DE ZILVEREN HAMER AMRO-LENING PANDA EN DE MEESTERVERVALSER POLLE, PELLI EN PINGO ngestipt ■elna SSSHE® KRAMMETJE FOK (als u in 18 maanden zou aflossen). ENGEL Ons vervolg verhaal Amsterdaad 75" ftfirdt stithting RECHTER TIE EN HET GESTOLEN HALSSNOER «Bfrs. DINSDAG 31 OKTOBER 1967 Een roman uit de vikingtijd door VERA HENDR1KSEN Als U met de vraag zit hoe U op korte termijn aan contant geld moet komen, kan de AMRO Bank U daar een duidelijk ant woord op geven. Stel U wilt 2.500, van ons lenen en in 18 maanden terug betalen. Dan betaalt U per maandelijkse termijn 152,62. Rekent U nu even mee: 18 X 152,62 ƒ2.747,16. In die an derhalf jaar betaalt U dus ƒ247,16 aan financieringskosten, waarin begrepen rente alsmede vergoeding voor administratie kosten en overlijdensrisico. Dat is gemid deld nog geen 14,per maand. Waarom komt U niet eens langs bij de Amsterdam-Rotterdam Bank in Uw buurt? (Bellen of schrijven kan natuurlijk ook). Dan vertellen wij U alles over de bedragen die U kunt lenen en het aantal termijnen waarin U kunt terugbetalen. Over de gemakkelijke manier van terug betalen. Over het feit dat bij overlijden het nog niet terugbetaalde gedeelte van de AMRO-Lening wordt kwijtgescholden. Voordat we het vergeten: de AMRO- Lening-folder ligt voor U klaar. EEN SERVICE VAN DE AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK Citroenjenever Haal Henkes in huis! Jongen terroriseerde cafetariabezoekers Kees Stip NAAIMACHINES 71) Intussen was iedereen in de hal bij geschoven om van Kjartans wonder lijke verhalen te genieten en Olve, die zich bijzonder leek te amuseren, wilde hem al naar zijn verdere avon turen van de Vinlandse reis vragen, toen opeens van het andere eind van de hal een doordringend scherpe vrouwenstem klonk. Kjartan! Kjartan kromp ineen. Ik moet gaan, je moet me maar verontschul digen, Sigvat mompelde hij verlegen, terwijl hij zich als een haas uit de voeten maakte. Maar sinds die dag werd hij niet anders dan Kjartan, de roodhuidenschrik genoemd. Het was, alsof Brage, de god der poëzie, zelf op Egge zijn intrede had gedaan sinds de komst van Sigvat. De bron van zijn dichtgave scheen onuitputtelijk en iedere gebeurtenis, hoe onbelangrijk ook in den huize, gaf hem aanleiding tot het maken van een vers. Nu eens schilderde hij op geestdriftige wijze de avonturen van Olve en jarl Eirik op vikingtocht, een andere maal vervaardigde hij een droevig vers, omdat een der meisjes het eten had laten aanbran den. Hij stelde zo'n warme belangstel ling in het doen en laten van zijn medemens en was zo vol levenslust en vrolijkheid, dat iedereen hem graag mocht. Slechts een enkele maal was hij in de dromerige stem ming, waarin Sigrid hem op die eerste dag had gezien. Hij had haar gevraagd, of hij meer van haar werk mocht zien en zo had ze uit haar kis ten allerlei lappen gehaald, die ze zelf mooi vond. Telkens trof het haar opnieuw hoe zuiver hij haar bedoelin gen aanvoelde. Toen hij het doek zag, waaraan ze gewerkt had toen ze Grjotgard verwachtte, zei hij zonder een spoor van twijfel: Wat maakte je toen een zware tijd door. Ze had hem niet geantwoord, dat was immers niet nodig. Sigrid merkte wel, dat Olves blik meermalen op haar rustte als zij en Sigvat samen praatten. Zelf had ze ook wel eens gedacht dat het wel heel toevallig was dat Sigvat altijd iets te doen scheen te hebben in de keuken als zij daar was, of in de oude hal als ze daar rustig zat te weven. Op zekere avond werd het Olve te machtig. Bij het uitkleden wierp hij nijdig zijn schoenen tegen de muur. Nu wordt het toch al te gek! barstte hij uit. Sigvat had een vers ter ere van Sigrid gemaakt en dat aan tafel voor gedragen. Olve was inwendig woe dend maar hij had zich om wille van de gastvrijheid weten te beheersen. Schreeuw niet zo, waarschuwde Sigrid, ze kunnen je op Maerin horen! Dat moet ook! brieste Olve, en ik hoop, dat je vriend Sigvat niet zo in zijn eigen voortreffelijkheden verdiept zit, dat hij me ook kan horen. Nu weet ik tenminste, wat er gebeurd is met de druppels dichters- mede, die Odin verloor tijdens zijn vlucht naar de Asenburcht. Ze kwa men natuurlijk op IJsland terecht, daar is de drank te krijgen, die van sukkelachtige mannen verzenmakers maakt. Daarom zit heel IJsland vol dwaze rijmelaars, die menen dat ze kunnen dichten. Dat je Sigvat niet mag, is je eigen zaak, zei Sigrid wat wrevelig, maar je moet hem geen onrecht aandoen. Hij is werkelijk een goed dichter en als jij meent, dat hij wat te veel van de dichtersmede heeft gedronken, nu dan is dat de schuld van Odin zelf. Natuurlijk verdedig jij hem Olve citeerde op schampere toon een der minder geslaagde regels van Sig- vats vers: „Schoon als het zonlicht vertoont zich de vrouw in de hal". En naar dergelijke onzin moeten wij luisteren en nog verdragen dat jij hem verrukt zit aan te staren ook! Houd nu maar op! Sigrid werd ook boos. Omdat ik op Sigvat en op zijn verzen gesteld ben, hoef jij je nog niet als een jaloerse beer te gedragen. Als je vindt, dat ik verkeerd gehan deld heb, zeg dat dan ronduit en anders kun je beter zwijgen. Olve wilde haar juist lik op stuk geven, toen de kleine Tore, die het andere bed in de kamer met zijn broer en zuster deelde, overeind krab belde, gewekt door hun opgewonden stemmen. Sigrid ging naar hem toe om hem te sussen maar intussen was ook Gudrun huilend wakker geworden en het duurde enige tijd, voordat de kinderen weer rustig waren. Olves boosheid was in die tijd ge zakt. Hij zat achterover geleund in bed met gesloten ogen, er lag een vermoeide uitdrukking op zijn gelaat. Sigrid bleef even naar hem staan kijken. Hij begon al wat grijs te wor den, en al was het hem nog niet aan te zien, zelf beweerde hij, dat hij te dik werd. Om in goede vorm te blij ven, beoefende hij regelmatig sport en het schieten met pijl en boog. Nam hij dat onschuldige voorval met Sigvat misschien zo zwaar op, omdat hij het grote leeftijdsverschil tussen hen beiden begon te voelen? vroeg Sigrid zich af. Toen ze naast hem in bed kroop, nam ze zijn arm en legde die om zich heen. Hij zei niets, en ze bleef stil liggen met haar hoofd tegen zijn schouder. Ze waren nu ruim zeven jaar ge trouwd en Sigrid voelde, hoezeer haar leven met dat van Olve verweven was. Zij zouden onmogelijk meer ge scheiden kunnen worden, zonder dat ook het leven van de ander daardoor verwoest werd. Hoe kon Olve ook maar een ogen blik denken, dat Sigvat iets voor haar betekende? Natuurlijk, ze bewon derde zijn verzen en ze vond hem aantrekkelijk en zijn huldebetoon streelde haar, maar verder.. Toch., haar gedachten stokten, was dat wel alles? Stak er verder niets achter het genoegen, dat ze vond in Sigvats aan wezigheid, in het saamhorigheidsge voel, dat zo snel al tussen hen beiden ontstaan was? Had Olve misschien wel gelijk, dat hij boos was? Hoe langer ze erover nadacht, des te meer raakte ze ervan overtuigd, dat ze meer voor die jonge vreemde ling voelde, dan ze beseft had, dat er langzaam maar zeker iets tussen hen beiden gegroeid was, dat er niet be hoorde te zijn. (Wordt vervolgd.) ADVERTENTIE voorf.152,62 in de maand RTN. Een actie-comité van voormalige leden-contribuanten van de RTN, die dit jaar met AVRO een fusie aanging, heeft zijn jnridisohe aKtie tot "Cfïtbmc^ng^ van de omroepstichting RTN gestaakt. ADVERTENTIE m té wSsj 44. Joris Goedbloed verveelde zich. „Hier zit ik nu in mijn landgoed.prevelde hij. „Als ik wil, kan ik al lerlei rijkdommen hierheen halen met behulp van dit ■falder-instrumentje. Maar wat helpt het mij? Het leven is sine flor fina, zoals wij latinisten geeuwend zeggen Hij greep verveeld een envelopje dat een bedien de hem overhandigde en opende het traag. „Zeker weer een rekening", mopelde hij. „Ik zal wat geld falderen om te betalen.Hoewel nee! Dit is een uitnodi ging van de markies Fleur de Belle voor een V.I. P. bal van hedenavond. Ach dat is aar dig! Ik zal de fnuk meenemen om mij te vertreden Zo gezegd zo gedaan. Tegen het vallen van de avond verliet Joris zijn buitenhuis in zijn sportauto. Maar hij was niet alleen. Zonder dat hij het wist, volgden Pan da en Astral hem in de vliegende schotel. Want ze ver trouwden de baron van Malpertuus nog steeds niet-en nu wilden ze wel eens uitvinden of hij inderdaad As- strals fnuk had Eft IS 6EM VERSCHRIKKELIJKE MKTOP7BBI PEUE, JE MOET OP Y NIET N0DI6 - ZEER08 DE MISTHOORN A HEEFT /ULE£M MAAR DE BLAZEN VERKEERDE T/) 6AK MEE6E NOMEN if V> AMSTERDAM. De handtekeningen actie „Amsterdam 75" die, zoals wij hebben gemeld de 100.000 ruim heeft over schreden wordt voortgezet in de stichting „Stadskern". Talrijke briefschrijvers heb ben om een gironummer gevraagd, omdat ze meer willen doen dan alleen een hand tekening zetten. Bijdragen kunnen worden gestort op postgiro 1142 of gemeentegiro a 12471 van de bank Pierson, Heldring en Pierson in Amsterdam, met vermel ding „Amsterdaad". AMERSFOORT De politie heeft een 17-jarige woonwagenbewoner aangehou den, die in een cafetaria een kelner met een mes had bedreigd. Samen met een aantal andere woonwagenbewoners oefen de de jongen de laatste tijd een ware terreur uit in het cafetaria. Herhaaldelijk werden bezoekers lastig gevallen en vechtpartijen uitgelokt. Zonder enige aan leiding werd een echtpaar afgeranseld. Dikwijls bestelden de 17-jarige en zijn vrienden het duurste wat er te krijgen was, waarna zij zonder betalen verdwe nen. Telkens als er zich in mijn hoofd een mooie gedachte vormt, blaas ik die als een rookwolkje door het raam naar buiten en kijk hem na. Zo heeft een ander er ooïc nog wat aan, denk ik dan. Zoiets lukt natuurlijk alleen als ik een sigaar rook. En dat lukt weer al leen als ik lucifers heb. Vandaag had ik die niet. Een kleine huiszoeking die ik bij mijzelf hield leverde wel bezwa rend materiaal op, maar geen ver lichtend. In de goede oude tijd, waarnaar weer krachtig wordt terugverlangd, stond er altijd wel een werkloze intel lectueel aan de deur, maar tegenwoor dig moet je ze halen. Voor een slaap kamerameublement of een zwembad kun je nog opbellen, maar lucifers brengen ze je niet. Om de eerste straathoek liep ik vast in een file. Een politieman snelde ons tegemoet, roepend: Alle rookgerei doven! Ontploffingsgevaar Het bleek dat er vaten van een vrachtwagen waren gerold waaruit kerosine de straat op stroomde. Ik hoorde dat van het publiek dat naar de kerosine kwam gestroomd. Na een half uur mochten we verder, nog steeds met gedoofd rookgerei, want op de volgende hoek stond een tankwagen met een gebroken leiding. Het verhelpen hiervan duurde een uur. In mijn hoofd vormden zich minder mooie gedachten, maar dat kwam door dat ik ze niet als rookwolkjes kon uit blazen. Het verschafte mij evenwel een diabolisch genoegen dat de ande ren, die lucifers hadden, ze ook niet konden gebruiken. Toen wij de laatste hoek omsloegen was ik voorbereid op twee uur ver traging. maar het tegendeel was het geval. Een tankauto die voor ons uit reed nam de bocht te snel, sloeg om en overstroomde de straat met een vloedgolf van vloeibare zeep. In volle vaart gleden wij met veertig auto's tegelijk een supermarkt binnen. „Hebt u lucifers?" vroeg ik aan de juffrouw achter de toonbank. „Welke maat?" vroeg ze verstrooid. Daardoor zag ik dat ik in de lingerie afdeling was beland en dat mijn anten ne geheel was gepavoiseerd met vrij dagvoordeel. Ik stak mijn sigaar in de mond en riep: „Heeft iemand een lucifer?" „Uw dienaar", sprak een soort bat man die plotseling in het rood gekleed voor mij oprees. Hij hield een spitse vingernagel tegen de punt van mijn sigaar, die zwavelig begon te branden. „Lucifer!" riep ik. „Jullie spelen met vuur", sprak de hoofdpersoon uit Vondels televisiespel. „Als ik zou wil len kon ik hier elke dag een filiaal beginnen. Maar ik wil niet. Je moet wat bewaren". ADVERTENTIE Grote Houtstraat 181 - Haarlem vy--- ti - - ijni- ii lf-82- 82. Nadat kapitein Sioe de Keizerlijke standaard heeft laten hijsen, ten teken dat een zeer hoog Keizerlijk ambtenaar de stad bezoekt, geloppeert hij met een klein escorte naar het paleis. Alle nood zakelijke maatregelen worden door zijn luitenants genomen. Zo wordt de hele stadswijk afgesloten door gardisten. De burgerij moet binnenshuis blijven en de luiken voor de ramen doen. Intussen is de Rechter door een der luitenants naar de militaire rechtszaal gebracht, waar de Opperkamerheer en kolonel Kang in au diëntie zullen worden ontvangen. Rechter Tie had ook zelf meteen naar het paleis kunnen gaan, maar nu ze zo plotseling ontboden worden, zullen ze geen tijd heb ben om eventuele compromitterende pape ren te vernietigen. Liefst had de Rechter ook de Oppereunuch ontboden, maar de Paleisreglementen verbieden hem ooit zijn post te verlaten, ongeacht de omstandig heden. De militaire rechtszaal is een ruim vertrek. Achterin, op een verhoging staat de balie, bedekt met een scharlaken kleed, waarop een bronzen reukbrander staat. Naast de balie staat een kleine ta fel, waaraan bij zittingen de militaire griffier gezeten is. „Haal de griffiersta fel weg, luitenant", beveelt de Rechter, „en plaats aan weerszijden van de balie een armstoel voor de hoge gasten."Het zal een informele audiëntie worden, be denkt hij, maar de Opperkamerheer en de kolonel zullen opkijken als het parel snoer tevoorschijn komt. 974. Toen de plant niet wilde applau disseren, probeerde Bram het met andere liedjes. „Klap eens in je handjes" jubelde hij, en „De zevenklap"maar hij kreeg geen hand op elkaar. De plant scheen hem niet eens te horen. „Zal ik het eens proberen?" vroeg Karo en daar moest Bram in alle ellende nog om lachen. Beste vriend", zei hij vriendelijk, „als die plant niets om mijn gezang geeft, dan toch zeker niet om jouw kattegejank neem me niet kwalijk, dat ik het zeg". Maar Karo wilde het toch proberen. Met veel gevoel en kermende uithalen zette hij een lied in, dat hij vele malen in de nacht op het dak had gerepeteerd. Het schrille geluid drong Bram door merg en been.maar de plant begon enthousiast in de handen te klappen Bram en zijn vrienden werden los ge laten, en nog terwijl hij viel bromde Bram: „Dat is de meest onmuzikale plant, die ik ooit ben tegengekomen". Maar hij was blij weer vrij te zijn!

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 6