Oproep van V-raad tot Israel en VAR: RESPECTEER BESTAND Sjah van Perzië gekroond HET WEER „Geluidshinder aanvaardbaar" De „Jozina" bracht wapens naa ALS EERSTE OVER DE DAM... morris heden avond geopend klassiek wonen Grieks schip in nood bij Galway AR-motie tegen Roolvink werd aangenomen Jongen haalt baby van rivierbodem NIGERIA BEWEERT: Roosevelt wist van moord op de joden" Meubilair kan nieuwe huizen niet in Hughes nieuwe trainer Haarlem Reisredacteur in Jordanië Wm LOEMPIA'S 52e JAARGANG NUMMER 303 DONDERDAG 26 OKTOBER 1967 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewfjk» Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR WMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, f 12,35 per kwartaal, 13,85 franco per post, 95 cent per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije *1 99 MEER VOEDSEL VOOR DE ARME LANDEN Iets kouder De tekst AWZ goedgekeurd B. en W. Amstelveen: Amsterdamse nota Zie verder pagina 2 Het woord is aan In Zwolle Toon Hermans start zesdaagserenners LAMSVACHTJASJES ZWIER MAX KOELEMIJ IJmuider Courant m WASHINGTON (AP) Als gevolg van de onverwacht rijke oogsten heeft de Amerikaanse regering plannen bekend gemaakt om de voedselleveranties aan behoeftige landen te vergroten. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, 17 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 19 Uit stad en omgeving 4, S, 7, 9 In de Vishal en op zee7 Kleine Wereld15 Ferdinandlb Kunst 21 Radio en tv 21 Feuilleton 23 Beeldverhalen 23 Aangestipt 23 Economisch nieuws 25 Scheepsberichten 25 Beurs 25 Sport 27 Luidsprekers 6, 2S Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van donderdagavond tot vrijdagavond: Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust nog harde zuidwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Volledige weerrapporten op pagina twee. Het moment waarop de sjah zijn vrouw tot keizerin kroont. (Telefoto). TEHERAN (AP) Staande voor de pauwentroon heeft sjah Mohammed Reza Pavlevi van Iran zich vandaag een met 3.755 juwelen bezette en met pluimen ge tooide kroon op het hoofd gezet en zich zelf onder het uitspreken van gebeden uit de koran uitgeroepen tot koning der ko ningen van oud- en nieuw-Perzië. Plechtig nam de sjah daarop een twee de kroon en plaatste deze op het hoofd van keizerin Farah, zijn 29-jarige echtge note. Zij was de eerste vrouw die ooit ge kroond is in de 2.513 jaar oude Perzische monarchie. De sjah heeft ter gelegenheid van zijn kroning 4.811 gevangenen gratie verleend en 1.727 anderen strafvermindering gege ven. Politieke gevangenen vallen niet on der de gratieverlening. DUBLIN. (Reuter enANP)— Het 1.73 ton metende Griekse schip „Razani" met 25 opvarenden is gisteravond in de Gal way-baai aan de Ierse westkust in een storm aan de grond gelopen en heeft drin gend om hulp verzocht. Een helikopter van de Ierse luchtmacht vloog vanochtend vroeg naar het schip om hulp te verle nen. Een reddingboot wordt in gereed heid gehouden om uit te varen zodra de storm is geluwd. Ter hoogte van de Azoren heeft de Amerikaanse vrachtboot „American re porter" van ruim 6.000 ton zijn schroef verloren in een zware storm. Een Griek se sleepboot is onderweg. De 499 ton metende Hamburgse kust vaarder „Birgit Müller", die leeg onder weg was naar Rotterdam, is in de mon ding van de Theems na aanvaring met de Griekse vrachtboot „Anghyra" gezon ken. De zeven koppen tellende bemanning en de loods konden worden gered. NEW YORK (Reuter en AP). De Veiligheidsraad heeft woensdagavond met algemene stemmen bestands schendingen in het Nabije Oosten ver oordeeld en een beroep op de be trokken lidstaten gedaan onverwijld „alle verboden militaire activiteiten in het gebied te staken". De ontwerp resolutie was in de plaats gekomen van de voorstellen, die de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie de dag tevoren hadden ingediend. De Russische afgevaardigde Fedorenko noemde de inhoud van de aanvaarde re solutie „kristalhelder van essentie en be tekenis". Volgens hem was het Israël en alleen Israel dat de bestandsovereen komst had geschonden. Zijn Amerikaanse collega Goldberg was van oordeel, dat de resolutie „evenwichtig en onpartijdig was en in essentie overeenkwam met zijn voorstel, waarin ook het tot zinken bren gen van de Israëlische torpedoboot jager .Eilath" in de veroordeling werd betrok ken. De resolutie is gebaseerd op een eerste ontwerp van de Nigeriaan S. O. Adebo Met de Japanse voorzitter van de Vei ligheidsraad, Senjin Tsoeroeoka, heeft hij een belangrijke rol gespeeld in het overleg achter de schermen. Zij hadden dadelijk toen de raad woensdag bijeen was gekomen om een nieuwe verdaging gevraagd teneinde de leden de gelegen heid te geven tot het uitwerken van een compromis. Na de stemming deelde de secretaris generaal Oe Thant mee dat hij met ge neraal Odd Bull, het Noorse hoofd van de VN-organisatie voor toezicht op het bestand in het Nabije Oosten, overleg heeft gepleegd over de vraag hoe de handhaving van het bestand doeltreffen der kan worden gemaakt. Hij noemde het duidelijk dat het aantal waarnemers tot negentig moet worden verhoogd. Voorts sprak hij over het gebruik van kleine patrouillevaartuigen in het Kan-aal, de Bittermeren en de aangrenzende wateren Hij stelde voor ook vier lichte hefschroef vliegtuigen aan te schaffen om de be wegelijkheid van de waarnemers te ver groten en luchtverkenningen uit te voe ren. De resolutie luidt als volgt: „De Veiligheidsraad, 1 veroordeelt de schendingen van het bestand, 2 betreurt de slachtoffers en de mate riële verliezen als gevolg van de de schendingen, 3 bevestigt de noodzaak van de strikte inachtneming van de bestandsbeslui ten, 4 vraagt de betrokken lid-staten onver wijld alle verboden militaire activitei ten in het gebied te staken en ten volle en stipt samen te werken met de VN-organisatie voor toezicht op de naleving van het bestand". DEN HAAG. —De Tweede Kamer heeft gisteren zonder hoofdelijke stemming de Algemene Wet Ziektekosten practisch ge heel ongewijzigd aangenomen. Alleen de P.S.P. en de Boeren waren tegen. Dit succes voor minister Roolvink is niet ge heel zonder strubbelingen verlopen. Voor al de motie van zijn partijgenote me juffrouw Van Leeuwen zal de bewinds man zwaar op zijn maag hebben gelegen. Juffrouw van Leeuwen vroeg in haar motie, een verdere verzwaring van de premielast te voorkomen door voor 1969 de verhouding tussen de bijdragen van de overheid en de inkomsten aan pre mies te herzien. Deze motie werd aange nomen met 89 tegen 45 stemmen. Tegen waren de V.V.D., de S.G.P., de Boeren en het Gereformeerd Politiek Verbond. Van de K.V.P. stemden negen leden te gen van de C.H. 5 en van de A.R. de heer Schakel. Zie verder voor de debatten pagina economie. (Van onze correspondent) BREDA De 16-jarige Eddy Jansen heeft woensdagmiddag het leven gered van een acht maanden oude baby. Het kind zat in een tuigje vast in een wandel wagentje, dat, terwijl de moeder de eend jes voerde vanaf het talud de rivier de Mark inreed. De moeder en enkele andere omstanders liepen onmiddellijk het water in, maar konden het wagentje niet te pakken krijgen. Eddy Jansen dook onder en slaagde er in het kind met het wa gentje op de kant te krijgen. Tijdens het toepassen van kunstmatige ademhaling door een van de omstanders en mond-op- mond-beademing door een politieagent kwam het kind weer bij. AMSTELVEEN. „Er is op het ogen blik voor Amstelveen geen enkele reden voor ongerustheid wat de geluidshinder van Schiphol betreft. Evenmin is het ge meentebestuur van plan om deze reden geen uitvoering te geven aan de uitbrei dingsplannen, zoals die zijn vastgesteld" Dit zei burgemeester D. Rijnders gister avond tijdens een speciale zitting van de Amstelveense gemeenteraad over de ge luidshinder en de eventuele consequenties voor de gemeente. B. en W. hebben hierover een rapport uitgebracht, waarvan één der conclusies is dat de bestrijding van de geluidshinder en wettelijke voorschriften dienaangaande in Nederland nog in een beginstadium van ontwikkeling verkeren. De huidige ge luidshinder moet voor wat Amstelveen betreft aanvaardbaar worden geacht. De burgemeester zegde toe dat de ont wikkeling van de luchthaven Schiphol en de ingebruikneming van de baan 09-27 door het gemeentebestuur met de grootste oplettendheid zullen worden gevolgd. Onze luchthaven is een van de gunstigst ge legen luchthavens van Europa, aldus de heer Rijnders, die overigens van mening was dat de afweging van commerciële en psychologische belangen een zaak is die door de luchtvaartmaatschappij en de omliggende gemeenten gezamenlijk dient te geschieden. Het gemeentebestuur van Amstelveen is van plan een bureau in te stellen, waar de burgerij haar klachten over geluidshin der kan deponeren. Voor de idee van schadeclaims achtte de burgemeester geen reële basis aanwezig. Begin november zal de Amsterdamse ge meenteraad over het Schiphol-lawaai dis cussiëren. Dit zal gebeuren aan de hand van een vandaag verschenen nota van B en W. De aanwezigheid van de luchthaven brengt voor de omliggende gemeenten zo wel voor- als nadelen mee, aldus de nota. Bij een doortastende aanpak van de maat regelen ter vergroting van de hygiëne van het milieu zullen volgens het college de voordelen de nadelen verre overtreffen. Bij de planning van de Bijlmermeer-be bouwing zal zoveel mogelijk rekening wor- d engehouden met het gebruik van baan 09-27. (Van onze correspondent) GRONINGEN. Drie Nigeriaanse oor logsschepen hebben de Nederlandse kust vaarder „Jozina" aangehouden en opge- naar Lagos. Volgens Nigeriaanse autori teiten vervoerde het schip wapens naar Biafra, dat zich van Nigeria heeft afge scheiden. De „Jozina", eigendom van een reder in Loosdrecht, was verhuurd aan een Ni geriaanse maatschappij in Port Harcourt. Het schip vertrok op 7 oktober uit Lissa bon met een lading stukgoederen voor Vittoria in Cameroun. Kapitein van de „Jozina" is de heer W. Plantinga uit Heerenveen. Volgens een niet-recente bemanningslijst waren ver der aan boord de stuurman, L. W. van der Burg uit Noordwijkerhout, de eerste machinist, D. F. G. Augustin en zijn echt genote uit Amstelveen, de tweede machi nist, M. Oosterling uit Haarlem, de ma troos T. Rijpsma uit Bolsward, de kok R. Kersies uit Delfzijl en voorts een Spanjaard en twee Portugezen. De „Jozina" was verhuurd door Kamp's Scheepvaartmaatschappij in Groningen. De directie verklaarde dat wanneer het om stukgoederen gaat de kapitein niet Het laatste gat in de dijk van de polder Zuidelijk Flevoland is gis teren gedicht. Dijkwerkers wuiven naar de fotograaf. Zij waren de eer sten die over de dam kwamen. Er zullen er spoedig meer volgen. «•'Nitóikk S\, - weet at hij vervoert. Na maandag heeft men van de kapitein geen bericht meer ontvangen. NEW YORK (AP). De regering van president Franklin D. Roosevelt wist dat Duitsland een massamoord op joden uit voerde, maar belemmerde, verijdelde en vertraagde stappen die duizenden nazi slachtoffers in de veertiger jaren had kunnen redden. Dit zegt Arthur D. Morse in zijn boek „Terwijl zes miljoen mensen stierven: een kroniek van Amerikaanse apathie", dat in februari uitkomt. Morse, die vroeger bij de nieuwsdienst van de CBS werkte, is nu in West-Duits- land directeur van het internationale radio-instituut. Volgens hem duurde het vijf maanden voor het departement voor Europese za ken handelde na te hebben vernomen dat Hitier opdracht had gegeven alle joden in Europa uit te roeien. Hij haalt een memorandum aan van de minister van Financiën Henry Morgen- thau jr. aan Roosevelt van 16 januari 1944, waarin Morgenthau het ministerie van Buitenlandse Zaken verwijt vijf maanden gewacht te hebben met het aannemen van een plan dat daardoor mislukte duizenden joden uit Frankrijk en Roe menië te redden. H. J. Zeevalking: De verbinding tussen politiek en christendom vind ik blasfemie. Wat moet je in de politiek met de tien ge boden? (Van onze correspondent) ZWOLLE. De eerste bewoners van de woningen in de nieuwe wijk Aa-Ianden hebben gisteren een teleurstellende erva ring opgedaan. Het bleek ondoenlijk gro te stukken huisraad, zoals de spiraal van tweepersoons-bedden, piano en boeken kast door het trappenhuis naar boven te krijgen. Ook via de ramen lukte dat niet. De 215 nieuwe eengezinswoningen zijn tamelijk luxueus en hebben een huurprijs van f241,70 per maand De architect, ir. L. H. O. Buchta had als commentaar op de moeilijkheden: „De trap is royaler dan in de meeste flats. De ramen, 80 cm bij 150 cm, diagonaal 155 cm, kunnen er zo uitgelicht worden. Dat wordt zoveel "edaan. Dat zullen we daar ook doen." (Van onze sportredactie) HAARLEM. Als opvolger van Piet Peeman is als trainer van de betaalde afdeling van de voetbalvereniging Haar lem Barry Hughes aangetrokken. Voor een interview met hem verwijzen wij naar de sportpagina van dit blad. HURK Ruim drie maanden na de Arabisch- Israelische oorlog is onze reisredac teur mr. H. L. Leffélaar naar het Na bije Oosten teruggekeerd. Hij heeft zo juist een verblijf in de Jordaanse hoofdstad Amman achter de rug en is doorgereisd naar Tel Aviv in Israel. Zijn uitgebreide artikel over Jordanië, des te meer belangwekkend gezien de deze week scherp gestegen spanning in het Nabije Oosten, staat op pagina Algemeen. AMSTERDAM Toon Hermans zal op 7 december in het RAI-gebouw in Am sterdam het startschot van de zesdaag se van Amsterdam lossen. Organisator Kurt Vyth heeft voor dit evenement even als vorig jaar elf koppels gecontracteerd, onder wie Peter Post, Fritz Pfenninger, Rudie Altig en Sigi Renz, Palle Lykke en Freddy Eugen vorig jaar tweede in Amsterdam achter Post-Pfenniger) en Jan Jansen en Gerben Karstens waar schijnlijk de toon zullen aangeven. ADVERTENTIES Barteljorisstraat Haarlem Tel. 15552 Leldsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (020) 22 55 >6 Amsterdam Bloemstraat 34 official dealer IJmuider» - Tel. 14208 ONZE SPECIALITEIT 85 ct. Diverse belegde broodjes KENNEMER AUTOMATIEK Velserduinplein 6 - IJmuiden-O. - Tel. 14.000 van 7.30 tot 10 uur met een keurkollektie stijlmeubelen Raamsingel 42 (bij Houtbrug) Haarlem

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 1