Eerst Eva Zuidvietnamese advocaat Loc leider van nieuwe regering Beëdigde president Thieu vraagt Hanoi vredesgesprek Londen wil elke twijfel over Chalfont-incident wegnemen Geen Nobel prijs voor vrede Communisten in Zwitserland in landsbestuur Kosygin wijst een vijflandengesprek over Vietnam af Vier burger ministers in Griekenland afgetreden Indonesisch- Chinese uitwisseling van diplomaten „EEG maakt leven niet veel duurder" Vandaag debat in Brits Lagerhuis Vandaag beslissing over operatie paus Tsjang Kai-Tsjek vandaag 80 jaar mi telegrammen DINSDAG 31 OKTOBER 1967 3 Minister Lardinois: VftrF li (Op dit moment staat zijn hoofd niet naar WF) U kent dat wel: duizend telefoontjes en beslommeringen waar het leven tussen 9 en 6 zo vol mee zit. Gewoon een drukke dag. En daarna? Ook dat kent u wel: ontspannend genieten met een OUDE [WF] GENEVER Want Oude "WF staat achter rustige momenten, als uw hoofd niet langer naar al die drukke dingen staat. WYNAND FOCKINK C4nno 1679 Praten over het weer A ssociatie it ZUIVERE HUID PUROL en PU ROL-poeder Hoe groot de verwaarlozing van de zeer belangrijke opvoedingsfactor „zwemonderwijs" in Nederland wel is, blijkt uit een omvangrijk onderzoek dat is ingesteld door de Koninklijke Neder landse Vereniging van docenten in de Lichamelijke Opvoeding. De enquête le verde een waarlijk ontstellende conclu sie op: Bijna de helft van alle leerlingen die vorig jaar het lager onderwijs verhe ten, waren de zwemkunst niet machtig. Slechts dertig percent der leerlingen kon geacht worden, geoefend zwemmer te zijn. Dat is voor ons waterrijke land een ronduit beschamende situatie, waarvoor men echter niet in de eerste plaats de leiding der scholen verantwoordelijk mag stellen. Op veel scholen wordt met opof fering van lesuren en extra-kosten een min of meer geïmproviseerd zwemonder wijs gegeven, maar het wordt deze scho len niet gemakkelijk gemaakt zo'n initia tief te blijven doorvoeren. Bij de in Zwitserland gehouden verkie zingen hebben de communisten vijf zetels in het parlement behaald, één meer dan de vorige keer. Onder de Zwitserse wet moet elke par tij die over vijf zetels beschikt worden erkend als een minderheidsgroepering en heeft zij het recht deel te nemen aan het bestuur van het land. Het gevolg zal zijn dat voor het eerst com munistische afgevaardigden recht zul len krijgen in iedere regeringscommissie zitting te nemen. Deze commissies be sturen praktisch het land. Normaal neemt het parlement zonder meer de aanbe velingen van de commissies aan. Der halve zullen de communisten zeggenschap in alle beleidskwesties krijgen en ook toegang tot belangrijke staatsgeheimen. MOSKOU (Reuter) Premier Kosygin van de Sovjet-Unie heeft een voorstel om een vijfoandenconferentie voor vrede in Vietnam te houden van de hand gewe zen, omdat het plan niet voorziet in deel neming van Noord-Vietnam en het Zuid- vietnamese Nationale Bevrijdingsfront. Kosygin zette zijn standpunt uiteen in een brief aan de Joegoslavische voorzit ter van de federatie van VN-verenigin gen, Ales Bebler. Bebler had het voorstel gedaan om de premiers van de vijf lan den, namelijk de Sovjet-Unie, Groot- Brittannië, India, Polen en Canada, die aan de conferentie zouden moeten deel nemen. Premier Wilson heeft positief ge reageerd op het voorstel. De Sovjet-Unie en Groot-Brittannië zijn samen voorzitter van de Geneefse conferentie over Indo-China van 1954. India, Polen en Canada zijn leden van de Internationale Controlecommissie voor Vietnam, Laos en Cambodja, die tijdens de Geneefse conferentie werd opgericht. „Alleen het Vietnamese volk heeft het recht te beslissen over de interne zaken van Vietnam. De eerste stap naar de vre de is een onvoorwaardelijke stopzetting van de bombardementen op Noord-Viet nam, aldus de Russische premier. ATHENE, (AP). Vier burgerminis ters in de Griekse militaire regering zijn afgetreden. Premier Constantine Kollias heeft de ontslagaanvragen van Leonidas Razakis (justitie), Nicholas Economopou los (industrie), Panajiotis Tsarouchis (openbare werken) en Alexander Lek kas (arbeid) aanvaard. Vernomen wordt dat zij door vier andere vakministers zullen worden vervangen. Het communiqué gaf geen reden voor de ontslagen, maar van betrouwbare zij de wordt vernomen dat zij als reden heb ben opgegeven hun hoge leeftijd, welke hen niet langer opgewassen maakt tegen hun zware taak. BERLIJN (AFP). „De eerste mens was een vrouw. Niet uit de rib van Adam is Eva voortgekomen, maar Adam is uit Eva geboren." Tot deze opzienbarende conclusie is dr. Friedmund Neumann gekomen op grond van door hem uitgevoerde ex perimenten. Hij heeft deze onthulling gedaan op het congres van apothekers dat in Berlijn wordt gehouden. Neumann meent te kunnen stellen dat zonder het testosteron (het manne lijk hormoon) „alle hogere levende wezens fundamenteel vrouwelijk zijn". Deze theorie heeft volgens hem ook praktische consequenties, voorname lijk wat de homoseksualiteit betreft. De homoseksualiteit moest niet be handeld worden als een misdrijf maar als een verstoring van het hormonale evenwicht, dus een ziekte. De grootste fout ligt uiteraard in de afwezigheid van een voldoende aantal instructiebaden en zweminrichtingen in de grote steden. De verantwoordelijk heid die de betrokken ministeries op zich laden door geen hand uit te steken om de bouw van zwembaden te stimule ren, is niet gering. Jaarlijks verdrinken in ons land ruim 200 kinderen. Dat is de helft van een normale lagere school- bezetting. Het is zeer merkwaardig dat de urgen tie van de bouw van zwembaden zowel door de landelijke als de stedelijke over heden in het algemeen met een zekere ongeïnteresseerdheid wordt beantwoord. Verschijnen tekorten op begrotingen, dan wordt met vaardige hand meteen een streep gehaald door „Bouw Zwembaden" en de projecten worden weer naar de volgende begroting verschoven. Er heerst in onze grote steden een zo schromelijk tekort aan zwembaden, vooral overdekte zwembaden, waarin het gehele jaar door kan worden geoefend, dat het eenvoudig onmogelijk zou zijn alle leerlingen van de lagere school een behoorlijke zwem- vaardigheid mee te geven als zij van school gaan, zelfs al zouden alle scholen bereid zijn het zwemmen als een vak in het rooster op te nemen. Dertig percent van het aantal zesde klassen in Nederland blijft verstoken van zwemonderwijs. Natuurlijk moei zich in de stadswijk waar de scholen lig gen, een zweminrichting op niet al te grote afstand van de scholen bevinden, wil het in de praktijk van het onderwijs mogelijk zijn dat voldoende tijd aan het zwemonderricht kan worden besteed. Waarom gemeentelijke bestuurderen er niet van doordrongen kunnen worden dat zij bij het stichten van „schoolkwartie- ren" (het bijeenbrengen van scholen van diverse aard in een bepaald deel van een stadswijk.) tegelijk ook de bouw van een zwembad in die kwartieren op de blauw druk moeten zetten, is eigenlijk een raadselachtige zaak. Van verschillende kanten is het par ticulier initiatief al jaren bezig de slagzin te propageren „iedere Nederlander moet kunnen zwemmen". Dat men ouderen er niet gemakkelijk toe kan brengen, nog zwemles te gaan nemen, is begrijpelijk. Maar als men er naar zou streven iedere lagere schoolleerling de zwemkunst mee te geven tegelijk met de kunst van het schrijven en rekenen, zou dit oudere contingent over een paar jaar geen pro bleem meer vormen. Het wordt tijd dat zowel van rijkswe ge als in de gemeentebesturen eens het besef doordringt, dat het hier om een ernstige urgente zaak gaat, die al zoveel jaren schromelijk is verwaarloosd dat men er zich alleen maar over schamen kan. /UmiMWMWUWUUWWWAftmWWAAIWWUUWmAltAAAAlU' SAIGON (Reuter) - President Ngoejen Van Thieu heeft vandaag kort na zijn beëdiging de benoeming van de 45-ja- rige advocaat Ngoejen Van Loc to pre mier bekend gemaakt en tegelijkertijd het ontslag van vice-president Ky als pre mier aanvaard. Tijdens een plechtigheid in het presidentiële paleis aanvaardde president Thieu tevens het ontsalg van de leden van het oorlogskabinet dat twee jaar heeft geregeerd. Hij verzocht het oorlogskabinet zijn taak voort te zetten tot premier Van Loc een nieuw kabinet heeft gevormd. Met de benoeming van Van Loc is de vertegenwoordiging, geografisch gezien, compleet. De nieuwe premier komt uit Can Tho, een plaats in de Mekong-delta, De president is afkomstig uit het cen trale deel en de vice-president uit het noorden. Ngoejen Van Loc was kandidaat voor het vice-presidentschap tot vice-luehtmaar- schalk Ky zich terugtrok als kandidaat voor het presidentschap om tezamen met Van Thieu op een lijst uit te «omen. Ngoejen Van Loc die in Parijs heeft ge- DJAKARTA, (Reuter). China heeft vandaag met een speciaal vliegtuig de Indonesische ambassadeleden uit Peking naar Djakarta overgebracht om met het zelfde toestel de Chinese ambassadestaf uit Djakarta naar Peking terug te bren gen. De diplomatieke uitwisseling zonder precedent vormt de afronding van de op schorting in de diplomatieke betrekkingen tussen deze landen en betekent een nieu we stap in de verslechtering van de ver houding. studeerd was sedert vorig jaar septem ber voorzitter van de legervolksraad en de uit tachtig leden bestaande adviesraad van de regering. Hij heeft enkele werken geschreven en was als zodanig nuttig voor de Vietminh in de strijd tegen de Fran sen. Van 1945 tot 1947 was hij hoofdredac teur van „Vietn Minh", een blad dat in tien provincies in de delta werd uitgege ven en van een blad „Aspiraties van het volk" genaamd. Als student,wa^ van Loc bevriend met Ngoejen Van Hieu, de DEN HAAG. Als de verhoging van de produktenprijzen voor rundvlees en voedergranen in de EEG rechtlijnig zou den doorwerken in de consumentenprij zen voor rundvlees en de met de voeder- granen verkregen veredelingsprodukten (varkensvlees, slachtpluimvee, eieren) zou dat voor Nederland een verhoging van de kosten van levensonderhoud in de or de van grootte van 0,1 percent kunnen be tekenen. Met een produktiviteitsstijging is dan geen rekening gehouden. Minister Lardinois vertelde dit gisteren in Den Haag, en liet er meteen bij we ten dat hij wel op zo'n produktiviteits stijging rekent: voortgaande efficiency in onze veredelingslandbouw zal naar zijn verwachting het prijsverhogend effect te niet doen. Dat wil zeggen: als men van een normale prijspositie uitgaat. Onze slachtpluimveehouderij bevindt zich echte op het ogenblik in een abnormaal lage prijspositie en de minister hoopte, dat daarin toch wel spoedig verbetering zal komen voor de producenten. Zoals bekend heeft het produktschap voor pluimvee en eieren vorige week be sloten tot 'n tijdelijke produktiebeperking door middel van een bewerking van de inleg van broedeieren voor slachtpluim- huidige secretaris-generaal van het natio nale bevrijdingsfront, de politieke afde ling van de Vietcong. President Thieu heeft na zijn beëdi ging Hanoi vredesonderhandelingen aan geboden. Hij noemde geen directe voor waarden, maar verklaarde dat de vrede ervan afhangt dat het noorden zich reali seert dat agressie nooit succes zal kun nen brengen. Hij zei dat Zuid-Vietnam vastbesloten was „vrijheid en democratie" te waarborgen. Thieu heeft zich voor zijn verkiezing tot de tweede president van Zuid-Vietnam afzijdig gehouden van de vaak bittere politieke en godsdienstige twisten die in het verleden dikwijls ver deeldheid in de Zuidvietnamese leiding tot gevolg hebben gehad. Als commandant van de vijfde infante riedivisie speelde de rooms-katholieke Ngoejen Van Thieu een belangrijke rol bij de staatsgreep in november 1963 toen het regime-Ngo Dinh Diem omver werd geworpen. Thieu werd vice-premier in de regering-Tran Van Hoeong en secreta ris-generaal van de machtige raad van de strijdkrachten. (Van onze correspondent) LONDEN. Politieke kringen in de Britse hoofdstad verwachtten gis teren dat premier Wilsoti vandaag in het Lagerhuis de goede bedoelingen van de Britse regering wat betreft Europa, zal bevestigen in een poging om alle twijfel, ontstaan door „de verwarring van Lausanne", weg te nemen. ADVERTENTIE OUDE GENEVER Een rondje WF, daar is iedereen vierkant voor. OUDE 1WFI GENEVER in de handige "kneepfles" 11.per hele liter. 10NGE EN OUDE WF GENEVER, CITROENBRANDEWIJN, WF HALF EN HALF, BESSEN, KERSEN EN FRAMBOZEN VAN FOCKINK. WF-SPECIALITEITEN: RUMBERRIES, ROYAL ORANGE, HUBERTINE. Opnieuw is gisteren in Londen van of ficiële zijde ten stelligste ontkend dat de Britse regering ook maar enigerlei dreige menten zou hebben geuit of het voorne men zou hebben om Engelands Europese defensieverbintenissen te verzwakken of te niet te doen. Het is trouwens een axioma dat er tijdens diplomatieke onderhande lingen eenvoudig niet mag worden ge dreigd. Toen lord Chalfont gisteren in Londen sprak aan een lunch van de Britse ka mer van koophandel in Nederland, welke o.a. door minister Witteveen was bijge woond, was hij, zoals te verwachten, niet bereid zich over de controverse uit te la ten. Toen hij arriveerde zei hij: „Ik ben alleen bereid om over het weer te praten het is prachtig". Toen hij na afloop opnieuw aan de tand werd gevoeld over de episode in Lausanne, antwoordde Chal font: „Ik heb werkelijk niets meer te zeg gen". In zijn rede voor de Britse kamer van koophandel in Nederland bracht hij spe ciaal hulde aan onze regering voor haar steun aan Engeland inzake de E.E.G. Hij gewaagde ook van andere belangrijke steun voor Engelands toelating. Lord Chal font voegde er aan toe vol vertrouwen te zijn dat tijdens de discussies, welke de Zes volgende maand zullen voeren, men alle krachten zal inspannen te bereiken dat de gemeenschap op grond van het Verdrag van Rome onderhandelingen met Groot-Brittannië zal beginnen. Omdat lord Chalfont buiten het parle ment, dat vandaag zijn nieuwe zitting be gint, zwijgt, hecht men in Londen weinig geloof aan berichten als zou lord Chal font tegenover een hoge Westduitse autori teit gezegd hebben dat zijn woorden in Lausanne volledig zijn verdraaid en dat het duidelijk is dat de berichten daarover een onderdeel vormen van een binnenland se campagne tegen Engelands aansluiting bij de EEG. De oppositie zal in het parlement Chal fonts onvoorzichtigheid aan de kaak stel len, maar waarschijnlijk niet al te fel van leer trekken, omdat de werkelijke toedracht van de gebeurtenissen nog steeds niet bekend is en waarschijnlijk wel altijd onbekend zal blijven. En omdat de oppositie er geen belang bij heeft de Britse EEG-politiek, die overeenkomt met haar eigen, te ondermijnen. (Van onze correspondent) ROME.Vandaag zal worden beslist wanneer paus Paulus operatief zal wor den behandeld. De drie chirurgen Oaldo- ni, Arduini en Fontane zullen daarbij ook hun aandacht richten op de huidige in zinking van de paus. Gistermiddag is zelfs plotseling een gezondsheidscommuniqué verstrekt, nadat dit enkele weken was uit gebleven. In dit communiqué is er voor het eerst sprake van d operatie, die de paus moet ondergaan. Tot nog toe werd er wel min of meer op gezinspeeld, doch het werd nooit volmondig toegegeven. (Van onze correspondent) STOCKHOLM. Voor de zeventiende maal sinds de stichting van de Nobelprijs voor de vrede in 1901, heeft de Noorse parlementaire Nobelcommissie, die met de jaarlijkse toekenning van de Nobel prijs is belast, besloten dit jaar geen prijs toe te kennen. Hetzelfde was ook vorig jaar het geval. Geruchten deden weliswaar in Oslo de ronde dat de prijs naar de Italiaan Danielo Dolci of naar paus Paulus zou gaan, maar het comité heeft blijkbaar geen geschikte kandidaat kunnen vinden. De Nobelprijs voor natuurkunde werd toegekend aan prof. Hans A. Bethe, zoals wij al hebben gemeld. De Nobelprijs voor chemie is dit jaar aan drie wetenschapsmensen toegekend: Prof. Manfred Eigen, werkzaam aan het Max Planck-instituut voor fysicalische chemie te Göttingen in Duitsland, ont vangt de helft van het totale bedrag, te weten 115.000. De andere helft van de prijs wordt gedeeld door prof. R. G. W. Norrish, verbonden aan de universiteit van Cambridge, en prof. George Porter van het Koninklijk Instituut te Londen. De uitreiking van de prijzen zal op 10 december in de Zweedse hoofdstad ge schieden. (Van onze redactie buitenland) FORMOSA. Vandaag viert maar schalk Tsjang Kai-Tsjek zijn tachtigste verjaardag. Op het eiland Formosa is in de afgelopen achttien jaar zijn droom om nog eens de grote leider van China te worden in rook opgegaan. Regelmatig herhaalt de Chinese generaal de belof te dat hij een invasie op het Chinese vasteland zal leiden en de communisten zal verjagen, maar weinigen hechten nog geloof in zijn uitspraken. Tsjang Kai-Tsjek, die voor en tijdens de tweede wereldoorlog streed tegen de Japanners werd na de Japanse capitu latie in enkele jaren volkomen versla gen door de goed geleide communistis- sche legers van Mao Tse-Toeng. Zijn laatste bolwerk, Formosa, kon hij be houden dank zij de aanwezigheid van de Amerikaanse marine in de zeeën van het Verre Oosten. Tsjangs leger op Formosa telt onge veer 350.000 man. Het zijn de laatste resten van zijn Kwomintang-getrouwen. De ruim acht miljoen inwoners van het eiland hebben lange tijd de aanwezigheid van de nationalistische Chinezen be schouwd als een bezetting. Deze Kwo- mintang-leiding, die na de nederlaag in 1949 uit China wegvluchtte, stond bekend om haar curruptie. De Amerikaanse generaal Stillwell, die tijdens de tweede wereldoorlog in con flict raakte met Tsjang Kai-Tsjek, noem de de Chinese maarschalk eens een „halsstarrige en onbekwame man". Ge neraal Marshall drong er na de oorlog bij Tsjang op aan zijn regering meer democratisch te maken, maar de Chine se leider weigerde. Tsjang Kai-Tsjek was meer soldaat dan politicus. Dat is de reden waarom hij in 1945 de desintegratie van het Chi nese rijk niet heeft kunnen voorkomen. En nog steeds zijn de gevolgen van zijn aanwezigheid op Formosa voor de we reld merkbaar, want in de Veiligheids raad van de Verenigde Naties heeft For mosa een permanente zetel, terwijl het China van Mao Tse-Toeng met zijn 800 miljoen zielen (één kwart van de wereld bevolking) geen lid is van de volken organisatie. ADVERTENTIE Cesar Montes is de nieuwe guer rillaleider in Guatemala. Hij is de opvolger van Luis Lima, die bij een auto-ongeluk om het leven is ge komen. De nieuwe leider van het rebellenleger in Guatemala zegt op twee dingen de nadruk te willen leggen: de grond behoort aan hen die de grond bewerken en alle ver halen over wapens uit Cuba, China, Tsjechoslowakije of de U.S.S.R. zijn onjuist. De rebellen zeggen hun wapens op het Guatemalaanse leger te veroveren. i 467 miljoen meer. Tussen 1950 en 1960 is de bevolking van onze aardbol met negentien percent toegenomen. In deze periode groeide zij van 2.526 miljard tot 2.993 miljard mensen. Marina Oswald. Marina Oswald Porter, de weduwe van Lee Harvey Oswald, de vermoedelijke moordenaar van pre sident Kennedy, heeft een eis tot scha devergoeding tegen de Amerikaanse regering ingesteld. De som bedraagt een half miljoen dollar. Veroordeeld. De krijgsraad van Athene heeft elf personen tot gevangenisstraf fen variërend van zestien tot twee jaar veroordeeld wegens hun aandeel in een spionagecomplot „dat van 1965 tot mei 1967 werd geleid door de vroegere mi litaire attaché bij de Syrische ambas sade in Athene". Naam. Tot rapportrice van de VN-com- missie voor het bevolkingsvraagstuk, die momenteel in Genève vergadert, is een afgevaardigde van de Filippijnen benoemd. Haar naam luidt Concepcion. Bommen. Maandagmorgen zijn vier niet ontplofte bommen gevonden in het ge bouw, waar het kantoor gevestigd is van de rector van de universiteit van Madrid. Von Hase. De Westduitse regeringswoord voerder Karl-Günther von Hase heeft op aandringen van bondskanselier Kie- singer de functie van staatssecretaris van Defensie aanvaard. Kinderen gedood. Een 37-jarige moeder in de Amerikaanse stad Reading heeft in een vlaag van waanzin getracht haar vijf kinderen te doden. Twee kinderen een dochter van achttien en een zoon van vijftien jaar werden in hun slaap met revolverschoten gedood. Drie zoons van zeventien, twaalf en acht jaar konden op tijd worden gered.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3