VER ONICA BLIJFT DE ETHER Praten over „nadagen" is volgens Den Haag prematuur ZATERDAG 21 OKTOBER 1967 Erbij 18 Enkele trouwe Veronicanenbijeen: Jan van Veen, Tineke, Gerard de Vries, Chiel Montague, Wim van Kooien, Eddy Becker en Rob Out. Praatjes Storing HET IS ECHTER bekend, dat Nederland geen afwijzend stand punt innam bij de bijeenkomst van Genève in 1959, waar overeenge komen werd, dat ieder omroepsta- tion legaal moest zijn. Deze over eenkomst voorzag met haar be palingen niet in de mogelijkheid van de immers toen nog niet bestaande piratenzenders in de buiten-territoriale wateren. In 1965 werd er dan ook in Straats burg een nieuwe bijeenkomst be legd. De internationale conventie, die hieruit voortkwam en die erop gericht is dergelijke zenders on mogelijk te maken, werd ook door Nederland getekend. Vóórdat de conventie nu officieel door dit land bekrachtigd kan worden, moet er intern een rectificatie komen op de bestaande wetten. Het wachten is op een wijziging van de Telegraaf- wet van 1904. De vraag bij deze wijziging is: „hoe gaan we het pi- ratenschip te lijf" („om het beestje nu maar eens bij de naam te noe men", zei de vertegenwoordiger van de voorlichtingsdienst van Verkeer en Waterstaat in Den Haag). Om te spreken van „nada gen" vond men in Den Haag nog al prematuur, omdat het voorstel tot wijziging nog niet eens is inge diend. Officieel is over het indie nen van de wijziging ook niets be kend. Een zelfde verklaring legde het ministerie ook twee jaar ge leden al af. Luistervissen De studio, een onaanzienlijk villaatje aan de Hilver- sumse Zeedijk, herbergt de Veronica- studioen is dus belang rijker dan „Het Schip(boven), dat de verbo den" zendappa ratuur herbergt Studio ••'.V.'.SVAV.; „HET GAAT TENSLOTTE OM HET KAPITAAL' week voor de uitzending gemaakt en twee maal per week brengt iemand ze naar het schip. Er is maar één omroe per aan boord de nieuwslezer. De technici werken met rommelige lijstjes, waarop de nummers van de re clamespots en de tijden waarop ze de lucht in moeten. Dat de boodschappen inderdaad op de aangegeven tijden doorkomen, wordt zo nodig bewezen met een dag en nacht de uitzendingen opnemend registratie-apparaat. De discotheek bevat ongeveer 30.000 platen. Na gebruik worden ze in een grote hondemand gegooid. Assisten tes zorgen ervoor, dat zij in het systeem terugkomen. Iedere dag heeft min of meer dezelf de programmaopbouw: tot negen uur wat beat met Nederlandse teksten voor de schoolgaande kinderen. Daarna gaat men over op een rustiger toer tot vier uur, als de programma's worden afge stemd op de oudere scholieren. In één van de studio's (dit kun je eigenlijk geen studio noemen, geeft een technicus zelf toe) zit Wim van Kooten om zijn programma Joost Mag Het Weten op te nemen. De muur is be zaaid met platen, kaartjes van door medewerkers geproduceerde bands en plakplaatjes van het schip. VOOR JOOST op tafel liggen de Amerikaanse bladen Bill Board en Cash Box, hoezen van grammofoon platen, koffiekopjes en formulieren van de Bum®. Wanneer hij de platen aan elkaar praat, is dat een vervolg op een gesprekje met zijn technicus of iemand anders. Zijn rechterhand gebaart nerveus langs zijn oor en hoofd. ,Ja, Ja, wat een vak, wat een prachtig vak', zegt hij, geeft een teken voor het invoegen van een reclame spot en vult snel op een Bumaformu- lier de gespeelde plaat in. Iedere plaat moet worden opgegeven. Een meisje komt binnen met een door haar getypte brief. ,Ja zo is hij goed. Schrijf hem nu nog even op blanco papier, dan zal ik hem tekenen', zegt Joost, en vervolgt dan, met één oog op Billboard, met het inspreken van de volgende plaat. Acht en twintig jaar is hij. Over spannen is hij nog niet geweest. ,Ik ben wel zes weken ziek geweest, maar dat kwam door een ongeluk'. Hij houdt van paardrijden en skelteren. Binnen kort gaat hij naar de wintersport. „Whiskyen", grijnst hij. (Van een onzer verslaggeefsters) HILVERSUM. „Ik heet Joost en hoe heet jij?" Dit zinnetje kan men minstens éénmaal per dag horen op de middengolf. Hij heet Wim van Kooten en „zij" heet commercieel: Veronica, een omroep onder toe zicht van drie directeuren van een textielonderneming, de gebroeders Verwey. Aan de zender Veronica is door de pers al vele malen een einde toebedacht, maar het bleef uit. Programmaleider Van Kooten heeft „dat hoeft dan wel niet in de krant", zegt hij geen hoge dunk van de gemiddelde Nederlandse journalist. Hjj vindt dat bij deze de wens teveel de vader van de ge dachte is. ,,Ik zit hier nu al zeseneenhalf jaar en met een regelmaat van twee keer per jaar hebben de kran ten paniekerig voorspeld dat de „nadagen" van Vero nica voor de deur stonden. Ik schrik er allang niet meer van, hoor". Joost de Draay- er op zijn praat stoel in de stu dio van het Huis in Hilversum. EEN MET de wijziging verband hou dende kwestie is, dat Veronica andere zenders zou storen. „Dat is niet juist" zegt Wim van Kooten. „Wij storen he lemaal geen andere zenders. Dan zou den Hilversum III en de Tros ook sto ren. Een onderlinge afspraak, zoals voor Hilversum III met Hongarije ge maakt is, hebben wij ook gemaakt." Volgens de chef van de afdeling om- roep van de P.T.T. in Den Haag is er een verschil in die afspraken. Hilver sum deed dit volgens de procedure van Kopenhagen. „Het kardinale punt is, dat voor Veronica slechts textielfabri kanten kunnen optreden, terwijl de ver dragspartners in Denemarken regerin gen waren," aldus de zegsman. DE ENIGE mogelijkheid, gelooft Van Kooten, om een station als Veronica zonder veel moeilijkheden af te schaf fen is te zorgen voor een vervangend „pop-station". Hij verwijst hiervoor naar Engeland, dat nu B.B.C.-I heeft. De Engelse regering' had weliswaar aanvankelijk te kampen met protesten, maar die namen snel af. „Hilversum III is geen pop-station" zegt Wim. VERONICA heeft haar „luistervisac- ties" om leden te werven stopgezet. „Daar beginnen we pas weer mee, als we denken, dat het nodig is." De om roep heeft bij benadering 250.000 le den. „Genoeg leden voor een legale zee- omroep. De homofielen krijgen zendtijd en de huisvrouwen, waarom zouden wij niet?" Veronica probeert het publiek wel gunstig te stemmen door met een discotheek door Nederland te rijden, beat-circussen te organiseren en regel matig Veronica-shirts (uiteraard een produkt van de gebroeders Verwey) uit te delen. DE KRING van luisteraars is ook toegenomen. De staten, die om com merciële redenen maandelijks door de Nederlandse Stichting voor Statistiek in opdracht samengesteld worden, vermel den het volgende: in de leeftijdsgroep van vijftien jaar en ouder in Nederland luisterden in maart 1966 op werkdagen van 10-18 uur gemiddeld 34 percent van MET DE aanschaf van nieuwe appa ratuur, waarmee men bij Veronica nu al zeven jaar gewacht heeft, (omdat het wel eens mis zou kunnen gaan?) de luisteraars naar Radio Veronica. In juli 1967 was dit percentage gemeten naar hetzelfde criterium opgelopen tot 44 percent. En één percent betekent plm. zevenentachtigduizend luisteraars. wordt nu eindelijk begonnen. Er zijn al wat nieuwe draaitafels. (Waarover de technici helemaal niet zo tevreden zijn: „Wat zijn dat voor naaimachines? De platen komen jankend op"). Niets wijst erop, dat Veronica gauw de ether uitgaat. De medewerkers ma ken zich niet druk. „Ach", zegt Jos Hogen, technicus, lachend, „ze denken alsmaar, dat we zinken; maar dat is tenslotte nog steeds niet gebeurd". Technicus Ad Bouman heeft er zijn eigen kijk op. „Tja", zegt hij pein zend, „het gaat tenslotte om het kapi taal". En even later: „Ik denk, dat de P.T.T. ons niets kan maken, we zijn toch piraten." Programmaleider Van Kooten zelf: „Het is natuurlijk wel zo, dat de mo gelijkheid, dat Radio Veronica moet stoppen, bestaat. Daar houden we in gedachten al jaren rekening mee." Hoe de regering maatregelen zal nemen? „Het schip daar kunnen ze niets aan doen. Maar als we hier geen program ma's meer kunnen maken en iedere vorm van reclame wordt ons onmoge lijk gemaakt, dan is dat natuurlijk be hoorlijk vervelend voor een station als dit. „Bedenk wel, dat de staat een hoop aan ons verdient," zegt Van Kooten. Vandaar, dat op één van de recla mebuttons van Veronica te lezen staat: Marga, laat ons Veronica. VERONICA-STUDIO is een oud huis met groene deuren aan de Hilversumse Zeedijk, een oude hobbelige straat, (waar op het ogenblik druk geheid wordt. Men geeft toe, dat dat voor het opnemen wel lastig is. Als je voor de deur staat, waarop staat dat er geen speldjes, buttons en sleutelhangers meer zijn, kun je de muziek al horen. De banden worden ongeveer een

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 18