Skiën Wandelen Zonnen 1 Wandelgenoegens en wintervermaken Leren skiën: zaak van vallen en opstaan SKI-WEGWIJS IEDEREEN KAN NAAR DE WINTERSPORT KIJKSPELEN Après-ski SKI- EN WANDELKLEDING a DINSDAG 24 OKTOBER 1967 6 i SUSAN PLAS Zon-uren Schaatsen en curling Minder bekende sporten zijn: Sleetje rijden De arreslede T Thuis oefenen De skischool Skimateriaal Sneeuwzekerheid Risico's Prijzen W I J H uidver zorging Gezondheid WINTERSPORT DE MODERNE TIENERS die er zelfverzekerd door de hoge sneeuw zullen stappen, de lange latten noncha lant over de schouder alsof het dagelijks werk is, maar ook de ouderen onder u, die niets voor die gevaarlijke skisport voelen en huiveren by de gedachte aan een beenbreuk, die er wel eens het gevolg van zou kunnen zjjn. Ondanks de voorlichting en ondanks het feit, dat steeds meer landgenoten 's winters naar de Alpen trek ken om er een tweede vakantie te houden, bestaat er nog veel onbegrip over het woord „wintersport"' en ter men als „après-ski". Daarom willen we u, die nog nooit de wintersport-drempelvrees hebt kunnen overwinnen, wegwijs maken en nuttige tips geven om teleurstelling te voorkomen. VAN DE NIET-SKIËRS, en die ma ken momenteel zo'n zestig percent van de wintersporters uit, wandelen de meesten. Niets is heerlijker dan door zo'n wit paradijs te stappen, met als enig geluid het knisperen van de sneeuw onder de schoenen. Bij zware sneeuwval zijn de smalle voetpaadjes lang niet altijd begaanbaar, zeker niet die langs een steile berghelling om hoog voeren. Dan is men aangewezen op de wandelwegen in het dal, die zo goed mogelijk begaanbaar worden ge houden. Een breed dal geeft doorgaans veel meer wandelgelegenheid dan een smal, terwijl de zon er vrij spel heeft. Informeer daarom naar de ligging van het wintersportoórd, de wandelpaden en ook naar het aantal zon-uren, of beter gezegd schaduwloze uren. Een langgerekt dal, waarlangs de berg wanden hoog oprijzen, zal niet van een lange zonneschijnduur kunnen profiteren, zeker niet rond Kerstmis, als de zon nog laag aan de hemel staat en graag verstoppertje achter de hoge toppen speelt. Het mogelijke aantal zonuren per dag, varieert rond Oud en Nieuw van 2 tot 7, maar 5 is gun stig te noemen. HOE HOGER men in de bergen zit, des te sneller bruineert men vooral in de maand februari, als de zon al veel kracht geeft. Wie voor het zonnen gaat, moet dus een hooggelegen stand plaats kiezen, of een wintersportoord dat door middel van kabelbanen met het hooggebergte verbonden is. Heel veel van deze installaties vindt men in Oostenrijk en Zwitserland. SCHAATSEN kan men op de dicht gevroren bergmeren, waar vaak een baan wordt uitgezet, en in bekende centra, op ijs- en kunstijsbanen. Kunstschaatsen zijn er te huur en men kan er ook privéles nemen. Soms maakt zo'n ijsbaan deel uit van een ijsstadion, waar curling- en ijshockey- wedstrijden worden gehouden en waar kunstrijders bij vrolijke muziek hun pirouettes draaien. Curling wordt als wedstrijdsport beoefend, maar is voor al ook een spel dat oudere wintergas- ten veel genoegen geeft. Het wordt gespeeld door twee teams van vier personen die onder leiding van een „skippy", de zware schuifstenen, om hun typische vorm ook wel „bedde- skijoring, waarbij ervaren skiërs zich in duizelingwekkende vaart achter paarden laten voorttrekken, en skeleton, een snellere vorm van het bobsleden, waarbij de rijder, op zijn buik liggend, met een snelheid van kruiken" genoemd, binnen een uitge zette cirkel op het gladde ijs vlak moe ten krijgen. soms wel 120 kilometer per uur door een bochtige baan suist en er ook wel eens uitvliegt. Skibob is een nieuwe sport, die in be kende toeristencentra in de Alpen nu ook door gasten kan worden beoefend. Een skibob kan men vergelijken met een kinderstep, waaronder in plaats van wieltjes, een skilat in twee gedeel ten is aangebracht, welke in verbin ding staat met de stuurstang. Zittend op het step je met aan de voeten twee korte sneeuwschaatsen, daalt men langs lichtglooiende hellingen en na de nodige ervaring, ook langs steile wan den af. DE WINTERGAST die niet daad werkelijk aan een sport deelneemt, zal ter afwisseling van het wandelen en het zonnen, graag eens naar een ski wedstrijd gaan kijken, of de zeldzamer voorkomende afdalingsrennen, reuzen slaloms en skispringwedstrijden op internationaal niveau bijwonen. OP EEN eenvoudig sleetje, waar men hier de kinderen op voorttrekt, kan men in vele wintersportplaatsen langs speciaal voor dit doel uitgezette rodelbanen glijden. Een kinderachtig spelletje? Vergeet het maar,, want naast amateurbaantjes bestaan er ook ren-rodelbanen, waarop internationale wedstrijden worden gehouden. Niet zelf sleetje rijden, dan een tocht maken in zo'n vrolijk tingelende arre slede, waarvoor in een breed dal altijd de mogelijkheid bestaat. Diep wegge stopt onder dikke bontdekens glijdt men door het sprookjeslandschap, waar de bomen in ragfijn kant staan t« pronken. w DE SKISPORT is niet eenvoudig en het is verstandig er jong aan te beginnen. Men moet tegen een stootje kunnen, om zich op de „Idiotenwiese", zoals men het oefenweitje populair noemt, in de eerste beginselen van het skiën te be kwamen onder aanvuringen van de leraar. Gemiddeld wordt per dag zo'n twee tot vier uur les gegeven en dat is meer dan genoeg, wil men ook iets aan de vakantie hebben. De eerste dagen komt men aan steile afdalingen en het optrekken met het skiliftje tegen de helling heus niet toe, men moet eerst leren vallen en opstaan. Dat eerste gaat vanzelf en vaak, het opstaan is moeilijker en hoewel men het alleen moet zien te klaren, is de hulp van de leraar soms nodig om de knoop van benen en skilatten te ontwarren. Die skilatten zijn enorme obstakels aan de voeten en met verbijstering vraagt de beginneling zich af, hoe hij daar ooit vlot mee over weg zal kunnen. MAAR ALLES WENT, ook de spier pijn. Men kan deze tot een minimum terugbrengen door vooraf thuis gym nastiek te doen, of nog beter speciale skigymnastiek, waarbij die spieren worden losgemaakt, die bij het skiën het meeste te verduren krijgen. In clubverband kan men les nemen bij: de Nederlandse Ski Vereniging, die aangesloten is bij de ANWB met als adres: Wassenaarseweg 220, Den Haag; de Nederlandse Reis Vereniging, waarvan het hoofdkantoor in de Zeestraat 98, Den Haag, is gevestigd. Beide verenigingen, waarvan men tegen een lage contributie lid kan worden, organiseren ski-gymnastiek- cursussen in tal van steden in ons land. Voordeel van aansluiting is voorts, een gratis clubblad, waarvan dat van de Nederlandse Ski Vereni ging uitsluitend op wintersport is af gestemd; voordelige skireizen, advie zen enz. Wat moet de aspirant skiër allemaal weten voordat hij wintersportwaarts reist, waarheen moet hij gaan en wan neer? Bij ieder erkend reisbureau liggen de wintergidsen gereed, waarin een groot aantal skireizen naar landen dichtbij huis en verder weg zijn op genomen. Het zijn veelal compleet verzorgde reizen en het enige wat men hoeft te doen is zich opgeven SPOEDIG! en betalen. Om teleur stelling te voorkomen is het echter verstandig naar enkele zaken te infor meren. We laten ze hieronder volgen: Er moet in de gekozen standplaats natuurlijk een skischool zijn, waaraan een of meerdere leraren zijn verbon den. Gebruikelijk is, om een zesdaagse clubcursus te volgen, hoewel er vrijwel altijd mogelijkheid is tot het nemen van privéles. Skilatten en -stokken zijn bij de skischool ter plaatse te huur. Schoenen zijn niet altijd voorhanden en hét is verstandig om bij het bespreken van een hotel, naar de mogelijkheid van reservering te informeren. Bestel een maat groter dan men gewend is te dragen, want men moet er met twee paar sokken in. Bij sportzaken in eigen land kan men tegenwoordig ook schoeisel huren. Bij een strenge winter en die wordt verwacht! zal er voldoende sneeuw zijn, ook op de laaggelegen hellingen. Voor half januari en na eind februari is het echter veiliger, om een wintersportcentrum te kiezen, dat hoger dan 1200 meter ligt. Ga nooit op eigen houtje oefenen, omdat de kans op enkel- en been breuken dan niet gering is. Men moet eerst leren, hóe op de lange latten te lopen en te draaien. Onder toezicht van een skileraar gebeurt er zelden een ongeval. Uit voorzorgsmaatregel is het wel verstandig om voor het ver trek, een reisongevallenverzekering te sluiten. Een wintersportreis behoeft beslist niet duurder te zijn dan een vakantie in de zomer, zeker niet als men een gezellig skidorp boven een mondain oord prefereert. M V; WLl'V - MMWWIAIIA<WMWIIUUI«UWWWWMVIIAWA»IWWWWWW*WWAA*AIWWHWIWI EEN WOORD dat menigeen in paniek brengt, en dat veel meer om vat dan de uitdrukking eigenlijk be helst. Après-ski betekent niet anders dan „na-het-skiën" en dit was oor spronkelijk het uurtje dat in het eigen hotel werd doorgebracht. Moe en soms koud, spoedde men zich naar het gezellige haardvuur, om daar bij een glas Glühwein, of thee met-rum weer op verhaal te komen. Ook tegenwoordig gebeurt dit zo en in de gemoedelijke skidorpen nog steeds in ski. en wandelkleding. Maar sinds men de wintersport genoegens meer en meer in het mondaine vlak trekt, wordt het ac cent vooral op het uitgaan en de après-ski-kleding gelegd. Hoe dol lere kleding, liefst met veel bont en lurex, des te meer valt men op en dat is de bedoeling van een groot aantal tieners en vrouwen. Iedere dame echter zal zich meer op haar gemak voelen in een aardig namid dagtoiletje, dat in sportieve hotels heel best uit een rok en blouse kan bestaan. Een aardig broekpak, waar men „thuis" ook nog wat aan heeft, kan eveneens zijn diensten bewijzen. Eigenlijk komt het hier op neer, dat men tijdens dat ongedwongen samenzijn de wintersport eigen ALLES kan dragen, als men er zich maar prettig in gevoelt. Uitsluitend in eerste klasse hotels, laten we zeggen een pensionprijs van bóven de vijftig gulden, kan het wel eens voorkomen, dat men een cocktailjapon nodig heeft en de heren een smoking of gekleed kos tuum. Onder après-ski wordt ook ver staan, het uitgaan naar een dancing, bar of speelzaal, als die ter plaatse zijn. OOK HIER GELDT, de juiste kle ding op de juiste plaats. Zowel skiërs, wandelaars en zon-aanbidders kunnen in een eenvoudig skidorp volstaan met een aardige pantalon met blouse of pullover, een wollen jurkje, en voor de heren een sportcombi- natie of een gezellige trui. In mondaine wintersportoorden draagt men 's avonds wat meer luxueuze kleding. DE SKI-UITRUSTING moet in de eerste plaats doelmatig zijn en dan pas mag de mode een woordje mee spreken. Koojó bij voorkeur bij goed bekend staande sportzaken. DE PANTALON moet behalve he- lanca en kamgaren, liefst ook een percentage lycra bevatten, dat de elasticiteit ten goede komt. Koop een skipantalon nooit té strak, want men moet de knieën er goed in kunnen buigen. WINDJACKS zijn er in velerlei maten en materialen, al of niet met verdekte capuchon en „ingebouwde" ritssluiting. Popeline of katoen met terlenka is nog steeds te verkiezen boven nylon, omdat eerstgenoemde stoffen kunnen ademen. Onder de trui, die ook dit seizoen weer vrolijk van kleur is, al dan niet voorzien van kabels of Noors patroon, wordt bij voorkeur een „pulli" gedragen, om de wind te weren. Bij strenge koude is een maillot van helanca of wol onder de pantalon ideaal. Wanten, liefst van water dichte stof, een haarband of muts en een ski- of zonnebril completeren de uitrusting, op de ski-schoenen na, maar daar hebben we het al eerder over gehad. DE WANDELAAR kan volstaan met warme, sportieve kleding. Een ideale dracht is een windjack of coat met „Borg" gevoerd, het wondervezel dat van lichtgewicht is en bont vervangt. Leuk voor de tiener is de „knicker bocker", zo'n driekwart pantalon, waaronder dan vrolijk gedessineerde kouden worden gedragen. Stevig schoeisel is voor de wande laar onontbeerlijk. Modieuze laarsjes zijn snoezig om te zien en kunnen in en om het hotel worden gedragen, maar op een stevige tippel door de hoge sneeuw gaat er niets boven een paar berg- of sportschoenen van waterdicht juchtleer. De zolen moeten geprofileerd zijn, om uitglijden te voorkomen, hoewel men tegenwoordig ook zeer vernuftige „sneeuwijzers" kan kopen ook in eigen land die om iedere schoen met een elastiek worden bevestigd. Neem er een paar mee, ook voor 's avonds, de straten kunnen dan spiegelglad zijn. Neem een goede vochtinbrengende crème mee, de huid zal deze hard nodig hebben. Een zeer goede lippen pasta die bij felle zon onontbeerlijk is, heet „Labisan", een witte zalf, die uit sluitend in het buitenland verkrijg baar is. De ijle berglucht is kurkdroog, zo dat het normaal is dat men extra veel drinkt. Om de klimaatwisseling goed door te komen, is het verstandig, om een aantal dagen voor de reis, een hoeveelheid vitamine C te slikken.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 6