VAN DAG TOT DAG Leken vragen paus de keuze van middelen tot geboortenregeling over te laten aan de ouders fkxN Moskou vindt „Ché" Guevara geen marxist of communist Dè jas Partij v» d. Arbeid en NAYG Drie Nobelprijswinnaars voor medicijnen CALTEX TANK-PREMIE PROGRAMMA TOT 45% KORTING OP WAARDEVOLLE GEBRUIKS ARTIKELEN! com aar op zaken „De Gaulle is niet ziek" zegt Franse minister Gorse Waarschuwing voor stralings gevaar van Brits geleerde Congres Britse Conservatieven Kardinaal Alfrink over het gemengde huwelijk Studenten hielden demonstraties GRONINGEN T&ilenka Twijfel over bericht kernplatforms Dr. H. Riemens: telegrammen DONDERDAG 19 OKTOBER 1967 Ketterij Algerijn Belkacem Krim begint oppositiebeweging Proefvlucht met Mirage Biafra verliest Calabar VRAAG UITVOERIGE FOLDER RU DE CALTEX STATIONS Vrij onverwacht heeft de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk, mej. Klompé, de afschaffing van de Vermakelijkheidsbelasting aangekondigd. Per 1 januari 1969 zal de belasting op bioscoopbezoek verdwijnen, later wordt ook de belasting op andere vermakelijkhe den als sportwedstrijden, toneel, cabaret en circussen afgeschaft. De gemeenten hebben deze ministeriële mededeling met gemengde gevoelens ont vangen, omdat zij het geld van de2e be lasting bijzonder slecht kunnen missen. Zij kunnen wel uitgaan van de overwe ging dat het Rijk, als dit gemeenten van inkomstenbronnen berooft, daarvoor com pensatie dient te geven uit het Gemeente fonds of op andere subsidiërende wijze, maar enige zekerheid daarover met be trekking tot de Vermakelijkheidsbelasting bestaat nog niet. De inkomsten van ge meenten uit deze bron variëren uiteraard sterk, maar wanneer men een stad als Haarlem tot voorbeeld neemt (een mid delgrote stad met zeven bioscopen) komt men tot een jaarlijkse bate van drie tot vier ton. Dit bedrag zal op andere wijze moeten worden verkregen, en het kan moeilijk door een gemeentelijke belasting verzwaring op andere sectoren worden ge compenseerd. Het nog in bewerking zijnde wetsontwerp tot verruiming van het ge meentelijke belastinggebied zal weliswaar een nieuw patroon van gemeentelijke be lastinginkomsten open leggen, maar toch zeker geen mogelijkheden bieden om be lastingen die door het Rijk worden ge schrapt, eenvoudig te vervangen door het belasten van andere groepen. De compensatie van het Rijk beloopt in totaal per jaar ongeveer twaalf miljoen gulden, een bedrag dat geen catastrofale gevolgen zal hebben voor de schatkist, maar dat wel van groot belang zal zijn voor de rentabiliteit van vermaaksonder- nemingen. Men mag niet verwachten dat de entreeprijzen zullen worden verlaagd, want de meeste bioscopen werkten de laatste jaren met ernstige verliezen. Wel kan men misschien hopen op kwaliteits verbetering, zowel wat de accommodatie der ruimten als wat het gebodene betreft. In ieder geval komt deze sector van ver makelijkheden nu in een iets gunstiger Dositie te staan ten opzichte van de con currentie, met name de televisie, die het verminderde bioscoopbezoek voor een be langrijk deel veroorzaakt heeft. Het is nog een open vraag wat de bios- HAftAftllAAAft/MWVMWWWfVMW""**'1******11111"1* trtnmimwwvMwwwwwwtfwwwwwwwvwwwwwwwwww* ADVERTENTIE copen met het geld zullen doen. Of liever, óf er sprake zal zijn van een gezamenlijk gebruik ervan ten behoeve van een alge meen doel. De Nederlandse bioscoopbond overweegt blijkbaar deze laatste mogelijk heid, die ongetwijfeld efficiënter zou wer ken tot verhoging van het algemene peil der filmexploitatie. Het lijkt echter voors hands moeilijk om een zo sterk gecoördi neerd beleid te voeren in een sector die toch in de eerste plaats terecht een zake lijke inslag heeft en waarin de bij particu liere bedrijven gebruikelijke wet van „harde business" regeert. wwwwmiwvwwwwwwvwwuwv.nrwwwwv fWWWUN/X/WWWWWWWWX/WWWWWWVWWSn PARIJS (AP) Een zegsman van het Franse kabinet heeft meegedeeld dat de gezondheidstoestand van president De Gaulle uitstekend is. De zegsman, minis ter van Voorlichting, Georges Gorse, wil de hiermee een eind maken aan de ge ruchten, dat de nu 76-jarige president ziek zou zijn. Minister Gorse zei: „De gezondheid van president De Gaulle lijkt mij uitstekend. Ik weet niet waar die geruchten vandaan komen, maar mensen moeten hun verlan gens niet met de werkelijkheid verwar ren". In een nieuwsuitzending van de BBC werd gisteravond gezegd, dat de gezond heidstoestand van De Gaulle zorgen baart. Hij zou lijden aan aderverkalking. BLACKPOOL, (AP). Dr. Ernst Schumacher, hoofd van de afdeling sta tistiek van de Britse Nationale Raad voor de Kolenmijnen, heeft gisteren in een toespraak een toekomstbeeld geschilderd van een aarde, bezaaid met verlaten kern energie-stations, die de atmosfeer met radio-actieve straling vergiftigen. Dr. Schumacher waarschuwde dat ato men voor vreedzame doeleinden een uniek en ongelooflijk gevaar opleveren voor het leven van de merrs. Niemand heeft ooit nog gesproken over het voor de mensheid zo belangrijke punt dat kernreactoren niet kunnen worden afgebroken, noch kunnen worden verplaatst, maai- moeten blijven waar ze staan, waarschijnlijk eeuwènlang, misschien zelfs duizenden jaren, een ac tieve bedreiging vormend voor alle le ven, stilletjes radio-activiteit versprei dend in water, lucht en grond" aldus Schumacher. LONDEN. In de Zuidengelse bad- I plaats Brighton is het jaarcongres van de Britse conservatieve partij begonnen met aanvallen op de economische en so ciale politiek van de (Labour) regering I Wilson. De conservatieven beschuldigen Wilson I er onder meer van door discriminerend beleid de oorzaak te zijn van de „alar merende uittocht van geleerden naar het buitenland". VATICAANSTAD (AP). Het derde wereldcongres van rooms- katholieke leken, dat voor het eerst in tien jaar vergadert, heeft een be roep gedaan op paus Paulus VI om de keus van de middelen tot geboorte regeling aan de ouders over te laten. Een resolutie van deze strekking ver kreeg de formele goedkeuring van de voltallige vergadering van het derde wereldcongres van het lekenaposto- laat. De bijeenkomst vormde het hoogtepunt in een week van leven dige discussies tussen ongeveer 2.500 afgevaardigden over brandende problemen in het hedendaagse kerke lijk leven. Er werden nog meer resoluties aan vaard over uiteenlopende problemen, waaronder een veroordeling van rassen waan en een verzoek aan de leiding van de kerk om vrouwen meer rechten te verlenen. Over geen van de resoluties werd gestemd. Ze waren goedgekeurd door het uitvoerend orgaan der delega tieleiders en werden zonder oppositie aan genomen als het officiële standpunt van het congres. De verklaring over geboorteregeling kwam tot stand in een opgewonden bij eenkomst van de delegatieleiders. De re solutie, waarin wordt gesproken over de ontwikkeling van de wereld, pleit voor .verantwoordelijk ouderschap" door alle christenen. Er wordt een beroep gedaan op de paus om zich duidelijk uit te spre ken over de morele en religieuze kanten van het vraagstuk der geboorteregeling. Tegelijkertijd wordt hij verzocht de „keu ze van de middelen over te laten aan het geweten van de ouders, in overleg met geschoolde wetenschappelijke raadslie den". De discussie liep zo hoog dat een der deelnemers de vergadering verliet nadat hij de resolutie als „ketterij" had ver oordeeld. Een van de leden van het pre sidium moest een einde maken aan een verhit debat door luidkeels in de micro foon te roepen: „Wilt u alstublieft op houden, we zijn hier niet op een medisch congres". De uitslag van de stemming in het presidium was 67 voor, 21 tegen- en 10 onthoudingen. De voorstemmers wa ren voornamelijk Afrikaanse en Aziati sche deelnemers, die spraken van een „historische" resolutie. Kardinaal Alfrink over het gemengd hu welijk. Er werd ook aangedrongen op ver gaande verzachting van de strenge ker kelijke bepalingen over het gemengde huwelijk, waarover kardinaal Alfrink op de bisschoppensynode in Vaticaanstad de visie van het Nederlandse episcopaat heeft gegeven. De aartsbisschop van Utrecht zei, volgens het KNP, dat de Nederlandse bisschoppen van mening zijn, dat men bij deze aangelegenheid fijngevoelig te werk moet gaan en dat men zeer grote eerbied moet hebben zowel voor de overtuiging van de katholieke partij als van de niet-katholieke. De bisschop pen zijn er van overtuigd dat er ver moedelijk een regeling te treffen zal zijn die voor alle partijen een bevredigende oplossing biedt voor alle moeilijkheden. De kardinaal hield de synode voor dat men het gemengde huwelijk moet bekij ken in het licht van de conciliedocumen ten over de kerk, de oecumene en de godsdienstvrijheid. De Nederlandse bisschoppen, aldus kardinaal Alfrink, gaven de voorkeur aan erkenning van het burgerlijk huwe lijk. Zou de synode hier niet aan willen, dan zou volgens de Nederlandse bisschop pen de canonieke vorm alleen voor de geoorloofdheid van het huwelijk voorge schreven moeten worden, dus niet voor geldigheid. (Het r k kerkelijke recht kent beletselen die een huwelijk ongeoorloofd doch niet ongeldig maken). Wat de ge- eiste waarborgen betreft geven de Neder landse bisschoppen de voorkeur aan een positieve formulering: „morele zekerheid dat de katholieke partner zijn geloof trouw bewaart en het tot richtsnoer van zijn leven houdt". De Nederlandse bisschoppen wensen ook, dat het gemengde huwelijk feeste lijk gesloten kan worden en achten het raadzaam om in overleg met de andere kerken een gemeenschappelijke ritus sa men te stellen. PARIJS. De Algerijnse oud-minister Belkacem Krim heeft in een villa in de omgeving van Parijs op een persconferen tie de oprichting bekendgemaakt van een „Democratische Beweging voor de Alge rijnse Hernieuwing". De beweging roept de Algerijnen op „onze verloren rechten en onafhankelijk heid te herwinnen". De regering-Boume- dienne wordt nationale discriminatie en het veroorzaken van een sociale catastro fe verweten. PARIJS ('AP). Het Franse Mirage-G jachtvliegtuig met beweegbare vleugels heeft bij Parijs een eerste proefvlucht ge maakt. Het toestel bleef een minuut in de lucht. Het vliegtuig, dat door Marcel Dassault gebouwd wordt, weegt zestien ton en kan zijn vleugelstand van 20 tot 70 graden wijzigen. Frankrijk en Engeland begonnen oor spronkelijk een gemeenschappelijk pro gramma voor de bouw van een vliegtuig met beweegbare vleugels, maar Engeland trok zich enkele maanden geleden om financiële redenen terug. (Van onze correspondent) MOSKOU. De dood van de Cubaanse revolutionair, „Che" Guevara, die nu pas in Moskou bekend is geworden, heeft onverwacht de gemoederen in beroering gebracht. Gisteren demonstreerden enige honderden buitenlandse studenten van de Moskouse Loemoemba-universiteit voor de Amerikaanse ambassade. Op spandoeken en plakkaten alsmede door spreekkoren werden de Verenigde Staten beschuldigd verantwoordelijk te zijn voor de dood van Guevara. De stu denten trokken hierbij een vergelijking met de moord op de Kongolese premier Loemoemba. De dood van Guevara is voor het Cen trale Comité van de communistische par tij aanleiding geweest Fidel Castro een telegram van deelneming te sturen, ter wijl de Pravda een in memoriam aan hem wijdde. Politieke waarnemers is het daarbij opgevallen dat Guevara geen en kele keer als „marxist" of „communist" werd betiteld. De Pravda karakteriseerde hem als een revolutionair en eenmaal als „eminent leider van de Cubaanse revo lutie en van de socialistische opbouw van Cuba." In deze beoordeling spiegelen zich nog maals de politieke verschillen af, die de laatste tijd, vooral naar aanleiding van de in augustus in de Cubaanse hoofdstad gehouden Latijns-Amerikaanse solidari- teitsconferentie, weer aan het licht zijn gekomen. De door Castro ingenomen stel ling die Guevara trachtte te verwe zenlijken dat voor Zuid-Amerika de revolutie het hoogste gebod is, botste met de interesse van de Sovjet-Unie, die vreesde zich te veel moeilijkheden op de hals te halen als het idee van de guerril lastrijd al te duidelijk werd ondersteund. Premier Fidel Castro heeft, aldus meldt het persbureau A.P., de dood van Ernesto „Che" Guevara een geweldig verlies ge noemd. Maar hij verklaarde dat daarmede geen einde is gekomen aan de guerrilla beweging in Latijns-Amerika. LAGOS (Reuter) In de Nigeriaanse federale hoofdstad Lagos is officieel be kendgemaakt, dat Calabar, een stad in de uiterste zuidoosthoek van het afge scheiden Biafra, door Nigeriaanse federa le troepen is veroverd. Calabar ligt 40 kilometer van de grens met het aangrenzende Afrikaanse land Ka meroen. amwinnniinniiAnMiiiumimmwnmnniiiiyii«iui«iiiuiiiiiiiiiiiiiiuiii«iiiimiiii«iimimi»»ii«i«iiiimmmmmmmmmm«m««mmmm««iiiiiimmi'mm«m«m«^^ Superb gesneden. Elegant-slank van lijn. Ideaal-comfortabel in lente, zomer, herfst en winter. '5 WASHINGTN (AFP). De berichten in de New York Times, volgens welke de Sovjet-Unie bezig is met het ontwer pen van ruimteplatforms vanwaar kern wapens zouden kunnen worden losgelaten zijn in bevoegde Amerikaanse kringen met de grootste twijfel ontvangen. De Verenigde Staten houden zich angstr vallig aan het kortgeleden ondertekende verdrag over demilitarisering van de ruimte en er is alle reden om aan te ne men dat de Sovjet-Unie dat ook doet, zo wordt gezegd. Verder wijst men er op dat de Amerikaanse intercontinentale ra ketten snel en nauwkeurig elk punt kun nen treffen vanwaar een aanval op de Verenigde Staten of haar bondgenoten zou worden gedaan. Het bestuur van onze groot ste oppositiepartij heeft be sloten om het opgaan van Nederland in de NAVO on voorwaardelijk te blijven steunen. Dit ongeveer is de beslissing, die gevallen schijnt te zijn niettegenstaande de protesten en verweren van de meest links gerichte leden van dit bestuur. Het congres van de partij zal zich hierover nader moeten uitspreken, maar reeds nu mag men vrij wel als zeker aannemen, dat de P.v.d.A. voort zal gaan, de NAVO te steunen. Men kan in die houding de consequente voortzetting zien van wat de partij steeds in het verleden deed maar men kan zich ook afvragen, of de omstan digheden van vandaag niet dermate verschillen van die dadelijk na de oorlog, toen de NAVO tot stand kwam, dat er nu reden zou bestaan voor een afwijkend standpunt. Evenzo kan men de vraag stellen, of gelet op de snel le veranderingen in het ver leden de eerstvolgende tien jaren niet nog weer zul ke veranderingen kunnen op leveren, dat steun-door-dik- en-dun aan de NAVO in haar huidige vorm misschien wel heel slecht zou passen bij de omstandigheden van dan. Nu heeft de steun van de P.v.d.A. aan de Nederlandse NAVO-politiek in het ver leden zeker resultaten opge leverd; daarmee is immers komen vast te staan, dat een overgroot deel van de Neder landse parlementariërs de regering onvoorwaardelijk steunde in de kern van haar buitenlandse en haar defen siebeleid.. Daardoor werd in de na-oorlogse jaren de steun van Amerika verzekerd in ge val van een aanvalsoorlog van de Sovjet-Unie. Maar die steun werd gekocht, aan de ene kant rhet een sterk ge bonden buitenlandse politiek, en aan de andere kant met een defensieplafond dat zo ongemerkt de drie miljard gulden per jaar is te boven gegaan. Op zichzelf opmerke lijk, dat dit laatste heeft kun nen gebeuren zonder veel meer dan een zeker gemur mel in de Kamers terwijl toch België aan defensie maar één miljard gulden per jaar uitgeeft. Maar wanneer de lijn wordt doorgetrokken, met de recht lijnigheid die al zo vaak de Nederlandse internationale politiek heeft gekenmerkt, en dit weer met de steun van de P.v.d.A., waar komt men dan uit? Zonder twijfel op een nog veel hoger defensie plafond, of, om het minder mooi maar duidelijker te zeggen, op een verder gemili tariseerd Nederland. Als het niet uit de lengte komt, zal het uit de breedte moeten komen, en wanneer wij nu defensielasten torsen van drie miljard, met een ontstellend begrotingstekort, dan kunnen wij straks defensielasten van vier- of vijf miljard verwach ten, maar dan met des te min der mogelijkheden voor onze niet-militaire ontwikkeling. België, het zij terloops ge constateerd, heeft vrijwel geen begrotingstekort Er zit meer vast aan het onvoorwaardelijk voortzetten van de huidige koers ten aan zien van de NAVO; onder meer dit, dat wij als kleine partner in een groot geheel vrijwel geen zeggenschap over ons eigen defensie-apparaat zullen hebben. Die zeggen schap bezitten wij nu ook niet, maar er zijn zeker po litieke veranderingen in Europa denkbaar, die het wenselijk maken dat wij wél iets over onze eigen defensie te vertellen zullen hebben. Aan de andere kant is het ook denkbaar, dat Nederland betrokken raakt in een zeer ernstig internationaal con flict, eenvoudig als uitvloei sel van het NAVO-verdrag, Een ernstig incident, in het oostelijk bekken van de Mid dellandse Zee, tussen Russi sche en Griekse schepen zou kunnen uitgroeien tot een zo danig conflict, en Nederland zou er automatisch in betrok ken raken. Dit is een risico, dat gesteld moet worden tegenover de veiligheid wel ke Nederland aan het NAVO- verdrag dankt en het is onmogelijk om het voordeel van het een en het gevaar van het ander concreet te be rekenen. Zoveel is gelukkig wel ze ker: de verhouding Oost- West heeft in Europa veel van haar scherpte verloren. Minister Luns komt het bij de algemene beschouwingen over de begroting bevestigen en al doet dadelijk minister Den Toom daar een heleboel aan af, door te wijzen op toe nemende bewapening in het Oostelijk blok, een kind weet toch dat wij niet meer in 1948 leven, toen de Berlijnse crisis van die dagen om zo te zeg gen elke dag in een derde wereldoorlog kon veranderen. Maar wanneer de Oost-West verhouding in ons wereld deel is verbeterd, dan is de behoefte aan een risicoverze kering als de NAVO kan zijn, ook verminderd. Zij bestaat nog wel, maar is veel minder allesoverheersend dan bijv. vijftien jaar geleden. Dat op zichzelf zou aanlei ding moeten zijn om onze ge hele verhouding tot de NAVO opnieuw onder ogen te zien om voor de toekomst meer bewegingsvrijheid te bedin gen en het recht om lagere offers te behoeven brengen offers, die minder extreem zijn in vergelijking tot onze middelen of overige behoef ten. Maar dan is een eerste ver eiste, dat de Kamers zich in die richting uitspreken want van de regering zal men zeker geen koersverandering mogen verwachten! Juist nu de Kamers voor verschillende kwesties van buitenlands beleid wat meer belangstelling tonen, blijkt hoe weinig het kabinet eigen lijk van die belangstelling ge diend is. Zie het Vietnam-de- bat met de daaruit voortge komen motie. Maar wanneer de regering zich al zo weinig meegaand toont met het parlement in een zaak als Vietnam, die voor haar toch zeker geen hoofdzaak is, wat kan men dan verwachten wanneer het over de NAVO gaat? Dan zal er geen enkele ge neigdheid bestaan aan even tuele wensen uit de Kamers voor een veranderde verhou ding van Nederland tot de organisatie te komen en dit des te minder, omdat de regering nu eenmaal weet dat zij op de steun van de groot ste oppositiepartij kan reke nen voor wat de hoofdlijn van haar beleid betreft. Het zullen dan slechts een lingen in de Kamers zijn, die zich verzetten, plus de aan hangers van de twee meest linkse partijen, en het zal de regering niet moeilijk vallen die met een spitse redenering af te schepen. Zodat onze pessimistische conclusie moet zijn, dat de P.v.d.A., door haar beslissing over de NAVO ,een grote bij drage heeft geleverd tot de toekomstige stijging van het defensieplafond tot vier en misschien wel vijf miljoen. Terwijl zij er ongewild ook veel toe bijdraagt, dat de parlementaire inspraak op het buitenlands en het defensie beleid van geen wezenlijke betekenis zal zijn. De Zweedse professor Ragnar Gra- nit (links) en twee Amerikanen, prof. George Wald en prof. Haldan Keef er Hartline (rechts) zullen de Nobelprijs voor de medicijnen 1967 delen. „Granit, Hartline en Wald zijn onderscheiden voor ontdek kingen die ons kennis verschaft hebben over processen in het oog, waardoor de hersens inlichtingen over de visuele waarneming ont vangen", aldus het Zweedse Karol- instituut dat de prijs toekent. „Wat hebt u gedaan toen u het nieuws hoorde?", vroeg een verslaggever aan prof. Hartline. „Doorgegeten", antwoordde deze. ADVERTENTIE E üj Kernproef. De commissie voor kernener gie heeft in Nevada een krachtige onder grondse atoomproef genomen. De ont ploffing had een kracht tussen de 200.000 en één miljoen ton tnt. De meeste ontploffingen zijn kleiner. Branden. Meer dan zeshonderd hectare heide en boomgaarden met fruit- en kastanjebomen, zijn verwoest door bran den die twee dagen lang op Corsica hebben gewoed. OSO. Vanaf de Amerikaanse basis Kaap Kennedy is een OSO-satelliet (Orbiting Solar Observatory) gelanceerd met Brit se en Amerikaanse instrumenten ter be studering van de zon. Verkeersongevallen. In de eerste zeven maanden van dit jaar zijn in Italië bij verkeersongevallen twee percent meer mensen omgekomen dan in de over eenkomstige periode van 1966. Arrestaties. In Argentinië zijn ongeveer honderd peronisten gearresteerd bij be togingen. Deze waren georganiseerd ter herdenking van het feit, dat de toenma lige regering op 17 oktober 1945, door onlusten gedwongen, kolonel Peron vrij liet, die op het eiland Martin Garcia gevangen werd gehouden. Wervelstorm. Een wervelstorm die het noorden en midden van Luzon (Philip- pijnen) heeft geteisterd, heeft van zeker 44 mensen het leven geëist. Tientallen anderen worden nog vermist.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3