Kernbom maakt oorlogvoering onmogelijk, zegt VN-rapport Rellen in Amsterdam enorme les Tweede deel van Winston Churchills biografie: de jonge staatsman Karel KarelI VAN NIEL Enquête gebruikt om er de zondagsarbeid door te drukken" 20 er is maar een Eén bom van 10.000 megaton doodt in VS 80 percent van de bevolking tjitgaven Snoep verstandig eet 'n appel VOORZITTER POLITIEBOND: Snoep verstandig eet 'n appel Snoep verstandig eet 'n appel Roberto Guevara naar Castro NKV: Jaarbeurs dicteert Authentiek Uit de prullenmand Geen Cromwell Glimworm 13 DINSDAG 24 OKTOBER 1967 Niemand veilig Examens EEN BIJZONDERE KWALITEITSSENORITAS Elk sigaartje apart in cellofaan. Geringd met een serie sigaren bandjes „van fakkel tot gloeilamp". In dozen van 10 en in blikken van 20 en 50 stuks. ALS GESCHENKVERPAKKING 2 DOZEN VAN 10 IN LUXE ETUI. Dat is DE LUXE I per stuk cent A. Boerma ADVERTENTIE De VN-desk •alleen in een woestijn kunnen worden geleverd. Zij komen tot de conclusie dat de atoombom oorlogvoering onmo gelijk maakt. NEW YORK (DPA). Wan neer Hamburg door een atoombom van twintig megaton zou worden getroffen, zouden 48 uur later gif tige afvalstoffen neerdalen van Ulm tot aan Lübeck over steden als Hannover, Göttingen, Kassei, Fulda, Würzburg enzovoorts. Zes endertig uur nadat Londen door een vijftien-megatonbom getroffen zou zijn, zou Parijs eveneens blootstaan aan gevaarlijke atoom straling. Een stad met 1,165 miljoen inwoners, die door een bom van één megaton wordt getroffen, zal op datzelfde moment dadelijk al 270.000 doden tel len. Daarna worden nog eens negentig duizend bewoners door de radio-actieve neerslag gedood, en negentigduizend gewond. Deze bijzonderheden staan in een VN-rapport van 180 bladzijden, inge diend door deskundigen uit de gehele wereld. Het is maandag in de VN ge publiceerd. Deskundigen uit de VS, de Sovjet-Unie, Grool-Brittannië en Frank rijk, de atoommogendheden, en India, Japan, Canada, Mexico, Noorwegen, Nigeria en Polen, die geen atoom wapens bezitten, waarschuwen in het rapport tegen een atoomoorlog en nucleaire bewapening. Het rapport begint met een beschrij ving van de uitwerking die de twee „kleine" atoombommen van elk twintig kiloton (twintigduizend ton TNT) op Hirosjima en Nagasaki hebben gehad. In Hirosjima werden 78.000 mensen ge dood en 84.000 gewond, in Nagasaki vielen 27.000 doden en telde men 41.000 gewonden. Daarna schildert het de nog afschuwelijker massale vernietiging van de wereld, die een atoomoorlog tot gevolg kan hebben. Bommen van tienduizend megaton kunnen tachtig percent van de bevolking van de Ver enigde Staten doden, een even sterke bom kan drievierde van de bevolking van de Sovjet-Unie uitroeien. Geen enkel land is veilig tegen atoomstraling, staat in het rapport. Ook de bevolking van niet-oorlogvoe- rende landen zou aan de dodelijke straling worden overgeleverd zonder dat daar iets tegen kan worden ge daan. De vuurbal van een atoomont ploffing kan steden en bossen tot op tientallen kilometers afstand in brand zetten. Wat de erfelijke belasting voor de komende generaties zal betekenen, valt nog niet te voorzien. In Nagasa ki en Hirosjima hebben zwangere vrou wen die het bombardement hadden overleefd kinderen met abnormaal kleine hoofdjes ter wereld gebracht, waarvan velen geestelijk waren ge stoord. Hoe dichter een land bewoond is, hoe gevaarlijker de stralingswerking blijkt te zijn. Het noemt hier als voor beeld het dichtbevolkte Europa. Daar zijn atoom-maneuvres gehouden in een bepaald Europees gebied, waar de militaire vaklieden tot de slotsom zijn gekomen dat op een slagveld van 250 kilometer breedte en vijftig kilometer diepte honderd kleine atoomwapens duizenden tot miljoenen mensen dak loos zouden maken. I n dit slagveld bevonden zich geen grote steden. Wanneer in een oorlog vierhonderd atoomwapens ontploffen, wat bij een oorlog tussen twee atoommogendhe den zeer goed mogelijk is, zou de schade zes maal groter zijn dan bij alle bombardementen van de tweede wereldoorlog. Deskundigen vragen zich af of oorlogvoering in zo'n geval nog mogelijk is. Zulke gevechten zouden De VN-deskundigen vragen zich af of de geweldige uitgaven voor atoom bewapening nog wel lonend zijn. De VS, Engeland en Frankrijk hebben be kend gemaakt hoeveel hun atoomstrijd macht kost, de Sovjet-Unie niet. Ver geleken met de kosten voor gezond heidszorg en onderwijs zijn de uitga ven voor atoombewapening ten nade le van die uitgaven gestegen. Toch zijn de uitgaven voor een atoombewa peningsprogramma in verhouding klein, voor een programma van tien tot twintig kilotonswapens slechts elf miljoen dollar per jaar, voor een mid delbaar programma negentien miljoen dollar per jaar. Dit is echter geen to taalbeeld van de kosten, zeggen de deskundigen. Zij vragen zich verder af wat het be zit van atoomwapens tot nu toe heeft bijgedragen tot militaire macht. Sinds het einde van de tweede wereldoor log heeft geen enkele atoommogend- heid voordeel kunnen trekken uit het bezit van atoomwapens, zeggen zij. De ze mogendheden hebben wel grote macht, maar die hebben zij ook zon der atoomwapens. De besehermings- waarde van atoomwapens is dus nog niet bewezen. De deskundigen spreken zich voorts eenstemmig uit tegen elke uitbreiding van het atoom wapenbezit en eisen ver mindering van de voorraden atoomwa pens, verbod op het gebruik daarvan en een verbod op atoomproeven dat zich ook uitstrekt tot ondergrondse ontploffingen. Het rapport zal in de politieke com missie van de algemene vergadering worden behandeld in het kader van de ontwapeningsdebatten. Het is ver schenen nu in Genève een beslissend stadium is bereikt over een niet-ver- spreidingsverdrag en zet aan tot nieu we ontwapeningsdebatten in de V.N., waar een verdrag tegen atoomwapens in het middelpunt van de belangstel ling zal staan. armnnj-1nnnrlr,nr,rVvWv^--,--, ADVERTENTIE AMSTERDAM. Geslaagd voor het kan didaatsexamen rechten mej. W. A. G. van Goethem, Heemstede. LEIDEN. Geslaagd voor het doctoraal examen Duitse taal en letterkunde G. L. A. Richter, Haarlem. AMSTERDAM. De gebeurtenissen in Amsterdam hebben een enorme praktijk les gevormd. Het zou van goed inzicht en wijs beleid getuigen als daaruit de con clusie zou worden getrokken dat enige uitbreiding van de preventieve bevoegd heid met name voor de burgemeester als de voor de handhaving van de openbare orde verantwoordelijke autoriteit, niet al leen wenselijk maar zelfs noodzakelijk is. Deze mening geeft de voorzitter van de Nederlandse Politiebond, de heer A. K Mud in het bondsblad „De Politie". De heer Mud komt tot de slotsom, dat re pressief optreden tegen groepen ordever stoorders nagenoeg onmogelijk is. Derhalve blijft volgens de heer Mud als preventief optreden over de keuze met of zonder geweld. Als de politie geen geweld wil of kan gebruiken, moet zij beschikken over andere preventieve mid delen. De methode-Koppejan het weg voeren naar de gemeentegrenzen werd door de ministers van Justitie en Binnen' landse Zaken afgewezen. Er blijft volgens de schrijver waar andere middelen falen, alleen geweld over. Daar volgens een con clusie van de Commissie-Enschedé be zwaren bestaan tegen geweld heeft de po litie doorgaans geen effectief middel te gen ordeverstoringen. De schrijver oppert de mogelijkheid tot wegvoeren van ordeverstoorders naar een lokaal van bewaring, niet op grond van een algemeen gestelde bevoegdheid, maar bijvoorbeeld na een opdracht van de bur gemeester in overleg met de justitie. Toegejuicht wordt het voorstel vap de Dr. Wiardi Beckmanstichting het artikel van het Wetboek van Strafrecht, dat be trekking heeft op volksoplopen, beter hanteerbaar te maken. Bovendien zou vol gens de bondsvoorzitter het zich niet ver wijderen op last van de politie, niet al leen als misdrijf, maar ook als overtre ding strafbaar gesteld moeten worden, omdat een proces-verbaal wegens over treding als repressief middel minder gecompliceerd is dan een proces-verbaal wegens misdrijf. ADVERTENTIE ADVERTENTIE HAVANA (AP) Roberto Guevara, de broer van de overleden revolutionair Che Guevara, is zondag uit Madrid in Havana aangekomen, waarschijnlijk om met pre mier Fidel Castro de omstandigheden te bespreken rond de dood van zijn broer. Het communistische partijblad Granma schrijft dat Roberto gekomen is voor een bezoek aan de weduwe en de vier kinderen van Che Guevara. Het blad vermeldt verder dat Roberto onlangs in Bolivia vergeefs getracht heeft het lichaam van de man, die door het Bo liviaanse leger twee weken geleden is ge dood, te mogen zien om zekerheid te krij gen dat deze inderdaad zijn broer is. f ADVERTENTIE rissen De Tissot PR 516 is een echt h or loge voorde actieve man die zwemt, golft, tennist, paard-en autorijdt.Hetuu r- werlc heeft schokbrekers en is „zwevend" in de kast op gehangen. Daardoor eerst echt onbreekbaar. Automatisch met datum, in staal of doublé f 190.- idem zonder datum, met hand- opwinding f 130.- Grote Houtstraat 86 Haarlem Telefoon 10371 Speciaalzaak sinds 1883 UTRECHT. Het Nederlands Katho liek Vakverbond acht het dringend nood zakelijk dat op korte termijn wettelijke voorzieningen worden getroffen om het euvel van het openstellen van handels beurzen op zondag te bestrijden. In af wachting daarvan pleit het NKV voor in terventie van de minister van Economi sche Zaken. Het verbond meent namelijk dat de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs in Utrecht door haar besluit, de voor- en najaarsbeurzen in het vervolg op zondag open te stellen, een verzoek van de mi nister volkomen heeft genegeerd. Deze be windsman heeft volgens het NKV in maart van dit jaar het jaarbeursbestuur name lijk officieel verzocht, zoveel mogelijk re kening te houden met het eigen karakter van de zondag. De directie van de jaarbeurs heeft haar besluit gemotiveerd met de resultaten van een enquête onder de deelnemers. Hierop reageerde 68 percent van de ondervraag de bedrijven. Van hen sprak 63 percent zich voor en 37 percent zich tegen open stelling op zondag uit. Het NKV stelt, dat in feite dus maar iets meer dan 40 per cent van alle deelnemers positief denkt over openstelling op zondag en dat be slist niet kan worden gezegd, dat „de grote meerderheid" ervoor is. Als de jaarbeurs op zondag open is, moeten niet alleen de standhouders wer ken, maar ook hun medewerkers, het jaarbeurspersoneel, de Utrechtse ge meentepolitie, buschauffeurs, parkeer wachters en ander dienstverlenend perso neel. Het NKV staat op het standpunt, dat de betekenis van de zondag ver uit gaat boven het karakter van „eenmaal per week epn vrije dag". Behalve reli gieuze gronden spelen ook culturele en so ciale overwegingen een rol. Volgens het NKV hebben onderzoekin gen uitgewezen, dat godsdienstbeoefening, rust en bezinning alleen maar tot hun recht kunnen komen als het hele maat schappelijke gebeuren daarvoor op een bepaalde dag is ingesteld en het bedrijfs leven zoveel mogelijk geheel stil valt. Al leen de vrije zondag maakt bovendien ge zinshereniging mogelijk. Het NKV meent, dat een enquête zoals de jaarbeursdirektie die hanteert „om zondagsarbeid erdoor te drukken moei lijk het criterium kan zijn om de jaar beurspoorten te openen. „Er is ook geen enquête voor nodig om aan te tonen dat zeven maal 24 uur werken in het alge meen een hogere produktie oplevert dan vijf of zes achturige werkdagen". Het ver bond herinnert eraan, dat de jaarbeursdi rektie enkele maanden geleden in gesprek ken met vakbondsbestuurders te kennen heeft gegeven, dat de jaarbeurs destijds uit concurrentieoverwegingen besloten heeft, vakbeurzen op zondag open te stel len. Deze concurrentie werd verwacht van de RAI in Amsterdam, Ahoy in Rotter dam en een beurs in Valkenburg. HAARLEM. Precies twaalf maanden na het eerste deel van Winston Churchills biografie door zijn zoon Randolph heeft de uitgeverij William Heinemann Ltd. in Londen het tweede van de in totaal vijf delen laten verschijnen: Young statesman (de jonge staatsman) 1901-1914. Het heeft met zijn .775 bladzijden er 167 meer dan het eerste deel: Youth (Jeugd) 1874-1900. Randolph heeft ook dit deel een motto meegegeven dat doet denken aan de titels waarmee de schrijvers van boeken in onze jeugd de korte inhoud van hun hoofdstukken plachten samen te vatten: „Hoe de paarden wijzer waren dan de jongens, en Dik een haasje ving", uit „Toen Dik Trom een jongen was" door C. Joh. Kieviet. Als men dit vergelijkt met: „Hoe een militair van formaat, gedreven door ijver en bezield met hoge idealen, zich in zijn dertiger jaren omvormt tot een parlementariër en schrijver van de eerste orde", dan doet het wat ouderwets en oubollig aan. Minder oubollig vonden we een passage waarin de biograaf opeens zijn angstval lig volgehouden objectiviteit laat varen en de lezer opschrikt met een felle veroor deling van hedendaagse politieke toestan den. Randolph is dan bezig met het ver haal van de „Panthersprong" naar Aga- dir, een ondiplomatiek grapje van Kai ser Wilhelm I met een uitstapje van een oorlogsbodem naar Marokko, dat Europa op de rand van een oorlog bracht. Velen geraken in paniek, maar niet minister Churchill, die hemel en aarde beweegt, om het Britse kabinet naar zijn inzich ten te doen handelen. Terwijl nu de lezer zijn uiterste best doet met de weten schap van Churchills latere prestaties voor ogen om de jonge minister van Binnenlandse Zaken geen onuitstaanba re bemoeial te vinden, grijpt de biograaf rauwelings in met de volgende verklaring: „Hier ziet men een duidelijk voorbeeld van het aanvaarden van kabinets-verant- woordelijkheid in de goede zin des woords. Deze praktijk schijnt tegenwoordig zelfs in negatieve zin uit de mode te geraken. Ministers bepalen zich in toene mende mate tot hun eigen departemen ten en verlenen weinig bijstand aan hun collega's". Dit is de tactiek van „de aan val is de de beste verdediging". Bij deze kritische opmerkingen kan het blijven, want Randolph is een voortreffe lijk geschiedschrijver, die zijn werk door' spekt met aanhalingen uit brieven en do cumenten uit de archieven van Britse staatslieden, departementen en het ko ninklijk huis. De authenticiteit van der gelijke stukken geeft de lezer de sensatie dat het gebeuren dichterbij komt en de uitgever heeft door het kiezen van aparte lettertypes voor dit materiaalhet boek typografisch goed leesbaar gemaakt. Het is ons opgevallen dat de Engelse schrijftaal een aantal afkortingen kent, die niet in een Engels woordenboek voorko men: agst voor against, cld of cd voor could, govt voor government, gt voor great, shd voor should, vy voor very, wh voor which en wd voor would. De briefjes die de ministeries onder elkaar wisselen tijdens kabinetszittingen wemelen van der gelijke afkortingen. In het slothoofdstuk is zo'n correspon dentie-over-de-tafel afgenomen tussen Churchill en Lloyd George, die de ge woonte had dergelijke kattebelletjes na lezing te verscheuren. Zijn toegewijde se cretaresse viste ze evenwel uit de prullen mand, paste ze aan elkaar en bewaarde ze zorgvuldig. In dit geval zijn het er zestien, gewisseld tijdens de zitting van het „oorlogskabinet" op 1 en 3 augustus 1914 over de allerbeheersende vraag of Engeland al dan niet zal deelnemen aan de oorlog, hetgeen op 4 augustus zou ge schieden. Er bestond in die tijd nóg een bijzonde re correspondentie namelijk het verslag dat de leider („speaker") van het Lager huis, 's avonds ria afloop van de debatten bij wijze van samenvatting aan de koning zond. Churchill slaagde er in dat werkje over te nemen van premier Asquith. Uit enkele voorbeelden van Churchills bericht geving uit het parlement kan men de conclusie trekken dat de „junior whip" zich met opperste voldoening van het da gelijks karwei kweet. Hij schreef er 138 in twee jaar tijds. Er is ook een briefwisseling tussen de koning en Churchill als minister van Ma rine. Churchill stelde George V namen voor die bestemd waren voor nieuwe slagsche pen. Churchill was er bijzonder op gebrand één ervan te vernoemen naar Oliver Crom well en een ander naar William Pitt. De koning weigerde. Churchill hield aan, maar ook de koning hield voet bij stuk. De First Lord moest zich uiteindelijk ge wonnen geven, maar niet nadat hij de ver maning had ontvangen zich voortaan over dergelijke zaken van tevoren mondeling met de vorst te verstaan. Aan de beslissende ontmoeting met zijn toekomstige vrouw, de nog levende Cle mentine Hozier, gaat het verhaal vooraf dat geen van beiden zin had in de visite die moest worden afgelegd. Clementine strandde op de onwil van haar moeder en Winston op de onverzettelijkheid van een vriend die vastbesloten was hem mee te nemen. In die tijd gedroeg Churchill zich als een schooljongen in damesgezel schap. Hij was bovendien arrogant in zijn verlegenheid. Violet Asquith herinnert zich dat hij ronduit haar leeftijd vroeg en daarop bijna wanhopend verzuchtte: „En ik ben al 32. Dat wil zeggen, jonger dan ieder ander die meetelt". Het verder een zijdig verlopende gesprek had dit verras sende slot: „We zijn allen wormen, maar ik geloof dat ik een glimworm ben". Der- i gelijke anekdotes maken het boek onge woon boeiend en levendig. Ook de illustra ties zijn met zorg gekozen. Inmiddels is in maart van dit jaar de vertaling uitgekomen van het eerste deel van Randolphs werk bij Scheltens en Gil- tay in Amsterdam. Het formaat en de druk zijn iets kleiner dan dat van de En gels uitgave, maar de illustraties zijn de zelfde. In 1909 bracht Churchill een be zoek aan Kaiser Wilhelm, door wie hij al eerder in 1906 was uit genodigd voor de manoeuvres van het Duitse leger in Sïlezië, waarvan hij diep onder de indruk kwam.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13