VAN DAG TOT DAG Minister Brown valt gastheer, krantenkoning Thompson, aan Olieconflict na gesprek Frankrijk-Irak Britten hopen op spoedige EEG-onderhandelingen IN DE GREEP y VAN W DE GRIEP? Kosmos-186 geland Tribunaal oorlogsmisdaden toch naar Denemarken commentaar op actuele zaken Paus richt zich tot Afrika Gastarbeider per taxi terug uit Griekenland COGNAC JOSEPH GUY 13.20 Meer diefstallen bij Westduitse luchtmacht Troonrede koningin Elizabeth: Uitstel onderhoud ambassadeurs VS en China Senator Fulbright noemt cijfers van minister Rusk over Vietnam misleidend Schoenmann is uit Bolivia gewezen WITTE KRUIS iger WOENSDAG 1 NOVEMBER 1967 ,Help de Russen niet halverzvege op weg E COGt^C In Warschau: China geeft aan de VS 444-ste waarschuwing poeders helpen u eruit! ADVERTENTIE In Brussel is overeenstemming bereikt over de normen, waaronder de Verenigde Staten voort kunnen gaan met hun on derhandelingen over het „nonprofilatie- verdrag" (tegen uitbreiding van het aan tal atoomwapen-fabricerende landen). Deze normen werden in Brussel getoetst aan de eisen van de in Euratom en NAVO verenigde partners van de Verenigde Sta ten en die van de landen, waarmee Ame rika in enigerlei vorm politiek verbon den is, zoals de Latijns-Amerikaanse landen. De normen zijn nu geaccepteerd en de Verenigde Staten kunnen met de Sovjet- Unie verder gaan onderhandelen over het moeilijke „artikel drie", dat het toezicht regelt. Er is veel kans dat de zeer vage, ruime formulering van dit artikel tot overeenstemming leidt, maar er is wei nig reden tot blijdschap over deze moge lijkheid. Het toezicht op de verdragsre- gels, die de aanmaak en invoorraadne- ming van eigen atoomwapens verbieden, laat zoveel mazen in het net wijd open, dat het weinig of geen garantie tegen verrassingen biedt. Toch is de totstandkoming van het verdrag een stap vooruit op de moeilij ke weg tot internationale beheersing van de militaire atoomenergie. Er is geen sprake van dat dit verdrag het gevaar van een atoomoorlog vermindert, het ver mindert slechts de kans op een ongecon troleerde uitbreiding van atoomenergi- sche wapenfabricage over de gehele we reld. Natuurlijk zou een situatie, waarin steeds meer landen haarden van atoom- bomproduktie zouden worden, het gevaar van een atoomoorlog vergroten, doch de huidige situatie is al ernstig genoeg: alle grote mogendheden hebben hun eigen atoombomproduktie, Frankrijk incluis, en twee daarvan storen zich niet aan afspra ken omdat zij van het begin af aan hun absolute souvereiniteit als uitgangspunt hebben gesteld: Frankrijk en China pro duceren atoomwapenen op eigen houtje en vallen buiten de reeds geldende af spraken, zoals die van het verbod op bo vengrondse atoomproeven. Het is trouwens de vraag of het ver drag tussen Amerika en Rusland zou kunnen voorkomen dat bijvoorbeeld een land als Zuid-Afrika of Spanje om maar twee willekeurige „outsiders" te noemen atoomwapenen zou gaan fabri ceren. Het verdrag voorziet wel in eens gezinde maatregelen om dat te voorko men, maar de verdragsluitende partijen hebben geen praktische mogelijkheden om alle landen hun wil op te leggen. Een land als China zou in beginsel een aantal kleinere landen met atoomwape nen kunnen bevoorraden, zonder dat de verdragspartners er iets tegen kunnen ondernemen. Een andere lacune in het verdrag is het ontbreken van artikelen waarin de vermindering van de atoombomproduktie der verdragsluitende partijen is neerge legd of verplicht gesteld. Een bijdrage tot de afremming van de bewapeningswed loop vormt dit verdrag dan ook aller minst. Het is eigenlijk niet meer dan een kartelvorming, de bevestiging van een monopolie, die de atoombombewapening legaliseert voor de grote machten en haar voor de kleinere naties verbiedt. De enige troost bij dat alles is, dat een verdrag tegen uitbreiding der atoombe wapening noodzakelijk geacht moet wor den als eerste stap naar een internationa le overeenkomst, die het gebruik van atoomwapenen aan banden legt, als in leiding tot een algehele afschaffing ervan. Niet iedereen gelooft echter in deze laatste mogelijkheid. Het is moeilijk aan te nemen dat een vinding, die in haar technische en wetenschappelijke beteke nis te vergelijken is met de uitvinding van het vuur, in de toekomst slechts voor vreedzame doeleinden zou kunnen wor den gebruikt en niet door de een of an dere natie-in-het-nauw toch als wapen op het slagveld zou worden aangewend, tegen alle afspraken in. De Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid is, blijkens een tussenrapport gedurende een nog lopend onderzoek naar het effect van maximale snelheidsbeperkingen op grote wegen, tot de voorlopige conclusie gekomen dat het opleggen van minimale snelheidsgeboden aanbevelenswaardig is. Het opleggen van een minimale snelheid op autowegen kan méér ongelukken voorkomen dan het ver bieden van hoge snelheden, al is dit laatste ook in veel situaties aanbevelens waardig. Men kan als weggebruiker en opper vlakkig waarnemer van verkeerssituaties die conclusie wel begrijpen. Het „sukke len" op grote wegen dwingt andere auto mobilisten vaak tot riskant inhalen, met het gevolg dat de verkeerssituatie voort durend een chaotisch beeld vertoont. Als de „sukkelaars" worden gedwongen een gemiddelde, gebruikelijke snelheid te vol gen, verloopt het verkeer regelmatiger en veiliger. Er is echter een nevenconclusie aan deze constatering verbonden, namelijk, dat bij de invoering van minimale snel heden waartie een wetswijziging nood zakelijk zal zijn tegelijk méér gebruik zal moeten worden gemaakt van inhaal- verboden. En daarbij komt dan ook nog, dat de controle op deze inhaalverboden scherper zal moeten worden toegepast. Fotografische apparatuur is voor de con trole van inhaalverboden gemakkelijker en met meer zekerheid toe te passen dan voor andere verkeersovertredingen. De aanwezigheid van die apparatuur zal trouwens al preventief werken. LONDEN (Reuter). De Britse minister van Buitenlandse Zaken, George Brown, heeft gisteravond op een diner dat Amerikaanse zakenlie den werd aangeboden zijn gastheer, de krantenmagnaat lord Thomson onverwacht fel aangevallen. Hij be schuldigde Thomson ervan zijn blad „Sunday Times" toe te staan de Rus sen te helpen en Engeland slechte diensten te bewijzen. Voor Brown zou beginnen met een toe spraak „Groot-Brittannië en de verande rende wereld" richtte hij zich tot stomme verwondering van de tweehonderd aan wezigen tot Thomson die naast hem was gezeten en zei: „Uw bladen bewijzen, on der uw leiding, ons land een zeer slechte dienst. U wilt de andere bladen overtroe ven. Sommigen van ons echter zijn van mening, dat het nu tijd is ermee op te houden de Russen halverwege op weg te helpen met mededelingen over wat we doen. Ik vraag u en de „Sunday Times" daarmee rekening te houden. Maak er in godsnaam een einde aan. Als U het blad niet beheerst, zou er iemand moeten zijn die dat zonder ver dere opheldering wel doet". Daarna be gon Brown met zijn toespraak. Na afloop stond lord Thomson op en zei: „We nemen George niet altijd even ernstig. Maar het geeft u een aardig beeld ATIKAANSTAD (AP) Paus Pau-1 lus VI heeft een boodschap tot alle Afrikaanse landen gericht waarin hij rassendiscriminatie veroordeelt en pleit voor een „verandering van klimaat in plaats van schadelijke stuiptrekkingen" De paus schreef de boodschap voordat hij rust moest nemen in verband met zijn prostaatkwaal. DÜSSELDORF (AP) Apostulos Kon- i stantimdis is weer aan het werk gegaan na een taxirit uit Griekenland, die hem ongeveer twee maandlonen heeft gekost. „Ik wilde alleen maar laten zien dat ik een betrouwbare arbeider ben", zei de 28-jarige Griek tegen zijn baas. Apostulos trouwde op 19 oktober in Saloniki. Omdat zijn bruid Anni niet op tijd een uitreisvergunning kreeg kon het paar per trein niet meer op tijd in Düssel- dorf zijn. Het paar wilde zoveel bagage mee nemen dat ook een vliegtuig geen oplos sing was. Daarom besloten zij een taxi te nemen, die na enig afdingen voor tienduizend drachmen (ongeveer dertien honderd gulden) 2.770 kilometer reed. Twee chauffeurs losten elkaar af, de hele rit duurde veertig uur. De taxi reed om elf uur 's morgens voor bij de zeep fabriek waar de dienst van Apostulos drie uur later zou beginnen. Zijn baas was zo onder de indruk dat hij de gastarbeider een extra dag vakantie gaf om eens uit te slapen. Een Amerikaanse soldaat sleurt een bejaarde Vietnamees naar een wachtende helikopter. De man wordt ervan verdacht tot de Viet- cong te behoren. Zijn blik verraadt angst voor het komende verhoor. van het soort man dat wij hebben als minister van Buitenlandse Zaken, zijne excellentie George Brown". Minister Brown raakte aan het einde van de avond in fel debat met journa listen en Amerikaanse gasten. Hij herin nerde aan een uitspraak van de voorma lige Labour-politicus Bevan die eens zei dat de Britse pers de meest geprostitu eerde pers ter wereld is. Brown weigerde te zeggen of zijn aan val in verband stond met de onthullingen in de „Sunday Times" over Kim Philby, de man van de Britse geheime dienst die in werkelijkheid een Russisch spion was. Wel maakte hij duidelijk kwaad te zijn over de verhalen in de Britse pers naar aanleiding van „niet voor publikatie bedoelde" uitlatingen van lord Chalfont, de minister voor EEG-zaken. Premier Wilson heeft in het Lagerhuis bevestigd dat lord Chalfont zijn ontslag had aangeboden als gevolg van de inter nationale storm over de opmerkingen die hij dit weekeinde in Lausanne tegenover journalisten heeft gemaakt. Hij beschuldigde de pers ervan de meeste opmerkingen die Chalfont in de mond gelegd worden zelf verzonnen te hebben. Het dispuut tussen Brown en Thomson blijkt zijn oorsprong te hebben in een grapje van Thomson. Het ging over een zekere George Brown, die van de dokter te- horen kreeg, dat als hij honderd wil de worden, hij roken, drinken en vrou wen moest opgeven. De mop was dat zelfs als de patiënt de honderd niet haalde, het hem in der gelijke omstandigheden toch zou toeschij nen dat hij honderd jaar had geleefd. Brown nam dit niet en begon meteen zijn aanval.Thomson probeerde hem nog tevergeefs tot zwijgen te brengen. DISTIÏXERU JOSEPH GUT Lei bUamn JARNAC COGNAC PRODUIT DE FHANCj - Wkffr-c pet peie PARIJS (Reuter) Volgens de Parijse editie van de New York Times hebben Nederland en Groot-Brittannië zich aange sloten bij het Amerikaanse protest tegen de onderhandelingen die Frankrijk met Irak voert over de exploitatie van een Iraakse oliereserve die in 1961 is genatio naliseerd. Volgens de New York Times gaan de onderhandelingen over nog niet in exploi tatie gebrachte delen van de consessie, die aan de Irak Petroleum Company heeft behoord. in welke maatschappij Engeland, Frankrijk, de Verenigde Staten en Nederland belangen hadden. De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zeiken in Den Haag deel de ons desgevraagd mede dat niet gespro ken kan worden van een protest van Ne- derlndse zijde. Wel heeft een Nederland se vertegenwoordiger in Parijs met de Franse autoriteiten de kwestie van de on derhandelingen in Irak besproken. MÜNCHEN (DPA en Reuter) Het verdwijnen van een „Sidewinder"-raket blijkt niet de eerste diefstal bij de West duitse luchtmacht te zijn. Dinsdag is in München bekend geworden dat al sinds april van dit jaar een deel van een ge heim navigatie-apparaat voor de Star- fighters-straaljager wordt vermist. Dit ap paraat kost bijna 300.000 mark 270.000). Het bevond zich op de luchtmachtbasis Neuburg-an-der-Donau in Beieren. MOSKOU (Reuter) Een van del twee Russische onbemande ruimtesche pen, die maandag' aan elkaar en vervol gens weer los zijn gekoppeld, is gisteren fefnd- was de kunstmaan Kosmos- 186, die na 65 omwentelingen op bevel van de aarde een zachte landing maakte binnen het daarvoor vastgestelde gebied. „In alle stadia van oriëntatie, nadering, entering en koppeling met de Kosmos- 188 en tijdens de ontkoppeling, de vlucht daarna en de landing op aarde, hebben alle systemen van de Kosmos-186 een hoge mate van betrouwbaarheid ten toon gespreid bij het verrichten van taken die radicaal nieuw zijn in de ruimtevaart", zo werd gezegd. De Russen hebben, de gisteren gelan ceerde Kosmos-189 meegerekend, in zes dagen tijds zes kunstmanen gelanceerd. Waarnemers menen dat er weieens een nieuwe spectaculaire ruimtevlucht in het verschiet kan liggen. LONDEN (AFP). De Britse regering hoopt op de spoedige opening van de on derhandelingen over de toetreding van En geland tot de Europese Economische Ge meenschap, zo heeft koningin Elizabeth dinsdagochtend verklaard in de troonrede ter gelegenheid van de opening van het nieuwe parlementaire jaar. Koningin Elizabeth op weg naar het parlement. De vorstin zei dat over deze kwestie het zeer nauwe overleg met de regeringen van het Gemenebest, de landen van de Europese vrijhandelsassociatie en met Ierland zal worden voortgezet. Verder staat in de troonrede dat Groot- Brittannië met alle beschikbare middelen zal streven naar de totstandkoming van een regeling van het conflict in Vietnam door middel van onderhandelingen en zal blijven ijveren voor een rechtvaardige en duurzame regeling van de toestand in het Nabije Oosten door bemiddeling van de Verenigde Naties. In haar streven naar handhaving van de wereldvrede zal de Britse regering ook haar steun geven aan het overleg over ontwapening en in het bijzonder een akkoord tegen de verdere spreiding van kernwapens. Intussen zal Groot-Brit tannië actief blijven deelnemen aan de collectieve allianties waar het deel van uitmaakt, in het bijzonder de NAVO, die het als een essentiële factor voor de'vei ligheid in Europa beschouwt, terwijl het tevens zal streven naar verbetering van de betrekkingen tussen oost en west. Met alle mogelijke middelen zal Groot- Brittannië blijven ijveren voor herstel van het constitutionele bewind in Rhode- sië. De bevolking van Hong Kong zal de volledige steun van Engeland behouden. In de loop van het nieuwe parlementaire jaar wil de regering onafhankelijkheid verlenen aan de bevolking van Zuid-Ara- bië. KOPENHAGEN (AP). Het Russell- tribunaal voor oorlogsmisdaden heeft van de Deense regering toestemming gekre gen volgende maand een zitting te hou den die tien dagen zal duren. Het tribunaal zal van 20 tot 29 november gehouden wor den in het landelijke stadje Roskilde, on geveer dertig kilometer ten westen van Kopenhagen. De toestemming is in lijnrechte tegen stelling tot het tot nu toe gevoerde beleid in Denemarken. Premier Jens Otto Krag heeft het tribunaal herhaaldelijk verweten een eenzijdige propaganda-aangelegen- heid te zijn en er op gewezen dat Dene marken zich het recht voorbehoudt onge wenste vreemdelingen de toegang tot het land te ontzeggen. De Deense premier bleek er in zijn ver klaring van gisteren echter anders over te zijn gaan denken. „Op basis van door de regering ingewonnen inlichtingen", zie hij, „kan het tribunaal worden beschouwd als een door zichzelf benoemde commissie van onderzoek, die niet volkomen ver schillend is aan andere bijeenkomsten over het Vietnam-probleem, die hier de laatste tijd zijn gehouden.". Hij voegde er aan toe dat de normale WARSCHAL (AFP) Het 134e onder houd tussen de ambassadeurs van de Verenigde Staten en de Chinese volksre publiek in Warschau, dat op 8 november zou plaats vinden, is uitgesteld tot 8 ja nuari volgend jaar. Dit is meegedeeld op de Amerikaanse ambassade in de Poolse hoofdstad. De Chinese ambassadeur Wang Kwo Sjwang had om „administra tieve redenen" om het uitstel verzocht. Eerder werd een bijeenkomst van de bei de diplomaten (de 132e) eveneens op ver zoek van de Chinese ambassadeur met een soortgelijke motivering twee weken uitgesteld. De laatste ontmoeting vond plaats op 6 juni van dit jaar. HONGKONG (AFP). China heeft de Verenigde Staten voor de 444-ste maal „ernstig gewaarschuwd" in verband met het feit dat een Amerikaans oorlogsschip de Chinese territoriale wateren heeft ge schonden. Het schip had in de territoriale wateren bij de provincie Foe-Kien geva ren. passencontrole van toepassing zal zijn op buitenlanders, die het tribunaal wensen bij te wonen. Waarnemers geloven dat de veranderde houding tegenover het tribunaal het gevolg is van dreigementen in het parlement door de socialistische volkspartij. WASHINGTON (AP) De bewering van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken dat Zuid-Vietnam behal ve door de Verenigde Staten nog door 37 andere landen wordt geholpen is volgens senator J. W. Fulbright „om het zacht te zeggen zeer misleidend" Fulbright, voorzitter van de senaats commissie voor de buitenlandse betrek kingen, verklaarde in de Senaat, dat tien van de landen sinds 1966 geen hulp aan Zuid-Vietnam hebben verleend. Drie an dere landen hebben al sinds 1965 niet ge holpen. In vele gevallen is de hulp van de 37 landen veel minder groot dan de omvang van hun handelsverkeer met Noord-Viet nam. Het totaal van het handelsverkeer tussen Japan en Noord-Vietnam was in de jaren van 1964 tot 1966 twintigmaal zo groot als Japan s hulp aan Zuid-Vietnam. Voor Italië was de omvang van het handelsverkeer met Noord-Vietnam tien maal zo groot als de hulp aan het zui den en voor Nederland was het driemaal, aldus Fulbright. NEW YORK (AP) Het actiecomité voor Amerikaans-Arabische zaken heeft bekendgemaakt dat het Egypte heeft voorgesteld het Suezkanaal aan een van de grote wereldmogendheden te verpach ten. De mogendheden zouden op het kanaal moeten bieden. Aan het land met het hoogste bod zou het kanaal voor een periode van twintig jaar worden toegewe zen. Het comité, dat over het algemeen pro- Arabisch is, zegt dat de aanwezigheid van de grote mogendheid Israëlische agressie zou voorkomen en Egypte de nodige in komsten zou opleveren. Uit kringen van de Italiaanse olie-indu strie is vernomen dat Egypte verscheidene Europese landen heeft verzocht geraffi neerde olie te leveren, daar de raffinade rijen in Suez door Israëlische artillerie ernstig zijn beschadigd. LA PAZ (AP). De Boliviaanse rege ring heeft meegedeeld dat de Amerikaan Ralph Schoenmann, secretaris van de linkse Bertrand Russell-stichting, uit Bo livia zal worden uitgewezen. Schoenmann was vrijdag in Camiri tij dens het proces tegen Debray uit de rechtszaal gezet toen hij probeerde het proces belachelijk te maken. Schoenmann die in augustus aankwam om het proces als journalist te verslaan, heeft drie da- |gen de tijd gekregen om Bolivia te ver laten. ADVERTENTIE Gibraltar-gesprek. Engeland heeft Spanje voorgesteld eind november besprekin gen te voeren over de betrekkingen tus sen de beide landen, waarbij ook Gi braltar ter sprake zal komen. De be sprekingen tussen Groot-Brittannië en Spanje zouden al in april hebben plaats gevonden, maar vonden geen doorgang toen Spanje het luchtruim in de buurt van Gibraltar voor vliegtuigen sloot. Levenslang. Twee jonge Arabieren zijn door een Israëlische rechtbank in Gaza tot levenslange dwangarbeid veroor deeld omdat zij een Belgische vrijwilli ger, Daniël Abelew, zouden hebben ver moord. Nood-Comité. Een groep Amerikanen zich noemend „Nood-comité Tsjombe" heeft bekend gemaakt dat de oudpre mier van Kongo „langzaam vermoord wordt door de presideht en de regering van Algerije." Aardbeving. Twee aardschokken hebben in geheel Sicilië schade aangericht. Er is geen melding gemaakt van slacht offers. De schokken, die ongeveer vijf tien seconden duurden, waren vooral merkbaar in Santo Stefano di Camas- tra een dorpje bij Messina. Siamese tweeling. In het kinderzieken huis van Novi Beograd is een Siamese tweeling opgenomen die vorige week donderdag werd geboren. De jongetjes zitten met de hoofden aan elkaar en wegen samen 4,4 kilo. Specialisten on derzoeken de mogelijkheid de baby's, die zeer tierig zijn, te scheiden. Waarschuwing. Het Internationale Rode Kruis heeft president Moboetoe van Kongo meegedeeld dat het zich niet met de evacuatie van de huurlingen van ko- lonel Schramme en de Katangaanse gendarmes kan belasten als de felle aanvallen die de Kongolese regerings- tloepen sinds twee dagen op Boekavoe doen niet snel ophouden. Biï'. De~ negentienjarige Argentijnse Maria Elena Tello, die vier jaar lang in een coma heeft gelegen die bij haar ontstaan was nadat zij het nieuws van de moord op Kennedy had vernomen, is weer bij bewustzijn gekom«n.

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 3