Muur voor Beeckestein belemmert zicht op riante buitenplaats Verenigingsnieuws uit de IJmond Schrootfraude bij Hoogovens Bezwaar van Velsen tegen scholenplan in Beverwijk Stoffelijk overschot van opvarende „Orion* gevonden Schaakduel tussen abonnees en Kijk Uit Schilderijen van Dick Ket bij Felison Aanhanger met gebreken mm Jubilarissen bij Hoogovens Somber perspectief voor DEM-dames Havenberichten Nog een lichaam waargenomen Pand Romeyn wordt spoedig ontruimd B.S.C.R. regelt intocht Sint Omzet van Urker visafslag boven de 25 min gulden Noteringen van groenteveiling M. Kolkman van SVHB koninklijk onderscheiden Glazenwasser brak been op overweg Gestolen auto in Santpoort gevonden APV in Den Haag geheel aangenomen ET-route wordt verbeterd 5 imhmwbhi Z*. pwwèl XMJJ ABA! SAS DINSDAG 31 OKTOBER 1967 mmmm f. mm wmjm lUl II Slangemuren Velsen-IJ muiden Beverwijk V '4' >*ss? iSm m m (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. De rode bakstenen muur die aan de wegzijde vóór het landgoed Beeckestein wordt opgetrokken is bijna voltooid. De metselaars zijn al bezig aan de hoofdingang. Op zichzelf is de nieuwe muur een fraai stuk metselwerk, getui gend van vakmanschap. De muur wordt op een historisch verantwoorde wijze op getrokken van speciaal gebakken steen tjes, onder mede-verantwoordelijkheid van Monumentenzorg; een herbouw dus in de oorspronkelijke staat. Maar deze hoge muur belemmert voor een groot deel het open uitzicht van de weg af op het buitenhuis met de koets huizen en de grote tuin. Aan dat open zicht was men gewend geraakt en daarom wordt de muur nu als storend ervaren, temeer daar de tamelijk fel rode kleur van de nieuwe bakstenen al te contraste rend afsteekt tegen het voorname witte aanzien van Beeckestein. De herbouw van de muur op deze wijze past stellig in het kader van de zeer zorg vuldige restauratie van Beeckestein. Waarschijnlijk zullen er echter vele ja ren moeten verlopen voordat de nieuwe muur een minder opvallend en storend aanzien krijgt dan thans het geval is. Minder in het oog springend maar bouwkundig en historisch veel interessan ter dan de muur vóór Beeckestein zijn de gegolfde tuinmuren opzij van de bui- DINSDAG 31 OKTOBER Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, IJmuiden, 20 u.: Concert C.O.V. Looft den Heer; uit gevoerd wordt „Requiem" van Mozart. Geref. Jeugdgeb. De Haven, Schipbroe- kenweg, Santpoort, 20 u.: Receptie i.v.m. 25-jarig bestaan Santpoorts Hervormd Koor. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 19 tot 21.30 uur. WOENSDAG 1 NOVEMBER Hotel Royal, 17.30 u.: Receptie Henri van Marken. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek. Plein 1945: 14.30 tot 17<30 uur en 19 tot 21.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Vel- sen-Noord: 14.30 tot 17.30 uur; filiaal ge meentebibliotheek en r.-k. bibliotheek in Santpoort-Noord, gebouw „Spaarnberg", Wüstelaan 79: 14.30 tot 17.30 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 10 tot 12 u. en 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Banjaert- straat 13, Velsen-Noord: 14 tot 17 uur. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. WOENSDAG 1 NOVEMBER Huize „Scheybeeek", Velserweg 2, 19 u.: Bloemschikken door de St. huish.- en gezinsvoorlichting. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: pottenbakken en glazuren o.l.v. Otto Heuvelink, door Kennemerstaten. Buurthuis De Lichtboei, Maasstraat 5, 14-15 u.: Kleuterclubje, 4-5 j.; 16-17.30 u.: cursus handenarbeid, meisjes v. 6-12 j.; 19-21 u.: cursus tienermode, meisjes v. 12-17 j.; 15.30 u.: knutselclub,, jongens van 6-12 j.; 20-21.30 u.: toneelclubs, voor jongeren boven 16 j.; 20-22 u.: knip- en naaicursus, volwassenen, o.l.v. mevr. A. van Gurp Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-10 u.; 10-11.30 u.; (dames zwemmen), 12-13.45 u.; 14.15-15.30 u.; 16- 17.30 u. en 20.45-22 u. Verenigde Openbare Bibliotheek Bever wijk-Heemskerk; Beverwijk, Hendrik Bur gerstraat 70, volw.: 15-17.30 u. en 19-21 u.; jeugd: 15-17.30 u.; Arendsweg 61, volw.: 15-17.30 u.; jeugd: 14-17.30 u.; Oosterwijk, Amstelstraat 44, jeugd: 14.30-17.30 u.; Meerestein, Parmentierstraat 2, jeugd: 14.30-17.30 u.; Wijk aan Zee, De Zwaan- straat 4a, volw.: 19-21 u.; jeugd: 14.30- 17.30 u.; Heemskerk, Kerkweg 45, volw.: 19-21 u.; Ruysdaelstraat la, jeugd: 14.30- 17.30 u. tenplaats uit de achttiende eeuw. Deze dienden ter afsluiting van de moestuinen. Het zijn gegolfde muren, ook wel slange muren genoemd. Ondanks de geringe dikte zijn deze eeuwenoude muren bijzon der solide gebleken. In de holle gedeel ten van de muurvlakken werden vfoeger perziken, druiven en andere vruchten gekweekt. Een der eeuwenoude gegolfde tuin muren bij Beeckestein. Een nieuwe muur onttrekt Beecke stein voor een groot acel aan het oog van de voorbijganger. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Een der ovens van de Martinstaalfabrieken van Hoogovens is stilgelegd omdat de bemetseling bleek te zijn beschadigd. Bij een onderzoek werd in de oven zand en beton aangetroffen, hetgeen het vermoeden heeft gewekt dat een schrootleverancier zijn grondstof met zand en beton heeft verzwaard om een hoger gewicht in rekening te kunnen bren gen. De Velsense recherche, die op de hoogte is gebracht, stelt een onderzoek in. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. De stichting „Felison" houdt van vrijdag 3 november tot en met maandag 27 november een expositie van schilderijen van de kunstschilder Dick Ket in de expositieruimte Heidestraat 45, IJmuiden-Oost. De opening wordt aanstaande vrijdag avond om acht uur verricht door Wouter Kotte. De tentoonstelling zal dagelijks open zijn van 14 tot 17 uur. VELSEN Op de rijksweg 9 reed maandagmiddag tegen halfvijf een vrachtauto met een tweewielige aanhan ger, een zogenoemde keetwagen. De Vel sense politie had er belangstelling voor, want bij onderzoek bleek dat de aan hangwagen, waarmee een vierenvijftig- jarige Haagse chauffeur nog naar Maas sluis moest rijden, niet was voorzien van de vereiste rem, geen kentekenplaat had, terwijl voorts stoplichten, richtingaanwij zers en lengtedriehoeken ontbraken. Te gen de chauffeur is proces-verbaal opge maakt. v (Van een verslaggever) IJMUIDEN. De gemeente Velsen maakt bezwaar tegen een voorstel van de gemeente Beverwijk tot stichting van een drietal scholen voor openbaar voort gezet onderwijs, omdat door Beverwijk is verzuimd het gehele IJmondgebied in de beschouwing te betrekken. Beverwijk wil een havo-school als on derdeel van een te vormen scholenge meenschap lyceum havo mavo, een gymnasium als onderdeel van eerder ge noemde scholengemeenschap en een school voor l.o.a.o. als onderdeel van een te vormen scholengemeenschap voor het l.a.v.o. en lager beroepsonderwijs. Had, in het kader van de Mammoetwet de gemeente Beverwijk 't gehele IJmond gebied wel in beschouwing genomen, dan zou dit tot de conclusie hebben moeten leiden dat in dit gebied wat het openbaar voortgezet onderwijs betreft in de eerste jaren slechts plaats is voor één atheneum, één gymnasiale onderwijsinrichting, twee havo-scholen en één leao-school. Deze opzet zou zijn verkregen, indien in overleg met de gemeente Velsen tot stich ting van ee gemeenschappelijke openba re lagere school voor de IJmond was besloten en indien men voor de omzetting van het gemeentelijk lyceum voorkeur zou (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Zeven personeelsleden van Hoogovens zullen in de maand november jubileren wegens hun 25-jarig dienstver band. Het zijn de heren: J. J. Webbe, af deling nieuwbouw, uit Heemskerk; E. Ka- rel. werktuigkundige afdeling, uit Bever wijk; Chr. van der Laan, Mekog, uit IJmuiden; W. H. Engelkes, afdeling nieuwbouw, uit Velsen; H. Markx en P. Verswijveren, beiden van de technische dienst ijzer en staal, uit Beverwijk, en H. E. van Someren, personeelszaken, uit Heemskerk. hebben voor een havo-school boven een atheneum, hetgeen niet het geval blijkt te zijn. Óm deze reden wordt nu een nieuwe havo-school geprojecteerd. (Van een volleybalmedewerker) IJMOND. Het begint er voor DEM dames donker uit te zien in de overgangs klasse volleybal. Vrijdagavond moesten zij weer een nederlaag incasseren, waar door zij nog vaster op de onderste plaats zijn gedrukt. Dit keer was het S.V. Argos 2, die geen pardon had met de Bever- wijkse dames. Verder dan een setzege kon DEM niet komen. In de afdeling heren eerste klas stond de plaatselijke ontmoeting tussen Smash 2 en Dynamo 1 op het programma. De verwachting was, dat het zeer spannend toe zou gaan tussen deze twee. Tijdens de eerste set kwam dit ook tot uitdrukking 16-18. De volgende sets echter kwam Dynamo er niet meer aan te pas 15-5, 15-9, 15-2. De andere wedstrijd in deze klas was Schorpioen 1 Tyfoon 3. De oranjehemden hadden geen enkele moeite met de derde keus van Tyfoon, die toch wel ver achter blijven bij vorig seizoen. 15-13, 15-9, 15-11. Smash dames laat er geen twijfel over bestaan, dat zij dit seizoen een serieuze gooi naar het kampioenschap willen doen, ook al zijn zij pas uit de tweede klas ge promoveerd. Nu was het DEM 2, dat het slachtoffer werd. De reserves van Dem kregen geen voet aan de grond. 3-0 (15-5, 15-6, 15-3). In de heren tweede klas heeft ODIN 2 weer een oude concurrent uitgeschakeld. DEM 1 werd aan de zegekar gebonden 3-0. Uit het voorgaande blijkt wel dat DEM een zeer slechte avond had. De overige uitslagen waren. Heren tweede klas; Smash 3 Tyfoon 4 3-0, derde klas; Set-up VVZ 2-2, OD 3 Smash 4 0-3. Dames tweede klas; Smash 2 Dyna mo 2 3-1, VCK 2 Dynamo 3 3-1. Maandag aangekomen te IJmuiden: Wotan, van Dagenham; Thalia, Londen; Hayling, Dover; Tweelo, Felixtowe; Yewdale, Londen; Campero, Bremen; Kirsten Smits, Mogadan; Aardenburgh, Norrkoping; Skaumor, Pepel, IJmuiden; Kostro- nales, Leningrad, IJmuiden; Capella, Norresun- det; Hathershus, Rotterdam; Kehdingerland, Avonmouth; Spaarneborg, Rotterdam, IJmuiden. Dinsdag aangekomen te IJmuiden: Schiekerk, van Antwerpen; Dietert, Bridgeport; Borre, Hamburg; Globe Carrier, Norfolk; Philetas, Rot terdam; Zaanstroom, Huil; Hedwich Panbacker, Maandag vertrokken te IJmuiden: Augusta, naar Felixtowe, IJmuiden; Ralf, Dusseldorf, IJmuiden; Heinrich Nagel, Helsinki, IJmuiden; Ria-F., Hamburg; Dinkel, Rocheford; Eqro- chemist, Philadelphia; Androweda, Uppsala; Dina, Faversham, IJmuiden; Confid, Kingslynn; Regina Ida, Londen, IJmuiden; Wotan, Dagen ham; Gronitas. Londen; Hunzeborg, Aberdeen, IJmuiden; Nerlandia, Delfzijl; Dania, Rotter dam; Twee Gezusters, Rotterdam; Senegalkust, Bremen. Dinsdag vertrokken te IJmuiden: Salvinia, naar Londen; Djatisari, Djakarta; Brittenburgh, Leith. (Indien achter de haven van herkomst of be stemming geen nadere aanduiding volgt, be tekent dit dat het betreffende schip van of naar Amsterdam is gegaan.) (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Maandag omstreeks 23.00 uur heeft de Katwijkse logger „An na Jacob" KV 186 het stoffelijk overschot van de 41-jarige Nico Varkevisser, die als matroos dienst deed aan boord van de op de Noordzee verdwenen kotter „Orion" KW 37, in IJmuiden aangebracht. De „Anna Jacob" had het lijk drijven de aangetroffen op vijf mijl van de Texel se wal tussen de boeien ET 3 en ET 4. In de morgen van maandag waren vier kotters uit IJmuiden de „Anna Jacob" KW 186, „Andie" KW 12, „Pieter Jacob" KW 195 en „Jacob Senior" KW 226 zoekende naar eventueel overlevenden en slachtoffers van de „Orion", daarbij ge holpen door een aantal vaartuigen uit Texel en Den Helder. Het was een uit Harlingen afkomstige kustvaarder die een lichaam zag drijven en dit via zijn radio mededeelde aan de „Anna Jacob". Na aankomst van de „Anna Jacob" met het stoffelijk overschot aan boord in (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het pand van de fir ma Romeyn aan de Zeestraat 34 zal zeer spoedig worden gesloopt. Op 11 novem ber moet de firma, die tijdelijk gehuis vest wordt aan de Meester Van Lingen- laan, het perceel ontruimd hebben. Het is te verwachten, dat de gemeente „de puist" van de Zeestraat nog deze maand zal la ten slopen. Er is echter nog geen aanne mer gecontracteerd. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De Beverwijkse Ge zelligheidskamer „De Witte Lely" is dit jaar niet in staat de intocht van Sint Nicolaas te organiseren. Op initiatief van de BSCR heeft zich daarom een comité uit de burgerij gevormd, dat bestaat uit leden van de Contactraden, de Speel tuincentrale, de BHK, De Zwervers en de BSCR. Het comité is van plan er een echt kinderfestijn van te maken. Momen teel wordt er hard aan de- voorbereiding gewerkt. Eventuele informaties kunnen worden ingewonnen bij de heer A. Klijn (BSCR), telefoon 02510-27647) URK. Gisteren heeft omzet aan de Urker visafslag de 25 miljoen overschre den. Ruim drie maanden eerder dan vorig jaar. Dit bedrag werd bereikt door de aanvoer van de UK 68, schipper Romkes, terwijl de vishandelaar Hulstuit Harder wijk de koper was van deze aangevoerde vis en daarmede de 25 miljoen volmaakte. Urk, hoewel midden in Nederland ge legen, is nu op een na de grootste aan- voerhaven van Noordzeevis. De kotter- vloot van Urk breidt gestadig uit, maar zoals uit door de burgemeester, de direc teur van de visafslag de heer Keuter en anderen gehouden toespraken bleek de re gering is nog steeds niet ten volle over tuigd van de noodzaak van vergroting der Urker aanvoerhaven. In de grote gemeen telijke visafslag heerste een zeer feeste lijke stemming. BEVERWIJK, 30 oktober. Bospeen 30- 34, bloemkool 63-127, spinazie 45-120; prei 15-36; sla 6-20; groene kool 20-30 rode kool 6-16; boerenkool 15-30, andij vie 27-60, sperziebonen 120-260, snijbonen 150-200, tomaten 40-110, waspeen 13-30, selderij knollen 12-30, uien 15-26, spruiten 35-84, witlof 90-140, breekpeen 5-16. (Van onze schaakmedewerker) De tweede zet van onze lezers in de schaakwedstrijd tegen de Velser schaak club Kijk Uit is Pgl-f3. Deze ontwikke ling van het paard is een goede, veelge- kozen openingszet. Behalve deze paardga- lop bleek er ook animo voor de pionzet d2-d3 aanwezig. Hoewel niet slecht, is dit voor de witspeler een wat te passieve zet. De gekozen zet is in de ladderwedstrijd goed voor 5 punten; de zet d2-d3 levert 3 punten op. Het antwoord van Kijk Uit is Pb8-c6. Enkele clubschakers gaven de voorkeur aan de pionzet f7-f5 terwijl ook d7-d6 aanhang verwierf. Aan onze lezers nu de taak de derde zet te bedenken. Ook al hebt u tot nu toe aan deze wedstrijd niet meegedaan. U kunt ook bij de derde zet helpen een zet voor de lezers te bedenken. Voor hen, die menen dat het kansloos spelen is tegen de gecombineerde krachten van club schakers zij opgemerkt dat de Kijk Uit- leden individueel van elkaar een zet inle veren waarbij het dus geenszins zeker is dat steeds de sterkste zet de meeste voorkeursstemmen krijgt. Uw inzending DOOOOOOCCC COOGOOOOCOOCOOOOOOOCCOCOOOOOOOOOOOOö moet uiterlijk met de eerste postbestelling van vrijdag 3 november aanwezig zijn bij de IJmuider Courant, Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden Beverwijkse Courant, Zee straat 18, Beverwijk of bij onze schaak- medewerker Tj. de Jong, Santpoortse Dreef 104, Santpoort. De gekozen zet met het antwoord hierop van Kijk Uit kunt u tegemoet zien in onze editie van dinsdag 7 november. IJmuiden werd in het slangenpakhuis on der het havenkantoor aan de Noordzijde het lichaam opgebaard. Twee broers iden tificeerden het als stoffelijk overschot van hun broer Nico Varkevisser. Een lijkwa gen heeft de overledene naar Katwijk vervoerd. Omstreeks halftwee maandagmiddag kwam via Scheveningen Radio een be richt, afkomstig van de Wieringer garna- lenkotter WR 225 dat een drijvend lichaam was waargenomen ter hoogte van Bergen. De garnalenkotter was vissende en alvorens het vistuig was binnenge haald kon de Wieringer kotter niets doen om het lijk niet verder te doen afdrijven. Tijdens het binnenhalen raakte een deel van het net verward in de schroef van het vaartuig en zodoende ging nog meer tijd verloren. Inmiddels was uit IJmuiden de redding boot van de Koninklijke Noord- en Zuid- Hollandse Reddingmaatschappij ,Neeltje Jacoba" vertrokken naar de opgegeven positie. De „Neeltje Jacoba", onder schip per Leen 't Hart zette er een grote vaart achter. Het was met grote spijt, dat stuur man Oldenburg om kwart over vijf aan de kustwacht IJmuiden meldde, dat het zoeken naar het lichaam vergeefs was gebleven. De „Neeltje Jacoba" had alle risico's aanvaard en zelfs tot op zeer korte afstand van het strand van Bergen ge zocht. Toen de duisternis inviel, moest het zoeken worden gestaakt en keerde de „Neeltje Jacoba" naar IJmuiden terug. Op het strand bij Egmond is maandag een visschuif afkomstig van de „Orion" gevdnden. Bij Callandsoog vond men een gatzeil en een boei, eveneens van de „Orion". Er zijn nu sterke aanwijzingen, dat de ramp met de „Orion" zich heeft voorge daan tussen Egmond en IJmuiden. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. De heer M. Kolkman, chef van het bedrijf distributie elektrici teit van het Staats vissershavenbedrijf in IJmuiden, heeft dinsdagmiddag uit handen van de directeur van het SVHB, de heer J. Oorebeek, de medaille in goud verbon den aan de orde van Oranje Nassau in ontvangst genomen. Het was tevens het afscheid van de heer Kolkman die 65 jaar geleden in De venter werd geboren. IJMUIDEN. Op de spoorwegovergang in de Julianakade bracht een zestigjarige glazenwasser uit IJmuiden maandagmid dag zijn bromfiets nagenoeg tot stilstand toen er twee personenauto's naderden. De chauffeur van de personenauto die achter de bromfietser reed, raakte diens linker been en de glazenwasser kwam daardoor te vallen. Hij is met een gebroken been door de Ongevallendienst naar het Anto- niusziekenhuis gebracht. (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN. Maandagavond om half twaalf trof de Velsense politie bij de rij wielstalling van het station in Santpoort- Zuid een onbeheerde personenauto aan, waarvan het tochtraampje kennelijk was geforceerd. Een onderzoek wees uit, dat de auto op 29 oktober in Haarlem is de auto op 29 oktober in Haarlem is ontvreemd. DEN HAAG. Het hoofdstuk der open bare zedelijkheid in de Haagse ontwerp- algemene politieverordening is aangeno men. Hiermee is de nieuwe a.p.v. thans geheel aanvaard. Vele organisaties, per sonen en instellingen hebben bezwaren te gen het stuk over de zedelijkheid gemaakt, omdat het discriminerend zou werl_-;n voor homofielen. Een amende ment waardoor dit artikel een ruimere strekking kreeg en zich tegen ontucht als geheel keert, werd aanvaard. Het geamendeerde artikel spreekt over „ontucht met personen van het andere of hetzelfde geslacht". Met dit amendement van de heer Appel, (V.V.D.) kon de raad zich verenigen, met uitzondering van de Boerenpartij. Uit de raad waren eerder voorstellen gekomen om uitsluitend over „personen" te spreken. Hiertegen had burgemeester Kolfscho ten bezwaar, omdat het artikel niet tegen de ontucht in het algemeen gaat, maar te gen de excessen van de homofiele on tucht in het Haagse Bos. DEN HAAG. Het Nederlandse mij- nenbestrijdingssquadron 128 gaat begin nen aan het tweede gedeelte van een gro te operatie welke ten doel heeft om de zogenoemde ET-route, de belangrijke scheepvaartroute benoorden de Wadden- kust, te verbeteren door het „rechttrek ken" van vier bochten Tevoren zijn in samenwerking met de Belgische marine scheepswrakken gelokaliseerd.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 5