Vanuit Zwitserland bedrijven negentig Chinezen propaganda w» Revisionisme Enorme staf a**pr V-jt Belgische agent .JPeklmg Review" REVOLUTIONAIRE EXPORT (Van een speciale medewerker) IN FEBRUARI 1967 arresteerde de politie van Milaan Michel Savi en zijn 38-jarige vriend Aldo Ciulla. Bij een huiszoeking in de werkplaats van Savi vond de politie 400 dynamietstaven en een aantal slaghoedjes. De Italiaanse justitie maakte bekend dat beide mannen lid waren van een terroristische organi satie die nauwe betrekkingen onderhield met de Com munistische Partij van China en van plan waren een reeks aanslagen te plegen op hoogspanningskabels in geheel Italië, op viaducten, bruggen, openbare gebou wen, kazernes en monumenten. De politie van Milaan deelde mee dat zij over aanwijzingen beschikte waar uit bleek dat verschillende afzonderlijke organisaties in Italië hun instructies en waarschijnlijk ook hun springstoffen ontvingen via de Chinese ambassade in Bern. HET BOVENSTAANDE is een van de vele berichtjes die in de laatste jaren in de pers zijn verschenen over organisa ties die schijnenbaar in contact stonden met China. Peking leidt zijn akties in Europa vanuit twee plaatsen, de Chinese ambassade in Bern en het hoofdkwartier van de pro-Chinese communistische partij van België, terwijl de Chinese lega tie aan de Adriaan Goedkooplaan in Den Haag volgens de mening van deskundigen fungeert als financieel centrum voor de aktiviteiten in West-Europa. WAAROM infiltreert China in Europa. Openlijk zullen de Chinezen deze infiltratie natuurlijk nooit toegeven. Zij be perken zich slechts tot de uitspraken dat China steun ver leent aan alle vooruitstrevende Marxistische-Leninistische krachten in de gehele wereld. Citaten van Europese pro- Chinese communistische leiders doen echter uitkomen dat de aanwezigheid van China in Europa vooral moeten wor den gezocht in de bestrijding van het Russische revisionisme. Jacques Grippa, een van de belangrijksten onder hen en leider van de pro-Chinese communistische partij van België, zegt hierover „Het zijn de revisionistische leiders die verantwoordelijk zijn voor de oprichting van onze partij, zowel politiek formeel als in de methode van werken. Alle Marxisten- Leninisten (d.w.z. China-communisten) in de gehele wereld moeten zich verenigen om te strijden tegen het imperialisme en revisionisme. In het conflict dat gaande is in de commu nistische wereld zijn het onze Chinese kamaraden die de leer van Marx juist interpreteren. Zij menen dat de sociale revolutie in elk land deel uitmaakt van de sociale wereld revolutie en weten dat in praktijk te brengen". Chris Bischot, leider van de pro-Chinese communistische groep de „Rode Vaan" in Amsterdam: „De Russische Communistische Partij heeft grote ver diensten als baanbreker van het communistische bestel, een rol, die ik niet wil kleineren, maar voor de verandering in de wereld van nu spelen de Chinezen een grote rol. Niet omdat zij de revolutie exporteren want zij weten dat de revolutie een nationale zaak is, maar omdat zijn hun. ver plichtingen kennen. Daarom geven zij steun aan de strijd tegen het (neo) kolonialisme. Rusland speelt wel een grote rol maar laat het eigenbelang voorop staan". DE AKTIVITEITEN van China in Europa hebben geleid tot scheuringen in de oude communistische partijen. Proef veld van de Chinese politiek in Europa was België, maar het ziet er naar uit dat dit experiment als mislukt moet worden beschouwd vanwege de vele onderlinge ruzies in de pro-Chinese groeperingen die België rijk is. Aantrek kelijker terrein voor China is op het ogenblik Nederland, dat een unieke positie inneemt. Als vrijwel enige land in Europa bestaat hier nog de mogelijkheid dat de China-communisten de oud communis tische partij (CPN) in haar geheel overnemen en geen tweede partij hoeven te stichten zoals in andere landen het geval is. Andere voordelen voor China zijn het drukke scheepvaai t- verkeer in de haven van Rotterdam en Amsterdam, de ge ringe grensbewaking en een toenemende werkloosheid. De pro-Chinese werkers in Europa zijn over het algemeen Europeanen, al was het alleen maar vanwege het feit dat druk politiek bedrijvende Chinezen direkt zouden opval len door hun uiterlijk en zich moeilijk in de massa kunnen verschuilen. De akties worden wel geleid door Chinezen in ambassades en legaties en soms door Peking-Chinezen die Chinese gemeenschappen in Europa infiltreren. Enige jaren geleden werd Nederland voor het eerst met de neus op de feiten gedrukt door een bericht dat ook in het buitenland de aandacht trok. „Den Haag wil immigratie van Chinezen stopzetten, Chinezen wonen illegaal in Nederland Het ministerie van Justitie nam deze maatregel bepaald niet om het Nederlandse Horeca-wezen te beschermen tegen een toeneming van scherp concurrerende Chinese eethuis jes. Het begon toen brigadier Helmes van de politie in Alphen aan de Rijn twee van de drie Chinezen van het restaurant „Kota Radja" achter de tralies zette omdat „zij lieden waren van vreemde nationaliteit die geen papieren bezitten waar uit blijkt dat zij hier mogen blijven". gaten krijgen. Ook zijn er een aantal Chinezen in ons land die zowel een paspoort van China als van Formosa bezitten. Het klinkt misschien overdreven wanneer men spreekt van Peking-agenten in Nederland. Dat er communistische spionnen zijn, ook in Nederland, zou onder andere uit het volgende kunnen blijkende bekende Russische spion Abel, die als een van de leiders van de Russische inlichtingen dienst met succes jarenlang in Amerika heeft geopereerd, werkte voordat hij naar Amerika werd uitgezonden in Ne derland. Zijn afspraken met zijn agenten maakte hij in de plaatselijke bioscoop van Vlissingen. VIA DE EUROPEANEN die in hun ideologie geloven heb ben de Chinezen op het ogenblik in een aantal landen par tijen achter zich, die zich vooral inspannen om de Chinese buitenlandse politiek in praktijk te brengen. De belangrijkste daarvan zijn Engeland: Comité voor Bestrijding van het revisionisme. (Maandblad „Vanguard".) Finland: Stichting tot Studie van het Socialisme. (Maand blad „Tilinne" onder leiding van Jarno Pennansen.) China wenst dus een hergroepering van de communistische wereld onder leiding van de ware volgelingen van Marx en Lenin, de Chinese Communistische Partij van Mao Tse-Toeng. BERN, Kalcheggstrasse 10. Hier in de Alpen ligt de Chi nese ambassade in Zwitserland, vaak het centrum van de Chinese activiteiten in West-Europa genoemd. Sedert 10 juli 1959 bekleedt de 55-jarige Li Tsjing-Hoean de post van ambassadeur, bijgestaan door een enorme staf van medewer kers, handelsvertegenwoordigers, journalisten en tolken. Hun aantal staat in geen verhouding tot de normale diplomatieke werkzaamheden die men van een ambassade verwacht. Het gebouw wordt bezet door ongeveer zeventig mensen terwijl op het Chinese consulaat in Genève nog eens twintig man werken. Ter vergelijking: de Zwitserse ambas sade in Peking bestaat slechts uit vier personen. DE BELANGRIJKSTE medewerkers van de ambassadeur zijn diens raadsman Tsjoei Tsji-Jan en kolonel Ting-Sjang, t- ^'£yy IN NEDERLAND WONEN ongeveer drieduizend Chinezen. Vooral op Katendrecht in Rotterdam waar zij bleven hangen na de zeeliedenstaking in 1911. Al vele jaren was de im migratie van Chinezen naar Nederland een probleem waar over de BVD en de minister van Buitenlandse Zaken en Justitie zich bogen. Niemand kan nagaan of Lao-Tsji een vluchteling is uit Hongkong of een agent van Peking die onder het mom van vluchteling naar Nederland is gekomen. Binnen de Chinese gemeenschap kunnen de papieren gemakkelijk worden ge ruild zonder dat de Nederlandse autoriteiten dat ooit in de Denemarken: splinterpartij onder leiding van Benito Sco- cozza. Duitsland: Marxistisch-Leninistisch Comité. (Tijdschrift „Sozialistisches Deutschland".) Frankrijk: splinterpartij onder leiding van Jacques Jur- quet. (Orgaan „Bulletin d'Information Marxiste-Leniniste.") Oostenrijk- splinterpartij. (Maandblad „Rote Fahne" on der leiding van Franz Strobl.) Italië: Partij met vierduizend aanhangers onder leading van Ugo Duse. Spanje: Verschillende cellen met bladen „Mundo Obrero Revolucionario" en „Vanguardio Obrera". Portugal: Marxistisch-Leninistisch Comité (orgaan „Revo- luca Popular".) België: Communistische Partij België (orgaan „La Voix du Peuple" „De stem des Volks".) Nederland: „Rode Vaan"-groep (orgaan „de Rode Vaan") en Marxistisch-Leninistisch Centrum Nederland (orgaan „De Rode Tribune"). SAMENVATTEND KAN de Chinese aktiviteit in Europa worden omschreven zoals dit staat in de brief die Peking in 1963 richtte aan de leiders in het Kremlin: „Als de lei dende groepen van een oartij een niet-revolutionaire lijn volgt verandert in een revisionistische partij dan zullen de Marxisten-Leninisten in en buiten de partij hen vervangen chef van de militaire afdeling. De Zwitserse autoriteiten zijn niet zo gelukkig met deze grote Chinese invasie. Toen de ambassadeur in Bern aankwam, deelde hij de autoriteiten mee dat zijn taak bestond uit het geven van voorlichting en het aanknopen van economische betrekkingen. Binnen enkele jaren groeide de ambassade echter tot de grootste officiële Peking-vertegenwoordiging in Europa. De Westerse autoriteiten ontdekten al spoedig dat de ambassa deur, kolonel in het Chinese volksleger was en zij hebben dan ook wel eens als hun officieuze mening uitgesproken dat hij in feite het hoofd is van een enorme inlichtingendienst van China in West-Europa met als voornaamste taak het bestrij den van de Russische „revisionistische" propaganda. Zijn raadsman Tsjoei-Tsji-Jan, hoofd van de diplomatieke afdeling van de ambassade, wordt beschouwd als een van de belangrijkste figuren. Hij beschikt over een aantal personeels leden dat als journalisten, studenten of toeristen geheel Europa doorreist om inlichtingen in te winnen voor de ambassade. Ook organiseert hij, in samenwerking met de landelijke culturele comités, culturele reizen naar China. Kolonel Ting-Sjang, de militaire adviseur, beschikt in verschillende landen over ongeveer 140 ambtenaren die allen een rang in het Chinese volksleger bekleden. De meesten van hen bevinden zich in andere ambassades, anderen zijn onder verschillende identiteiten werkzaatn in Frankrijk, Italië, België, de Scandinavische landen en Nederland. Hun taak ligt vooral op het gebied van de NAVO-geheimen. Als identiteit meten zij zich vaak de naam aan van een Hongkong-Chinees wiens papieren zij hebben gekocht. Des kundigen nemen aan dat de ambassade jaarlijks over een budget van bijna twee miljard gulden beschikt. De ambassade staat via de radio in direct contact -met Peking en onderhoudt in West-Europa een eigen telexnet waarop o.a. het Chinese persbureaus „Nieuw China" is aangesloten. EEN VAN DEZE agentschappen bevindt zich in Brussel in de Antoine Breartstraat en wordt geleid door de jonge Belg Jean-Paul Mineur. Hsinhua („Nieuw China") verspreidt dagelijks een in het Frans gesteld nieuwsbulletin en brochu res in het Frans, Engels en andere talen. De artikelen van „Hsinhua" zijn doorgaans fel anti-Russisch en de Russische ambassade in Brussel heeft dan ook pogingen in het werk gesteld de Belgische regering over te halen tot sluiting van het Chinese persbureau wegens „de voortdurende versprei ding van beledigende documenten over de Sovjet-Unie". In zijn zeer duur uitgevoerde kantoor vertelde Mineur ons dat zijn persbureau oorspronkelijk in Praag was bevestigd maar dat na de verslechtering van de betrekkingen tussen Rusland en China het bureau moest verdwijnen en er nu een rechtstreekse telex-verbinding bestaat tussen Brussel en Sjanghai. „Wij leveren nieuws en politieke commentaren, ongeveer dertig pagina's per dag. De meeste bulletins sturen wij aan ambassades, dagbladen, culturele instellingen enz. Verder aan iedereen die erom verzoekt. Hoeveel mensen er op ons bureau werken? Dat moet ge heim blijven en kan ik U dus niet vertellen De papieren propaganda-oorlog is voor China zo belangrijk dat de meeste bladen en boeken gratis worden geleverd of tegen prijzen die nog niet eens de porti kunen dekken. Centrum van de Chinese propaganda is Guozi Shudian (Internationale Boekenuitgeverij), postbus 399 in Peking. Hoofdagent van deze uitgeverij is de Peace Book Company, Bank of China Building, kamer 803 in Hongkong. De uitgeve rij heeft ongeveer zeventig vertegenwoordigingen in West- Europa of bezit zelfstandige uitgeverijen die door China worden gefinancierd. Daarnaast bestaan er nog marxistisch-leninistische uitge verijen die, al of niet gesteund met Chinees geld, boeken uitgeven voor het land waarin zij zijn gevestigd, die de specifieke problemen van dat land tot onderwerp hebben. In België is „Het Internationale Boek" een grote uitgeverij op dit gebied (Emiel Clausstraat 10, Brussel). In Nederland bestaat „Het Progressieve Boek", Schiphol straat 16, in Rotterdam dat in nauw contact staat met het Marxistisch-Leninistische Centrum Nederland. Dit centrum heeft o.a. uitgegeven „Voor een socialistisch Nederland" en „De grote revolutionair Georgi Dimitrov en de revisionist Paul de Groot". „De Rode Vlag" in Amsterdam publiceerde, volgens Bischot volledig uit eigen fondsen, „Weerlegging van de eenheid van aktie van de nieuwe CPSU-leiding", samen gesteld uit artikelen die zijn verschenen in „Renmin Ribao" („Volksdagblad") en Hongqi („Rode Vlag") uit Peking. DE BELANGRIJKSTE uitgave van China voor het buiten land is ongetwijfeld het goed gedocumenteerde, in zes talen verschijnende blad „Peking Review". Naast dit weekblad verschijnt het maandblad „China Pictorial" dat in kleuren druk en twintig talen altijd lachende Chinezen vertoont en beschrijft. Zeer fraai uitgevoerd en gratis is het maandblad „China Literature", meer een maandelijks boek, waaruit duidelijk blijkt dat de Chinese literatuur zich geheel heeft gericht op de grote proletarische revolutie. Wat de rechtstreekse Chinese aktiviteiten betreft moeten ook de weinig bekende Zweed Nil Anderson en de 37-jarige Jacques Verges, zoon van een Creoolse vader en Vietnamese moeder, worden genoemd. Verges heeft deel uitgemaakt van de FLN in Algerije en richtte daar het tijdschrift „Révolution Afrique" op. Daarvoor werkte hij vier jaar in Praag voor de Communistische Internationale Unie van Studenten. Als advocaat in Parijs behartigde hij de zaken van de FLN, vestigde zich daarna als adviseur van Ben Bella in Algerije die hem in mei 1963 het land uitzette wegens ondermijnende aktiviteiten. In de tussentijd had Verges China al meermalen bezocht en ontmoetingen gehad met Mao. Op het ogenblik bereist hij als geheimzinnig figuur Europa, meestal verblijft hij in Lausanne, Marseille, Brussel, Tirana of Milaan. Al enkele jaren schijnt hij van plan te zijn een centrum van politieke propaganda te stichten dat contacten moet onderhouden met alle pro-Chinese groeperingen in West-Europa. In hoeverre hij de leidende figuur is van de Chinese infiltratie in Europa is onbekend. JACQUES GRIPPA, de leider van België's pro-China communisten, stelt dat de revisionistische leiders verant woordelijk Zjijn voor de oprichting van pro-Chinese groe peringen. In Nederland komt echter niemand anders dan Paul de Groot, de verguisde leider van de CPN, die „eer" toe. In het conflict tussen Rusland en China verbood De Groot een openlijke discussie daarover binnen de partij en de leden van de CPN moesten het verloop van deze communistische machtsstrijd volgen via de „burgerlijke" pers. Paul de Groot, in zijn hart een stalinist, weigerde partij de kiezen. Hij zocht de fouten zowel bij de Russen als in Peking en probeerde zigzaggend een koers te varen. In de Tweede Kamer zei hij bijvoorbeeld: dat hij het betreurde dat China weigerde het kernstop-akkoord te ondertekenen, een verdrag dat door Grippa c.s. werd gezien als kernchantage. Pas in de laatste jaren werd het duidelijk dat De Groot de Chinese koers prefereerde hetgeen een verslechtering van de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de CPN betekende. Het was toen echter al te laat voor De Groot om tot de Nederlandse pro-Chinese avant-garde te worden ge rekend, deze plaats was al ingenomen door andere groepe ringen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 17