DE ZILVEREN HAMER DE STERRENHEMEL IN NOVEMBER PANDA EN DE MEESTER-VER VALSER POLLE, PELLI EN PINGO BRAMMETJE FOK a igestipt Ons vervolgverhaal aW* - =5 Spaanse verkiezingen gedeeltelijk ongeldig RECHTER TIE EN HET l s WOENSDAG 1 NOVEMBER 196 7 15 V Een roman uit de vikingtijd door VERA HENDRIKSEN Dal is hel tegenwoordig helemaal. En helemaal als dat WoJmerk-Iabettje aan een pullover of een vest of een polo-pull hangt waar ook nog het labeltje van Sir Edwin inzit. U weet dan dat u gekleed gaat als een Sir want het is de one and only Sir Edwin Het woord is aan u. Sir. r1 *$POOLSTER&Jfr fomalhaut HOORAPPARATEN N.V. BETER HOREN y fstSSry. 72) Opeens dook voor haar geestesoog een gelaat op, waar ze in vele jaren niet meer aan gedacht had: Eirik Torgrimsson van Bjarköy. Eens had zij hem aangemoedigd, zonder aan de gevolgen te denken, om hem daarna even snel weer te vergeten. En nu Sigvat, wat had ze in haar onnaden kendheid niet op het spel gezet! De gedachte joeg haar het bloed naar de wangen en onwillekeurig drukte ze zich dichter tegen Olve aan. Nu ze wist, welk gevaar haar be dreigde, wist ze ook, hoe ze het moest afweren om niet haar en Olves geluk verstoord te zien. Ze vroeg zich af, of Olve, die haar voor zover ze wist, al die jaren trouw geweest was, het net zo voelde als zij. Ze was hem nu dankbaar, dat hij haar gewaarschuwd had, voordat het te laat was en zei hem dat ook. Het kan soms nuttig zijn, eens goed boos te worden, zei Olve, maar je moet voortaan wat voorzich tiger zijn en niet meer met Sigvat praten dan beleefdheidshalve van je verwacht wordt. Sigrid verborg haar gezicht tegen zijn schouder. Voel jij het net zo? Hoe bedoel je? Dat je je ook tot anderen aan getrokken kunt voelen, als je niet oppast Van die kant heb ik het nooit bekeken, antwoordde Olve, maar ik probeer liever het goede, dat ik heb, te houden. Ik hoop, dat ik nooit zo dom zal zijn, ons geluk op het spel te zetten voor iets, dat daar zeker niet tegen opweegt. Hij glimlachte. Bovendien, voegde hij er op pla gende toon aan toe, na alles wat ik je geleerd heb, zou ik er zelf aan te kort komen. En ik ben te lui, om met een ander nog eens opnieuw te beginnen. Hij trok haar dicht tegen zich aan. Misschien ben ik daar voor ook veel te dol op jou, fluisterde hij met zijn mond tegen haar oor. Het liep tegen het einde van de slachtmaand, toen er op zekere dag een boodschap van Steinkjer op Egge gebracht werd, of Olve bij de jarl wilde komen. Toen Olve terugkwam van zijn be zoek, was hij somber gestemd. Olav Haraldsson is in Trondheim aan gekomen, zo vertelde hij Sigrid. Einar Tambarskjelve heeft alle vrije boeren en lijfeigenen uit de omgeving bijeengeroepen voor een bespreking. Als ze het nu maar eens kunnen wor den! Hij was niet gerust op de af loop en sprak de wens uit, dat de jarl ook boodschappers op verster kingen zou uitzenden, aangezien er op Steinkjer en Egge niet genoeg men sen waren om een eventuele aanval het hoofd te bieden. Reeds drie dagen later kwam er bericht van Einar Tambarskjelve, dat de boeren het niet eens hadden kunnen worden over de keuze van een hoofdman. Het gevolg was, dat Olav hen met mooie praatjes en dito be loften overreed had, hem als hun koning te erkennen. Hij zou hun de zelfde rechten schenken als Olav Tryggvason ons bezorgd heeft! Olve was boos en opgewonden. Zullen de mensen dan nooit wijzer worden! Het kwaad was échter geschied en Olav Haraldsson was al op weg naar deze streken. Hij moest zich al in de fjord bevinden. Jarl Svein, die niet genoeg man schappen had om de koninklijke troepen gewapend tegemoet te treden, moest in allerijl de wijk nemen. Hij had een van zijn schepen met opge zette tent klaar liggen voor de win ter. Dit schip liet hij zeilklaar maken, waarna hij zee koos. Vrouw Holmfrid die over enige maanden een kind verwachtte, kon de reis niet meemaken; zij kwam met haar dienstvrouwen naar Egge. Ook priester Anund, die zijn kleine ge meente niet in de steek wilde laten, bevond zich in haar gezelschap. Er werd bericht gestuurd naar alle be reikbare hoeven en binnen niet te lange tijd had zich reeds een aan zienlijke versterking op Egge ge vormd. Sigrid zat in de hal met Holmfrid en Tora, toen het bericht kwam, dat het schip van de koning in zicht was. Een gemompel steeg op onder de samenscholende lieden: de jarl was nog maar kort geleden vertrokken, het kon bijna niet anders, of hij moest onderweg het schip van de koning zijn tegengekomen, en hoe zou die ontmoeting afgelopen zijn? Holmfrid sloot de ogen en vouwde de handen in gebed samen. Irr Gods naam laat het goed aflopen, fluisterde ze. Sigrid wilde haar graag troosten, maar ze voelde zichzelf al even machteloos. Dit alles was zo onwezenlijk, ze kon nog nau welijks begrijpen, dat het ditmaal ernst was. Ze had toegezien hoe Olve zich tot de strijd gordde, hoe hij als hoofdman voor de mensen uit de streek stond. Ze had snelle boden zien uitrijden om de verafgelegen streken op de hoogte te brengen van de toestand. En nu wemelden hun erf van gewapende mannen met verbeten gezichten; er waren vele vreemde gezichten bij, maar ook bekende en zelfs die boe zemden haar nu angst in. Het was alles als een boze droom. Olve stond met een groep mannen te kijken hoe het schip van Olav Haraldsson koers zette naar Steinkjer Voor zover ze konden zien, bevond de jarl noch iemand van zijn gezelschap zich als gevangene aan boord en hij vroeg zich af, hoe het hem wel gelukt kon zijn buiten bereik van de koning te blijven. De koning voerde een aan zienlijke krijgsmacht met zich mee, zoals te verwachten viel. Men was daarom overeen gekomen, niet als eersten naar de wapens te grijpen, zolang er niet meer versterking uit de omliggende gebieden was aange komen. Niet lang nadat de manschappen van de koning bij Steinkjer aan land gegaan waren, kwam er al iemand naar Egge. Het was een van de IJs- landers, die daar onderdak had ge vonden, een reisgenoot van Sigvat en Gissur. Hij vertelde, dat de koning van de IJslanders het gedeelte van de lan dingsrechten wilde hebben dat feite lijk aan de jarl Hakon toekwam vol gens onderlinge overeenkomst van de jarls. De IJslanders voelden er ech ter niets voor te betalen aan een hoofdman, van wie ze zo weinig af wisten, als aan deze Olav Haraldsson. (Wordt vervolgd.) ADVERTENTIE GBCCTTtrotewifi, psysTsndcfi^ tiaar h&t WBraHf^Wohmtlk Sirëdmin 15 november Mercurius, altijd moeilijk waarneembaar vanwege zijn nabijheid tot de zon, laat zich rond 17 november op sporen in de vroege ochtendschemering. Op die datum bevindt hij zich op zijn maximale afstand ten westen van de zon. Toch zal het misschien nodig zijn een kleine veldkijker te gebruiken om het zwakke licht van de planeet te vinden. Kijk ongeveer één uur vóór zons opkomst, laag boven de oostelijke horizon. Het waarnemen van Venus kost minder moeite. De stralende planeet schittert als het helderste hemel lichaam aan de ochtendhemel. Zij komt thans meer dan vier uur vóór de zon op en kan reeds worden gezien als het nog volkomen donker is. Als men haar echter eenmaal heeft gezien en haar juiste plaats aan de hemel kent, is het mogelijk de planeet tot vlak vóór zons opkomst te zien, met behulp van een veldkijker zelfs daarna nog. Mars is 's avonds zichtbaar. De rode planeet bevindt zich dan in het zuidwesten en gaat iets meer dan drie uur na de zon onder. Jupiter staat in het sterrenbeeld Leeuw en komt steeds vroeger op. De planeet staat iets verder van de zon dan Venus, maar is ook wat zwakker. Bij het aanbreken van de dag staat zij ongeveer in het zuiden. Saturnus is vrijwel de gehele nacht zichtbaar nabij de grens der sterrenbeelden Vissen en Walvis. Saturnus is in helderheid ongeveer te vergelijken met Mars, maar minder roodachtig van kleur. Op 6 november om 10 uur staan maan en Mars in conjunctie (samenstand) met elkaar. Op dat ogenblik zijn geen van beide zichtbaar, maar wie 's avonds na zonsondergang het tweetal opzoekt, zal bemerken dat de maan reeds enkele graden ten oosten (links) van Mars staat. Een week later bevindt de maan zich bij Saturnus. In de vroege ochtend van 13 november staan beide in conjunctie, maar zijn dan niet waarneembaar. In de nacht van 12 op 13 november zal men de maan ten westen van Saturnus opmerken, in de nacht van 13 op 14 november ten oosten. Op 25 november staat de maan in samenstand met Jupiter, op 28 november tenslotte met Venus. Wie goed kijkt be merkt ook, dat zich vijf graden ten zuiden van Venus (dat is ongeveer tienmaal de schijnbare diameter van de maan) een ster bevindt; het is Spica, helderste ster van de Maagd. De maansikkel, de planeten Jupiter en Venus en de ster Spica vormen een aan trekkelijk schouwspel aan de morgen- hemel, dat voor de waarnemer zeker de moeite van vroeg opstaan loont. Van 31 oktober tot 30 november korten de dagen met 1 uur 20 minuten. (Als dag beschouwt men de periode van de aan vang der schemering vóór zonsopkomst tot het einde der schemering na zons ondergang). Maan: Nieuwe maanop 2 november te 6.48 Eerste Kwartier op 9 november te 2.00 Volle Maan op 17 november te 5.52 Laatste Kwartier.op 25 november te 1.23 Om de kaart te richten moet men haar boven het hoofd houden en het noorden laten samenvallen met de noordelijke horizon. De stand van de hemel is die op CO?. MARTEN TOONDIR 45. Joris Goedbloed begaf zich dus naar het buiten van de Markies Fleur de Belle en diende zich aan bij de ingang, waar hij zijn uitnodiging voor het bal afgaf. „De Baron Van Malpertuus!" riep een bediende. „Ach wat aardig dat u bent gekomen, baron eh.sprak de Markiezin, een slap handje naar Joris uitstekend. „Ach, laat u maar," sprak deze. „Nomina sunt odio- sa, zoals wij latinisten zeggen." „Bent u buitenlander? vroeg de Markies, een wenkbrauw afkeurend optrek kend „Ach zo."Op dat >moment verschenen er twee nieuwe gasten bij de deuropening. Het wareniPanda en Astral die de baron van Malpertuus volgden om hem te ontmaskeren. „Mag ik even uw uitnodigingskaart"? vroeg de bediende, wat misprijzend naar de twee klei ne figuurtjes kijkend. „Eh ja.een ogenblikje. stotterde Panda, die helemaal geen kaart had. JE MOET BETERE TABAK ROKEN,2EE ROB - VOORAL'S NACHTS WAT EEN MIST.' KIJK EENS, PIN SO. ER WORDT OP ONS 6ÊIOERD (OH,DAT21JN SNEEUW UILEN. NET KIEIN6 VUURTORENS OP IJS8ER6EM, ooo e*9t-K VAN DE ZUIDERVj Voor uur. vroegere tijdstippen de kaart draaien in de ricnting van de wijzers van het uurwerk, voor latere tijdstippen in tegenovergestelde richting. De plaats van de maan is voor enkele tijdstippen aangegeven; de getal len duiden de dag van de maand aan. Ook is de positie van Saturnus (S) aan gegeven. De stippellijn die door de Zwaan gaat, duidt de hartlijn van de Melkweg aan. De andere gestippelde lijn is de ekliptika (dierenriem of Zodiak); de zon, de maan en de belangrijkste planeten be vinden zich steeds in de nabijheid van deze lijn. ADVERTENTIE SPECIAALZAAK in Wagenweg 124 - Haarlem - Tel. 14461 Schoterbosplein 19 - Haarlem-N. Telefoon 51088 MADRID (AP) De Spaanse centrale verkiezingsraad heeft de uitslag van de congres-verkiezingen van 14 oktober in grote gebieden ongeldig verklaard omdat de stembussen geopend zijn voordat het officiële tellen begon. Alle stemmn zijn ongeldig verklaard in de zuidelijke Jaen provincie, evenals in 32 steden van de provincie La Coruna in het noorden, elf in de provincie Segovia en andere in Avila, Mallorca en Soria. Op 14 oktober werden voor het eerst sinds het begin van de burgeroorlog in 1936, 102 van de 563 leden van de Cortes (parlement) gekozen. Het kiesrecht had den gezinshoofden en getrouwde vrouwen. „lk koester maar één wens: de on afhankelijkheid van mijn land te be waren en Perzië te maken tot de pro gressiefste natie ter wereld". Dit zeggend zette sjah Mohammed Reza zich de met 3755 juwelen bezette keizerskroon op het hoofd. Hij zat daarbij op de pauwentroon die ver sierd was met 26.733 edelstenen. De gelegenheid ze na te tellen ontbrak hem, want het gewicht van de kroon was zo groot dat hij zijn nek maar had hoeven buigen om hem te bre ken, hetgeen inderdaad met heel wat keizers uit de wereldgeschiedenis is gebeurd. Vervolgens liet hij op het hoofd van zijn echtgenote een wat lichtere kroon neer, maar toch nog een waarvan de prijs 22 miljoen gul den bedroeg. Uiteraard was het prijsje er afgehaald. Deze getallen geven maar een zwak ke illustratie van het feit dat de kei zer van Perzië onbegrijpelijk rijk is. Zijn onderdanen doen dan ook geen moeite het te begrijpen. Ze bewonde ren het slechts. Tijdens de keizerlijke rijtoer die volgde na het zingen van de hymne: „Wij zijn allen uw sla ven" wierpen velen zich langs de weg in het stof. Minzaam wuivend hield de keizer de kroonjuwelen stofvrij. Laat niemand hiermee het voorne men van de keizer wegwuiven om Per zië tot het progressiefste land van de wereld te maken. Progressief zijn be tekent streven naar vooruitgang. Voor dit streven komen het eerst in aan merking zij die het verst van de vooruitgang afstaan en zij die er het verst van afliggen, zoals de onderda nen die zich in het stof hebben ge worpen. Om dit te doen moet men niet tegen een hap stof opzien. Het vult de maag. En die maag vraagt des te meer om vulling wanneer men zojuist de kroonjuwelen heeft gezien. In het oog van de hongerige doet een gouden kroon zich voor als het resultaat van een avondje koekvergulden, bekroond met de heerlijkste geconfijte vruchten in allerlei eetlustopwekkende kleuren. Het is voor hem een aanblik om van te watertanden. En als de tandheel kundige verzorging daar ver genoeg was gevorderd, dan zou het water hem om zijn eigen gouden kronen klotsen. Uit dit oogpunt bezien is het een zaak van wijs beleid dat de sjah bij zijn kroning de rijkdom van zijn be zittingen in hun volle begeerlijkheid aan zijn volk heeft getoond. Hij heeft daarmee een onstilbare honger gewekt naar een vooruitgang waarvan het eindstadium eerst zal zijn bereikt wan neer alles wat nu nog exclusief in het bezit is van de keizer, gemeengoed zal zijn van het hele volk. Daarmee is Perzië reeds nu het progressiefste land van de wereld. Een land, waar de roep naar vooruitgang zal aanhouden tot de keizer met gulle hand alle rijks confituren om zich heen in het stof zal strooien als pepernoten op Sinter klaasavond. Hij voorkomt daardoor dat ze, zoals de Russische kroonjuwe len, in een museum voor iedereen ter bezichtiging zullen staan. Behalve voor de keizer Kees Stip EXAMENS DEN HAAG Geslaagd voor het examen m.o. staatsinrichting W. de Rui ter, Haarlem. AMSTERDAM Geslaagd voor het doctoraal examen rechten (notarieel) me vrouw E. G. M. Rutgers-Wessels, Haar lem. 83. Rechter Tie heeft plaatsgenomen in de leunstoel met de berehuid, de traditio nele zetel van militaire magistraten. In verbazend korte tijd keert kapitein Sioe terug van zijn missie. „Ik heb de eer u de Keizerlijke Woorden terug te geven, Ex cellentie", zegt hij onderdanig, „en deze rol bevat de eretekenen van uw huidige waardigheid. De opperkamerheer en ko lonel Kang wachten in de hal". Rechter Tie stuurt hem weg om de twee hoog waardigheidsbekleders binnen te laten. Snel legt hij het Keizerlijk Edict voor de wieroojcbrander, slaat de gele stola om zijn schouders en vervangt zijn rech- terskap door de gevleugelde, zwartfluwe len kap, waarop met goud de onder scheidingstekenen van zijn tijdelijke rang geborduurd zijn. Dan worden de dubbele deuren geopend. Kolonel Kang en de Op perkamerheer treden binnen en willen knielen, maar de Rechter wenkt ze onge duldig naderbij. De opperkamerheer is gekleed in een wijd ceremonieel gewaad van paars brokaat, de kolonel in zijn schitterend uniform met de fraaie gedre ven gouden borst- en schouderstukken, en zijn gouden helm met lange pluimen. Als ze eerbiedig naderbij getreden zijn, zegt Rechter Tie: „Dit is een heel in formele audiëntie, heren. U kunt daarom plaats nemen in de armstoelen aan weerszijden van de balie. Kapitein Sioe, U blijft bij de deur staan en zorgt dat niemand ons stoort." m 1,11' t 975 Snel rolden Bram en zijn vrien den uit de buurt van de gevaarlijke plant. Nog steeds applaudisseerden de handjes voor het zingen van Karo, die nog nooit zoveel succes had gehad. „Zal ik nog een toegift geven?" vroeg hij Bram. maar deze maakte hem duide lijk, dat hij op verder gezang geen prijs stelde. „We moeten nu overleggen, wat ons verder te doen staat", zei hij zodra ze eenmaal binnen waren. ..Ons schip is weggewandelddie kleinzoon van Prikkebeen is aan boord. Zijn blik dwaalde rond, bleef even rusten op de cirkelzaagvis, die hem met bolle ogen lag aan te kijken, en toen op een ander voorwerp aan de muur. „Een list?" vroeg Karo, toen hij zag hoe Bram ging glanzen en glimmen, als iemand die op een Geweldige Gedachte is gekomen. „Een kans!" zei Bram en hij rende naar de muur toe.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 15