Groot alarm SCHEEPSLADING ZWAAR VERGIF IN WAALHAVEN Schipper verdwenen HET WEER Zoeken naar overlevenden van „Eilath" duurt voort Opsporing van grafschenner via tv? DE KWAST „GENEEST" HET ONBEHAGEN ANTiDCH 0 m n ij man moms Winst bij Hoog ovens 47 pet gestegen Staatssecretaris antwoordt over geluidshinder Frans vliegtuigje stort neer op huis Naar de wintersport? Geen straf voor schending Deense visserijgrens AMOKMAKER DOODT ZES MENSEN Hotel in Hattem uitgebrand 52e JAARGANG NUMMER 301 DINSDAG 24 OKTOBER 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije Wmm Meer beschikbaar voor personeel Bewolkt Naar Duits voorbeeld Zie verder pagina 3 In observatie Reserves VN-rapport over atoomwapens pagina 13 Forum-avond in Halfweg Gouden ring met cultivé parel, ge flankeerd door twee briljanten 265.- Haarlem - Grote Houtstraat 63 Amsterdam - Kalverstraat 123 Den Haag - Lange Poten 11 Rotterdam - Stadhuisplein 24-26 Coolsingel 50 Het woord is aan NEONINSTALLATIES SU EDE-N A PP A JA SJES STYLE AND PERFECTION Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN ROTTERDAM De 54-jarige schipper van de gezonken Eljaco, is sinds vanmor gen spoorloos verdwenen. De rivierpoli tie, die een onderzoek instelt, deelde mee dat de schipper na de ramp voor contro le is opgenomen in het havenziekenhuis, nadien is de man spoorloos. Op zijn waladres, was vanmorgen wel zijn 20-jarige zoon thuis. Over het onge luk wenste hij geen commentaar te leve ren, evenmin kon hij vertellen waar zijn vader zich op dat moment bevond. Aan de kop van de Waalhaven waar het ongeluk is gebeurd, was het vanmorgen rustig. Een schip van de rivierpolitie hield een oogje in het zeil en er lag een bergingsvaartuig dat rustig wachtte op nadere instructies van zijn maatschappij. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Vanmorgen zou men alles in het werk stellen om het gisteren met giftige stoffen gezonken binnenschip Eljaco, dat aan de grond zat bij het stuwadoorsbedrijf Heij- plaat in de Waalhaven in Rotterdam, te lichten. Dit om na te gaan hoeveel van de 350 vaten met elk 200 kilo gram parathion en pakken, waarin o.a. het rattenvergif cumarine zat, zijn weggespoeld. Een agent van de Rotterdamse rivierpolitie controleert aan de hand van vrachtbrieven de eerste oogst" aan vergif die vannacht uit de Maas werd gehaald. In de plastic zakken zit „Racumin", een rottenverdel- gingsmiddel. (Van een onzer verslaggevers) 1JMOND. Het Hoogoven concern in IJmuiden heeft over het tweede kwartaal van dit jaar een nettowinst behaald van f 27.7 miljoen. Dit betekent ten opzichte van hetzelf de kwartaal in 1966 een stijging van niet minder dan 47 percent. In het tweede kwartaal van dit jaar was de winst met 29 percent omhooggegaan, in het eerste kwartaal met 22 percent. De winstmarge, die in het vorig kwar taal steeg van 14.5 tot 15.7 percent bereikte nu het niveau van 17.6 per cent. Voor winstuitkering aan het personeel komt zoals bekend 8'/i percent beschik baar van de bedrijfswinst. Over de eerste drie kwartalen beloopt deze winst f 147.5 miljoen of wel f 12.5 miljoen tegen f 11.6 miljoen in de eerste negen maanden van 1966. De verbetering bij het concern wordt toegeschreven aan de daling van de kost prijzen. De opbrengstprijzen lagen gemid deld op nagenoeg hetzelfde niveau als de voorgaande kwartalen. In het bijzonder hebben bijgedragen tot het verbeterde resultaat de hogere produktie bij een slechts geringe uitbreiding van het perso neelsbestand. Voorts speelde een rol het doorwerken van de maatregelen tot ver betering van de efficiency. (Van onze correspondent) De voorzitter van de algemene verga dering r"er Verenigde Naties, de Roemeen Corneliu Manescu, voert vandaag geschei den besprekingen met de Egyptische mi nister van Buitenlandse Zaken Riad en de Israëlische VN-vertegenwoordiger Ra fael over het incident met de „Eilath". Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 13 Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3, 13 Uit stad en omgeving 4, 5, 10 Kunst -9 Radio en tv 9 In de Vis hal en op zee 10 Feuilleton 11 Beeldverhalen 11 Aangestipt 11 Economisch nieuws 15 Scheepsberichten 15 Beurs 15 Ferdinand15 Sport 17 Luidsprekers 14 Dtt nummer bestaat uit achttien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond: Veranderlijke bewolking maar op de meeste plaatsen droog weer. In hoofdzaak matige zuidwestelijke wind. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. (Van onze correspondent) WEERT Naar het voorbeeld van de Duitse televisie-aktie, waardoor vorige week vrijdag de politie een berucht op lichter in handen kreeg en tientallen tips ontving over drie andere misdadigers, zou ook in Nederland een tv-opsporingsactie naar de al bijna twee jaar in Nederland, België en Duitsland opererende grafschen ner kunnen worden gehouden, meent mr. Th. van Osta, korpschef van de gemeen tepolitie in Weert en coördinator van het opsporingswerk in de zaak van de graf schenderijen. De mogelijkheden daartoe worden on derzocht. Eerst zal overleg worden ge pleegd met de procureur-generaal in Den Bosch. Daarna kan een verzoek voor een dergelijke tv-actie worden voorgelegd aan het hoofd van de afdeling Criminele Za ken van het ministerie van Justitie, mr. ir. W. H. Folmer. Tot nu toe is mr. Fol mer steeds van mening geweest, dat op sporingsberichten over misdadigers alleen mogen worden uitgezonden via radio of tv. als alle andere opsporingsmiddelen zijn uitgeput. De Duitse tv-actie is door politie- en justitieautpriteiten alsook door opsporings ambtenaren die zich met het geval van de grafschenner bezig houden nauwlettend gevolgd. Generaal Odd Bull, hoofd van de VN- waarnemers in het Nabije Oosten, heeft de Egyptische autoriteiten meegedeeld, dat de reddingsoperaties in verband met de ondergang van de „Eilath" nog niet zijn afgesloten. Hij heeft hun verzocht, medewerking te blijven verlenen voor hun goed verloop. Functionarissen van het Egyptische ministerie van Buitenlandse Zaken wijzen erop dat het wrak van de torpedoboot jager in Egyptische territori ale wateren ligt. Uit menslievende over wegingen heeft Egypte besloten de pe riode, waarbinnen Israëlische reddings vaartuigen in de Egyptische territoriale wateren naar slachtoffers mogen zoeken, met 24 uur te verlengen. Kolonel Moestafa Kamel, woordvoerder van het Egyptische opperbevel, heeft in Cairo gezegd dat de „Eilath", toen hij door twee raketten werd getroffen, zich op elf mijl van Port Said en tien mijl van Port Foead bevond. Port Foead aldus Kamel, ligt op de oostelijke oever van, het Suezkanaal en is in handen van Egyp tische troepen. Israel is niet van plan naar aanleiding van het incident met de „Eilath" een bij eenkomst van de Veiligheidsraad te vra gen, omdat de raad „nog nooit tegen de wensen der Arabieren in is gegaan". Dit heeft de Israëlische minister van Buiten landse Zaken, Abba Eban, maandag in Washington tegenover de pers verklaard, na een gesprek met Stewart Symington, voorzitter van de sub-commissie voor het Nabije Oosten uit de Amerikaanse senaat. Radio Moskou heeft verklaard dat Egyp te de „Israëlische extremisten een ver diende les heeft gegeven" door de torpe dobootjager „Eilath" tot zinken te bren gen. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft het vernietigen van de „Eilath" door Egypte het gevolg van een gebrek aan zelfbeheersing genoemd. Over de schuldvraag wilde woordvoerder zich niet uitlaten. Gisteravond na de aanvaring tussen de „Eljaco" en het 1900 tons binnenschip St. Jozeph in de mond van de Waalhaven, werd voor het Rotterdamse havengebied groot alarm gegeven. Om half elf, vier eneenhalf uur na de aanvaring liet de commissaris van de rivierpolitie J. Gorze- man een waarschuwing naar verscheidene gemeenten uitgaan. In de waarschuwing werd er op gewezen, dat parathion en cumarine niet in aanraking mogen komen met de huid en dat inwendig gebruik van deze stoffen levensgevaarlijk kan zijn. In eerste instantie wist men alleen, dat het gezonken schip vaten met parathion aan boord had, later kwam men er achter dat er ook andere gevaarlijke stoffen aan boord waren. De Rotterdamse rivierpolitie en de havendienst markeerden onmiddel lijk de plaats, waar het schip is gezonken. De schipper, de 54-jarige C. T. Oud- heusden, diens 49-jarige vrouw en een 20-jarige zoon waren in het water ge slingerd, maar zij konden worden gered. Zij zijn voor observatie overgebracht naar het havenziekenhuis. Allerlei instanties werd mededeling ge daan van de aanwezigheid van giftige stoffen in het havengebied. Zo ook de directie van de drinkwaterleiding, die om elk risico uit te sluiten, onmiddellijk de pompen, welke dag en nacht water uit de rivier pompen, liet stilzetten. Men kon overschakelen op niet onaanzienlijke reservevoorraden. Politieboten gingen met hun schijn werpers de Waalhaven en omgeving af speuren naar delen van de lading, die misschien uit de Eljaco waren gespoeld. Alle in- en uitgaande schepen kregen het verzoek uit te kijken naar vaten of pak ken vergif of verdacht poeder op het water. Eenzelfde verzoek kregen de auto riteiten in alle Nederlandse kustplaatsen. Het is begrijpelijk dat de schuldvraag over de aanvaring bij dit alles enigszins op de achtergrond kwam. Mogelijk dat eerst later iets meer kan worden gezegd over de oorzaak. Vanmorgen zijn de eerste pakken met rattengif aangespoeld in de Merwehaven. Ook vandaag zal geen water voor de drinkwatervoorziening uit de mogelijk besmette rivier worden gepompt. Monsters rivierwater worden thans nauwkeurig on derzocht. De Rotterdammers drinken nu water uit de reservebekkens aan de Ho- ningerdijk. Deze bekkens hebben een vooraad van twee dagem. Indien deze voorraad uitgeput zou raken, kan het drinkwaterleidingbedrijf beschikken over water dat op het station „Beeren plaat", ver ten westen van Rotterdam en dicht bij zee, wordt gewonnen. „Beeren plaat" beschikt over waterreserves die voldoende zijn om Rotterdam een maand lang van water te voorzien. Met het lich ten van het schip is nog niet begonnen. Dit betekent dat men dan nog steeds niet weet welk gedeelte van de lading zoek is. Men weet rfog niet of het water in de buurt van het gezonken binnenschip ver giftigd is. Zekerheid hierover is van het grootste belang omdat bij de berging van het gezonken scheepje zeker duikers inge schakeld moeten worden. Een arbeider legt een dikke laag kalk over de honderden leuzen die demonstranten op de muren van het Pentagon in Washington hebben geschilderd. (Van onze streekredactie) BADHOEVEDORP Wanneer het ge meentebestuur van Haarlemmermeer hierom verzoekt, is de staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen, mr. J. H. Grosheide, gaarne bereid mee te wer ken aan een versnelde procedure met be trekking tot de bouw van een nieuw ge bouw voor het Haarlemmermeerlyceum in Badhoevedorp. Dit heeft de staatssecretaris meege deeld naar aanleiding van enkele schrif telijke vragen, die de heer W. van der Gevel aan de regering had gesteld met betrekking tot de geluidshinder van gen in het houten noodgebouw van het Haarlemmermeerlyceum bijzonder veel last ondervinden. De staatssecretaris deelde voorts mede, dat hij van de zijde van het gemeente bestuur van Haarlemmermeer en van be sturen van bijzondere scholen tot dusver geen klachten over geluidshinder heeft gehoord. Ook verzoeken of voorstellen tot het treffen van technische voorzienin gen aan schoolgebouwen hebben hem niet bereikt. Het is de staatssecretaris dus niet mogelijk over het verstrekken van finan ciële middelen een oordeel uit te spreken. Van het gemeentebestuur van Haarlem mermeer is echter een brief ontvangen met het lokalenplan van een nieuw ge bouw. Omdat omtrent de toekomstige omvang van de nieuwe school nog geen duidelijk inzicht bestaat, dient nog nade re studie plaats te hebben, alvorens met de bouw van een nieuwe school kan worden begonnen. J Het toekomstig vliegtuiglawaai heeft zoals bekend is, in Zwanenburg en Half weg geleid tot de oprichting van een actiecomité, dat geformeerd is uit inwo ners uit beide plaatsen. Dit comité heeft een forum belegd, dat op 2 november in hotel-restaurant „Tivoli" in Zwanenburg vragen zal beantwoorden over de geluids hinder van Schiphol. Het zal een voor lichtende forumavond worden met gele genheid tot discussie. PERPIGNAN (Reuter en AFP) Een licht toestel van de Franse luchtmacht is kort na het opstijgen in Perpignan tegen een huis gevlogen. De drie bemannings leden kwamen om het leven. Een van de bewoners van het huis, een jong meisje, werd gewond. Het vliegtuig rukte een deel van het dak af. Het toestel was eerst tegen hoogspan ningskabels gevlogen. Het had de minister voor Tourisme, Pierre Dumas, in Per pignan gebracht. ADVERTENTIE JUWELIERS J. Einander: Toekomstplannen? Als u deze paar regels hebt gelezen bent u al vijf se conden ouder geworden; en u wilt toch niet beweren dat u voor die vijf se conden een plannetje had. Waarom niet? iedereen kan erheen, niemand is er te oud of te stram voor. Men hoeft immers niet te skiën (al is dat wel heel fijn), men kan ook heerlijke wandelingen maken, schaatsen, sleeën of alleen maar lui bruin bakken op een zonnig terrasje hoog in de bergen, genietend van de zuivere lucht. En 's avonds lekker eten met een gezellig dansje of andere vertier na. Susan Plas, toeristisch mede werkster van onze bladen, vertelt u er alles van op de twee extra-pagina's, gewijd aan de wintervakantie, in on ze edities van vandaag. I AC tAAAAM KOPENHAGEN Het Deense minis terie van Justitie heeft de straf voor vijf Nederlandse vissers, die in het voorjaar 1966 voor de westkust van Jutland werden aangehouden wegen schending van de Deense visserijgrenzen, ingetrokken. De vissers werden destijds tot een boete van 5000 kronen en verbeurtverklaring van netten ter waarden van 18.000 kronen veroordeeld. Deze straf is nu vervallen verklaard omdat de Nederlandse vissers destijds voeren met verouderde zeekaar ten waarop de nieuwe visserijgrenzen nog niet voorkwamen. LOCKHAVEN, PENNSYLVANIA (Reu ter) Een zwaargewapende man heeft in een vlaag van verstandsverbijstering zes mensen doodgeschoten en er zeker drie verwond voordat hij door de politie kon worden aangehouden. De man, de 45-jarige Leo Held, schoot op zijn werk in een papierfabriek te Lo- gontan, Pennsylvania, vijf personen dood met een pistool en een geweer. Na de eerste schietpartij begaf Held zich naar een nabijgelegen vliegveld, waar hij een vrouw verwondde, om ver volgens naar zijn woning in Longontan te gaan en daar een buurman dood te schie ten en diens vrouw te verwonden. Toen de wildeman uit zijn door de belegerde woning trachtte te vluchten werd hij door enige kogels getroffen en in kritieke toestand naar een ziekenhuis overgebracht. De schietpartij was de ernstigste in de Verenigde Staten sinds Charles Joseph Withman vorig jaar augustus van de toren van de universiteit van Texas in Austin vijftien mensen doodschoot. HATTUM Hotel „Molencaten" is gisteravond door brand verwoest. Het vuur verspreidde zich zo snel dat de eige naar, de heer A. van Er kei, zich ternau wernood met zijn uit vijf personen be staande gezin kon redden. De brand is waarschijnlijk ontstaan doordat een gas fles, in gebruik bij in het hotel werkende schilders, is geëxplodeerd. ADVERTENTIES SPAARNE 34 - HAARLEM - TEL 15758 Barteljorisstraat Haarlem Tel. 15532 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 35 93 Amsterdam Woninginrichting SP IJ K ER SNELLIUSSTRAAT 23 - 27, IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1