Vrije huren ramp voor mensen in huisjes van f 7 a f 8 Grote verhogingen worden vaak betaald uit angst Bij loven en bieden trekt de huurder veelal aan het kortste eind CAS B wacht bij: NIEUW VAN - NU EIJ UERZCN ONVOLDOENDE VERVANGENDE WONINGEN VOORAL IN PROVINCIE ZEELAND Voorwaarde voor adoptie wordt veranderd Samenwerking in baggermaterieel een ervaren stenotypiste Goede zorg kost tijd WOENSDAG 1 NOVEMBER 1967 11 EEN KANTEN BEHA... DIE TOCH STEUN GEEFT Toegegeven, we vertrekken niet altijd op het moment dat het u schikt. Wij wachten nooit op u en u moet wel eens wachten op ons. Daar staat tegenover dat de trein on derweg ook niet extra hoeft te stoppen wanneer u wilt doorrijden. Het spijt ons wanneer onze stipte tijden niet hele maal uw tijden zijn. Wij proberen het echter goed te maken door de ene trein vlak na de andere te laten vertrekken en ze prompt op tijd te laten arriverer Zonder hollen of stilstaan. Daarvan kunt u zeker zijn, met de trein. maidenform Da luchtige luxe van nylon-kant èn de steun van blijvend stevige cups... in één beha: Maidenform-Variette. Bij Gerzon in wit ot zwart, B en C cups 21 75 uw Modehuis „De trein, das immers altijd hollen of wmchten!" (Van onze correspondent) DEN HAAG. Eenstemmig zijn zij het er over eens de huuradvies commissies in Zeeland en Friesland: het vrij maken van de huren komt hier te vroeg. De juridisch adviseur van het N.V.V. in het zuiden van het land mr. Offermans gaat nog verder en zegt: „Vooral Zeeland is er nog lang niet aan toe". Er zijn beslist te weinig vervangende huizen. In de vier weken dat de vrije huren in Zeeland, delen van Friesland, Gro ningen, Drente, Noord-Brabant en Lim burg nu gelden begint zich langzamer hand een huurverhoging van gemiddeld twintig percent af te tekenen. De meeste gemeentebesturen die indertijd voor de maatregel van vrije huren waren schrik ken nu van de plannen van de regering om het aantal woningwetwoningen voor het komende jaar met 10.000 te vermin deren. Bij hun advies aan de Provinciale Sta ten waren zij er van uitgegaan, dat de woningwetbouw op peil zou blijven. Nu de bouw van deze goedkope huizen uit blijft zijn er in die gebieden niet voldoen de vervangende huizen. Immers de libera lisatie treft vooral hen die wonen in huis jes die zeven tot acht gulden per week doen. Voor hen voornamelijk is de sprong naar de vrije huren te groot. Uiteraard heeft het N.V.V. het druk met de huurders, die een verhoging of een ontruiming is aangezegd. Mr. Offermans heeft alleen al uit Zee land twintig van dergelijke gevallen on der handen. „In al deze gevallen pro beren de verhuurders duidelijk misbruik te maken van de omstandigheden", zegt hij. „De omvang van het aantal opzeg gingen en onredelijke verhogingen is nog lang niet te overzien. Wij zijn nog maar aan het begin. Misschien heb ik volgende week wel 500 gevallen op mijn bureau". Mr. Keuning, die behalve wethouder van Zierikzee, secretaris is van de plaatse lijke huurcommissie, ziet de toekomst somber in. „Ik vrees dat de zaak ernstige vormen zal aannemen. Als de contingen ten woningwetwoningen teruglopen, zit ten wij regelrecht in de moeilijkheden. Op het eiland Schouwen-Duiveland zijn (in historische stadjes als Zierikzee en Brouwershaven) heel wat hele oude hui zen, waaraan in vele gevallen in geen tientallen jaren iets is gebeurd. „De men sen in die woninkjes, waarvan je zou wil len dat er niemand meer in hoefde te wonen, zullen het zwaar te verduren krijgen", zo voorspelt hij. Bewoners van vervallen huisjes, die misschien al eeuwen zijn afgeschreven, kregen huurverhogin gen aangezegd tot 75 percent. „De libera lisatie heeft in dit gebied veel ernstiger gevolgen dan ik had verwacht", aldus mr. Keuning. Een dergelijk relaas, hier wat zwakker, daar wat sterker, kan men horen in al de vrije gebieden in Groningen, in Dren te, in Friesland, in Brabant. Zoals in Zee land schijnt het in de andere gebieden voorlopig nog niet te zijn, maar overal kan men vernemen dat de huurders van kleine oude huizen bij tientallen geheel vrijwillig huurverhogingen tot 30, zelfs tot 40 percent etalen zonder tegensput teren. Waarom? De heer A. W. Krijger, secretaris van de huuradviescommissie in Middelburg: „De mensen zijn ontzettend bang om hun huis uit te moeten. Ze zijn gehecht aan de buurt, zien op tegen de verhuiskosten en zien er huizenhoog tegenop om naar de kantonrechter te lopen". Nog afgezien van de verhogingen, die de huurders vrij gemakkelijk accepteren, zijn er honderden gevallen, waarin de meest waanzinnige huurverhogingen zijn aangezegd. De percentages daarvan lopen uiteen van 75 tot 250 percent. Een groot deel daarvan is gewoon pesterij met de bedoeling een huis vrij te krijgen of een lastige huurder kwijt te raken. Er schij nen er ook bij te zijn, die serieus zijn be doeld. Een aantal van dergelijke gevallen, waarbij de huur werd opgezegd, is aan de kantonrechter voorgelegd, die de ont ruimingstermijn met twee jaar kan ver lengen (die termijn is twee maanden). Het departement van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening noemt de libe ralisatie een eerste stap op weg naar totale vrijheid van de huren. Grote ge meenten in de betrokken gebieden, die nog niet zijn vrijgemaakt en de betrokken provinciale besturen moeten voor 1 ja nuari hun oordeel geven over de wen selijkheid van uitbreiding van de liberali satie, zodat in de loop /an het volgende jaar ook die gemeenten vrije huren kun nen krijgen. Een aantal steden in het zuiden heeft al laten weten voor de eer te bedanken. DEN HAAG. Minister Polak van Justitie wil op korte termijn artikel 344 van het Burgerlijk Wetboek, waarin een aantal al gemene voorwaarden voor adoptie is opge nomen, wijzigen. Het gaat om de bepa ling dat het kind op de dag van de uit spraak minderjarig moet zijn. Deze bepa ling levert in de praktijk moeilijkheden op. De behandeling van de zaak door de Raad van Kinderbescherming, de Centra le Adoptieraad en de rechtbank vergt veel tijd. Wordt het verzoek tot adoptie pas ingediend indien het kind nog maar enkele jaren van zijn meerderjarigheid is verwijderd dan bestaat de mogelijkheid dat door de duur van de adoptieprocedu re deze meerderjarigheid intussen is be reikt. De adoptie zou dan geen doorgang kunnen vinden. Minister Polak wil nu het leeftijdscrite rium koppelen aan de dag van de indie ning van het verzoek tot adoptie. In dat geval zijn de adoptanten niet afhankelijk van het tempo van behandeling van de zaak. DEN HAAG De N.V. Scheepswerf en Machinefabriek „De Liesbosch" te Jut- phaas, dochteronderneming van de N.V. Amsterdamsche Ballast Maatschappij, en de N.V. Scheepswerf „De Hoop" te Lo- bith hebben een samenwerkingsovereen komst gesloten teneinde haar gebundelde productiefaciliteiten te gebruiken voor de bouw van baggermaterieel in de ruimste zin van het woord, zowel voor Nederlandse als buitenlandse opdrachtgevers. Deze combinatie, zo delen de werven mede, zal gebruik maken van de research, know-how en practische ervaring van de N.V. Amsterdamsche Ballast Maatschap pij en zal door haar gezamenlijke omvang van 750 werknemers, haar vijf hellingen tot 180 m. lengte en 26 m. breedte, in staat zijn de grootste op de wereldmarkt voorkomende objecten op baggergebied en de eventuele seriebouw hiervan, effectief uit te voeren. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Een paar voorbeelden kunnen illustreren hoe de huurliberallsatie in de betrokken provincies is ontvangen. Friesland: Friesland: De indruk bestaat dat de meeste huurverhogingen vrij gemakkelijk worden aanvaard. Daarbij zijn er van 30 en 40 percent. „Niet verontrustend, omdat huurder en verhuurder het erover eens worden", meldt de huurcommissie. Enkele voorbeelden van aangezegde ver hogingen: Sneek: van ƒ66,50 tot ƒ85, per maand. Harderwijk, van 4,25 tot 8, per week; Schiermonnikoog: van 10, tot 15. per week, en van 11,55 tot 17,25 per week; Sexbierum: van 54, tot 75, per maand; Buitenpost: van ƒ7, tot ƒ15, per week; Gevraagd door TH. KOOT N.V., grafische handels onderneming te Heemstede, Postbus 80, Camplaan 40, hoek Raadhuisplein Nederlands/Duits/Engels en zo mogelijk Frans. Brieven met sollicitatie uitsluitend aan, of telef. afspraak onder nummer 83550 met, direktie. UW ASSISTENT 1 Breestraat 3 e BEVERWIJK I naast Luxor Theater HET uitzendbureau voor IJmond en Zaanstreek van geselecteerd kantoorpersoneel Lid ABU. TELEFOON 02510- 26882 Wilt u dat wij uw advertentie zo goed mogelijk verzorgen Zorgt u er dan voor dat uw advertentie zo vroeg mogelijk in ons bezit is Franeker: van 5, tot 10, per week. Groningen; Meeste verhogingen niet on redelijk. Ze betreffen oudere huizen met lage huren. Verhogingen tot 50 percent worden in veel gevallen aanvaard. Geen conflicten. Vele huiseigenaars wachten af, omdat de contracten nog lopen. Drente: Soortgelijk beeld als Groningen Alleen voor Meppel komt de liberalisatie duidelijk te vroeg. Er zijn huizen tekort. Dat weerspiegelt zich in een aanmerkelijk hoger aantal aanzeggingen tot huurverho gingen dan in de rest van Drente. BRABANT: Huurverhogingen vrij al gemeen. Ze worden geaccepteerd. Enkele uitschieters. In Lage Zwaluwe vraagt een huiseigenaar een verhoging van meer dan 300 percent (van 6 tot 25 per week). Huurder is bereid ƒ15 te betalen, maar kreeg ontruiming aangezegd. In Made overweegt de gemeente een huis te vor deren, omdat een eigenaar een onrede lijke huur vraagt. Schrijnende gevallen in Aarle Rixtel, waar mensen hun huis uit moeten, maar waar geen andere goed kope huizen zijn. Wel zijn er huizen in de vrije sector van 230 per maand. De be trokkenen betalen tot nog toe 5 tot ƒ6 per week. ZEELAND: Weinig conflicten, maar veel huurverhogingen. Mensen betaalden geruisloos verhogingen tot 40 percent. In Middelburg en Vlissingen aanzeggingen van 100 en 200 percent., Vele van 40, 50 en 80 percent. Alleen die gevallen worden de huuradviescommissies bekend, waar protest wordt aangetekend. De rest betaalt veelal zonder meer. LIMBURG: Veel huurders tonen be grip voor de verhogingen, aldus een huur commissie. Mensen die 5 tot 10 gulden per week betalen blijken verhogingen van 30 tot 50 percent geen proces waard te vinden. Kortom: overal huurverhogingen. Ook worden overal door huurders en verhuur ders inlichtingen gevraagd bij de huurad viescommissies. Ze krijgen meeestal een foldertje van het ministerie van volks huisvesting en ruimtelijke ordening mee, waarin onder meer te lezen staat: „Men kan dus al lovend en biedend tot een nieuwe huurprijs komen". Het ziet er naar uit dat de huurder daarbij aan het kortste eind trekt. Huurverlagingen zijn althans nergens gemeld.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 11