DE ZILVEREN HAMER DE RADICALE REKEL PANDA EN DE MEESTERVERVALSER 1 POLLE, PELLI EN PINGO ngestipt AMMETJE FOK m. \V. VAOO m \A0VJ VRN JEZUS „Textiellonen mogen geen sluitpost worden Brandend maagzuur, Amerikaanse consul waarschuwt tegen vervoer mej. Paul St. Olofskapel behouden Kledingindustrie ontslaat 55 man RECHTER TIE EN HET GESTOLEN DINSDAG 24 OKTOBER 1967 11 Een roman uit de vikingtijd door VERA HENDRIKSEN doer Ton Smits Voorzitter Lambertus: helpen direkt! Spoorwegproject van 44 miljoen in Breda n dak! AFDOENDE VERWEER TEGEN GRIEP ss> mMMVWWimVIIVVWVI 65) Zijn lippen streelden haar haren en na een laatste blik op zijn jong ste spruit geworpen te hebben, ver liet hij de kamer. De zomer liep ten einde en op Gjevran was bruiloft gevierd. Inge- rid deed nu wel niet zo'n schitte rend huwelijk maar toch had Blo- tolf een groot gastmaal laten aan richten voor familie en buren. Finn voelde zich niet erg op zijn gemak onder de kritische blikken van zijn nieuwe familie. Maar Blotolf had be wezen geheel op de hand van zijn schoonzoon te zijn. Toen hij een schampere opmer king van een zijner familieleden aan Finns adres opving had hij meteen gereageerd door te zeggen dat hij een belediging van Finn beschouw de als een belediging van hemzelf. Overigens verliep het leven van de jonggehuwden niet zo rooskleurig als ze zich dat misschien voorge steld hadden. Olve kwam op zekere dag met een bedenkelijk gezicht van een bezoek aan Gjevran thuis. Die kleine Ingerid kon nog wel eens be drogen uitkomen, als ze meent Finn aan de ketting te kunnen leggen en naar haar pijpen te laten dansen, zei hij. Sigrid keek verbaasd op. Ik dacht nog wel dat zij zo'n volgzaam vrouwtje was zei ze ver rast. Jazeker, gaf Olve spottend toe dat bleek wel toen ze zich tegen haar vaders wens verzette en met Finn naar het bos verdween! Ze kan de mensen aardig om de tuin leiden dat juffertje, ik ken haar beter dan jij. Met haar zachte ge zichtje en tranenvloed als iets haar niet zint zet ze iedereen naar haar hand. In werkelijkheid is ze echter onoprecht en sluw en zo hard als een bikkel. Ze heeft al die jaren haar vader om haar vinger gewonden. En ze is van plan dat spelletje met Finn voort te zetten. Je hebt immers zelf gezien dat ze geen middel schuwt om haar doel te bereiken. Finn laat zich niet zo gemak kelijk voor de gek houden meende Sigrid. Op den duur niet. Maar hij is nog zo jong en bovendien erg ver lied hij geeft haar in alles haar zin Olve schudde bedenkelijk het hoofd. Het kan nog een tijdje goed gaan voorspelde hij maar als het op zekere dag tot hem doordringt, dat er misbruik van zijn goedheid wordt gemaakt dan voorspel ik je een ruzie zoals die op Gjevran nog niet voorgekomen is. Tore zou spoedig vertrekken. Wan neer de wind uit het oosten woei hing er overal een teerlucht, want op Steinkjer waren ze bezig Tores schip te teren. Olves schip had al veel eerder zee gekozen. Hij had het „De Bok" genoemd, omdat het net was alsof de drakekop een bokkesik had. Al len waren het er over eens, dat Olve een schip gekregen had, waar iedere aanvoerder trots op kon zijn. Toch trok Tores schip meer de aan dacht. Het had krachtige, sierlijke lijnen, een fier oprijzende steven het was een echt schip; met wilde het „De Zeemeeuw" noemen. Zijn fraaie uiterlijk trok alom de aandacht. Tore Sigrids hart werd zwaar, wanneer ze aan Tores nade rend vertrek dacht. Gedurende de tijd, dat hij op Egge woonde, waren ze elkaar zoveel nader gekomen. Het leeftijdsverschil speelde nu geen rol meer, zoals vroeger. En doordat ze beiden een en ander hadden door gemaakt, begrepen ze elkaar ook beter. Wel was ze een ogenblik gegriefd en teleurgesteld geweest toen ze hoorde, dat hij van Khadija's be staan geweten, had. Maar ze had zichzelf voorgehouden dat hij toch altijd een goede broer voor haar ge weest was, en haar met meer zorg had uitgehuwelijkt dan vele andere vaders of broers deden. En haar wrok was als sneeuw voor de zon weggesmolten toen hij haar kwam vertellen dat hij besloten had de kleine Sigurd bij zich op Bjarköy te nemen. Het hinderde haar wel, dat de ver houding tussen Olve en Tore merk baar verkoeld was. Ze bejegenden el kaar niet onvriendelijk, maar de ou de hartelijkheid was verdwenen. Si grid had het gevoel, dat zij hieraan schuld had. Ze herinnerde zich, dat Olve haar verweten had dat ze geen twee heren kon dienen maar ze kon niet inzien, dat dit sloeg op de liefde die ze hun allebei toedroeg. Ze deed zo goed mogelijk haar best, tussen de moeilijkheden door te laveren. Toch voelde ze zich de laatste tijd ongedurig en zenuwachtig en ze dacht veel aan Bjarköy. Natuurlijk was Egge haar thuis maar als ze bedacht, dat ze mis schien nooit haar ouderlijk huis zou terugzien, werd het haar droef te moede. In de lichte zomeravonden stelde ze zich voor hoe het nu zou zijn daar in het noorden waar de zon niet on derging. Hoe de fjord spiegelglad lag te baden in de glans van het zon licht, en de eilandjes in de verte le ken te zweven tussen hemel en aarde. Ze verlangde verschrikkelijk naar de zee. Soms als de donderslagen tegen de bergen weergalmden, vloog ze in haar slaap overeind en dan waande ze zich thuis op Bjarköy waar ze de branding tegen de kust hoorde beu ken. De geluiden van de zee dat was de branding, soms het machtige geruis der golven, dan weer een vreedzaam kabbelen bij windstil weer, het waren de kreten der zee vogels, het kraken van het wier on der de voeten. Dan de onvergetelijke geuren, waar ze zo naar kon verlangen de zilte smaak op de tong de lucht van wier en vis, onverbrekelijk verbonden met de herinneringen aan de vele dagen, op het strand doorgebracht. In deze tijd, dat de herinneringen haar steeds overvielen, bekroop haar een grote neerslachtigheid, die uit heimwee voortkwam, waar ze in het eerste jaar van haar verblijf op Egge zo onder geleden had. Dit was veel eer een gevoel van weemoed om een verlies, dat diep in haar knaagde, en waarvan ze zich niet kon bevrijden, al deed ze nog zo haar best. Wordt vervolgd.) yy UTRECHT. „Hoewel ik nog niet weet wat de werkgevers bij het loonge- sprek op 3 november zullen vragen con stateer ik al bij voorbaat dat de lonen niet de sluitpost behoren te zijn bij de calculaties die in de ondernemingen wor den gemaakt". Dit zei vanmorgen de voorzitter van de Katholieke Bond van Werknemers in het kleding- en textielbe drijf Sint Lambertus de heer Huysmans op de algemene vergadering van de bond. Naar zijn stellige overtuiging zullen de werkgevers bereid moeten zijn de werk nemers onder behoorlijke loon- en ar beidsvoorwaarden te laten werken. Als dit niet kan of wanneer men dit niet wil, dan moeten de werkgevers niet ver baasd zijn dat wanneer straks de indu strie misschien is gered, er geen werk nemers meer zijn om de orders uit te voeren. De St. Lambertus-voorzitter waarscuw- de er ook voor het vertrouwen van de werknemers in de textielindustrie niet verder aan te tasten door tussentijdse wijzingen in de CAO aan te brengen. Dit vertrouwen heeft de laatste tijd toch al onder zware druk gestaan, zo zei hij. De heer Huysmans keerde zich ook te gen de gedachte dat werklozen niet vol doende bereidheid tonen nieuw werk te aanvaarden. Hij stelde dat naar zijn me ning de werklozen in het algemeen heb ben te lijden onder hun werkloosheid en niets liever willen dan zo gauw mogelijk weer aan de slag te gaan. Hij deed een beroep op de werkgevers bij het aan trekken van personeel de leeftijdsgrenzen niet te nauw te stellen. ADVERTENTIE druk op de maag, opgeblazen gevoel? SCHIPHOL. De Amerikaanse consul- generaal in ons land, de heer Harold E. Howland, heeft luchtvaartmaatschap pijen er voor gewaarschuwd de 38-jarige mej. Yvonne Paul naar de V.S. te ver voeren. Mej. Paul, die negen en half jaar in New York heeft gewoond, maar wier immigratieaanvrage werd afgewezen, bivakkeert al twee weken op Schiphol. De consul-generaal zei dat zij niet over een visum en een geldig Nederlands pas poort beschikt. Een maatschappij, die haar toch vervoert zou de immigratiewet- ten overtreden. (Van onze correspondent) BREDA Breda krijgt als vierde grote stad in Brabant een nieuw station en hoogspoor met tunnels in de binnen stad ter ontsluiting van nieuwe stads wijken. Met de eerste werkzaamheden van dit acht jaar durende plan is be gonnen. De kosten worden op 44.000.000 geraamd. AMSTERDAM De St. Olofskapel, het oudste kerkje van Amsterdam, zal niet verdwijnen. De vereniging „Hendrick de Keyser" is eigenares geworden van de ruim een jaar geleden door brand deerlijk gehavende kapel, welke uit het begin van de 17de eeuw dateert. De Friesch-Gro- ningsche Hypotheekbank, eigenares van de kapel en van zes aan de Olofspoort gelegen huisjes, heeft deze aan „Hendrick de Keyser" geschonken met f 10.000 als begin van een herstelfonds. De restauratie zal ruim twee miljoen vergen, waarvan de overheid rijk, pro vincie en gemeente negentig percent voor haar rekening neemt. „Hendrick de Keyser" zal met bijkomende kosten rond f300.000,- moeten investeren. .Petra". Het vorige week tijdens de zwa re storm in „Het Keeten" gezonken 740 ton grote motorschip „Petra" wordt niet gelicht, Bij laag water staat op het gezonken schip nog ongeveer 20 meter water. UT 'Ó&-95 CO? MARTEN TOONDER 38. Joris Goedbloed keek even misprijzend naar de rijdende toonzaal, en wendde zich toen af. „Het spijt me.mompelde hij, terwijl hij de fnuk van Astral te voorschijn haalde en onder zijn arm door stiekem op de grote bus richtte, „maar uw concurrentie was u voor! Ik heb mijn meubelen en vloerbedekking reeds!" Onmogelijkriep de handelaar. „Ik was het eerste hier!" „Dacht u dat?" vroeg Joris, zich gehinderd om draaiend. „En wat is dat dan voor autobus? U wilt toch niet zeggen dat ik die daar op dit moment te voor schijn heb getoverd?" Dat was natuurlijk prcies wat Joris had gedaan maar dat wist de woninginrichter niet. Hij staarde geschrokken naar de beide voertuigen en stamelde verblekend: „H-hoe k-kan d-dat? W-welke van de twee is van mij?" Gindse bus!" verklaarde Joris, op het gefalderde voertuig wijzend. „En rep u nu heen! Ik heb veel werk te doen!" De handelaar klom in de toonzaal en reed kwaad heen, Joris verge noegd achterlatend OH! NU HE8 IK MEZELF wet IN HET NAUW 6EDR6VEM R 15 MAAR EN UIHVE6 PJN60 VERFT DE PLANKEN EN ZEEROB TEERT HET ZEEROB IS AtTUDZO PRAKTISCH! j w .///TT; HIJ WAST A/IETEEM 1 - DE TEER UIT ZIJN kleren!)" W -D ROTTERDAM. De N.V. Nederland se Kledingindustrie in Rotterdam heeft aan 55 personeelsleden ontslag aange zegd. Het betreft hier zowel fabrieks- als kantoorpersoneel. De directie van De Kledingindustrie, waar nog 300 mensen werken, geeft als reden voor het ontslag de steeds toene mende specialisatie in de kledingindu strie en een noodzakelijk geworden ra tionalisatie. Voorts is het volgens de di rectie nodig het produktieprogramma van het bedrijf aan te passen, omdat de laatste tijd de exportpositie sterk is afgenomen. Vakbonden en directie heb ben overeenstemming bereikt over een afvloeiingsregeling. Jo met de banjo, Lien met de man- dolien en Kaatje met haar mondhar- monikaatje, de drie zonnige zussen uit het bekende liedje, zijn juist in dit jaargetijde dol op de bossen. Ze waren dan ook dezer dagen in de buurt van Hilversum naar het Spanderswoud ge trokken om te kijken welke herfstkleu ren die in zijn collectie had. Terwijl Jo het picnicplastic op het vochtige mos uitspreidde riep Kaatje opeens -.„Jongens!"want zo noemen zulke meisjes elkaar, „Kijk eens wat een schat van een boom!". Het groepje schaarde zich bewonde rend om een rijzige eik in de kracht van zijn leven. Het bleef echter niet bij scharen, want ze haalden ook de messen erbij om de woudreus een hart in de schors te kerven. Maar met drie punten van een knipmes op zich ge richt riep de boom plotseling: ..DAMES NIET DOEN! Ik ben geen boom. Ik ben een man!" En ja hoor, toen zagen ze wie het was. Siebe van der Zee, ge schorst, dat wil zeggen van schors voor zien en het bos ingestuurd. En waar om? Ik laat nu de uitwerking van dit ar cadische tafereeltje aan ieders persoon lijke verbeelding over en treed in het strijdperk ter verdediging van de goede Siebe. Toen hij nog geen schors droeg, maar een keurig grijs pak, was hij de per sonificatie van alles wat degelijk, ver antwoord en moreel onondernüjnbaar, kortom, 'uaf AVRO was. Met Siebe op de beeldbuis kon je je kinderen zonder oppas thuislaten. Hadden de honderdduizenden die aan zijn welversneden lippen hingen gewe ten dat hij, tussen zijn neus en lippen door, ook nog adviezen liet vallen die miljoenenorders opleverden, dan zou dat de algemene achting die hij genoot alleen nog maar hebben verhoogd. Een immoreel arbeidscontract dwong hem echter de gaven te onderdrukken die hij niet in dienst van zijn omroep kon stellen. Had hij maar dadelijk hoog van de radiotoren geblazen, dan zou den zijn werkgevers hem waarschijn lijk hebben vrijgelaten in zijn vrijetijds- besteding. Want van de radiotoren naar de radiatoren was voor Siebe maar één stap geweest, al wist niemand dat het een misstap zou zijn. Die misstap is Siebe gespaard geble- en, maar de misstappen van zijn bazen niet.- Niet omdat hem een fout werd verweten werd hij geschorst, maar om dat er eerst moest worden uitgemaakt wie van zijn bazen de baas was. Daarom staat hij als een eik in het woud, langzaam ontbladerend in het radioactieve stormen van dit herfstge- tij der middenstanders. Hou stand, Siebe. De dag zal komen dat bazen en baasjesbazen elkaar zul len schorsen en de schors zal hun van de stam vallen tot ze in hun blote hou ten basten voor de beeldbuis staan. Dan krijgt de Tros er 700.000 leden bij. Kees Stip ADVERTENTIE U redt het met Togal en veel vers fruit. De griep verdwijnt, u kunt weer ver licht ademhalen. Zo gaat het ook met verkoudheid, reumatische pijnen, hoofd pijn, spit, ischias en migraine. Bij apoth. en drog. TOGAL 0,95; 2,40; 8,88. -r-' I i k -ri", -"'-ér' ~i 1 f t l f - - .V -f- t V vf "r Lri i .J i sljSkU. i. t 76. „Je kunt de Prinses nu beter niet spreken, Tie", zegt Vrouwe Hortensia. „Ze zal je misschien wantrouwen omdat ik ziek werd na het innemen van jouw me dicijn. Ik zelf zal je alles vertellen. Vol gens het besluit van de Keizer mag de Prinses zelf haar echtgenoot kiezen. Ver schillende hofklieken schoven hun kandi daat naar voren, maar de Prinses werd verliefd op kolonel Kang, een man die zich altijd afzijdig heeft gehouden van alle hofintriges. Een aantal personen spant nu samen om Kang te ruïneren, en omdat de Prinses nog niet zeker is van haar liefde, zouden ze wel eens in hun opzet kunnen slagen. Ze hebben het hals snoer laten stelen om Kang van de dief stal te kunnen beschuldigen. Daartoe moeten ze het onder zijn bezittingen la ten terugvinden. Kang kan in theorie de dief zijn, want hij was samen met de Prinses in het erkerpaviljoen toen het snoer werd gestolen. Als Kang eenmaal voor de diefstal onthoofd is, hopen de samenzweerders hun eigen kandidaat te kunnen doordrukken. De echtgenoot van de favoriete prinses zou natuurlijk een heel machtig man zijn.Dit is alles wat wij weten, Tie. Jij bent onze enige hoop om het complot te verijdelen en het hals snoer terug te vinden. Geef me nu wat water". Rechter Tie laat haar drinken uit de holte van zijn samengevouwen handen. Hij zegt: „Morgenvroeg kom ik naar het paleis, Vrouwe, en ik zal alles doen om u te redden. Wanhoop niet, er is mij veel duidelijk geworden". i/TJ/K""'' V 968. Op hun tocht vielen de drie reizi gers van de ene verbazing in de andere. Zij zagen de vreemdste dieren, zoals het Nijlfantje (Latijnse naam Nilefantiasus Swaepioris)en zonderlinge bloemen met zwevende blaadjes of maanvormige ge zichten. En te midden van een grote tuin vol grillig-gevormde planten zagen zij eensklaps een huisje staan. Hier wandelde het Tippelschip het land op, zonder dat Bram er iets aan kon doen. „Héla, hola, wat is dat?" „Wat voert het toeval op mijn pad?" Het was een schrille stem, die het uit riep, en het was een merkwaardige man, die bij de stem hoorde. Met hoge hoed en vlindernet kwam een persoon naar buiten, die Bram vaag bekend voorkwam. En eensklaps wist hij, aan wie deze vlin dervanger hem deed denken! Bent u", vroeg hij voorzichtig, „mis schien familie vanPrikkebeen?"

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11