Populariteit van Nasser in Egypte Egyptische intellectuelen hopen op westerse koers president nog groot Britse autocollectie draagt het stempel van grote degelijkheid Indruk van lang en grondig gewetensonderzoek Formidabele maggi Goud-Vleesbouillon Wedstrijd Wijziging van Huurwet en Drankwet O. Boetes verwijt politie valse beschuldiging Reukmeisjes Veilig Verkeer vraagt aandacht voor het kind 57E SHOW IN LONDEN GEOPEND Tweede Chinese H-bomproef te verwachten „Daar heb je Flipper Vergif droop uit postpakket J Wedstrijdformulier op elk pak MIELE WASAUTOMATEN DONDERDAG 19 OKTOBER 1967 13 Beroep op Londen r 2 jaar verzekerd tegen verlies en diefstal Grote Houtstraat 49 Critiek op Syrië Mogen schoenen die midden in de mode zijn u ook nog lekker zitten? «-» Van Timtur wel. Daarom maakte Timtur de nieuwe Walk Well-serie in drie breedtematen, verdeeld over vier leesten en ver schillende hakhoogten. En deed Timtur in elk schoentje een verende binnenzool. Plus een verend hielkussen. Bovendien zorgde Timtur voor een stalen veer onder de middenvoet èn voor een zichzelf instellende hielsluiting. Timtur vindt nu eenmaal dat schoenen die mid den in de mode zijn, best lekker mogen lopen. U bent welkom bij de Timtur Specialisten ip uw omgeving: James Bond Hoge eisen Groter verbruik Grote gezin DAGELIJKS DEMONSTRATIE HARTENDORP Consternatie in Roosendaal (Van onze reisredacteur mr. H. L. Leffelaar) CAIRO. Drie maanden na de Israëlische krijgstocht likt Egypte niet alleen nog steeds zijn oorlogs wonden, maar is ook ernstige on zekerheid gerezen over de stabiliteit van het interne politieke apparaat. Ruim honderd officieren en burgers bevinden zich in arrest na de mis lukte poging om wijlen generaal Ab- doel Hakim Amer na zijn afzetting door president Nasser weer aan de macht te brengen. Dagelijks vinden nieuwe politieke razzia's plaats. Tientallen prominente politici hebben hun posities verloren bij een reorganisa tie die nog niet is geëindigd en die het ka rakter van een zuivering heeft. Alles wijst er op dat president Nasser in mis schien de meest kritieke periode van zijn loopbaan minder zeker is van zijn in vloed en overwicht dan zijn eigen volk denkt. Een van de opmerkelijkste ontwikkelin gen sinds de oorlog is de groeiende hoop die nu bij een grote groep intellectuelen leeft, dat Egypte een meer westers-ge- oriënteerde koers zal gaan varen. Deze intellectuelen, voor een belangrijk deel stammend uit de welgestelde klasse van vóór de revolutie die Nasser aan het be wind bracht, voelen zich op het ogen blik vrijer dan sinds lange tijd het geval is geweest. Of zij ook een toenemende in vloed op het regeringsbeleid hebben, is echter moeilijk vast te stellen. HUN HOOP IS vooral gebaseerd op een recent artikel van de hand van de hoofd redacteur van het Egyptische dagblad „Al Achram", dat in een Londense krant ADVERTENTIE HET HUIS VAN VERTROUWEN HET HUIS MET HET CARILLON werd gepubliceerd. In dit artikel werd een beroep gedaan op Engeland om Egyp te niet in de steek te laten. „Al Achram" wordt gezien als de persoonlijke spreek buis van president Nasser, en de hoofd redacteur wordt beschouwd als een van diens intiemste vrienden. Deze intellectuelen betogen dat de oor log met Israel het gevolg was van de verslechterde verhoudingen eerst tussen Egypte en Engeland en de Verenigde Staten, en tenslotte ook de omringende Arabische lapden. Een hunner zei: „Het Westen moet be grijpen dat wij niet communistisch zijn, en dat een al te pro-Israelische houding in Washington en Londen ons alleen maar steeds meer in die hoek terugdringt". Deze zegsman zei dat het regeringsbeleid van de afgelopen jaren ook in Egypti sche kringen verwarring had gesticht „doordat het zich linkser voordeed dan het in werkelijkheid was, of wilde zijn". EEN TWEEDE belangrijk feit is dat intellectuele groepen althans weinig op heeft met landen als Syrië en Algerije, die ook na de oorlog met Israel het her vatten van de vijandigheden bleven pro pageren. In enkele gevallen \yerd Syrië zonder meer verantwoordelijk gesteld voor de ontwikkelingen die aan de oorlog vooraf gingen, en die Egypte in de ver leiding brachten zich in een catastrofaal avontuur te storten. Tenslotte bleek dat de grootste vrees van deze politiek-gematigde intellectuelen is dat president Nasser om welke rede nen dan ook uitgerangeerd wordt. Zij zijn van mening dat Egypte in dat geval bin nen korte tijd geheel op het communis tische kamp terug zal vallen. Dit vertrouwen in de president is een van de opvallendste facetten van het Egypte van na de nederlaag. Het zijn niet alleen deze intellectuelen die in hem geloven, maar ook onder de gewone be volking is de populariteit van Nasser on miskenbaar. Van ooggetuigen heb ik nu ook gehoord dat de massale demonstra tie, kort nadat de president in juni het dramatische gebaar maakte te willen af treden, geen georganiseerde maar een spontane betoging is geweest tenmin ste op de avond van zijn rede. Een ooggetuige beschreef hoe, onmid dellijk na de door hem als magistraal betitelde rede van de president, bijna iedereen in Cairo zijn huis verliet en op de wegen samendromde op wgg njiar de binnenstad. Volgens deze zegsman kwa men de georganiseerde demonstraties pas de volgende dag op gang, toen de positie van de president al verzekerd was. Het is niet waarschijnlijk dat president Nasser voor goed zijn ambities van het leiderschap der Arabische volken heeft laten varen. Zijn plotselinge allianties met koning Hoessein van Jordanië en ko- ning Feisal van Saoedi-Arabië betekenen dan ook geen opgeven van principes, maar een methode om zijn bekendheid in die landen niet te laten afsterven in een periode waarin hij voorlopig moet afzien van het actieve propageren van zijn ideeën. Zowel president Nasser als Egyp te concentreert zich op het ogenblik op hun eigen problemen. DEN HAAG De Eerste Kamer is ak koord gegaan met een verandering van de Huurwet. Die verandering was nodig door het vrijmaken van de huren in grote delen van het land op 1 oktober. Daar door zouden nieuwe huurders buiten de huurbescherming vallen. De wetswijziging maakt dat ongedaan. AMSTERDAM. De heer O. M. Boetes organisator van de Vietnam-protest- marsen heeft in een brief aan de leiding van de Amsterdamse politie geprotesteerd tegen een in het rapport-Enschedé opge nomen proces-verbaal van de politie vol gens hetwelk bij demonstranten opdracht had gegeven „Johnson-moordenaar" te roepen. Hij haalt een proces-verbaal aan van een rechtzitting, waaruit blijkt dat hij gesuggereerd heeft „Johnson-molenaar" te roepen. Hij verlangt van de politie her roeping van de beschuldiging in haar proces-verbaal. ADVERTENTIE t* V #- lp 8 Fa. Uittenbogaard, Oranjeboomstraat 113. Haarlem - Fa. Hoogenbosch, Grote Houtstraat 50. Haarlem - Fa. Huf, Grote Houtstraat 20. Haarlem - Het Schoenpaleis, Marktplein 13. IJmuiden - Fa. Buikx, Meerstraat 1a. Hillegom. ROTTERDAM. Vier ruikmeisjes en een ruikman controleren voor Esso Nederland in Den Haag het reukloos gas dat deze oliemaatschappij sinds kort produceert als drukmedium voor spuitbussen. Bjj de raffinaderij in het Botlekge- bied is dezer dagen een aparte instal latie in gebruik genomen voor het reuk loos maken van een mengsel van bu taan- en propaangas. Voor spuitbussen is absoluut reukloos gas gewenst om de geur van het te verstuiven pro- dukt te behouden. Omdat reuk niet kan worden geme ten moest men vier meisjes en een man met een scherpe reukzin in dienst nemen. Als zij niets ruiken is het in orde. UTRECHT. Op dinsdag 24 oktober zal de nationale bezinning op de ver keersonveiligheid en het toenemende aan tal slachtoffers worden gehouden. Het Verbond voor Veilig Verkeer zal op deze jaarlijks terugkerende bezinningsdag het accent leggen op het kind in het verkeer. Jaarlijks komen bijna 400 kinderen bij verkeersongevallen om het leven. Het Verbond voor Veilig Verkeer wijst erop dat kinderen zich op en langs de weg van nature speels en impulsief gedragen. Het doet een beroep op de ouders en opvoeders zich bewust te zijn van hun grote verantwoordelijkheid bij het spel en het gedrag van het kind op de stoep en op de weg. Verkeersdeelnemers wordt ver zocht extra voorzichtig te zijn op plaat sen waar kinderen spelen. Op de ochtend van bezinningsdag zal de minister van Verkeer en Waterstaat zich in een radio toespraak om 7 en 8 uur tot ouders, op voeders en weggebruikers richten. Des avonds is er een speciale televisie-uit zending. TOKIO, (Reuter). Een hoge Japanse regeringsfunctionaris heeft tegenover het blad „Jomioeri Sjiboen" verklaard te ver wachten dat China omstreeks 7 november de vijftigste verjaardag van de bolsje wistische revolutie zijn tweede proef met een waterstofbom zal nemen. MOSKOU (AP) Een Russische krant vertelt hoe een Russisch vissers vaartuig, dat voor de kust van de Krim aan het vissen was, plotseling werd omringd door dolfijnen, die het schip kleine duwtjes leken te geven in de richting van een boei. De krant, Selskaja Zjizn (buitenle ven) beschrijft wat er verder gebeur de: De vissers zagen dat het water bij de boei door een spartelend lichaam in beweging werd gebracht. Zij haalden het net dat daar was uitgezet op en vonden er een klein dolfijntje in, dat ze lieten zwemmen. De andere dolfijnen reageerden op de vrijlating van het dolfijnenjong met vreugdevol gefluit. Zij volgden de boot alsof zij hun dankbaarheid wilden be tuigen en zwommen pas weg toen het vaartuig de kust had bereikt. Dit is de „Pirana", een futuristisch automodel dat op de Londense show te zien was. Het is een gezamenlijk ontwerp van The Daily Telegraph, The Daily Telegraph Magazine en de Sunday Telegraph. Het is niet de bedoeling dat deze auto ooit ge bouwd zal worden. (Van onze correspondent) LONDEN De 57ste Britse autoshow schijnt gisteren in Londen onder een gun stig gesternte te zijn geopend. Met trots werd gisteren bekend gemaakt dat al voor 120 miljoen gulden is verkocht, waaron der grote bestellingen uit Canada en de zojuist gepubliceerde cijfers bewijzen dat de drie afgelopen maanden aanzien lijk vetter zijn geweest dan de voorgaan de twaalf maanden voor de Britse auto industrie. De autofabrikanten prjjzen zich gelukkig dat nu eindelijk bij hen de arbeidsrust schijnt te zijn teruggekeerd en dat het er op lijkt dat de eerste teke nen van herstel van de beklagenswaar dige Britse economische toestand in de autoindustrie te vinden zijn. Rondlopend door de grote monsterzaal tijdens de generale repetitie van deze jaarlijks terugkomende droomwereld, kreeg men de indruk dat althans de au tomakers zelf klaar wakker zijn geschud en geleerd hebben dat „made in Britain" niet zonder meer betekent dat de auto's de winkels uitvliegen. Er is veel veran derd, en alle buitenlanders werd op het hard gedrukt, dat zij niet behoeven te vrezen nog langer te moeten klagen over lakse Engelse service. De sterke verte genwoordiging van buitenlandse auto's en vooral de aanwezigheid van de Japan se Honda 600 mini-auto heeft de Engel sen doen besfeffen dat zij drommels hard moeten werken. De hele show wekt de indruk het resul taat te zijn van een lang en grondig ge wetensonderzoek. De ontwerpers zijn niet zorgeloos aan het knutselen en experimen teren geweest, maar hebben zich afge vraagd: wat is goed en wat moet verbe terd worden. De 57ste autotentoonstelling is geen kermis voor avonturiers en James Bond-typen; geen sprookje met verblin dend klatergoud. Wie zich wil vergapen moet naar de mooie meisjes kijken die van alle kanten worden gefotografeerd om de noodzakelijke lichte toets aan de autoshow te geven. Alleen zij zien er gewaagd uit, ofschoon na Phil Blooms VPRO-Hoepla eigenlijk ieder model op een kostschoolmeisje lijkt. De nieuwe Britse autocollectie is dege lijk en deugdelijk. Het is in de eerste plaats kwaliteit. De auto's zijn gemaakt voor mensen die waar willen voor hun geld. „Wij willen niet steeds met wat nieuws komen, maar de bestaande wa gens vervolmaken. Het publiek wordt kritischer en stelt hoge eisen. Wij willen dat het publiek vertrouwt op onze kennis en ervaring", zei een zegsman van één van Engelands grootste autofabrieken. Deze gedachte is nauwlettend in daden omgezet. Vooral aan de traditionele au to's uit de middenklasse is hard gewerkt, in tegenstelling tot de show in Parijs, waar vooral het accent op de kleine wa gens was gelegd. Men schijnt er van uit te zijn gegaan, dat het publiek bereid is meer geld uit te geven en dat het „zelf vertrouwen" hersteld moet worden. Dit blijkt vooral uit de nieuwe modellen van Vauxhall, Herald Triumph, BMC en Ford. BMC, Engelands grootste fabriek, bracht een nieuwe 1300, die bestemd is voor de automobilisten die tot nu toe met 1100 tevreden waren maar nu een trapje ho ger willen klimmen. Ook aan het inter- rieur is veel verbeterd. Belangrijk schijnen de wielen te zijn, die de meeste fabrikanten bij de „face lifts" van hun oude modellen sportiever en eleganter hebben gemaakt. Met de Austin drieliter is de BMC in een duur dere klasse gekomen, die de 1800 - tot nu toe de duurste - niet haalde. Zeer belang rijk aan deze wagen is de exclusieve ve- ring. Na de MGB met 1,6 liter is nu de ADVERTENTIE IÉT™ MGC met 3 liter gekomen, die 200 km per uur rijden kan. Volgens traditioneel BMC- recept is een sterkere motor in de in we zen dezelfde gebleven auto geplaatst. De bekende mini-auto's van de BMC blijven, maar de super-de-luxe krijgt nu 899 cc- motor, wat de snelheid iets opvoert. Het gaat echter ten koste van groter benzineverbruik. De BMC is het niet ge lukt, zoals Ford, om de motor op te voe ren en toch het benzineverbruik niet te verhogen. De Zodiac, Zephyr en Corsair zijn in verbeterde en luxueuzere uitvoe ringen verschenen. Maar het paradepaard is de Cortina 1600 E, waarmee men ver zekerd wil blijven dat de Cortina Enge lands meest verkochte wagen blijft. Deze Cortina 1600 E, bedoeld voor mensen die niet de stap durven maken naar Rover of Jaguar, is uiterst elegant. Zij is spor tiever en tegelijkertijd veiliger dan de be staande Cortina en zit vol verfijnde snuf jes, die hem alleen maar waardiger en klassieker maken. De motor is 9% pk sterker dan de voormalige Cortina en de topsnelheid bedraagt 155 km. (Opvallend is dat in de meeste nieuwe of vernieuwde modellen officieel de snelheid is opge voerd, omdat ieder tegenwoordig met ge mak de toegestane topsnelheid van 112 km op de Britse wegen wil halen). Vauxhall probeert met zijn Victor 1,6 liter en 2 liter ook zijn klanten meer zelfver zekerd te maken. Deze wagens zijn ge maakt voor het grote gezin,dat er veel koffers in kan stoppen, maar de heer des huizes alleen kan er ook mee voor de dag komen. Aan de afwerking van de Victor is ook veel aandacht besteed, alhoewel niet zoveel als aan de verbeterde motor, waar 120 miljoen gulden aan ontwikke lingskosten in werd gestopt. Tenslotte de Herald Triumph, die nu de 12-50 uit de produktie neemt en daarvoor de 13-60 voor in de plaats brengt, die een 1300 cc-motor kreeg en meer gestroomlijnd werd. De 1200 blijft bestaan. ADVERTENTIE met in ons VOORLICHTINGSCENTRUM. GEN CRONJÉSTRAAT 43 TEL. 52760 DEN HAAG. Een lekkend postpak ket, dat het zware vergif tiophenol be vatte, heeft dinsdagavond grote conster natie onder het NS- en PTT-personeel op het station van Roosendaal veroorzaakt en politie en brandweer van Roosendaal in actie doen komen. De lekkende fles maakte deel uit van een postpakketzending van een Amster damse handelsonderneming, bestemd voor een bedrijf in België. De vloeistof verspreidde een zo doordringende geur op het station dat het eenvoudig niet meer uit te houden was. Brandweerlieden met rubber hand schoenen aan en een persluchtmasker voor verpakten het pakket in stevig plas tic. De flessen met vergif staan nu, ergens op een plaats, waar er geen publiek bij kan komen, op het station te wachten, totdat zij door de afzender worden op gehaald. A

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13