Oorlog in Vietnam uitgebreid met luchtaanval op Phoec Yen Geruchten over pauze in de luchtaanvallen ontkend Rajakovitsj tegen Wiesenthal in een opzienbarend proces Amerikaan schrijft voor CIA als spion te hebben gewerkt Luns niet hoopvol over volgende EEG-gesprek Mythevorming rond Che Guevara Adelaar als mascotte Boodschap Vaticaan aan Lutheranen Geen gesprek West en Oost-Berlijn Stuurdefect aan miljoen Chevrolets Veel arrestaties op Sumatra Recordbegroting in Bonn Leider Daroel Islam geeft zich over EEN KOU KRIJGT GEEN KANS Doodstraf gevraagd voor moordenaar Italië tegen het kernverdrag VS leveren weer wapens aan Israel en Arabische landen amm WOENSDAG 25 OKTOBER 1967 It In Moordenaarszullen veranderingen komen „Zaken zijn zaken" Geen James Bond Levensverhaal in Lit er at oer na ja Gazeta Open kraag Testament Voorbeeld nodig Vervolg van pagina l o o 0 0 0 0 0 0 2 6 0.1 0,1 4 0.1 0 0 3 12 0 0 0 2 7 4 1 0 4 0 0 0 0 0 0 0 0 1 0 SAIGON (AP en Keuter). Amerikaanse jachtbommenwerpers hebben gisteren bij hun eerste aanval op de Noordvietnamese vliegbasis Phoec Yen, ten noordwesten van Ha noi gelegen, tien Mig-straaljagers vernietigd of beschadigd. Een Amerikaanse militaire woord voerder in Saigon die dit meedeelde zei dat de aanval in vier golven werd uitgevoerd. De starthaan van het vliegveld is blijkens foto's over de hele lengte bezaaid met homkraters. In Washington werd bekendgemaakt dat tot het bombarderen van de basis Phoec Yen was besloten omdat de Migs een steeds groter gevaar voor de.Ameri kaanse vliegtuigen gingen vormen. Tot dusver had de basis op de lijst van ver boden doelen gestaan in verband met de aanwezigheid daar van Russische tech nici. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Defensie zei dat van Phoec Yen afkomstige Migs tussen begin september en half oktober zes Amerikaanse toestellen hadden neerge schoten tegen een verlies aan eigen kant van slechts twee vliegtuigen. Nu ook Phoec Yen is gebombardeerd, blijven er maar weinig belangrijke Noordvietnamese stellingen over op de lijst van verboden doelen. Hiertoe behoren onder andere het vliegveld Gia Lam bij Hanoi, de haven van Haiphong, de pieren van de kleinere haven Hon Gai en een spoorwegstation en de elektriciteitscentrale in de stad Lao Cia, die precies op de grens ligt tussen Noord-Vietnam en China. Vijf Amerikaanse vakbonden van zee lieden hebben president Johnson inge licht over een plan van bepaalde Azia tische en Australische bonden om ver schepingen naar Vietnam te verhinderen. De bonden hebben aangedrongen op snel optreden naar aanleiding van eerder gestelde eisen dat het regeringsbeleid her zien wordt ten aanzien van Amerikaanse schepen die onder vreemde vlag varen of het gebruik van Japanse, Philippijnse en andere buitenlanders in plaats van Amerikaanse burgers op Amerikaanse regeringsschepen in het Verre Oosten. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard dat „iedereen die gezegd heeft dat een Amerikaans initiatief voor een pauze in de bombardementen op Noord-Vietnam op dit ogenblik in over weging zou worden genomen, zich ver gist". De dierentuin van Heppenheim in West-Duitsland heeft een adelaar geschonken aan een regiment ver bindingstroepen van de Bundes- wehr. De adelaar heeft de naam „Wodan" gekregen. Een sergeant is belast met de zorg voor het dier. GENEVE (Reuter-AFP) Het Vati caan, dat 450 jaar geleden door de Lu therse reformatie een zware slag te ver werken kreeg, heeft dinsdag de Lu therse wereldbond naar aanleiding van de herdenking van dit feit een boodschap gezonden, waarin het verlangen naar her nieuwde eenheid wordt onderstreept. De boodschap, afkomstig van kardinaal Bea, voorzitter van het Vaticaanse secre tariaat voor de eenheid der christenen, zegt: „Als ieder van u betreuren wij het dat de'westelijke christenheid 450 jaar ge leden verdeeld is geraakt. Wij willen nu niet elkaar de schuld geven van deze afschuwelijke scheuring, maar veeleer naar wegen zoeken om de verloren een heid te herstellen". Er is nog een lange weg af te leggen omdat er nog „diepge wortelde verschillen" bestaan, maar er is in ieder geval een theologische dialoog gaande en er zijn tekenen dat de eenheid geleidelijk aan tot stand kan worden ge bracht, aldus kardinaal Bea. (Van onze correspondent) MÜNCHEN. Op 7 november zal uitspraak worden gedaan over het lot van de tienduizend exemplaren van Si mon Wiesenthal's Duitse uitgave van „De moordenaars zijn onder ons", die door de uitgeverij Dromer Knauer begin oktober op de Duitse markt werd gebracht. Gistermorgen ontmoetten in München de vervolger van oorlogsmisdadigers, Si mon Wiesenthal, en de advocaat van zijn Duitse uitgeverij de verdedigers van de vroegere SS-Obersturmführer, Eririch Rajakovitsj. Het zijn de juristen Boele en Wechtenbruch, de een expert in krijgs zaken en de ander assistent van Servatius bij het Eichmann-proces in Jeruzalem. Rajakovitsj had geëist dat het boek in Duitsland verboden zou worden, omdat Wiesenthal onder meer in zijn boek be weert, dat de vroegere SS-man na de oorlog als geheim agent van een aantal Oosteuropese staten werkzaam geweest zou zijn. Ook bestrijdt Rajakovitsj Wie senthal's beschuldiging dat hij financieel voordeel zou hebben genoten uit de in beslag genomen joodse vermogens. In 1941 was Rajakovitsj in Nederland, waar hij in de woorden van Wiesen thal -- gezonden door Reinhard Heydrich, „tot opdracht had een agentschap voor joodse emigratie op te zetten, dat het model zou moeten worden voor de eind oplossing van het jodenprobleem in alle Europese landen". Ook de titel van het hoofdstuk over Rajakovitsj in Wiesen thal's boek wordt door de aanklager be streden. Het luidt: „Zaken zijn zaken" De actie van Rajakovitsj is al in zover re curieus, dat hier voor het eerst een oorlogsmisdadiger zich met behulp van het gerecht tegen de hem in de publici teit gedane beschuldigingen keert. Het burgerlijk proces inzake Rajako vitsj versus Knauer van gistermorgen, vertoonde alle helaas vertrouwd gewor den aspecten van de strafprocessen tegen naiz-misdadigers. Wiesenthal's geëmotio neerdheid was geen tegenwicht tegen de feitelijke argumenten van Rajakovitsj' verdedigers. De auteur moest op een pers conferentie ook een aantal onjuistheden toegeven, en beloofde dat hij bij een eventuele tweede druk van het boek in Duitsland een aantal veranderingen zou aanbrengen. Wiesenthal verklaarde na afloop van de rechtszitting, dat hij geen James Bond wil zijn en dat hij zich tegen eventuele idee-vorming over zichzelf met kracht te weer stelt. Ongetwijfeld is het echter waar, dat zijn boek werd geschreven van uit niet altijd onder controle gehouden geëmotioneerdheid, waardoor het eerder een schotschrift dan een historische stu die werd, wat het juist in de ogen van de auteur wel diende te zijn. Het is in 1967 echter niet meer moge lijk vanuit de onverwerkte eigen erva ringen over de jodenvervolging te schrij ven, zonder zich van te voren van water dicht sluitend materiaal te voorzien. BERLIJN (DPA) Een poging van de nieuwe burgemeester van West-Berlijn, Klaus Schütz, om politiek contact op te nemen met zijn Oostberlijnse college Her- bert Fechner is dinsdag op niets uitge lopen. Schütz had Fechner in een brief uit genodigd besprekingen te beginnen over de vraagstukken die Berlijn treffen. Fech ner liet dinsdagavond echter weten dat alleen de regering van Oost-Duitsland bevoegd is onderhandelingen met West Berlijn te beginnen. DETROIT (Reuter). Chevrolet heeft 1.143.000 auto's, geproduceerd tussen sep tember 1964 en mei 1965, teruggeroepen naar de fabriek. Er is een fout in het stuurmechanisme van deze auto's ontdekt, die bij remmen bij lage tot gemiddelde «nelheid een krachtige ruk naar rechts veroorzaakt. DJAKARTA (Reuter) Generaal Sar wo Edhie, de militaire bevelhebber op Sumatra, heeft in Medan gezegd dat in Noord-Sumatra ongeveer tweeduizend mensen zijn gearresteerd, die poogden een ondergrondse communistische bewe gmg op te richten. BONN (AP) Minister van Financiën Franz Josef Strauss heeft de Westduitse Bondsdag een ontwerp-begroting 1968 voorgelegd, die record-uitgaven van tach tig miljard mark (twintig miljard dollar) vermeldt. Vergeleken met de begroting 1967 zul len de uitgaven 8.2 percent stijgen. Strauss wees erop dat deze begroting de eerste uit de Westduitse geschiedenis is, die is opgesteld aan de hand van een meerjarenplan. Evenals in vorige jaren is defensie de grootste post. Dit jaar is er 18.7 miljard mark (4.675 miljard dollar) voor uitge trokken, een verhoging van 1.1 percent vergeleken met vorig jaar. Na 1969 staan grotere verhogingen van de defensie-uitgaven op het programma Volgens zijn cijfers zullen de defensie uitgaven in 1971 22 miljard mark (5J miljard dollar) bedragen. DJAKARTA (ANP) De leider van de nog overgebleven groep van de fana tieke Daroel-Islam-beweging op West Java, Kastolani, en een aantal van zijn volgelingen hebben zich vorige week aan de bezetting van een militaire post over gegeven. Het leger had intensieve zuive ringsoperaties in het gebied gehouden ADVERTENTIE Aktieve Witte Kruis poeders helpen radikaal. Tegen griep en verkoudheid. En tegen andere pijnen. Witte Kruis maakt u vlot weer fit. ook in tabletten en cachets. MOSKOU, (Reuter). Een man die zich John Smith noemt en beweert voor de Amerikaanse geheime dienst (CIA) te hebben gewerkt, is dinsdag begonnen het verhaal van zijn leven te vertellen in het Russische weekblad „Literatoernaja Ga zeta". Smith zegt te Quincy in de Amerikaan se staat Massachusetts te zijn geboren en in 1950, toen hij als diplomaat in India werkte, door het CIA te zijn aangewor ven. Hij had zich echter van het CIA los gemaakt toen hij tot de overtuiging was gekomen dat deze instelling een bedrei ging voor de mensheid betekende. Hij was naar de Russen overgelopen en had zich in de Sovjet-Unie gevestigd toen mannen van de Amerikaanse geheime dienst hem op de huid waren gaan zitten. Het Amerikaanse ministerie van Buit- tenlandse Zaken heeft meegedeeld dat er van 1950 tot 1959 een zekere John Discoe Smith bij het departement heeft gewerkt. Voor zover men weet is hij nooit bij een andere federale dienst werkzaam ge weest. De bewuste man had om per soonlijke redenen ontslag genomen. Roenge. Het Westduitse ministerie van Binnen landse Zaken heeft ontkend dat luite nant-kolonel Jevgeny Roenge, een lid van de Russische geheime dienst dat eerder deze maand naar het westen is gevlucht, een Westduitser zou zijn. Een woordvoer der voor de Oostduitse veiligheidsdienst had beweerd dat Roenge in werkelijk heid een Westduitser was, genaamd Wil lie Gast, die in maart van dit jaar een i PHOENIX (Reuter). Een jury in de Amerikaanse stad Phoenix (Arizona) heeft Robert Benjamin Smith schuldig bevonden aan moord op vier vrouwen en een kind en de doodstraf gevraagd. Smith was op 12 november van het vorig jaar een schoonheidssalon in een buitenwijk binnengelopen, had de daar aanwezigen gedwongen in een kring op de vloer te gaan liggen, en daarna zijn revolver op hen afgevuurd. Zeven personen werden getroffen, twee overleefden de schietpar tij. verzoek tot vestiging in Oost-Duitsland had ingediend. In de Tsjechische stad Ceske Budovice is een in Wenen woonachtige Tsjech, de 52-jarige Karei Bejcek, tot acht jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens spiona ge ten gunste van de Amerikaanse in lichtingendienst, aldus heeft het Tsjechi sche ministerie van Binnenlandse Zaken gemeld. GENEVE (AP) Italië heeft zich uit gesproken tegen het ontwerp voor een permanent verdrag tegen de verspreiding van kernwapens. In het ontwerp, ingediend door de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie, wordt bepaald dat het verdrag „van on bepaalde duur" moet zijn. Roberto Caracciolo, de leider van de Italiaanse delegatie naar de ontwape ningsconferentie in Genève, verklaarde dat het verdrag slechts voor een bepaald aantal jaren van kracht moet zijn. (Van onze correspondent) LUXEMBURG Minister Luns heeft gisteren na afloop van de eerste zitting van de E.E.G.-ministerraad in Luxemburg, die aan het rapport van de commissie over het toetreden van nieuwe leden was ge wijd, gezegd, dat hg „niet optimistisch" kan zgn over hetgeen is besproken en dat hij „met zorg" de volgende besprekingen tegemoet ziet. Mr. Luns sluit zelfs de mo gelijkheid niet uit, dat op de volgende bij eenkomst van de raad, die op 20 november in Brussel aan hetzelfde onderwerp gewijd zal zgn, een gebrek aan overeenstemming zal komen vast te staan. Het is dus duidelijk dat men de laatste dagen geen stap nader tot de mogelijke overeenstemming is gekomen. Integendeel, het heeft er alle schijn van dat Frankrijk zal blijven vasthouden aan zijn eis dat eerst de Zes onderling moeten beraadslagen over de gevolgen van een toetreden van Enge land, Ierland, Denemarken en Noorwegen. Vervolgens zouden die landen, met name Engeland, voor zover nodig, orde op be paalde zaken (betalingsbalans, valuta enz.) dienen te stellen en eerst daarna zouden zij aan de conferentietafel worden toegelaten. Minister Luns heeft gisterochtend in de vergadering diudelijk de vraag aan de com missie gesteld of zij de bedoeling had voor afgaande voorwaarden aan de nieuwe le den te stellen. Voorzitter Rey heeft daarop wat ontwijkend geantwoord. Wanneer men trouwt, zo zei hij, is het normaal dat men nagaat of men gezond is. De Zes zullen in het geval van Engeland moeten helpen en dus eerst zien hoe de Engelse problemen kunnen worden opgelost. Minister Couve de Murville kwam daarbij weer terug op zijn standpunt: eerst en voor alles een ge- (Van onze correspondent) De nu niet meer betwijfelde dood van de Latijns-Amerikaanse opper- revolutionair dr. Ernesto („Che") Guevara in een Boliviaanse guerrilla heeft overal ter wereld grote aandacht getrokken, alsof de held uit een op de werkelijkheid gebaseerde avonturenfilm tenslotte geheel tegen de gewoonten in was overleden. In Latijns-Amerika vraagt men zich nu echter vooral af of door Guevara's dood de revolutionaire beweging van Castro is verzwakt of dat het ontstaan van een mythe rond een nieuwe „bevrijder" juist zal bijdragen ter versterking ervan. Het levensverhaal van dr. Guevara biedt, voldoende stof voor legende vorming. Revolutionairen zijn dik wijls afkomstig van de stam die zij zelf willen omhakken. Terwijl Fidel Castro de zoon is van een rijke plan ter, stamde Guevara uit een in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires zeer geziene familie van academici. Hij studeerde medicijnen en werd arts in Argentinië. Spoedig reisde hij echter af naar Cuba, waar hij met Fidel Castro aan diens „bevrijdingsoorlog" deelnam. Castro verleende hem het Cubaanse „staatsburgerschap door geboorte". ALS CASTRO's minister van Eco nomische Zaken verscheen Guevara zes jaar geleden aan het hoofd van een veertigkoppige delegatie op een interamerikaanse conferentie in Punta Del Este. Hij droeg een militair veld- tenue zonder onderscheidingstekenen en met open kraag en demonstreerde zo tegen de gewoonten van de kapi talistische wereld. Terwijl tal van ministers en profes soren met goed gedocumenteerde voor drachten kwamen, sprak dr. Guevara twee en een half uur als een volks tribuun. Waarom hij het staatsburgerschap en zijn ministersfunctie in Cuba als hinderlijke ketenen heeft afgeschud, om weer daadwerkelijk voor de revolu tie te gaan strijden, valt moeilijk te begrijpen. Sommigen geloven dat er ernstige meningsverschillen zijn ge weest tussen hem en Fidel Castro, het geen echter door de Cubaanse premier nadrukkelijk is ontkend. Hoewel een chef van de generale staf, die zijn leven in de loopgraven van de frontlinie op het spel zet, zijn zaak in feite een slechte dienst be wijst, kan niemand het idealisme van Guevara in twijfel trekken. Men moet zijn gedrag vermoedelijk zo verklaren, dat hij zich in de organisatorische „papieren strijd" niet prettig voelde en de „directe actie" als een element van zijn revolutionair ingestelde leven er voer. In de recente periode, waarin hij was ondergedoken en de ene inlichtin gendienst na de andere meende hem ergens in Latijns-Amerika op het spoor te zijn, nam Guevara niet deel aan de Dit zou volgens de Boliviaanse autori teiten de gedode Guevara zijn. conferentie voor Latijnsamerikaanse solidariteit in Havanna. Hij werd ech ter met een theatraal gebaar benoemd tot erepresident van de organisatie welke bij die gelegenheid gestalte kreeg. Guevara heeft aan die OLAS-confe- rentie een boodschap gezonden, die nu min of meer als zijn testament is ge publiceerd: „Als wij een dezer dagen ergens op deze aarde onze laatste adem uitblazen een aarde die dan in ons bloed gedrenkt zal zijn en daardoor de onze zal zijn geworden dient men te weten dat wij ons van de draagwijdte van onze handelwijze be wust zijn en onszelf slechts als een element in het grote leger van het proletariaat hebben beschouwd. Onze hele actie is een oorlogskreet tegen het imperialisme en een oproep voor eenheid van de volken tegen de grote vijand van de mensheid, de Verenigde Staten. Waar de dood ons ook verrast, hij is welkom als onze krijgsroep een echo gevonden heeft en er een andere hand in de buurt is om ons wapen over te nemen en te gebruiken". In hét gezaghebbende pro-Castro tijdschrift „Marcha" heeft men thans in Montevideo kunnen lezen: „Che Guevara kan niet dood zijn, omdat een mens die een mythe is, niet kan sterven". Terwijl de Cubaanse organi satie in Havanna al lang geleden heeft geleerd het zonder Guevara te stellen, kan de propaganda van zijn dood pri- fiteren door die mythevorming. En hoe snel het beeld van hem kan verande ren, bewijst het voorbeeld van de Bo liviaanse generaals die nog niet zo heel lang geleden een forse premie op het hoofd van de revolutionair stelden, maar hem (in een gesprek met zijn broer) nu „een held" hebben genoemd. DE „LATINO's" hebben „voorbeel den" nodig. De generaals die 140 jaar geleden voor de onafhankelijkheid streden, stierven na hun emigratie machteloos en vergeten. Maar als „be vrijders" worden zij vandaag geëerd als nationale helden. Iedere officiële bezoeker legt met ernstige blik een grote krans bij de nationale stand beelden in Lima voor Bolivar, in Buenos Aires voor San Martin en in Montevideo voor Artigas. Fidel Castro verklaart dat zijn revo lutie „de tweede bevrijding" van het continent is, namelijk van het Noord- amerikaanse imperialisme (waarbij hij het communisme, waaraan hij zich heeft overgeleverd, vergeet). Voor die vrijheidsstrijd heeft hij idolen nodig. Het wordt tijd om voor Che Guevara in Havanna een standbeeld te bouwen. meenschappelijk standpunt van de Zes vaststellen. Daarna vroeg minister Luns: is iedereen akkoord met het feit dat aan het toetreden van nieuwe leden geen voorafgaande voor waarden mogen worden gesteld? Iedereen heeft toen gezwegen. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft bekendgemaakt dat de VS hebben besloten de wapenleve ranties aan Israel en vijf Arabische lan den op selectieve basis te hervatten. De landen, die in aanmerking komen zijn Libanon, Saoedi-Arabië, Marokko, Libië en Tunesië. Volgens de woordvoerder is het besluit „kort geleden" genomen en wordt er rekening gehouden met de aanzienlijke Russische wapenleveran ties aan andere landen in het Nabije Oos ten, met name de Verenigde Arabische Republiek, Syrië en Irak. In de zitting van de Veiligheidsraad heeft de Egyptische afgevaardigde El Ko- ny Israel ervan beschuldigd tegen alle regels van de beschaving te hebben gehan deld en een „barbaarse" daad te hebben begaan door het onuitgelokt bombarde ren en verwoesten van het „belangrijk ste industriecomplex van Suez. El Kony wees op het rapport van de leider van de VN-bestandscommissie ter plaat se, dat volgens hem bewijst dat Israel de „agressie" had voorbereid en zelfs en kele uren een staakt-het-vuren had tegen gehouden om de verwoesting van de raf finaderijen te voltooien. De Franse afgevaardigde zei dat de vernietiging van de Eilath nog als een militair incident kon worden beschouwd maar dat de verwoesting van de raffina derijen van Suez „een wel bijzonder ver ontrustend karakter" droeg. Inmiddels is bekendgemaakt dat verscheidene eenhe den van de Sovjet-vloot morgen voor een „vriendschappelijk bezoek" in Port Said zullen aankomen. De Arabische verzets beweging Al Fath heeft meegedeeld dat zij in de door Israel bezette gebieden een aantal Arabische collaborateurs heeft te rechtgesteld. Volgens het officiële Alge rijnse persbureau had een leider van de Al Fath dit in een vraaggesprek in Cairo verklaard. Terreur. Drie Joegoslaven zijn streng ge straft voor het voornemen vooraan staande politici te vermoorden en ter reur te plegen. Mato Vlasic kreeg acht jaar tuchthuisstraf, Ljubo Vlasic en Ivan Jurisic acht en een half jaar. Wervelstorm. Een wervelstorm, waarin windstoten van 120 kilometer per uur voorkwamen, heeft in de kuststreek van Oost-Pakistan aan negentien men sen het leven gekost. Honderdtien vis sersboten met vijfhonderd man aan boord worden nog vermist. Doodstraf. De constitutionele raad van Rhodesië heeft bepaald dat het wets voorstel, krachtens hetwelk iedereen bij wie onwettig wapenbezit wordt gecon stateerd, de doodstraf kan krijgen, in strijd is met de grondwet van het land Marihuana. Het researchinstituut van de Britse geneesmiddelenindustrie heeft be kend gemaakt dat er niet genoeg weten schappelijke aanwijzingen zijn die de verzachting van de controle op het ge bruik van cannabis (marihuana) wet tigen, ondanks de eisen daartoe van de kleine Britse minderheid, die mari huana gebruikt. V

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3