DE ZILVEREN HAMER „Als het hart huilt PANDA EN DE MEESTERVERVALSER G3 llfJl POLLE» PELLI EN PINGO Z Voorzitter groothandel in zeevis wil aftreden ngestipt KRAMMETJE FOK T.I.O.S." debuteerde Slapende vissen op de kiek Fransman overtrad de jachtwet Stedebouwdag in Morgensterkerk Niet gezwicht voor druk C. de Wit uit Santpoort - 80 jaar oud - overleden MAANDAG 2 3 OKTOBER 1967 5 Een roman uit de vikingtijd door VERA HENDRIKSEN 'd"0 kQ'M wil jij ons HELpew Vv\i ?l WEEKABONNEMENTEN mwwwwMwwvww 64) Dat mag je gerust doen zei Olve maar dat we hem Tore ge noemd hebben was meer met het oog op jou dan je vader. Was dat Sigrids wens? Het was ons beider wens zei Olve. Wil je je naamgenoot zien? Is Sigrid dan wakker? Dat denk ik wel, het is bijna etenstijd. Sigrid lag met het kind aan de borst toen Tore binnenkwam. Er was al een min in huis gehaald voor het geval Sigrid haar zoon niet zelf kon voeden, maar in ieder geval wil de ze het eerst nog zelf proberen. Tore bleef wat onzeker bij de deur staan maar op een hoofdbeweging van Sigrid kwam hij naderbij en nam naast haar bed plaats. De baby liet verzadigd, haar borst los en Sigrid maakte haar jak dicht. Toen ze daarmee klaar was, hield ze Tore haar zoon voor. Maak maar kennis met je naam genoot glimlachte ze en ze beduidde het aanwezige dienstmeisje dat ze weg kon gaan. Tore vond dat hij zich niet van moeilijke plicht kon ontslaan. Hij nam het kind onwennig op de arm. Je moet niet naar mij kij ken lachte Sigrid maar naar je neef. Zie je niet, dat hij ook al op je lijkt? Met een geluid, dat het midden hield tussen een vloek en een snik gaf hij het kind snel aan de moeder terug. Hij balde zijn vuisten en Si grid zag, hoe zijn kaakspieren ze nuwachtig bewogen. Ik begrijp wel wat je wilt. Het enige waar jij aan denkt is, hoe je er mij toe kan bewegen, mijn zoon bij me in huis te nemen! snauwde hij. Je vergist je als je denkt, dat we onze zoon om die reden naar jou genoemd hebben, antwoordde Sigrid kalm. Een gevoel van moedeloosheid overviel Tore plotseling. Hij lijkt zoveel op mijn eigen zoon dat ik zijn aanblik haast niet verdragen kan mompelde hij gesmoord. Jouw zoon is al veel groter, wierp Sigrid tegen. Hij zal zeker al kunnen zitten en een beetje bab belen en hij kent de mensen, die voor hem zorgen. Maar mij, zijn vader kent hij niet ging het door Tore heen en die gedachte hinderde hem. De deur ging open en Olve kwam binnen. Tore wilde weggaan maar Olve hield hem tegen. Wacht nog even ik wilde je juist spreken, zei hij. Als je me soms ook wilt over halen om Sigurd op Bjarköy terug te halen kun je je de moeite spa ren. Daar komt niets van zei Tore nors. Inderdaad was dat Olves plan geweest maar hij begreep, dat hij er niet veel verder mee kwam. Ik wilde je nog iets anders zeg gen, zei hij daarom. Ik heb je nog nooit bedankt voor het vertrou wen dat je in me stelde toen je me Sigrid tot vrouw gaf. Ik meende stellig dat je overdreef, toen je me vertelde dat ze zoveel voor je bete kende, maar ik begrijp je nu beter. Nu, het heeft lang geduurd, eer je tot die ontdekking bent gekomen, merkte Tore droog op. Olve wierp hem een snelle blik toe. Hoe kom je daarbij? Je weet wat ik bedoel. Als ik het vorige jaar hier op Egge was ge komen Olve dan was het een van ons beiden geworden. En dan was ik nuchter geweest. Er is geen wet die het houden van een bijzit strafbaar stelt ant woordde Olve stug. Toen Tore hier niet op doorging, ging hij verder: Laten we onze vriendschap niet op het spel zetten om een zaak die tussen Sigrid en mij allang is uitgepraat. In de vriendschap gaat het leer om leer, zei Tore. -De zaak is dat ik jou destijds dringend verzocht, goed te zijn voor mijn zuster. Hoe kun je van mij dan vriendschappe lijke gevoelens verlangen, nu je mijn verzoek zo weinig ter harte hebt genomen? Je hebt bepaald niet goed uit je ogen gekeken, toen je voor het eerst op Egge was. Anders had je wel gezien dat ik mijn bijzit hier in huis had wonen. Olves blik was uitdagend. Het was niet nodig geweest dat Sigrid om haar moeilijkheden had had gehad. Beide mannen stonden geprikkeld tegenover elkaar. Sigrid kwam zo snel overeind dat het inge slapen kind schrok en begon te hui len. Je hebt niet het recht zo te gen Olve uit te varen, Tore, vooral niet omdat je wist van het bestaan van Khadija. Je had me beter kun nen waarschuwen voordat je me hierheen liet gaan zei ze verwijtend. Ik meende in je bestwil te han delen verontschuldigde Tore zich. En terwijl je dat wist heb je me vorig jaar niet eens opgezocht! Olve en jij hebben allebei schuld, jullie hebt me beiden slecht behandeld en het minste wat jullie nu wel kunt doen voor mij, is vrienden te blij ven! riep Sigrid verontwaardigd uit. De beide mannen keken elkaar aan; het was duidelijk te zien dat ze het niet prettig vonden als kwa jongens terecht te staan. Olve deed de eerste stap door zijn zwager met een gedwongen lachje de hand toe te steken. Sigrid heeft eigenlijk gelijk la ten we er niet meer over spreken vond hij. Tore drukte de hem toege stoken hand, maar het ging niet van harte, en hij verliet meteen het ver trek. Het was nergens voor nodig om met Tore over Khadija te spreken zei Olve geërgerd toen de deur ach ter zijn zwager was gesloten. Ik dacht, dat ik hem zou kun nen helpen door hem over mijn ei gen moeilijkheden te vertellen ver dedigde Sigrid zich wat ongelukkig. Mooie manier van helpen, je zet gewoon twee zwagers tegen el kaar op! Voortaan houd je Tore maar buiten onze zaken. Je kunt geen twee meesters dienen! Olve wilde weggaan maar bleef staan staan toen hij Sigrids bedroefde blik opving. Nu toon ik me toch niet erg dankbaar zei hij berouwvol, terwijl hij zich over haar heenboog. Ik zou bijna vergeten dat je me net een zoon geschonken hebt! (Wordt vervolgd.) ff VELSEN In het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan pre senteerde zich zaterdagavond de in juni van dit jaar opgerichte toneelgroep Toneel Is Onze Sport", gemakshalve afgekort als „T.I.O.S.". De spelers en speelsters, die in IJmuiden reeds een groot aantal jaren deel uitmaakten van de vaste spelerskern van de Gronings-Drentse vereniging „De Martini toren", trokken deze zomer de stoute schoenen aan en begonnen „voor zichzelf". Door gezamenlijke activiteit kan de nieuwe vereniging reeds na een half jaar steunen op ongeveer tweehonderd kunstlievende leden, die de groep door hun periodieke geldelijke bijdrage in staat stellen voorlopig de financiële zorgen het hoofd te bieden. Eveneens stonden de donateurs bij de eerste opvoering van de nieuwe groep garant voor een goed gevulde zaal. De toneelvereniging „T.I.O.S." maakte haar debuut met het toneelspel „Als het hart huilt" van Ewout Speelman, dat in afwijking van de traditie niet in dialect, doch in voor een ieder verstaanbaar Ne derlands werd opgevoerd. De intrige van het stuk is wel zeer eenvoudig gehouden; het is voorzien van enkele enigszins melo dramatische scènes, welke door afwisse ling met wat simpele humor gelukkig toch niet in huilpartijen veranderden. De verzekeringsagent Van Wijk, die reeds twee jaar lang weduwnaar is, be sluit op zekere dag te hertrouwen. Tot schrik van zijn dochter, haar verloofde en zijn moeder is de gegadigde een zuster van zijn overleden vrouw, die in het dorp be kend staat als een schraperige kenau. Het is danook niet te verwonderen, dat de stemming snel verandert, wanneer de be dilzieke vrouw haar intrede bij de familie doet als huishoudster. Gelukkig keert alles zich uiteindelijk weer ten goede, en wordt de verzekeringsagent, die voor een stijl volle begrafenis van zijn vader gelden van de maatschappij had gebruikt, op het nip pertje gered door zijn oude moeder, die dan plotseling de voetbalpool wint, hetgeen voor de auteur wel een bijzonder gemak kelijke oplossing van de moeilijkheden is. De spelers en speelsters van „T.I.O.S." maakten desondanks van het magere ge geven een aanvaardbare voorstelling, on der regie van Roeli PrinsPalland. Het was vooral Epie Fransens, die uitstekend spel te zien gaf als de oude moeder en grootmoeder. Met dikwijls speelse humor was zij voor het publiek, bij de overgevoe lige scènes, een welkom contrast. Onmid dellijk daarna dienen Gré Bertholee en Gerard van der Duyn te worden genoemd, die als het pas verloofde paar eveneens een belangrijk deel van de avond op de plan ken stonden. De verzekeringsagent Karei van Wijk was in handen van voorzitter Henk Schepers, die zich met verve van zijn taak kweet. De door allen gevreesde huwelijkskandidate Fie Slotboom was voor rekening van Alle Kamps, die er een vrek- kerige voor niets terugdeinzende feeks van maakte; haar louche praktijken werden daarbij uitstekend aangevuld door concur rerend verzekeringsman Jan Beudeker, ge speeld door Wil Vos. De donateurs waren door hun nieuwe toneelgroep, blijkens het geestdriftig ap plaus, ruimschoots tevreden gesteld. De toneelgroep „T.I.O.S." zal het stuk donderdag 2 november opnieuw opvoeren in het gemeentelijk bejaardencentrum „W. F. Visserhuis" in IJmuiden. K. v. L. j^nnnnnnrmwvvvvvYinn^ BERGEN (A.P.). De Russische dele gatie op de visserijconferentie van de FAO (V.N. voedsel- en landbouworgani satie) heeft gisteren sensationele foto's la ten zien van op de zeebodem slapende kabeljauwen en schelvissen. De Russen verklaarden dat de foto's genomen waren vanuit duikerklokken, die tot op grote diepte waren neergela ten in de Barendszee. De vissen waren zo diep in slaap dat zij niet wakker werden van de dalende duikerklok. Deskundigen vragen zich al jaren af of vissen werkelijk ooit slapen. Sommigen zeggen dat „vissen slapen of op zijn minst rusten", hoewel er nooit een bewijs voor was. De Russen hadden ook foto's bij zich van etende kabeljauwen. Ook dit zou nog nooit eerder zijn gefotografeerd. Het vraagstuk van het slapen en eten der vissen zal worden besproken op de conferentie, die vandaag begonnen is en waaraan achttien landen deelnemen. Tij dens de conferentie zal het gedrag van vissen worden behandeld met betrekking tot de vangtechniek en taktiek. elAtJi 37. Joris reed snel in zijn Frascati-sportwagen naar het landgoed dat hij had gekocht. „Het zal prettig zijn, om eindelijk een buiten te bezitten dat geheel in mijn stijl past!" prevelde hij. „Een sierlijk bouwwerk, vol gemak. Een rustieke tuin, waar smaakvolle bloem lees en veelkleurige struiken lustig bloeienHij zweeg verrast, want op dat moment kwam zijn woning in zicht en die zag er niet helemaal uit, zoals hij zich had voorgesteld. De struiken overwoekerden elk aar en het huis zag er verwaarloosd en leeg uit. Aimijriep Joris uit. „Er valt heel wat te falderen, voor dit huis weer bewoonbaar is en ik een goede staat kan voeren! Het wordt mij niet gemakkelijk gemaakt!" Maar dat viel erg mee. Want het nieuws van de heer die een kostbaar huis had gekocht, had zich snel ver spreid en zo kwam het dat enkele lieden zaken ro ken en zich naar het landgoed spoedden. „Goedenmid- dag, goedenmiddag!" riep de eerste, uit zijn dubbel deksbus stappend. „Zoekt u meubelen? Of een tapijt? Ik heb alles hier binnen, in mijn rijdende toonzaal!" „Welaan!" mompelde de huisbezitter binnensmonds. „Op deze manier wordt et falderen mij veel gemak kelijker gemaakt!" KO.VJI t>e "MARY" WEER RECHTOP HETSCHfP K0MTÖMH006 HOEFT AlUm MAAR HST WATER UIT HETM4D- vM' RUIM TE 2U16EN TE RRUEENJ/y MARY f *LAAR' J0M6ENS? dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE EXXXXJUOOOOCXAAA (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK De gemeentepolitie van Beverwijk heeft zondagavond proces-ver baal opgemaakt tegen een 25-jarige Fransman, wegens overtreding van de jachtwet. De buitenlander, die tijdelijk in Beverwijk woont, was zaterdag door een jachtopziener gesignaleerd met een vuur wapen in het duinterrein van Wijk aan Zee. Toen de stroper zich betrapt voelde, kneep hij er met zijn auto tussenuit. Zon dagavond zag de politie hem echter rij den op de Alkmaarseweg. Bij zijn aan houding trof de politie een windbuks in de auto aan. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK Sedert een aantal ja ren wordt op de 8ste november de We reldstedebouwdag gevierd. In het kader hiervan ligt het in de bedoeling van het gemeentebestuur van Heemskerk een ex positie in te richten in de Morgenster- kerk aan de Vrijburglaan. De burgerij krijgt er gelegenheid tot het bezichtigen van de daarvoor in aanmerking komende structuur- en bestemmingsplannen, van maquettes en ander materiaal dat ge schikt is om de belangstellenden inzicht te geven in hetgeen in de gemeente Heemskerk wordt gedaan om de ruimte lijke ontwikkeling goed te leiden. Op dins dag 24 oktober, morgen dus, zal er in de raadzaal gelegenheid worden gegeven na dere informaties te verkrijgen inzake doel en inrichting van deze expositie. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. De heer P. Krab zal per 1 januari 1968 zijn functie van voorzitter van de Nederlandse Zeevisgroothandel Vereniging neerleggen. Hij zal eveneens aftreden als voorzitter van: het Bedrijfsschap groothandel is vis, de Visfederatie, de Federatie van natio nale organisaties van de groothandel in vis in de EEG-landen. Voorts heeft de heer Krab bedankt als lid van het dage lijks en van het algemeen bestuur van het Produktschap voor vis en visprodukten en voor alle functies in bestuurscolleges in een aantal andere organisaties de groot handel in vis betreffende. De heer Krab heeft onlangs de pen sioengerechtigde leeftijd bereikt. Of schoon van diverse zijden druk op hem is uitgeoefend zijn werkzaamheden ook na 1 januari van het volgend jaar te blijven voortzetten, heeft hij gemeend hiervoor niet te moeten zwichten. Dertien jaar geleden nam de heer Krab het voorzitterschap van de Neder landse Zeevisgroothandelvereniging op zich. Al spoedig ontpopte hij zich als een buitengewoon bekwaam bestuurder, die behalve in Nederland ook in de andere zo genoemde visserijlanden van West- Europa zeer gewaardeerd wordt. Zijn grote verdiensten voor de nationale en internationale zeevisgroothandel vonden reeds negen jaar geleden erkening door zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De heer Krab heeft een belangrijk aan deel gehad in de behartiging van de Ne derlandse belangen bij de voorbereidingen met betrekking tot de aanstaande E.E.G. visserij. (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT Vandaag is in stilte be graven het stoffelijk overschot van de heer C. de Wit, oud-directeur van de A.E.G.-Nederland, die op tachtigjarige leeftijd in Santpoort is overleden. De heer De Wit is in 1904 in dienst getreden bij de n.v. Electriciteits Maatschappij A.E.G en wel bij het toenmalige bouwbureau De elektrotechniek stond toen nog in de kinderschoenen en de heer De Wit heeft een belangrijke ontwikkeling meege maakt. In de loop der jaren klom hij op tot directeur en de thans overledene heeft zich op commercieel en op administratief gebied verdienstelijk gemaakt. De heer De Wit was in kringen van de Gereformeerde kerk van Santpoort een geziene figuur en ook heeft hij deel uit gemaakt van de commissie voor de Vrije Universiteit. Echt waar, altijd heb ik achter de Binnenlandse Veiligheidsdienst ge staan. Dat kwam omdat ik dacht dat de Binnenlandse Veiligheidsdienst ach ter mij stond. Nooit kon ik bijvoor beeld bij een bushalte op de bus staan wachten, of ik begon quasi ongeduldig heen en weer te drentelen en te draai en om tersluiks te schatten in wie van mijn medewachtenden ik een amb tenaar van de BVD mocht vermoe den. Want ik wist dat hij, beter dan ikzelf, over mij waakte. Meestal ving ik dan voorzichtig loerend een glimp op van iemand die er zo weinig ge heimzinnig uitzag dat ik dacht: Die is het. Soms was het een oude mompe lende man. Waarom mompelde hij? Hij las mijn gedachten en probeerde ze uit het hoofd te leren. Ik hoefde maar een decimeter dichter langs hem heen te drentelen om hem te horen mompelen: Allemaal flauwekul. Ach mensen, als ik hier verklapte van wel ke algemeen gerespecteerde instellin gen ik soms denk: Allemaal flauwekul, dan stond ik morgen tussen twee re chercheurs op de voorpagina. Natuurlijk was het niet altijd een oude man die ik bij de bushalte vond. Soms waren het twee schooljongens, die mijn dossier onopvallend over twee schooltassen hadden verdeeld. De BVD had dan een ambtenaar gesplitst. Een knap stuk werk, dat echter nog over troffen werd in de gevallen dat er niemand bij de bushalte stond. Menig maal heb ik, uiteraard heel voorzich tig, mijn pijp tegen de haltepaal uit geklopt. Die klonk dan als ijzer. Zich zo te verbommen eist inderdaad een ijzeren discipline. Hoewel die op zijn beurt weer verbleekte tegenover de zelfbeheersing die ik mij moest opleg gen om een ontwijkend antwoord te geven op de vraag: „Weet u ook hoe laat het is?", een vraag die mij on verwacht werd gesteld door het hipste schepsel waaraan ooit een minirok be steed is geweest. Vanzelfsprekend gaf ik voor dat mijn horloge stilstond in plaats van mijn hart. Maar ik wist heel goed hoe laat het was. Als ik in de bus stapte zou de mini- dame mij volgen, of de twee school jongens, of de mompelende man. Ja zelfs de haltepaal zou, als steunstang vermomd, met mij meerijden om te kijken of ik wel bij mijn eigen halte uitstapte, in plaats van over te stappen op de bus naar Schiphol, waar mijn loonzakje zou beslissen of het Moskou werd of Peking. Het is altijd Den Haag gebleven. Dat vond ik gevaar lijk genoeg. Aan de illusie dat de Binnenlandse Veiligheidsdienst een dienst zou zijn die niets anders doet dan. desnoods met gevaar voor mijn eigen leven, wa ken over de veiligheid van mijn va derland, is ruw een einde gemaakt door de B.V.D. zelf. Het hoofd daar van heeft verklaard dat de B.V.D. bij de universiteiten alleen naar gegevens vraagt waar iedereen naar kan vra gen, daargelaten of hij antwoord krijgt Men kan dus evengoed zijn loopjon gen sturen. Zulke grote loopjongens als die van de B.V.D. lopen echter niet alleen in de gaten, maar ook in de papieren. Daarom zal ik voortaan, zelfs al sta ik met een kameel bij de bushalte, mij niet laten weerhouden hardop te zeggen, dat wij deze vorm van veilig heid veilig kunnen missen. Kees Stip 75. Terwijl Rechter Tie zich vooröver buigt naar de tralies, zegt Vrouwe Hor tensia: „Er zijn vreselijke dingen ge beurd, Tie. Ik nam het middel in, dat je me had voorgeschreven, omdat ik inder daad last heb van astma. Maar een hof dame in dienst van de samenzweerders, mengde er een verdovend middel in. Ik kreeg hevige stuipen en verloor het be wustzijn. Toen ik bijkwam lag ik in deze kerker. De hele dag is mij niets te eten of te drinken gebracht en ik weet al wat er zal gebeuren. Morgen geven ze me vergiftigde bouillon of iets anders. Ze zullen mijn lijk naar de Prinses brengen en zeggen dat de dokters niets meer kon den doen. Om twaalf uur vertrekt de Prinses naar de hoofdstad, zodat er geen tijd meer zal zijn voor een diepgaand onderzoek. Dan zal ze niemand meer kun nen vertrouwen.„Wie zijn die verdor ven samenzweerders?" roept Rechter Tie uit. „We weten het niet", antwoordt Vrouwe Hortensia mat. „Dag in dag uit zien we alleen glimlachende, buigende mensen om ons heen. Hoe kunnen we weten wie een samenzweerder is, wie een spion? Maar nu ze zich zelfs aan mij vergrepen hebben, vrees ik dat enkele van de hoogste gezagsdragers in dit pa leis bij het complot betrokken moeten zijn. Eén ding is zeker, het complot i» bedoeld om kolonel Kang van de Keizer lijke Garde te ruineren. De Prinses houdt van hem en bepaalde personen wensen hem niet als keizerlijke schoonzoon". 967 Opgewonden bracht Karo zijn vrienden op de hoogte van zijn wonder lijke ontdekking. „Prachtigeen vis met vlinder vleugelsje hebt nog nooit zoiets gezien". Bram en Tutu lachten hem vierkant uit. „Bestaat niet", zei Bram. „Maar ik zag het toch zelf Bestaat niet", herhaalde Bram. „Dat is gewoon een vliegende vis geweest, je hebt je vergist. Een vis met vlindervleu gels, dat is net zo gek alsals. hij zocht naar een heel vreemde verge lijking, „als een eekhoorn met een pau- westaart". Karo wees met zijn pootje en Bram slik te alles in, wat hij verder nog had wil len zeggen. Want daar zat een eekhoorn met een pauwestaart.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5