Niemendalletjes voor de nacht ¥St®üW Lee Breedlove is de snelste vrouw ter wereldop de wei Vorstelijke aardappelen uit Ia douche France 0r eimsilpr it Pommes Dauphine: Rauw vlees: kans op par at yf us ZATERDAG 21 OKTOBER 1967 Erbij 19 HOEWEL WIJ GEWEND waren in Nederland in flanellen pyjama's de winternachten onder veel dekens door te brengen met in vele gevallen dan ook de slaapkamerramen nog potdicht, komt daar nu zo langzamerhand verandering in. Brush-nylon en elek trische dekens hebben hun intrede gedaan en de weg vrijgemaakt voor wat modernere lingerie. De nacht gewaden hoeven niet allemaal tot onder de kin dicht en tot op de enkel te vallen. Mini-ponnetjes en -broekjes zijn ook hier onweerstaanbaar in opmars. i Gaston Gourmet Van Pierre Cardin een nachtpakje in witte tergal- voile met kantgarnering. Het kraagje heeft lange punten. Eén schouder bloot laat dit witte geplisseerde nachtponnetje van tergal-voile. Nachtjaponnetje met duster van tergal-voile in bloemetjes-motief. DE NACHTKLEDING voor 1967-1968 is verdeeld in een lijn ge naamd „Charme", met romantische ochtendgewaden en nachthemden, en in de „junior-lijn". Deze twee lijnen kunnen zowel tot op de grond of tot boven de knie reiken. Bij beide stijlen veel kanten stro ken en ruches. De stoffen zijn on der meer crepe, mousseline, tergal- voile, nylfrance-fluweel en andere kreukvrije stoffen die niet gestre ken hoeven te worden. De junior- lijn toont korte Bermuda-pyjama's, kruippakjes en mini-nachtjapon netjes. Het is allemaal hyper-roman tisch voor de jonge vrouw. ZELFS DEGENEN die nooit op tijd naar bed willen gaan, krijgen nu zin om hun bed op te zoeken als zij een dergelijke creatie aan kun nen trekken. Fond-de-robe en bermuda voor onder een minijurk. De met bloe metjes bedrukte nylfrance is gegar neerd met stroken kant. Pierre Cardin ontwierp deze Ber muda-pyjama in roze tergal-voile, met witte kant aan de pijpjes. Nachthemd en duster in bleekroze tergal-voile met kleine ingeweven en doorschijnende bloemetjes. Weer met kantgarnering en doorgeregen fluwelen lintjes. ZIJ IS DE ENIGE VROUW ter wereld, die ooit in een auto heeft gereden met een snelheid van 496 km per uur. Dat is een enorme snelheid, zeker voor een vrouw die alleen in een auto had gereden in het normale stads verkeer. Met die snelheid werd zij de snelste vrouw ter wereld op de weg, een onderscheiding welke zij hoofdzakelijk aan haar man te danken heeft. Haar man is de snel ste mens ter wereld op vier wielen met een snelheid van 967 km per uur. Hij vertelde zijn vrouw, dat er helemaal geen moeilijkheden te vrezen waren en dat ze niet anders te doen had dan rechtuit te sturen. Het monster waarin zij zat was een vierwielig voertuig met de naam „Spirit of America", voor zien van een vliegtuigstraalmotor. „Toch was ik bang" zegt Lee Breedlove, „maar in mijn angstver- starring heb ik dat stuurwiel gewoon vastgehouden en precies gedaan wat Craig mij bad gezegd en daardoor ging het goed. Het moeilijkste was het rem men. Dat moet vooral voorzichtig ge beuren, want anders gaat de hele zaak over de kop. Ik heb dus heel voorzich tig gercfriö ««n :v blii. dat ik weer stilstond. Die 967 kïlomeiei r van mijn man geloof ik graag, maar voor mij is dat te snel. Ik vond die 496 kilometer per uur al snel genoeg!" Craig Breedlove is een snelheidsfana ticus die zijn carrièrre begon als mo torrijder en die daarna overging op driewielige motorvoertuigen. Omdat zijn record op drie wielen niet werd erkend, maakte hij van zijn „Spirit of America" een vierwieler. DE STRIJD OM het absolute snel heidsrecord te land wordt tegenwoor dig voornamelijk door Amerikanen in Amerika uitgevochten. Craig Breed love kwam op het idee om zijn vrouw tot de snelste vrouw ter wereld te ma ken, toen Paula Murphy, de verloofde van snelheidsmaniak Walt Arfons, die met de „Avenger" ook heel snel had gereden, het wereldsnelheidsrecord voor vrouwen op haar naam bracht. Vanaf die dag koesterde hij de gedach te om zijn vrouw ertoe te brengen dat record te verbeteren. Lee Breedlove had altijd met haar man meegeleefd, maar zij wist van de recordjacht al leen wat de theoretische zijde aan gaat. De praktische zijde kende zij al leen van horen-zeggen. Haar man liet haar verschillende proefritten maken in het vierwielige monster met de straalmotor, voordat hij haar aanmoedigde een recordpo ging te wagen. De eerste poging mis- Inkto- het ging Lee te snel. Zij sloot de in. -IJ op de snelheidsmeter had geworpen en zag dat zij 300 kilometer per uur reed. Haar man en de officiële tijdwaame- mers moedigden haar aan het nog een keer te proberen. „Craig heeft geen takt" zegt Lee, „hij vond het een grote eer getrouwd te zijn met de snelste vrouw ter we reld en hij zei dat het niets uitmaakte of iemand nu met 300 of met 500 kilo meter per uur verongelukte. Dat was mijn grote aansporing. Ik besloot niet te verongelukken LEE BREEDLOVE, moeder van twee kinderen, waagde haar leven (wat altijd een mogelijkheid is bij het nastreven van snelheidsrecords) en reed bijna 500 kilometer per uur. „Ik heb er niet veel van gemerkt' zegt zij, „het ging ontzettend hard. maar dat ging het ook toen ik 300 kilo meter per uur reed. Wat mij betreft hoeft het zo snel niet te gaan, maar de kinderen hebben het op de televisie gezien en zij vonden het fantas tisch Maar nu wil de dertigjarige Craig Breedlove niet alleen de snelste man op wielen maar ook de snelste man te water zijn. Zijn landrecord van 966,36 km per uur is hem niet vol doende. Hij wil het ook eens met een W* piuberen. De recordjacht is voor de familie Breedlove een goede zaak. Bandenfabrieken. benzinemaatschap pijen, autofabrikanten en leveranciers van onderdelen vechten erom reclame te mogen maken met hun naam. Maar ZIT U AL verlangend uit te zien naar kleurentelevisie? Ik nog niet hoor. De zeldzame kookdemonstraties op het beeldscherm rechtvaardigen de uitga ve van zo'n groot bedrag nog niet en alle gangsterseries lijken mij in kleur nog onsmakelijker te worden. Enfin, ik heb de belofte in te lossen: u het recept te geven voor de Pom mes Dauphine. U HEBT ervoor nodig: (voor 4 per sonen): Vi kg gekookte aardappelen (bijvoorbeeld overgehouden van de vo rige dag), 1-4 liter water, 1 stuk boter, 100 gr. bloem, 4 eieren, zout, peper, nootmuskaat, peterselie, Zwitserse kaas, olie of frituurvet. Doe de kwartliter water in een steel pannetje en laat er de boter in smel ten. Roer er dan de bloem door en de intussen fijngeprakte aardappelen. Met een houten lepel roert u flink en klutst er vervolgens per persoon één ei door. U moet nu een luchtige sub stantie hebben verkegen, die u met pepr, zout, nootmuskaat en wat fijn geknipte peterselie op smaak brengt. Daar bouwen zij „Dragsters" kompleet met de daarbij behorende remparachu- tes. Een „dragster" is een auto met een enorme motor achterin en twee lichte voorwielen, waarmee men over een afstand van vierhonderd meter een snelheid van 300 km per uur en méér kan bereiken. In deze fabriek moet ook de renboot „Aquamerica" gebouwd worden. Craig Breedlove geeft zijn vrouw Lee de laatste instructies voor haar rit met de „Spirit of America". het snelste echtpaar ter wereld leeft niet alleen van het geld van hun be schermers. Op vijf minuten afstand van hun huis in Californië hebben zij een fabriek. MET DEZE BOOT WIL de snelle Californiër in het voorjaar van 1968 het wereldsnelheidsrecord te water breken. Zijn renboot is voorzien van twee straalmotoren. De boot is zo ont worpen, dat de nadruk komt te liggen op de aërodynamische stabiliteit. De recordhouder in deze klasse, Donald Campbell, kwam in het voorjaar van 1967 om het leven bij een recordpo ging. Zijn boot met straalaandrijving schoot als een vliegtuig omhoog uit het water en kwam ondersteboven weer neer. Campbell wilde zijn eigen record van 445 km p. uur breken. Craig Breed love streeft een snelheid van 480 km per uur na. „IK GELOOF wel, dat Craig alles goed voorbereidt", zegt Lee, „maar toch ben ik bang. Bij dat wereldsnel heidsrecord te water zijn al zoveel mensen verongelukt. Bij recordpogin gen te land zijn er mensen ongedeerd uitgekomen na ongevallen met zes- en zevenhonderd km per uur. Craig is ook eens verongelukt met meer dan 600 km! Hij had niets. Maar John C'obb en Donald Campbell die alles overleefden kwamen om het leven bij recordpogingen te water. Daarom ben ik bang voor wat Craig nu gaat doen!' Laat in een pan wat frituurvet smel ten. U kunt daar gewoon de vleespan voor gebruiken, maar prettiger is het om een echte frituurpan met daarin hangend net te hebben, die u na ge bruik weer zo weg zet. In het andere geval moet het frituurvet wanneer het nog vloeibaar is in een kommetje over doen om het een volgende keer weer te gebruiken. Het kan even goed al is het wat omslachtiger. Inplaats van frituurvet kunt u ook een heldere bakolie (arachide-olie bij voorbeeld) gebruiken. Wanneer vet of olie heet zijn u kent toch de goede manier om dat vast te stellen? Houten lepel nat maken on der de kraan, afdrogen en in het vet houden. Er vormen zich dan heel klei ne belletjes om de steel van de lepel) dan heeft het vet de goede tempera tuur. Maak nu met een lepeltje nootgrote balletjes van het aardappelmengsel en schuif ze voorzichtig met de vinger van het lepeltje in het vet. U zult zien dat ze bliksemsnel opzwellen tot grote bruine aardappelbollen, zeer luchtig van r amenstelling en een feestelijke decoratie bij elk vleesgerecht. Wanneer u deze Pommes Dauphine voor de eerste maal ziet maken, of er zelf mee experimenteert, moet u wel versteld staan van wat er allemaal met aardappel mogelijk is. Daarover later meer. Veel succes met deze aardappelbollen. (Van onze medische medewerker) MINISTER ROOLVINK heeft weer eens gewezen op het gevaar der sal monella-infectie. Paratyfus door het eten van met salmonella besmet vlees (produkten) komt in ons land regelmatig voor. Het slachtvee wordt hoofdzakelijk ge ïnfecteerd door het voeden met vis- en beendermeel, dat ook pluimvee kan besmetten en de bekende „voedselver giftiging" door het eten van eende eieren veroorzaakt. Salmonella-bac teriën worden door koude niet gedood en leven zelfs in diepgevroren levens middelen verder als in een soort Doorn roosje-slaap. Zodra zij in een war me omgeving komen, vermeerderen ze zich snel. Door lang koken wor den zij vernietigd, dit is speciaal nodig voor (eende)eieren en vlees. Van daar dat b.v. rauwe tartaar en gehakt een bron van voedselinfecties zijn. Pa ratyfus. zoals de salmonellosen meest al ook genoemd worden, lijkt veel op tyfus maar verloopt minder ern stig en is bijna nooit dodelijk. Voor zwakke en oude mensen is zij echter niet zonder levensgevaar. Hoge koorts algemene malaise, braken en diarree (die ook met bloed gemengd kan zijn) zijn de voornaamste ziekteverschijnse len, die vele weken kunnen duren.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 19