DEMONSTRATIES IN VELE Washington Kopenhagen Stockholm Berlijn Amsterdam Betogingen in Europa en Azië tegen Vietnamoorlog RAIFFEISENBANK HOOFDSTEDEN Lexington Pyjamafabriek geliquideerd Bonden houden vast aan winkel dicht op zaterdagmiddag spaarbank en alle bankzaken T weehonderddnizend mensen in Japan Ruiten sneuvelden Voor 30 man ontslag In Amsterdam advertentie Tijdens I de Raiffeisen-spaarweek is het sparen extra aantrekkelijk Judoploeg voor Parijs DEN HAAG (AFP, Reuter en DPA). Tegelijkertijd met de betogingen in Washington bij het ministerie van Defen sie is in een groot aantal steden over de gehele wereld tegen de Vietnam-poli- tiek van de Amerikaanse regering ge demonstreerd. In Parijs namen ongeveer 30.000 men sen aan een demonstratie deel. Er deden zich geen incidenten voor. In West-Berlijn liepen zo'n 10.000 per sonen mee in een protestmars. Een aan tal van hen raakte slaags met de politie. Er werden 49 arrestaties verricht en twaalf politiemannen gewond. De politie maakte gebruik van waterkanonnen. Ook in Hamburg en Göttingen werd betoogd. In München ontplofte een rookbom en regenden pamfletten uit een warenhuis, met de tekst: „Windt u niet zo gauw op. Elke maand wordt 13.000 ton napalm uit gegoten over Zuid-Vietnam". In Antwerpen voerden tweehonderd demonstranten vlaggen mee van de Viet- cong. Zij eisten dat België uit de NAVO zou treden. In Turijn kwam het tot vechtpartijen met de politie toen ongeveer tweeduizend betogers zich wilden verzamelen voor het Amerikaanse consulaat. Verscheidene demonstranten werden aangehouden en een aantal personen onder wie politie mannen liepen verwondingen op. In Londen verliep een betoging van duizenden mensen erg rustig. Zij mar cheerden naar de woning van premier Wilson en gaven daar een brief af waarin zij aandrongen op beëindiging van de steun aan de Amerikaanse Vietnam-poli- tiek. De politie sloot het straatje af om te verijdelen dat de demonstranten daar de nacht door zouden brengen. Op hun tocht naar Downingstreet moedigden de demonstranten voorbijgangers aan zich bij hen aan te sluiten. Er deed zich één incident voor toen betogers weigerden zich uit een station van de ondergrondse te verwijderen waar zij schuilden voor een regenbui. In de Scandinavische hoofdsteden wer den zaterdag op grqte schoaal protest marsen en demonstraties gehouden. De STADSKANAAL. De pyjamafabriek „Zonneschijn" te Oude Pekela, die vorig jaar ongeveer 30 mensen moest ontslaan, wordt geliquideerd. De nog in dienst zijn de 30 personeelsleden is nadat zij hun loon hadden gekregen, aangezegd, dat het bedrijf geliquideerd zal worden. Het be drijf heeft surséance van betaling aange vraagd. De werknemers hebben nog loon tegoed van acht dagen. De heer C. Bel, noordelijk districtsbestuurder van de christelijke bond textiel en kleding vond het een trieste geschiedenis. Er is nog geen enkel overleg geweest, zei hij. De fabriek fabriceerde uitsluitend pyjama's. Er was geen lapje stof meer in de fabriek aanwe rig. demonstraties zelf enkele kleine inci denten uitgezonderd verliepen ordelijk en maakten een goed georganiseerde in druk. In totaal namen er in Zweden on geveer 12.000 mensen aan de Vietnam-de- monstraties deel. In Oslo werden zaterdagochtend de rui ten van de Amerikaanse ambassade inge gooid. In de Deense hoofdstad Kopenhagen werd de politie gedwongen charges uit te voeren tegen de ongeveer 5000 met fak kels voorziene betogers die zich rond de Amerikaanse ambassade hadden verza meld, aldus meldt onze correspondent in Stockholm. In Sydney in Australië liepen 7000 be togers in rijen van tien rustig door de straten. Er werd één man gearresteerd wegens het gebruik van onbehoorlijke taal. In Tokio demonstreerden, volgens schat tingen van de politie, ongeveer 200.000 mensen. Er deden zich geen ernstige in cidenten voor. Veertien studenten werden aangehouden. Ook werden in Japan korte stakingen gehouden. AMSTERDAM. Na afloop van een massale Vietnamdemonstratie in Amster dam, waaraan volgens de organisatoren ongeveer 15.000 personen hebben deelge nomen, zijn zaterdagmiddag groepen jon gelui naar het Amerikaanse consulaat- generaal op het Musemplein in Amster dam gegaan met het doel daar de beto ging voort te zetten. Bij de schermutse lingen tussen politie en enkele honder den jongelui werden veertien mensen ge arresteerd. Inmiddels zijn elf van hen vrijgelaten Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt wegens belediging van het openbaar ge zag en het niet opvolgen van het bevel van de politie zich te verwijderen. Een 23-jarige kunstschilder, die een bood schappentas een ijzeren staaf met zich droeg, wordt beschuldigd van overtre ding van de wapenwet. Twee Amsterdamse scholieren alsmede een 25-jarige man bevinden zich nog in arrest wegens openlijke geweldpleging Zij worden verdacht van het gooien van stenen naar de politie. De voorzitter van het comité-Vietnam, Piet Nak, heeft naar aanleiding van de rel verklaard, dat het comité zich volledig van de betrokken groep betogers distan tieert. Het comité is erkentelijk voor de wijze van optreden van de politie. Het betreurt dat radio en televisie on evenredig veel aandacht hebben besteed aan de zeer kleine groepen ordever stoorders, aldus naar buiten de indruk wekkend dat de demonstratie als geheel onrustig zou zijn verlopen. Een groep van circa vijftig man stelde zich om even over half vijf op tegenover het consulaat. Zij werden opgewacht door een mobiele eenheid van de politie. De demonstranten kregen onmiddellijk op dracht zich te verwijderen. Omdat de meesten geen aanstalten maakten het be vel op te volgen, werden zij uiteenge dreven. Inmiddels waren meer groepen vanaf de oude RAI naar het consulaat gekomen, waar zich ook veel publiek had verzameld. Zij werden door een peloton van de mobiele eenheid, uiteengejaagd waarbij incidenteel van de korte wapen stok werd gebruikgemaakt. In de omge ving van het consulaat ontploften twee rookbommen. Een houten kruis dat voor het consulaat werd opgericht, werd door de politie direct verwijderd. Tegen zes uur was de rust weergekeerd. UTRECHT. „Wij houden onverkort vast aan de landelijke sluiting op zater dagmiddag", aldus de secretaris van het samenwerkingsorgaan van de vakbonden de heer A. Fogarin op het bericht van de organisatie: van textiel'winkeliers de StffcHtfnl Mitexr, dat de vakbonden zouden instemmen met een landelijke winkel sluiting op maandag. Het uitgangspunt van de Mitex vinden wij onaanvaardbaar. De maandagsluiting is een onderdeel van het onderhandelings pakket, maar het komt in het overleg achteraan. DEN HAAG. De volgende judoka's hebben een uitnodiging ontvangen om uit te komen in de Nederlandse ploeg voor de interlandwedstrijd tegen Frankrijk, die op 28 oktober in Parijs wordt gehouden: lichtgewicht: Gietelink en Chen; halfmid- dengewicht: Van de Pol en Verhoeven; middengewicht: Jan Snijders en Poglajen; half zwaargewichtPeter Snijders en Eug- ster: zwaargewicht: Wim Ruska en Dol man. Gietelink, Jan Snijders en Peter Snijders zullen waarschijnlijk niet aan de dubbele wedstrijd er wordt in de gewichts klassen gewisseld deelnemen. Jan Snij ders en Karei Gietelink moeten namelijk op 28 oktober hun leraarsexamen af leggen en Peter Snijders vertrekt op die datum naar Zuid-Afrika. Minister van Defensie McNamara (boven) kijkt met gemengde ge voelens naar de demonstraties bij het Pentagon tegen de Amerikaanse Vietnampolitiek. Van boven naar beneden, betogingen in: ADVERTENTIE een sigaret die thuishoort in een krachtige hand.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 15