NUTTIGE ADRESSEN SUGGESTIES VOOR ADSPIRAN ■i Kerst-roman tiek JANUARI DAN VLIEGEN DUITSLAND FRANKRIJK ITALIË OOSTENRIJK ZWITSERLAND DINSDAG 24 OKTOBER 1967 goedkoop Ver weg f» t f I U KENT ZE WEL, die sprookjes achtige kerstkaarten. Een dik be sneeuwd landschap, waarover een vrolijk rood geschilderde arreslede door kittige paardjes wordt getrok ken, de takken van de bomen ge bogen zijn onder hun zware last en dat alles overkoepeld door een stra- lend blauwe hemel. Kan dit sprook je werkelijkheid worden? Zeker, mits men voor een kerstreis het juiste wintersportgebied en de juis te plaats weet te kiezen. Met Kerstmis moet men op het volgende attent zijn: 9 Zeer spoedig bespreken, want deze winterperiode is gauw „uit verkocht". 9 Een standplaats kiezen boven de 1200 meter grens, liever nog hoger. 9 Bij voorkeur een streek kiezen ten zuiden van de Alpen in ver band met sneeuwzekerheid. De prijzen voor kerstreizen lig gen hoger dan in bijvoorbeeld januari. Een kerstarrangement duurt vrijwel altijd vijftien dagen of langer. Het Oostenrijks Verkeersbureau, Herengracht 437 te Amsterdam. Het Nationaal Zwitsers Verkeersbureau, Koningsplein 11 te Amsterdam. Het Nationaal Italiaans Verkeersbureau, Rokin 52 te Amsterdam. Het Nationaal Frans Verkeersbureau, Rokin 128 te Amsterdam. Het Duits Verkeersbureau, Spui 24 te Amsterdam. Het Belgisch Verkeersbureau, Leidseplein 7 te Amsterdam. Het Joegoslavisch Verkeersbureau, Plaats 11a te Den, Haag. Het Spaans Verkeersbureau, Laan van Meerdervoort 8a te Den Haag. Het Zweeds Verkeersbureau. Nes 5-7 te Amsterdam. Het Noors Verkeersbureau, Westerstraat 9 te Rotterdam. The British Travel (voor Schotland), Nieuwe Spiegelstraat 6-8 te Amsterdam. innnnmnnn-itwinnnnnfinnmnn-rc— -nnnnn irnnninrnnnnnnniMwi«mM<ni>nnnnrt-ii Kersttreinen MET KERSTMIS rijdt de Bergland Expres op 20 en 22 december naar be stemmingen in Duitsland en Oosten rijk; op 21 december via Innsbruck naar Tirol, en op 21 en 23 december naar Zwitserland. Met de F.T.S. kan men op 23 decem ber voor een 16-daagse kerstreis naar Frankrijk vertrekken. Per auto ALLE TOEGANGSWEGEN naar de wintersportgebieden worden tegen woordig met moderne sneeuwruim- WAAR BERGEN ZIJN wordt 's winters geskied, waar Alpen zijn wordt de wintersport in al haar fa cetten beoefend. Sinds honderd jaar geleden, de eerste moedige vakantiegangers de lange skilatten onder bonden, is er heel veel veranderd. Overal in de Alpen verrezen ingenieuze installaties als skiliften en zweef- banen, fraaie hotels en chalets werden gebouwd, wandelwegen aangelegd, terwijl er ook cafés en dan cings kwamen, waar de gast zich tijdens de lange avonden kan verpozen. Ging vroeger zo'n 95 percent van de wintersporters voor het skiën, nu is dit nog slechts ongeveer 40 percent en de rest vermaakt zich in de sneeuw op andere wijze. Er is voor e!ck wat wils, mits men de juiste plaats en het juiste tijdstip kiest. Geliefde wintersportlanden zijn met name Oosten rijk, Zwitserland, Italië, Frankrijk en Duitsland, welke vanuit Nederland gemakkelijk bereikbaar zijn. In op komst zijn wintersportgebieden in Joegoslavië, Spanje, Noorwegen, Zweden, Schotland en Tsjechoslowakye. Het week-end skiën kan bij voldoende sneeuwval in de Eifel en het Sauerland in Duitsland en ook in de Belgische Ardennen worden beoefend. Hoe reizen we? Het vervoersprobleem is midden- winter wat moeilijker dan 's zomers. Hoewel een aantal wintersportgebie den meestal per auto goed bereikbaar zijn, gaat er niets boven het reizen per trein, die alleen bij zeer zware sneeuwval wel eens vertraging kan oplopen. De Bergland Expres Vrijwel alle reisbureaus in Neder land organiseren in samenwerking met de Duitse Spoorwegen, compleet ver zorgde treinreizen per Bergland Ex pres. Deze speciale vakantietrein rijdt vanaf 5 JANUARI, iedere v r ij d a g richting Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland en geeft aansluiting op de trein naar Italië. Voordeel van het reizen met deze trein, is, dat men ver zekerd is van een vaste lig- en zit plaats, omdat onderweg geen passa giers worden opgenomen. Wil men van deze dienstverlening gebruik ma ken, dan moet men tenminste één week met volledig pension in de ge kozen standplaats verblijven. Dit is geen enkel bezwaar, want 's winters gaat men toch niet van de ene plaats naar de andere trekken. De „Bergland" vertrekt vanaf het SS te Den Haag en rijdt via Utrecht CS, Eindhoven en Venlo, Duitsland in. F.T.S.-trein NAAR DE Franse wintersportgebie den rijdt sinds vorig jaar een toe- ristentrein van de Franse Toeristen Service, in Nederland reeds jaren een begrip door de korte trips naar Parijs. Reisdoelen van de F.T.S. zijn winter sportcentra in de Haute Savoie. waar onder bekende plaatsen als Chamo- nix, Mégève en Val d'Isère, en in de Franse Alpen, waar Villars en Les 2 Alpes werden gekozen. machines begaanbaar gehouden. Maar een plotseling opkomende sneeuw storm is op smalle bergwegen en -passen geen sinecure en men moet hier terdege op voorbereid zijn. Sneeuwbanden zijn geen overbodige luxe, terwijl het rijden met sneeuw kettingen op bepaalde plaatsen in Oostenrijk en Zwitserland VER PLICHT is. Meestal zijn deze attri buten bij garagebedrijven aan het be gin van een pasovergang te huur. GA NOOIT met de auto op reis, al vorens terdege naar de te nemen maatregelen en de condities van de wegen bij de ANWB of de KNAC te hebben geïnformeerd. Januari ligt tussen twee drukke perioden in, te weten Kerstmis en februari, als de zon al veel kracht geeft en de hotels overvol zjjn. Januari is de „STILLE" maand, maar zeker niet de ongunstigste. Men kan rekenen op: meer zon meer sneeuw meer ruimte meer service meer arrangementen Vooral die arrangementen doen het hem. Voor een all-in-prys bie den de meeste wintersportplaatsen, waaronder ook heel bekende, van- af 6 januari tot eind januari, vol ledig pension, inclusief service en verwarmingskosten, veelal onbe perkt gebruik van liften en soms ook met inbegrip van skilessen. Niet-skiërs kunnen in de januari maand in ieder geval rekenen op aanzienlijke reducties op de hotel- prijzen. EUROPA kent nog tal van prachtige wintersportgebieden, die men door de lange reisduur niet zo gauw zal be zoeken. Vliegen is de oplossing, echter niet altijd de goedkoopste. Een gun stige uitzondering hierop, zijn de com pleet verzorgde vliegreizen naar de Julische Alpen in Joegoslavië, die ko mend seizoen o.a. door de NRV wor den georganiseerd. Verre vakantie landen zijn voorts: SPANJE, waar in de Pyreneeën en Sierra Nevada wordt geskied; SCHOTLAND, waar het een. trum Aviemore meer en meer in de belangstelling komt en NOORWEGEN en ZWEDEN, waar volop wintersport mogelijkheden zijn. WEEK-END SKIËN kan men bij voldoende sneeuwval in de Duitse Eifel en het iets verder gelegen Sauer land, en voorts in de Ardennen o.a. bij Robertville, waar de skibaan van Ovi- fat veel aftrek vindt. Als u voor het eerst sneeuwwaarts reist, kunt u het beste een gebied kie zen dat gemakkelijk bereikbaar is en waar u alle facetten van de winter sport kunt beleven. We geven hier wat suggesties en verwijzen u verder naar de diverse Verkeersbureaus die de wintersportlanden vertegenwoor digen en waarvan u elders in dit blad de adressen vindt. Ons buurland Duitsland heeft wintersportmogelijkheden in Sauer land, de Eifel, het Zwarte Woud, de Harz, de Allgau en in Beieren. Bij vol doende sneeuwval kan overal worden geskied, maar het As toch veiliger om het op de wintersportoorden in Beie ren te houden. Aangezien deze aan de noordelijke kant van de Alpen liggen, valt er echter veel neerslag. Bij zachte winters helaas nogal eens in de vorm van regen, maar bij normale winter - temperatuur als sneeuw. Men vindt in de Duitse Alpen menig „Schneeloch". Als de sneeuw in het dal mocht uit blijven, kan men deze in Zuid-Duits- land gelukkig hogerop in de bergen gaan zoeken. Moderne kabelsporen klimmen als berggeiten tegen de hel lingen omhoog en een van de bekend ste is wel die van het dubbeldorp Garmiseh-Partenkirchen. Deze „Zug- spitzbahn" voert naar het bekende Zugspitzplatz, een enorm sneeuwveld waarop zelfs 's zomers kan worden ge skied. De nieuwe Eibsee-zweefbaan stijgt tot aan bijna 3000 meter op de top van de Zugspitze en vandaar kan men ook naar de Oostenrijkse zijde van de berg afdalen, waar het be kende centrum Ehrwald ligt. Tips De beste sneeuwcondities vindt men stellig in het Kleines Walsertal, dat feitelijk al Oostenrijks grondgebied is, maar dat landschappelijk en eco nomisch met Duitsland is verbon den. Aan drie zijden ingesloten door hooggebergte, is het genoemde dal uitsluitend via Oberstdorf, een be kend wintersportcentrum in de ALLGAU, te bereiken. Riezlern, Hirschegg en Mittelberg zijn in het Kleines Walsertal de toonaangeven de wintersportplaatsen. WINTERSPORT in Frankrijk is een „tikkeltje" anders. Omdat de Fransen zelf ski-minded zijn en bij voorkeur de sport in eigen land beoefenen, zijn de grote wintersportcentra, Frans ge oriënteerd. Men spreekt er Frans, eet er Frans, terwijl het avondamusement er veelzijdig is. De outillage van de Franse wintersportplaatsen is bijzon der goed en iedere gast, de skiër, de wandelaar en de terrasjeszitter zal zich uitstekend kunnen vermaken. Er zijn zelfs „jardinières de neige", of wel kinderjuffrouwen-op-ski's, onder wiens hoede men de kleintjes kan geven als men zelf gaat skiën. Tips Van 4 tot 19 februari worden in Grenoble, de Olympische Winter spelen 1968 gehouden. Leden van de Nederlandse Ski Vereniging kunnen zich tot 15 november opgeven voor kamers in de nabijheid van Gre noble. Voor andere reserveringen moet men bij de reisbureaus zijn. Vanuit de wintersportcentra Villars- de-Lans en Les 2 Alpes, dat beide standplaatsen zijn van de nieuwe F.T.S.-reizen, kan Grenoble ge makkelijk worden bezocht. Villars- de-Lans bijvoorbeeld ligt op 32 kilo meter afstand van de stad. Chamonix in Haute Savoie, waar heen eveneens een F.T.S.-reis voert, heeft een zeer bekende klank. Be denk echter, dat dit mondaine cen trum in een zeer nauw en langge rekt dal ligt, waardoor het aantal zon-uren er in december slechts vier is. Bezoek deze plaats derhalve lie ver in februari, tenminste als men voor het skiën gaat. Wat wandel gelegenheid betreft, is Mégève heel wat gunstiger. Een net van gebaan de wandelwegen voert hier door de wijde kom, waarin deze diamant aan de Franse winterkroon heel beschut is gelegen. VAN ITALIË is met name ZUID- TIROL een geliefd reisdoel van de Nederlandse wintersporters. Het is het veel omstreden gebied dat eens aan Oostenrijk behoorde en nu ook Alto Adige wordt genoemd naar de rivier de Adige, die ten zuiden van de Brennerpas ontspringt. De grillig ge vormde bergpieken van de Dolomieten dienen hier een enorm plateau, dat door smalle, diepe dalen wordt door sneden, tot machtig decor. Tussen deze dalen liggen prachtige glooiende ter rassen, waarop de wintersport in al haar facetten kan worden beoefend. De voornaamste centra liggen roud de Alpe di Siusi, ook wel Seiseralm genoemd, een komvormig plateau van vijftig vierkante kilometer(l) dat bij zonder zonnig en sneeuwrijk is en in hoogte van 1700 tot 2200 meter va rieert. „ATTENTIE voor de wintervakan- tie" is een actie, die al een aantal jaren in Zuid-Tirol met groot succes wordt doorgevoerd. Gedurende de januarimaand, zijn daar, verspreid over een groot aantal wintersport plaatsen, 2500 bedden in de prijs klasse van f 11 beschikbaar. Hier voor krijgt men volledig pension in hotels en pensions, die alle met ver warming, en koud en warm stro mend water zijn uitgerust. Tevens geniet de gast, die tenminste zes dagen in een hotel moet verblijven, aanzienlijke reducties op ski- en kabelbanen. In een aantal winter sportplaatsen wordt ook in decem ber en in februari en maart de goed kope aanbieding gehandhaafd. - Als er één wintersportland is, waar men nog ongedwongen vakantie kan houden dan is dat Oostenrijk wel met zijn indrukwekkende hooggebergte. Vrijwel door het gehele land wordt ge skied en er is een legio aantal winter sportcentra. TIROL is een begrip en plaatsen als Kitzbühel en Seefeld zijn uitermate geschikte standplaatsen. Men kan er met alle aspecten van de wintersport kennismaken, terwijl deze centra hun gemoedelijke karakter hebben behou den. Ook St. Johann dat van het in drukwekkende ski-circuit van „Kitz" mee profiteert, is met haar beschil derde huizen, een romantische stand plaats. In Voarlberg genieten vooral de cen tra Zürs, Lech en St. Anton veel be langstelling, terwijl Mallnitz dat in het zonnige Karinthië doet. Ook in de pro vincies Salzburg, Stiermarken en Neder-Oostenrijk liggen tal van in teressante skidorpen, die van zeer een voudig tot mondain variëren. Tips In Oostenrijk bieden 79 wintersport plaatsen, arrangementen aan in ver schillende prijsklassen. Ze omvatten: volledig pension, of kamer met ont bijt, één week skischool en gebruik skiliften. In de omgeving van Innsbruck, waar in 1964 de Olympische Winterspelen werden gehouden, vindt van 21 tot 28 januari 1968 de Winter Univer- sade plaats. Ze omvat: hard- en kunstrijden, ski-, skispring-, slalom- en hockeywedstrijden. HET ONVOLPREZEN ENGADIN, een van de hoogstgelegen dalen van Zwitserland, is van begin december tot eind april sneeuwzeker. De winter sportplaatsen waaronder zeer mon daine als St. Moritz liggen alle op zo'n 1800 meter hoogte, terwijl het hoog gebergte er tot boven de 3000 meter door zweefbanen is opengelegd. Minder bekend, maar ideaal door hun milde klimaat en hun ligging te midden van een verrukkelijk berg landschap, zijn de plaatsen Scuol, Vul- pera, Tarasp in het Unter Engadin. Al even bekend zijn de wintersport centra van het BERNER OBERLAND, met name Adelboden, Mürren en Grin- delwald, terwijl in het zonnige WAL LIS, Zermatt en Saasfee de toon aan geven. Tips Villars in de omgeving van het Meer van Genève, en de grootste winter sportplaats in deze streek, organi seert a.s. winter, „semaines magnifi- ques". Dit arrangement is uniek voor Zwitserland en omvat: zes les sen in skiën, skibob, schaatsen, cur ling of bowling, of naar keuze twee ritten te paard, of drie saunabaden gedurende de ochtend- en middag uren. Voorts zijn in het arrangement begrepen: tal van vermaken, als dansavonden, het bijwonen van een ski-afdaling met fakkels, gezellige etentjes bij kaarslicht en een bar becue onder de heldere vrieshemeL Men heeft keus uit diverse hotels. HSVSfl»:*'wsVXvsst,:\^':'

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7