij wanneer bij meerder heid van stemmen tot opgave wordt be sloten, wanneer de meerderheid remise aanbiedt (en de tegenpartij dit aanbod bij meerderheid aanneemt), een mat- of pat stelling is ontstaan en wanneer wegens gebrek aan materiaal geen potentieel mat meer mogelijk is. Aan deze wedstrjid wordt een ladder wedstrijd verbonden waarbij 5 punten worden toegekend voor de zet welke ook wordt uitgevoerd, 3 punten voor de zet welke de op één na gewenste blijkt te zijn en 1 punt voor elke inzending voor elke andere zet. Uiteraard kan men voor elke zet maar één inzending tegelijk doen. De deelnemer(ster) onder de lezers wel ke aan het slot van de partij het meeste aantal punten behaalt ontvangt een fraai magnetisch schaakspel door Kijk Uit be schikbaar gesteld terwijl ook de directie van ons dagblad enkele prijzen beschik baar zal stellen. Men kan, ook al heeft men één of meer dere keren geen zet ingezonden, op elk tijdstip in de partij deelnemen. Onze lezers hebben de witte stukken on der hun hoede en mogen de eerzte zet doen waarna de gekozen zet en het ant woord van de Kijk Uit-leden in onze editie van dinsdag 24 oktober zal worden opgenomen. Inzendingen dienen dus uiter lijk met de ochtendpost van vrijdag 20 okt. in ons bezit te zijn. De bloemenvaktentoonstelling in Aalsmeer belooft evenals vorige jaren een groot succes te worden. (Van onze streekredactie) AALSMEER. Op donderdag 9 no vember om 1 uur 's middags zal de Na tionale Bloemenvaktentoonstelling in de veilinghal van Aalsmeer voor het publiek worden opengesteld. Deze expositie heeft in de loop der jaren een zodanige bekendheid gekregen dat een zeer groot aantal belangstellenden uit het gehele land wordt verwacht, terwijl ook vele bui tenlandse afnemers de tentoonstelling zul len bezoeken. Een essentieel verschil tussen buiten landse bloemententoonstellingen waar aan de Nederlandse leveranciers deelne men en de Nationale Bloemenvaktentoon stelling in Aalsmeer is, datver een veel inniger contact met de buitenlandse afne mers mogelijk is. Zij worden immers in de gelegenheid gesteld de bedrijven van hun leveranciers persoonlijk te bezoeken en kennis te nemen van eventuele nieuwe produkten die op commerciële basis kun nen worden gekweekt en nieuwe werkme thoden op de kwekerijen. De mogelijk heid wordt geopend persoonlijk en ter plaatse van gedachten te wisselen over al les wat zakelijk voor beide partijen van ^'.;v _\v jiVx •is- :-> XSS> '.v - v,? -Xvvv, belang wordt geacht. Dit alles kan er al leen maar toe bijdragen de relatie tussen leverancier en afnemer te verstevigen. Ook dit jaar is aan de tentoonstelling met haar 50 decoratieve en 22 technische stands een uitgebreide reclame-campag ne voorafgegaan. De beperktheid van de tentoonstelling komt de overzichtelijkheid ten goede, maar men zal er niettemin talloze inzen dingen van de beste bloemen- en planten- kwekerijen uit geheel Nederland en in het bijzonder uit Aalsmeer aantreffen. De vaktentoonstelling geeft een momentop name van het niveau en de mogelijkhe den van de Nederlandse bloemisterij. De tentoonstelling zal vakman en leek een keur van snijbloemen en potplanten laten zien, die vooral zal uitmunten door kwaliteit en verscheidenheid. Op het ge bied van rozen en anjers verwacht men weer vele noviteiten. Tal van bloemen- arrangeurs zullen ertoe bijdragen, dat de tentoonstelling ook artistiek gezien een lust voor het oog zal zijn. Behalve de genoemde produkten zal men er een overvloed van de allerbeste en mooiste chrysanten, fresia's, gerbera's, orchideeën en andere snijbloemen, soor ten, alsmede een uitgebreid assortiment van warme kasplanten kunnen bewonde ren. Wederom zal een vergelijkend onder zoek van alle cyclamen-rassen de kwe ker van dit artikel gelegenheid geven daaruit lering te trekken. De tuinbouw-techniek op het gebied van verwarming, gereedschap, kassenbouw enzovoort, zal in een aparte afdeling het nieuwste tonen. De expositie is in de eerste plaats een vaktentoonstelling en als zodanig is ze voor de vakman te bezichtigen op donder dag 9 november, van 13 tot 22 uur en op vrijdag en zaterdag, 10 en 11 november a.s. van 9.00 tot 10.00 uur. Op zaterdag 11 november van 12 tot 22 uur en op zondag 12 november van 12 tot 18 u. krijgt het grote publiek gelegen heid deze unieke tentoonstelling te bezoe ken. De officiële opening heeft plaats op donderdag, 9 november om 11 uur 'i morgens in de hoorzaal van het raadhuis in Aalsmeer.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9