Holiday on Ice volgende week in RAI-gebouw in Amsterdam Sjoukje Dijkstra wil graag schaats-trainster worden Neo-SIIvikrln Voor kinderen, maar ook voor ouders m «RAIFFEISENBANK PAS HIERVOOR OP! Geweld om de pil Engels gezin door Groningse gered Schilder in verzet tegen Revu-artikel Beeldenstorm in atelier Guillotinemes waaronder Lodewijk XVI stierf voor 2500 gulden geveild NEGEN MUZEN Auteurs contra nadelig protocol Brian Jones op borgtocht vrij The African queen spaarbank en alle bankzaken WOENSDAG 1 NOVEMBER 1967 13 Discipline Eerst komt roos... dan yolgt haaruitval... daarna verhoornt de hoofdhuid... en kaalheid is het eind. Dit kunt u verwach ten, als u niet bijtijds zorgt voor „bijvoeding" van de hoofdhuid. NEEM NEO-SILVIKRIN! Silvikrin bevat in de juiste verhouding alle 18 natuurlijke opbouwstoffen, die ook uw haar nodig heeft. Vandaar dat niets zo helpt tegen roos en haaruitval als Neo-Silvikrinl de biologische haarvoeding Voor dagelijkse haarverzor- ging is er Silvikrin Lotion (met of zonder vet). Houdt het haar gezond en laat het 3 gemakkelijk kappen. Organisatie Snoep verstandig eet 'n appel iiiiiiiiiiiiiiiiiuirisuniiniiiiiiiiiinntiniiiiiiiiiiiiiitiiiii: Miep Diekmann z—r met meer dan 1300 vestigingen Snoep verstandig eet 'n appel De radio geeft donderdag Snoep verstandig eet 'n appel T elevisieprogramma's C. B. (van een onzer verslaggevers) ORLEANS/AMSTERDAM „Mijn con tract met Holiday on Ice loopt in juni volgend jaar af. Wat ik dan ga doen weet Ik nog niet. Er is nog niet gesproken over een nieuw contract. Het liefste zou ik trainster worden om jongelui op te leiden voor de schaatskampioenschappen. En dat natuurlijk graag in Holland". Dat zegt Sjoukje Dijkstra, die op dit ogenblik als soliste schaatst in de Ameri kaanse ijsshow Holiday on Ice in de Franse stad Orléans. Dinsdag komt het gezelschap naar Nederland, waar het van 7 tot en met 19 november in het RAI-ge bouw in Amsterdam en van 20 tot en met 29 november in de Energie-hal in Rotter dam voorstellingen zal geven. Zal dat de laatste keer zijn dat Sjoukje in eigen land als revuester optreedt? „Als ik geen nieuw contract krijg zal dat zeker zo zijn." Sjoukje Dijkstra, die meer dan drie jaar bij Holiday on Ice is, heeft weliswaar iets van haar vroegere schuchterheid verloren, maar heeft zich beslist geen sterallures aangemeten. Zij heeft meer dan duizend voorstellingen gegeven in de Verenigde Staten en in alle landen van Europa. „Wij zouden naar Israel gaan, toen daar de oorlog uitbrak. Wij kregen hierdoor twee weken vakantie en gingen daarna naar Griekenland, Hongarije en Tsjecho-Slowa- kije, waar wij in stadions voor tien- tot twintigduizend mensen optraden." Joan Haanappel zei laatst in een inter view, blij te zijn niet meer onder de strenge discipline van de ijsrevue te staan. Hoe denkt Sjoukje daarover? „Ieder zal dat anders aanvoelen. In ieder beroep is discipline nodig om aan de top te komen. Ik heb het hier naar mijn zin. Ik heb in dit gezelschap verscheidene oude sportvrienden, zoals de Duitse kam pioenen Margret Goebl en Franz Ningel en het Tsjechische kampioenspaar Eva Romanova en Pavel Roman." ADVERTENTIE Anders dan in de vorige show van Holi day on Ice, waarin zij haar Olympische Kür reed, treedt Sjoukje nu op als soliste in gedanste verhalen. Zij is de goede fee in het verhaal van Assepoester en na de pauze speelt zij de rol van een Londens bloemenmeisje, dat droomt een grote re vuester te zijn. Beide malen krijgt zij ech ter gelegenheid een solo te rijden, waarin haar bekende axels, rittbergers en andere sprongen zijn opgenomen. Holiday on Ice, dat zich met vijf grote ijsrevuegezelschappen de grootste amuse mentsorganisatie ter wereld noemt, is dit jaar overgenomen door twee Amerikaanse concerns, de Madison Square Garden Cor poration, die tal van grote hallen en sta dions exploiteert, en de grote radio- en televisiemaatschappij American Broadcas ting Company. President is nog steeds Morris Chalfen, die in 1946 samen met Sonja Henie Holiday on Ice oprichtte. ADVERTENTIE SYDNEY, (Reuter) Een 36-jarige Australische kraanmachinist uit Sydney heeft toegegeven zijn vrouw ernstig licha melijk letsel te hebben willen toebrengen Hij schoot op haar en verwondde haar. De rechtbank veroordeelde hem tot acht jaar gevangenisstraf. Het kortstondige huwelijk van de ver oordeelde met een weduwe was van meet af aan een mislukking geweest. Zijn vrouw die een vijfjarig zoontje heeft uit een vorig huwelijk, had haar man verla ten na voortdurende ruzies over haar weigering, verder nog kinderen ter we reld te brengen. Om dit te verhinderen nam zij regelmatig de pil. (Van onze correspondent) LONDEN. De 22-jarige Antje de Jong uit Groningen, die in het Londense voorstadje Rovingdm werkt, is de heldin van deze plaats. Zij werd dinsdagochtend vroeg wakker door een scherpe brand lucht. Toen zij in het benedenhuis ging kijken zag zij de keuken in lichterlaaie staan. Zij wekte direct de familie va der, moeder en twee kleine kinderen en waarschuwde de brandweer, die het vuur snel bedwong. Een ramp werd door haar voorkomen. De plaatselijke Engelse kranten hebben aan het gebeurde veel aandacht besteed. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De Amsterdamse schilder-graficus Jean-Paul Vroom heeft een kort geding aangespannen tegen de uitgeefster van het weekblad Re vu (n.v. de geïllustreerde pers) naar aanleiding van het artikel in het nummer van 7 ok tober „de helle wereld van de hippies", met als onderkop „de helse wereld van de hippies". Hij stelt dat de in zijn mond gelegde mededelingen volkomen in strijd met de waarheid zijn en dat het schrij ven en publiceren ervan beledigend, las terlijk en smadelijk is. Hij acht zich er door in zijn eer en goede naam aange tast. Het geding, dat vanmorgen voor de pre sident van de Amsterdamse rechtbank diende, is tevens aanhangig gemaakt te gen de hoofdredacteur, de heer A. J. A. M. Weehuizen en de Amsterdamse free lance-journalist I. Meijer. Onder het tussenkopje „LSD ontsluit je binnenste" wordt onder meer geschreven: „de gezellige op-art van gisteren evolu eert in de richting van psychedelische kunst. Een helse kunst in zoverre dat zij bewust kortsluiting wil veroorzaken, een vibratie die onrustig werkt. In Nederland houdt Jean-Paul Vroom zich er mee be zig, de man van de lichteffecten bij „Hai in de Rai". Hij zegt over deze lichtkunst: „Een eenvoudig voorbeeld. JCijk in een lamp van 45 volt en daarna in het don ker. Dan zie je onvoorstelbare mooie vi sioenen". Hij zegt ook: „Waarom ik LSD gebruik?. Waarom ik rook? Ik gebruik al twintig jaar stuff. Ik wil sneller kun nen denken. Ik wil de werkelijkheid op timaal ervaren". „Stuff" is een verzamelnaam voor ver dovende middelen als marihuana en has- jisch zodat de geciteerde mededelingen er op neerkomen dat de kunstenaar zich reeds twintig jaar schuldig maakt aan over treding van de opiumwet, zo wordt in de dagvaarding gesteld. De journalist Meijer, die zelf zijn ver weer voerde, distancieerde zich volledig van het artikel, waartegen hij zelf bij de Geïllustreerde Pers had geprotesteerd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii BOEKEN voor kinderen als zoethouder tjes (je hoort ze niet meer!) of als slinks verhulde leermiddelen (zo nuttig dat le zen, je leert er zoveel van!) we kun nen niet ontkennen dat ze voor deze doel einden gebruikt kunnen worden en mees tal ook gehanteerd worden. Maar er is een ander nog belangrijker aspect, dat helaas maar weinig kinderboeken bezitten. Dat is het aspect van 't contact tussen kinderen en ouders of onderwijzers, via het boek. Sa men deze boeken doornemen komt er op neer, dat de afstand tussen en jong en oud weggenomen wordt, omdat iedere partij zijn inbreng heeft. Bij het hanteren van deze boeken moet de oudere wel de leiding nemen, maar de inhoud is zodanig dat het kind spontaan met eigen reacties komt en zo het boek als het ware een verlengstuk geeft, waaruit de ouderen als ze goed weten te luisteren en op te vangen zich een beter beeld over het kind kunnen vormen. Ruim voldoende. Uitg. Amsterdamse Boekverkopers. UIT 400 inzendingen van Amsterdamse lagere scholen koos een jury van deskun (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Het atelier van beeldhouwer Leendert Janzee in een oud schoolgebouw in Rotterdam-Zuid heeft voor de vijfde maal ongenood bezoek ge had. Er zijn deuren opengebroken, ruiten ingegooid en het interieur is vernield. Een groot deel van Janzee's werk van het afgelopen jaar ging in de ravage ten on der. Werk van collega-beeldhouwer Slap- pendel werd onherstelbaar vernield. Janzee heeft nog geen overzicht van de schade. Verscheidene bronzen reliëfs zijn verdwenen. Verder moet hij eerst na gaan welk werk geëxposeerd staat. Het onderzoek is in handen van de kin derpolitie, die op het spoor is van de jongensbende, die volgens omwonenden de ravage heeft aangericht. De vorige vier keer bleef de schade beperkt tot ver nielde ruiten en verdwenen gereedschap. (Van onze correspondent) PARIJS. Het hakmes van de guillotine waar onder koning Lode wijk XVI in 1789 zijn leven verloor, heeft op een open bare verkoping in Parijs aanzienlijk minder opge bracht dan tevoren alge meen werd voorspeld. Voor ongeveer 2500 gul den kon een verzamelaar zijn collectie met dit his torische stuk verrijken. In hetzelfde venduhuis werd dit macabere klein ood dertig jaar geleden nog voor een bijna vier voudig bedrag van de hand gedaan, zodat onze tijd blijkbaar toch minder gevoelig is voor bloedige sensaties dan wordt ver ondersteld. Het beruchte hakmes, dat zijn naam dankte aan de humanistische dr. Guil- lotin, die tijdens de Franse revolutie het lijden van de tienduizenden tegenstan ders van het nieuwe be wind met zijn uitvinding bedoelde te bekorten, heeft drie eeuwen lang aan leden van de familie Sam son toebehoord, die gene raties lang het beulsvak in Frankrijk monopoliseerde. De stamvader van de Samsons, die de bedenke lijke eer genoot koning Lodewijk tot zijn slacht offers te mogen tellen, had niettemin een gevoeliger zenuwengestel dan met zijn speciale vak was te rijmen. Uit spijt over zijn daad moet hij zijn koning slechts drie maanden heb ben overleefd. Hij werd nog gedurende ruim een halve eeuw door zijn na zaten in zijn sinister be roep opgevolgd. Het guillotinemes dat gisteren verkocht werd, is tot 1895 in het bezit van verscheidene Franse beu len en verzamelaars ge bleven. In dat jaar wist echter een Brusselse za kenman de hakbijl in de wacht te slepen, die tij dens de laatste oorlog weer door een Fransman kon worden teruggekocht. Nu bevindt het hakmes, dat in de loop der eeuwen door overvloedig gebruik enkele centimeters is afge sleten, zich in het bezit van een 30-jarige Parijze- naar, die deze aanwinst als het kostbaarste stuk van zijn verzameling his torische relikwieën be schouwt. digen een aantal tekeningen en verhalen die met elkaar een verrassend en prach tig uitgevoerd boek hebben opgeleverd. Opvallend is de directheid waarmee kinde ren zich uiten over wat ze worden willen, hun fantasie, de historie en de toekomst, hun hobbies en beelden uit het moderne dagelijks leven, als wachten op de tram, en een autokerkhof. Voor kinderen geva rieerde leesstof, voor volwassenen die zich vaak onzeker voelen omdat ze niet weten „wat er in die koppies omgaat" ont hullend materiaal. De kikkerbruiloft, door John Langstaff, bewerking Harriet Laurey, ill. Feodor Rojan- kovsky. Uitg. Nijgh en Van Ditmar. IN 1955 werd dit bijzondere prentenboek in Amerika uitgeroepen tot het beste kin derboek. Initiatiefnemer van het totstand komen is de Amerikaanse concertzanger John Langstaff geweest, die tijdens de kinderboekenweek in ons land was, en met dit boek op een Haagse school „werk te". Langstaffs opzet was om de oude folksongs, die vergeten zijn, weer bij de kinderen in ere te herstellen, misschien omdat de oude liedjes van een volk hem als kind al interesseerden. Hij kende toen al vrijwel alle Nederlandse oude kinder liedjes in Engelse versie! Het verhaal van de kikker, die met een muis wil trouwen, en van hun talrijke dierengasten door de kat op de vlucht gejaagd, is een eeuwen oud verhaal, dat pas 400 jaar geleden werd opgeschreven. Maar door de eeu wen heen werd er veel in veranderd. Lang staff probeerde de originele versie te re construeren van tekst en muziek. Samen met de volwassenen kunnen kinderen van af 4 jaar het „lezen" en zingen, wat voor al door de schitterend gevonden klank rijm van de vertaling een dubbel genoe gen wordt. Maar daarnaast is het be kijken van de zeer bewegelijke dierteke- ningen een wereld van genoegen apart. „Er hoeft geen muziek in kinderboeken, want daarvoor worden ze niet gekocht", vertelde John Langstaff. „Maar wanneer er muziek in kan, doe je met kinderen samen meer met een boek". Lente is een nieuw begin, door Joan Walsh Anglund, verta ling A. H. van de Nadort. Uitg. Zomer en Keuning. DIT boekje is evenals „Een vriend is iemand die om je geeft", en „Liefde is een heel speciaal gevoel" van dezelfde schrijfster een uitgave, die past zowel in de boekenkast van de kleintjes als van volwassenen. Bij de tekeningen, welke door hun poëzie, tederheid en milde humor onvergetelijk zijn, staan telkens maar een paar regeltjes eenvoudige tekst. Die geven zo'n indringende, heldere informatie over dat, wat lente inhoudt, dat geen volwas sene het de kinderen beter kan uitleggen. Voor de hele kleintjes zijn sommige zins wendingen te moeilijk, maar voor hen blijft het boekje als prentenboek van groot belang. Voor kinderen van rond de acht jaar met een grote hang naar „buiten" en naar natuur is dit boekje precies iets wat bij hun interesse past. Eisenstein. Sergei Eisensteins „Oktober" een film over de bolsjewistische revolu tie van 1917, is in gemoderniseerde ver sie, onder andere voorzien van een nieu we geluidsband, opnieuw in roulatie ge bracht, zo meldt het Russische persbu reau Tass. ADVERTENTIE IN HOIUND SlMlfflifflllS MmwMnm mui* Meer dan 1300 vestigingen van de Raiffeisenbank een vertrouwde instelling Ook in uw omgeving is er één. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De Nederlandse auteurs en uitgevers zijn zeer verontrust over een „protocol", dat deze zomer in Stockholm op een bijeenkomst van rege ringsdelegaties van de landen, aangeslo ten bij de Berner conventie, is opgesteld. Dit protocol beperkt de bescherming van het auteursrecht in de ontwikkelingslan den rigoureus, teneinde het toetreden van deze landen tot de Berner conventie aan trekkelijk te maken. Nationaal wordt de positie van de auteur geregeld door de nationale wet geving. In Nederland door de auteurswet van 1912. Internationaal worden de belan gen van de auteurs beschermd door ver dragen, waarvan de belangrijkste is de Berner conventie. Ook Nederland is hier bij aangesloten. De verontrusting van de uitgevers en auteurs is onder meer tot, uiting gekomen op een deze week in Den Haag gehouden algemene ledenvergadering van de Ko ninklijke Uitgeversbond. De leden spraken zich uit vóór het verlenen van ontwikke lingshulp, maar op een andere wijze dan door het ontnemen van hun rechten aan de auteurs. (Van onze correspondent) LONDEN De maandag wegens bezit van en gelegenheid geven tot het roken van marihuana tot negen maanden ge vangenisstraf veroordeelde gitarist van de Rolling Stones Brian Jones is hangende zijn hoger beroep dinsdag op borgtocht in vrijheid gesteld. Dit is gebeurd op medisch advies. Jones heeft bovendien moeten toezeggen, dat hij zich onder verdere medische behandeling zal stellen. ADVERTENTIE HILVERSUM I. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte gramm.muziek. 7.55 Deze dag. 8.00 Nws. 8.10 Actualiteiten. 8.15 Lichte gramm. muziek. 8.50 Morgenwijding. 9.00 Klassieke muziek. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitami nen. 11.55 Beurs. 12.00 Klassieke muziek. 12.27 Meded. voor land- en tuinbouw. 12.30 Modern platteland. 12.35 Lichte gramm.mu ziek voor oudere luisteraars. 13.00 Nws. 13.10 Journaal. 13.30 Moderne muziek. 14.00 Moder ne muziek. 14.30 Klassieke muziek. 14.40 Nederlandse soldaten in dienst van de paus 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nws. 16.02 Lezing met gramm.platen. 16.30 Moderne liederen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Voor middelbare scholieren. 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Uitzending van de PvdA. 18.30 Gevari eerd programma. 19.30 Nws. 19.35 Mens en bijbel. 20.00 Kerk veraf en dichtbij. 20.05 Kunstkroniek. 20.30 Lohengrin, opera v. Wag ner, door koor en orkest van de Bayreuther Festspiele en solisten. 21.40 Omweg naar huis, (hoorspel). 22.30 Nws. 22.40 Actualitei ten. 22.55 Modern strijkkwartet. 23.20 Opera aria's. 23.55 Nws. HILVERSUM II. 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Lichte klassieke platen. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Lichte klassieke platen. 8.30 Nws. 8.32 Voor ee huisvrouw. 9.58 Marktberichten voor schippers. 10.00 Wat heeft dat kind" 10.20 Vocaal11.00 Nws. 11.02 Voor de zieken. 12.00 Lichte gramm.muziek. 12.27 Me ded. voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12 4 Actualiteiten. 12.50 Variant. 13.30 Over de band. 14.25 Moderne en klassieke muziek. 15.00 Godsdienstige uitzending. 15.30 Banden met het verleden. 15.45 Kunstkroniek. 16.00 Nws. 16.02 Filmkroniek. 16.50 Spelen met taal 17.00 Klassieke en moderne kamermuziek. 17.45 Sport. 18.00 Moderne gewijde muziek. 18.30 Nws. 18.45 Actualiteiten. 19.00 Het le ger des Heils. 19.15 Spektrum. 19.30 Klassie ke muziek. 20.00 Wijd als de wereld. 20.10 Klassieke kamermuziek. 20.30 Stekker 22 25 Boekbespreking. 22.30 Nws. 22.40 Avondover denking. 22.50 Lichte gramm.muziek. 23.00 Studio 2300. 23.55 Nws. HILVERSUM III. 9.00 Nws. 9.02 Voor de zieken. 9.30 Lichte instrumentale muziek. 10.00 Nws. 10.02 Mu ziek bij de koffie. 12.02 Platenkeus. 1300 Nws. 13.02 Actualiteiten. 13.07 Knalmuziek. 14.00 Nws. 14.02 Netty Rosenfeld. 15.00 Nws. 15.02 Where the action is. 16.00 Nws. 16.02 Voor de tieners. 17.00 Nws. 17.02 Actualitei ten. 17.07 Verzoekplaten. BRUSSEL 324 m. 12.00 Nws. 12.03 Amusementsmuziek. 12.40 Weerbericht. 12.55 Buitenlands persoverzicht. 13.00 Nws. 13.20 Tafelmuziek. 16.00 Nws. 16.03 Beurs. 16.09 Amusementsmuziek. 17.00 Nws. 17.15 Lichte orgelmuziek. 17.30 Koormuziek 18.00 Nws. 18.03 Voor de soldaten. 18.28 Paar- desport. 18.30 Katholiek godsdienstige uitzen ding. 19.00 Nws. 19.40 Russische muziek. 19.50 Vrije politieke tribune. 20.00 Amusements muziek. 20.30 Hoorspel. 22.11 Amusements muziek. 22.00 Nws. ADVERTENTIE VOOR WOENSDAG NEDERLAND I 9.55 Een uur Sovjet-Unie nu: filmreporta ge uit Rusland, t.g.v. de grote Russische Re volutie, 50 jaar geleden. 17.00 Voor de kin deren. 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Journaal. 19.03 Reclame. 19.07 Schateiland. 19.32 Pa- nora-miek. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Uitzending van de C.H.U. 20.30 Stichting Socutera. 20.35 Afri can Queen (speelfilm). 22.35 Journaal. NEDERLAND II 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Journaal. 19.03 Onder dak bij Jacquelin. 19.28 Jazz. 20 00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Gevraagd 21.05 Oldenberg (eenakter). 21.50 Gesprek over 450 jaar reformatie. 22.11 Reclame. VOOR DONDERDAG NEDERLAND I 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Journaal. 19.03 Reclame. 19.07 Mensen tussen hemel en aar de, openlucht-circus. 19.32 Zo is Franck. 19.56 Reclame. 20.00 Journaal. 20.16 Reclame. 20.20 Klassieke muziek. 20.50 De slinger (TV-spel) 22.00 Brandpunt. 22.40 Journaal. 22.45 School televisie in Nederland. NEDERLAND II 18.55 Pipo de Clown. 19.00 Journaal. 19.03 Van gewest tot gewest. 19.25 Mensen in de sport. 19.45 Openbaar Kunstbezit. 20.00 Jour naal. 20.16 Reclame. 20.20 Coronation Street. 21.10 Dienstplicht in burger (documentaire). 21.56 Dichterbij Hosea. 22.26 Reclame 22.30 Journaal. 23.35 Herdenkingsdienst Sir Mal colm Sargent. (Van onze filmcriticus) AMSTERDAM. „African queen" is de naam van een klein verroest stoom bootje, dat een bescheiden post- en goe derendienst onderhoudt op een van de rivieren van het voormalige Duits Oost- Afrika. In de tijd dat de film speelt zomer 1914 is het gebied nog in Duitse handen en de oorlog die in Europa is uitgebroken vindt er zijn tegenhanger in bruut optreden van Duitse soldaten, die de inlanders wegvoeren voor ge dwongen dienst in het leger en hun ne derzettingen platbranden. Een Engelse zendeling, die jarenlang met zijn zuster (Katherine Hepburn) heeft standgehou den in een afgezonderde missiepost, over leeft de ronseltocht der Hunnen niet en Rose Say er blijft alleen achter bij de ruïnes van hun kerkje, tot de goed- hartig-ruwe kapitein van de „African Queen", die ook geregeld de missiepost aandoet, zich over haar ontfermt en haar meeneemt op zijn avontuurlijke omzwer vingen door de jungle. Maar de preutss ouwevrijster die Rose is wil niet vluch ten voor het Duitse geweld, zij wil wraak nemen en ze weet Charlie Allnut te be wegen van zijn oude schuit een soort torpedo' oot te maken, die de enige Duit se kanonneerboot in de Afrikaanse wa teren tot zinken moet brengen. Geduren de de voorbereidingen tot deze represail le-maatregel te midden van de vele ge varen die hun leven bedreigen, vinden beide uiteenlopende karakters, de ruwe kapitein en de preutse zendelinge, elkaar in een wonderlijke romance die wel alle Hollywoodse „glamour" mist. Naar dit gegeven, dat hij aan een ro man van C. S. Forrester ontleende, maakte John Huston in 1951 een film vol humor, spanning en pathetiek, waar in hij twee „middelbare" akteurs(resp. 41 en 51 jaar oud) tegen over elkaar plaatste in een wonderlijke en hier en daar ontroerende idylle, die met een sen sationele climax, het rammen van de „Königin Louise", afgesloten wordt. WOENSDAG Nederland I. Het avondprogramma be gint met Schateiland en vervolgens Pa- noramiek. Na het journaal tien minuten zendtijd voor de politieke partijen dit maal de C.H.U.Na een Socuterafilmpje begint direct de hoofdfilm waarna een samenvatting van het schakelprogramma uit de Sovjet-Unie. Nederland 2. Het NCRV-programma vermeldt als eerste onderdeel de tweede aflevering van de Franse schelmenserie Vidocq (een berucht inbreker en misdadi ger die later de Franse geheime dienst oprichtte). Hij is in dit tweede deel nog boef. Op zijn vlucht belandt hij op een schuiladres waar een heel mooi meisje woont. „Jazz met Jacobs" maakt het voorprogramma vol. Pim Jacobs, Wim O vergauw, Ruud Jacobs, Han Bennink en Rita Reijs krijgen in hun eigen etablis sement op bezoek de jonge Amerikaan- naai voor de tweede maal „Gevraagd", het programma waarin Godfried Bomans met een aantal jongelui een sollicitatie gesprek voert. Het beroep van vandaag is dat van reisinformateur(-trice). Drie kwartier is vervolgens uitgetrokken voor de eenacter „Oldenberg" van Barry Ber- mange, vertaald en geregisseerd door Henk Rigters. Een echtpaar heeft zijn zoon verloren. Lange tijd heeft diens ka mer leeg gestaan, maar nu willen ze hem verhuren. De nieuwe huurder is al gevonden: Oldenberg. Ze kennen de man niet, ze weten ook niets van hem. Als zijn komst nadert schrikken beiden te rug voor de consequenties van hun be sluit. Zal de onbekende de plaats van hun zoon kunnen innemen? De rollen van het echtpaar vorden gespeeld door Tine de Vries en Bernhard Droog; Jaques Commandeur is Oldenberg. Na dit stuk nog een gesprek van drie kwartier van drie kerknieuwsredacteuren over „De ba lans van 450 jaar reformatie". Titel van het gesprek: rekening en verantwoording.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 13