Jurriaan Andriessen schreef toneelmuziek Nieuw instrument voor Yerma" Een moeder geeft Davitamon 10. anders dan andere Plankeniers - nog altijd op beroepsniveau VANAVOND NEGEN MUZEN Negen maanden cel voor Rolling Stone „Hoepla" nu onder interne censuur constante kwaliteit DINSDAG 31 OKTOBER 1967 7 v' Team Tweemaal Zingen 4 -iff! ;-<>!. f4' f - V - -: ;.h -' - yS»4% ^s9ts* Speels Jan van Dam De radio geeft woensdag T el evisie programmas wnwte! (Van een medewerker) Nieuwe muziekinstrumenten verschij nen slechts zelden op het toneel. Met de première van Garcia Lorca's „Yerma" brengt de Haagse Comedie er op 11 no vember twee tegelijk letterlijk op het to neel. In de muziek, die Jurriaan Andries sen schreef voor dit Spaanse stuk, wordt het „clavinet" ,het best te omschrijven als een elektronisch clavichord, voor het eerst in de Nederlandse serieuze muziek toegepast. Twee van deze instrumenten brengen zijn partituur op het toneel tot klinken. Componist Jurriaan Andriessen is geen onbekende op het gebied van de toneel muziek. In 1948, toen hij 23 was, schreef hij zijn eerste muziek voor een toneel stuk. „Nu zijn het er meer dan honderd", zegt hij, maar voegt er bescheiden aan toe, „niet allemaal van die grote par tituren natuurlijk". Wat brengt een componist er toe toneel muziek te gaan schrijven? „Ik geloof niet dat je toneelmuziek gaat schrijven als besluit. Je kunt dat ook moeilijk doen, want hoe krijg je het ooit gespeeld. Je kunt er niet mee naar een toneeldirectie stappen. Je zult eerst een aantal opdrachten moeten krijgen. Als dan blijkt dat je gepredestineerd bent en soe pel genoeg om tot een opvatting te ko men .die past bij die van de regisseur, be- ADVERTENTIE te zetten zoals in 1952. Het was wel dui delijk dat het stuk ergens in Zuid-Europa moest spelen. De muziek moest ook op het toneel, dat is min of meer voorgeschre ven. Hoe het moest was toen nog niet duidelijk. De opvatting wisselde per dag en per uur. „Ik meende dat het wel tokkel-instru- menten moesten worden. Gitaren waren al afgevallen. Een clavecimbel is te veel door de klank aan een bepaalde tijd ge bonden. Een cavichord zou naar de klank bruikbaar zijn, maar het volume van het geluid is veel te klein voor een schouw burg. Ik heb toen gedacht aan contact microfoons en versterkers om de klank te versterken. Voor ik zo ver was hoorde ik toevallig, dat Hohner bezig was met elektrische clavichords. De keus van de instrumenten het moesten er 2 zijn heeft dus niets te maken met een streven om eens modern te doen". Ik maak daar bij wel gebruik van een extra verster ker, die de mogelijkheden biedt van het vibrato van een Hammond orgel, het is een kwestie van wisselende sterkte van de toon. Ik gebruik die effecten vooral in de mysterieuze scènes e en soort dag dromen van Yerma om een duidelijk verschil te maken. Het clavichord blijft daarbij een tokkelinstrument waarbij al le moderne mogelijkheden gebruikt wor den". Het idioom van de muziek is ook ge wijzigd. Het is opzettelijk niet Spaans of folkloristisch. Het is een gewone he dendaagse partituur, een voorhoede van hoe moderne toneelmuziek voor mij moet zijn". In Yerma komen vrij veel gezongen delen voor. Is het voor een componist geen bezwaar, dat de toneelspelers en toneel speelsters geen geschoolde zangers zijn? Theodorakis. De Griekse componist Mikis Theodorakis heeft een prijs voor littera tuur en kunst toegewezen gekregen van de Russische jeugdbond Komsomol. Vol gens het Russische persbureau Tass is de prijs verleend voor Theodorakis' „liede ren van moed en vrijheid, die de jeugd oproepen te strijden tegen onderdrukking en fascisme en voor vrede en een betere toekomst". Euro-communicatie. Plannen voor Euro pese communicatiesatellieten, die niet alleen Europa, maar ook heel Afrika zullen bestrijken, vormden een van de voornaamste onderwerpen van gesprek tijdens de vorige week in Parijs ge> houden bijeenkomst van hoofdredac teuren van televisienieuwsdiensten, die deelnemen aan de Eurovisie-nieuwsuit- wisseling. In verband hiermee zullen in vele Europese landen, waaronder Nederland, grondstations gebouwd wor den en denkt men ook aan een trans portabel grondstation dat per vliegtuig kan worden vervoerd. Jurriaan Andriessen hoeft een carrière niet uitgesloten te zijn". Voor Jurriaan Andriessen, nu als mu zikaal adviseur verantwoordelijk voor de muziek, die klinkt bij de voorstellingen van de Haagse Comedie, is het op die manier gegaan. Als componist voelt hij er zich niet door geremd in zijn creativi teit, dat hij als lid van een team, waarin ook regisseur en decorontwerper zijn op genomen, zijn muziek schrijft. „Als compnist kan ik positieve inspira tie vinden in gesprekken met de regisseur, waarbij wij samen tot een beeld van het stuk komen. Voor mij geldt wel een beet je: hoe beperkter of duidelijker omschre ven de opdracht is, hoe groter de inspi ratie". Hij ziet er beslist geen nadeel in dat zijn muziek nauw met een toneelstuk ver bonden is, en dat zij, wanneer het stuk van het repertoire verdwijnt voorgoed in de kast verdwijnt. „Als toneelmuziek een beetje goed is wordt zij honderd keer gespeeld. Met een symfonie mag je blij zijn, als zij tien keer gespeeld wordt. Bovendien is de kans groot dat de muziek ook door andere ge zeischappen gespeeld wordt en voor de televisie gebruikt wordt. Natuurlijk is het wel zo, dat hoe functioneler toneelmuziek is, hoe minder kans er is dat zij als con certmuziek bruikbaar is. Maar er zijn uit zonderingen. In mijn muziek voor „Yerma' komen liederen voor, die beslist los kun nen staan. De teksten zijn in feite door Garcia Lorca als poëtische inlassen ge schreven. Al eerder heeft een deel van mijn toneelmuziek het concertpodium ge haald. Een symfonische suite uit de mu ziek voor „Rouw past Elektra" van O'Neill wordt regelmatigvoor de radio gespeeld Maar het zijn echt uitzonderingen". De samenwerking met de regisseur is belangrijk. Dat is ook de reden, dat Jur riaan Andriessen voor de tweede maal muziek schreef Garci Lorca's „Yerma". „De eerste muziek schreef ik in 1952, toen'het stuk ging onder regie van Cees Laseur. Hij zou het misschien anders ge formuleerd hebben, maar het was een naturalistische opvatting, geheel op Span je als achtergrond gericht. Wij volgden strikt de aanwijzingen van de schrijver, ook voor de instrumenten. Daarom was het muziek voor twee gitaren. In stijl was het niet imitatie-Spaans, maar wel met een Spaanse sfeer en de Spaanse speel techniek. Toen het stuk weer op het re pertoire zou komen, werd mij gevraagd „Kunnen we jouw muziek weer gebruiken? Mijn wedervraag was: „Hoe ga je het doen". Toen kwam de opvatting van Jo ris Diels, die nu de regie voert met Carl van der Plas: de bedoeling is het niet naturalistisch te doen en zonder Spaans decor. Het moet onttrokken worden aan de Spaanse folklore, minder lokaal en meer algemeen geldend. Daardoor werd het ook onmogelijk twee gitaristen op toneel (Van onze correspondent) LONDEN. De 25-jarige Brian Jones een van de Rolling Stones, is maandag in Londen tot negen maanden gevangenis straf veroordeeld wegens het bezit van marihuana en omdat hij in zijn flat ge legenheid had gegeven tot het roken daarvan. Hij kwam bij het gerechtsge bouw aan in zijn zilvergrijze, door een chauffeur bestuurde, Rolls Royce. Hij vertrok in een gevangeniswagen. Vrijla ting op borgtocht tot het hoger beroep werd geweigerd. „Beslist niet. In Yerma komt een scè ne voor waarin een aantal wasvrouwen zingt. De actrices hoeven niet mooi te kunnen zingen. Dat kunnen gewone was vrouwen ook niet. Ik zou het zelfs hinderlijk vinden ais je onder het spre ken plotseling een effect van mooi zingen zou krijgen. Yerma zelf heeft een aan tal liederen te zingen. Daar ligt het iets anders, maar T. Snijders, die de hoofd rol speelt, is een behoorlijke zangeres. Je moet natuurlijk wel rekening houden met de stemomvang en met de melodievor ming. Maar wasvrouwen zullen ook geen toontrefoefeningen kunnen zingen, dat ligt in de aard van het stuk. Maar aan de mu zikale vorming van akteurs en aktrices zou wel een en ander verbeterd kunnen worden. Gelukkig studeren zij het met een voorbeeldige ijver". ADVERTENTIE -V svs V--' Toneelspeler en 'TV-acteur Jeroen Krabbé 35 STUK&f 1.50-EEN LAURENS FftOOUKT (Van onze medewerker voor amateurtoneel) IJMUIDEN. Het bekende amateur toneelgezelschap „De Plankeniers" uit Bussum bevindt zich onder de zusterver enigingen nog altijd in de allereerste ge lederen en het ziet ernaar uit dat het deze positie nog geruime tijd zal behou den. Een dergelijk top kon slechts wor den bereikt dank zij een uiterst bekwa me artistieke leiding en een even talent volle als enthousiaste spelersbent, het geen uiteindelijk onder meer resulteerde in een eigen theater in Bussum, compleet met ateliers, waar de decors door de leden zelf worden ontworpen en vervaardigd. Daarnaast heeft men de moed, af en toe stukken uit het buitenland te importeren en te vertalen, met als gevolg dat een Nederlandse première bij „De Planke niers" allerminst tot de uitzonderingen behoort. Aan dit alles werden wij zaterdag- en maandagavond weer eens herinnerd, toen dit ensemble respectievelijk in het Ken- nemer Theater in Beverwijk en het Her vormd Jeugdgebouw in IJmuiden twee gastvoorstellingen verzorgde voor „De Gieteling", de ontspanningsvereniging voor beambten van Hoogovens. Gespeeld werd „Het teken van Kikota" van Roger Ferdinand, een Frans blijspel dat door „De Plankeniers" werd ontdekt en door het lid H-arko Sonius vertaald. Deze be schikte vervolgens nog over voldoende energie om niet alleen een hoofdrol maar ook de regie voor zijn rekening te nemen. Het waren voor amateurs uitzonderlijk knappe voorstellingen van een blijspel, dat het stellig waard is ook door het be roepstoneel op het repertoire te worden genomen. Wij hebben bij onze eerste Ne derlandse gezelschappen wel eens minder amusante komedies gespeeld gezien. De originele intrige berust op de -vrolijke perikelen rond Flora Perrin, die in ha-ar overigens gelukkig huwelijk met Michel alleen te kampen heeft met de desillusie van het haar tot dusver onthouden moe derschap. De mentale verschijnselen hier van worden ,,Het teken van Kikota" ge noemd naar de Japanse professor, die deze het eerst wetenschappelijk heeft v-astgesteld. De symptomen hiervan bren gen Flora op het idee twee jongeman nen, niet eens zoveel ouder dan zijzelf, bij haar thuis te inviteren, met de be doeling hen als een liefhebbende moeder te vertroetelen. Michel is met de adoptie van deze knapen weinig ingenomen, niet alleen door hun karakter en vrijpostige houding, maar vooral omdat zij voor de charmante Flora al spoedig een meer dan platonische verering gaan koesteren, wel ke gevoelens bij een verhouding als tus sen moeder en zoon niet helemaal op hun plaats zijn. Als tegenzet gaat Michel over tot het „adopteren" van twee dochters, waarvoor hij een bloemenmeisje en een strip-teasedanseres bestemt. Deze gezins uitbreiding heeft een reeks 'allervermake- lijkste complicaties ten gevolge, met als slotakkoord een natuurlijke therapie voor „Kikota's teken". Onder de speelse regie van Harko So nius is het een voorteffelijke blijspeiver- toning geworden, een aaneenschakeling van meestal verbluffend Vlot en met Franse esprit gespeelde tafereeltjes. Bo vendien wisten de spelers de juiste kome die-toon te handhaven zonder het in de charge of de klucht te zoeken. Zonder uitzondering was het stuk perfect bezet, met Enny Scholte en Harko Sonius als het gedistingeerde echtpaar centraal ge steld in situaties, die veel talent vergden en hartververwarmend werden gespeeld. En wat een kostelijke contrasten werden door Jaap Hoogstraten en Dick Wouden berg bijgedragen -als de temperamentvolle he-man Gabriël en de zelfverzekerde dr. Ménard. Janine Heinsius speelde een charmant bloemenmeisje, doch zij moest verre haar meerdere erkennen in de tur bulente Pat van Hanneke Huysinga, die voor dit striptease-danseresje het nodige raffinement met een verleidelijke allure wist te combineren. Voor-al haar show aan het eind van het derde bedrijf werd hierdoor een komische climax van bete kenis. Dit alles resulteerde in een ont wapenende en succesvolle voorstelling, omlijst door een fleurig decor van Jaap Hoogstraten, dat zelfs bij de Nederlandse of de Haagse Comedie niet uit de toon zou vallen. Ongedekte girokaarten. In Den Helder is een 43-jarige rijksambtenaar gearres teerd, die anderhalf jaar lang goederen ter waarde van 19.000,- had gekocht, welke hij „betaalde" met ongedekte girokaarten. Nederland 1. Vanavond begint op het eerste net de VPRO met „Beestje kijken dieren in de Londense dierentuin. Daarna Wereld op Wielen, waarin Fred v.d. Vlugt vertelt over een autotype en voorts gaat rondkijken op de autoshows van Turijn en Londen. Na het journaal Ja, nee, geen mening. Lucas van der Land vraagt de aanwezigen naar hun mening over een probleem, twee sprekers lichten hun zienswijze toe, waarna het publiek nog maals stemt. Vervolgens het cabaret van Jaap van der Merwe, fragmenten uit zijn nieuwe programma Aaiii-poes, dat hij brengt samen met Carla Lipp, Jose Menke Marius Monkau, Henk Eikerbout en Henk Lagendaal. Van der Merwe wordt gevolgd door de VPRO-bijdrage aan de oecume nische serie „Bericht over Luther", over de reformatie vroeger en nu, waarvan we de eerste twee afleveringen al achter de rug hebben. In het hippisch centrum in Nederhorst den Berg speelt daarna een combo met Cees Slinger, Jacques Schols, Piet Noordijk, Toon van Vliet, Wim Kat en Raymond Delnoye arrangementen van Rogier van Otterloo, Rob Manda en Jac. Schols. Jackie Allen zingt. In de eerste tien minuten zendtijd van de NVSH een terugblik op het congres van de NVSH in de RAI in Amsterdam. Tot slot van de avond de herhaling van de Bezetting. Onderwerp is de april-meistaking van 1943. Nederland 2. Weer Dag Dinsdag, waar in Kees Brusse als gastheer optreedt. De vaste onderdelen. Eerst „Van gewest tot (Van onze rtv-medewerkster) AMSTERDAM. „Hoepla", het VPRO- jeugdprogramma dat op 10 november voor de 3e keer zal worden uitgezonden, zult u op de vastgestelde datum niet kunnen bekijken. De VPRO-leiding wil nl. het programma eerst uitgebreid zelf zien en aangezien de opnamen pas op de tiende november in de loop van de middag ge maakt worden, komt men in tijdnood. Wanneer „Hoepla" wel uitgezonden zal worden wordt niet vermeld. gewest" en „de 21ste eeuw", waarin dit maal de aandacht wordt gevraagd voor de geneeskunde. Na het journaal „Dubbel spion". Kelly en Alexander krijgen op dracht in Hongkong een vriend, die buiten zijn boekje is gegaan en die daardoor een gevaar voor de geheime dienst is ge worden, te liquideren. Ze doen het niet graag en als hun vriend dan uitstel vraagt om zich te rehabiliteren, aarzelen ze. In de rubriek „Eidofoor" staat vanavond de werkloosheid in de textielindustrie in het middelpunt. Werkgevers in Almelo, werk nemers in Enschede en buitenstaanders in Amsterdam bespreken de problematiek van Twente. Aan het slot van de avond „Tweeduster". Een fantastisch verhaal over een mannetje, dat dolgraag veel zou willen lezen, maar dat niet mag van zijn baas en z'n vrouw. Dan komt er een atoomoorlog, iedereen is dood en het mannetje is de enige overlevende met zijn boeken. Nu denkt hij eindelijk eens te kunnen lezen. HILVERSUM I. 7.00 Nws. 7.20 Socialistisch strijdlied. 7.23 Lichte gramm.muz. 7.55 Deze dag. 8.00 Nws. 8.10 Actualiteiten. 8.20 Lichte gramm.muz. 9.00 Klassieke gramm.muz. 9.35 Waterstan den. 9.40 Schoolradio. 10.00 Lichte gramm. muz. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Klassieke muz. 12.00 Lichte gramm.muz. 12.22 Voor het platte land. 12.27 Meded. voor land- en tuinbouw. 12.30 Walsorkest. 13.00 Nws 13.10 Actualitei ten en kalender. 13.25 Amusementsmuz. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Spelen met beton 1. 15.00 Moderne muz. 15.50 Klassieke gramm.muz. 16.00 Nws. 16.02 Zestig minuten voor boven de zestig. 17.02 Oude liedjes. 17.20 Spelen met beton 2. 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Uitzending van de V.V.D. 18.30 Vocaal en instrumentaal ensemble. 18.55 Tango-rumba orkest. 19.30 Nws. 19.35 Moderne muz. 20.00 Liedjes. 20.30 Hearing over de werkloosheid. 21.10 Akoord. 21.50 Trammelant in Loeren aan de Hor. 22.15 Country and Western. 22.30 Nws. 22.40 Ac tualiteiten. 22.55 De grote verzoeking van Sint Antonius, opera HILVERSUM II 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord 7.15 Klassieke muz. 7.30 Nws. 7.32 Actualiteiten. 7.45 Klassieke dansen. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gramm.muz. 8.30 Nws. 8.32 Actualiteiten. 8.35 Lichte gramm.muz. 9.15 Volksmuz. uit Griekenland. 9.45 Voor de kleuters. 10.00 Semi-klassieke orkestwerken. 10.30 Sphinx. 11.00 Nws. 11.02 Amusementsprogramma. 11.50 Actualiteiten. 12.00 Van twaalf tot twee. 14.00 Klassieke muz. 15.00 In 't zilver. 16.00 Nws 16.02 Voor de jeugd. 17.00 Kinder liedjes. 17.15 Recht op en neer (cabaret). 17.30 Lichte orkestmuz. 17.50 Overheidsvoor lichting. 18.00 Gewijde muz. 18.30 Nws. 18.45 Actualiteiten. 19.00 Gereformeerde kerk dienst. 19.45 Skopje. 20.20 Voetbalwedstrijd NederlandJoegoslavië. 22.20 Sextant, het wekelijks radioprogramma van de NVSH. 22.30 Nws. 22.40 Iks. 23.55 Nws. HILVERSUM III 9.00 Nws. 9.02 Lichte vocale muziekjes. 10.00 Nws. 10.02 Mengelmuze. 11.00 Nws. 11.02 Operette. 11.30 Grenzenloos. 12.30 Fragmen ten uit de musical Kismet. 13.00 Nws. 13.02 Actualiteiten. 13.05 Vrolijk platenprogram- ma. 14.00 Nws. 14.02 Nederlandse artiesten. 15.00 Nws. 15.02 Arbeidsvitaminen. 16.00 Nws. 16.02 Voor de jeugd. 17.00 Nws. 17.02 Actuali teiten. 17.05 Zingende bougie. BRUSSEL 324 M 12.00 Nws. 12.03 Lichte muziek. 12.40 Weer bericht. 12.48 Lichte muz. 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.15 Voor de sol daten. 14.00 Nws. 14.03 Opera. 16.00 Jazz. 17.00 Nws. 17.15 Tophits. 18.00 Nws. 1803 Lekenmoraal. 18.25 Gramm.muz. 18.30 Ka tholiek-godsdienstige uitzending. 19.00 Nws. 19.40 Amusementsmuz. 19.45 Klankbeeld. 20.00 Amusementsmuz. 21.15 Gramm.muz. 21.50 Adviezen. 22.00 Nws. 22.15 Serenade. 23.40 Nws. 23.45 Voor de zeelieden. ADVERTENTIE VOOR DINSDAG NEDERLAND I 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Journaal. 19.03 Reclame. 19.07 Beestje kijken. 19.26 Wereld op wielen. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Opiniepeiling. 21.05 Aai-Poe» (Cabaret). 21.30 Bericht over Luther, docu mentair programma. 22.05 Jazz in de mane ge. 22.20 Sextant maandelijks programma van de NVSH. 22.30 Journaal. 22.35 De Be zetting. NEDERLAND II 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Journaal. 19.03 Kees Brusse presenteert. 19.10 Van gewest tot gewest. 19.30 Een nieuwe mens. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Toast op oude vriendschap (TV-film). 21.10 Eidofoor. Twen te en de textiel. 22.00 Eindelijk tijd genoeg (TV-film). 22.25 Reclame. 22.30 Journaal. VOOR WOENSDAG NEDERLAND I 9.55 Een uur Sovjet-Unie nu; filmreporta ge uit Rusland t.g.v. de grote Russische Re volutie, 50 jaar geleden. 17.00 Voor de kin deren. 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Journaal. 19.03 Reclame. 19.07 Schateiland. 19.32 Pa- nora-miek. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Uitzending van de C.H.U. 20.30 Stichting Socutera. 20.35 Afri can Queen (speelfilm). 22.35 Journaal. NEDERLAND II 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Journaal. 19.03 Onder dak bij Jacquelin. 19.28 Jazz. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Gevraagd. 21.05 Oldenberg (eenakter). 21.50 Gesprek over 450 jaar reformatie. 22.11 Reclame.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 7