VAN DAG TOT DAG Israëliërs wraak roepen om voor „Eilath Meer dan 150 arrestaties in Spanje petinette... STOUTENBEEK Griek aan de grond Wonen op de maan mogelijk in kunstmatige grotten Wj commentaar op actuele zaken Nieuwe EEG-top in Den Haag dit jaar gaat niet door ewezen Biafranen vuren nog steeds op Enoegoe President Johnson noemt acties van betogers onwettig Dood van vrouw van ambassadeur nog een mysterie „Prins" Charles bezocht Andorra Toch uitkeringen na brand in rinnovation Sjelepin met een delegatie naar T s j echoslo waki j e Russische geleerde Chibarov: Griekse officieren op non-actief V rouwentekort voor EEG-boeren telegrammen DINSDAG 24 OKTOBER 1967 11 Verwikkelingen in Colombo mm noemen Italiaanse brei- meesters de geraffineerde garnering van deze pullovers, t Gemaakt uit de fijnste wollen fMerino-garens behoren zij tot 1de topklasse der inter- Onze exklusieve kollektie omvat méér dan 2000 pullovers naar de mode van morgen Komt U ook eens kijken lBeverwijk,Breestraat 65 -Haarlem, Houtplein 10 ^\^^^Alkmaar^angestraaG^^^^^^^ Michael X voorspelt in Engeland rassenstrijd Kort nieuws LUXEMBURG (ANP) De ministers De situatie ten aanzien van Engelands I Het incident met de Israëlische torpe- toetreding tot de E.E.G. wordt langzamer- dobootjager Eilath heeft aangetoond; dat hand bijzonder pijnlijk, vooral voor de de Sovjet-Unie ernst maakt met haar Britse regering zelf in haar verdediging wapenleveranties aan de Arabische sta van haar beleid tegenover het Britse ten en tegelijk het Midden-Oosten als volk. De houding van Frankrijk en Duits- een uitstekend oefenterrein voor nieuwe land is er blijkbaar op gericht, de Britse wapenen beschouwt. Terwijl de VN zich trots te wreken en een eeuwenlange Brit- beijveren een formule te vinden voor een se hooghartigheid tegenover het continent blijvende vrede in dit gebied waarbij met gelijke munt te betalen. Opnieuw de Russische delegatie de houding van heeft Frankrijk, bij monde van minister grote bezorgdheid aanneemt wordt in Couve de Murville, de kandidaat Enge- Egypte en andere Arabische staten een land voor zijn toelatingsexamen laten modern, doeltreffend aanvalsapparaat op zakken. De argumenten lijken tamelijk gebouwd met behulp van Sovjetrussische gezocht, vooral wanneer men ervan uit- zendingen en instructies, gaat dat de continentale landen zelf inder- De Egyptenaren hebben niet in een op tijd bij de vorming van de E.E.G. onder- welling van gekrenkte vaderlandse trots ling evenveel-of zelfs meer verschillen en I op de Eilath geschoten. Zij hebben ken- kortsluitingen op het gebied der Europese nelijk afgewacht tot zich een doel voor- economische samenwerking vertoonden als deed, dat geschikt was om de pas ver- Engeland nu ten opzichte van de E.E.G. kregen nieuwe raketten te toetsen op hun worden verweten. I bruikbaarheid en de bedienende man- De houding van Duitsland is ondoor- schappen ervaring te geven. De Eilath zichtig en halfslachtig. Frankrijk komt er I liep in de val en honderden Israëliërs rond voor uit dat het Engeland en de werden het slachtoffer van deze Egypti- Scandinavische landen niet van harte wel- sche hinderlaag, kom kan heten in de economische ge- Als er iets is dat de verzwakte Egypti- meenschap, maar Duitsland belijdt aan sche neiging tot revanche op Israel nieuw de ene kant een pro-Engeland politiek, leven kan inblazen, dan is het wel een terwijl het aan de andere kant Frankrijk geslaagd experiment als dit. De Sovjet- in zijn afwijzing steunt. russische regering kan trots zijn op het De tegenstelling binnen de E.E.G. op dit feit, dat zij erin geslaagd is de Egypti- punt wordt tamelijk scherp. De Benelux- sche oorlogsmoeheid te doen vervagen en landen en Italië worden tot een zekere verse olie te gieten op het smeulend vuur frontvorming gedreven ten gunste van uit- van de strijd in het Midden-Oosten. Dat breiding der E.E.G., Frankrijk en Duits- is zo de manier waarop een grote mogend- land werpen zich op als de bezorgde heid bijdraagt tot de vooruitgang in de schatbewaarders der continentale econo- wereld mi<?php ppnhpid al^of Vipf bphoud van dpzp I #mvuwwwww*aaaa#»aaaa«a#w»iwww»iwww%#»iwuw%#wwwwwi** ixiiöuxic ccmicm aiaux cl c uu va c c >/%Arwvwwvwvvvwvvvvvvvwwv>VVWWWWVVWVVVWVw%i schatten de andere vier niet zouden inte resseren. In werkelijkheid tekent zich in I de scheiding der fronten ook de scheiding der belangen af. Het is voor de twee grootste landen der E.E.G. gemakkelijker, de gemeenschap te blijven domineren wanneer er geen grote broers bijkomen. De kleinere landen voelen zich met de I aanwezigheid van Engeland veiliger te- van Buitenlandse Zaken van de zes EEG- genover die dominerende invloeden van landen «jn overeengekomen dit jaar geen z, nieuwe top-conferentie meer te beleggen. Frankrijk en Duitsland. Tijdens de ontmoeting van staatschefs Het feit dat er geen alternatief meer is, en regeringsleiders van de Zes, begin van werkt in het voordeel van de laatste dit jaar in Rome, was in beginsel besloten groep. Er is geen sprake van dat Engeland I voor het einde van dit j aar no§ top-conferentie te houden in Den Haag. en Scandinavië permanent buiten de jn g0ed gelichte Nederlandse kringen E.E.G. kunnen worden gehouden, omdat verluidt dat de minsters gisteravond aan deze landen in zo'n geval hun eigen or- een diner in Luxemburg, na hun inlei ganisatie EFTA zullen uitbouwen ten koste dende discussies over de Britse toetre „„p ding, echter tot de conclusie zijn gekomen van hun overeenkomsten met de E.E.G. dat~nder de huidige omstandigheden een Verdere verwijdering tussen E.E.G.- en nieuwe top-conferentie geen zin heeft Efta-landen zou ook de E.E.G. pijnlijk treffen en op den duur de kans op ver brokkeling doen toenemen. Als Engeland zijn huidige associatie- I accoorden met de E.E.G. niet binnen af zienbare termijn kan zien uitlopen op een volledig lidmaatschap, zal het met zijn Efta-partners in een markt-concurrentie op leven en dood grote schade kunnen toebrengen aan de E.E.G.-positie in en buiten Europa. De donkere economische toekomst van Engeland buiten E.E.G.- verband is de voornaamste drijfveer voor de Britse regering om zich de ver nedering van Franse kant te laten wel- I gevallen en door te gaan met sollicita tie bij de E.E.G. Elke kentering in het economische wereldbeeld ten gunste van de positie der Efta-landen kan daarin ech ter verandering brengen. Met andere woorden: er komt misschien nog een dag dat Engeland eisen kan stellen aan de E.E.G. inplaats van, zoals nu, andersom. rwwx/wwwwvwvwvwwwwwvwwwwvww I UUVVVVVtfVVUVVVVVVVUVWWVVVVVUVVVUVVVVVVWVVVt I ENOEGOE (AP). Het federale legerl van Nigeria houdt ongeveer vijfhonderd Ibo's gevangen op het sportterrein van het leger in Enoegoe. Soldaten van Biafra zouden zijn betrapt toen zij met burgers in Enoegoe infiltreerden. De federalen hebben daarom besloten iedereen die nog in de stad is achtergebleven gevangen te zetten. Enoegoe ligt nog altijd onder vuur. De Biafranen schieten van tijd tot tijd mor tiergranaten in de stad hetgeen betekent dat zij zich binnen een afstand van onge veer vijf kilometer bevinden. Federale troepen hebben op een 14,5 ki lometer in westelijke richting gelegen knooppunt een aanval afgeslagen van Bia franen ter sterkte van een compagnie. On geveer 32 kilometer in zuidwestelijke rich' ting hebben de Biafranen volgens de fede ralen een „geheim" terrein voor het op stijgen en landen van helicopters, enkele hiervan zouden zijn vernield. De hoofdmacht van de Biafranen mis schien vijf bataljons bevindt zich te Awgoe, ongeveer 53 kilometer naar het zuiden. Dit is de halve afstand naar Oemoeahia waar, naar men meent, het separatisti sche regime van luitenant kolonel Odoe- (Vervolg van pag. 1) Bij de begrafenis in Haifa van zes slachtoffers van de aanval hebben woe dende mensen naar de chef-staf Jitzhak Rabin geroepen: „Wreek dit" en „Rabin, wij wachten op je". De kranten eisen in grote koppen ver geldingsmaatregelen. Van welingelichte zijde werd verklaard MADRID (AFP). Meer dan honderd vijftig arrestaties in de afgelopen 48 uur. Dat is het antwoord van de Spaanse rege ring op een door de illegale „arbeiders comités" opgesteld „strijdplan", dat vrij dag zijn hoogtepunt moet bereiken met stakingen en betogingen in Madrid en an dere steden. Tot de arrestanten behoort een groot aantal vakbondsleiders. Maan dagavond is in Madrid ook de priester arbeider Carlos Gimenez aangehouden. Vernomen wordt dat verscheidene Ma- drileense kranten een door 2.200 inwoners van de hoofdstad ondertekende petitie toegezonden hebben gekregen, waarin om maatregelen tegen de prijsstijgingen en de massale ontslagen wordt gevraagd, twee van de voornaamste eisen van dit mo ment van de „arbeiderscomités". WASHINGTON (AP) President John son heeft gisteren in een toespraak ver klaard dat de VS het huidige beleid in Vietnam zullen voortzetten. Johnson zei: „Zij die de oorlog zijn be gonnen zijn niet bereid de mogelijkheden te onderzoeken die er een einde aan kun nen maken. Zij blijven hardnekkig geloven dat hun agressie beloond zal worden door onze frustraties, ons geduld en onze bereidheid van de ingeslagen koers af te wijken. Dat zal niet gebeuren". Tevoren had de president naar aanleiding van de demonstraties van het afgelopen weekend de actie van sommige der demon stranten onverantwoordelijk, gewelddadig en onwettig genoemd. Moeljadi overleden. De Indonesische oud minister Moeljadi Djojomartono is in Djakarta overleden. Hij is 66 jaar ge worden. Moeljadi was onder president Soekarno minister van Sociale Zaken en adviseur van de president voor gods dienstige aangelegenheden. dat het niet waarschijnlijk is dat Israel onmiddellijk tot actie zal overgaan. Ministers en militaire commandanten zijn maandag onder strenge voorzorgs maatregelen bijeengekomen. De minister van Arbeid Jigal Allon heeft in een toespraak tot een Ameri kaanse joodse missie gezegd: „Israël is van plan al het mogelijke te doen om een vierde oorlog te vermijden en de huidige toestand in vrede om te zetten'' Het in Tel Aviv verschijnende dagblad Haaretz heeft maandag bekend gemaakt dat bij de Noordsyrische Middellandse Zee-haven Latakia een Russische duik boot wordt gebouwd. In het artikel staat dat de haven al geruime tijd door Russische marinevaar tuigen als opslagplaats wordt gebruikt. Niet lang geleden zouden zich vijftig schepen in het oosten van de Middel landse Zee hebben bevonden. Volgens de Haaretz zouden drie Rus sische schepen raketten, tanks, artillerie en vliegtuigonderdelen naar Latakia heb ben gebracht als onderdeel van een Rus sisch programma tot vervanging van Syrische oorlogsuitrusting, die verloren is gegaan tijdens de oorlog in het Nabije Oosten. COLOMBO, CEYLON, (AP). Volgens zeer betrouwbare bron heeft de Maleise hoge commissaris van Colombo de politie geweigerd zijn 26-jarige zoon, Inche Kib Bahadoen, te laten ondervragen over de plotselinge dood van de vrouw van de Blrmaanse ambassadeur, mevrouw Shir ley Boon Wat, op 15 oktober. De zoon van de commissaris zou vaak in gezelschap zijn geweest van de stief dochter van mevrouw Boon. Volgens de zegsman had de commissaris geweigerd afstand te doen van diplomatieke on schendbaarheid in antwoord op een ver zoek van het Cylonese ministerie van Buitenlandse Zaken. Het ministerie van Buitenlandse Zaken had politierapporten naar Rangoon ge stuurd nadat twee metselaars verklarin gen hadden afgelegd waarin zij zeiden ge schreeuw en pistoolschoten te hebben ge hoord. Ook zouden zij hebben gezien dat een vrouw was achternagezeten in de wo ning van de ambassadeur op de dag dat mevrouw Boon Wat om het leven kwam De vrouw is vijf uur na haar dood gecre meerd. De politie heeft ook de nachtclubpianist Rex de Silva ondervraagd. De Silva was een intieme vriend van mevrouw Boon Wat. Hij had een verslaggever van de Dailey Mirror verteld dat mevrouw Boon Wat met hem wilde trouwen. ADVERTENTIE ANDORRA (AP) President Charles de Gaulle heeft gisteren een kort staats bezoek gebracht aan het miniatuur staat je Andorra. De 76-jarige president, die tevens prins is van het kleine land in de Pyreneeën, dat tussen Spanje en Frankrijk ligt, zag er bijzonder gezond uit. De laatste week deden geruchten de ronde dat hij er min der goed aan toe zou zijn. De Gaulle arriveerde met de nachttrein uit Parijs en kreeg aan de grens een ceremonieel welkom. Hij werd opgewacht door autoriteiten gekleed in capes en driekante hoeden. Van de grens ging het verder per auto naar hoofdstad Andorra. Het bezoek van president De Gaulle was het eerste bezoek van een Franse mede prins, sinds het berglandje in de dertien de eeuw heerlijke rechten kreeg. De vijftien man sterke politiemacht van Andorra had bijzonder zijn best gedaan om mede te zorgen voor de veiligheid van de prins. Franse autoriteiten maakten bekend dat men had geprobeerd een ontmoeting te arrangeren tussen de twee prinsen van Andorra, De Gaulle en de Spaanse bis schop van Seo, de Urgel, maar dat deze wegens tijdgebrek niet was doorgegaan. Volgens anderen was een conflict tussen de prinsen zo hoog op gelopen dat de autoriteiten van Andorra bijna het bezoek van De Gaulle hadden afgezegd. OXFORD, (AP). De Engelse leider van de „Black-Power" beweging Michael X heeft in een toespraak voor tweehon derd eerstejaars van de universiteit van Oxford voorspeld dat volgend jaar ook in Groot-Brittannië rassenongeregeldheden zullen uitbreken. De leider van de zwarte moslems, die binnenkort opnieuw terecht zal moeten staan op beschuldiging van opruiing, zei: „De mensen in de getto's zijn ontevre den over de zogenaamde beschaafde lan den als Engeland en Amerika die wel mil joenen uitgeven aan kernbewapening maar weigeren de hongerigen te voeden Hij voorspelde dat de woede der massa zich zou ontladen in geweld. „Wij zullen het huidige stelsel vernietigen," aldus Michael. In de monding van de Columbia- rivier in Amerika is een Griekse vrachtvaarder aan de grond ge lopen. Helikopters hebben 22 op varenden, waaronder twee vrou wen, van het schip gehaald. Dat ge beurde tijdens een storm. Het vast gelopen schip vormt een grote be lemmering voor de scheepvaart. BRUSSEL (AP) De nabestaanden en de andere slachtoffers van de grote brand megwoe Ojoekwoe zijn hoofdkwartier zal I in het Brusselse warenhuis rinnovation' vestigen. zullen van de respectievelijke verzekerings- Het internationale comité van het Rode maatschappijen schadeloosstelling ontvan- Kruis heeft een dringend beroep gedaan op Sen- hoewel deze daartoe niet wettelijk ver- de strijdende partijen in Nigeria de huma- plicht zijn. nitaire regels strikt in acht te nemen. Het De verzekeringsmaatschappijen zeggen wijst op „de terechtstelling zonder vorm in een gezamenlijke verklaring dat zij uit van proces van drie gevangenen" en op humanitaire overwegingen handelen en „berichten over slachtingen onder de bur- dat dit niet moet worden gezien als zou- gerbevolking". I den zij aansprakelijkheid erkennen. MOSKOU (AP). Alexander N. Sjele pin is maandag per vliegtuig uit Mos kou naar Praag vertrokken a-an het hoofd van een Russische delegatie. Zij zullen in Praag de vergadering bijwonen van de uitvoerende commissie van de wereld federatie van vakverenigingen. Het is de eerste keer dat Sjelepin, die in juli voorzitter werd van de Russische vakbeweging, naar het buitenland komt in die functie. Zijn benoeming werd destijds beschouwd als een degradatie voor de 49-jarige oud schef van de staatspolitie, die door Wes terse waarnemers als een kandidaat werd beschouwd voor de top in het Kremlin. Geen straf voor dodelijk schot. Het ge rechtshof in Amsterdam heeft een 30- jarige Utrechtse juwelier die op 9 juli van vorig jaar een dodelijk schot op een 25-jarige man loste, menend dat de ze bij hem wilde inbreken, ontslagen van rechtsvervolging. Het hof conclu deerde dat de juwelier zeer snel een beslissing had moeten nemen na ver geefs geprobeerd te hebben door waar schuwingsschoten de man af te schrik ken. De rechtbank had hem tot drie maanden voorwaardelijk veroordeeld. MOSKOU (AFP) Een Sovjetrussische geleerde, A. Chibarov, heeft in het week blad „Jeugd en techniek" voorgesteld voor langdurig verblijf van ruimtevaar ders op de maan kunstmatige grotten te vervaardigen door ruimtevaartuigen met ontplofbare ladingen in de maanbodem te laten doordringen en te laten ontploffen. Hij beschrijft verscheidene mogelijk heden die door de structuur en samen stelling van de maanbodem worden ge boden voor het vervaardigen van werk plaatsen en woningen. Misschien is het het beste gebruik te maken van natuur lijke grotten zo meent hij. Ruimtevaar ders zijn daar beter beschermd tegen straling en meteorieten dan in bouwsels op de oppervlakte. Gaat men over tot het gebruik van al of niet kunstmatige grot ten dan kan daarin een met lucht gevulde ballon als woonruimte dienen. Dat zal niet veel inspanning van de ruimtevaarders kosten die het moeilijk hebben in een ruimtepak. Het is namelijk gebleken dat in „maanomstandigheden" voor het indraaien van twaalf schroeven anderhalf uur nodig is. Op aarde duurt dat tien minuten. Tussen de bewoonde grotten kunnen tun nels worden aangelegd die met sluizen worden beschermd. Een voordeel van dit systeem is dat de bovenste laag van de maanbodem als radioantenne kan worden gebruikt. Het is bewezen dat deze laag geleidend is voor radiogolven van een frequentie die de tien megahertz niet te boven gaat. Voor verbetering van de woningen kan gebruik gemaakt worden van de stenen en lava op de maan die tot cement en glas kunnen worden verwerkt. ATHENE (AFP/Reuter). In Grieken land zijn weer 57 legerofficieren, onder wie een brigade-generaal en zeven kolo nels, op non-actief gesteld. Op 9 oktober werden 144 officieren, onder wie zes generaals en acht brigade generaals op non-actief gesteld, terwijl tegen 118 politiefunctionarissen en 373 lagere officieren en minderen in augustus een zelfde maatregel werd genomen. Buit LoSenut M &ESTAN m HCOMA Ll0r'S tASAMANrAiSoldeu inillooyg LaMassana CASi DEL GR10 lant Julia de Lório FRANKRU •O'.'ir.km".'. 1Ö- SPANJE BRUSSEL Bijna een derde van de jonge boeren in de EEG kan geen vrouw vinden, zo heeft dr. S. L. Mansholt, vice- president van de Europese Commissie verklaard. Hij zei dat dit een onderdeel is van het diepzittende sociale probleem in de gemeenschap dat ondanks de rege ringssubsidie het boerenbedrijf op kleine schaal niet meer winstgevend is. Hij zei dat de meisjes naar de steden trekken en dat 30 percent van de boeren ongetrouwd blijft. Hij heeft voorgesteld dat het probleem behandeld zal worden door de ministers van buitenlandse zaken van de zes staten. J Sigarettenreclame. De Britse regering wil het adverteren voor sigaretten nog verder beperken. Cadeaubons bij siga retten zullen worden verboden en an dere soortgelijke reclame zal ook wor den verboden of onder streng toezicht komen. Een plafond wordt ingesteld voor het bedrag, dat de fabrikanten elk jaar voor het adverteren van sigaret ten mogen besteden. Abortus. Het Britse Hogerhuis heeft maandag zonder stemming een wets ontwerp tot liberalisering van de abor tuswetten in derde en laatste lezing goedgekeurd en daarmee de weg vrij gemaakt voor de verheffing ervan tot wet. Censuur. President Hastings Banda van Malawi heeft maandag opdracht gege ven tot de vorming van een ra-ad die op alle publikaties en films censuur moet uitoefenen. Narcotica. De openbare aanklager in Ro me heeft in totaal 220 jaar gevangenis straf en verscheidene miljarden lires boeten geëist tegen 29 personen, die ten laste wordt gelegd op grote schaal nar cotica van Sicilië naar de VS te hebben gesmokkeld. Pijl en boog. Een werkloze vertegenwoor diger in Philadelphia heeft zijn vrouw met pijl en boog gedood. Cafés in België. België heeft van alle landen ter wereld de meeste cafés per vierkante kilometer, namelijk drie. Vol gens gegevens, die door het Belgische nationale comité ter bestrijding van het alcoholisme zijn beschikbaar gesteld, drinken de negen miljoen Belgen ge middeld 117 liter per jaar,' waarmee een bedrag van dertig miljard francs is gemoeid. De gemiddelde Belg proeft tussen zijn tweede en vierde jaar reeds bier en meer dan de helft van de be volking drinkt op zestien-jarige leeftijd reeds regelmatig bier. Vliegers gered. Drie mannen, die negen dagen geleden bij het in kaart brengen van een nieuwe poolroute met hun lich te vliegtuigje een noodlanding moesten maken, zijn maandag door een helikop ter van de Amerikaanse luchtmacht uit de wildernis van het noordelijke deel van de Yukon opgehaald.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3