Beste dag voor de Nederlandse roeiers Goud voor Wienese in sterke skiff-finale Goud voor krachtige dubbel Droog-Van Dis Hockey-banditisme moet veel onkunde verbergen in Londen GRATIS REEP i. Anderlecht in de achtste finales van Europacup I Eén goal genoeg voor Celtic tegen de RC Buenos Aires fris in de mond SP BROMBERG DOET TEGEN PAKISTAN WEER BEROEP OP ROUTINIERS IWATTA DZY kan niet in Delft spelen Deense kampioen wipte de Zwitsers Geplaatsten Europa-cup SCHOTTEN OP WEG NAAR DE WERELDBEKER DONDERDAG 19 OKTOBER 1967 23 Wilma vijfde Dreigend Verhagen derde TUD0JJK Jaarbeursbeker Europa-cup II i- MEXICOSTAD. Tweemaal klonk gisteren over het water van de Olympische roeibaan te Xochimilco de overwinningsfanfare van de Mexi caanse marinekapel ter ere van de Nederlandse roeiers. Met een brandende zon hoog aan de azuren hemel tegen een decor van in lichte nevelen ge hulde bergen ontvingen achtereenvolgens skiffeur Jan Wienese en de dubbeltwee Harry Droog-Leendert van Dis uit handen van de internatio nale roeivoorzitter Keiler de gouden overwinningstekenen. Er was toch maar besloten „echte" finales te houden en te erkennen. Tweemaal kwam oranje op het woelige water tweemaal werd het een triomf. En hoe. Wienese nam op prachtige wijze revanche voor de zondag geleden neder laag tegen de Oostduitse Europese kampioen Achim Hill, die na afloop zijn verbazing uitsprak over de bijzonder goede tijd van de Nederlander (7.47.33) op de door tegenwind en door ondiepe zee zware baan. Jan Wienese zwaaide trots naar de toeschouwers na zijn zege in de skif-finale. ADVERTENTIE ©O9* Zodra u de frisse en zuivere smaak van dubbel gezuiverde Doublemint proeft merkt u hoe koel en aangenaam Doublemint uw mond en adem houdt. Koop vandaag nog een pakje Doublemint - plezier voor twee - en ondervind zelf hoe Doublemint uw smaak ver frist. Droog en Van Dis, die zondag met hun overwinning op de Bulgaren en Tsjechen zowel bij de laatste'wereld- als Euro pese kampioenschappen tweede en derde reeds grote indruk maakten, bevestigden hun internationale klasse met een tweede imponerende zege. Het was jammer dat de wereld- en Europese kampioenen, de Zwitsers Burgin en Studach er de voor keur aan hadden gegeven in de onge stuurde vier met de Oostenrijkers Losert en Ebner en in de acht met dezelfde Oos tenrijkers en de winnende gestuurde vier uit te komen anders hadden Droog en Van Dis wellicht meer tegen stand gehad. Nu hadden de Nederlanders nog kracht voor een eindsprint, toen de Tsjechen en Bulgaren reeds lang waren uitgeteld. Coach Pennink vatte zijn waar dering samen in de volgende bewoordin gen: „ik geloof de juiste techniek te heb ben gevonden op deze zware baan en heb tevens de oplossing gevonden om het pro bleem van zuurstofgebrek te ondervan gen. De resultaten wijzen het uit". Droog had het zondag ondervonden en onder woorden gebracht: „terwijl in Eu ropa vermoeidheidsverschijnselen na 1800 meter intreden. kreeg-ijl die nu al na 1200 meter". De Nederlanders gingen daarom wel in hoog, maar niet geforceerd tempo van start teneinde niet vroegtijdig een in zinking te krijgen. Halverwege leidden zij al met 3 seconde op de Bulgaren en fi nishten tenslotte met twee lengten voor sprong. Wienese die van dr. Dokkum na de race van zondag te horen had gekregen dat hij ervoor moest knokken en zich niet bij voorbaat moest laten „afslachten", ging nu met de heilige wil van start om te zullen slagen en te zegevieren. Hij nam dadelijk het initiatief in handen en leidde Hill, ter 'ijl toen de veelvoudige interna tionaal en Olympisch kampioen, de Rus Ivanov, al op bijna drie seconden lag. Sterk roeiend ging Wienese onvermoeibaar door en ofschoon het verschil tussen hem en Hill op duizend meter nauwelijks ge wijzigd was, hadden Ivanov en de óve rigen al meer terrein moeten prijsgeven. Op 1500 meter lag ook Hill in geslagen positie. Het verschil was ruim drie se conden en hoe de Europese kampioen ook terugvocht, hij kon er niet in slagen om de na afloop zeer geëmotioneerde Wiene se de zege te ontnemen. Dokter Dokkum monterde na afloop zijn pupil op, toen de ze voor de fotografen poseerde: „lachen Je hebt alle reden vrolijk te kijken". Wienese antwoordde naar adem snak kend: „maar ik ben zo moe". Hij was in derdaad leeggeroeid. Maar eenmaal her steld had hij weer evenveel praats als al tijd. Na deze prachtige zege had hij hiertoe alle recht. De wens van Wilma van den Berg om haar succesvolle optreden tijdens interna tionale sportweken in Mexico-Stad af te sluiten met een tweede medaille is gisteren niet in vervulling gegaan. De Nederland se kampioene, die dinsdag in de series van de 200 meter het vijftien jaar oude Nederlandse record van Fanny Blankers- Koen verbeterde tot 23,8 seconden, eindig de in de finale als vijfde. De tijd van 23.7 sec, die de Brabantse in de eindstrijd maakte, zou opnieuw een verbetering van het nationale record hebben betekend, wanneer de rugwind niet 0.1 meter boven het toegestane maximum van twee meter was geweest. De langbenige Miguelina Cobian heeft zich de beste sprintser in Mexico getoond. Na haar overwinning op de honderd me ter, veroverde de Cubaanse ook het goud op de 200 meter. Ruim achter Cobian ein digde de Frangaise Gabrièle Meyer als tweede, waardoor zij haar tweede zilveren medaille behaalde. Wilma v.d. Berg, Ma- t (Van onze speciale verslaggever) LONDEN. De Kamponger Jan Ben- ninga speelt vandaag zijn eerste wed strijd in het pre-Olympisch hockeytour- nooi te Londen. Met Terlingen vormt hij de achterhoede in het zeer moeilijke duel met Pakistan, dat op de Oval geleverd wordt. De samenstelling van de ploeg is: Boks (Amsterdam), Terlingen (Laren) en Benninga (Kampong), Fokker (Laren) Elffers (HGC) De Lanoy Meijer (Laren) en Van 't Hooft (Hilversum), Spits (Am sterdam) Zweerts (SCHC) Van Vroon hoven (SCHC) en De Keijzer (Breda). De ploeg speelt opnieuw in het 2-4-4 systeem maar nu is Frank Zweerts, die tegen Ja pan rust had, in de aanval opgenomen in plaats van Thole. De Bilthovenaar komt tegen Pakistan voor de 50e maal in het oranjeshirt uit. Opvallend is dat Van 't Hooft een plaats kreeg toegewezen in de half linie. Bromberg, Ancion en Schnitger waren zeker tevreden over het debuut van Weemers en Kist tegen Japan, maar gaven tegen de Pakistani toch de voor keur aan geroutineerdere spelers. Inmid dels is de verzorger van de Nederlandse voetballers, Pierre v. d. Akker in Londen gearriveerd. Hij zal nu ook de hockeyers gaan soigneren in plaats van conditie trainers Hans Kraaij, die van Feijenoord geen toestemming kreeg om naar Enge land te reizen. Pakistan, dat in Londen duidelijk bene den de verwachtingen bleef, heeft woens dag zijn eerste overwinning behaald te gen België. Het werd eindelijk onder ideale weersomstandigheden op Lords 2-0. Maar ook woensdag heeft Pakistan geen echt grote indruk achtergelaten. Het elftal, dat tegen de bikkelharde Oostduit- sers een duidelijke angst in de speelwijze toonde, een stick blijft tenslotte een ge vaarlijk wapen in de handen van een spe ler met minder dan de uiterste zelfbe heersing, bleek ook niet opgewassen te gen de speelwijze van de Belgen. Op zichzelf was dat niet helemaal verwon derlijk, want het Belgische spel werd herhaaldelijk besmet met staaltjes, die verdacht dicht bij het hockey-banditisme kwamen. In deze wedstrijd traden de scheidsrechters, de Nieuwzeelander Ost ler en de Brit Selman onvoldoende op tegen de voor de tegenstander levensge vaarlijke onkunde van de ver terugge trokken spelende Belgische aanvaller Du- pont, het vandalisme waaraan Legros zich schuldig maakte en het irriterende optreden van de Belgische record-interna tional André Muschs. Onfatsoenlijk spel bleef echter niet be perkt tot de Belgen. Bij Australië Frankrijk heeft de Nederlandse scheids rechter Herrebrugh de Australiër Golder voor vijf minuten uit het veld gestuurd. In het geval van Golder, dreigend met een opgeheven stick naar een ook niet brandschone tegenstander, mocht de Au straliër nog van een uiterst coulante be handeling spreken. De Pakistani zijn zelf ook niet lelieblank. Tegen Oost-Duitsland, gedeeltelijk als een reactie op het spel van de Duitsers, werden de sticks ook niet uitsluitend gebruikt om de bal te spelen. De Belg Roersch struikelde over de stick van Said Anwar van Pakistan, die echt niet toevallig tussen zijn benen verzeild was geraakt. Over het algemeen echter beschikken de spelers van Paki stan over andere middelen om de tegen standers tot staan te brengen. Aangezien de Oostduitsers „rücksichtlos" spelen en de Belgen weinig vriendelijker waren, is het te begrijpen dat de Pakistaanse aan vallers zich wel even bedachten voor een duel aan te gaan. Niettemin was het geweldig om te zien hoe de Pakistani soms met verukkelij- ke combinaties langs en om de Belgische verdedigers glipten. Tarik Niazi, de lan ge soepele middenvoor, toonde ook in deze wedstrijd nog niets van zijn stick vaardigheid, wendbaarheid en snelheid te hebben verloren. Het tweede Pakistaanse doelpunt dat hij in de allerlaatste secon den na een lange slalom, vrijwel van de middenlijn af, maakte, was een van de hoogtepunten uit drie dagen hockey, die nu in Londen achter de rug zijn. De resultaten van de beide resterende wedstrijden waren: AustraliëFrankrijk 2-0 (0-0)Groot BrittanniëJapan 1-1 India heeft met 5 punten uit 3 wedstrij den de leiding vóór Oost- en West-Duits- land met elk 4 punten uit 2 ontmoetin gen. Nederland bezet de zevende plaats met twee punten uit twee wedstrijden ry Rand (G.B.), Vera Popkova (Rusl.) en Nic. Montandon (Fr) versloegen Cuba op de 4 x 100 m. in 45 sec. Ook woensdag is weer duidelijk gewor den dat de hoge ligging van Mexico geen nadelige invloed behoeft te hebben op de kortere loopnummers. De Pool Jan Wer ner, die dit seizoen met 20.4 sec. Euro pees recordhouder op de 200 meter werd maar daarna niet meer kon overtuigen, won de finale van de 400 meter in 45.7 seconden, de beste Europese seizoentij d Oud-wereldrecordhouder tienkamp Too- mey (VS) werd tweede (46.5) en Diaz (Cu ba) derde (46.6.) Het hoogtepunt van de technische num mers was het treffen tussen 's werelds beste kogelslingeraars wereldrecordhou der Gyula Zsivotski (Hong), Romuald Klim (Rusl.) en Ed Burke (VS). De wed strijd leverde een overwinning op voor de 34-jarige Rus, die met 70,40 meter op nieuw boven de 70-meter grens kwam Szivotsky werd met 68,19 meter tweede en Burke, die dit jaar reeds 71,91 meter gooide, eindigde met 66,61 m als derde Tijden van wereldniveau leverden de fi nales op de beide hordennummers op Eddy Ottoz, de Europese kampioen op de 110 meter horden, demonsteerde opnieuw zijn superieure techniek. Hij zegevierde in 13.6 sec, ruim voor de Zweed Bo Forsan- der, die 13.9 sec. liet afdrukken. Ron Whiteney, een van de kandidaten voor het Olympisch goud van volgend jaar, was op $e 400 meter horden onge naakbaar'. Alléfen de Australiër Jerry Kno- ke ,k<?.n hem. tot bij, het uitkomen van de laatste bocht volgen, toen trok de Ameri kaan onweerstaanbaar weg en zegevierde in 49.8 seconden. Knoke finishte een halve seconde later. In de series van de achthonderd meter dames werd meer op plaats dan op tijd gelopen. De Italiaanse Paola Pigni was met 2.10.3 de snelste in de series. Vera Nikolic, de Europese kampioene kwam in de andere serie tot 2.10.7. Woensdag werd ook een begin gemaakt met de tienkamp. Na de eerste dag heeft de Zwitser Werner Dutweiler met 3974 punten de leiding voor de Russische pols stokhoogspringer Gennady Blitznetsv, van wie bekend is dat hij ook een uitstekend tienkamper is. Ben Verhagen heeft in de baai van Aca pulco op de derde dag van de zeilwed strijden een tweede plaats in de Flying Dutchman-klasse behaald. Eerste in de derde race, die werd gezeild met een zwakke wind, was de Nieuwzeelander Geoffrey Smale. Bij de Finnjollen behield de Deen Paul Elvstroem de leiding. In het waterpolotoernooi werden twee wedstrijden gespeeld. In groep A versloeg Joegoslavië Japan met 6-1, terwijl Rus land in groep B een overwinning van 5-4 op Oost-Duitsland behaalde. ATLETIEK: Finale 200 meter dames: 1. Cobian (Cuba) 23.1 2. Meyer (Fr.) 23.4; 3. Walgren (Zwe 23.5; 4 Rand (GB) 23.6; 5. Van den Berg (Ned.) 23.7 TURNEN: Teamwedstrijd: 1. Japan 572,40 pnt.; 2. Rus land 568,10; 3. Ver. Staten 534.30. Individuele eindklassement: 1 Diamidov (Rusl.) 115,30 pnt.; 2. Nakayama (Jap.) 114,95 3. Endo (Jap.) 114,70; 4. Cerar (Joeg.sl.) 114,10 ROEIEN Skif: 1. Wienese (NecLi 7.47.33; 2. Hill O.-Did.) 7.51.55; 3 Ivanov (Rusl.) 7 58.87 Vier zonder stuurman 1. Oost-Duitsland 8.51.16 2 Zwitserland/ Australië 7.02.54; 3. Hongarij 7.04.87 Dubbel scull: 1 Nederland (Droog/Van Dis 7.19.09; 2 Bulgarije Jilev/Valtchev) 7.27.00; 3 Tsjecho-Slowakije (Kratky/Hellebrand) 7.40.92 Twee zonder stuurman; 1 Rusland (Drachevs- ky/Tiit) 7.36.71; 2. Oost-Duitsland (Bergau/ Gorny) 7.41.61. ADVERTENTIE BIJ4DIKKE25CT5REPEN: DELFT. DZV Delft zal in het nieuwe seizoen de waterpolowedstrijden voor de hoofdklasse buiten de eigen stad moeten spelen. Het Sportfondsenbad in Delft is wegens te geringe diepte van het basin voor hoofdklassewedstrijden waterpolo afgekeurd, terwijl het Delftse buitenbad niet kan worden verwarmd. BRUSSEL. Door een 2-1 overwin ning op het Oostduitse FC Karl Marx- stadt heeft Anderlecht gisteravond de tweede ronde bereikt voor de Europacup I. De Belgen, die de eerste ontmoeting met 3-1 hadden gewonnen, liepen in Brus sel in de elfde minuut tegen de verras send zelfverzekerd spelende Oostduitsers een achterstand op, die Bergholtz in de 33ste minuut ongedaan maakte. Drie mi nuten later scoorde Paul van Himst het winnende doelpunt. Er waren 35.000 toe schouwers. De Deense kampioen Hvidovre Kopen hagen bereikte de tweede ronde door een gelijk spel (3-3) tegen FC Basel. De eerste ontmoeting, in Basel gespeeld, werd door de Denen met 2-1 gewonnen. De doelpun ten werden gescoord door: Hausser (0-1), Hansen (1-1), Soerensen (2-1), Olsen (3- 1), Benthaus (3-2) en Wenger (3-3). Rapid Boekarest heeft zich ook ge plaatst voor de tweede ronde. De Roeme nen versloegen voor 30.000 toeschouwers de Bulgaarse kampioen Trakia Plovdiv met 3-0. Na het verstrijken van de nor male speeltijd had Rapid, dat de eerste ontmoeting met 2-0 verloor, een 2-0 voor sprong door doelpunten van Codreanu. Eerst in de tweede verlenging slaagde Ion Ionescu erin het beslissende doelpunt te scoren. Ook de Joegoslavische kampioen FC Serajewo is een ronde verder gekomen. Met 3-1 zegevierden de Joegoslaven thuis voor 10.000 toeschouwers in de tweede wedstrijd over Olympiakos Nikosia, na bij rust met 1-0 te hebben geleid. De eerste ontmoeting in Nikosia eindigde in een gelijk spel: 2-2 strijd konden de Duitsers de terugreis aanvaarden. Vier weken geleden wonnen zij in München de eerste ontmoeting met 5-0, zodat zij met een totale score van 7-1 naar de volgende ronde overgaan. Standaard Luik heeft in de thuiswed strijd ondanks een doelpuntloos gelijk spel, tegen het Turkse Altay Izmir de tweede ronde bereikt. De eerste wedstrijd in Izmir werd door de Belgen met 3-2 gewonnen. Hannover '96 kwam op eigen terrein niet verder dan een 1-1 gelijk spel tegen Napels in de tweede wedstrijd van de eerste ronde van het toernooi om de Jaar- beursstedenbeker. De eerste ontmoeting in Napels was in een 4-0 overwinning voor de Napolitanen geëindigd. De Turkse club Izmir heeft voor 18.000 toeschouwers op eigen terrein met 0-0 gelijkgespeeld tegen FC Antwerp in de tweede wedstrijd van de eerste ronde van het toernooi om de jaarbeursstedenbeker. De eerste ontmoeting in Antwerpen had echter een 2-1 zege voor de Turken opge leverd, zodat dezen zich voor de achtste finales plaatsten. Bekerhouder FC Bayern München heeft in Athene de eerste horde genomen op de weg naar de prolongatie van de titel in het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. Met een geflatteerde 2-1 (1-0) overwinning op de Griekse beker winnaar Panathinaikos in de returnwed- Bergholtz (links) was een groot ge vaar voor de defensie van Karl Marx-stad. Hij maakte ook de ge lijkmaker voor Anderlecht. Bij de landskampioenen plaatsten zich voor de volgende Europa cup-ron de: Sparta Praag, Manchester United, Rapid Wenen, Gornik Zabrze, B^nfi- ca Lissabon, Valur Reykjavik, Dynamo Kiev, St. Etienne, Vasas Boedapest, Ju- ventus Turijn, Real Madrid, Rapid Boekarest, Serajewo, Anderlecht, Hvi dovre Kopenhagen en Eintracht Brunswijk. Bij de bekerwinnaars: Aberdeen, Vasas Györ, Cardiff City, Torpedo Moskou, Olympique Lyon, Tottenham Hotspur, Steaua Boekarest, Vitoria Setubal, Wisla Krakau, AC Milaan, Spartak Trnava, NAC, Standaard Luik, Hamburger SV, Bayern München en FC Valencia. De loting voor de achtste finales wordt morgen in Madrid verricht. GLASGOW Celtic Glasgow heeft gisteravond op Hampden Park iets van het door de nederlaag tegen Dynamo Kiev danig geschade prestige teruggewonnen. De Schotten, houders van de Europese beker voor landskampioenen die dit sei zoen de weg naar een tweede Europa Cup door de Russen versperd zagen, versloe gen in de eerste wedstrijd van de strijd om de wereldbeker voor clubs de Zuid- amerikaanse kampioen Racing Club Bue nos Aires met 1-0. De 110.000 toeschouwers op Hampden Park hebben bijna 90 minuten lang een aanvallend Celtic gezien, dat zich echter keer op keer dood liep in de bikkelharde Argentijnse defensie. Slechts eenmaal vonden de Schotten, technisch en taktisch bijzonder goed spelend, een opening in de defensie van Racing Club. Dat was in de 69e minuut toen aanvoerder Billy Mc Neill uit een corner van John Hughes doelman Cejas met een knappe kopbal kansloos liet. In het koude Glasgow vielen de Schot ten op dezelfde wijze aan als in' de fina le van de Europese beker tegen Interna- zionale Milaan. De grote spelers in Cel tic's aanvallen waren Hughes en John stone, die telkens de Argentijnse defen sie opentrokken. Evenzovele malen echter werd hun de weg naar het doel van Cejas op hardhandige wijze versperd. Racing stelde daar slechts enkele uitvallen te genover, waarmee het in de laatste vijf minuten tot tweemaal toe bijna succes had. In de laatste ogenblikken van de strijd, die ondanks het harde spel toch een sportief verloop had, moest de Schotse doelman Simpson nog de bal van de schoen van de doorgebroken Rodriguez halen. De return wordt 1 november in Buenos Aires gespeeld. Mocht dan geen beslis sing vallen in de strijd om de wereld beker gelden de doelpunten niet dan vindt drie dagen later in Montevideo een beslissingswedstrijd plaats.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 23