Minister Rusk bracht discussie op gang In de Amerikaanse hoofdstad praat iedereen over China 25. Notre Dame wordt gewassen O RAI FFEISENBANK Utrechtse universiteit nam foto's van de zor rHOE IS HET ONTSTAAN?^ NYLON Vietnam-betoging in Madrid Lof voor kordate politieman Voor 23.000 Tibetanen weer uitzicht op een nieuw bestaan spaarbank en alle bankzaken TIJDELIJKE TYPISTE? STENOTYPJ WOENSDAG 25 OKTOBER 1967 15 Discussie EEN KEIJZER TAPIJT PER METER2 China-experts Onnodig Grote vraag: welke kleur zal schone kerk vertonen - Tijdens I de Raiffeisen-spaarweek is het sparen extra aantrekkelijk Precisietechniek Nederlandse vluchtelingenhulp Dit woord: SCHROBBERING Dit woord: PLEIZIER Dit woord: GOOCHELEN Dit woord: IRONIE (Van onze correspondent) WASHINGTON. Iedereen in de Amerikaanse hoofdstad discussieert opeens druk over China en het „gele gevaar", dat minister van Buiten landse Zaken Dean Rusk leek op te roepen tijdens z(jn persconferentie van 12 oktoher toen hij zei dat er binnen enige tientallen jaren een mil jard Chinezen, bewapend met kernwapens, zullen zijn. Rusk zei dit om kracht bij te zetten aan zijn betoog dat de Verenigde Staten voor hun eigen veiligheid vechten in Vietnam, suggererend dat een communistische overwinning in dat land een overwinning zou zijn voor China's ideaal van de wereldrevolutie en zijn leer dat nationale bevrijdingsoorlogen middelen tot dat doel zijn. MAAR ZIJN toespeling op de Chinese massa's en hun agressieve ideologie deed bij velen in Washington opnieuw de vraag rijzen: wordt er eigenlijk in Viet nam gevochten om de Chinezen tegen te houden en als dat zo is hoe kan de Ame rikaanse regering dan ooit ernstig menen dat zij na een overeenkomst haar troe pen binnen zes maanden zal terugtrek ken? En elke overeenkomst zou immers een uiteindelijke hereniging van Vietnam moeten worden opgenomen met het ge vaar van communisering van het hele land vandien. Als Washington dit ziet als machtsuitbreiding van het gevaarlijke China is duidelijk dat het met geen enke le overeepkomst zal kunnen instemmen die Zuid-Vietnam geen onafhankelijk Westers bastion maakt en de kans daar op lijkt uitgesloten. Zegt Rusk dus dat de Amerikanen in Vietnam vechten omdat Chinees expan sionisme daar op het spel zou zijn (een expansionisme, dat na Zuid-Vietnam te hebben opgeslokt heel Azië zou consu meren en een bedreiging vormen voor Amerika), dan kan dit alleen maar in houden dat er tot in lengte van jaren Amerikaanse soldaten in Azië moeten vechten en waken, zo zeggeij heel wat critische waarnemers in Washington deze dagen. HET IS eigenlijk een vreemde discus sie, want binnenskamers kan men al ja ren lang In Amerikaanse regeringskrin gen horen dat men Vietnam niet los kan zien van China's dreigende onbereken baarheid. Sommigen (zoals president Johnsons voornaamste adviseur op het terrein van de buitenlandse politiek, Walt Rostow) hebben al sinds jaar en dag betoogd dat het om Chinees expansionisme ging en niets anders. Dat er dus nu opeens een dispuut is losgebarsten over minister Rusks opmerkingen is daarom curieus en lijkt meer te maken te hebben met de dramatische en emotionele formuleringen van de anders altijd koele Rusk dan met een nieuwe wending in Amerika's poli tieke denken. Bovendien kan men niet eens zeggen dat Rusk in de stijl van Rostow beweerd heeft dat Amerika in Vietnam bezig is China tegen te houden. Eerder verscherp te hij de oude stelling dat een commu nistische overwinning in Vietnam China's ideologische prestige en zelfvertrouwen een enorme stimulans zou geven omdat dan bewezen zou zijn dat Pekings ge propageerde nationale bevrijdingsoorlo gen tot het gewenste doel kunnen leiden. Ook om te voorkomen dat Peking, met een Vietnamees succes in de hand, overal aanhangers van dergelijke bevrijdings oorlogen kan kweken, wordt in Vietnam gevochten. Dit is eigenlijk de kern van Rusks betoog. Nu kan men zich natuurlijk afvragen of de huidige situatie, waarin guerrilla's de machtigste kapitalistische natie ter wereld in een moeras hebben gelokt, waaruit hij zich probeert te redden door er steeds dieper in door te dringen on danks verliezen en economische offers en onenigheid thuis, niet evenzeer koren op China's ideologische molen is. En achteraf lijkt er nog meer reden om de vraag te stellen of Washington, door Zuid-Vietnam in de jaren vijftig met allerlei ondergronds gewroet kunstmatig in het Westelijke kamp te houden, het conflict niet zelf tot de vuurproef ge maakt heeft, die het nu onmogelijk maakt een gezicht-reddend compromis te sluiten. Doordat het geheel nu een „test case" geworden is, waarbij China's revo lutionaire leer en Amerika's vastberaden heid om die geen succes te gunnen op het spel staan, heeft Washington nauwelijks meer bewegingsvrijheid om naar iets an ders dan een militaire overwinning te streven. Dit werd kort geleden nog eens gede monstreerd toen de Amerikanen bij de verkiezingen in Zuid-Vietnam, die onder hun beschermende bajonetten gehouden werden, niet eens poogden gematigde, neutralistische, naar een compromis met de Vietcong strevende kandidaten voor diskwalificatie te behoeden. DAT DE Chinese dreiging door minis ter Rusk juist nu weer naar voeren werd gespeeld (kennelijk om de weinig eens gezinde Amerikaanse bevolking te her enigen onder het vaandel van strijd tegen de „gele horden") heeft tenslotte nog een aantal mensen verwonderd, die weten dat de China-experts in de Amerikaanse re gering een nogal originele visie hebben op de huidige situatie in China, die hele- ADVERTENTIE Vervaardigd met de beroemde tapijt-computer. Sterk, veer krachtig. kleurecht Gemak kelijk in onderhoud. (390 cm) v a. POSTBUS 39 HILVERSUM MADRID (AFP) De Spaanse politie heeft gisteren tweeduizend studenten Madrid met gummiknuppels verjaagd die protesteerden tegen de oorlog in Viet nam. Zij droegen foto's van „Che" Gue vara, de Vietcong-vlaggen en borden met de woorden: „Johnson moordenaar". Een deel van de betogers week uit naar de faculteit van letteren en wijsbegeerte, de politie trok een kordon om het gebouw. maal niet lijkt overeen te stemmen met het denkbeeld dat de hoge hren in Pe king met argusogen op uitbreiding van hun rijk loeren. Volgens deze visie is de Chinese rege ring bijna helemaal geabsorbeerd door de binnenlandse toestand, die een uniek experiment in massapsychologie lijkt te zijn. In de ogen van de China-experts is de sleutel tot begrip voor de vaak wilde gebeurtenissen in China niet een machts strijd in Peking tussen Mao Tse-Toeng en Lioe Tsjau-Tsji, noch antagonisme tussen radicalen en pragmatici. Mao Tse-Toeng is een romantische dog maticus, die met zijn rode gardisten pro beert verburgerlijking tegen te gaan, al dus de regeringsexperts, die geloven dat Mao de zaak ferm in de hand heeft en dat het bewuste tactiek is dat de jonge ren soms maanden lang worden opge zweept om bureaucratisering en verbur gerlijking te bestrijden om daarna weer te horen te krijgen dat autoriteit moet worden gerespecteerd en de handen uit de mouwen gestoken moeten worden. Deze eb-en-vloed-tactiek moet de zaak levend en in beweging houden zonder dat er chaos ontstaat, aldus deze visie, die gelooft dat dit afgezien van enige in het Westen vaak opgeblazen incidenten ook gelukt is. VOOR MAO en zijn medestanders is de poging om China's communisme zuiver te houden en een waarachtig revolutionaire geest wakker te laten blijven belangrij ker dan wat ook en de wereld buiten China, Vietnam incluis, komt bepaald op de tweede plaats, zo kan men hier horen betogen door experts die zeker ook het oor van minister Rusk weten te bereiken In het licht van deze visie lijkt een hernieuwde nadruk op het Chinese ge vaar daarom extra onnodig en de recente uitlatingen van de minister, waarover meteen een heel aantal critici in Washing ton gestruikeld is hebben waarschijnlijk dan ook meer met Amerikaanse politiek en emotie te maken dan met China en zijn zevenhonderd miljoen zielen. (Van onze correspondent) PARIJS Na alle Parjjse monumenten van de Opéra tot de Are de Triomphe en van de Madeleine tot het Louvre zal ook de Notre Dame nu binnenkort aan een grote schoonmaak moeten geloven. Onder het persoonlijk oppertoezicht van de Fran se minister van Cultuur André Malraux worden sedert negen jaar alle wjjken van Parijs stelselmatig van het stof en het vuil der eeuwen gereinigd. Enkele monumenten werden echter tot dusver voor die reinigingswoede bewaard. Of wel omdat de estheten het onderling over die noodzaak nog niet eens waren geworden of wel omdat men vreesde dat zo'n monument tegen de beproevingen van zo'n koude en langdurige douche moge lijk niet bestand zou zijn, zoals men ook heel oude mensen pleegt te ontzien. Alle tegenargumenten zijn nu echter ein delijk van de kaart geveegd en binnen af zienbare tijd zullen ook de pui en muren van de Notre Dame, die in zo'n zeven honderd jaar niet meer gewassen werden, voor een grote beurt in de steigers worden gezet. De dikke bruinzwarte vetlaag, die ook de Notre Dame overal bedekt, zal wor den verwijderd. De grote vraag die de minister van Cul tuur en zijn adviseurs nu echter nog bezig houdt is, welke kleur de Notre Dame in haar nieuwe gedaante zal vertonen. In de middeleeuwen waren de bouwmeesters ge wend ook de kerken van buiten in bonte kleuren te beschilderen, doch men weet nog niet of die oorspronkelijke tinten on der het vuil der eeuwen bewaard zullen zijn gebleven. Die vraag zal ook nog niet onmiddellijk beantwoord kunnen worden want de minister heeft, behalve ettelijke miljoenen ook nog verschillende jaren uit getrokken om tenslotte eveneens de be roemste kathedraal ter wereld grondig af te schrobben. WOUDENBERG. De districtscom mandant van de rijkspolitie in Utrecht, majoor mr. J. W. Buitendijk, heeft in Woudenberg een bijzondere tevredenheids betuiging van de algemeen inspecteur van het Korps Rijkspolitie uitgereikt aan de wachtmeester 1ste klassè D. Nagel van de groep Leusden, die op 24 juli Wouden berg wellicht voor een ramp heeft be hoed. Op de avond van die dag stroomde vloeibaar propaan uit een in de Dorps straat geparkeerde tankauto doordat een kraan was afgebroken. De chauffeur ren de in paniek weg. Wachtmeester Nagel zette alle verkeer stop, hield het publiek op een afstand, ging huis aan huis de bewoners opdragen de gaspitjes uit te doen, verordonneerde dat op straat niet meer gerookt mocht worden en waarschuwde een monteur, die een kwartier later de kraan onder de tankauto herstelde. Wachtmeester Nagel maakte pas veel later een rapportje van enkele regels, omdat er geen strafbaar feit was ge pleegd. Pas veel later werd het zijn districts commandant duidelijk, dat het optreden van wachtmeester Nagel veel ingrijpen der was geweest dan uit de simpele rapportering bleek, toen een rapport van de arbeidsinspectie was ontvangen. Daar in stond als conclusie dat het optreden van de heer Nagel Woudenberg waar schijnlijk een catastrofale explosie be spaard heeft. ADVERTENTIE mmm^fOKWER mmg (Van onze correspondent) UTRECHT. Twintig negatieven van de zon, die foto's opleveren met nog nooit eerder zo scherp waarge nomen details van wat zich afspeelt in de buitenste gaslaag van de zon met zonnevlekken als centrumpunten van energieuitstraling: dat is het resultaat van de eerste ruimte-expe ditie van het laboratorium voor ruimteonderzoek van de Utrechtse Rijksuniversiteit. Een in Utrecht ont wikkelde camera met een door de technische hogeschool vervaardigde koperen lens (0.75 mm doorsnee, vijf tig ringvormige spleten) is in het zuiden van Nieuw-Mexico meegereisd met een Amerikaanse raket en heeft op een hoogte van ruim 150 kilometer de negatieven gemaakt: vier series van zonnestraling van vier verschil lende golflengten, elke serie bestaan de uit foto's met verschillende be lichtingstijden. Professor dr. C. de Jager, hoofd van het ruimtelaboratorium, die verwacht dat de beelden tot belangrijke conclusies zullen leiden over wat wel eens de röntgenstra ling van de zon genoemd wordt, heeft de contacten gelegd met de Nasa, de Ameri kaanse dienst voor lucht- en ruimtevaart. Het heeft nogal wat voeten in de aarde gehad, maar tenslotte waren de Ameri kanen bereid ruimte beschikbaar te stel len in de neuskegel van een Aerobee- raket waarmee ze zelf een soortgelijke camera, maar dan werkend met spiegels, omhoog schoten. De Utrechtse camera (500 gram, pas send in een ruimte van 50 bij 10 bij 10 cm) is het resultaat van twee jaar voor bereiding door dr. W. de Graaff, hoofd van de natuurkundige afdeling van het ruimtelaboratorium en zijn de medewer kers L. J. Lantwaard en J. H. Dijkstra Een fundamenteel onderdeel ervan vormt de lens. Die röntgenlens is niet van glas: dat zou de röntgenstralen van de zon voor een deel tegenhouden. Voortbou wend op een al bijna honderd jaar gele den ontdekt principe dat lichtstralen kun nen worden afgebogen door gaatjes in een metalen plaat, heeft een groep van het laboratorium voor technische fysica in Delft onder leiding van professor Le Poole een roostertje ontwikkeld dat on danks zijnmiddenlijn van slechts 0,75 mm vijftig spleetjes bevat van verschil lende breedte. De smalste is tweeduizend ste millimeter. Dat wondertje van precisietechniek is ingebouwd in de camera, waarvoor een paar onderdelen verder in de Verenigde Staten zijn vervaardigd. Van de zomer is eerst in „Goddard space flight center" bij Washington de apparatuur getest en ingebouwd. Eind september vertrok op nieuw een Utrechtse ruimtelab-deputatie de oceaan over voor de laatste voorberei dingen en drie oktober ging op „Wind sand missile range" de raket de lucht in, „Een stabilisator hield het hele systeem recht op de zon gericht en we kregen prima negatieven", zegt de heer Dijkstra voldaan. „De Amerikaanse camera werd bij de landing beschadigd, we weten nog niet of dit van invloed is geweest bij hun foto's. De exacte wetenschappelijke interpreta tie van de foto's vergt nog maanden werk. Tegelijk wordt er verder gewerkt aan vervolmaking van het systeem. De ADVERTENTIE AMSTERDAM. De actie van het Nederlandse Comité Vluchtelingenhulp 1966, die onder leiding stond van Twee de Kamervoorzitter mr. Van Thiel, heeft een netto resultaat gehad van 9.540.000. De actie werd gevoerd in het kader van een Europese vluchtelingenactie, waar aan 18 landen deelnamen onder voorzit terschap van prins Bernhard. Nederland had hierbij de zorg voor Tibet op zich ge nomen. Van het ontvangen geld werd 94 pet voor in India verblijvende Tibetaanse vluchtelingen bestemd; 6 pet werd gere serveerd voor vluchtelingenhulp elders. Van het aan Tibetanen ten goede ko mende bedrag (bijna 8 miljoen gulden) werd 800.000 gulden uitgetrokken voor hulp aan bejaarde en zieke vluchtelingen; ruim 6 miljoen gulden voor het vesti gen van agrarische nederzettingen en ruim 2 miljoen gulden voor het stichten van niet-agrarische nederzettingen. Voor hulp aan de in India verblijven de Tibetaanse vluchtelingen is een vier jarenplan opgesteld. Als de verwachtin- tingen niet bedriegen zullen 23.000 per sonen eind 1970 een nieuw bestaan heb ben gevonden. Voor 7.000 anderen het gaat in totaal om 30.000 Tibetanen ontbreken nog de financiële middelen. In de hulpverlening speelt Nederland een grote rol, niet slechts door de eigen financiële inbreng maar ook in de co ördinatie met andere hulpverlenende lan den. Sommige hulpverleningsprojecten, die uit de Europese vluchtelingenactie zijn ontstaan, dragen een internationaal ka rakter. Er is bijvoorbeeld een IJslands Nederlands project, een Belgisch-Noors- Nederlands project en een Duits- Nederlands-Zweeds project. In de ver schillende agrarische nederzettingen zul len coöperaties worden gevormd die met modern landbouwmateriaal gaan werken Gebleken is voorts dat de Tibetanen een met zorg gekozen industriële oplos sing aankunnen. Tot hun volkseigenschap pen behoren werklust en gevoel voor de betekenis van geld. Zij zijn zuinig en eerlijk en weten zelfs in de meest be hoeftige omstandigheden te sparen. Een van de opnamen van de buiten ste gaslaag van de zon. fototechniek door middel van de hier ge bruikte zoneplaatjes heeft een bepaalde schaduwbeeldvorming als nadeel. Er wordt gedokterd aan methoden om die te elimineren. De volgende lancering staat op de Utrechtse ruimtevaartagenda voor het jaar 1969. Dan in het kader van het „Es- ro"-werk, het werk van de Europese orga nisatie voor ruimteonderzoek. De moge lijkheid is niet uitgesloten dat ook buiten de Esro om nog een lanceermogelijkheid gevonden wordt. Een schrobbering is een uitbrander, een duchtige berisping. Het woord is op enigszins eigenaardige wijze ge vormd, want het erbij behorende werk woord zou moeten luiden: schrobberen. Zo horen immers vertering en ver- Men schrijft pleizier en zegt: plezier. In de schrijfwijze is nog iets te zien van de afstamming van het woord. Het is namelijk overgenomen uit het Frans. In die taal luidt het plaisir en dit is het als zelfstandig naam1- teren bij elkaar evenals bewering en woord gebruikte werkwoord plaisir dat beweren, ontbering en ontberen, lering naast plaire voorkwam in de beteke- en leren, bekering en bekeren. Nu is nis: behagen, aangenaam zijn. Dit het vreemde dat een werkwoord plaisir is weer ontleend aan Latijn schrobberen niet is opgetekend, maar placere dat hetzelfde betekende. wel in Van Dale staat, waarschijnlijk ter wille van schrobbering. Men moet dit laatste woord regelrecht afleiden van schrobben: met een bezem reini gen. Figuurlijk gebruikt is dan schrob ben: iemand berispen, iemand de man tel uitvegen. Naast goochelen komen allerlei an dere vormen voor, zoals gokelen, gui- chelen, kokelen, koochelen en nog meer. Dat maakt het moeilijk een grondvorm vast te stellen, maar het is waarschijnlijk dat hier verscheidene Romaanse en Germaanse woorden in vloed op elkaar hebben uitgeoefend. Zo kan de vorm kokeier afkomstig zijn van het in later Latijn voorkomende caucularius, afgeleid van cauculus: beker. Dan is kokeier: de man die bij zijn kunsten een beker gebruikt. An derzijds is er zeker ook invloed van het Latijnse joculari: grappen maken, dat het Franse jongleur heeft opgele verd. De vorm guichelen tenslotte hangt samen met het oude woord guich: grimas. Een goochelaar of gui- chelaar is dan eigenlijk een potsen maker, iemand die rare gezichten trekt. De betekenis van pleizier is: ver maak, genoegen, genot, vrolijkheid, pret. Vroeger noemde men een grote tentwagen met banken waarmee een heel gezelschap vervoerd kon worden, een Jan Plezier. En pleiziergeld was de belasting die men moest betalen, wanneer men voor zijn pleizier paar den, rijtuigen of vaartuigen hield. Er is een Grieks woord eiroon dat betekent: sluw, bedrieglijk. Daarbij hoort een zelfstandig naamwoord eiro- neia voor: geveinsde onwetendheid, ironie. In zijn disputen paste Socrates dikwijls de ironie in deze betekenis toe om zijn tegenstander aan het denken te zetten. Wie ironisch is zegt het tegen deel van hetgeen hij meent; hij prijst spottend hetgeen hij in werkelijkheid afkeurt. Men kan dus voor ironie wel zeggen: honende lof, maar er zijn allerlei graden van ironie. Men kent zowel goedmoedige ironie als bijtende of zelfs snijdende. De laatste vorm na dert het sarcasme, ook een aan het Grieks ontleend woord, dat behoort bij het werkwoord sarkadzein: vaneen scheuren, openrijten, gevormd van het zelfstandige naamwoord sarx: vlees. 1

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 15