BRONS VOOR Klaas Balk Ben Verhagen Roelants heeft genoeg aan korte acclimatisatieperiode Alkmaar/Z kwam goed weg bij Den Bosch Franco Bitossi de snelste man in laatste klassieker Duinwijck gemakkelijk de baas over Venlo Dennis Hulme de nieuwe wereldkampioen formule I Staar uzelf naar een veilige toekomst! Topper AMVJ- Scylla eindigde onbeslist He sen kreeg geen schorsing Merckx beste van de Azen Janssen won Prestige-trofee Zege van Valuas eenvoudig behaald Buschauffeur bi] de NZH: een boeiende en vaste baan. Drie meldingen van dertien MAANDAG 23 OKTOBER 1967 11 - I.' m Mi Spanje versloeg T sjech osl ow aki je SKIlPPf X Kom er eens over praten: In Haarlem: Elke dinsdagavond van 20.30 - 21.30 in de NZH-kantine, Leidsevaart 396 In Hillegom: Elke donderdagavond van 19.30 - 20.30 in „Flora". Hoofdstraat 55 In Zandvoort: Elke dinsdagavond van 19.00-20.00 in restauratie NZH-busstation Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij N.V. leidsevaart 396 Haarlem. Voorstel van Flamingo's werd weggestemd juémm» «I .V.C.-D.FC. MEXICOSTAD. Gaston Roe lants, de wereldrecordhouder op de 3000 meter steeple chase, die vorig jaar na zijn terugkomst uit Mexico- stad, met wereldrecords op de twin tig kilometer en de uurloop bewees, dat hij ook op de langere loopnum mers boven de tien kilometer, tot de absolute wereldklasse behoort, heeft zondag aangetoond dat de vermin derde zuurstofdruk in de Mexicaanse hoofdstad geen bezwaar hoeft te zijn voor het leveren van een topprestatie op het zwaarste atletiekonderdeel. Roelants, die eerder deze week na zijn overwinning op de 3000 meter steeple chase verklaarde dat een aan passingsperiode van twaalf dagen voor hem voldoende was, kwam in de eerste marathon van zijn leven tot een tijd van 2 uur 19 minuten en 37.4 seconden, een prestatie van inter nationaal niveau. „Door de golfslag is het moeilijk water om op te varen", is het commentaar dat de Rotterdamse FD-zeiler Ben Verha gen steeds weer over het meer van Acapulco. „Het zou goed zijn om volgend jaar twee weken voor de spelen al in Acapulco te zijn om te oefenen, de boot te trimmen en het water te leren kennen" Hij was zondag duidelijk meer dan tevreden. Hij jiad daar alle reden voor. Ondanks het zowel kwalitatief als kwan titatief sterke veld had ook hij een bron zen medaille voor Nederland opgeëist. Na de voor-laatste dag had Verhagen met reserve-bemanning Sjaak Korver zelfs de leiding in de algemene rangschikking van de FD's. Ook nu was de regelmaat Ver- hagens sterkste wapen. Een twaalfde achtste, tweede, zesde en tiende plaats brachten hem het brons. In de beslissen de race moest de Nederlander de Cana dees Green en de Spanjaard Casado la ten voorbijgaan. Klaas Balk uit Badhoevedorp veroverde op de tijdrit over 1 kilometer een bron zen medaille. De jonge wielrenner no teerde in Mexico een uiterst snelle tijd van 1.05.66. Balk zag Sartori, een Ita liaan, met 1.04.61 nog sneller gaan. even als de Fransman Trentin (1.05.41). De tijd van Sartori betekende een nieuw we reldrecord. Tot dusver was Gaiardoni met 1.06.27 het snelste geweest. In Mexi co werd Moreion (Fr.) vierde met 1.05.73 en Agapov (rusland) vijfde met 1.05.84. Balk werd in de achtste finales sprint uitgeschakeld door de Rus Omar Phakad- ze. In de herkansing moest hij zijn meer dere erkennen in de Rus Agapov en de Columbiaan Vanegas. Phakadze onder nam buiten het officiële programma een recordpoging op de 200 meter met vlie gende start. Het nieuwe wereldrecord bracht hij op 10.61. Gairdoni had in 1960 in Rome een tijd van 11 seconden ge maakt en dat was het oude record. Ko- 1 .%*,»- 11 1 (Van onze tafeltennismedewerker) AMSTERDAM In de Ereklasse ta feltennis is de topper AMVJ-Scylla onbe slist geëindigd. Bij de gasten was Bert van de Helm de grote figuur met niets dan overwinningen. Bij AMVJ deden Bert Onnes en Ed van de Berg niet voor el kaar onder en zegevierden beiden twee maal. Colthof zorgde tegen Fallaux voor het vijfde punt. AVGA boekte een nuttige 6-4 overwin ning op het toch wel zwakke Swift. Kraaijenga had met 3 zeges het leeu weaandeel in deze overwinning. In groep A wist Nedlloyd geflatteerd met 9-1 te winnen van Hunter 25. Liefst 6 maal moest er een derde game aan te pas komen, en steeds was die voor Ned lloyd. Wim Schonemeyer redde de eer door Bert Schoofs naar een nederlaag te spelen. Wibats behaalde het eerste winst puntje ten koste van SVE. Mallens wist bij de Hagenaars 2 maal te winnen, ter wijl Stolk en Bouwens ieder een zege be haalden. Standen A: Nedlloyd 4-8; Maasbree 3-3 SVE 3-2; Hunter 25 3-2; Wibats 3-1. B: Scylla 3-5; AMVJ 3-5; AVGA 3-4; De Treffers 3-2; Swift 4-0. luchev, ook een Rus, verbeterde het we reldrecord op de 1 kilometer met vlie gende start en bracht het op 1 minuut 1.32 seconden. Het oude record dateert uit 1959 (Italiaan Tomaselli met 1.03.4). De Italiaan Chamello veroverde het goud op het achtervolging. In de finale ver sloeg hij de Columbiaan Rodriquez. De tijden waren respectievelijk 4.44.92 en 4.47.66. De Mexicaan Trevino versloeg de Tsjech Daler in de strijd om de derde en vierde plaats (resp. 4.54.10 en 4.55.17). Daler had in de kwalificatieritten als eer ste het officieuze record van Tiemen Groen (in Frankfort vorig jaar 4.50.21) voorbij gestreefd. Daler noteerde 4.45.94. Later kwam Chamello nog twee maal sneller uit. DEN BOSCH. Alkmaar/Zaanstreek heeft een overwacht 2-2 gelijkspel kun nen behalen in een wedstrijd, waarin het er vooral in de tweede helft naar uitzag dat de Alkmaarders hun eerste nederlaag zou den lijden. F.C.Den Bosch was sterker, veel sterker en als Hoefs niet zo roeke loos met de vele kansen had omgespron gen dan zou de 2-1 voorsprong die Hoefs zijn ploeg in de tweede helft had gegeven na twintig minuten uitgedijd zijn tot een 4-1 voorsprong, maar nu werd het zes minuten voor het einde door een af standschot van Beets, dat beslist niet on houdbaar was nog 2-2. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Naast de zes renners (Zoontjes, Bols, Prinsen, Brouwer, Bruin en Marinus), van wie wij zaterdag kon den melden, dat zij een maand geschorst zijn wegens gebruik van doping, is er één renner, die niet gestraft is, omdat diens contra-expertise, in Freiburg uit gevoerd, „twijfelachtig" als resultaat te zien heeft gegeven. Die renner Hans He sen was indertijd na Olympia's Toer on- midddellijk met wielrennen gestopt, om dat hij zich beledigd voelde door de be schuldiging van dopinggebruik. Hesen stond onder behandeling van de Limburgse (sport)arts Jesse, die inder tijd verklaarde, dat hij Hesen medicijnen had gegeven voor de wedstrijd. Het on derzoek in Gent (van de KNWU) wees duidelijk dopinggebruik aan. Volgens dokter Baart van de KNWU is de me thode van onderzoek in Freiburg minder verfijnd dan in Gent. Vandaar, zegt men, het verschil bij Hesefl. De KNWU over weegt het contra-onderzoek van Freiburg niet meer te gebruiken, tenzij men een soortgelijke methode als Gent zou gaan toepassen. BOKSEN. De Italiaanse bokser Alessan dro Mazzinghi is niet in staat om zijn Europese zwaarweltertitel tegen de Frans man Jo Gonzalez op 27 oktober in Rome te verdedigen. Mazzinghi heeft een blessufe aan zijn rechterelleboog opgelopen en zal tenminste drie weken rust moeten nemen. COMO. De Italiaan Franco Bitossi is zaterdag winnaar geworden van de ronde van Lombardije. „Cuer Matto" (het dwaze hart) zoals Bitossi in Italië wel wordt ge noemd, heeft het gehele koersverloop van „de ronde van de vallende bladeren" be heerst. De Italiaan was al in het groepje (ver der bestaande uit Gimondi, Dancelli en Guyot) te vinden, dat na 19 kilometer •aan de haal ging. Een gezamenlijke krachtsinspanning van Merckx, Poulidor en Jan Janssen verijdelde deze vroege vluchtpoging, maar weerhield Bitossi er toch niet van om langs de boorden van het meer van Lacco samen met 22 andere renners, onder wie alle favorieten, op nieuw aan de haal te gaan. Een lekke band leek een einde te maken aan de illusies van de Italiaan, maar in een grandioze jacht achterhaalde hij toch weer de voortijlende kopgroep, waaruit intussen de vroegere Italiaanse kampioen Dancelli was ontsnapt. Toen daarna ook Polidori de grote groep verliet, vond Bi tossi het tijd om samen met Scandelli en Galbo een tegenaanval in te zetten, die ertoe leidde, dat Bitossi met nog 65 kilo meter te rijden samen met Polidori aan kop kwam te liggen. Toen de laatste het hoge tempo van zijn landgenoot niet meer vol kon houden ens ontgoocheld afstapte, moest Bitossi alleen de aanval weerstaan van een inmiddels gevormd j.achtgroepje, PARIJS. Wereldkampioen Eddy Merckx (België) heeft zondag op een circuit bij Parijs het Criterium der Azen, een wedstrijd achter dernies, gewonnen. Hij legde de 100 km af in de nieuwe recordtijd van 1.45.12 (gem. snelheid: 57.034 km.u.). Het oude wedstrijdrecord vestigde Pe ter Post toen hij in 1964 winnaar werd met een gemiddelde van 56.498 km. De uitslag was: 1. Merckx, de 100 km in 1.45.12 (gem. snelheid 57.034 km.u.) 53 punten, 2. Anquetil (fr.) 30 punten 3 Gimondi (Italië) 25 punten, 4. Pouli dor (Fr.) 18 punten, 5. Pingeon (Fr.) 6. dat bestond uit Gimondi, Panizza (It.) en de Fransen Zimmermann en Poulidor. Ondanks de grote krachtsinspanningen, die Gimondi en „Poupou" zich getroost ten, bleef Bitossi echter onbereikbaar. Hij ging met bijna een minuut voorsprong als eerste over de eindstreep in Como. De uitslag luidt: 1. Bitossi (It.) 6.54.50 (gemiddeld: 38,473 km per uur), 2. Gi mondi (It.) 6.55.21, 3. Poulidor (Fr.), 4 Zimmermann (Fr.), 5. Panizza (It.), 6. Bassuello (It.) allen 6.55.21, 7. Merckx (Belg.) 6.55.41, 8. De Rosso (It.) zelfde tijd, 9. Delisle It.) 6.55.51, 10. Janssen (Nederland) 6.56.19. PARIJS. Jan Janssen is winnaar geworden van de Trofee Super-Prestige Pernod, waaraan een geldprijs van 20.000 Franse franken (ca. 15.000 gulden) is ver bonden. Door kort na zijn grote rivaal Eddy Merckx over de streep te gaan in de Ronde van Lombardije, het laatste evenement geldend voor de competitie om de trofee, stelde de Nederlander zijn eerste plaats zeker. Wereldkampioen Merckx werd door zijn tweede plaats 10.000 franken rijker. Het eindklassement van de Trofee Su per-Prestige Pernod: 1. Janssen (Ned.) 284 pnt, 2. Merckx (Belg.) 231 pnt, 3 Gimondi (It.) 225 pnt, 4. Pingeon (Fr.) 133 pnt, 5. Balmamion (It.) en Van Looy (Belg.; beiden 105 pnt. 7. Van Coonings loo (Belg.) en Aimar (Fr.) beiden 95 pnt, 9. Bitossi (It.) en Bernard Guyot (Fr.) beiden 90 pnt. MADRID Het nationale voetbalelftal van Tsjechoslowakije heeft in Madrid te> gen Spanje met 1-2 de eerste nederlaag ge leden in het toernooi om het Europese kampioenschap voor landenteams. Na deze wedstrijd luidt de stand in groep 1: 1. Spanje 6 8 6 2. Tsjechoslowakije 4 6 7 3. Turkije 5 3 3-' 4. Ierland 5 3 2-' Jiri Daler steekt de armen omhoog. Hij heeft Tiemen Groen het offi cieuze wereldrecord 4 km achter volging afhandig gemaakt in de kwalificatierit. Daler maakte een tijd van 4.45.94. Toch behaalde hij geen goud, want de Italiaan Che- mello versloeg hem. Bovendien ver loor de Tsjech het record in die rit aan de Italiaan. (Van onze badmintonmedewerker) HAARLEM. Opnieuw is de indeling van de hoofdklasse bijzonder ongelukkig gebleken. Weer won Duinwijck 1 zonder strijd, nu van Venlo: 8-0. Opmerkelijk was het succes van Duinwijck 2 tegen het Haagse Drop Shot. Hoewel Duinwijck het tweede gemengd- dubbel en het damesdubbel gewonnen moest geven wegens een blessure van Lili ter Metz, werd het 5-3. Paul Ridder kon het tegen de geroutineerde Henk Wegs niet bolwerken, maar Rob Koutstaal bracht de stand weer in evenwicht: 1-1. De Duinwijck dames wezen Joke van Beusekom en Thérèse Diepstraten gede cideerd terug. Vooral in de eerste ge mengd dubbel om het herendubbel waren de Duiwijckers goed op dreef. B.C. „Haarlem" wist in Tilburg een ge lijkspel van Ragazzi af te snoepen. De heren van Haarlem konden niet te gen de broers Van Ginniken op, maar Félice en Mirette de Nooyer wonnen voor Haarlem de drie damespartijen. Haarlem behaalde het vierde punt door de eerste gemengd-dubbel voor zich op te eisen. Fé lice de Nooyer en Loek Alders presteer den het om de sterke mixed van Janny de Koning en Ruud van Ginniken de baas te blij on. In de eerste klasse maakt zowel Velsen als Duinwijck 3 een goede kans om in de kampioensgroep van de eerste klasse te eindigen. Beide clubs wonnen ook dit weekind hun wedstrijden i MVO Velsen 2-6 en Duinwijck 3 Amstelstad 7-1. Het komende weekeinde beginnen de returnwedstrijden van de hoofdklasse en de eerste klasse. De stand in de Hoofdklasse nadat de clubs elkaar een keer ontmoet hebben: MEXICO STAD. De Nieuwzeelandse coureur Dennis Hulme heeft gisteren in Mexico-stad de wereldtitel in de for mule één wagens behaald. De Schot Jim Clark won de Grand Prix van Mexico, de laatste van het seizoen. Het was de 24e Grand Prix-overwinning van Clark. Dit is evenveel als de oud-wereldkam pioen Juan Fangio (Argentinië) op zijn naam bracht. De enige, die Hulme nog van de titel kon afhouden, Jack Brabham (Australië) eindigde als tweede, terwijl Hulme als derde over de eindstreep ging. Brabham had overigens nauwelijks meer kans op prolongatie van zijn titel. Slechts als de Australiër als winnaar zou worden afgevlagd en Hulme zich niet onder de eerste vier zou kunnen plaatsen viel de titel aan Brabham ten deel. De zege van Clark is vrijwel niet in gevaar geweest. Direct na de start ,nam de „vlie gende Schot", die met zijn Lotus Ford al snelste in de training was geweest, de leiding om die niet meer af te staan. Direct na afloop van de wedstrijd liet de nieuwe wereldkampioen weten dat hij er ernstig over denkt volgend seizoen de Brabham-renstal te verlaten. De 32-jarige coureur zal naar Engeland reizen waar hij besprekingen gaat voeren met team managers die grote belangstelling voor de Nieuwzeelander hebben. De uitslag van de Grote Prijs van Mexico luidt: 1. Clark (G.-B.) met Lotus Ford, de 325 km in 1 uur, 59 min., 28.70 sec. (gemiddeld: 163,220 km per uur. nieuw record), 2. Brabham (Austr.) met Repco Brabham 2.00.54. Op één ronde 3. Hulme (Nw. Zeeland) met Repco Brabham, 4. Surtees (Gr.-Br.) met Hon da. Op twee ronden: 5. Spence (Gr.-Br.) met BRM, 6. Rodriguez (Mex.) met Coo per Maserati. Snelste ronde: Clark 1.48.13 (nieuw record). Eindstand wereldkampioenschap der coureurs: 1. Dennis Hulme 51 pnt, 2. Jack Brabham 46 pnt, 3. Jim Clark, 41 pnt, 4. Chris Amon (Nw Zeel.) en John Sur tees, beiden 20 pnt. 6. Graham Hill Gr. Br.) en Pedro Rodriguez, beiden 15 pnt Hoofdklasse A: Ragazzi 3 Haarlem 3 Duinwijck 2 3 Drop Shot 3 Hoofdklasse B: 5 Duinwijck 3 6 3 H.B.C. '57 3 4 2 Venlo 3 2 2 't Goirke 3 0 (Van onze volleybalmedewerker) HAARLEM. De voorbereidingen op de Europese volleybalkampioenschappen, die van 26 oktober tot en met 8 november in Turkije worden gehouden, hebben de eredivisiecompetitie vrijwel stilgezet. Een dames- en een herenwedstrijd was het schrale resultaat van afgelopen week. De groeiende invloed van het zuidelijke vol leybal werd andermaal bevestigd door de resultaten van de strijd tussen de heren van Valuas uit Venlo en Oranje Nassau uit Groningen, eenvoudig door Valuas in 43 minuten met 15-8, 15-12 en 15-5 ge wonnen. Maar ook de zege van de Rapid- dames uit Maastricht, nog wel in Den Haag op HML-CLV in drie sets, mag er bepaald wezen. De pupillen van Cees van Zweeden, met hun sterkste aanvalster als herstellend zieke op de reservebank, wer den wat geflatteerd verslagen met de set standen: 12-15, 11-15 en 13-15. BADMINTON. De eerste Europese bad mintonkampioenschappen zullen van 19 tot en met 21 april 1968 in het Westduit- se Bochum worden gehouden. Het toer nooi zal om de twee jaar worden gehou den. ADVERTENTIE yysr* --V! {- pXK Dennis Hulme, de nieuwe wereld kampioen. (Van onze basketbalmedewerker) AMSTERDAM. De jaarlijkse alge mene vergadering van de Nederlandse basketbalbond heeft weinig schokkends opgeleverd. De scheidende secretaris Mandersloot werd benoemd tot lid van verdienste. De poging van Flamingo's het afdrachtpercentage van de recettes der in „eigen" zaal spelende teams door de bondsvergadering te laten vaststellen, leed schipbreuk. Deze bevoegdheid blijft bij de districts vergadering. Een duidelijk reglementsartikel in deze geest zal vol gend jaar als bestuursvoorstel op de agen da prijken. «Mi -■•frfiritiïii De cijfers van sporttoto 15 van dit weekeinde zijn: Aantal deelnemers 682.333; Bruto inleg 957.502; Eerste prijs: 173.787; Tweede prijs: 94.793; Derde prijs: ƒ47.396. Er waren zondagavond 3 meldingen met 13 goed voorspelde uitsla gen en 15 meldingen met 12 goed voor spelde uitslagen.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11