IQKttë Dr. J. J. Schreuder nam na veertien jaar afscheid FAILLISSEMENTEN UST ANTI-FLODDER^ «tU" - IN DE VISHAL EN OP ZEE Concert in Waalse kerk met uitgelezen programma een Rodeo" op het Spaarne Rondzwemmende koe met lasso's gevangen PIACE boitoue Nieuwe brug over de Maas mamïnette «"ff MEIJER8 stoffenhuizen Voor schade aan beschermde natuur hechtenisstraf JÊ Historische gevels in Zeist worden gereconstrueerd «pis KRAAIJER'S Speciaalzaak WOENSDAG 1 NOVEMBER 1967 9 «is Nieuwe wet Kerkelijk nieuws „AMOURETTE" Strijd de goede strijd met Sturka: voor de goede mode, goed gemaakt van goede stoffen. J WASAUTOMATEN Jos de Klerk A. BEEKHUIS AUTOVERHUUR Examens nl? Aan de zuidkant van Maastricht is een nieuwe brug over de Maas in aanbouw. Deze luchtfoto van KLM Aerocarto geeft een boeiend beeld van het werk. ADVERTENTIE Rijden, rijden, rijden in 'n kos telijk en kittig wagenjasje met capuchon in rose en bleu. Nu is uw kleine peuter beschermd tegen wind en kou. Wij hebben een van de grootste kollekties in Nederland! vanaf IJmuiden Lange Nieuwstraat415 De directie van Verenigde Bedrijven Bredero n.v. deelt mee dat, naar het zich thans laat aanzien, dat de resultaten over 1967 van dezelfde orde van grootte zullen zijn als over 1966 het geval was. (Van een onzer correspondent) IJMUIDEN Tal van collega's, patiën ten en oud-patiënten hebben dinsdagmid dag in de aula van het Antoniuszieken- huis afscheid genomen van de neuroloog J. J. Schreuder, die sinds 1953 als zenuw arts aan het ziekenhuis verbonden is ge weest. De scheidende arts die nog wel als zenuwarts werkzaam blijft in de Ma- ria-stichting in Haarlem, wordt opgevolgd door de neuroloog uit Overveen, J. ten Brink. Tijdens de afscheidsreceptie bleek dui delijk dat dokter Schreuder in al die ja ren van intensieve werkzaamheden in de gemeente Velsen een hechte band met de ziekenhuisdirectie, maar vooral ook met zijn patiënten heeft weten te leggen, waarvan de spontane oprichting van een actie-comité onder de patiënten toen men het bericht vernam dat de neuroloog het Antoniusziekenhuis ging verlaten getuig de. Uit naam van alle patiënten bood de heer J. Fr. Jollie de scheidende arts en kele geschenken aan, waaronder een ba rometer en een bloemstukje voor de echt genote van de specialist. Uit naam van de provinciaal overste, zuster Dolorosa, die geruime tijd moeder overste is geweest van het Antoniuszie kenhuis en thans verhinderd was aanwe zig te zijn in verband met een verblijf in het buitenland, sprak vervolgens de di recteur-geneesheer van het ziekenhuis C. F. J. Lampe, de scheidende neuroloog toe. Spreker memoreerde de bijzonder pret tige onderlinge verstandhouding en bracht de altijd overbelaste taak van een arts in het bijzonder een zenuwarts naar voren, evenals de hoge morele plichtsbe trachting van dokter Schreuder, die sinds zijn aanstelling heel wat heeft zien ver anderen in het Antoniusziekenhuis. Om de dank van directie, medici en personeel te onderstrepen voor al de jaren van toe wijding bood dokter Lampe de scheiden de med-werker een volledig thee- en ont bijtservies aan, vervaardigd uit onbreek baar plastic en bestemd voor gebruik tij dens vakantiereizen. Voor de echtgenote van de heer Schreuder was er' een fraai boeket herfstbloemen. De wethouder van onderwijs in de ge meente Velsen, de heer H. de Boer bood namens de gemeente het boekwerk „Vel sen", geschreven door de heer H. J. Cal- koen aan. Ook de wethouder memoreer de de grote verdiensten van de specialist voor de patiënten uit de gemeente Vel sen. De opvolger van dokter Schreuder, de zenuwarts J. ten Brink is als zodanig werkzaam geweest in het Elisabeth Gast huis in Haarlem, het Academisch zieken huis in Amsterdam en het Grote Gasthuis in Groningen. Naast zijn werkzaamheden in het Antoniusziekenhuis blijft de arts ook verbonden aan het Elisabeth Gast huis. Bovendien heeft dokter Ten Brink een viertal jaren als tropenarts doorge bracht in Nieuw Guinea. Gelijktijdig met de indiensttreding van de nieuwe neuroloog, neemt het Antonius ziekenhuis een afdeling in gebruik voor het maken van elektro-enceflografieën Voordien moesten de patiënten voor dit onderzoek naar Haarlem. Een barometer van de patiënten voor de scheidende neuroloog. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG. De meerderheid van de Eerste Kamer heeft zich gisteren uitge sproken voor aanvaarding van de Na tuurbeschermingswet, waardoor de mi nister van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk werk de bevoegdheid zal krij gen om bepaalde gebieden als beschermd natuurmonument aan te wijzen. In deze beschermde gebieden mogen geen bloe men, planten of takken worden gesneden of dieren worden gevangen. Op over treding staat hechtenisstraf. Mr. Van Riel (V.V.D.) en de heer Boe tes (P.S.P.) waren gekant tegen de ont eigeningsprocedure in de wet. Volgens mr. Van Riel is de schadevergoeding on voldoende. Het bezwaar van de heer Boetes gold z.i. de geringe mogelijkheden waarmee de overheid tegen grondeigena ren kan optreden. Staatssecretaris mr. Van de Poel zei, dat de regering een voorzichtig aankoop beleid voert dat op een zeker moment tot de stichting van nationale parken zal lei den. Dat zal niet mogen inhouden, dat het natuurschoon wordt opgesloten in bepaal de gebieden. Met de regeringen van Duits land en België is inmiddels contact op genomen om te komen tot de vorming van grensreservaten. Het wetsontwerp zal over twee weken in stemming komen. Geref. Kerken Beroepen te Heerhugowaard J. Gold- schmeding te Dussen. Bedankt voor Oude en Nieuwe Wetering J. W. Bats te Mark nesse (N.O.P.). Aangenomen naar Rens- woude J. C. Jonkers, a.s. em. pred. te Delft. ADVERTENTIE De rechtbank in Haarlem heeft op dins dag 31 oktober in staat van faillissement verklaard: Gradus Hendricus Eijk, voorheen wo nende in Haarlem, Westerhoutpark 4, thans zonder vaste woon- of verblijfplaats in Nederland. Rechter-commissaris mr. H. J. M. Cokart. Curatrice mej. mr. J. M. Moll van Charante in Haarlem. Johannes Adrianus van den Berg, wo nende in Haarlem, Meester Cornelis- straat 100 rd., handelende onder de naam Stucadoorsbedrijf J. A. van den Berg. Rechter-commissaris mr. H. J. M. Cokart. Curator mr. J. H. van Wijk in Haarlem. A. P. de Mijttenaere, wonende in Haar lem, Einsteinstraat 32 hs., handelende on der de naam Contactbureau „Altijd Pa raat". Rechter-commissaris mr. H. J. M. Cokart. Curator mr. W. Boers in Over veen. Bij vonnis van de rechtbank van 31 ok tober is, na gedaan verzet, uitgesproken de vernietiging van het vonnis van deze rechtbank op 3 oktober waarbij D. A. de Jong, wonende in Lisse, 3e Poellaan 76 in staat van faillissement is verklaard met benoeming van mr. L. Laus in Haarlem. Bij beschikking van de rechtbank van 24 oktober is voorlopig surséance van be taling verleend aan Cornells Overduin, fa brikant, wonende in Zwanenburg, ge meente Haarlemmermeer, Matthijs Sterk- laan 8, handelende onder de naam „Vleeswarenfabriek Thomas" aan de Den nenlaan 25 in Zwanenburg, procureur mr. G. J. H. de Leeuw, met benoeming van mr. G. A. P. de Kort in Haarlem tot be windvoerder. De vergadering van schuldeisers is be paald op dinsdag 19 december 1967 's na middags om 14.00 uur in de raadkamer van de rechtbank, Jansstrnat 81 in Haar lem. ADVERTENTIE DAMESKAPSALON Biedt u de nieuwe haarmodelijn voor herfst en winter geheel afgestemd op ons klimaat ge creëerd door onze club Marcel en gepresenteerd door onze bij uitstek bekwame kapsters Lange Nieuwstraat 471 IJmuiden Telefoon 111 66. HPJHjHHjH BREESTRAAT 6 BEVERWIJK TELEFOON 24916 (Van een medewerker) IJMUIDEN. Dinsdag werden in IJmuiden in totaal 5.000 kisten vis aan gevoerd. Bij de aanvoer waren: 200 kisten tong en tarbot, 4 heilbot, 225 schol, 20 schar, 6 bot, 1.825 haring. 820 makreel, I.020 schelvis, 160 wijting, 540 kabeljauw en gul, 55 haai, 5 ham, 40 poon, 45 kool- vis en 35 diversen. Opbrengst per kilogram in guldens: heilbot 6,604,90, grote tong 5,505,36, grootmiddel tong 5,354,63, kleinmiddel tong 6,646,15, kleine tong I 7,597,03, kleine tong II 6,475,95, tarbot I 7,20 4,90. Per 50 kilogram: tarbot II 220144, grote schol en grootmiddel schol 8268, kleinmiddel schol en kleine schol I 75 66, kleine schol II 5720, schar 6356, bot 20, verse haring 4030, makreel 44 II,50, grote schelvis 5340, grootmiddel schelvis 4432, kleinmiddel schelvis 36 25, kleine schelvis I 3625, kleine schel- ADVERTENTIE AEG - ZANUSSI - IGNIS - ZANKER dapeliilc» demonstratie Marktplein - IJmuiden - Telefoon 14262 (Van onze muziekmedewerker) HAARLEM. De zondagmiddagcon certen in de Waalse Kerk hebben geleide lijk een plaats van betekenis veroverd in het Haarlems concertleven. In het le ven geroepen om aan de restauratiekos ten van de eeuwenoude Begijnhofkerk en van zijn mooie orggel tegemoet te ko men, zijn het trefpunten van belang ge worden voor minnaars van intieme kamer muziek- en orgelprogramma's. Van de zes voor dit seizoen geprojecteerde concerten heeft er al één plaats gevonden. Het twee de Begijnhofconcert is voor zondag aan staande aangekondigd en wel met een pro gramma om de fijnproevers te doen wa tertanden. Het wordt een optreden van het „Haags Vocaal Vrouwenensemble" onder leiding van Arthur Orobio de Castro. Medewer kenden zijn de harpiste Lily Laskine, het „Hekster Kwartet" en de vocale solisten Willy Smits- van den Hoven, Gonne Poir- rié en Lis Koning. Al is het al enkele jaren geleden dat we met het Haagse ensemble kennis maakten, namelijk op een Caplet-herden- king bij de Heemsteedse Kunstkring, we herinneren ons nog levendig welke diepe indrukken gewekt werden met „Le Mi- roir de Jésus", waarbij Irma Colassi als soliste optrad. Intussen heeft het koortje bestaande uit dertien dames, in binnen- en buitenland opmerkelijke successen ge boekt, waaronder het verwerven van d e hoogste onderscheiding op het internatio nale Koorfestival te Brugge. Weer vinden wij, als bij onze eerste kennismaking, de componistennaam An- dré Caplet als dominerende figuur op het programma; vooreerst met zijn „Sep- tuor" voor drie vrouwenstemmen en strijkkwartet. Dit stuk is niet bedoeld als zangtrio met begeleiding van vier strijkers, maar als klankcombinatie waar in de menselijke stem met louter vocalen een instrumentale rol vervult in een ze venstemmig samenspel, een procédé dat later, ondermeer in de koorsymfonie van Lodewijk de Vocht, met grote bezetting tot frappante resultaten leidde. Verder vinden wij onder de naam Caplet ver meld diens „Conté Fantastique" voor harp en strijkkwartet. Het is een muzi kale verklanking van een angstaanjagen de vertelling van Poe, onder de titel „De Gemaskerde van de Rode Dood". Caplet schreef dit werk eerst voor chro matische harp-solo. Daar dit instrument geen opgang maakte ondanks zijn grotere technische mogelijkheden en men vast bleef houden aan de gewone diatonische pedaalharp. vooral wegens haar meer sonore klank, heeft Caplet het werk later omgezet voor strijkkwartet en traditionele harp. Na beide zettingen te hebben ge hoord kunnen wij meedelen, dat het mu zikale gruwelverhaal bij de omwerking ge wonnen heeft en dat het alsnog een be duidende krachtproeve voor de harpiste gebleven is. Speciale aandacht verdient ook de uit voering van Janaceck's evocatie van het tuinslot „Belveder" bij de Koningsburg aan de Moldau te Praag, een compositie voor vrouwenkoor, solosopraan en harp. Verder komt het „Haags Vocaal Vrouwen ensemble" met een aantal a capella-lie- deren van Hongaarse, Bulgaarse en Griek se origine. Een overwegend aandeel der programmanummers geldt als eerste uit voering in Nederland. Marihuana. Het gerechtshof in Den Haag heeft een 32-jarige Rotterdamse ma troos veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf wegens het kopen en verkopen van marihuana. ADVERTENTIE Speciaalverhuur V.W. BUSJES, luxe en bestel, met en zonder chauffeur. V.W. DE LUXE 1300 - TAUNUS 17 M - FORD COR TINA 1200 en 1300. TORRICELLISTRAAT 32 - IJMUIDEN - TEL. 10179 (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Een uit het openbaar slachthuis losgebroken jonge koe (pink) heeft vanmorgen voor nogal wat opwinding gezorgd op het Zuider Buiten Spaarne. Het dier dat in het water was gesprongen probeerde al rondzwemmend aan zijn noodlot te ontkomen. Een vijftal slagers van het slachthuis probeerde als cowboys op een rodeo de radeloze pink met lasso's te vangen. Toen dat uiteindelijk lukte en het dier op de wal was gehesen raakte het beest opnieuw door het dolle heen. De vereende krachten van de slagers brachten de koe tenslotte op de knieën. Een van de keurmees ters van het slachthuis heeft het dier met een schietmasker uit haar lijden verlost. De koe was gisteravond uit het slachthuis ontsnapt. De portier die het dier de poort uit zag rennen, waar schuwde de politie en de brandweer. Maar hoe die de omgeving ook af zochten. de vluchteling was nergens te vinden. Omwonenden wisten te melden dat het dier zich ter hoogte van de Slacht huisstraat hals over kop in het Spaarne had gestort. De havendienst ging even eens op onderzoek uit, maar ook deze speurtocht tussen de twee bruggen le verde geen resultaat op. Door de duis ternis moest men de koeiejacht opge ven. Aangenomen werd dat het dier was verdronken. Vanochtend werd de doodgewaande echter weer gesignaleerd op een gras veldje achter de houtwerf van Pel- tenburg bij de Schalkwijkerstraat. Vijf slagers van het slachthuis probeerden de koe te vangen maar bij hun ver schijning dook het dier opnieuw het Spaarne in. Totdat de slagers aan het langste eind (van hun lasso's) trokken. vis II 4327, wijting 6239, grote gul 6150, middel gul 5648, kleine gul 43 30, kleine haai 5037, ham 224, poontjes 2725, kleine koolvis zwart 5232, kleine koolvis wit 6845. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 320126, grote koolvis zwart 162100, grote koolvis wit 262184. Besommingen, in guldens: KW 212 5.950, KW 132—8.470, KW 94—850, KW 226—7.310, KW 186—6.050, KW 178—1.600, KW 119—7.620, KW 130—1.580, KW 150 2.150. KW 96—660, KW 100—8.730, KW 79—655, KW 102—540, KW109-177—290, IJM 45—3.320, VL 115—530, WR 51— 2.460. Woensdagmorgen zijn door 25 vaartui gen in IJmuiden aangevoerd: 1075 kisten vis, 1400 kilogram tong en 400 stijve kabeljauwen. Bij de aanvoer waren: 55 kisten schelvis, 10 wijting, 25 gul en ka beljauw, 445 kleine gul, 10 koolvis, 350 haring. 970 kleine kisten haring, 80 ma kreel. 40 schol en 60 varia. Prijzen per kilogram in guldens: tar bot 8.20, grote tong 5.25-4.74, grootmiddel tong 4.93-4.70, kleinmiddel tong 6.02-5.90, tong een 6.40-6.19, tong twee 6.08-5.45. Per 125 kilogram: grote kabeljauw 124, middel kabeljauw 120-106, grote koolvis 130, middel koolvis 110, grote hake 134. Per tien stuks: grote kabeljauw 110-90, middel kabeljauw 52-35. Per 50 kilogram: schelvis een 36-32, schelvis twee 34, kabeljauw een 45-42, kabeljauw twee 42-38, kabeljauw drie 38-32. koolvis een 46, witte koolvis een 36, witte koolvis twee 46, grove schol 72-65, schol twee 65-42, schol drie 57-51, gestripte wijting 43-39, dichte wijting 33-29, haring 27-24, makreel 36-31, tarbot 170, rode poon 42. In Scheveningen werden woensdagmor gen aangevoerd: 5 kisten schelvis, 40 wij ting, 350 gul en kabeljauw, 400 haring, 600 kleine kisten haring, 180 makreel, 250 schol en 2500 kilogram tong. (Van onze correspondent) ZEIST. Dr. ir. C. L. Temminck Grol van de Rijksdienst voor de monumenten zorg, heeft alle medewerking toegezegd om de schade aan de historische bebou wing van de Hernhutters in Zeist zo snel mogelijk te herstellen. Bij de her bouw zullen de voor- en achtergevel van het Broederhuis in dezelfde staat wor den gebracht als waarin zij sinds onge veer 1750 verkeerden. Het inwendige van het Broederhuis kan worden aangepast aan de eisen die de moderne tijd stelt. Begonnen zal worden met het stutten van zwartgeblakerde muurresten, welke op instorten staan. De ernstig gehavende oinnenmuren en plafonds in het door de brand grotendeels vernielde Broederhuis zullen worden verwijderd. De dienst voor de Monumentenzorg is in principe bereid ook op financieel ge bied hulp te verlenen. Verwacht wordt dat de voorbereidingswerkzaamheden wel ke aan de bouw voorafgegaan, ander half tot twee jaar in beslag nemen. Het Broederplein zal dus op zijn vroegst over ruim drie jaar in zijn oude glorie zijn hersteld. AMSTERDAM. Geslaagd voor doc toraal examen scheikunde F. H. P. Koning, Haarlem en J. B. Hoek (cum laude), Haarlem. TILBURG. Geslaagd voor candidaats- examen economische wetenschappen P. C. J. de Koning, Aerdenhout en P. L. M. Beelen, Lisse. Geslaagd voor candidaats- examen sociale wetenschappen mej. J. M. E. de Goeij, Bloemendaal en P. C. A. M. Jansma. Haarlem. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1967 | | pagina 9