TRAINER MITIC OVER ZIJN JOEGOSLAVISCHE TEAM: Dit is beslist niet de sterkste formatie van ons Bondsbureau voor KNSB MR. JAN VAN DER KROL: nieuwe voorzitter van de KNZB Top-sporter heeft recht op sociale begeleiding toto Trainer van EDO, Klijn: wmm. m Bestuur FC Twente vraagt publiek om discipline Tzveede remise van Bomvmeester en Hans Ree Fischer speelt in Sousse weer mee Twee overwinningen van Wagenaar jr in Hilversum Brains op het middenveld WOENSDAG 1 NOVEMBER 1967 19 Altig en Renz nog op kop in Frankfort Rusland plaatste zich voor kwartfinales EK voetbal Nottingham Forest won voor Jaarbeursbeker Topsport Ambassadeurs Kilili Het Joegoslavische elftal bij aan komst op Schiphol. (Van onze sportredaktie) ROTTERDAM „Dit is het Joegoslavi sche elftal niet, dat tegen Nederland speelt. Welnee. Noem het een B-team, een schaduwelftal, desnoods onze nationa le jeugdploeg. Maar zeg alsjeblieft niet, dat dit ons echte nationale elftal is". Dit zei gisteravond in het Rotterdamse Atlan ta-hotel een Joegoslavische journalist, die het elftal van trainer Rajko Mitic verge zelt. „Is het werkelijk waar, dat Joego slavië niet met zijn sterkste elftal is ge komen?", vroegen we daarna onmiddel lijk aan de heer Burgwal, die met bonds voorzitter Meuleman namens de KNVB In Atlanta voor gastheer speelde. De heer Burgwal schrok zichtbaar bij die vraag. Toen antwoordde hij aarzelend: „ik ge loof, eh, dat eh, ze toch echt wel op z'n sterkst zijn. Het zijn, op een enkele uit zondering na, dezelfde spelers die een paar weken geleden voor Joegoslavië in de Europacup voor landenteams tegen Duitsland speelden". Maar Rajko Mitic sprak andere taal. „Nee, dit is beslist niet 'de sterkste formatie die we kunnen samenstellen". En de veertigjarige trai ner van het Joegoslavische elftal, die voor zijn land als rechtsbinnen 55 inter landwedstrijden gespeeld heeft, vervolg de: „Kijk, ik ben aan het experimenteren met mijn elftal. Ik heb mijn ogen gericht op 1970. Op de wereldkampioenschappen in Mexico. En daarom heb ik tegen Ne derland een elftal met toekomst samenge steld. Mijn elftal telt dit keer vijf debu tanten. Het is toch maar een vriend schappelijke wedstrijd tegen Nederland? Tegen Duitsland speelden vier jongens mee die in militaire dienst zijn. Voor de ze wedstrijd kregen ze geen vrij. Nor maal gebeurt dat wel. Maar in Joegosla vië zeggen ze: de wedstrijd is niet be langrijk genoeg om ze vrij te geven". Gistermiddag rond vier uur landde het Joegoslavische gezelschap op Schiphol. Meteen de bus in. Naar Atlanta. Even snel een sandwich, dan naar het Feije- noord-stadion. In de kuip mochten de zes tien spelers en vier officials even het licht bekijken. (Mitic: goed licht) Daar na trapten ze een balletje op het bijveld. Toen terug naar Atlanta voor het diner. In Atlanta waren gisteravond ook enkele Joegoslaven, die momenteel op onze vel den een goed belegde boterham verdie nen. Feijenoorder Samardzic, Ajacied Vasovic, en Radovic en Joncic van Xer- xes-DHC. Wat de Nederlandse Joegosla ven van de wedstrijd van vanavond zeg gen? Samardzic: Joegoslavië telt veel te veel debutanten. Maar het is een behoor lijk elftal. Als ze Cruyff en Moulijn in bedwang kunnen houden zie ik het een ge lijkspel worden. Radovic: een gelijkspel. Joncic: een gelijkspel. Vasovic: een ge lijkspel. ENSCHEDE. In een brief aan de KNVB heeft het bestuur van FC Twente gevraagd om een onderzoek naar de ge beurtenissen in de zondag gespeelde wed strijd tegen ADO. In de slotfase van deze door scheidsrechter Schalks geleide ontmoeting verloor de Enschedese club Van der Vall door een blessure, kreeg Van Dijk een officiële waarschuwing en werd Pahlplatz uit het veld gestuurd. FC Twente is hier ernstig door gedu peerd, daar het binnenkort in een tijds bestek van vier dagen twee wedstrijden moet spelen. Zondag in Deventer tegen Go Ahead en volgende week woensdag Amsterdam tegen Ajax. Het bestuur van FC Twente heeft voorts door middel van een ingezonden stuk in de regionale pers zijn bezoekers verzocht zich voortaan gedisciplineer der te gedragen. Na afloop van FC Twen te-ADO kwam het in het Diekman-stadion tot ernstige ongeregeldheden. DEN HAAG De tweede partij van de tweekamp om het schaakkampioenschap van Nederland tussen Hans Bouwmees ter en Hans Ree is na 27 zetten, evenals zo mogelijk 1 september 1968 over te Bouwmeester koos gisteren in Den Haag tegen Ree's Siciliaan een vrij on bekende opstelling, die hem het initiatief opleverde. Toen de partij het hoogtepunt bereikte, stelde Bouwmeester een specta culaire doorbraak één zet uit. Het over wicht van Bouwmeester was hierna ech ter vrijwel verdwenen. Of zijn kansen werkelijk winstmogelijkheden hadden kunnen opleveren, is na de voorlopige analyses nog niet duidelijk. Vandaag volgde de derde ontmoeting. Ree speelt met wit. FRANKFORT. Het Westduitse kop pel AltigRenz had woensdagmorgen na de neutralisatie met 376 punten de leiding in de zesdaagse van Frankfort. Post en Pfenninget bezetten met twintig punten minder de tweede plaats. De stand aan de kop luidde: 1. AltigRenz (W.-Dld.) 376 pnt.; 2. PostPfenninger 356; 3. Bug. dahlSercu (W.-Dld.-Belg.).. Op één ronde: 4. LykkeEugen (Den.) 110; 5. Kemper-Oldenburg (W.-Dld.) 75. OLYMPISCHE SPELEN. Het Internatio nale Olympische Comité heeft de interna tionale volleybal federatie meegedeeld, dat tot het toernooi in mei 1968 acht da mes- en tien herenploegen toegelaten zul len worden. In Tokio speelden slechts zes damesteams. SOUSSE. De uitslagen van de dins dag in Sousse uitgespeelde afgebroken partijen van het interzonale schaaktoer nooi luiden: Zevende ronde: Reshevsky (V.S.) Gelier (Rusl.) 1—0. Achtste ronde: Fischer (V.S.)Korts- noi (Rusl.) remise. Elfde ronde: Kavalek (Tsje.sl.)-Suttles (Can.) remise; Bilek (Hong.)Barczay (Hong.) remise. De Amerikaan Fischer, die zaterdag weigerde te spelen, heeft zich dus toch belast met het voortzetten van het toer nooi. Alleen de partij, die hij weigerde te spelen, is definitief verloren voor hem. De uitslagen van de wedstrijden uit de twaalfde ronde van het interzonale schaaktoernooi luiden: PORTISCH (Hong.) Bilek (Hong.) remise, Fischer (VS) Burne (VS) 1-0, Reshevsky (VS) Hort (Tsj. SI.) remise, Stein (Rusl.) Suttles (Can.) 1-0, Kortsnoi (Rusl.) Bouaziz (Tun.) 1-0, Cuellar (Col.) Matanovic (Joego slavië) 1-0, Gelier (Rusl.) Mecking (Braz.) 1-0, Sarapu (N. Zeel.) Ivkov (Joego-Sl.) afgebroken, Gipslis (Rusl.) Larsen (Denem.) afgebroken, Kava lek (Tsj. SI.) Gligoric (Joego SI.) af gebroken, Mjagmasuren (Mong.) Ma- tulovic (Joego SI.) afgebroken. De uitslagen van de dinsdagavond in Hilver sum gehouden draverijen luiden: Axkit Hollandia-prijs (le afd.): 1. Fortuna (E. de Visser); 2. Fabiola Spencer; 3. Edoublaise. Win. 7.70, pl. 2.'50, 1.60, 1.40, koppel 12.90, cov. 3.60, trio 55.50. Xuthus T-prijs: 1. Fietje Princess (J. Oost- huis); 2. Egbert; 3. Edith B. Win. 4.30, pl. 1.70, 2.10, koppel 26.30, cov. 5. Quand Même-prijs (le afd.): 1. Caracara S (M. Vergay); 2. Blauwe Reiger S; 3. Zeearend S. Win. 5.80, pl. 1.90, 1.40, 5.60, koppél 8.10, cov. 4.90, trio 394.10. Quand Même-prijs (2e afd.): 1. Bemadine (J. Wagenaar Jr.); 2. All Prise; 3. Ydolius. Win. 1.80, pl. 1.30, 2.20, 6.koppel 8.cov. 8.10. Anton-prijs (le afd.): 1. Doriethe J (P. Heij- nen); 2. Ever Queen; 3. Donderdag. Win. 3.70, pl. 1.50, 1.30, 2.40. koppel 7.80, cov. 3.80. Anton-prijs (2e afd.): 1. Caravelle (H. Ma ring); 2. Doortje Dartel; 3. Alarik. Win. 4.60, pl. 1.60, 1.70, 2.40, koppel 4.cov. 3.90. Revanche der grote prijzen: 1. Anton (J. Ham); 2. Christiaan de Wet; 3. C Alkestis van E. Win. 3.60, pl. 1.20, 1.30, 1.30, koppel 11.70, cov. 3.80. Axkit Hollandia-prijs (2e afd.): 1. Endurance (J. de Leeuw); 2. Elgin; 3. Donaustrassa. Win. 5.20, pl. 1.80, 2.20, koppel 10.30, cov. 3.70. Brahmapoetra-prijs: 1 Burnley Quick (J. Wa genaar Jr.); 2. Edward Volann: 3. Eulogie II. Win. 2.—, 3.70. pl. 1.50, 1.60, 1.50, koppel 14.30, cov. 5.80, trio 68.30. TENNIS. Jim Barrie, de voorzitter van de Zuidafrikaanse tennisfederatie, heeft in Johannesburg bekendgemaakt, dat als Zuid-Afrika de ontmoeting voor de halve finale van de interzone van het toernooi om de Davis Cup tegen India, die op 10, 11 en 12 november in Barcelona wordt gehouden, wint, de finale tegen Spanje in Johannesburg zal worden gespeeld. DEN HAAG. De bondsraad van de Kon. Ned. Schaakbond heeft in zijn na jaarsvergadering met grote meerderheid het principiële besluit genomen met in gang van een nader te bepalen datum zo mogelijk 1 september 1968 Over te gaan tot de instelling van een bondsbu reau, dat dan het centrale punt van de Nederlandse schaakgemeenschap zal wor den. De bondsraad voteerde tot dit doel een bedraag van rond 30.000 per jaar, hetgeen overeenkomt met een contribu tieverhoging per schaker en per jaar van twee gulden. Het bestuur van de KNSB hoopt in de komende periode van vijf jaar, door middel van gerichte propagan- da-acties het aantal in de KNSB geor ganiseerde schakers van 15.000 tot 25.000 op te voeren. De onlangs afgetreden voorzitter van de Haagse schaakbond, de heer A. Modder man, werd met algemene stemmen tot lid van verdienste van de KNSB benoemd. De aftredende bestuursleden mr. F. Goudsmit (voorzitter), A. van Gooi (pen ningmeester), H. Wille (competitieleider) en C. Rothert (jeugdleider) werden allen herkozen. Het bestuur werd uitgebreid door de toetreding van de heer H. Drech- sel uit Rotterdam, die zich voornamelijk zal bezighouden met voorlichting en pu blic relations. De jaarlijkse bondswedstrijden zullen in augustus 1968 te Enschede plaats vin den. De jaarlijkse jeugdweek zal kort voor Pasen in elk geval te Emmen wor den gehouden, daarnaast mogelijk ook te s-Hertogenbosch. In hetzelfde tijdvak zat te Amersfoort in elk geval het per soonlijk jeugdkampioenschap, en waar schijnlijk ook het nationale kampioen schap voor jeugdploegen der onderbonden, worden georganiseerd. De voorwedstrijden 1968 ter voorbereiding van het nationale kampioenschap van de heren zullen in mei- juni 1968 worden gehouden te Amsterdam, Arnhem en Rotterdam, waarschijnlijk in groepen van acht spelers. PIRAEUS. Het Russische voetbal elftal heeft zich dinsdag voor de kwart finales van het Europese kampioenschap voor landenteams geplaatst door de uit wedstrijd tegen Griekenland in Piraeus met 10 te winnen. De enige treffer werd in de 50ste minuut door Malofejev ge- ÏYlclclkt De «tand in groep 3 luidt: 1. Rusland 6—10; 2. Griekenland 5—5; 3. Oostenrijk 5—5; 4. Finland 62. NOTTINGHAM Nottingham Forest heeft dinsdagavond de eerste wedstrijd uit de tweede ronde van het toernooi om de jaarbeursstedenbeker met 2-1 van FC Zürich gewonnen. Bij de rust was nog niet gescoord. De ontmoeting werd bijgewoond door 33.000 toeschouwers. -WyWU^u^n/\fvtfvVMVt/vvvvvvvvvvvvvvvvvvinnnHfvvvvvvvwvvvvu"vtj"%MMJ"tJ""""""""tM,t<1<**JtJ""u><tAAAA<"^^ „Er ligt een berg werk te wachten. Ik zal dan ook een andere voorzitter wor den dan Jan de Vries. Mijn advocatuur en mijn wethouderschap laten mij niet de tijd, die noodzakelijk is om de huidige lijn kaarsrecht te kunnen doortrekken. Bovendien ben ik een voorstander van een ver doorgevoerde taakverdeling en tenslotte blijft De Vries zijn internationa le functies voorlopig nog uitoefenen. Al leen dat laatste vormt al een enorm pro bleem voor de KNZB. Met de niet te stoppen opkomst van Amerika en Austra lië hebben de verhoudingen in de inter nationale zwemwereld een totaal ander beeld gekregen. Bij zijn eventuele opvol ging gaat dat grote moeilijkheden ople veren. Jan de Vries is ook internationaal gezien een man van gewicht. Stapt hij eruit, dan komen de Amerikanen en de Australiërs vanzelfsprekend met een nieuwe kandidaat op de proppen en weg is onze niet te onderschatten invloed op het internationale zwemwezén. Daarom ook heb ik hem nu reeds gevraagd ons ruim tevoren in kennis te stellen wanneer hij ook die functies gaat neerleggen. Mis schien is er dan nog iets te redden." „Zo zijn er vele problemen. Voor mij is de KNZB altijd een soort ijsberg ge weest. De buitenstaander ziet er alleen maar het topje van. De Ada's, de Betty's en de Klenie's. Maar dat topsporttopje heeft een enorme bijzonder gecompliceer de onderbouw. Zoals bekend beheert de KNZB in Nederland in feite de totale zwemmerij. Vanaf het elementair onder richt en de diplomering daarvan tot en met de begeleiding van wereldrecord- houdsters. Daarom ook zijn we in de bond wederom drastisch aan het reorganiseren. We hebben doelbewust twee zuilen ge vormd zonder in een federatie te verzan den. Want met gescheiden afdelingen voor het sportzwemmen en het recreatieve zwemmen kunnen we toch één hechte organisatie blijven. Beide zuilen staan rechtstreeks onder het beheer van onze vice-voorzitter Siep Bolman (recreatief) en Klaas van der Pol (sport). Bolman staat voor de moeilijkste taak. Hij moet een leger van medewerkers kweken, die in alle stilte het zwemmen in de breedte nog verder gaan uitbouwen. Dat is ogen schijnlijk ondankbaar werk, omdat het nu eenmaal veel belangrijker lijkt een we reldrecord op je chronometer te mogen afklokken. Maar om dat veelvuldiger te bereiken, zullen er voldoende badmees ters, leiders, officials moeten zijn. En die moeten weer op de juiste wijze opgeleid worden. Om Bolman in die omvangrijke taak te helpen, willen we komen tot een opleidingsraad, waarin naast de KNZB ook de Nederlandse Sport Federatie en het Rijk vertegenwoordigd zijn. Onze bond is niet vergelijkbaar met bijvoor beeld de KNWU of de KNVB. Bij de wie- Ierunie kent men slechts leden die fietsen kunnen en gaat het er in feite alleen om die kennis in een steeds grotere snelheid om te zetten. Zo ook ongeveer bij de voet ballers. Maar onze voornaamste taak is de mens zwemmen te leren. Daarom ook zijn wij nauw betrokken bij de bouw van zwembaden door een vertegenwoordiging in de vereniging van Nederlandse ge meenten. „Men zegt tegen ons wel eens: wat kun nen wij voor die top doen? Jaarlijks ont vangen wij van het NOC ƒ90.000 en van de NSF 120.000. Beide bedragen komen met onze eigen beschikbare gelden volle dig ten goede van de wedstrijdsport. Voor onze zwemmers, poloërs en schoonsprin- gers. Daar moeten trainers, reizen, oefen bijeenkomsten van worden betaald. Voor sociale begeleiding blijft er echter niets over. En dat zal, willen we weer een toonaangevende zwemnatie worden, zon der meer een vereiste zijn. Mijns inziens is dat echter een taak van de overheid. Het is, en dat is beslist niet overdreven, een zaak van landsbelang. En alleen uit dat oogpunt al heeft een topsporter alle recht op die sociale begeleiding. Er zijn ook nu nog veel sportbestuurders, die het daar niet mee eens zijn. Bestuurders van een vorige generatie. Wil men de gemeen schap dienen, dan moet men met zijn tijd meegaan. Wie vijf jaar geleden gezegd zou hebben, dat er in Nijkerk een 50 meterbad zou komen, waarin ook 's zon dags gezwommen zou mogen worden, werd in zijn gezicht uitgelachen. Tóch is dat bad er gekomen en tóch wordt er op zondag gezwommen." De topsporters vormen onze ambassa deurs. Al zullen we op incidentele geval len na dan ook nooit meer de algehele •aansluiting bij de wereldtop vinden. Wij zijn te veel amateur, te weinig professio neel. Komt in Oost-Europa, Australië, Amerika de carrière van een topsporter in gevaar, dan wordt er van overheids wege voor een dermate beschermende begeleiding gezorgd dat de betrokken persoon zijn sportloopbaan onder de meest gunstige omstandigheden kan uit bouwen zonder dat zijn maatschappelijke carrière verder in gevaar komt. Wij doen nog bitter weinig aan de sociale begelei ding van die top. En toch is dat een pure noodzaak. De geschiedenis heeft onomsto telijk bewezen, dat het leveren van top prestaties internationaal gezien veel belangrijker public relations oplevert dan het zenden van een minister naar het buitenland. Zakelijk is de respons op dergelijke prestaties vaak bijzonder groot Om van de gekweekte good-will, denk aan Anton Geesink en Kees Verkerk, maar niet te spreken. Dergelijke zaken worden door onze regering nog duidelijk onderschat." „Andere tijden, andere zeden. Vroeger waren atleten, die naar het buitenland uitgezonden werden in de eerste plaats dankbaar voor het reisje, nu telt de te leveren prestatie. Veel sportregenten vin den onze huidige topsporters lastig, maar zij vergeten dat die mensen voor zichzelf nog veel lastiger zijn. Dat moeten ze ook. Eigenlijk moet je de zaken zelfs omke ren en je gaan afvragen of diezelfde sportbestuurders niet lastig voor de be- NIJKERK Jan de Vries, de hui dige voorzitter van de KNZB, die na een staat van dienst van meer dan 35 jaar in binnen- en buitenland als vice- voorzitter van de FINA, voorzitter van de LEN en praeses van de waterpolo- board, kan binnenkort met een gerust hart de leiding van de zwembond in handen leggen van mr. Van der Krol. De vijftigjarige wethouder van Nijkerk voor de CHU is al enkele tientallen ja ren werkzaam in bestuursfuncties in de KNZB en werd zeven jaar geleden ge kozen in het bondsbestuur. Zijn bijzon- dere bestuurlijke kwaliteiten maken hem tot een uitermate geschikte opvol ger van Jan de Vries. Binnenkort krijgt Jacob Willem van der Krol er dus een derde functie bij. Naast een praktijk als advocaat en procureur en wethouder van openbare werken wor den hem ook de belangen van de bijna honderdduizend KNZB-leden toever trouwd. De nieuwe voorzitter laat in dit artikel zijn licht schijnen over de problemen in de Nederlandse zwemwe reld en de opvattingen £ie hij heeft van zijn toekomstige taak. treffende atleten zijn. Want daar gaat het uiteindelijk om. Een sportman is er niet voor zijn bestuur, maar dat bestuur is er voor die sportman. En alleen als er top prestaties geleverd blijven worden, kan men de sport ook in de breedte gezond houden. Dat is een bewezen wisselwer king. Het is en blijft daarom een te be treuren zaak, dat de overheid er de grote belangen nog steeds niet van wil inzien. In veel bonden doet men dat gelukkig wel. Zeker in de zwembond." \r\ (Van onze sportredactie) „Briljant is het niet, anders speel je natuurlijk niet in de tweede divi sie, maar het gaat goed". EDO's trai ner Klijn verklaart waarom: „er zit meer brains op het middenveld. De jongens zijn bereid eikaars taken over te nemen, krijgen de overtuiging dat het aardig gaat. Ze krijgen het gevoel we hebben het en dan wordt je berensterk. Onze sterkte is de team kracht. We hebben geen briljante spe lers. We hebben een team, dat in de wedstrijden, die we tot dusver heb ben gespeeld nog geen betere club is tegengekomen. Er zijn, voor zover we nu zagen, geen uitspringers zoals vo rig seizoen Haarlem en HVC". EDO draait meer dan acceptabel, opmerkelijk ook met een stijgende pu blieke belangstelling. De competitie in de tweede divisie is uitermate lang, maar thans lijkt een positie bij de drie promotiekandidaten niet onmo gelijk. Wat dan? „Ja", zegt EDO's trainer Klijn, „dan moet er natuur lijk toch wel een heleboel veranderen. Als part time trainer is het voor mij nu wel redelijk, maar als je zou kun nen promoveren, nou ja dan moet je wel heel andere trainingsmogelijkhe- .yï den hebben. Dan moet je niet de wei ingestuurd worden. Dan moet je toch ook wel naar middagtrainingen toe, zo een of twee keer per week. Dat is het toch wel". De Amsterdammer, die overdag werkzaam is als sportinstruc- teur bij de brandweer in de hoofd stad, is overigens reëel genoeg om het lange seizoen niet te onderschatten. En bovendien: „De jongens zijn nog steeds bang. Ze kunnen hun wil niet opleggen aan een tegenstander. Ze kunnen niet profiteren van de weten schap dat het aardig gaat. Al groeit de rust en wordt het team meer en meer een eenheid". De basis van het succes dat nu voor EDO gloort, acht trainer Klijn zeer duidelijk op het middenveld gelegen. „Wij hebben drie spelers, die kunnen voeden: Koene. Mul en Van der Put ten. En dan Ferry Koek wat terug getrokken spelend. Dat is onze ba is" Gevoegd bij de teoenemende rust rondom de sectie betaald voetbal van EDO. Maar bij een toenemend suc ces en eventueel promotiesucces is Klijn zeer positief: „Natuurlijk hoop ik dat we bij de bovenste drie komen, maar EDO is natuurlijk geen be taalde club. Dat weten we allemaal. EDO heeft zijn charme en zijn kracht maar je zal toch moeten investeren. Vernieuwingen heb je nodig". En Klijji peinst dan hardop over zijn voorhoede „Wij missen een afmaker We hebben te veel kansen nodig om ze te be nutten. We voeren wel goede combi naties uit, maar op het beslissende moment missen we iemand, die kan afronden. Je mist iemand in de spits zoals Haarlemdie vorig seizoen had in Couperus en Hoeben". De prognoses van de heer Klijn: VolendamGVAV 1 FeijenoordDWS 1 DOSSittardia 1 TelstarMVV 1 Go AheadTwente 1 ADO—PSV 1 FortunaXerxes DHC 3 NACSparta 2 Ajax—NEC 1 VitesseHolland Sport 2 EindhovenWillem II 2 Helmond SportGooiland 3 VeendamGraafschap 2

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 19